Klaas de Jonge 'viert' éénjarig verblijf 'Geen discriminatie in salariëring ex- ldeuterschoolhoofd' Vierdaagse sfeervol beëindigd Lading gezonken schip zo snel mogelijk geborgen Siuyvosanl ZATERDAG 19 JULI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (ANP) - De salariëring van voormalige hoofd leidsters van kleuterscholen die nu in het basis-onderwijs zijn opgenomen is niet in strijd met de wet gelijke behan deling mannen en vrouwen en het burgerlijk wetboek. De ze uitspraak deed de president van de rechtbank in Den Haag, mr. R. Portheine, gisteren naar aanleiding van de bezwaren over hun salaris die vijf ex-hoofdleidsters twee weken geleden in kort geding hadden geuit. Zij verdienen op de basisschool minder dan hun mannelijke colle ga's uit het voormalig lager onder wijs. Dit komt doordat de kleuter school-hoofden volgens de zoge noemde HOS-regeling zijn inge schaald op basis van het salaris dat ze vóór de invoering van het nieu we school-systeem verdienden. Deze situatie betekent echter niet dat de minister hiermee een ontoe laatbaar onderscheid ten nadele van vrouwen heeft gemaakt, vond de rechtbank-president. Portheine sloot niet uit dat de ex- hoofden mogelijk vanuit een of meer andere gezichtspunten te laag zijn ingeschaald, „maar dat punt is niet aan de orde. Het gaat hier om toetsing aan de wettelijke bepalingen inzake de gelijke be handeling van mannen en vrou wen". De onderwijsbonden KOV, ABOP en PCO zijn teleurgesteld over de uitspraak. „Weliswaar ont kent de rechter niet dat de groep ex-hoofdleidsters ongelijk wordt behandeld, maar hij is niet van me ning dat dit in strijd is met de wet gelijke behandeling, omdat ten ge volge van deze salarismaatregel ook andere groepen benadeeld worden" zeggen zij. De bonden bestrijden de redene ring van Portheine. „Het gaat hier om een specifieke groep mensen in het onderwijs, allemaal met dezelf de funktie en allemaal vrouwen, die allen worden benadeeld." Bonden en ex-hoofdleidsters la ten het hierbij niet zitten, zo lieten ze meteen na de uitspraak weten. Ze gaan op korte termijn onderzoe ken hoe deze uitspraak het best kan worden bestreden via juridi sche weg en via de politiek. DEN HAAG (ANP) - De directie Noordzee van Rijkswaterstaat heeft gis teren besloten de lading van de Britse coaster Olaf zo snel mogelijk te bergen. Er zijn onderhandelingen gaande met een aantal bergingsmaat schappijen, aldus een woordvoerder van Rijkswaterstaat. De kustvaarder verging maandag 7 juli na het verschuiven van de la ding op ongeveer 80 kilometer ten zuidwesten van Den Helder en bleek onder meer 355 ton giftig lood, 70 ton arseen en vijf ton cadmium te vervoeren. De lading is afkomstig van de chemische fabriek „Superfos" nabq het Deense Aalborg en vormt een afvalprodukt van zwavelzuur fabricage. Volgens de woordvoerder zou alleen al het lood in de lading van het schip een verontreiniging veroorzaken, gelijk aan 20 procent van de jaar lijkse belasting via lozingen op de grote rivieren en de atmosfeer. De zware metalen in de lading van het schip worden niet langs natuur lijke weg afgebroken, maar zouden jarenlang een schadelijke invloed op het milieu kunnen blijven uitoefenen. Uit overleg met de bergers moet blijken of de Olaf in zijn geheel wordt gelicht of dat alleen de lading wordt veilig gesteld. Rijkswaterstaat zal trachten de kosten van de berging te verhalen op de reder van het schip (in dit geval is sprake van een kapitein/eigenaar) of op de eigenaar van de lading. De landelijke vereniging tót behoud van de Waddenzee heeft Rijkswa terstaat gevraagd aan een registratieplicht te werken voor schepen met een milieu-onvriendelijke lading. De vereniging vraagt zich overigens af of bepaalde trajecten langs de kust voor schepen met dit soort lading niet moeten worden verboden. Het ongeluk met de Olaf toont aan dat het nog steeds mogelijk is dat schepen met een milieugevaarlijke lading vlak langs de uiterst kwetsbaar natuurgebied varen, zonder dat men weet wat de precieze samenstelling van de lading is, aldus de vereniging in een reactie. NIJMEGEN/MOOK (GPD) Als moe maar gelukkig echtpaar begonnen ze gistermiddag aan de laatste tien kilometer van de Vierdaagse: Hans Daamen en Ingrid Biemans uit het Utrechtse Maarssenbroek. De ambtenaar van de burgerlijke stand in het Limburgse dorpje Mook had hen zojuist in de echt verbonden. Uitgezwaaid door enthousiaste toeschouwers vertrokken beide echtelieden, samen met de twee getuigen, vanuit het stadhuis voor de laatste tien kilometers. Hij in kostuum en zij in een witte bruidsjurk met, heel dapper, bijpassende pumps. (foto ANP) CUYK/NIJMEGEN (GPD) Re gelmatig opklaterend applaus, lui de toejuichingen, gillende, dansen de en zingende mensen. Tientallen burger-en militaire muziekkorpsen en vooral een enorm enthousias me. Dat beeld bood gisteren de heksenketel van vreugde en jolijt in de lange en zeker door een half miljoen toeschouwers bevolkte Nijmeegse Sint Annastraat, waar de jubileum-Vierdaagse (de zeven tigste) de glorieuze intocht beleef de. Het wandellegioen genoot daar in de Via Gladiola met volle teugen van de enorme bloemenhulden (ui teraard veel gladiolen) en de roem die door de enorme mensenmassa werd uitgestort over de sterksten, die ook de laatste marsdag tot een goed einde brachten. OVERBEZET (ANP) - De dienst Studiefinanciering van het minis terie van Onderwijs in Groningen krijgt de laatste dagen zoveel tele foontjes dat de lijnen regelmatig overbezet zijn waardoor veel men sen de dienst niet te pakken kun nen krijgen. De drukte wordt voor al veroorzaakt door vragen over het nieuwe stelsel van studiefinan ciering. Volgens H.A. Kamerbeek van de dienst komen er dagelijks ongeveer 5000 telefoontjes binnen. Het aantal mensen dat pogingen! doet om de dienst te bereiken schat hij op ongeveer het dubbele. Voor kreupel-lopende „blaargan- gers" was dat trouwens net de steun en stimulans die nog nodig was om hen over de eindstreep te trekken, al moest toch een aantal nog door collega-wandelaars letter lijk over de finish worden gezeuld. Veel applaus was er voor me vrouw J. Berkhout uit Voorburg en de heer C.H. Pruijsers uit Raamsdonksveer, die beiden de Nijmeegse Vierdaagse voor de vijf tigste keer hebben volbracht. Me vrouw Mies Klaver uit Heemstede liep voor de 51e keer. Aan de vier daagse namen lopers uit 37 landen deel. „Het is gelukkig een bijzonder rustige intocht, zonder calamitei ten en incidenten geworden". Die zucht van opluchting slaakte mars leider Tonny Van Dongen gister avond tijdens de zogenaamde VIP- receptie, volgend op de glorieuze intocht van het gigantische Vier- daagse-wandellegioen. Ook de laatste marsdag bevestig de het nog eens: de Vierdaagse 1986 gaat de geschiedenis in als re cord-breker. Slechts 114 uitvallers op de laatste dag, hetgeen bete kent, dat de met 28.982 deelnemers begonnen Vierdaagse in totaal over de vier marsdagen 2497 uitval- lers(sters) heeft opgeleverd, zodat er 26.485 dit jaar de Vierdaagse hebben uitgelopen. Vorig jaar vol brachten 21.814 van de 23.740 wan delaars die monster-opgave, het geen toen dus een totaal van 1926 uitvallers betekende. De orthopedisch-chirurg dr. Kruis van het Nijmeegse Radboud- ziekenhuis, die alles van voeten af weet, liet gisteren zijn licht schij nen over de zware belasting van de onderdanen door zo'n monster- tocht. Hij voorspelde dat voor de vele strompelaars op zwaar be- blaarde voeten, over een paar da gen letterlijk alles weer op z'n pootjes terecht komt. Natuurlijk brengt zo'n wandel marathon voor de ongetrainden soms gevaren mee. Bewegingsar moede en te weinig lopen een welvaartsverschijnsel noemde hij een gevaarlijke zaak. En onder het motto „lopen moet" voegde hij er kernachtig aan toe, „dat Onze Lieve Heer ons, om ons voort te be wegen, voeten heeft gegeven en niet zoals in deze maatschappij vaak wordt gedacht onze ellebo gen...". De Nijmeegse politie heeft tij dens de vierdaagse een stijging van meer dan honderd procent van het aantal auto-inbraken geconsta teerd. Er werden 322 auto's open gebroken tegen 130 in een normale week in Nijmegen. Vooral autora dio's, fotoapparatuur, kleding en paspoorten zijn gestolen. Met na me vierdaagselopers zijn volgens een woordvoerder van de politie vaak de dupe geweest. (besprek België- Nederland over vervuiling van Wester schelde BRUSSEL (ANP) - De Vlaamse minister van leefmilieu, Jan Lens- sens, zal in september een gesprek hebben met minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) over de ver vuiling van de Westerschelde. Smit-Kroes luidde eerder deze week in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer de noodklok over de kwaliteit van het slib in de rivie rarm. Volgens Smit-Kroes zijn be paalde vissen en zeegroenten „minder geschikt" voor consump tie omdat veel bedrijven in het Antwerpse havengebied hun afval vrywel onbeperkt kunnen lozen. In een reactie hierop laat haar Belgische collega Lenssens weten dat de waterkwaliteit in de Schelde tussen 1982 en 1985 „gevoelig" is verbeterd. Het zuurstofgehalte is weer groter geworden, terwijl het gehalte aan kwik, lood, ammoniale stikstof, fosfaten en cadmium is gedaald. Uit een recent onderzoek blijkt volgens Lenssens verder dat de verontreiniging met zware metalen duidelijk-kleiner is dan in verge lijkbare riviermondingen in Frank rijk en Groot-Brittannië. Hij wijst er ook op dat uit Frankrijk nog steeds vqirvuild slib binnenkomt en dat de kwaliteit van het Schel- dewater mede wordt beïnvloed door lozingen in Nederland, onder meer in Terneuzen en Vlissingen. Schrijversactie voor De Jonge DEN HAAG (ANP)- Om het eenza me verblijf van Klaas de Jonge in de Nederlandse ambassade in Pre toria wat te veraangenamen zal een aantal Nederlandse auteurs hem een boek met opdracht toesturen. De Anti-Apartheidsbeweging (AABN) in Amsterdam heeft deze actie op touw heeft gezet naar aan leiding van het feit dat De Jonge vandaag een jaar lang in het am bassadegebouw bivakkeert. De AABN heeft al toezeggingen binnen van Theun de Vries, Margo Minco, Bert Voeten, Judith Her zog, Edgar Cairo, Vernie February en Judith de Kom. Het idee om schrijvers te vragen een gesigneerd boek te sturen werd geboren, toen Theun de Vries eerder dit jaar zijn toepasselijke boek „Het meisje met het rode haar" aan De Jonge's ex-vrouw Helene Passtoors stuur de. In een archiefkamertje van Nederlands dependance-gebouw in Pretoria PRETORIA - Eén uur per dag ge durende ongeveer één maand per jaar dringt zonlicht door tot het kantoortje in de Nederlandse am bassade in het centrum van Preto ria waar Klaas de Jonge zijn ge dwongen huis heeft. Veroordeelde gevangenen wor den over h^t algemeen een uur per dag gelucht. De Jonge moet het doen met gym-oefeningen en een blik op Church-street in Pretoria of een binnenplaatsje dat is afgezet met prikkeldraad. door Ruud de Wit Vandaag, 19 juli, woont de Ne derlandse antropoloog precies een jaar in het archiefkamertje van de dependance van de Nederlandse ambassade. Zijn bewegingsvrij heid is beperkt tot de paar vertrek ken van de dependance en de lan ge gang in het gebouw, waarbij hij ook nog 'bewaakt' wordt door een van de twee Nederlandse mare chaussees, die speciaal aan de am bassade zijn toegevoegd. Buiten houden nog eens 30 Zuid- afrikaanse veiligheidsagenten het doen en laten in de ambassade in de gaten om tot elke prijs te voor komen dat De Jonge zal ontsnap pen. De affaire-De Jonge heeft op al lerlei manieren de aandacht ge trokken. Niet alleen vanwege de aanvankelijk in Nederland met groot ongeloof en verontwaardi ging ontvangen beschuldigingen van de kant van de veiligheidspoli tie aan het adres van De Jonge en zijn eveneens gearresteerde ex- vrouw Helene Passtoors. Want in een later stadium, toen De Jonge op een ingenieuze wijze had weten te ontkomen naar de Nederlandse ambassade en daar hardhandig weer was uitgesleurd, kwamen daarbij ook diplomatieke spannin gen tussen Nederland en Zuid- Afrika. Nu, na een verblijf van een jaar in zijn kamertje in de ambassade dependance, is er op geen enkele wijze uitzicht op een oplossing voor deze juridisch en diplomatiek tamelijk unieke kwestie. Arrestatie De affaire-De Jonge begint in de vroege ochtend van zondag 23 juni. Op weg naar Harare, de hoofdstad van Zimbabwe, waar hij een baan als leraar heeft, wordt De Jonge vlak voor de grens van Zuid-Afrika Het kamertje in de dependance jaar verblijft. met Botswana bij het plaatsje Zee- rust door Zuidafrikaanse veilig heidsagenten aangehouden. De Jonge was op de terugweg van Jo hannesburg, waar hij een bezoek had gebracht aan zijn ex-vrouw Helene Passtoors, die daar sinds enige tijd studeerde aan de univer siteit van Witwatersrand. Pas een week later wordt zijn arrestatie op grond van de interne veiligheids wetten bekend, maar dan is ook Helene Passtoors opgepakt. Hoewel de feitelijke achtergrond van hun arrestatie pas officieel be kend werd tijdens het proces tegen Helene Passtoors in april van dit jaar, druppelden al snel allerlei be richten en geruchten over de rede nen van hun arrestatie naar buiten. De Jonge en Passtoors zouden voor de in Zuid-Afrika verboden bevrijdingsorganisatie ANC (Afri can National Congress) wapens hebben gesmokkeld en hebben meegewerkt aan het opzetten van een communicatienet ten behoeve van het ANC. Ze zouden daarmee zijn begonnen tijdens hun verblijf in Mozambique, waar ze goede contacten hadden met Joe Slovo, de leidèr van de gewapende vleu gel van het ANC, Umkhonto we Si- In de eerste twee wel:en hullen de Zuidafrikaanse autoriteiten en de ingelichte Nederlandse diplo maten zich officieel in stilzwijgen, omdat de twee Nederlanders van wie Passtoors overigens ook over de Belgische nationaliteit be schikt zijn aangehouden op grond van sectie 29 van de veilig heidswetten, hetgeen inhoudt dat ze geen bezoek mogen ontvangen en ook geen recht hebben op juri dische bijstand. Ontsnapt Maar op 9 juli zorgt Klaas de Jon ge er hoogstpersoonlijk voor, dat de aandacht nadrukkelijk op zijn persoon wordt gericht. Het beste is om De Jonge hierover zelf aan het woord te laten, zoals hij dat in zijn in een weekblad gepubliceerd dag boek heeft opgetekend: "Ik had beloofd bepaalde plaat sen in Pretoria aan te wijzen. (-) Ze hadden me voetboeien omgedaan. Om te proberen watje met die din gen aan nog kunt doen heb ik eerst een tijdje met ze rondgelopen. Ik bleef steeds vlakbij myn bewakers, voerde gesprekken, wees ze af en toe iets aan. Nadat we 's middags wat hadden gegeten en de sfeer een beetje ontspannen was, stelde ik voor naar het gebouw van de Nedbank te gaan, waar ik ze iets wilde laten zien. Ik wist dat de Ne derlandse ambassade daar was ge vestigd". "Ik liep even de gang in tot voor bij de lift, pakte de ketting tussen mijn voeten en zette het op een sprint. Ik hoorde kreten achter me, maar geen schot. De deur was Klaas de Jonge nu al een open, ik stormde naafbinnen en schreeuwde: 'Ik ben een politieke gevangene, een Nederlander, mijn naam is Klaas de Jonge!'. Verder kwam ik niet. Een van de veilig heidsmensen haalde me onderuit en wierp me op de grond. Daar lag ik dus, voor de balie". "Ze sleurden me bij de schou ders en voetketting de wachtka mer uit. Ik stribbelde natuurlijk te gen, maar voelde tegelijkertijd een enorme voldoening: het was ge lukt, de ambassade wist van mijn bestaan, ik had mijn bewakers te pakken genomen en wie weet zou er nog wel meer uit voortkomen'. Schending De Nederlandse regering, en in eerste instantie de ambassaderaad Bentinck, protesteerde onmiddel lijk tegen de schending van de in ternationale wetten door de veilig heidsagenten en dreigde met een diplomatieke breuk als De Jonge niet zou worden teruggebracht. Aanvankelijk probeerde de Zuid afrikaanse regering, bij monde van de minister van buitenlandse za ken Roelof 'Pik' Botha, nog te doen alsof De Jonge nooit binnen de ambassade zou zijn geweest ('misschien is hij met een been over de drempel van de wachtka mer geweest, maar hij is wegge sleurd, voordat hij er helemaal bin nen was'). Ook liet men informatie uitlekken, waaruit moest blijken wat voor een gevaarlijke terrorist De Jonge wel niet was. Maar uit eindelijk werd toch besloten om De Jonge terug te brengen naar de ambassade. Dat gebeurde op 19 ju li. Daarmee was het probleem niet opgelost. Sterker nog: het begon pas, want de Zuidafrikaanse veilig heidspolitie wilde De Jonge koste wat kost weer terughebben. De ambassade veranderde in een bele gerde vesting, aangezien er een cordon veiligheidsagenten werd gelegd rond het gebouw om te ver hinderen dat De Jonge zou ont snappen. Ook prikkeldraad en af- luisterappartuur werden gebruikt. Intussen werd er op hoog diplo- matike niveau onderhandeld over De Jonge's positie, waarbij het zelfs tot een ontmoeting tussen Pik Botha en zijn Nederlandse collega Hans van den Broek kwam, toen deze als lid van de EG-troika begin september vorig jaar een bezoek aan Zuid-Afrika bracht. Verhuizing Een extra probleem vormde de 'diplomatieke onschendbaarheid' van het Nedbank-gebouw. De Ne derlandse ambassade stond name lijk op het punt te verhuizen naar een nieuwbouw-pand en de veilig heidspolitie meende dat bij de ver huizing wel tot arrestatie van De Jonge zou kunnen worden over gaan. Het huurcontract van de am bassade zqu eind augustus aflopen en daarmee ook, zo redeneerden Zuidafrikaanse juristen, de diplo matieke onschendbaarheid. In oktober werd een nieuwe po ging op hoog 'diplomatiek niveau' gedaan om tot een oplossing te ko men, nadat al een gemengde Zuid- afrikaans- Nederlandse commissie van juristen in Genève over de ver schillende aspecten van de affaire had beraadslaagd. De reizende am bassadeur van Van den Broek, Wij- nands, kwam naar Pretoria en on derhandelde daar twee dagen over de kwestie, zonder dat er een op lossing werd gevonden. Wel kwa men Wijnands en Pik Botha over een, dat er door geen van de beide partijen stappen zouden worden genomen zonder elkaar daarin te kennen, en verder een stilzwegen ree bewaren. I En sindsdien is er geen enkele verandering in de situatie geko men en bevindt De Jonge zich in een vreemd soort 'vrij willige' ge vangenschap in de archiefruimte van wat nu 'de dependance' van de Nederlandse ambassade heet. Twee keer nog haalde De Jonge de voorpagina's van zowel de Ne derlandse als Zuidafrikaanse kran ten. De eerste maal was dat toen hij in een Nederlands weekblad zijn dagboekfragmenten liet afdruk ken. Dit leidde tot een officieel pro test van de regering in Pretoria, omdat de 'zwijgplicht' was verbro ken en een 'berisping' aan zijn adres door de Nederlandse rege ring. En de tweede keer was enige we ken later, toen in Johannesburg het proces plaatsvond tegen zijn ex-vrouw Helene Passtoors. Daar bij bleek, dat De Jonge wel dege lijk betrokken is geweest bij het binnensmokkelen van wapens, mijnen en munitie ten behoeve van het ANC. En uitgaande van de ge vangenisstraf van tien jaar, waar toe Passtoors werd veroordeeld, kan worden geconcludeerd dat hem minstens een soortgelijke ver oordeling staat te wachten als hij opnieuw in de handen mocht val len van de Zuidafrikaanse juridi sche autoriteiten. Eentonig bestaan In afwachting van een oplossing die, zo zeggen deskundigen aan beide kanten, erg onwaarschijnlijk is geworden gezien de steeds meer gespannen diplomatieke relaties tussen de twee landen brengt Klaas de Jonge zijn tijd door met het schrijven van een boek, het corresponderen met zijn vele vrienden en bekenden, het lezen van kranten en boeken, en het kij ken naar de televisie. Hij beschikt over een electrische oven en een teil, waarin hij zich kan wassen. In dit eentonige bestaan is maar weinig afwisseling, of het moeten de pesterijtjes zijn, waaraan zich zowel de veiligheidsagenten als De Jonge zelf 'schuldig' maken. En dan zijn er de schaarse bezoekjes van familieleden en bekenden uit Nederland, voor zover deze ten minste een visum krijgen. Het is voor De Jonge te vrezen, dat zijn eerste 'verjaardag' in het Nedbank- gebouw van Pretoria niet de enige zal blijven. tOMWUNOTH

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5