In zeilkleding moet je je kunnen bewegen Dag en nacht geld uit de 'giromaat' Kinderen ontwerpen hun eigen truien Groot verzet Imhoff: 'Ervaring en logica de basis' Consument Auto kopen in Denemarken is voordeliger Reisverzekering vaak overbodig 6 MAANDAG 21 JULI 1986 PAGINA 7 Koos Postema is en blijft natuurlijk de ideale schoonzoon. Die man kan bij mij geen kwaad doen. maar - in de afgelopen week heeft hij toch een paar strafpuntjes opgelopen. Ik doel op zijn rol bij de verslaggeving van de 'Tour Féminin', die gebeurtenis, die vooral één vraag opwerpt, en die luidt: "Hoe sterk is de eenzame fietster?" En dan heb ik het niet over lichamelijk uithoudingsvermogen. Nee, hoe sterk moeten de dames nientaal wel niet zijn, willen zij de morele klappen kunnen opvangen die hen door de media worden toegediend? Mieke Havik wordt tweede in het algemeen klassement. Koos Postema gunt haar in zijn programma 'Radio Tour de France' een paar armzalige minuutjes. Net voor de klok van vieren mag ze haastig haar zegje doen. Even weer wanen wij ons in het tijdperk van radiopionier Willem Vogt. De verbinding kraakt als een kiezelpad tijdens de vierdaagse.^ Zuinigjes wordt de renster gefeliciteerd met haar goede positie, en - wat heb ik nu aan mijn fiets hangen?? Waar blijft het psychologisch diepte-interview? Waarom geen vragen, in de trant van: 'Als ik Mieke Havik zeg, wat zeg jij dan?" Johan van der Velde behaalt een etappe-overwinning. Een kwartier later weet heel Nederland niet alleen tot in de kleinste details hoe hij dat heeft geflikt maar bovendien dat hij zijn zege toch vooral aan God heeft te danken. Connie Meijer wint in Bordeaux. Helemaal op haar eentje, zonder een enkel goddelijk duwtje in de rug. Enthousiasme? Vergeet het maar. Men stelt haar op sarcastische wijze de vraag wat ze denkt over het gerucht dat Levitan de dames niet serieus zou nemen. Fijn, denk je dan, zoiets geeft de burger moed. Maar wat wil je, met een coach als Rinus Verboom, die zich al bij de start van de Tour Féminin publiekelijk afvraagt of het parcours niet te zwaar zal zijn voor zijn rensters? En dan heb ik het nog alleen maar gehad over de radioverslaggeving. In de dagbladen ligt de minachting voor de Tour Féminin er nog wat dikker bovenop. Kunnen vrouwen niet heroïsch over de eindstreep suizen? Waar blijft dan de actiefoto bij het miezerige stukje over Connie Meijer? En waarom beginnen alle artikeltjes met precies dezelfde zin? Waar is het persoonlijke element, de reportage heet van de naald? Was dat nou nodig om klakkeloos het ANP-bericht over ten nemen? Toegegeven, de dames rijden inderdaad minder hard dan de heren. Maar waaraan ligt dat? Juist ja, aan het rolpatroon, dat pessimisten onder ons inmiddels 'klassiek' noemen. Een vrouw op een racefiets: zo'n vijftig jaar geleden was dat nog iets onfatsoenlijks, iets onmogelijks ook, wantje zat met je zes onderrokken zo tussen de ketting. Een tenue waarin zich de vormen van het lichaam duidelijk aftekenen, was alleen voor de heren weggelegd. Zo'n achterstand haal je niet zo gauw in, pok al rij je met groot verzet. Overigens, wat die snelheid betreft, wat zie je daar op de radio nu helemaal nog van? Het is maar een kwestie van cijfertjes. Evenals bij de Tour de France, 'de echte Tour', zoals de heren journalisten deze hanerig noemen, wordt er ook bij de Tour Féminin verbeten gevochten om de eerste plaats, en dat gevecht, die strijd, dat is toch waar het om gaat. Vooruitgang in de sport, het is maar een zeer relatief begrip. Vijfentwintig jaar geleden reden de mannen beduidend langzamer dan nu, maar lieve hemel, wat kon het spannend zijn! Sla het verhaal over Fausto Coppi er maar op na. De enige renster die ik nu van gezicht ken, is Mieke Havik. Als 'opvullertje' werd er naast het aan haar gewijde stukje een pasfotootje geplaatst. Zo'n onscherp kiekje uit een cabine, zo'n portretje waarmee de politie wel aandacht pleegt te vragen voor vermiste personen. Van een fiets is niets te bekennen. Is een afbeelding van een vrouw op de fiets voor de heren misschien te onesthetisch? Mogen vrouwen alleen maar rijden in 'opwaaiende zomeijurken'? En dan de televisie. Wat laat die het ook afweten! De enige vrouw die close in beeld gebracht wordt, is de 'rondemiss', die aan het eind van elke etappe het genoegen mag smaken de bezwete kop van de winnaar te kussen en hem het boeket mag overhandigen. Wie vervult die taak eigenlijk bij de vrouwen? De mooiste jongen van de stad of het dorp waar de etappe eindigt, of zo'n stokvisdroge hoogwaardigheidsbekleder met een krent op zijn bovenlip? Ik vrees met grote vreze. ANGELA PINNEBERG Imhoff staat niet alleen voor zeilkleding. Het bedrijf van de voormalige topzeiler kleedt ook nog 'even' de rijkspolitie te water en de motorpolitie van zo'n slordige honderd gemeen ten in Nederland aan. Ook de Engelse en Schotse politie moesten er aan geloven even als enkele bedrijven waaraan zogenaamde Industriële Over- levingspakken worden gele verd. Daarnaast is Imhoff in- porteur van Harken-produkten dat de top heet te zijn op het gebied van zeilbeslag. De zaak bestaat uit twee delen. Het kantoor met magazijn en show room in Weteringbrug waar de kle ding wordt ontworpen en ver kocht, waar de administratie, de marketing- en publiciteitsafdeling zjjn gehuisvest en waar de export wordt geregeld. In totaal werken hier zeven mensen, waarvan twee part-time. Alles reilt en zeilt - hoe is het mogelijk - zonder gebruik te hoeven maken van een computer, maar Imhoff denkt er wel over om zo'n kleinood in huis te halen. Dan is er nog de fabriek voor de pro- duktie van alle kleding. Die staat in Engeland omdat in Nederland geen fabrikanten zijn'van de mate rialen (neopreencoating en nylon) waar Imhoff gebruik van maakt en omdat aan de andere kant van Het Kanaal de sociale lasten lager zijn. In Engeland werken 40 mensen bij Imhoff. Export Geëxporteerd wordt er naar ver scheidene landen in de wereld. Per land is er één importeur. In Neder land maakt Imhoff gebruik van 35 tot 40 dealers. Elk verkooppunt is speciaal geselecteerd. Is er in een stad een zaak gevonden die hun kleding wil verkopen, dan worden andere watersportzaken in die die zelfde stad niet meer geleverd. Fred Imhoff: "Wij denken name lijk de beste zaken te hebben geko zen. Misschien niet de grootsten, maar wel diegenen die er verstand van hebben, die goede service ge ven en niet alleen dure pakken wil len verkopen. Als we meerdere za ken in één stad zouden leveren, krijg je het volgende: In Loos- drecht bijvoorbeeld heb je op een afstand van één kilometer zeven watersportzaken. Als we die alle maal leveren, gaan ze elkaar becon curreren met onze kleding. De een gaat aan het eind van het seizoen tien procent korting geven en de ander twaalf. Dat wordt oorlog. De Het voordeel van ervaring. Dat is de slogan waarmee Imhoff, Neerlands enige zeilkledingfabrikant, zijn produkten ondersteunt. Kleding die vanuit de praktijk is ontstaan. De man achter dit bedrijf is Fred Imhoff. Deze voormalige student scheepsbouwkunde 'bouwt' sinds 1975 zeilkleding. Imhoff voelt zichzelf noch uitvinder noch kledingontwerper. Hij is namelijk van mening dat het maken van zeilkleding gebaseerd is op logica en ervaring. En dat laatste heeft hij genoeg. Imhoff zeilt al vanaf zijn vijfde jaar en behoorde jarenlang tot het zeilpuikje van de wereld. Imhoff is zeilen. In 1969 begon de inmiddels 44-jarige Imhoff een watersportbedrijf in Aalsmeer. In 1972 verhuisde hij naar Weteringbrug. Daar, aan de Leimuiderdijk, zetelt het hoofdkwartier en dèèr ontstaat logische, functionele (zeil)kleding. door Alain Hirschler klant voelt zich gepakt. Die heeft net een pak gekocht dat bij buur man goedkoper is. Door de korting verdienen de winkels weinig en kunnen ze geen service meer ge ven. Het devies is inpakken en wegwezen. Ze adviseren hun klan ten niet meer en ze zijn bang dat de potentiële klant verderop zaken gaat doen. Daar hebben ze nu alle maal geen last van. Het voordeel is dat ze door deze exclusiviteit rus tig kunnen werken en dat komt de kwaliteit van het produkt ten goe de. Neem nu de surfwereld. Daar is het rammen. Dat willen wij voor komen om zo onze goede naam te behouden". Maar er is nog meer dat de relatie klant-verkoper moet bevorderen. De Imhoff-line is geïnventariseerd in een catalogus die de klant de weg moet wijzen by eventuele aan koop van zeilkleding. De catalogus bevat ongeveer twintig zeilkle- dingstukken, zwem- en red dingsvesten, bootschoenen, een trapezebroek en een zeiltas. Dit boekje kan de klant bij de dealer verkrijgen en het is de bedoeling dat de klant alvorens tot koop over te gaan een idee krijgt, over de mo gelijkheden van ieder produkt. Fred Imhoff: "Bovendien heb ben we voor onze dealers een sche ma opgesteld waarmee ze er achter kunnen komen wat een klant no dig heeft. We hebben alles uitge splitst. Wat voor boot heeft een klant? Een open boot? Wat voor ty pe? Een Catamaran? Of heeft hij daarentegen een kajuitboot? Waar wordt gezeild? Op een meer of op zee? Maakt hij lange tochten? Wordt er overdag of 's nachts ge zeild? Is het een toerzeiler of een wedstrijdzeiler? Als je dat weet, kun je pas zeggen wat zinnig is. Zeilt een klant Catamaran dan be tekent dat je vlak boven water zit. Die zeilers hebben een eendelig pak nodig, 's Nachts op een kajuit- boot moet je iets heel warms aan. Is het kleding voor de navigator, dat betekent dat je afwisselend binnen en buiten bent en dus een warm jack moet dragen wat je makkelijk aan en uit kunt doen. Ben je daarentegen stuurman dan zit je lang tijd buiten zonder veel beweging". "Aan de hand van al deze vragen kun je er achter komen dat uit pak weg vijftig stuks zeilkleding er misschien zes of zeven in aanmer king komen voor een klant. Daar kan dan een goede keus uit worden gemaakt". Het gaat er volgens Imhoff om dat de kleding die je draagt, lekker zit. Dus niet iets passen en dan even voor de spiegel gaan staan. Nee, Imhoffs klanten behoren bukkend, lopend en hijsend door de zaak te banjeren. Op een boot sta je immers toch ook niet de hele tijd. Mocht een pak kapot gaan, én dat kan natuurlijk altijd, dan wordt het gerepareerde pak kosteloos te ruggestuurd. Dat is een ervaring, zo'n voordeel. Bovendien worden kleine (let wel: kleine) mankemen ten niet in rekening gebracht. Dit alles onder het motto: Het is servi ce en het opmaken van de reke ning kost meer. Ontwerpen Hoe gaat dat ontwerpen van al lerhande pakken eigenlijk in zyn werk? Het International Offshore Racing-pak (I.O.R.-pak, de I staat naar eigen believe ook voor Im hoff) is bedacht na de zo drama tisch verlopen Fasnetrace in 1979 toen vijftien mensen tijdens een storm om het leven kwanten. Vol gens Imhoff was het grote doden tal te wijten aan het feit dat velen hun veiligheidsharnas en zwem vest niet aanhadden. Anderen moesten snel aan dek komen en hadden geen tijd alles aan te trek ken. "We hebben toen een pak be dacht waar alles inzit. Dus met zwemvest, harnas enz. Je trekt het aan en klaar ben je". Alle I.O.R.- kleding is van de bovenkant wit, want dat is de kleur die 's nachts het makkelijkst te onderscheiden is als iemand overboord is geval len. De kleur is ondermeer getest door een Duitse reddingsmaat schappij. Daarom draagt de motor politie ook witte jassen. Jassen waarmee overigens ook uitgebrei de proeven zijn gedaan alvorens ze in produktie werden genomen. "Wat gebeurt er als iemand in zo'n jas met honderd kilometer per uur op de grond valt? Door de wrijving zal een normale coating in de huid schroeien en brandwonden veroor zaken. De coating van onze pakken brandt niet in de huid. Tevens zijn Fred Imhoff hoeft niet zo nodig uit te groeien tot een zeilkleding gigant: "Ik wil graag lol houden in mijn werk. Daarnaast moet ik kunnen zeilen". De toen 7-jarige Martin Pot uit Nederland maakte e kening, die basis was voor deze trui. n vrolijke clownste- Meer dan dertig kindertruien in wol, gebreid naar ontwerpen van kinderen uit acht landen zijn te be wonderen in de Bijenkorf-vestigin gen. De expositie 'Een trui ontwer pen, dat kan jy toch zeker ook' is tot en met 9 augustus te zien in Rotterdam, daarna verhuist de he le zaak naar Den Haag, de ontwer pen staan daar van 14 tot 30 augus tus te kijk. Twee jaar geleden organiseerde het International Wool Secretariat Benelux samen met het blad Ariadne en Scheepsjeswol deze ontwerpwedstrijd in Nederland en België. Daarnaast werden onder auspiciën van het IWS ontwerp wedstrijden gehouden in Japan, Australië, Nieuw-Zeeland, Fin land, Noorwegen en Zweden. Van de vele inzendingen werden in to taal dertig tekeningen omgezet in breipatronen en uitgevoerd. Voortbordurend op dit succes organiseerde het handwerkblad opnieuw een ontwerpwedstrijd, ditmaal met het thema 'Kunst van je kind -Teken je eigen troeteltrui'. De resultaten hiervan, drie truien voor volwassen, drie voor kinde ren, maken ook deel uit van de ten toonstelling. Gekoppeld aan de ex positie krijgt deze wedstrijd een vervolg. Tot 31 oktober 1986 kun nen nieuwe trui-ontwerpen met als thema 'Kunst van je Kind-Teken je eigen troeteldier' bij de Bijenkorf- vestigingen worden ingeleverd. ze olie- en benzinebestendig en niet gevoelig voor extreme tempe raturen. Of het nu koud of warm is, de jas wordt niet stijver of zachter. Hy blijft goed zitten". Diep in de nacht "Ik ben niet bewust met zeilkle ding bezig tijdens het zeilen", ver volgt Imhoff zijn uitleg. "Het gaat automatisch. Je vaart op zee en de gene die de voorzeilen verwisseld, krijgt bakken water over zich heen en wordt kletsnat. Een droogpak is dan ideaal. Dat houdt wel in datje daar de hele dag in rondloopt. Je kan het niet zelf uittrekken en als je naar het toilet wil, dan moeten anderen je helpen. Dan ga je naar een oplossing zoeken. We hebben toen de Stormtop, zeg maar de bo venkant van een droogpak, be dacht. Je kunt het zelf aan- en uit trekken door een rits aan de voor kant. Ben je klaar met het wisselen van de zeilen, dan trek je het zo weer uit. De Stormtop draag je sa men met een zeilbroek. Daar heb ben we een jaar mee gevaren. Onze Amerikaanse importeur heeft de Stormtop ook getest. Daarna zijn we 'em pas in produktie gaat ne men. Soms zitje tot diep in de nacht te knutselen met vrienden om be paalde dingen te verbeteren en uit te proberen. Soms loop je ook te gen dingen aan. De Clips die we bij de schouderbanden van de hoge broeken (een soort tuinbroek voor zeilers,) komen uit Oostenrijk. Ik zag deze handig verstelbare clips op schooltassen zitten. Ze worden ons geleverd op voorwaarde dat we ze niet voor schooltassen gebrui ken. En wie gebruikt er nu een schooltas op zee?" Dit jaar was Imhoff niet te vin den op de HISWA, omdat ze er geen tijd voor vry konden maken. Het is immers het begin van het seizoen en maart en april zijn ver schrikkelijk drukke maanden voor Imhoff. "De HISWA-tentoonstel- ling komt eigenlijk op een ver keerd tijdstip. De levering aan wa tersportzaken draait dan op volle toeren. De dealerbestellingen zijn bovendien al in oktober, november geweest dus daar kan toch niets meer aan verkocht worden. Aan particulieren wordt ook niet gele verd. We zyn tenslotte een groot handel. En wat de export betreft, daarvoor moet je niet op de HIS WA zijn. Dat zit allemaal in Düssel- dorf en Hamburg. De tijden waar op die tentoonstellingen zijn geor ganiseerd, zijn ook veel beter. Het is voor ons dus hartstikke zonde als we tien dagen op de HISWA moeten staan". Imhoff wil de zaak niet al te veel uitbreiden. Ze zitten in Wetering brug met een klein ploegje mensen en dat moet, als het even kan, zo blijven, want een klein ploegje is synoniem voor leuk werken. "Het werk is een groot deel van myn le ven. Daarom wil ik ook graag lol houden in mijn werk. Daarnaast moet ik kunnen zeilen. Ik wil na melijk niet dag en nacht doorgaan. Het zeilen kan ik nu goed combine ren. Als ik geen tyd meer had om te zeilen zou ik misschien wel stop pen met dit soort werk". In het Nederlands Textielmu seum in Tilburg (Goirkestraat 96, Tilburg) wordt tot en met 7 sep tember de tentoonstelling 'Onder Stoom; aspecten van de geschiede nis van de stoommachine' gehou den. Openingstijden dinsdag tot en met vrijdag van 10.00-17.00 uur, zondag van 12.00-17.00 uur. Geslo ten op zaterdag en maandag. In navolging van enkele banken is ook de Postbank begonnen met het installeren van zogenoemde geld uitgifte-automaten. Sinds enige weken kunnen mensen met een gi ro-rekening een speciaal pasje aan vragen waarmee ze toegang kunnen krijgen tot de 'giromaat', waaruit ze dag en nacht, zeven dagen per week, contant geld kunnen opne men tot een maximum van 500 gul den per dag. onder redactie van Wim Fortuyn en Conny Smits Op het moment staan er nog maar vijf tien giromaten in Nederland, in de post kantoren in het gebied Eindhoven-Til- burg. Maar in de loop van de volgende jaren zullen ook in de rest van Neder land enkele honderden giromaten wor den geplaatst, die via het datanet van PTT-Telecommunicatie met de Post bank-Netwerkcomputer in Breda zullen worden verbonden. Ook nu al kunnen giro-rekeninghou ders buiten de regio Eindhoven-Tilburg gebruik maken van een giromaatpasje. Sinds kort is het namelijk mogelijk om bij ruim honderd Shell-benzinestations in het hele land elektronisch te betalen. Het betreft byna alle benzinestations van Shell langs autosnelwegen en een aantal in de steden Amsterdam, Rotter dam en Den Haag. Ook zullen vermoe delijk giromaten verschijnen op drukke plaatsen als hallen van grote NS-stations en op Schiphol. Giromaatpashouders in de regio Eind hoven-Tilburg kunnen binnen niet al te lange tijd voor elektronisch geldverkeer terecht bij enkele winkels en bij de Grenswisselkantoren. In de verdere toe komst zal bij vele winkelbedrijven in het gehele land en bij grotere aantallen ben zinestations elektronisch kunnen wor den afgerekend en zal öp elk gewenst moment geld kunnen worden opgeno men met de giromaat. Of ooit alle rekeninghouders van alle banken met van 'chips' voorziene pasjes zullen rondlopen, is niet te zeggen. Het streven van alle geldinstellingen is zo veel mogelijk zonder 'baar' geld te werken, maar de ervaring met betaal kaarten heeft geleerd dat de klanten van de Postbank maar langzaam gewend ra ken aan het betalen zonder 'klinkende munt'. Van de ruim vijf miljoen girore keninghouders gebruikt nog maar de helft de betaalkaarten voor het meren deel van zijn betalingen. De Postbank verwacht wel dat er meer giromaatpassen in gebruik zullen wor den genomen naarmate de moge lijkheden om ermee te betalen toene men. De ingebruikname van de giro maat zal volgens de bank voorlopig geen gevolgen hebben voor de openingstij den van postkantoren. De giromaat betekent wel een nieuw middel voor betere veiligheid van het betalingsverkeer. Nog elk jaar wordt voor enkele tientallen miljoenen gul dens gefraudeerd en gestolen aan betaal kaarten. De geheime PIN-code, die ie dere bezitter van een giromaatpasje krijgt, moet misbruik door derden voor komen. Deze code (persoonlijk identifi catie nummer), die strikt persoonlijk is, moet worden ingetoetst om contact te krijgen met de centrale computer van de Postbank. Giromaatpasjes kunnen telefonisch worden aangevraagd (06-400). ZOMERZWERFKAART - Tot en met augustus zijn in alle streekbussen zoge naamde 'zomerzwerfkaarten' verkrijg baar. De kaart is de hele dag geldig, kost zeven gulden plus zeven gulden per rei ziger (kinderen van 4 t/m 9 de helft) en is dan ook alleen voor groepen voordelig. Mensen die alleen reizen en houders van een Pas 65 zijn voordeliger uit met de gewone dagkaart. De busbedrijven heb ben een folder met zwerftips gemaakt, die ook bij de VW ligt. De prijzen van consumpties in Ki met die in andere badplaatsen. Consumpties op het strand veel duurder De prijzen van consumpties liggen op het strand gemiddeld tien tot twintig procent hoger dan in cafetaria's elders in het land. Dat blijkt uit een onderzoek dat Konsumenten Kontakt heeft gedaan bij tachtig strandtenten in elf badplaat sen, van Bergen tot Hoek van Holland. Ook Katwijk en Noordwijk werden door de consumentenorganisatie aange daan. En juist in die badplaatsen bleken de prijzen wel mee te vallen in vergelij king met andere plaatsen langs de kust. Zo kostte een kom soep in Katwijk 2,25 gulden, in Zandvoort rekende een hore- ca-exploitant ruim het dubbele: 4,75 gul den. Een kop koffie kreeg Konsumenten Kontakt in Noordwijk voor 1,50 gulden, veel andere plaatsen deed de koffie vergelijking (foto Holvast} wei twee gulden Voor consumenten in andere EG-landen is de aanschaf van een nieuwe auto in Denemarken het meest aantrekkelijk. De basisprijs (exclusief btw en andere belastingen) is daar het laagst. Daarna volgen België, ^fcixemburg en Neder land. In ons land kost een nieuwe wagen gemiddeld 23 procent meer dan in Dene marken. België is slechts enkele procen ten goedkoper. Engeland en Ierland zijn het duurst. Dit blijkt uit een onderzoek van de BEUC, de Europese organisatie van Consumentenbonden. Zeker voor men sen die dicht bij de grens wonen en dus weinig extra kosten hoeven te maken, is het nog steeds aantrekkelijk om hun wa gen in een ander EG-land te kopen. Aan sommige grenzen worden echter bu reaucratische problemen opgeworpen. De BEUC moet vindt dat de Europese Commissie er beter op toezien dat de Europese consument niet in de uitoefe ning van zijn rechten wordt belemmerd. Overigens lopen de prijzen van nieu we auto's met inbegrip van belasting nog meer uiteen. Een Griek betaalt bij voorbeeld meer dan 2,5 keer zoveel voor een nieuwe auto als een Luxemburger, die van alle EG-onderdanen het goed koopst uit is. Een Nederlander betaalt gemiddeld 36 procent meer dan een Lu xemburger voor een nieuwe auto. In De nemarken en Griekenland zijn de belas tingen het hoogst en moet dus het meest worden betaald, ondanks het feit dat de basisprijs in Denemarken de laagste is van alle EG-landen. Vakantiegangers die een verzekering hebben afgesloten bij een reisverzeke- raar komen nogal eens voor onaangena me verrassingen te staan omdat de ver zekeraars meestal verzuimen om de po lisvoorwaarden te verstrekken. Daar door blijkt nogal eens achteraf dat be paalde schade niet wordt vergoed terwijl de verzekerde daar wel op had gere kend. Volgens Konsumenten Kontakt klagen veel consumenten hierover. De reisverzekeringen houden er stuk voor stuk voorwaarden op na waaraan verzekerden moeten voldoen om even tuele schade uitbetaald te krijgen. Om dat die voorwaarden vaak niet aan de klanten bekend worden gemaakt, wor den die vaak teleurgesteld. Het gaat dan bijvoorbeeld om bepalingen over 3- en 5-deursauto's en stationcars of het mel den van een ongeval binnen 24 uur. Volgens de consumentenorganisatie worden reisverzekeringen bovendien veel te snel, als een automatisme, afge sloten. Naar schatting 75 tot 80 procent van de Nederlandse vakantiegangers sluit een reisverzekering af. Velen van hen zijn echter voor verschillende on derdelen al gedekt. Bijvoorbeeld via het ziekenfonds, de ziektekosten-, ongeval len-, levens-, auto-, of kostbaarheden ver zekering. Een reisverzekering kan daar om (gedeeltelijk) overbodig zijn. Wie toch een reisverzekering nodig heeft, kan het beste de grote specifieke reisverzekeraars links laten liggen. Kon sumenten Kontakt beveelt de reisverze kering van Nationale Nederlanden, Am- Ion, den de Amersfoortse Verzekeringen aan. Volgens de consumentenorganisa tie is ook de reis- en kredietbrief van de ANWB overbodig. Een aparte verzeke ring voor automobilistenhulp is beter en goedkoper.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7