Jongeren krijgen onderdak in graanpakhuizen Oude Rijn Aantal reizigers NZH stabiel Plan om elf woningen in oud complex te verwezenlijken r'~ Einde aan jarenlange daling? Mekkerend cadeau Inbraak in bedrijfspand Morsweg Diefstal van wasgoed Over de kop MAANDAG 21 JULI 1986 LEIDEN LEIDEN - De voormalige graanpakhuizen aan de Ou de Rijn krijgen een nieuwe bestemming. In opdracht van de Stichting Huisves ting Werkende Jongeren heeft het Leidse architec tenbureau Barkema, Van den Eerenbeemt en Van Veen een plan ontwikkeld voor de bouw van elf wo ningen in het eeuwenoude complex. Oude pakhuizen voor jonge mensen dus. door Jan Rijsdam De graanpakhuizen zijn een monu ment voor de bedrijvigheid in het achttiende en negentiende eeuwse Leiden en komen daarom voor op de monumentenlijst van het rijk. De gebouwen zijn zo bijzonder door hun robuuste bakstenen ge vels met kleine boogvensters en omdat ze veel groter zijn dan de meeste woonhuizen aan de Oude Rijn. Het gevaarte torent hoog uit boven de omringende bebouwing en overheerst onmiskenbaar het stadsbeeld ter plekke. Niet ieder een zal de oude pakhuisgevels mooi vinden, maar karakteristiek zijn ze wel. pakhuizen aan de Oude Rijn de 'armbakkerij' gevestigd waar brood werd gebakken om te verde len onder de armen die in stilte, zonder te bedelen, leden. De omzet was zo groot dat in 1754 werd be sloten om tegenover de bakkerij een graanpakhuis te bouwen met meelzolders, het zogenaamde Graanmagazijn voor den Armen. Jarenlang heerste er een grote bedrijvigheid. Schepen die de Ou de Rijn bevoeren, meelbalen die werden uitgetakeld, ovens die wer den gestookt en rokende schoor stenen. Twintigduizend broden per jaar werden er gebakken. Na de laatste eeuwwisseling liep de omzet van de armbakkerij evenwel terug omdat er betere steunrege lingen werden getroffen die in de plaats kwamen van de vroegere be deling. In de jaren na de Tweede Wereld oorlog kwam definitief een einde aan de armbakkerij. De Leidse ar menzorg behoorde vanaf dat mo ment tot het verleden. Op de plek van de voormalige bakkerij kun nen mensen nu een andersoortige hulp vinden. Behalve het secreta riaat van de Hervormde Diaconie is er de Stichting Vluchtelingen werk Leiden/Oegstgeest en de Leidse Vrijwilligerscentrale geves tigd. Verbouwing De ovens zijn gedoofd, de graan voorraad is op, maar de pakhuizen zijn gebleven en worden nu ver bouwd tot woonruimte. "Eenvou dig is dat niet", aldus architect M. Barkema. "Toen de pakhuizen werden gebouwd, voor graanop- slag, wilde men binnen zo weinig mogelijk daglicht hebben. Nu het complex wordt verbouwd tot woonruimte is het juist de bedoe ling zoveel mogelijk licht binnen te krijgen. Het probleem daarbij is dat de Rijksdienst voor Monumen tenzorg zich er tegen verzet dat er grote raamopeningen in de gevel aan de Oude Rijn worden gemaakt. Het karakter van de monumentale pakhuizen moet van de rijksdienst zoveel mogelijk gehandhaafd blij ven. We mogen alleen het hoogno dige veranderen". "In overleg met monumenten zorg is een oplossing gevonden waarbij enkele van de kleine geve lopeningen, die vroeger werden ge bruikt voor het naar binnen hijsen van goederen, worden veranderd in lange verticale sleuven waarin glas wordt gezet. Achter die glas- strook komen inpandige balkons voor de pakhuiswoningen aan de Oude Rijn-zijde". "Een tweede ingreep die wordt uitgevoerd is dat er een groot gat wordt gemaakt in de zijgevel. In deze opening wordt een staalcon structie gebouwd met balkons en een hijsmechanisme voor het opta kelen van meubilair. Het gat in de zijgevel wordt gedicht met glas. Door deze staal/glasconstructie on tstaat er een zee van licht in het hart, straks de centrale hal, van de nu nog diepe en donkere pakhui- In het pakhuiscomplex aan de Oude Rijn komen elf woningen (twee-, drie- en vierkamerwonin- gen) rond een centrale hal met een trappenhuis en lift. In één van de pakhuizen is jaren terug al één wo ning gebouwd en sinds kort is op één van de verdiepingen van het complex een meubelshowroom ondergebracht. De bestaande wo ning en de showroom blijven ge handhaafd. Volgend voorjaar wordt een be gin gemaakt met de bouw van de elf woningen in de graanpakhui zen. Ongeveer een jaar later zullen de nieuwe bewoners van het com plex hun huissleutel overhandigd krijgen. Wijnpakhuis Wonen in monumentale pakhui zen is overigens allang geen uitzon dering meer. Op de 'Oostelijke Ei landen' in Amsterdam werd on langs een eindeloze rij pakhuizen, vierentachtig in getal, nieuw leven ingeblazen door er woningen en bedrijfsruimtes in te bouwen. Het is een in de Nederlandse monu mentenzorg uniek restauratiepro ject. In Leiden, aan de Uiterstegracht, is kort geleden een oud wijnpak huis omgetoverd in een aantrekke lijk woongebouw. De voorgevel van het karakteristieke pand, dat dateert van rond de eeuwwisse ling, is geheel in oude stijl opge trokken. Daarachter schuilen zes twee- en driekamerappartementen met een atelier die zijn voorzien van alle hedendaagse gemakken. Het aannemersbedrijf De Boer nam het initiatief tot de herbouw van het wijnpakhuis en het Leidse architectenbureau Groenewegen maakte een geslaagd restauratie/ herbouwplan. Het karakter van het voormalige pakhuis is ook hier zo veel mogelijk gerespecteerd terwijl de situering van het complex aan het nieuw gebouwde Van der Lub- behof zes degelijke en aantrekke lijk gelegen woningen heeft opge leverd. Aan de Utrechtse Veer wordt momenteel een voormalig kaas pakhuis verbouwd tot woonruim te. Dit complex is geen monument en dat maakt het gemakkelijker om inpandig en in de gevel veran deringen aan te brengen. Het kaas- Zoals op bovenstaande tekening gaan de graanpakhuizen aan de Oude Rijn er uitzien na de verbouwing. De voorgevel ondergaat een kleine wijziging. Verticale sleuven, waarin glas wordt gezet, moeten er voor zorgen dat voldoende daglicht de woningen binnenvalt. In de zijgevel wordt een groot gat gemaakt waarbinnen een staalconstructie, met bal kons en een hijsmechanisme, wordt gebouwd. Het gat wordt gedicht met glas zodat via de zijkant van het complex een zee van licht in het hart van de eeuwenoude pakhuizen ken binnen dringen. Zoals op bovenstaande tekening gaat het voormalige kaaspakhuis aan Utrechtse Veer er uitzien. In het complex komen negen koopappartemen ten. r De voormalige boekenopslag van de rijksuniversiteit aan het Rapenburg, heeft een gedaanteverwisseling ondergaan. Van pakhuis tot woonhuis. In dit complex komen negen, zeer luxe, appartementen, (foto win» Dijkman) pakhuis is ook lang niet zo karakte ristiek als het graanmagazijn aan de Oude Rijn of het wijnpakhuis aan de Uiterstegracht. Maar het blijft natuurlijk een unieke manier van wonen, aan de gracht, in een voormalige pakhuis of bedrijfs pand waarbinnen geen woning ge lijk is aan een ander. In het kaas pakhuis komen in totaal negen ap partementen (één- en driekamer woningen) die worden verkocht Boekenopslag De Leidse architect Van Swieten heeft vorig jaar van de Haagse pro jectontwikkelaar Erica Beheer op dracht gekregen om de voormalige boekenopslag van de rijksuniversi teit, aan het Rapenburg, nieuw be staansrecht te geven. De metamor fose van het gebouw, van pakhuis tot woonhuis, is intussen op een oor na gevild. Het complex, oorspronkelijk een fabrieksgebouw daterend van kort na de oorlog, heeft een ingrijpende verbouwing ondergaan. Dat kon gemakkelijk. De gevel van de fa briek, gelegen aan het monumen tale Rapenburg, was zeker geen schoonheid. Integendeel. De bouw van het complex was destijds zelfs aanleiding voor het gemeentebe stuur om de welstandscommissie (toen nog schoonheidscommissie geheten) in het leven te roepen. Die zou voortaan elk bouwplan op es thetische kwaliteiten beoordelen. De oorspronkelijke, saaie fa- brieksgevel heeft een opmerkelij ke verbetering ondergaan. De klei ne vensters in de voorgevel hebben 'gezelschap' gekregen van erkers die er voor zorgen dat in de wonin gen voldoende licht binnenvalt en die het complex bovendien een nieuw gezicht geven. Een sober ui terlijk dat past aan het Rapenburg, zonder historische poespas. Eenmaal binnen wacht de bezoe ker een verrassing. Achter de nieu we gevel herinnert nog maar wei nig aan de vroegere bedrijfs- en op slagfunctie van het pand. In het complex zijn negen zeer luxe wo ningen gebouwd met inpandige balkons, garages, een lift en video bewaking. Kortom: woningen die voldoen aan de hoogste eisen van kwaliteit, veiligheid en comfort. De voormalige graanpakhuizen aan de Oude Rijn die, in opdracht van de Stichting Huisvesting Werkende Jóngeren, worden verbouwd tot woon ruimte. (foto Wim Dijknupji) Het is duidelijk dat de tijd van De oude pakhuizen, die jarenlang graan-, wijn-, boek-en kaaspakhui- het moderne leven buiten sloten, zen voorbij is. Een nieuwe tijd als zijn definitief het hedendaagse Lei woongebouw gaat nu beginnen, den ingestapt. LEIDEN - Het aantal reizigers van de NZH is in 1985 hetzelfde geble ven als in 1984. Hiermee lijkt een einde gekomen aan de jarenlange daling in het reizigersaanbod van de NZH. Het lokale vervoer gaf het afgelopen jaar nog maar een daling te zien van 2% procent; in '84 was dat nog 4%. Het interlokale vervoer steeg zelfs met 1%. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Noord- Zuidhollandse vervoersmaat schappij. In de regio Leiden is de toename deels toe te schrijven aan het sterk toegenomen vervoer naar Duinrell in Wassenaar. In Leiden daalde het vervoer in de eerste helft van 1985 nog licht, maar deze daling werd in de tweede helft omgebogen in een bijna even grote stijging. Door een efficiënter beleid is het aantal reizigers per bus (bezet tingsgraad) toegenomen, waardoor ook de reizigersopbrengsten voor LEIDEN - Een mekkerende geit heeft in de nacht van zaterdag op zondag een aantal bewoners yan de Jan Vossensteeg uit de slaap ge houden. De gewaarschuwde poli tie trof het dier aan in de tuin van één van de huizen; de geit had een briefje om de nek waaruit bleek dat zij daar als verjaarsdagcadeau voor één van de bewoners, die niet thuis was, was achtergelaten. De politie heeft het dier zolang overge bracht naar het dierenasiel aan de Besjeslaan. het eerst sterker stegen dan de kos ten. Bijna 65 miljoen gulden werd door de reizigers aan kaartverkoop opgebracht. In vergelijking met '84 betekent dit dat er 5.5 miljoen meer werd binnengehaald. De NZH sloot het boekjaar af met een winst van 1.7 miljoen, 0.1 miljoen minder dan over 1984. De oorzaak van deze teruggang is met name gelegen in de reorganisatie van het Centraal Automobielher- stelbedrijf te Utrecht, waarin de NZH voor 33% deelneemt. De winst was vooral te danken aan het toervervoer en de reclame. Na de succesvolle buitenbusreclame in de voorgaande jaren werd in 1985 ook begonnen met binnenbusre- clame. De toename van het aantal toerritten heeft geleid tot het aan stellen van vaste toerchauffeurs. Reorganisatie Op de lijndienst zit nog altijd een exploitatietekort (113 miljoen gul den) dat sinds de jaren zestig door de overheid wordt gedekt. De NZH heeft de hoop dat, na de invoering van de Wet Personenvervoer in 1987, die situatie kan veranderen; de openbaar vervoerbedrijven moeten dan meer bedrijfsmatig gaah werken. De NZH is met het Amerikaanse onderzoeksbuerau McKinsey een grootscheeps onder zoek begonnen naar een andere verdeelsleutel van de overheidsbij drage en een andere beheersstruc tuur van de busmaatschappij. "Daartoe moeten wij naast het handhaven en zo mogelijk uitbrei den van onze openbaar vervoerac- tiviteiten, ook de andere takken van personenvervoer binnen onze organisatie tot verdere wasdom brengen", aldus het jaarverslag. Het ziekteverzuim onaer nei ra dend personeel is gedaald tot 11.8% (in 1984: 12.8%). De proef die de NZH dit jaar is begonnen om tweehonderd buschauffeurs in de regio Leiden een speciale training te geven met de hoop hiermee het ziekteverzuim terug te dringen, heeft hierop nog geen enkele in vloed gehad. Om overlast en uitlaatgassen te gen te gaan is in 1985 op alle NZH- bussen een luchtvulnet geïnstal leerd voor het, zonder gebruik van de motor, op druk brengen van het remsysteem van autobussen. Het inzetten van extra personeel in '83 en '84 voor het opsporen van 'zwart en grijs' rijden heeft volgens de NZH het gewenste resultaat ge had. Inmiddels is dit aantal ge daald tot minder dan 1%. Verder wijst de vervoermaat- LEIDEN - Uit een bedrijfspand aan de Morsweg is in de nacht van donderdag op vrijdag 6000 gulden gestolen. Het geld lag in een kluis, die werd opengebroken. Vermoe delijk heeft de dader zich laten in sluiten. Twee telefooncels op het Cen traal Station zijn dezelfde nacht van hun geldelijke inhoud ont daan. De buit bedroeg vijfhonderd gulden. Een portemonnee met drieduizend gulden is zaterdag morgen tussen tien en elf uur op de Breestraat ontvreemd uit de ach terzak van een daar wandelende Leidenaar. schappij er in haar jaarverslag op dat een verdere tariefsverhoging onwenselijk is. "Het is dringend gewenst dat de bedrijven een rui mere vrijheid krijgen op het gebied van de tarieven. Het systeem wordt daardoor klant- en persoonsvrien- delijker zonder extra kosten". Ook is de NZH van mening dat eventuele bezuinigingen in het openbaar vervoer zo min mogelijk ten koste van de voorzieningen moeten gaan. LEIDEN - Geboren Cyril Ro derick zv. J. Scheurkogel en S.P.D. Roest, Amanda Deogracia dv. F.H. Fitz- James en F.D. Ellis, Jasper zv. C. van der Voet en A.A. Moolenaar, Joris zv. C. van der Voet en A.A. Moolenaar, Onno Clemens Petrus zv. H.W.M. Bots en A.M.E. Morsch, Anna Elizabeth dv. W.H.E. Meijer en J.C. Mohr, Terence Kevin zv. A. de Koning en E.M.E. van Oosten, Önder zv. M. Oimez en A. Ye- tim, Nadia Michelle dv. J. Korbee en P.J.J.M. van der Weijden, Sanjai zv. L. Jaghai en C. Chirmoti, Stefano zv. F.P. J. van Rooij en Y.C.M. IJzerman, Annema- rieke Rosemarijn dv. D. de Jong en M. Barnhoórn, Dominique zv. G.J.P. Bosch en J.M.G. van Schagen, Eva Charlotte dv. F.W.G. Bruins en G.J.C.M. Geurts, Johanna dv. T. Passchier en N.E. Verkerk, LEIDEN - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag drie Leide- naren, twee van twintig en één van negentien jaar oud, in de omgeving van de Duynstraat aangehouden in verband met diefstal van wasgoed. Het drietal trok door vreemd gedrag de aandacht van surveillerende agenten. Toen deze zich bij de jongens voegden, probeerde een van de jongens een sok weg te moffelen onder een auto. Onder een andere auto werd vervolgens een stapeltje wasgoed, nog voorzien .van knijpers, ge vonden. In een auto die stond geparkeerd bij de woning van van een de jongens werd nog een partij wasgoed gevonden. Vorige week is al vijf keer eerder wasgoed van diverse waslijnen in Leiden ontvreemd. Of de aangehouden jongens ook hiervoor verantwoordelijk zijn, is nog niet be kend. LEIDEN - Een 31-jarige Leidenaar is zaterdagmiddag met zijn auto over de kop gegaan op de Plesman- laan. Hij bleef ongedeerd, de auto werd volledig vernield. De man was met het voorwiel van zijn auto tegen de trottoirband gebotst, waardoor hij de macht over het stuur verloor. Na eerst van links naar rechts te zijn geslingerd, sloeg de auto via de trottoirband over de kop. Duivensport Postduivenverenigingen uit Leiden en directe omgeving na men afgelopen weekeinde deel aan vluchten vanuit Moeskroen, Aalst en Chartres. Hieronder de uitslagen. Postduivenvereniging Leider dorp: (Moeskroen) 1-2-4-6 combi natie Reyka, 3 E. Broug, 5 W. Ja- cobi, 7 P. Seggelen, 8 F. van Heus- den, 9 P. Sloos en 10 J. Knijnen- burg; (Chartres) 1-2-4-9 combina tie Reyka, 3 F. van Heusden, 5 P. Sloos, 6-10 H. van Laar, 7 J. van Laar en zoon, 8 J. van Alphen. Postduivenvereniging De Reis duif: (Moeskroen) 1-3 W. Tol boom, 2-8-9 S. van Hoven, 4-10 W. v.d. Hoogt, 5 J. Hartevelt, 6 W. Fokker, 7 N. de Groot en zn (Chartres) 1-2-4-5-6 W. Kop, 3-7-8- 9-10 N. de Groot en zn. Leidse Postduiven Club: (Moes kroen) 1 Pen en zn., 2 P. de Haas, 3-4 W.L. Onstenk, 5 J. de wolf, 6 K. v.d. Broek, 7-8 J. Staffeleu, 9 v.d. Meer-Halewijn, 10 F. Gijs man; (Chartres) 1-4-8-10 P. de Haas, 2 P. Schlagwein, 3 J. Staf feleu, 5-7 Schouten-Verhagen, 6-9 v.d. Meer-Halewijn. Postduivenvereniging De Blauwkras: (Moeskroen) 1-8 Nieuwendijk en zn., 2-4 Houwe- lingen Noest, 3 F. v.d. Wetering, 5 R. v.d. Geer, 6 H. Koome, 7 combi natie De Mooy, 9 P. Brandt en 10 P. Landesbergen; (Chartres) 1 B. Diersman, 2-10 Tang Wetering, 3- 8 Nieuwendijk en zn., 4-7 R. Ver hoogt, 5-9 Houwelingen Noest, 6 combinatie Blom. Postduivenvereniging Het Oos ten: (Moeskroen) 1. G. Hendrïkse, 2-5-10 B. van Putten, 3 R. v.d. Nieuwendijk, 4 combinatie Pracht-Buijsman, 6 T. van As enzn., 7 C. v.d. Berg, 8 combinatie S en G, 9 P. van Duyl; Chartres) 1-3-4-7-10 R. v.d. Nieuwendijk, 2 P. van Duyl, 5 B. van Putten, 6 T. van As en zn., 8 L. Gijsman, 9 combinatie S en G. Postduivenvereniging De Zwa luw: (Aalst) 1-5 H. v.d. Kooij, 2-4- 6-7-10 J. v.d. Kooij, 3 P. van Wis sen, 8 J. Verhoork, 9 Brouwer-de Best; (Chartres) 1-4 P. van Wis sen, 2 J. v.d. Kooij, 3-5-10 J. Hoo- gervorst, 6 Van Aken-N ag te gaal, 7 M. Heijne en zn., 8-9- H. v.d. Kooij. Postduivenvereniging De Vriendenclub: (Moeskroen) 1-2-6 J. Boelee, 3 R. v.d. Dop, 4 combi natie Ligtvoet-Burgmeyer, 5-10 combinatie Kooy-Werkhoven, 7-8 combinatie Bodyn-Vinkestein, 9. F.J. Compier; (Chartres) 1 combi natie Bodyn-Vinkestein, 2-5 W. Siera jr., 3 combinatie Kooy- Werkoven, 4-7-9 F.J. Compier, 6 10 L. Koopman, 8 W. Vijlbrief. Oosterkwartier In speeltuin Oosterkwartier en club- en buurthuis Mirt-Honken aan de Driftstraat zijn de zomer- activiteiten van start gegaan. Vrijdagmiddag 25 juli is er een spelletjeskar (13.30 uur) waar men allerlei ouderwetse spelletjes kan doen. Voor dinsdag 29 juli wordt een vossejacht (13.30 uur) door de Kooi georganiseerd. Don- een grote kinderkermis op het programma van de speeltuinver eniging. Vrijdag 1 augustus wordt er een dagje uit georgani seerd naar het bos Meyendel waar allerlei bosspelletjes wor den gedaan (10.00 uur). Op maandag 4 augustus is er een optreden van de theatergroep Klapsigaar (13.00 uur). Woens dag 6 augustus is er een zeskamp tegen teams van andere buurt huizen (vertrek 9.30 uur). En ten slotte wordt er op vrijdag 8 au gustus een dagje (vetrek 10.00 uur) uit georganiseerd naar jeugdland in Rotterdam. Daar kan men de hele dag van alles doen: handenarbeid, spelletjes en er is een kermis. Alle activiteiten zijn bedoeld voor kinderen van vijf tot twaalf jaar, hoewel de leeftijd per activiteit kan ver schillen. Voor tieners vanaf twaalf jaar is er op dinsdag 22 juli een barbe cue bij de Vlietlanden georgani seerd (15.00 uur). Donderdag 24 juli gaat men naar het tikkibad (12.30 uur). Dinsdag 29 juli is er een dartwedstrijd (13.30 uur). En op donderdag 31 juli wordt een dagje uit georganiseerd naar Den Haag en Scheveningen. Op de dagen dat er geen vakantie activiteiten zijn is er disco voor tieners (van 14.00 tot 17.00 uur).

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3