Papierhandel steeds dieper in problemen Het Oosten maakt al meer dan eeuw biljarts met allure Damrak houdt zich goed staande 1 1 1 n Veel kleine banken in VS leiden onzeker bestaan Negenduizend vrouwen geven baan op door belasting maatregelen Benzine en LPG omlaag Bungalowpark concurrent caravanhandel Door groeiend milieubesef Vergoeding voor houders melkschapen Westduitse vakbond tegen ingebruikname van Kalkar J X w y ZATERDAG 19 JULI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - In totaal ne genduizend vrouwen hebben door de tweeverdienerswet en de ver zelfstandiging van de AOW/A WW- De resultaten v premie afgezien van een baan bui- sche analyse va tenshuis. Achtduizend hiervan ko men voor rekening van de tweever dienerswetgeving (waardoor vrou wen meer belasting moeten gaan betalen) en duizend voor rekening van de AOW/AWW-premie (zowel vrouw als man moeten sinds vorig jaar tot het maximum bijdragen; daarvoor gold een gezamenlijk ma ximum). Dat blijkt uit een gisteren gepu bliceerd onderzoek van het Econo misch Instituut van de Rijksuni versiteit van Utrecht, uitgevoerd in opdracht van het ministerie van Sociale Zaken. Het onderzoek zal een rol spelen bij de aan de Kamer toegezegde beoordeling van de tweeverdienerswet. De onderzoekers noemen de ne gatieve effecten die uitgaan van de nieuwe wetgeving op de deelne ming van vrouwen aan arbeid „zeer gering". komen vrijwel overeen met de uit komsten van een CBS-onderzoek, dat gepubliceerd is met de nota „Kleinè tweeverdieners" van het ministerie van Financiën. Maar beide onderzoeken zijn met behulp van geheel verschillende metho den uitgevoerd. ROTTERDAM (ANP) - De prij zen van benzine gaan met in gang van maandag opnieuw omlaag, en wel met twee cent. Ook de prijs van LPG gaat om laag met 3,5 cent naar een ad viesprijs van 39,9 cent per liter. Dat is de laagste LPG-prijs sinds 1974. De meest voorko mende prijzen aan de zelftank- pomp voor super komen op 138 cent per liter, voor normaal op 134 cent. De prijsdalingen zijn gisteren in Rotterdam bekend gemaakt. Sinds begin juli zijn de benzi neprijzen met negen cent om laag gegaan. De prijsdalingen worden toegeschreven aan de ontwikkelingen van de interna tionale produktnoteringen. van het aantal kinderen per gezin, terwijl juist voor een gezin met kinderen de caravan aantrekkelijk is". De handel moet mede daarom meer inspelen op reparatie, onder houd en vernieuwing, vinden zij: hoge kwaliteit en toenemende dienstverlening zijn ook nodig. De Rai voorspelt de verkoop van relatief goedkope caravans zonder luxe, die wel in de loop der tijd uit gebreid kunnen worden met „aller lei extra's". De prijzen van cara vans en staanplaatsen in Neder land worden, vergeleken met het buitenland, concurrerend ge noemd. AMSTERDAM (ANP) - De cara vanhandel in ons land ondervindt veel concurrentie van voordelige bungalowparken. De Rai, afdeling caravans, meldt dit op basis van gesprekken met bestuursleden van de Rai, de Bovag en het Nationaal Bureau Toerisme. De algemene verwachting is, dat de caravanverkoop zich rond 1990 ren dat vorig jaar in ons land stabiliseert op 30.000 eenheden per 1,5 miljoen rijwielen werden jaar. Het aanbod van tweedehands kocht. Het ging in caravans neemt toe en de tendens procent van de verkopen om ge- naar lichte auto's doet ook de vraag bruikte rijwielen. De verkoop van naar lichte caravans stijgen, aldus tweedehands fietsen steeg de laat- de geraadpleegde deskundigen. ste jaren fors. In 1981 ging het nog Een voor de caravanverkoop na- maar om 25 procent van de totale delige factor is de voorziene daling verkopen. De Stichting Fiets meldde giste- veertig GRONINGEN (GPD) - De prijs van oud papier is zelden zo laag geweest als op dit ogenblik. Desondanks gaat de aanvoer vrijwel onverminderd door, zodat een herstel van de markt op korte termijn niet te verwachten valt. De han del, hoe vreemd het ook mag klinken, dreigt het slachtof fer te worden van het groeiende milieubewustzijn hier en in het buitenland, met name Duitsland. Bij onze Oosterburen is in een aan- geleden op gang kwam toen het pa- tal deelstaten het weggooien van pier nog goed aan de prijs was, oud papier verboden op straffe van blijkt moeilijk te stuiten. De men- boete. Het gevolg is dat de sen gaan maar door". het toegenomen milieubewust zijn van de bevolking, waardoor de mensen ook hun kranten apart blij- Duitse inzamelingsbedrijven niet meer weten waar ze er mee heen moeten en grote partijen dumpen op de Nederlandse markt. Nederlandse handelaren, zoals Sicoma in Marum, blijven daar- ven zetten als ze er geen geld voor door met hun handel zitten. „We krijgen. Dat biedt clubs en scholen hebben nu nog wat opslagruimte, de gelegenheid nog fanatieker aan maar hoe het straks moet weet ik het inzamelen te slaan om op die niet," zegt woordvoerder F. Saat- manier hun inkomsten toch op peil hof. De voorraad is inmiddels op- te houden schrijft dat gedeeltelijk toe de Noordzee, getiteld Noordzee krijgt uitleg van secretaris-generaal R. den Besten tentoonstelling over vuurtoren. De heer Biesheuvel Verkeer en Waterstaat. (foto anpi gelopen tot enkele duizenden ton nen en nog elke week komen er nieuwe hoeveelheden bij. Tien tot vijftien jaar geleden was het ook voor de particulier nog lo nend zijn maand-oogst aan oude kranten naar de opkoper te bren gen. Die betaalde er toen nog een cent of dertig per kilo voor. Die prijs zakte in de jaren '81-'82 tot on der de vier cent, een historisch laagterecord, kroop weer omhoog tot 16 a 17 cent vorig jaar, maar is nu opnieuw tot zo'n vier cent ge daald. „En eigenlijk is vier cent nog te veel", zeggen papierhande- „Tot nog toe was er altijd sprake van een duidelijke golfbeweging", zeggen bedrijfsleiders. „Naarmate AMSTERDAM (GPD)-De recente negatieve resultaat de aanvoer steeg,daalden de prij- sluiting van de First National Bank - zen. De aanvoer liep dan weer te- van Oklahoma in de Verenigde rug tot er een tekort dreigde bij de Staten was het op fabrieken. Dan gingen de prijzen bankfaillissement dusv r omhoog en kwam de a deze op één grootste bank van Amerika is het op een na grootste kwartaalver- na grootste lies dat ooit door een VS-bank is de. ri~ geleden na de grote depressie in de kaanse geschiedenis. First Oklaho- jaren dertig. Navraag bij een paar grote Ne- voer weer op gang. Bij vier cent per ma, een middelgrote bank met o kilo had de aanvoer allang moeten balanstotaal van 1,6 miljard dollar, deriande banken ieert, dat er hier stagneren, maar dat gebeurt dus is het slachtoffer geworden van de zoals een woordvoerder het uit- iiiet. En ik zie het voorlopig ook scherp gedaalde olieprijzen. Veel drukte, eigenlijk nog geen vuiltje niet gebeuren". klanten in de energiesector waren volgens de papierhandela- niet meer in staat aan hun verplich- de lucht is. Het faillissement First Oklahoma onderstreept i sprake van een'structurele ver- tingen te voldoen. Daar komt bij echter de problemen andering'. „Vroeger importeerde dat een groot aantal deposito-hou- groeiend aantal banken ui •'n kleine Duitsland Nederlands papier. Dat ders het vertrouwen in de bank westen van Amerika die veel ei had verloren. Sinds januari 1985 giekredieten hebben uitstaan verloor First Oklahoma ongeveer 22 procent van haar totale deposi- o Ito's (leningen met opzegtermijn) Óp *8 leningen. Daarom moest op 10 gedwongen te maken krijgen met de uitwer king van de dalende olieprijzen. de autoriteiten al de Bank of Com- april 260 miljoen dollar bij de Cen- merce van Tulsa, Oklahoma, te trale Bank van Kansas City wor- sluiten. Die had een balanstotaal 220 miljoen dollar. laren. „Er blijft winstmarge over dat we de handel is nu omgedraaid. Mede onder er nauwelijks voor naar onze afne- vloed van de Grünen is de mers kunnen brengen". ling van oud papier in veel deelsta- Die afnemers zijn traditioneel de ten nu van overheidswege gere- karton- en papierfabrieken in Ne- geld. Wie zijn oud papier bij het ge- derland. Per jaar hebben die ruim wone huisvuil zet, krijgt een boete, een miljoen ton aan oud papier no- Maar de opnamecapaciteit van de dig. De Eendracht in Appingedam, Duitse papierindustrie is ook maar goed voor een afname van 60.000 a beperkt, zodat daar enorme over- 70.000 ton per jaar, heeft destijds schotten ontstaan. Een buffer van een eigen dochterbedrijf in het le- 100.000 ton zou voor dat land nor- lar over het tweede kwartaal ven geroepen om de aanvoer te maal zijn, maar de overschotten de Bankamerica Corporation heeft dings die vele kleine banken verzekeren: Alcoma. zijn nu al vijf tot zeven keer zo volgens de bank eveneens met de hun bezit hebben, hebben grote Directeur F. Wieland van Alco- groot". lagere olieprijzen te maken. Het deposito's verzekerd door ze over ma stelt met enige verbazing vast - dat ondanks de scherpe prijsdaling de aanvoer toch gestaag doorgaat „De stroom die zo'n anderhalf jaa: den geleend. Het onlangs bekend gemaakte recordverlies miljo Toch is de algemene situatie in 640 miljoen dol- de Verenigde Staten volgens ken- i__» nerg nog niet kritiek Banlchol- ar EG-hulp voor Pakistan kleinere bankeenheden uit te ren. Daardoor wordt het risico na tuurlijk gespreid. Overigens zijn de rendabele acti viteiten van First Oklahoma on- T>T,TTr,c,_T ,~„AX middellijk overgenomen door First BRUSSEL (DPA) - De Europese Amdere grote projecten worden Interstate Bank Corporation in Los Gemeenschap heeft zestig mihoen onder meer in Honduras uitge- Angeles, zodat de kantoren onder ecu, ongeveer 145 miljoen gulden, voerd. Het land krijgt 2,75 miljoen steun uitgetrokken voor ontwikke- ecu, 6,6 miljoen gulden, voor ver- lingsprojecten in Azië en Latijns- nieuwing van het weggennet in de Amerika. De Europese Commissie gebieden waar het koffie teelt. Me- nnnn en heeft gisteren in Brussel de projec- xico ontvangt 5,2 miljoen ecu, 12,5 In het jaar 2030 zal Japan 58 pro- ten bekendgemaakt waaraan de miljoen gulden, voor de bouw van cent van zijn elektriciteitsbehoefte £G zal deelnemfen. een ziekenhuis met 114 bedden in -dekken met behulp van kerncen- Pakistan krijgt met 26 miljoen de hoofdstad. Bolivia toijgt negen trales, zo heeft een commissie van ecUi 63 miljoen gulden, de meeste miljoen ecu, 21,6 miljoen gulden, te deskundigen berekend. De com- steun. Het geld wordt besteed aan besteden aan werkzaamheden die missie heeft na een jaar van voor- de verbetering van het elektrici- de stad Santa Cruz moet behoeden bereiding gisteren een rapport teitsnet op het platteland en aan de voor de gevolgen van de jaarlijkse i elf onderwijscentra. overstromingen. im weer heropend konden worden. Daar heeft de overheidsinstantie Federal Depo sit Insurance Corporation (FDIC) 72 miljoen dollar in contanten voor betaald. Naar verwacht zal het tota le verlies wel tot enkele honderden miljoenen dollars kunnen oplopen. Het grootste bankfaillissement in Amerika tot nu toe was in 1974 toen Franklin National Bank met een balanstotaal van 3,6 miljard dollar op de fles ging. Een paar gro tere banken, waaronder First Na tional Bank of Beattle en Conti nental Illinois of Chicago zijn de laatste jaren in feite ook failliet gegsan, maar officieel kon dat met overheidssteun worden voorko- In heel Amerika bestaan zo'n 14.000 banken. Dat veroorzaakt een zeer harde concurrentie, waar vooral veel kleinere (en dat zijn de meeste) van te lijden hebben. Bo vendien zijn kleine banken die zich hebben gespecialiseerd op de agra rische sector, de laatste tijd bij 'bosjes' voor de bijl gegaan, omdat de boeren in grote financiële moei lijkheden kwamen en velen hun bedrijven moesten opdoeken. Ken ners voorspellen dat er nog een groot aanal banken moet verdwij nen en dat in de jaren negentig de bankensector totaal gedomineerd zal worden door grote banken. Af en toe zie je er een. Dan prijkt er in het café geen Roothaert of Wilhelmina, maar een originele Het Oosten uit Almelo. Een pro- dukt van de gelijknamige biljart fabriek, waar al meer dan 100 jaar "iets moois" wordt gemaakt van eikehout en leisteen. Meer dan 100 jaar, omdat het vermoe den bestaat dat het bedrijfje in 1862 werd gesticht, maar nie mand weet het exact. Het fa- brieKje aan de Nieuwstraat heeft in de loop der jaren talloze eige naren gekend, waardoor het zicht op de historie min of meer verloren is gegaan. De huidige bezitter H. J. Braakhuis mag zich sinds 1 januari 1984 baas noe- door Nico Hendriksen "Ik ben hier in 1974 komen werken", zegt Braakhuis. "Tien jaar later stopte de vorige eige naar ermee en kon ik de zaak overnemen. We werken hier nu, mijn vrouw meegerekend, met vier mensen". Het Oosten maakt jaarlijks tussen de 35 en 40 bil jarts, van huiskamerformaatjes tot de grote wedstrijdtafels. "Het meest verkopen we de café-bil jarts van 2.30 bij 1.15 meter. Bin nenkort gaan we ook snooker- büjarts maken", kondigt Braak huis aan. Met gepaste trots voegt hij eraan toe dat alle biljarts in eigen werkplaats vrijwel geheel met de hand worden gemaakt. Biljarts maken is een ambacht. matig zaken met Duitsland en vorig jaar heb ik zelfs een biljart naar Hongarije gebracht. Dat kwam omdat een Hongaarse bil jarter in Denemarken tegen Ne derlanders speelde. Die Hollan ders waren goed, dus dacht hij dat het materiaal dat hier wordt gebruikt beter is. Via-via is hy.in contact met ons gekomen en hebben we hem een exemplaar kunnen verkopen", zegt Braak huis. Het bedrijfje draait behoorlijk. Het materiaal (Nederlands eiken en leisteen uit Italië) dat wordt gebruikt is goed en er wordt re delijk goedkoop geleverd omdat er geen tussenhandelaar wordt ingeschakeld. "Daarnaast doen we natuurlijk service. We verko pen ook keu's en ballen, die ma ken we gelukkig niet zelf, en we leggen lakens. Daarvoor hebben we permanent iemand langs de weg. In die sector hebben we wel Het werk wordt gedaan door vol- wat last van beunhazen, maar leerde meubelmakers. Eén ren kracht is gemiddeld drie we ken druk met een biljart. De prij zen van zo'n werkstuk lopen uit een van 2100 tot plusminus 9000 gulden. "Maar je kunt het zo duur maken als je wilt. In de re gel maken we standaard-exem plaren, maar je hebt tegenwoor dig ook mensen die vorm en kleur van het biljart willen laten overeenkomen met hun inte rieur. Zo werken we nu aan de concurrentie Veel werk heeft Het Oosten aan het opknappen van oude bil jarts. "Voor vrijwel elk biljart dat we verkopen, komt er ook weer een terug. Inruil. Die lappen we op en doen we weer in de ver koop". Braakhuis verzorgt een rondleiding door de werkplaats, geeft uitleg over de speciale aan passingen die de drie uitvoering in blank eiken. Daar bouw zijnde biljarts krijgen heb je foutloos hout voor nodig. Dat kost geld". Het Oosten levert direct aan de gebruiker, zowel in Nederland als daarbuiten. "We doen regel- zegt: "Vanwege de verschillende eisen van de klanten heeft het haast geen zin meer om in 't vo ren te werken. We werken vrij wel alleen nog maar in opdracht. Maar dat kan. Het gaat". H.J. Braakhuis: 'Echt groot is de concurrentie niet' Kerncentrales r de toekomst van kernenergie bouw aan de minister van industrie, Mi- chio Watanabe, aangeboden. Havenbedrijf De werkgevers in de Rotterdam se haven, verenigd in de SVZ, gaan in „grote lijnen" akkoord met het bemiddelingsvoorstel van het Ge meentelijk Havenbedrijf Rotter dam over de doorstroming van stukgoedwerkers naar overige sec- hpmuaap toren in de haven. Daarmee staan DE,1/ HUAAG - Boeren die de werkgevers lijnrecht tegenover menschapen houden kunnen van de Vervoersbond FNV, die tien da* be' mmisteI?e van 'sndbouw en gen geleden het weten het voorstel Jt"1' te verwerpen. ®e.n Y schade die zij hebben De opsteller van het bemidde- Selad?n do°r,hf* 1lade kernramp lingsvoorsteldrs.P. van Essen van Jsj,ern°by' tljdf,hJk '"gestelde het Havenbedrijf zei gisteren grote ,vdrbod schapemelk voor produk- problemen te voorzien als partijen ^Jfe„be,stYmme,n of daarmee pro- niet alsnog voor eind augustus tot De msehng is overeenstemming komen op basis ®i!Sri"iïg!S van dit voorstel. heeft het r nisterie bekendgemaakt. Voorwaarde is dat de boeren in de bewuste periode van 7 tot 30 mei minstens vijf melkschapen hielden. Ook moeten zij aantonen dat hun schapen in deze periode de normale hoeveelheid melk produ ceerden en dat zij de melk moesten vernietigen omdat zij niet over fa ciliteiten beschikten om de melk tot „harde schapenkaas" (tenmin ste vijf weken gerijpte kaas) te ver werken. De tegemoetkoming bedraagt tien gulden per melkschaap per dag indien de aanvrager niet over dergelijke faciliteiten beschikte. Was dat laatste wel het geval dan bedraagt de tegemoetkoming 2,50 gulden per dag per melkschaap. BONN (GPD) - De overkoepelen de Westduitse vakorganisatie DGB heeft zich gisteren in Frankfort te- gen de ingebruikname van de snel- giebronnen, meer gebruik van ko- le kweekreactor in Kalkar en de len, en kernenergie zo lang deze opwerkingsfabriek in Wackersdorf nog niet kan worden gemist, uitgesproken. Het streven van de DGB sluit aan bij dat van de SPD-kanseliers- kandidaat Johannes Rau, die ook De DGB, met ruim 7,5 mihoen le- pleit voor een langzame afbouw den een van de grootste vakorgani- van de kernenergie zodat de West- saties ter wereld, kiest voor een. duitse industrie tijd heeft voor een stapsgewijze uittrede uit de kern- omschakelingsproces. Dit proces energie. Er dienen volgens de bond ook geen nieuwe kerncentrales te worden gebouwd. De DGB pleit voor een breed energiebesparings programma, een rationeler gebruik van de beschikbare energie, het ontwikkelen van alternatieve ener- moet tegen het einde van deze eeuw zijn afgërond. Groenen en delen van de SPD ei sen een directe stop op kernener gie, terwijl de regeringspartijen CDU, CSU en FDP niet van het ge bruik van kernenergie willen af zien. Het zijn dramatische dagen voor de Newyorkse effectenbeurs in hartje zomer 1986. Wie op haus se-perioden had gerekend heeft het volledig mis gehad. Want sinds de beurs vorige week maandag omsloeg ging er tot en met de baissedagen van deze week rond 140 punten verloren, of ruim zeven procent. Dat is niet gering en wijst erop dat er be langrijk meer aan de hand is dan alleen een technische reactie. door C. Wagenaar Daarbij komt dat deze week ook de dagelijkse omzetten ter beurse van New York enorm zijn opgelopen en sinds 10 april niet meer zo hoog zijn geweest. Vele, vooral particuliere beleggers, zijn duidelijk op drift geraakt en vertrouwen de zaak niet meer. Daartegenover springen nog steeds te weinig koopjesjagers in de markt en blijven de beroeps- beleggers vanuit de instituten zich op de achtergrond houden. Hoe anders houdt onze beurs zich in de huidige woelige perio de. Vorige week toen Wall Street maar liefst 80 punten verloor waarbij 62 op één dag sloot het Damrak voor drie van de acht beursgroepen op een nieuw his torisch hoogteniveau waaronder het algemene beurscijfer. Met Tokio vormde Amsterdam hier bij voor alle effectenbeurzen ter wereld een gunstige uitzonde ring. Wel een bijzonder schril contrast met de beurzen van on ze oosterbuien en een ontwikke ling die niet vaak is voorgeko men. Wel ééns andersom. De nieuwe regeringsploeg wordt hiermede een enorm krediet ge geven en niet in de laatste plaats door buitenlandse beleggers. Wel heeft de Amsterdamse ef fectenbeurs ook deze week moe ten inleveren, althans in de eer ste drie dagen toen de internatio nals zeven punten op de index verspeelden. De opnieuw zak kende dollar en de aanhoudende prijzenslag op de oliemarkten vergden hun tol waarbij vooral Koninklijke Olie en Unilever moesten inleveren. Hierdoor moest ook de index voor het al gemeen beursgemiddelde flink terug en verspeelde tijdelijk zes punten. Zelfs de lokale markt die op het punt staat met zeer gunstiT ge halfjaarcijfers te worden ge confronteerd moest nu vijf pun ten terug. Later in de week vol trok zich enig herstel, met vooral voor Koninklijke Olie een flinke Maar zonder gevaar is de beurssituatie natuurlijk niet. Wall Street kwam in zijn tweede baisseweek en de klappen die moesten worden geincasseerd waren niet mis. Eigenlijk draaide het maar om één bedrijf en één aandeel: de IBM 's werelds mam moet computerorganisatie. De leiding van dit concern had al ve le malen gewaarschuwd voor mogelijke winstgevolgen van een minder vlotte afzet. Maar de meeste beleggingsanalisten had den op zijn ongunstigst op een geringere winstgroei gerekend. Nu bleek dat IBM in het tweede kwartaal een winstdaling van acht procent heeft opgelopen en toen was Leiden in last. De note ring viel als een baksteen en sleepte de rest van de beurs mee. Dat kon omdat IBM al jaren als de grote marktleider wordt ge zien van een bedrijfstak met on gekende mogelijkheden en het aandeel als trendsetter van de beurs. De macro-economische gege vens uit Amerika blijven zorge lijk. In analistenkring wordt re kening gehouden met een econo mische groei in het tweede kwar taal van slechts anderhalf pro cent en niet meer dan twe£ pro cent voor de tweede helft van dit jaar. De kans op een echte reces sie in 1987 is dan ook niet gering, tenzij, zo is de opinie, het centra le bankwezen in de Verenigde Staten snel met nog meer discon toverlagingen over de brug komt dan de half procent van vorige week donderdag. Hoewel de aandelenmarkt in Amsterdam overwegend lager was, bleven de verliezen uiterst beperkt en deden zich zelfs nog I-1^¥TTC1 r JLAJ 12JI E E K een met gering aantal koersver- beteringen voor. Zo trok Landré Glinderman op een bijzonder fraai winstbericht rond tien pro cent op de beurswaarde aan. Vijf tot tien procent boekwinst be haalden Wegener, Grasso, Kem pen en Co, Nedap, Tulip Compu ters en de parallelmarktfondsen Datex en Docdata. De Europese optiebeurs zette ditmaal voor 214.000 aan contrac ten om tegen 167.500 in de werk periode daarvoor. In de eerste dagen van de week was Philips nummer één maar werd daarna voorbijgestreefd door Hoogo vens die opviel door een groot aantal calls. Op sommige dagen zelfs tien procent van de totale dagomzet. Ook voor Gist Broca des werden flinke hoeveelheden calls geboekt.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9