Verpleging en OR spuien forse kritiek Sloop tribune Duindigt nog onzeker: onderzoek gaande Elisabeth ziekenhuis kiest verkeerd9 Casa Materna-gangers weer thuis 'Niet alles op verpleging afgewenteld' PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 21 JULI 1986 Agenda Vier inbraken in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Onbeken den hebben dit weekeinde in gebroken bij vier bedrijfjes, Frames Energy Systems, Ver- wijs-Bottelier, Van der Meer bv en Verheij bv, aan de Energie weg op het industrieterrein in Zoeterwoude Rijndijk. De in brekers forceerden ramen dan wél deuren om zich toegang te verschaffen. Binnen werd alles overhoop gehaald en door zocht. Daarbij is schade aange richt aan kasten, bureaus en dergelijke. Volgens de politie waren de inbrekers vermoedelijk op zoek naar contant geld. Uit on derzoek en de werkwijze van de daders blijkt dat de inbra ken het werk zijn van dezelfde groep. De omvang van de buit is nog niet bekend. De politie zal de inbraken nog verder on derzoeken. Vechtpartij in bar Noordwijk: drie gewonden Deskundigen nemen de schade op aan de tribune van de renbaan Duindigi in Wassenaar itoto h WASSENAAR - Het is nog onbekend of de oude eige- narentribune van renbaan Duindigt en de onderlig gende ruimten gesloopt moet worden. Bouw- en woningtoezicht is, even als de tactische en technische re cherche, nog druk bezig met het onderzoek op het terrein, dat in de nacht van donderdag op vrijdag door brand werd aangetast. Mor gen zou bouw- en woningtoezicht wat definitievere uitspraken willen doen. Zaterdagmorgen vroeg, voor de ren- en drafwedstrijden, werden twee van de negen spanten van de zuidelijk gelegen tribune gesloopt. Zij waren totaal verzakt. De andere spanten, die halverwege met een staalcontructie in het beton zitten, zijn eveneens verzakt. De voorge spannen, betonnen vloer van de tribune verkeert volgens bouw- en woningtoezicht "in slechte staat", terwijl ook de ruimten onder de tri bune (kleed, dienst- en telexka mers) er niet best zouden uitzien. Er zijn stukken afgespat en door gezakt. HONDEN - De Noordwijkse poli tie heeft afgelopen weekeinde ruim 40 bekeuringen uitgedeeld aan mensen die met hun hond op het Noordwijkse strand liepen. In de zomermaanden is het verboden met een hond op het strand te lo pen. Omdat de afgelopen weken is gebleken dat waarschuwingen geen effect ressorteren, deelt de Noordwijkse politie sinds kort be keuringen uit. ken van het restaurant, dat boven Duindigt houdt er rekening mee de kantoren en kleedkamers is ge- dat wanneer bouw- en woningtoe- legen en grenst aan de eigenaren- zicht willen slopen en de verzeke- tribune. Samen met de bar en een ringsmaatschappij de tribune totohal, brandde dit vorige week wenst te handhaven, TNO wordt totaal uit. Een woordvoerder van ingeschakeld. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juttermans-Duyverman, tel. 071-893256, A. Kluppel, tel. 071-763088. F. Terwi|n. tel. 02522-14192, D. Vink. tel. 079-412440. C. Spigt. tel. 02523-76823. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 13.00 uur) REDACTIE (071) 144941 ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd 67,45 per post (binnenland) 92,55 per half jaar, aan huis bezorgd 134,90 per jaar, aan huis bezorgd 256,90 per post (binnenland) 357,20 losse nummers 1,10 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Re^itutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.O. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen. Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City en Tel .Aviv. DINSDAG Leiden Kykhuis, Vrouwenkerkkoorstraat - Film 'Trading Places', 20 en 22.15 uur. Leidse Rechtswinkel, Ketelboetersteeg 10 - Spreekuur afd. klachtenbureau, 18.30-20.30 uur, tel. 130775. Bureau voor Rechtshulp, Herengracht 50 - Spreekuur, 10-12.30 uur, tel. 123942. Leiderdorp Sjelter, Heemraadlaan 67 - Vakantiespe- len kinderen: tocht Linnaeushof, 9.30- 16.30 uur. Voorschoten Terrein ijsbaan, Nic. Maeskade i Vakan- tiespelen kinderen: sportactiviteiten, in schrijven om 13.30 uur. WOENSDAG Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat Film Trading Places', 20 en 22.15 uur. Instituut Burgerraadslieden, Breestraat 92 - Spreekuur van 11-12.30 uur op af spraak, tel. 254142. Leiderdorp Sjelter, Heemraadlaan 67 - Kinder- vakantiespelen, 10-12 uur en 13.30-15.30 Voorschoten Lindehoeve, Van der Haarplein - Speur tocht voor kinderen, inschrijven om 10.30 uur. Autokrakers in Oegstgeest OEGSTGEEST - Drie auto's wa ren dit weekeinde in Oegstgeest het doelwit van autokrakers. De voertuigen, geparkeerd aan de Wil lem de Zwijgerlaan, Kennedylaan en Clematislaan, werden gister nacht opengebroken en ontdaan van de radio-cassetterecorders. De dader sloeg van twee auto's een zij- ruitje in. Van de derde stond ver moedelijk het portierraam op een kier; dat is opengewrikt. De Casa Materna-gangers spuien hun verhalen op het Leidse station, en vrienden Groep Zoeterwoudenarenmoe maar voldaan na werkkamp ZOETERWOUDE - De 26 Casa Materna-gangers zijn weer thuis. Zaterdagmiddag arriveerde het gezel schap doodmoe, maar toch nog uitgelaten op het Leid se station. Waarna meteen de verhalen over het Ita liaanse weeshuis, waar de groep twee weken lang al lerlei onderhoudswerkzaamheden hebben verricht, konden losbarsten. Volgens woordvoerder J. Vis is er dit jaar nog langer gewerkt dan tijdens de dertien vorige werkkampen. "Om zes uur was het opstaan geblazen en werd er doorgewerkt, soms inclusief de avonden. Zelfs de siësta 's middags schoot er dit keer bij in. Er was na melijk vrij veel te doen dit jaar", aldus Vis. "Daar kwam bij dat er minder technische jongens bij waren dan anders. De paar die er waren moesten dus steeds op verschillende plaatsen zijn, en dat maakt het allemaal extra tijdrovend. Vrije dagen wa ren er ook amper bij. De eerste week schoot de vrije dag er helemaal bij in, de tweede week was er alleen tijd voor een halve dag vrij. Ja, het was echt aanpo ten". Dit jaar werden het hospitaaltje van het kinderte huis, enkele schoollokalen, de keuken en het eetge- deelte in het schoolgebouw onder handen genomen. Als vanouds werd er flink geverfd. Daarnaast moest in de school en in de eetzaal lambrizering worden aange bracht. De sfeer is volgens Vis die twee weken "echt goed" geweest. Dat terwijl er dertien debutanten in de groep zaten. Ook financieel is de reis weer rondgekomen, mede dankzij de traditionele stroopwafelactie in Zoe terwoude en de giften van een aantal instellingen. De inzamelingsacties van de Zoeterwoudse werk groep Casa Materna zullen, na een korte vakantie, on verdroten doorgaan. Want ook volgend jaar zal de reis naar Italië ongetwijfeld worden ondernomen. Het weeshuis verkeert vanwege geldgebrek in een con stante slechte staat en de Zoeterwoudse groep is prak tisch de enige die er onderhoudswerkzaamheden ver richt. NOORDWIJK - Drie mannen uit Gouda, Leiden en Nieuwe Amstel zijn vannacht om streeks 01.00 uur gewond ge raakt bij een vechtpartij in een bar aan de Koningin Wilhelmi- na Boulevard in Noordwijk aan Zee. Het drietal is voor dokters behandeling overgebracht naar het academisch ziekenhuis in Leiden. De politie van Noordwijk heeft in verband met de vecht partij zes mannen uit Noord wijk, Sassenheim en Voorhout aangehouden wegens openbare geweldpleging. Het zestal va rieert in leeftijd van 18 tot 21 jaar. Enkele uren later was het mis in een horeca-zaak aan de Pa rallel Boulevard in Noordwijk aan Zee. Twee mannen kregen ruzie en werden daarop uit de zaak gezet. Er ontstond hier door een opstootje waarbij een 42-jarige inwoner van Den Haag een steekwond aan het linkerbeen opliep. De wond werd op het politiebureau door een plaatselijke huisarts ge hecht. De precieze toedracht van het gebeuren is de politie nog onbekend. door Miep de Graaff (Vervolg van pag. 1) LEIDERDORP - De verpleegkundige afdelingen van het Leiderdorpse St. Elisabeth ziekenhuis nemen het de directie kwalijk dat de door de overheid opgelegde bezuini gingsronden stelselmatig grotendeels op deze, een krappe 300 personeelsleden tellende, sector van het ziekenhuis wordt afgewenteld. Dat terwijl bijvoorbeeld het budget voor chirurgische kunstmiddelen categorisch wordt overschreden. Het laatste jaar zou er voor 700.000 gulden meer aan dergelijke hulpmiddelen zijn uitgegeven dan volgens de begro ting kon. te trekken. Wij kunnen de directie Tp 71n 0 op haar verantwoordelijkheid wij- zuinig zen om niet alléén voor een goede Overigens beseffen ondeme- kwaliteit van de gezondheidszorg mingsraad en verpleeghoofden dat te zorgen door middel van materie- het Elisabeth Ziekenhuis vooral in le zaken, maar ook door ervoor te de problemen is gekomen doordat zorgen dat er een goed personeels- het de laatste jaren een (te) zuinig beleid wordt gevoerd. Want daar beleid heeft gevoerd. Maar nu hangt kwaliteit van zorg het mees- wordt het daarvan de dupe: alle te vanaf. Binnen de overlegverga- ziekenhuizen moeten evenveel in- deringe met de directie is dat vaak leveren - de klap komt in het St. een strijdpunt". Elisabeth veel harder aan dan in r, „nj w een ziekenhuis dat royaler was. En De OR denkt niet dat het zieken- het Leiderdorpse ziekenhuis heeft huis ooit fai liet zal gaan. Het geen reserves meer. Triest detail is moet wel heel erg worden wil dat dat er wel geld is voor een grote gebeuren. Trouwens, we hebben opknapbeurt van het gebouw aan wel eens gezegd tegen de directie: de Leiderdorpse Persant Snoep- doe toch met zoveel moeite meer weg. Maar het geld daarvoor komt -~i die begroting sluitend te krij- uit een ander overheidspotje en zien dat Je n,ct kan nigt worden overgeheveld. De Ondernemingsraad schaart zich achter die kritiek. "Het is bela chelijk dat er bijvoorbeeld speciale kunstheupen worden ingezet die duizenden guldens duurder zijn dan de gangbare heupen, omdat de specialist dat wil. En daarin weet hij zich gesteund door de directie. Anders had de directie deze bud getoverschrijding niet toegestaan en al lang aangepakt. Er wordt hier duidelijk een keuze gemaakt tus sen kwaliteit van materiële zaken en personele consequenties daar van, want het geld moet toch er gens vandaan komen", zegt OR- voorzitter R. Weiman. En: "Het zie kenhuis moet taken gaan afstoten in plaats van op personeel te snoeien. Maar wat doet de directie: alleen maar taken erbij halen. Ze willen bijvoorbeeld een afdeling longchirurgie opzetten. Terwijl het Academisch Ziekenhuis al een heel goede accommodatie heeft voor longchirurgie en terwijl zo'n afdeling alleen maar aan een hand jevol patiënten ten goede zou ko men. Gevolg hiervan zal zijn dat de werknemers weer zwaarder zullen worden belast". Besparing? Kritiek is er ook op het voorne men van de directie om de kraam- en gynaecologie volgende maand samen te voegen. Om personeelsle den en dus kosten te besparen, luidt het directionele argument daarvoor. De verpleegafdelingen geloven niét in die beoogde bespa ring van vier ton per jaar. "Er is eerder sprake van een verzwaring, omdat het aantal patiënten niet af neemt, maar op de resterende afde lingen juist weer zal toenemen", meent ook de ondernemingsraad- voorzitter. Weiman zegt in deze kwestie met de rug tegen de muur te staan. "De OR heeft maar een beperkte macht. Je mag als OR commentaar geven op de begroting, maar daar hoeft de directie zich niets van aan - De werkdruk van verpleegkundigen aldus de afdelingshoofden i het Leiderdorpse St. Elisabeth Daarbij komt dat het aantal pa- bezuinigingen. Dat je schuld tiënten steeds toeneemt. Vorig jaar met bijna vier procent tot 13.082. dat het zo echt met meer gaat. Door Ook kent het Elisabeth ziekenhuis ervoor te zorgen dat je quitte speelt landelijk gezien een zeer korte op- of overhoudt graaf je je eigen graf. nameduur. Hetgeen weer meer En de overheid ziet dan dat er nog werk geeft. meer kan worden bezuinigd. Je moet je alleen dan niet afvragen hoe enorm de werkdruk stijgt. En dan heb ik het nog niet eens over Afgezet tegen de verdwenen ar beidsplaatsen rest de onderne mingsraad geen andere conclusies de fouten die er door die werkdruk dan dat de werkdruk (nog) groter is worden gemaakt". geworden. En: niet alle plaatsen zijn via natuurlijk verloop verdwe nen. Er zijn vacatures weggemof feld, verpleegkundigen die het werk niet meer aankonden lopen in de ziektewet, terwijl mensen die weggaan niet meer worden opge volgd. Weiman: "Ook ontslagpro cedures zijn hier niet meer vreemd. Alleen hoor je dat soort dingen niet als je er niet direct mee te maken hebt". Het verloop is dan ook groot. In 1985 verlieten bijna twee keer zo veel mensen'het ziekenhuis als het jaar daarvoor. Deels vanwege de weer aantrekkende markt in die sector, maar deels ook vanwege de stress-situaties in het Leiderdorpse ziekenhuis, zo meent de onderne mingsraad. LEIDERDORP - Volgens medisch directeur C.J.M. Vlootman worden lang niet alle bezuinigingen op de verpleging afgewenteld. Door de kortingen moesten veertien forma tieplaatsen verloren gaan, waarvan vijf door de verpleging moest wor den ingeleverd, aldus Vlootman. "Iederéén heeft moeten inleveren. Bij alle afdelingen is de grens van de bezuinigingen bereikt. Het is absoluut onjuist dat alles op de verpleging wordt afgewenteld. De verpleging wordt zelfs iets meer ontzien dan anderen". Dat het budget voor de chirurgi sche kunstmiddelen wordt over schreden acht Vlootman eveneens een onterecht verwijt. "Vorig jaar hebben we al gezegd dat die verho-1 ging niet langer meer aan de rest van het ziekenhuis ten laste kan komen. We hebben het budget toen teruggedraaid naar het niveau van 1982". Vlootman: "Kijk, het punt is^we hebben twee jaar lang een bezuini ging van een miljoen moeten op brengen. En dat is niet zonder pijn gegaan. We zijn nu absoluut aan de grens van het toelaatbare geko men. Dus dat de verpleging het ontzettend vervelend vindt om in te leveren, dat begrijp ik volko men. Daarbij komt dat de verple ging in een extra moeilijke positie zit. Zij moet continue service verle nen. En de werkbelasting wordt langzaam maar zeker zwaarder door de intensievere verpleging. Patiënten De patiënten merken momenteel nog weinig van het almaar inkrim pende aantal verpleegkundigen. "Ze zien wel dat de het personeel zich het vuur uit de sloffen loopt, maar je probeert toch altijd het de patiënten naar de zin te makèn. Het is toch al geen pretje om in een ziekenhuis te liggen", aldus de voorzitter van de ondernemings raad. Andere personeelsleden -die uit angst hun baan te verliezen ano niem willen blijven- stellen echter dat er bij de directie wel degelijk klachten van patiënten binnenko- Gevraagd om een reactie op de brief van de afdelingshoofden zegt bestuurslid C. Boersma daarmee liever even te willen wachten, om dat hij wel van de brief, maar nog niet van de precieze motieven en argumenten op de hoogte is. Na het gesprek, begin augustus, kan hij meer zeggen. Mensen liggen steeds korter in een ziekenhuis". "De directie heeft een goed oog voor de bezwaren. Maar er komen nu teveel onterechte praatjes, zoals over die chirurgische kunstmidde len, omdat de één wat hoort, de an der ook, zonder direct alle finesses te weten. Wij proberen om die be groting zo goed mogelijk op te stel len". De directeur zegt op zich volle dig achter eventuele acties tegen de bezuinigingen te staan. "We moeten de overheid duidelijk ma ken dat het zo echt niet meer kan. Dat de grens van de bezuinigingen in de gezondheidszorg echt is be reikt. Sterker: we zijn eigenlijk al over die grens heen".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2