Politie valt kerk van Boesak binnen Olieproduktie omhoog Straf voor schuldigen kernramp Tsjernobil Nicaragua viert zeven jaar revolutie IKW roept op tot doelmatige sancties Ook rol politici in Sjin Bet onderzocht Honderden vluchtelingen per dag naar West-Berlijn Vlucht per kabelbaan PAGINA 6 BUITENLAND MAANDAG 21 JULI 1986 KAAPSTAD (UPI/Rtr.) - Gewapende Zuidafrikaanse politie-agenten zijn gisteren een kerk bij Kaapstad binnengestormd. Ze eisten dat dominee Allen Boesak zijn preek zou beëindigen, arresteerden twee jonge kerkgangers en gooiden later een traangasgranaat in Boesaks auto. Vijf politie-agenten, sommige van hen gewapend, hielden de congregatie anderhalf uur vast in de kerk, zo vertelde Boesak later. De meeste kerkgangers in de ka tholieke kerk van Elsies River bij Kaapstad, waar een oecumenische dienst werd gehouden, waren fa milieleden van mensen die onder de noodtoestand worden vastge houden. Boesak zei dat de politie een jongen van 15 en meisje van 18 had gearresteerd, evenals de koster die buiten liep. "Ik was aan het preken, toen ze naar binnen kwamen en zeiden dat ik op moest houden", zei Boesak, die voorzitter is van het Wereldver- bond van hervormde en gerefor meerde kerken. Boesak "is een vooraanstaand activist tegen de apartheid en oprichter van het Ver enigd Democratisch Front (UDF), de grootste legale oppositiebewe ging in Zuid-Afrika. "Het was een militaire operatie. Ik zag hoe ze over het kerkhof ren den en zich in twee groepen split sten. Kapitein Van Schalkwyk kwam naar voren en zei dat ik mijn preek moest beëindigen. Hij zei dat hij de mensen iets te vertellen had. Ik weigerde hem aan het woord te laten. Ik zei hem dat de kerk geen TEL AVTV - Israëls procureur-ge neraal Josef Harish heeft er geen twijfel over laten bestaan dat het politie-onderzoek naar de moord op twee gevangengenomen Pale stijnse buskapers, twee jaar gele den, in volle gang is en dat de poli tiek verantwoordelijken niet zullen worden gespaard. door Taco Slagter Harish legde een verklaring van die strekking af tegenover het pre sidium van het Hooggerechtshof in Jeruzalem dat hem twee weken ge leden had gelast aan te tonen waar om een onderzoek tegen de nauw bij de moordaffaire betrokken bin nenlandse veiligheidsdienst (Sjin Bet) tot dan toe was uitgebleven. Sinds het vorige week genomen (omstreden) regerinsgsbesluit geen zwaarwichtige juridische commissie van onderzoek in te stellen naar de moorden en de daarop volgende meineed, was het onduidelijk gebleven of de de pro cureur-generaal de politie al aan het werk had gezet. Bovendien was de scepsis groot of de toen verantwoordelijke pre mier voor de geheime dienst Sja- mir zou worden gedwongen zich aan een eventuele ondervraging van de politie te onderwerpen. Ha rish verzekerde gisteren Israëls hoogste rechtscollega dat het on derzoek zich tot het „hoogste poli tieke niveau" zal uitstrekken. Dat de procureur-generaal een verklaring aan het gerechtshof schuldig was had direct te maken met het nu al maanden durende felle juridische en politiek debat rondom het treurigste schandaal uit Israëls geschiedenis. Vanwege de aanvankelijke be reidheid van premier Sjimon Peres de affaire in de doofpot te stop- ppen om wille van de „staatsveilig heid" en om het risico te vermijden dat de Likoed van vice-premier en minister van buitenlandse zaken Sjamir na zo'n onderzoek uit de re gering zou stappen, hadden ver schillende linkse politieke partij en, de familie van vermoorde terro risten en de om diens de-loyaliteit ontslagen plaatsvervangend chef van de Sjin Bet, Malka, het Hof om een uitspraak gevraagd. Voorts deponeerde onder meer het linkse parlementslid van de Burgerrechtenpartij Sarid een ver zoek bij deze rechters de door pres- dident Chaim Herzog op voorhand verstrekte gratie aan vier van de moord verdachte leden van de Sjin Bet, ongedaan te maken. Tijdens een eerder gehouden hoorzitting had het hooggerechts hof al het pricipe-besluit genomen over de noodzaak van een onder zoek. Om te voorkomen dat tegen de uitdrukkelijke wil van de Li koed het hof eigenmachtig tot een juridisch commissie van onder zoek opdracht zou geven noopte dat het kabinet vorige week de kwestie in de ministerraad ter stemming te brengen. plaats was voor politiemannen. Ik zei dat hij kon gaan zitten om naar het woord van God te luisteren". Een kerkgangster vertelde dat gewapende politie heen en weer marcheerde tussen het altaar en de voorste rij kerkbanken. "Een man met een geweer stond naast dr. Boesak terwijl hij zijn preek hield, maar hij preekte gewoon door. Ik was ontzettend bang". Toen Boesak zijn preek had beëindigd maar de politie de kerk gangers niet wilde laten gaan, no digde hij de mensen uit hardop te bidden. Een jongen die opstond om tot God te bidden werd door de politie weggevoerd. "Ze wilden niet horen wat hij tot God te zeg gen had", aldus Boesak. Het meisje werd aangehouden toen ze voedsel uitdeelde aan kerkgangers die een lange reis achter de rug hadden. Volgens Boesak werd de opera tie geleid door kapitein Ockert van Schalkwyk, niet gekleed in uni form maar in trainingspak. Van Schalkwijk leidde een maand gele den een overval op een naburige kerk, waaar 185 mensen werden gearresteerd. Sommige kerkgan gers werden pas na vier weken vrij gelaten. Na anderhalf uur mochten de mensen de kerk verlaten. "Ik stap te in mijn auto en had net 25 meter gereden toen ze traangasgranaten afschoten. Eén landde voor me op de weg en een tweede kwam door de achterruit in mijn auto. De men sen hielpen me naar buiten en ik voelde me een tijdje erg beroerd. Nu heb ik het alleen nog een beetje benauwd", zo vertelde Boesak la ter. Aan het eind van haar bezoek aan Zuid-Afrika heeft een delega tie van het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen IVW opgeroepen tot krachtige en doel matige sancties tegen Pretoria. De regering in Pretoria laat ons geen andere keus, zei de voorzitter van de Amerikaanse vakcentrale AFL- CIO. Lane Kirkland. Tijdens een bezoek aan de zwar te wijk Alexandra bij Johannes burg werd de IVW-delegatie om singeld door leger- en politievoer tuigen en een honderdtal militai ren, die de tien vakbondsleiders een half uur tegen hielden. Dat gaf ons voor een ogenblik een indruk hoe het moet zijn om daar te wo nen, zonder enig verweer tegen geüniformeerde manner! die wa pens op je richten, zei Norman Wil lis van de Britse vakcentrale TUC. CENTERVILLE (DPA) - Caroline Kennedy, de 28-jarige dochter van de vermoorde Amerikaanse president John F. Kennedy, is zaterdag in de Amerikaanse stad Centerville getrouwd met de 42-jarige New Yorkse kunstkenner Edwin Schlossberg. De in een witte japon met sleep geklede bruid werd door haar oom Edward Kennedy naar het altaar geleid. Caroline Kennedy, de enige dochter van John F. Kennedy, was zes jaar oud toen haar vader in 1963 in Dallas werd doodgeschoten. (foto AP) 'Soldaten VS te dom voor slimme wapens' WASHINGTON (Rtr./UPI)- Het Amerikaanse leger zal niet be schikken over voldoende slimme militairen om de slimmé, technolo gisch geavanceerde wapens te be dienen die het Pentagon ontwik kelt voor een nieuw tijdperk van oorlogsvoering-met-afstandsbedie- ning. Tot die conclusie komt een studie van de defensie-expert Mar tin Binkin van het Brookings insti tuut, een particulier studiecen trum. De plannenmakers in het Penta gon werken aan een serie wapens waarmee in de toekomst een groot deel van de oorlog kan worden ge streden met computers en wapens met robot-besturing. Maar het aan tal militairen dat in staat is derge lijke wapens te gebruiken, te on derhouden en te reparen neemt af, terwijl de behoefte groeit, meent Binkin. Dat is het gevolg van de mografische ontwikkelingen: het aantal geschikte mannen in de leef tijdscategorie van 18 tot 21 jaar daalt. In 1994 telt deze categorie volgens de prognoses 6,7 miljoen mannen, ongeveer 13 procent min- derdan nu. Het tekort zal niet aan gezuiverd kunnen worden door vrouwen. Onder de maatstaven die nu gelden zou echter slechts een kwart van de jonge Amerikaanse vrouwen geschikt bevonden wor den. Vakantiedrukte: file van 80 km MUNCHEN (DPA) - De tweede grote vakantiegolf in de Bonds republiek heeft zaterdag in Beieren geleid tot files van tachtig kilometer. Het verkeer liep vooral vast door ketting botsingen, die overigens geen ernstige slachtoffers veroor zaakten. Tussen München en de grensovergangen naar Oosten rijk leek het wel een eindeloze parkeerplaats. De routes Han- nover-Walsrode en Frankfurt- Basel vertoonden files van 15 kilometer. Maar ook aan de grensovergangen naar Dene marken ontstonden Nu zes miljoen vaten per dag uit Saoedi-Arabië NICOSIA (AP) - Saoedi-Arabië houdt zich niet langer aan de door de Opec vastgestelde quota voor de pro- duktie van olie. Volgens het gezaghebbende weekblad Middle East Economie Survey heeft Saoedi-Arabië de produktie verhoogd tot ruim 5 miljoen vaten per dag, terwijl er onder de olie-exporterende landen een prij zenoorlog woedt waardoor ruwe olie uit het gebied rond de Perzische Golf nog maar 7 dollar per vat kost. Volgens het weekblad negeert Saoedi-Arabië de produktiequota, die voor het land op 4,35 miljoen va ten per dag zijn gesteld, al sinds begin juni, toen de produktie werd opgevoerd tot 4,6 miljoen vaten per dag. Het blad merkte op dat de Saoedische produktie tegen het eind van deze maand waarschijnlijk zal zijn gestegen tot bijna 6 miljoen vaten per dag. Voor juli wordt een gemiddelde produktie van 5,7 tot 5,8 mil joen vaten per dag verwacht. De meeste lidstaten van de Opec hadden de quota al aan hun laars gelapt. Volgens het blad kwam de totale produktie in juli op 19,5 miljoen vaten per dag, dat is 3,5 miljoen meer dan was vastgesteld. Volgens des kundigen vormt de produktieverhoging een groot ge vaar voor de stabiliteit op de wereldmarkt, die door de gekelderde olieprijzen toch al wankel is, en voor de kansen van de Opec om overeenstemming te bereiken over de produktie. Gisteren hielden de olieministers van Saoedi-Ara bië, Koeweit en de Verenigde Arabische Emiritaten (VAE) nog een spoedberaad over het beleid met be trekking tot de produktieniveaus. Volgende week zul len alle Opec-ministers weer bijeenkomen in Genève. MEXICO STAD - „Wie is de schul dige?", zo vroeg Daniel Ortega ver schillende keren terwijl hij alle moeilijkheden opnoemde van de sandinistische revolutie. „Rea gan", aldus de naar schatting 50.000 brullende kelen in het zwaarbewaakte honkbalpark van de noordelijke Nicaraguaanse stad Esteli. Er heerste, ondanks deze eenstemmingheid, een nogal be drukte stemming tijdens de zeven de verjaardag van de overwinning op wijlen diktator Anastasio So- moza. door Rob Sprenkels Ortega waarschuwde Washing ton dat als de VS volgende week nog geen gehoor hebben aan de uitspraak van het Interna tionale Gerechtshof in Den Haag alle Amerikaanse agressie tegen Nicaragua te staken, dat hij dan de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zal oproepen om de beslis sing van de rechtbank „actief' te steunen. Ortega spreekt op 29 juli de Vei ligheidsraad van de VN toe. De raad' behandelt dan de recente uit spraak van het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag. Vorige maand veroordeelde het gerechts hof het leggen van mijnen door de VS en het geven van financiële en materiële steun aan de Nicara guaanse opstandelingen. Het sandinistische staatshoofd riep de Middenamerikaanse buur landen op zich niet te laten gebrui ken als „instrument van de terro ristische politiek" van Ronald Rea gan. „Wij geloven niet dat zij diep in hun hart oorlog willen", aldus Ortega over zijn buren. „Wij geloven niet dat ze werkelijk een militaire interventie tegen Nicaragua willen omdat ze weten dat dat een komplete oorlog in de hele regio zal betekenen. Maar", zo waarschuwde Ortega, „het uur van de waarheid is aange broken. Of ze beslissen om te han delen als verantwoordelijke re geerders en ze verdedigen de vre de, of ze beslissen instrumenten te zijn van de op interventie gerichte politiek van de Verenigde Staten". Ortega maakte er geen geheim van dat de economische schaarste in Nicaragua nog lang niet zijn diepste punt heeft bereikt. Maar hij beloofde dat de sandinisten zullen toezien op een eerlijke verdeling van de levensmiddelen. „Het Nicaraguaanse volk geeft zich niet over vanwege de honger", zo stelde hij. En hij riep degenen die niet bereid zijn „om voor de na tionale eenheid en de principes van de revolutie te vechten" op om zichzelf te „ontmaskeren". „Laat ze naar Miami vertrekken of naar de kampementen van de contra-re volutionairen in Honduras", aldus Ortega. Ortega maakte van de gelegen heid gebruik om bekend te maken dat er sinds het begin van 1981 16.925 contra's zijn gesneuveld en 14.260 „echte Nicaraguanen", on der wie 879 kinderen van minder dan 12 jaar. Buitenland kort Bosbranden In de Spaanse provincie Gerona woeden sinds dit weekeinde een aantal grote bosbranden. Op vijf plaatsen in deze Noordspaanse provincie bestrijden 300 brand weerlieden gesteund door leden van de Guardia Civil en militairen vuurzeeën die worden aangewak kerd door een harde wind met snelheden tot 100 kilometer per Greenpeace De twee Franse agenten die in Nieuw-Zeeland worden vastge houden wegens sabotage van het Greenpeace-schip Rainbow War rior, moeten voordat zij vertrekken naar Frans grondgebied, in sep tember eerst nog verschijnen voor een Nieuwzeelandse rechter. Zij moeten daar antwoorden op de be schuldiging dat zij explosieven hebben geleverd in Nieuw-Zee land. Chili/arrestaties In Chili zijn 25 militairen door het leger gearresteerd in verband met de verbranding van een 19-ja- rige Chileense fotograaf. Volgens de legerwoordvoerder, generaal Carlos Obada, betreft het acht offi cieren en 17 dienstplichtigen. Hun namen zijn niet bekend gemaakt. Bask uitgewezen Frankrijk heeft zaterdagochtend een man aan Spanje uitgeleverd die ervan wordt verdacht lid te zijn van de Baskische afscheidingsbe weging ETA. De 26-jarige Jose Va- rona Lopez uit San Sebastian werd vrijdagavond gearresteerd in de grensplaats Cibourne. Kort na middernacht werd hij overgedra gen aan de Spaanse autoriteiten. Aanslag Beiroet Bij een aanslag op een bus met ziekenhuispersoneel van de Ame rikaanse Universiteit in Beiroet zijn zaterdag drie doden en vier ge wonden gevallen, zo heeft de poli tie bekendgemaakt. WEST-BERLIJN (AP) - Dit week einde zijn opnieuw honderden vluchtelingen, vooral uit de Derde Wereld, West-Berlijn binnengeko men om politiek asiel te vragen. De opvangcentra in de stad zitten overvol Zaterdagochtend waren nog voor de zon opkwam al 165 nieuwe vluchtelingen uit Oost-Duitsland in West-Berlijn aangekomen, aldiLS een woordvoerster. Enkele uren la ter waren er nog 90 bijgekomen. Het aantal plaatsen voor vluch telingen in gebouwen en speciale kampen is de afgelopen tijd opge voerd tot 7.300, maar alle plaatsen zijn bezet. Vrijdagavond demon streerden ongeveer 100 Berlijners tegen de bouw van een grote tent op een voetbalveld om nog meer vluch telingen onder te kunnen brengen. Alleen dit jaar zijn al meer dan 43.000 asielzoekers de Bondsrepu bliek binnengekomen en de autori teiten verwachten voor het eind van het haar de 100.000ste te zullen noteren. De meeste vluchtelingen komen met goedkope tickets naar Oost-Berlijn en kunnen daar van daan zonder problemen naar West- Berlijn. De Westduitse grondwet garan deert asiel aan eenieder die kan be wijzen dat hij politiek wordt ver volgd. In afwachting van behande ling van hun asielaanvraag ver blijven de vluchtelingen in kampen en opvangcentra. (foto ap> WENEN (DPA) - Twee zij n er dit weekeinde op een bij zóndere manier in geslaagd van Tsjecho-Slowakije naar Oos tenrijk te vluchten. Twee Tsje chen uit Litomysl bouwden een gondel en gebruikten een hoogspanningskabel tussen Tsjecho-Slowakije en Oosten rijk als kabelbaan, zo meldde het Oostenrijkse persbureau APA. Na 300 meter bereikte het gondeltje de eerste hoogspan ningsmast op Oostenrijks grondgebied. De leiding stond niet onder stroom. BAGDAD (AFP) - Sinds het begin van de golfoorlog in september 1980, heeft Iran 1,2 miljoen mensen verloren, zo heeft de Iraakse minis ter van cultuur en informatie, Latif Jassem, zaterdag verklaard tijdens en persconferentie in Bagdad. Volgens de minister bevinden zich ongeveer een miljoen Iraanse halve in de centrale en enkele plaatsen in de onmiddellijke omge ving van de centrale, aldus het Po litburo. MOSKOU (AP) - Het Politburo van de Sowjet-Unie heeft zaterdag verklaard dat de mensen die ver antwoordelijk waren voor de ramp in de kerncentrale bij Tsjernobil berecht zullen worden. Het Politburo, dat de ramp weet aan grove nalatigheid, verklaarde dat drie functionarissen zijn ont slagen. Inmiddels zyn 28 mensen overleden als gevolg van het onge luk in de centrale. In een verklaring die werd ver spreid door het officiële persbu reau Tass, maakte het Politburo bekend dat de openbare aanklager een onderzoek instelt naar 'de mensen die schuldig zijn aan het ongeluk' en dat zij terecht zullen moeten staan. Volgens het Politburo explo deerde reactor 4 van de centrale toen het personeel een slecht voor bereid en begeleid experiment uit voerde met een turbinegenerator zonder acht te slaan op de veilig heidsvoorschriften. Het hoogste orgaan van de communistische party liet blijken dat de veilig heidsprocedures en technische op leiding ook by andere kerncentra les onvoldoende zijn. De Sowjet- Unie heeft nog 13 andere grafiet- gemodereerde centrales zoals de centrale bij Tsjernobil. Verder werd bekendgemaakt dat inmiddels 28 mensen zijn overle- Irak: meer dan miljoen doden aan zijde Iran soldaten aan het front. Irak, dat een bevolking heeft van ongeveer 14 miljoen mensen - tegenover Iran den, dat nog 30 mensen in het zie kenhuis liggen en dat 173 anderen lijden aan stralingsziekte. Door het ongeluk op 26 april is voor 7 miljard gulden schade aan gericht. Ruim duizend vierkante kilometer grond in het noorden van de Oekraïne en het zuiden van Wit-Rusland is besmet door radio activiteit, plaatselijke fabrieken zijn gesloten en de stroomvoorzie ning in dat gebied is in de war gelo pen. Bovendien zijn uit het gebied meer dan 100.000 mensen geëva cueerd. Het Politburo had vernietigende kritiek op de plaatselijke, Oekraïn- se en landelijke functionarissen die verantwoordelijk waren voor de centrale bij Tsjernobil. 'Geble ken is dat het ongeluk is veroor zaakt door een reeks grove schen dingen van de voorschriften voor de reactor door personeel van de kerncentrale,' aldus het Politburo. Het Politburo gaf voorts de ge ruststellende verklaring dat de si tuatie bij de reactor onder controle was en geen reden tot ongerust heid gaf. Maar de plaatselijke over heid en partijorganen werden ge maand om haast te maken met de inkapseling van de reactor in be ton. Het zal dan nog honderden ja ren duren voor de radioactiviteit van de reactorkern geheel is ver vallen. De radioactiviteit is overal weer terug op het normale niveau, be- met rond de 45 mihoen - maakt zelf nooit cyfers bekend over verliezen aan eigen zijde. Wel zei Jassem dat in geval van alarm 750.000 Iraakse soldaten oproepbaar zijn. De minister zei dat Irak vrede wil „op voorwaarde dat de territoriale integriteit van de twee landen wordt gerespecteerd. Reagan licht bondgenoten in over ontwapening WASHINGTON (GPD) - Reagans adviseurs op het gebied van kern wapens, Paul Nitze en Edward Rowny, gaan respectievelijk in Eu ropa en Azië, alsmede Canada, Amerikaanse bondgenoten inlich tingen over het antwoord dat de Amerikaanse president heeft opge steld naar aanleiding van de jong ste Russische voorstellen over ver mindering van kernwapens. Maar de VS zijn intussen weer afgestapt van het idee om vermindering van het strategische wapenbestand en beperking van kernproeven te koppelen. Hoewel het ministerie van bui tenlandse zaken dit plan steunde, heeft het binnen de regering en met name van het ministerie van defensie zoveel weerstand ontmoet dat het werd geschrapt. De New York Times schreef gisteren dat Reagans brief ook de kwestie van het onderzoek ten bate van een de fensie tegen raketten aansnijdt. Morgen begint in Geneve over leg van de permanente raadgeven de commissie, waarin Russen en Amerikanen kwesties bespreken rond de SALT Il-afspraken, die Reagan voor dood heeft verklaard volgens het Pentagon en nog niet helemaal dood volgens buitenland se zaken. Voor de eerste keer stuurt het Witte Huis een eigen af gevaardigde mee: een wapenex pert van de Nationale Veiligheids raad.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6