Een mestkuiken wordt nooit kip Hondenopvoeding: een grote warboel Reportage Miljoenen kuikens eindigen als pakketje in de supermarkt Na congres bekeringen op straat PAGINA 14 MAANDAG 21 JULI 1986 Met een massale plof zakken de 23.000 mestkuikens in elkaar. Eindelijk is het nacht geworden. In de controle kamer van zijn stal heeft Wietze Bron - pluimveehouder te Drachtser Compagnie in Friesland - de knop omge draaid. Zeven weken lang, 24 uur per dag, zijn de die ren door een batterij TL-lampen wakker gehouden. Boerenslimheid is al z'n eenvoud: een kuiken dat slaapt eet niet. Dus blijft het licht aan en zwelt het schattig gele bolletje van 40 gram bij de geboorte in de recordtijd van 49 dagen op tot een vleesbult van 2 kilo, onhandig gedragen door poten die nooit hebben leren lopen. Een mestkuiken wordt nooit kip. Drie uur lang blijft het volslagen donker. "Zo worden ze rustig zegt Wietze. Eerder heeft hij de drinkbakken en de voedergoten opgedraaid. De pijpverbinding met de silo, die het meel al die tijd met dikke stralen naar bin nen blies, is verbroken. Slachter ijen willen geen etensresten in de krop. Etensresten betekent ge wicht en gewicht betekent geld. Op 23.000 kuikens, tikt elke cent aan met 230 gulden. Als Wietze teruggaat naar zijn controleka mer en de TL op lichte schemer- stand zet, hebben de ingedutte mestkuikens zich over de volle lengte en breedte van de schuur tot een witte deken gevormd van 72 bij 18 meter. door Peter Heerkens De lijken van de dieren die zich letterlijk kapot aten, zijn niet te zien. Straks pas, als het veren bed uiteen wordt gereten door de handen van de kippen- vangers. Gemiddeld heeft Wietze 20 slachtoffers per dag geraapt, wat een goed teken was. "Want als er geen dooien vallen, heb je een slecht koppel. Er moeten doodgroeiers zijn. Geen dood- groeiers betekent dat er in het hok slecht wordt gevreten". Blikvoer Per jaar sluiten in Nederland 300 miljoen mestkuikens hun le ven af als pakketje voor de su permarkt of als bestanddeel van blikvoer. Het merendeel gaat de grens over: 70 procent. Toen een paar jaar geleden de export naar het Midden-Oosten instortte, maakte deze bedrijfstak zware tijden door. De overschotten sta pelden zich op tot een berg van problemen. Na een moeizaam herstel gaat het thans weer goed met hen die van het mestkuiken eten. Het ochtendgloren nadert Friesland als in de schuur van Wietze Bron de 26-jarige Joost Bijlsma het commando neemt. Hij is de baas van een ploeg die kuikens vangt. Bijlsma duidt het aan als "op zich dom werk". Dat is het ook, maar net niet zo dom dat iedereen zich de goede greep eigen kan maken. "Er zijn er die het nooit leren". Vier tellen en Joost Bijlsma heeft er negen bij de poot gepakt. Ze "liggen" in zijn handpalmen en zo hoort het. Wie de techniek niet beheerst, knijpt de billen blauw of breekt een bot. Zoiets heet bij mensen "verwonding", maar in mestkui- ken-vakkringen spreekt men van "beschadiging", wat veel duide lijk maakt. Blubber De grote schuurdeuren zwaai en open. Buiten start de zoon van Wietze Bron de trekker-hefcom- binatie die de kratten voor het kuikentransport moet tillen. In de blubber op het erf wacht de eerste van de drie grote trucks met aanhanger van de slachterij; een stalen monster, dat 8000 kui kens in plastic kratten van 14 stuks zal opslokken, om ze bij de fabrieken naar binnen te spu- Ze zijn met acht man. Joost Bijlsma, zes knechten en Wietze Bron zelf, die het vak ook kent. Hij werkt wel eens als invaller bij Joost Bijlsma wanneer die meer schuren op een dag heeft en dus i tekort komt. Of, in de zo mer als de kippenvangersbaas moeilijk aan volk kan komen omdat dan onder de hitte van het dak de temperatuur pal boven die compacte kuikenhoop vaak stijgt tot 40 graden. Weinigen, die in zoveel zweet des aanschijns hun brood willen verdienen. De meeste vangers zijn jonge man nen van in de twintig, wier knieën nog soepel scharnieren; een belangrijke voorwaarde. In het Noorden schommelt de prijs voor een kippenvangers baas tussen de 3 en 5 cent per kuiken. De standaardbezetting van de schuren kent twee groe pen: 20.000 of 30.000 dieren, die worden leeggevangen in respec tievelijk 4 en 5 uur inclusief een schaft van 20 minuten per ander half uur. De inkomsten zijn bru- to-bedragen. Joost Bijlsma, die zijn firma opzette met een com pagnon, draagt de sociale lasten van 21 man in vaste- en part-ti- medienst Kippen vangen. 'Er zijn er die het nooit leren Zo volgens de wettelijke regels gaat het in het Noorden pas een jaar of drie. Tot februari 1983 kon het "pikevangen" het daglicht in riteer dan een opzicht niet velen. Het was zwart werk op grote schaal, met een concentratie in de streek boven Drachten waar in die tijd de werkloosheid een grote hoogte had bereikt. Van de mannelijke beroepsbevolking onder de 50 jaar, was 40 procent werkloos; bij de vrouwen in die categorie lag het cijfer op 49 pro cent. De kippenvang werd een ge liefde bezigheid om de uitkering in het geniep aan te vullen. Toen de FIOD het omvangrijke net aan flarden had gespeurd, moest de rechtbank in Leeuwarden meerdere zittingsdagen uittrek ken om het karwei te klaren. In nagenoeg alle gevallen werd naast voorwaardelijke geavnge- nisstraf onvoorwaardelijke op sluiting uitgesproken; de mees ten zaten twee tot vier weken. Joost Bijlsma kwam eraf met de alternatieve straf van 100 uur dienstverlenend werk. Hij was geen uitkeringsfraudeur, dat scheelde. Zwartwerkers Op de puinhopen van de FIOD-sloop bouwden enkele on dernemende kippenvangers een legaal bedrijf, een "ploeg". In de drie noordelijke provincies werken vier ploegen. Naast de zwartwerkers; die blijken niet uit te roeien. "We hebben er last van", zegt Joost Bijlsma. "Die zwartwerkers boeren wat er aan ons betaald moet worden en daar duiken ze dan een halve of hele cent per kip onder. Als je dan eens een keertje dol wilt doen en ook zakt, maken ze van jouw 3,5 cent rustig drie cent". In de schuur van Wietse Bron monstert Joost Bijlsma de klus en zegt: "Twee kilo 't stuk. Dat wordt aanpakken". Twee kilo, dat is een speciale bestelling van de slachterij. Meestal is het 1500, 1600, 1700 gram, welke gewich ten door een agressieve voeder methode bereikt worden in een periode van 40 tot 45 dagen. De opdrachten lopen via de meelfa brieken, de dirigenten van de do denmars der mestkuikens. Zij onderhouden het contact tussen pluimveehouder en slachterij en sturen op geregelde tijden in specteurs naar de schuren. In die constructie is de boer de directe grip op zijn handel kwijt. Voor het vullen van de plastic kratten met het juiste aantal, hanteren Joost Bijlsma en zijn knechten een systeem dat uit blinkt door simpelheid. Afhan kelijk van het gewicht reizen de mestkuikens per krat af in de volgende groepen: 20 bij een ge wicht van 1,5 kilo, 18 bij een ge wicht van 1,6 kilo en 14 tfij een gewicht van 2 kilo. Dit keer dus 14. steeds aangedragen door twee vangers. Zeven per man; vier (acht kilo) in de ene hand, drie (zes kilo) in de andere. Een overzichtelijke en feilloze werk wijze. Zwaar, vies en ongezond, dat wel. Joost Bijlsma: "Je staat uren in de stront. Het is altijd stoffig en broeierig warm; in de zomer stin kend heet. En dan: je knieën hebben veel te lijden door het hurken om ze te pakken. We moeten wel eens twee, drie schu ren met 30.000 kippen achter el kaar doen. Dan ben je gebroken. Nog een jaar of tien, dan zal ik wel aan stoppen toe zijn. Veel langer zie ik het me niet volhou- Verdovend De mestkuikens laten zich pakken zonder verzet te plegen. Het getemperde TL-licht - net ge noeg om de vangers zicht te ge ven op wat ze moeten doen - werkt verdovend. Het geratel en getok van de uit de witte deken geplukte dieren stoort de omge ving niet. De kuikens blijven ge willig zitten en krijgen het pas door als het te laat is. De gaten in de deken vallen met een verbij sterende snelheid. Wietze Brons zoon moet de trekker vol gas ge ven en dan nog redt hij het met het transport naar en van de truck vaak niet tegen het tempo van de kippenvangers. De krat ten vliegen vol. Het is geen zacht zinnig inpakken. "Bij de wilde beesten af', vindt Paul Schaap van de "Stichting Lekker Dier'. Het blad "Pluim- veehoudrij" schreef eind vorig jaar: "Bij het handmatig vangen treden nogal eens kwaliteitsver liezen op". Joost Bijlsma zegt: "Onzin. We weten heus wel wat we doen. Te ruig? Nee. Met ruig werk halen we onszelf onderuit. Dat levert beschadigingen op aan de kippen waardoor ze bij de" slachterij B-vlees worden. Dat scheelt flink in de kiloprijs. Een vangploeg die het te wild doet, heeft daarom geen bestaansmo gelijkheid. Die wordt dool' de boeren uitgerangeerd". De knuopel in het hoender hok: er zijn machines in de maak die het werk van de handvangers dreigen over te nemen. Machi nes, zo beloven de constructeurs, werken sneller en dus, ondanks de investering, economischer. En dat niet alleen. Er zullen ook, zo stellen ze. minder beschadi gingen optreden. Plannen om mestkuikens ma chinaal te gaan vangen ontston den 15 jaar geleden. Personeels gebrek leverde grote problemen op bij het leeghalen van de schu ren. Machines in alle soorten en prijzen werden daarna ontwor pen, maar geen enkele is al goed Ventilator Volgens experts is de 40-jarige Roel Nicolai uit Drogeham (werktuigbouwkundige HTS'er) een van de verst gevorderden, zo niet dé verst gevorderde. Zijn machine vangt de kuikens met behulp van een ventilator die de dieren optilt en ze tegen een gaasband plaatst die vervolgens schuin naar achter tuimelt. Daar door buiten het bereik van de zuigkracht van de ventilator, ko men de kuikens op een trans portband terecht. De machine kan door twee mensen worden bediend; huidige richtprijs: 65.000 gulden. Joost Bijlama wil zo snel mo gelijk een wedstrijd tegen het produkt van Nicolai, de uitvin der die hij waardeert om wat hij construeerde maar die naar zijn mening al te ijdel en al te hoog van de toen is gaan blazen. Op verzoek van Roel Nicolai pro beerde Joost Bijlsma de machine een paar maal. Na vijf keer stopte hij ermee want in vergelijking met het handvangen ging het veel langzamer. "En toch zie ik het voor de toekomst wel zitten. Nicolai is op de goede weg". Tachtig jaar heeft de respectabele Raad van Beheer op Kynologisch gebied in Nederland er over ge daan om één miljoen rashonden in de registers in te schrijven.'Die mijlpaal werd in 1975 bereikt. Tien jaar later was dat aantal reeds ver dubbeld en het aantal (ras)honden groeit nog steeds, vaak tot ergenis van velen. De nieuwste mode is de aanschaf van twee honden door één eige naar. Het liefst een grote die tot de heupen reikt, en een kleintje dat net boven de enkelgewrichten uit steekt. door Joop Hoek Vroeger kocht je een hond en maakte je er het beste van. Ge woon met de pot meeëten en een oude deken als slaapplaats. Opvoe den gebeurde uit de losse pols. En eerlijk is eerlijk, het ging nogal eens fout. De slecht opgevoede hond greep de macht en tiranni seerde het hele gezin. Een spuitje moest dan een eind maken aan de ze, ook voor de hond, ongelukkige toestand. Zoals de hondevoeding veran derde en werd geperfectioneerd, zo veranderde ook het denken over het opvoeden van huisdieren. Er werden verenigingen, zelfs specia le clubs opgericht die zich toeleg den op het opvoeden en opleiden van hond en eigenaars. Vaak massale bijeenkomsten op een veldje achteraf, met tientallen mensen die zich vooral bij het be gin van de cursus moeilijk staande houden tussen honden die blaf fend en bijtend eikaars terrein be twisten. Na enkele weken gaat het wel beter en aan het eind van de cursus is de hond (meestal) gehoor zaam en goed opgeleid. Geldt dat ook voor de instruc teurs? Nee, zeker niet, zeggen inge wijden in de'kynologie. Naast de goede instructeurs die voor bonafi de verenigingen trainen, zijn er ook veel slechte die maar wat aan rommelen. Al is het ook zo dat een goede vereniging nog niet altijd een goede instructeur hoeft te heb ben, of andersom. Maar allemaal hebben ze gemeen dat ze zich het trainen en het omgaan met Honden en eigenaren eigen gemaakt heb ben in de praktijk. Want tot nu toe is er geen enkele opleiding die door de overheid wordt erkend en wordt afgesloten met een examen en een landelijk erkend diploma. "Ja, dat is het grote probleem.'Er is nog geen landelijke opleiding met door instanties erkende diplo ma's. Iedereeen kan maar wat aan rommelen, met soms rampzalige gevolgen. Als een slechte instruc teur honden verkeerd opvoedt en opleidt, kan dat helemaal verkeerd uitpakken. Dan kan zo'n hond zelfs gevaarlijk zijn voor z'n omgeving", erkent mevrouw M. Grevelink uit Leiderdorp, voorzitter van de ver eniging O en O (opvoedjng en op leiding). In september begint de vereni ging met een cursus die speciaal bedoeld is om aspirant-instruc teurs op te leiden. Mensen die daar voor slagen kunnen met recht zeg gen dat ze een instructeursdiploma hebben. Maar net als met het vraagstuk van wat er eerder was: de kip of het ei, speelt hier het pro bleem wie moet wie opleiden. Mevrouw Grevelink: „Dat ge beurt door docenten die in de prak tijk hun sporen hebben verdiend en in Engeland diverse diploma's behaald hebben. Of die erkend zijn en wat zo'n Engelse opleiding pre cies voorstelt, weet ik niet. Maar je moet ergens beginnen". Zij stelt dat niets op hondenge- bied beschermd is. Volgens haar is er onder de duizenden instructeurs in Nederland - 'in elk dorpje is er wel een' - veel wildgroei en ondes kundigheid. Ook de tarieven wil len nogal eens verschillen. Zo zijn er verenigingen die 50 gulden voor een cursus vragen, of soms maar een tientje. Mevrouw Grevelink adviseert hondebezitters zich eerst goed te oriënterén, alvorens een keus te maken. Het liefst voordat de pup wordt aangeschaft. Een internationaal erkend ex pert op het gebied van de honden- africhting is de heer J. van Sprake- laar, secretaris van de commissie werkhonden van de al eerder ge noemde Raad van Beheer. „Morgen mag ik me onze lieve heer op het gebied van de honde nopvoeding noemen. En niemand die daar iets aan kan doen. Ik mag me zelfs uitgeven als hondenpsy choloog, wat dat ook mag zijn. Het levert in ieder geval goed geld op". Wie een pan, een mixer of eeri tuinstoel wil aanschaffen, belt naar de Consumentenbond en krijgt deskundig advies. Wie met z'n vier voeter aan de slag wil, staat in de kou. Toch is mevrouw E. Jansen- Van Riemsdijk, secretaris van de Kynologen Club 'De Scheldezoom' in West-Brabant, positief gestemd over de toekomst van bonafide in structeurs. Eind augustus gaan instructeurs van de vereniging weer aan de slag met hond en eigenaar. Goede in structeurs, benadrukt de secreta ris. „Het zijn mensen die geduren de drie jaar in de praktijk, maar ook bij meneer Lubbers uit Mui den, die eerder verplegend perso neel opleidde, hun lesje hebben ge leerd". Maar mevrouw Jansen geeft toe: de instructeurs zijn niet door de overheid erkend. Wie uit de duizenden instructeurs in ons land een goede wil kiezen, raadt zij aan te informeren bij kynologen- verenigingen, dierenartsen en de plaatselijke politie. „Maak dan pas een keus. Leren omgaan met je hond is van het al lergrootste belang. Ook voor het dier zelf. Gaat het fout, dan heeft altijd de hond gefaald. Ook als de schuld bij je zelf ligt", zegt zij. Opvoeding en opleiding Ongeveer 7000 deelnemers aan het evangelistencongres tfan Bil ly Graham in Amsterdam heb ben zaterdag meegedaan aan openbare evangelisatie-activitei ten. Daarbij waren 68 lokaties in 49 plaatsen in West-Nederland betrokken. De delegatie uit Oost-Europa liet verstek gaan. Grahams pers man Goosman deelde mee, dat hun veiligheid daarvan de reden was. Men was - op grond van be paalde inlichtingen - bevreesd voor acties van extremistische groeperingen. De leider van de delegatie bevestigde dat, maar wilde verder geen commentaar geven. De Oosteuropeanen be zochten in plaats daarvan kerk gebouwen en de jongerenorgani satie 'Jeugd met een Opdracht'. De ervaringen van de evangeli serende predikers waren heel verschillend. Sommigen toon den zich geschokt door de 'bloot- cultuur' op bepaalde plaatsen. "Toen ik in Amsterdam al die porno zag,.moest ik God bidden om zelfbeheersing", zei een evangelist uit de Derde Wereld. Een collega uit Thailand zag zyn boodschap op de Dam ten onder gaan tussen Nicaragua-activitei- ten. In Rijnsburg boekten de ver kondigers kennelijk meer suc ces. Volgens de Filippijnse evan gelist Faustino Ardina gaven daar 25 mensen hun hart aan de Heer. Uit Lelystad werden 10 be keringen gemeld. Ook zou de be stuurder van een bus die evange listen vervoerde tot geloof zyn gekomen. Hij kreeg uitbundige gelukwensen van de 50 inzitten den. Programma-directeur J. Corts deelde na afloop rnee, dat er in totaal zo'n 300 mensen tot beker ing kwamen. De evangelisten spraken van een 'onverschillig tot enthousiast publiek'. De Amerikaanse evangelist Billy Graham zelf toog, vermond in oude kleren, naar het Vondel park. Werd hij in 1983, toen hy hetzelfde deed, niet herkend, dit maal was dat wél het geval. Zijn medewerker John Wilson vertel de, dat Amerikaanse toeristen en ook Nederlanders hem hadden gezien. Verscheidene mensen zouden hun hand hebben opge stoken en een beslissing voor hun leven hebben genomen. Grahams toehoorders waren voornamelijk jongeren. De evangelist maakte trou wens elke dag van het tiendaagse congres een wandeling. Daarop sprak hij mensen aan om van God en het evangelie te getuigen, zo meldde dezelfde Wilson. Elektronica 'Amsterdam 86' is nu afgelo pen. In het algemeen zyn de deelnemers stellig van plan, met het geleerde in hun dagelijkse praktyk iets te gaan doen. Zo liet een voorganger van de Evangeli sche Kerk van Irak weten, dat hy nu ook onder moslims en andere groepen wil gaan evangeliseren. Voor een cdflega uit Sri Lanka is meer samenwerking met andere kerken een voornaam punt. Over het gébruik van de elek tronica voor evangelisatie doen Graham en de zijnen niet zuinig. "Met de huidige technologische middelen kunnen wij nog vóór het jaar 2000 de hele wereld met het evangelie bereiken", zei Gra ham. De Amerikaan Bill Portis, veteraan op het gebied van evan gelisatie, juichte de nieuwste ontwikkelingen toe. "Met video banden bijvoorbeeld kan het evangelie op creatieve manier worden gepresenteerd", betoog de hij. Vooral jongeren kunnen zo worden bereikt, omdat die veel naar video kijken. "In een wereld waarvan meer dan de helft van de bevolking jonger is dan 25 jaar is video-evangelisatie dus niet zo'n gek idee". Meer dan 300 christelijke ra- diostatiosn in de Verenigde Sta ten kregen iedere avond een 55 minuten durende samenvatting van het dagprogramma van 'Am sterdam 86'. En naar wereldlijke radiostations ging elke dag een nieuwsblok van 5 minuten over de conferentie. Wereldcongressen Deze week komen in Kat- woude evangelische leiders bij een om plannen uit te werken voor een tweede internationaal congres over wereldevangelisa tie. Dat zal in 1989 worden ge houden, waarschijnlijk in Lau sanne (Zwitserland). De organi satie is in handen van het Lau- sanne-comité voor wereldevan gelisatie, dat in 1974 na het eerste congres werd opgericht. Billy Graham maakte zaterdag het plan voor een tweede wereld congres bekend. Hem is het ere voorzitterschap van het congres aangeboden. Het is bedoeld voor religieuze leiders uit de hele we reld (naar schatting 6000 uit 167 landen). Zij zullen met elkaar praten over theologie en evange lisatiemethoden. Ook de nood zaak om mensen te bereiken die nog nooit van Jezus Christus hebben gehoord zal daar onder werp van gesprek zijn. Het Dausanne-comité bestaat uit 80 internationale leden, waar onder diverse kerken en semi- kerkelijke organisaties. Sommi ge zagen het tweede congres lie ver in een Derde Wereld-land, maar geen enkele stad bleek te voldoen aan de 20 voorwaarden die na de conferentie in 1974 wa ren opgesteld. - Ook de commissie van de Wereldraad van Kerken voor zending en evangelisatie gaat een wereld-zendingsconferentie voorbereiden. Men denkt aan 1989, maar dat is nog niet zeker. De vorige was in 1980 in Mel bourne. In samenhang met de algeme ne vergadering van de Wereld raad van Kerken in 1991 zal een wereldconferentie worden ge houden over vrede, gerechtig heid en het bewaren van de schepping. Dat is althans het plan van de afdeling 'Geloof en getuigen' van de Wereldraad. Op een werkvergadering in Pots dam werd daartoe besloten. De werkvergadering werd gisteren beëindigd met oecumenische diensten in 20 gemeenten van de Evangelische Kerk in de DDR (Oost-Duitsland). Beveiliging. De Nederlandse overheid heeft de stichting 'By leven en welzijn' een eenmalige subsidie van maximaal f650.000 toegekend voor beveiliging van joodse objecten. De stichting, die de joodse gemeenschap advi seert inzake veiligheid, had be gin dit jaar het ministerie van binnenlandse zaken gevraagd om financiële steun voor bepaal de veiligheidsmaatregelen. Bouwkundige en andere voor zieningen (zoals stalen deuren, kogelvrij glas, momtoren) heb ben de afgelopen jaren de joodse gemeenschap zelf al zo'n f2,5 miljoen gekost. Hervormde Kerk: beroepen te Burgh (Z.) kandidaat R. J. ten Have Santpoort, te Leidschen- dam M. S. F. Kemp Groningen, te Zwolle R. Holwerda Apel doorn. Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Emmen (voor legerpredikant) kandidaat E. K. Stam aldaar; bedankt voor Apel doorn L. Raven Haren. Gerefor meerde Gemeenten: bedankt voor Naaldwijk A. Moerkerken Nieuw-Beijerland.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 14