Super-disco aan Rembrandtplein Golden Earring viert zilveren jubileum Boy George een zieke heroinejunk Strandpop trekt vele tienduizenden naar Scheveningen Gebroeders Poppes in zee met Sky Channel MAANDAG 21 JULI 1986 KUNST PAGINA 17 SCHEVENINGEN (GPD) - Razen de motoren, rechtstreekse radio uitzendingen en een gratis toegan kelijk concert van de jubilerende Golden Earring. Genoeg om hon derdduizend mensen naar het Scheveningse strand te lokken. Veronica's Strandpop '86, vrij dag. Vanaf zeven uur 's morgens verzorgen Lex Harding, Adam Curry, Erik de Zwart en Peter Tee- kamp hun programma's op Radio 3 vanuit het presentatiehok dat aan het einde van de Scheveningse boulevard staat. In de loop van de dag verzamelt zich steeds meer jeugd voor de achthoekige cabine. De jongsten zijn met hun ouders gekomen, terwijl anderen dank baar gebruik hebben gemaakt van de Tienertoer. In de loop van de middag neemt het aantal mensen dat gestoken is in motorleer snel toe. Het tijdstip van de start van de motorcross na dert. Om drie uur beginnen de trai ningen. Ondertussen proberen de leden van de Golden Earring wanhopig boven het geronk uit te komen tij dens de soundcheck. Hun jubi leumconcert staat aangekondigd als het hoogtepunt van de avond. Op vrijwel dezelfde plaats zag, vol gens sommigen, Nederlands popu lairste popgroep aller tijden vijfen twintig jaar geleden het levens licht. De band, die toen nog The Gol den Earrings heette, bestond in het begin uit Rinus Gerritsen, George Kooymans, Hans van Herwerden en Fred van der Hilst. De groep wisselde in de loop der jaren een aantal malen van bezetting, maar vanaf 1969 traden er geen verande ringen meer op. Golden Earring bestaat sindsdien uit Barry Hay, Rinus Gerritsen, George Kooy mans en Cesar Zuiderwij k. In het begin werd de band met de single 'That day' landelijk be kend. 'Dong-dong-diki-digi-dong' betekende de eerste nummer 1 no tering en 'Radar Love' zorgde ook voor hoge hitnoteringen in Enge land en Amerika. Anno 1986 speelt het viertal nog met even veel plezier als in het be gin. Bassist Rinus Gerritsen: „Wij hebben er nog steeds zin in. Zo gauw dat niet meer het geval is, stoppen we er meteen mee". Voor de Golden Earring hoeft het jubileum echter niet zo. Gerrit sen: „Het is ons een beetje aange praat. We wilden eigenlijk gewoon weer eens iets leuks doen in Den Haag. Toen deed zich-via Veronica deze gelegenheid voor. Maar de mensen blazen het dan meteen op. Veronica's Lex Harding: strandinterviews. (fotó GPD) George Kooymans: nog éénihaal 'That day'. Zij koppelen het meteen aan ons vijfentwintigjarige bestaan, maar zo hebben wij het nooit bedoeld." door Erik de Bie Toch is het een mooie gelegen heid om even stil te staan bij deze unieke gebeurtenis. Vooral in een periode waarin het een komen en gaan is van nieuwe bandjes. „Het is inderdaad niet meer zoals vroe ger", vertelt Gerritsen. „De muzi kanten van tegenwoordig hebben geen mentaliteit meer. Er is talent genoeg, maar het doorzettingsver mogen ontbreekt. De meeste band jes maken twee hitjes en als dan de grote klap moet komen, gaan ze uit elkaar." „Dat is misschien ook wel het -terke punt van Golden Earring. We zijn vier aparte figuren, die el kaar goed aanvullen. Wij zijn het zeker niet altijd met elkaar eens, maar wij hebben respect voor el kaar", aldus de bassist. Enkele maanden geleden kwam de zoveelste single uit. De verkoop van 'Ouiet Eyes' werd ondanks de opvallende video-clip, waarin on der anderen Dolf Brouwers en de dichters Jules Deelder en Bart Chabot meespeelden, geen succes. Gerritsen: „We wilden deze keer si multaan met Amerika werken. In Nederland zijn we al ingeburgerd, maar daar nog niet. Dus je kunt. niet met een ballad komen. Dan moet je iets 'zwaardere' uitbren gen". Motoren Ondertussen zijn de motoren van start gegaan. Het zand en het water spatten hoog op. Motorminnend Nederland geniet. Op het veertig meter lange podium leveren de zin gende seksbom Samantha Fox en de meidengroep Bananarama hun muzikale bijdrage. Om kwart voor tien begint dan eindelijk het spectaculaire sluit stuk van de dag. Tienduizenden mensen zingen en dansen mee met hits als 'Radar Love', 'When the la dy smiles' en The devil made me do it'. Een knallend vuurwerk bo- DEN HAAG (ANP) - Het gratis toe gankelijk concert van de Haagse popgroep Golden Earring, die dit jaar 25 jaar bestaat, is vrijdagavond op het strand van Scheveningen ter hoogte van het noordelijke haven hoofd een groot succes geworden. Volgens de Haagse politie zijn er vrijdagavond zeker tienduizenden op het strand aanwezig geweest „maar die schatting is nog aan de voorzichtige kant". De woordvoer der kon niet bevestigen dat er zeker 100.000 mensen geweest zijn. „Het was in elk geval verschrikkelijk druk", zei hij. ven het Scheveningse strand maakt een einde aan het strand- spektakel. UTRECHT (GPD) - Een disco theek naar New Yorks voorbeeld, groot en indrukwekkend, van in ternationale allure, in heel Europa geen tweede van te vinden. Dat moet Escape worden, de disco die de Utrechtse gebroeders Poppes samen met satelliet-tv Sky Chan nel in het Amsterdamse Rem- brandtplein-theater gaan begin- Veertig meter lang, zeventien meter breed en tien meter hoog. Computergestuurde belichting. Berekend op drieduizend bezoe kers per avond. Werk voor ruim honderdvijftig man. Moet half ok tober „op volle oorlogsstrekte" draaien. Kosten naar schatting vijf miljoen gulden. door Peter van der Maat Van een ambitieus project kan hier wel worden gesproken. „Ik denk dat we het aan kunnen", zegt Ton Poppes niet zonder overtui ging. „In elk geval kan ons niet worden verweten dat we overhaast te werk gaah. We hebben vijftien jaar ervaring met onze discotheek Cartouch en zijn al twaalf maanden met dit nieuwe plan bezig. Misluk ken kan natuurlijk alles, maar als je daar bang vóór bent moet je thuis met je armen over elkaar blij ven zitten". Met hun Utrechtse discotheek Cartouch behoren de 34-jarige tweelingbroers Ton en Dick Pop pes tot de voorlopers van het Ne- derlands disco-front. Dankzij de Sky Channel Top 50 heeft de dan cing aanzienlijke faam verworven. Sinds twee jaar wordt dit program ma wekelijks in Cartouch opgeno men om vervolgens via de kabel „van Göteborg tot Lutjebroek" op zes miljoen tv's te verschijnen. Ton: „Sky doet met het uitzen den van die hitparade in feite veel voor de promotie van Utrecht. Maar van de kant van het stadsbe stuur is dat nooit gewaardeerd". Hiermee doelt hij op het feit dat de gemeente Utrecht tot op heden geen ruimte op de kabel-tv heeft willen geven aan Sky Channel. „En omdat die respons ontbrak", zegt Dick, „besloot Sky op zoek te gaan naar een nieuwe locatie voor de top 50". Het was voor de Poppes kiezen of delen: Sky Channel laten ver trekken of, zoals Ton het om schrijft, „mee-evolueren". Het werd dat laatste. Ton: „Cartouch was de eerste discotheek die live over de satelliet op televisie te zien is geweest. Wij hebben hier een echte tv-studio in gericht; onze ontwikkeling is gelijk opgegaan met die van Sky. Het zou Reggae in LVC L Vakantietijd of niet, het Leids Vrije- tijds Centrum gaat door met het orga- evenementen, zij het in jammer zyn om die know how on gebruikt te laten liggen". Na Utrecht was er maar één plaats interessant: de hoofdstad. Het was de gebroeders en de com merciële tv-club bekend dat het Rembrandtplein-theater vrij zou komen. De bioscooponderneming die er sinds twintig jaar is geves tigd, wenste het huurcontract niet te verlengen. Eigenaar-miljonair Maup Caransa bleek bepaald niet afkerig van het idee voor een dan cing. Dick: „Het betekent natuurlijk een enorme oppepper voor het plein, waar Caransa nog wel meer onroerend goed bezit". Escape BV, met de broers als di rectie, huurt het gebouw van Ca ransa. Er is een samenwerkings contract voor vijf jaar afgesloten met Sky Channel. Dit Britse be drijf zal de aan de Amstel-kant ge legen kantoorruimte betrekken en een tv-studio inrichten in het hui dige Rembrandtplein-2-theater. Overigens zijn de bioscopen nog in gebruik. De verbouwing begint 1 augustus en dient binnen twee en een halve maand te zijn voltooid. Ton en Dick gaan Escape zelf lei den. Na de horeca-vakschool begon nen de broers onder begeleiding van hun vader in 1971 met Car touch. Enkele jaren terug kwam de dancing in de publiciteit, toen de rechter bepaalde dat er een discri minerend toelatingsbeleid werd gevoerd. Tegenwoordig mag de Domste- delijke disco zich zelfs verheugen in koninklijk bezoek. Meer dan eens zou kroonprins Willem Ale xander zich er melden voor een avondje vertier. Een paar weken terug nog was Willem Alexander er in het gezelschap van onder meer zijn neef Bernhard en broer Con stanten. De broers beschouwen deze Haagse belangstelling als bewijs dat zij „op niveau" bezig zijn. Iden tiek als Ton en Dick zijn, vullen ze elkaar overigens voortdurend aan. Zakt de één tijdens het gesprek door zijn stoel, dan doet de ander dat enkele minuten later. Voor hun Utrechtse dancing reisden zij talloze keren de grote discotheken in Amerika af. Licht en geluidsinstallaties werden afge stemd op Wat zij daar zagen. Voor Escape vlogen zij weer naar New York en bezochten er zaken als Palladium, Area's en Studio 54. Wat zij in Cartouch wegens ruimte gebrek nooit konden realiseren, warén aparte ruimten waar de voortdurende discodreun niet doordringt. In het nieuwe bedrijf kan aan die lang gekoesterde wens wel worden voldaan. Vormgever Verlaat uit Maarssen- broek ging de laatste keer mee Ton (links) en Dick rechts) Poppes met de maquette van een deel v naar Amerika, om inspiratie op te doen. Eenmaal terug ontwierp hij Escape: een dansvloer van essen- hout (zeventien bij zeventien me ter); een podium voor life-acts (ze ventien bij acht); de geluid- en licht-'centrale' hangend aan het balkon; enorme spiegelpartijen tussen zandkleurig steen; loop bruggen over de hele lengte en op vier meter hoogte aan weerszijden van de zaal. Aan het plafond komt een com putergestuurde lichtinstallatie van een omvang die de fabrikant nog niet eerder heeft geleverd: vieren zestig in alle richtingen draaibare spots. „Dus niet die bekende rond draaiende glazen bollen of knip perlichten, nee, het is iets totaal nieuws", zegt Dick. Behalve dat Sky Channel de we kelijks top 50 gaat opnemen in de disco, komt de TROS er voor het registreren van het programma Popformule. Er is overleg gaande met de VARA, die er volgens de broers op zaterdagavond anderhalf uur durende erotische shows wil gaan maken. Ton Poppes noemt Escape - vol ledig volgens het jargon - „totaal entertainment en dus niet alleen disco". Hij verwacht dat artiesten als de Amerikaanse gitarist/zanger George Benson en bands als Kool The Gang de weg naar de nieu we accommodatie wel zullen vin den. Het tweetal ontkent Utrecht de rug te zullen toekeren. Het stelt po gingen in het werk om voor het eind van dit jaar via Sky Channel's opponent Music Box weer met Cartouch op de kabel te verschij nen. De disco aan de Mariaplaats zal naar hun zeggen niet lijden van de Amsterdamse activiteiten. Zo is er op vrijdag, na een swing avond op donderdag, een optreden van Riddem Squad, een achtkoppige reggaeband uit Den Haag. Na de op richting begin vorig jaar en enkele enthousiast ontvangen optredens la ter dat jaar is de groep nu klaar om zich aan het publiek te presenteren. De groep bestaat o.m. uit een ritme sectie, een blazerssectie, een gitarist en een toetsenman. Het optreden van Riddem Squad begint om 23.00 uur. LONDEN (GPD) - Het rumoer rond de Engelse popzanger Boy George is op dit moment enigszins verstomd, maar de klap is er niet minder groot door: Boy George is een doodzieke heroinejunk gewor den. Boy George, die in 1982 wereld beroemd werd met de single 'Do you really want to hurt me' en met zijn groep 'Culture Club' de popu lariteit van het supersterdom be reikte, maakte in 1984 nog één gro te hit (Karma Chameleon), om daarna lijdzaam te moeten toezien hoe de verkoop van zijn elpees achteruitliep. De Londense George O'Dowd (zoals zijn werkelijke naam is) is vooral een produkt van het nacht clubleven van Londen. In de jaren voor zijn succes creëerde O'Dowd een lokale bekendheid door zijn immer wisselende, prachtige uit dossingen, waarmee hij zijn nachtelijke entrees in de clubs maakte. Vanaf het moment dat hij ging zingen, werd hij één van de groten der aarde en een ideaal werd daar door werkelijkheid. In een inter view in Playboy stelde hij dan ook: „Ik ben een uitgesproken begaafde popster: ik vind alles wat er mee te maken heeft heerlijk. Ik hou van de fans, de aandacht, de cadeaus en het geld". Boy George: acht gram per dag. Verveling (foto gpd) Toen i einde kwam aan het grote succes, leek er ook een einde te komen aan de charme en de in telligentie van Boy George (de zan ger stond er om bekend een geestig verteller en een intelligente ge sprekspartner te zijn; alerte uit spraken van hem werden veelvul dig geciteerd); de vernedering van een teruglopende platenverkoop en de daarmee gepaard gaande ver veling van een superster die wel wil maar niet meer kan, brachten de zanger er toe naar de drugs te grijpen. door Margriet Hunfeld Hoezeer de verslaving daaraan, die hoogstwaarschijnlijk begin 1985 begon nam, hem fataal is ge worden, blijkt uit zijn uiterlijk. Ontkenning van zijn slechte ge woonte had voor Boy George geen zin meer en op 2 juli van dit jaar gaf hij dientengevolge een persconfe rentie in zijn huis in Noord-Lon- den, waar hij de journalisten zei: „Je hoeft geen arts te zijn om te zien dat ik een stervende man ben. Ik ben een hopeloze heroinever- slaafde met een dosis van acht gram per dag". Op 8 juli arresteerde de politie de broer van George, Kevin O'Dowd, te zamen met George's vriend, de travestiet-zanger Marilyn, op grond van het bezit van drugs en de verkoop daarvan aan Bóy Geor ge. Op 9 juli verklaarde de platen maatschappij van de zanger dat Boy George in een kliniek voor verslaafden een dag- en nachtbe handeling onderging, waarop Scot land Yard liet weten het arrest van de zanger uit te stellen tot na diens behandeling. ïn het daaropvolgende weekein de werd Boy George echter toch gearresteerd en werd hem het bezit van heroine ten laste gelegd. Therapie Op dit moment verblijft Boy George wisselend op het landgoed van de president van zijn platen maatschappij, Richard Branson en in de kliniek voor verslaafden Hij staat onder behandeling van dr Meg Patterson, die enige bekend heid verwierf op het gebied van verslavingen door haar behande ling van rocksterren als Pete Townshend en Eric Clapton. De behandelingsmethode bestaat uit het gebruik van een zogenaamde 'black box' (zwarte doos), waarmee elektrische stroomstoten gegeven kunnen worden aan de hersenen. Door deze stroomstoten wordt de produktie van verschillende li- chaamschemicaliën gestimuleerd, waaronder de - mede pijnstillende - neurochemicaliën endorphines, die onder meer een morfine-achti- ge werking hebben. De endorphines kunnen de af grijselijke bijverschijnselen van het plotseling stoppen met drugs (een proces dat cold turkey wordt genoemd) tegengaan. In hoeverre de 'black box' van Meg Patterson een definitieve 'ge nezing' van de verslaving aan he roine kan bewerkstelligen, blijft, ook voor haar, een vraag. In een re cent televisie-interview stelde zij dat het hier ging om een „fysiologi sche (lichamelijke - red.) genezing, terwijl bij druggebruikers de ei genlijke genezing een psychische (geestelijke - red) moet zijn". In het geval van Boy George be tekent dit dat hij pas dan genezen zal zijn wanneer hij de toestand rond zijn eigen persoon weer aan kan: het sterdom, de val, de onze kerheid en op dit moment de inte resse van de pers voor zijn versla ving. Hoewel pessimisten hem weinig kans geven en al klaar staan vergelijkingen te trekken met Jimi Hendrix, Janis Joplin en Lenny Bruce, lijkt er voor Boy George toch een kans te bestaan dat hij er bovenop komt. Alleen al het feit dat hij zichzelf aan een grondige behandeling heeft willen onder werpen, geeft hem een voorsprong op illustere voorgangers van hem die nu dood zijn. (Informatie uit: BBC, 'The nine o'clock news; Boy George, een bio grafie; Newsweek, The Internatio nal Newsmagazine.)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17