PORT 5DT Pijnlijk afscheid van de Tour voor Hermans op Puy de Dome' Triomf van 'college-basketball' Zimmerman neemt geen genoegen met tweede plaats Langer kan zich melden in Noordwij k Wieler strij d België 'Niet te filmen..' MAANDAG 21 JUNI PAGINA 9 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD Post: 'Ze moeten me niet voor de voeten lopen' BRIANCON (ANP) - Bij de start van zestiende etappe van de Ronde van Frankrijk in Nimes kwam Peter Post zaterdagoch tend in botsing met Jan Gisbers en Adri van der Poel. Post had de grootste moeite op het overvolle plein naast de are na uit de Romeinse tijd zijn ploegleidersauto op de goede plaats te parkeren. Toen hij uit stapte duwde hij Jan Gisbers van zich af. De assistent van Roy Schuiten vroeg zich hooglijk ver baasd af, wat er aan de hand was. "Hoepel op", kreeg Gisbers van Post te horen. Juist op dat mo ment probeerde Adri van der Poel zich een weg te zoeken naar de plaats waar hij het controle- blad moest tekenen. "Verdwijn jij ook", hoorde Van der Poel Post zeggen. Gisbers vertelde: "Post schopte tegen het achter wiel van Van der Poel". Van der Poel, wiens transfer naar Schuiten, de afgelopen week vast kwam te staan, ging er niet nader op in. "Ik sta hier bo ven. Ik heb een sterk achter wiel". Was er iets aan de hand? Peter Post: "Ze moeten me niet voor de voeten lopen". Was dit letter lijk of figuurlijk bedoeld? Post: "Figuurlijk". Dit antwoord en de irritaties bij Post zouden er op kunnen duiden dat Gisbers, voor PDM, renners van Panasonic hééft be naderd. De verstandhouding tus sen die twee ploegen is ronduit slecht. Gert-Jan Theunisse maakt de overstap zeker. Jan Gisbers ontkende met klem tij dens de Tour met een renner van Post te hebben gesproken. Ook pr-man Harry Jansen zei dit niet te hebben gedaan. - Overbevolkt peloton danig uitgedund SERRE-CHEVALIER (GPD) - De rijen in het Tour-peloton beginnen nu toch danig uit te dunnen. In het afgelopen weekeinde verschenen er dertien renners op de lijst van uitvalr Iers, die inmiddels reeds 67 namen telt. In Boulogne-Billancourt waren ruim twee weken geleden niet minder dan 210 profs vertrokken. Tot degenen die zaterdag en gisteren afhaakten behoorden twee Nederlanders: de sprinter Mathieu Hermans en Henk Boeve, een van de assistenten van de Spanjaard Pedro Delgado in de PDM-formatie. f Hartstochtelijke aanmoedigingen voor Eduardo Chozas op de flanken i naar heeft zijn eenzame en indrukwekkende vlucht bijna voltooid. De durf waarmee Hermans zich van een berg pleegt te laten vallen is hem gisteren opgebroken. De Brabander in Spaanse dienst (Seat) schoof tijdens de afdaling van de Col d'Izoard onderuit. Hij hield daar een typische wielrenblessure aan over: een gebroken sleutel been. Eerder in deze Tour, in de eerse Pyreneeënrit tussen Bayonne en Pau, was Hermans ook al zwaar ten val gekomen. Door zich in een re flex aan een dikke steen vast te klampen, kon hij voorkomen dat hij in een ravijn verdween en een tweede Wim van Est werd. Deze viel in 1951 met gele trui en al in een van de diepten die de Aubis- que omgeven. Waarna een horloge- fabrikant er met de volgende com mercial profijt uittrok: „Zeventig meter viel hij diep, zijn hart stond stil, maar zijn horloge liep". Uitgeput Hermans' afscheid van de Tour i de Granon. De Spaanse etappewin- was minder heroisch, al kan hij te- (foto AP) vreden terugzien op zijn debuut in het circus-Lévitan. In de vlakke etappes heeft hij menig woordje meegesproken, wat in het pun tenklassement (3e plaats) goed tot uiting kwam. In Bordeaux deed hij een oude, wat vervallen traditie (dat daar een Nederlander wint) bijna herleven. Hermans gokte als laatste man van de kopgroep ech ter net verkeerd, waardoor hij nipt te kort kwam ten opzichte van de Belg Rudy Dhaenens. Zaterdag kon Henk Boeve een kruisje over zijn eerste Ronde van Frankrijk slaan. Volledig uitgeput zag hij onderweg van Nimes naar Gap het hopeloze van zijn zaak in. Op dat moment was zijn achter stand op het peloton al opgelopen tot 17 minuten. De dagen ervoor waren hem ook al zwaar gevallen. Voor het vertrek in Jfimes zag de Nijverdaller het al problematisch in, alle wil om niet op te geven ten spijt. Boeve: „Ik ben wat koortsig geweest en kon geen hap eten door de keel krijgen. In de koers ging er alleen af en toe een stukje appel in. En als je je voeding niet meer kunt innemen, kun je het wel vergeten". Sukkelen De sterk verminderde conditie van de Twentenaar was het gevolg van de tweede Pyreneeënetappe. „Daar ben ik eigenlijk niet goed meer van hersteld", aldus de te leurgestelde debutant, die zich ge durende een dag rode-lantaarndra ger wist. „De Tour valt sowieso niet mee, en als je dan begint te sukkelen kun je het wel vergeten". De 28-jarige Boeve weigert te ge loven dat de omschakeling van (oveijarige) amateur tot prof met zijn opgave te maken heeft. „Nee, dat zie ik niet. Er zijn ook al heel veel ervaren jongens naar huis. In de Ronde van Spanje ging het nog goed. Reed ik met de middenmoot bergop. Nu moest ik gelijk lossen. Maar goed, het is niet anders. Eerst een paar dagjes rustig aan en dan zien we wel weer verder". De prominentste uitvaller van gisteren was de Amerikaanse olympische kampioen van Los An geles, Alexi Grewal. Na een zwak begin bleek de onberekenbare kopman van de 7-Eleven-formatie in de Pyreneeën in betere doen. Hij klom vanuit de achterhoede naar de 25e plaats in het algemeen klas sement. Tussen Gap en Serre-Che- valier gaf Grewal echter weer eens niet thuis, tot grote treurnis van as sistent-ploegleider Mike Neel. „Het probleem met Alexi is dat hij nukkig is. Alleen als de moraal bij hem goed is, rijdt hij. Anders vindt hij het wel goed". Uil Willi III lllili I|I[ Turner geeft verlies toe MOSKOU (Reuter) - De Ameri kaanse televisie-magnaat Ted Tur ner heeft zaterdag, tijdens een persconferentie, in Moskou toege geven dat de Vriendschapsspelen een verlies van waarschijnlijk der tig miljoen gulden zullen opleve ren. Volgens Turner wordt het gro te verlies veroorzaakt door de slechte kijkcijfers in Amerika. „De interesse van het Amerikaanse pu bliek is minder dan we verwacht hebben. Door de lage kijkcijfers heeft een aantal sponsors het recht een deel van het sponsorgeld terug te eisen", aldus Turner. Ondanks het onverwacht grote verlies (Turners maatschappij in vesteerde honderdmiljoen gulden en dacht een kwartmiljard te ver dienen) gaan de Vriendschapsspe len in 1990 gewoon door. Vijftien Amerikaanse steden hadden zich kandidaat gesteld om de volgende Spelen te organiseren. De keus van Turner viel tenslotte op Seattle, dat bereid was voor de organisatie ruim een kwartmiljard gulden uit te trekken. De atletiekwedstrijden worden over vier jaar in het Husky Stadion gehouden, dat 65.000 toe schouwers kan bergen. Voor de zwemwedstrijden wordt een nieuw bad (kosten 50 miljoen) gebouwd. De deelnemers worden onderge bracht in appartementen van de Universiteit van Washington. Om het programma in 1990 voor spon sors aantrekkelijker te maken, zijn ijshockey, honkbal, voetbal en kunstzwemmen aan het evene ment toegevoegd. BERRE-CHEVALIER (GPD) - Zijn stemming sloeg binnen 24 uur volledig om. Greg Lemond, zater dagavond nog boordevol wantrou wen over de loyaliteit van Bernard Hinault, jubelde gisteren op de top- van de col du Granon dat hij de dag van zijn leven meemaakte. Voor het eerst in de gele trui, na een zwa re Alpenrit, die Bernard Hinault op de knieën dwong. „Ik ben ervan overtuigd", beweerde Lemond, „dat Bernard me nü zal helpen, zo als ik me vorig jaar voor hem heb opgeofferd. Dit is een geweldige dag voor mij en Amerika. Het is een doorbraak, want nu gaat het er ook in de Verenigde Staten op los". Greg Lemond maakte in elk ge val zijn bewering waar dat hij in de bergen sterker is dan Hinault. De „das" verklaarde prompt last te hebben van zijn linkerknie, waar voor hij 's avonds nog de schrifte lijke verklaring bij de dokter ging halen. Excuus na het verlies, dat drie en een halve minuut bedroeg op zijn Amerikaase ploegmaat, die het geluk had in Urs Zimmermann een gelijkmatig draaiende takelwa gen te hebben. De introverte Zwit ser keek bijna niet één keer om, toen hij Lemond naar het geel reed. Hij is geen man van „Colom biaanse" tempoversnellingen, maar een diesel. „Een bastion als La Vie Claire sloop je niet op één dag", zei hij kalm. Lemond gedroeg zich niet als een leider. Want hoewel er steeds gezegd is dat hij in het hooggeberg te zijn eigen gang mocht gaan, nam hij het commando niet over. „Ik kan dat best begrijpen", vond Zim mermann, „want als de leider van het klassement achter je zit, hoefje als ploegmaat geen werk te doen". Lemond maakte de indruk blij te zijn met het bestaan van die code. Had hij namelijk de kracht gehad om mee te werken aan het uitbrei den van zijn voorsprong op Robert Millar en Bernard Hinault, dan zou hij dat zeker enthousiast hebben gedaan. Daar bestond na zaterdag alle reden toe. Kemphanen - Binnen de regels van het toelaat bare, zoals Paul Köchli het telkens eist van de kemphanen in zijn for matie, verdedigde de Breton toen zijn gele trui ten koste van Le mond. Het gebeurde tussen Nimes en Gap, waar de mistral het pelo ton aanvankelijk bijna van de weg blies. In het Amerikaanse kamp stak een orkaan van verontwaardi ging op toen Hinault (met onder anderen Zimmermann in zijn wiel) een achtervolging inzette op een groepje vluchters met zijn ploegge noten Niki Rüttimann en Guido Winterberg. Het was duidelijk dat hij een dag voor de eerste grote veldslag in de Alpen nóg wat rui mer in de trui wilde zitten. Een identieke aanval als naar Pau. Lemond bleef sidderend van woede achter in het peloton, ho pend op de achtervolging van het team dat al de hele ronde uitblinkt in het missen van beslissingen: de ploeg Post. Robert Millar, de iets te rustige Schot, had het gevaar weer eens niet onderkend en de moge lijkheden te profiteren van het ge krakeel in de gelederen van de te genstanders volledig onderschat. Het geweeklaag, dat hij in de Ron de van Spanje tot tweemaal toe het slachtoffer is geworden van een sa menzwering van Spaanse teams, is dan wel niet geheel bezijden de waarheid, feit is ook dat Millar in zicht mist. Puur op kwaliteit als klimmer zou hij zijn rol in de Tour kunnen meespelen, maar zonder oog voor de grillige bewegingen in het peloton wordt het wel moeilijk. Zaterdag zette zijn ploeg het tot opluchting van hem en niet te ver geten Lemond nog recht. Gisteren capituleerde hij. „Ik ben moe, vre selijk moe. Dat voelde ik al toen ik begon aan de beklimming van de col du Granon. Het enige wat me overeind hield was het gevecht om in de etappe voor Hinault te finis hen. En ik wil derde worden in het eindklassement. Want Lemond wint de Ronde van Frankrijk. Dat staat na vandaag wel vast", meen de Millar. Oplossing Lemond raakte met Millar een concurrent kwijt. Als hij de intri ges binnen zijn huidige team beu is, weet hij in elk geval wel een ploeg waar hij beter terecht kan, hoewel zijn prijs wel altijd een ob stakel zal blijven. Het gerommel in de formatie zit hem hoog. Elke dag moet hij omstandig uitleggen dat hij weliswaar kwaad is geweest, maar dat alles is uitgepraat. Grote baas Bernard Tapie ver scheen in Gap ook weer op het to neel om mét allerlei tegenstrijdige verklaringen de tweespalt bloot te leggen. De slotconclusie van Tapie is steeds dat Hinault en Lemond elk voor hun kans mogen vechten en dat Lemond, als betere klim mer, de grootste kans heeft. De on dertoon bij dergelijke verklaringen is echter dat het probleem zichzelf wel zal oplossen Zondag op de col d'Izoard teken de die oplossing zich af. Hinault haakte af, Millar verloor het con tact met de eersten en zoals al in de verwachting lag tuimelde de uitge putte Luis Herrera uit de top en kijkt tegen een hopeloze achter stand van bijna twintig minuten aan. De rol van de Colombianen is daarmee uitgespeeld. Zelfs een rit- zege, waar de in Spaanse dienst rij dende Samuel Cabrera op joeg, zat er gisteren achter de ontketende solist Eduardo Chozas niet in. Hij moest zelfs de diesel Zimmermann met aanhangwagen Lemond laten passeren. De Amerikaan streek wel de eer op dat hij de beslissende vlucht in leidde. Op een moment dat Hinault al in moeilijkheden verkeerde. „De pijn in mijn linkerknie was on draaglijk in de beklimming van de Izoard en pas nadat ik mijn zadel wat had verzet ging het beter. Al bleef het gevoelig", aldus Hinault, die nu kan laten zien hoe oprecht zijn toezeggingen van vorig jaar zijn toen hij Lemond „alle steun" beloofde. Beslissing Voorsprong nemen was voor Le mond de enige kans om het nako men van die belofte af te dwingen. Zoals hij het hele team zal wijzen op de verantwoordelijkheden. Dat team bleef intact, omdat een beslis sing van de internationale clowns- groep, die zich uitgeeft voor jury, om zijn ploegmaat Alain Vigneron zaterdag wegens vasthouden aan de wagen uit de wedstrijd te ne men, een dag later werd terugge draaid. Met dubieuze motieven. In de afdaling van de Izoard dook Lemond uit een groep met onder anderen Millar, Hampsten, Criquielion en Steven Rooks, de diepte in, op de hielen gezeten door Zimmermann. De Zwitserse kampioen talmde niet toen in de laatste klim het zware werk moest worden opgeknapt. In een gelijk matig tempo achterhaalde de stijl volle klimmer met Lemond eerder weggesprongen renners als Cabre ra, Dominque Garde, Charly Mot- tet en Anselmo Fuerte. Dat Chozas niet meer werd ingelopen was van ondergeschikt belang voor Le mond, die op slag zijn boosheid Greg Lemond: eindelijk in het geel. (foto ANP) van de dag tevoren was vergeten. „Deze gele trui is me meer waard dan de regenboogtrui van wereld kampioen, die ik in 1983 won". Op een afstandje keek de schuchtere Zwitser Zimmermann toe, die nu achter Lemond de twee de plaats in het algemeen klasse ment bezet. Als altijd fluisterend in een onverstaanbaar dialect was hij eindelijk eens wat royaal met zijn commentaar. „Ik ben beter dan ooit. Minder vermoeid dan de rest. Ik zal proberen Lemond met een hoog tempo klein te krijgen. Pas vrijdag op de Puy de Dome valt de beslissing", voorspelde hij. ANHAVSEN (SID) - Bernhard Langer heelt een dochter en daar zijn de organisatoren van de Open Nederlandse golfkam- pioenschappen, die donderdag in Noordwijk beginnen, blij mee. Nu zijn vrouw Vikki za terdag het leven beeft ge schonken aan een meisje is de kans dat het Westduttse goUTe- nomeen zich in de duinen van Noordwijk zal melden flink gegroeid. Tijdens (Ie Open Britse heeft de aanstaande geboorte een nadelige invloed gehad op het spel van de voormalige Mas- ters-winnaar. Na de voorlaat ste ronde bezette hij een te leurstellende achtste plaats met een achterstand van ze ven slagen op de Australische winnaar Greg Norman. VS bij laatste vier Davis-Cup MEXICO STAD (RTR, AFP) - De Verenigde Staten heeft zich met Zweden, Australië en Tsjecho-Slo- wakije geplaatst voor de halve fina les van het toernooi om de Davis- beker. De Amerikanen wonnen gisteren in Mexico Stad met 4-1 van Mexico. Tim Mayotte, die de openingswedstrijd tegen Francis co Maciel had verloren, haalde gis teren het derde en beslissende punt. MOMINGIES - De strijd in het Waalse Momingies om de Belgi sche wielertitel bij de nieuwelingen is gisteren op een uiterst cu rieuze manier beslist. De manier waarop uiteindelijk de Limbur ger Nelissen als winnaar uit de bus rolde, zal de geschiedenis van de wielersport ingaan als een unicum. Nelissen en zijn concurrent waren precies gelijktijdig over de streep gegaan. De aankomstrechter kon tenminste geen verschil aanwijzen, de finishfoto verschafte ook geen duidelijkheid. Toch moest de voorzitter van de BWB. de heer De Vuyst, de kampioen strui kwijt. Na lang overleg werd toen maar besloten de twee renners een kilometer voor de streep opnieuw te laten starten. De lange sprint werd, nu wel afgetekend, met zeven meter verschil in het voordeèl van Nelissen beslist. David Robinson MADRID (ANP) - In Amerika zal het verrassende eindresultaat van de Mundo Basket weinig respons krijgen. De Amerikaanse basket- balsport kent maar één wereld kampioenschap en dat is de profes sionele NBA-competitie. De beste universiteitsspelers willen daar naast eens in de vier jaar ook nog wel druk maken om de Olympi sche titel, maar daarmee is het wel afgelopen. De wereldtitel van de Ameri kaanse ploeg, na de overwinning met 87-85 (48-38) op de eeuwige ri vaal de Sowjet-Unie, is daarom een ondubbelzinnige triomf van het 'college-basketball', de kweekvij ver van alle Amerikaanse prof clubs en van verenigingen over de hele wereld. In Madrid stond de Sowjet-Unie, door velen beschouwd als de beste ploeg die ooit in een wereldtoer- nooi is uitgekomen, tegenover een ploeg spelers die in leeftijd varieer den van negentien tot 21 jaar. Een groep jeugdigen, die, geschoold in de zwaarste amateurcompetitie van de wereld, er in slaagde weer werk te bieden aan het massieve basketbal van de Sowjets. Coach Lute Olson van Arizona deed dat met de derde en vierde keus, want de echte topspelers van het afgelo pen seizoen lieten het WK schieten voor de aantrekkelijke profkam pen. Anderen wilden niet het risico lopen geblesseerd te raken en daar door hun kans op een vet contract te moeten missen. Voor het WK be staat immers in eigen land geen be langstelling. Net als in de halve eindstrijd te gen Joegoslavië werden de Sow jets gedwongen tot een inhaal-race. Toen slaagden de Russen in de laatste seconden met drie driepun ters. Nu werd hen aanzienlijk meer tijd gegund werd om een grotere achterstand weg te werken. De jonge Amerikanen, die bij rust een voorsprong van tien pun ten bezaten (48-38) vergrootten de marge tot zestien punten, op min der dan acht minuten van het eind signaal. In die slotfase bereikte de strijcj,voor 12.000 toeschouwers zijn ongekende hoogtepunt. Net als tegen Joegoslavië hadden de Sowjets het betere afstandsschot- met acht drie-punters, maar in de bucket waren de Amerikanen - toch niét gewend aan het fysiekere Europese spel - in de rebounds ten minste gelijkwaardig. De Ameri kaanse center David Robinson, als speler van de marineschool niet beschikbaar voor de profs en der halve de enige 'topspeler', was op gewassen tegen Arvidas Sabonis. Zo mogelijk nog belangrijker voor de Amerikaanse ploeg was de in breng van de piepkleine (l,60m) guard Tyrone Bogues (Wake Fo rest). De Amerikanen schoten iets scherper dan hun tegenstanders, 50 tegen 44 procent, maar dreigden in de slotfase toch onder de voet gelopen te worden door de grotere lichamelijke kracht van de tegen stander. De Sowjets konden het hoge tempo tot de laatste minuten handhaven en daardoor slonk de Amerikaanse voorsprong tot slechts vier punten (81-77). De wedstrijd bleef open, mede door drie-punters van Sergei Tarakanov en Valdemaras Komichoes. In de laatste minuut echter redde de Amerikaanse topscorer Kenny Smith de wedstrijd en de wereldti tel voor de jeugdige studenten- ploeg. Het laatste Russische schot, in het eindsignaal, ketste af op de ring: 87-85. Het was voor de Verenigde Sta ten de eerste titel sinds 1954 en pas de tweede in totaal, hetgeen al aan geeft dat het WK nauwelijks se rieus genomen wordt. Vier jaar ge leden in Colombia bleven de Sow jets de Amerikanen nog net voor. Joegoslavië, herstelde zich van de dramatische nederlaag in de halve finale tegen de Russen en besliste de strijd om de bronzen medaille tegen Brazilië in haar voordeel: 117-91 (59-47). Scores: Verenigde Staten: Amaker 9, K. Smith 23, McKey 6, Robinson 20, C. Smith 17, Elliot 2. Shaw 2 en Gilliam 8. Sowjet- Unie: Volkov 8, Tarakani 16, Valters 2, Koértinaitis Belostenji 7, Sabonis 16.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9