De Frietkar van Emmy, alias het strandmeubilair 'Wij zijn echt geen gluurders' Avondje op stap met Commissie Mooi Leiderdorp Wassenaarse, bezig aan 35-ste seizoen, kan er maar geen genoeg van krijgen j PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 19 JULI 1986 REGIO - In Voorschoten, Zoeterwoude en Leiderdorp zie je ze soms gaan: mannen en vrouwen met meer dan normale aandacht voor het stukje groen voor of achter de huizen. Gewapend met papier en pen staan ze her en der stil, ze wijzen en overleggen. Wie ze zijn: leden van de plaatselijke tuinbeoordelingscommissie. Ze loven elk jaar prijzen uit voor de mooiste en/of origineelste stukjes groen. De werkwijze verschilt van plaats tot plaats. In Leiderdorp keurt de 'Commissie Mooi Leiderdorp' de tuinen twee keer: een maal in de zomer en dan nog een keer in de tweede helft van september. Waarna de prijzen medio oktober worden uitgereikt tijdens een voorlichtings- annex feestavond. De jurering kent de categorieën grote-, kleine-, com binatie- en industrietuinen. Het zal duidelijk zijn dat de categorie 'klei ne tuinen' de langste lijst oplevert, daarvan zijn er in ons drukbevolkte gebied nu eenmaal het meest. Robert Jan Vonk toog echter een avond met twee leden van de Lei- derdorpse tuinbeoordelingscommissie door de wijk Voorhof. De weer slag van zo'n keuring volgt in bijgaand verhaal. LEIDERDORP - Tuinbeoordeler J. van Wijck (71) kijkt zijn ogen uit. "Die is nou bijzonder mooi", roept hij zijn mede-beoordeler Stan van der Laan (19) toe, terwijl hij ge biologeerd een tuintje instaart. "Wat vind jij ervan Stan? Ga je 'm noteren of niet?". De ander kijkt nog bedenkelijk, maar pakt toch zijn schrijfmap om het adres te noteren. In de kolom opmerkingen schrijft hij: 'wel vuil'. door Robert Jan Vonk Van Wyck, voormalig chef Groen voorziening van Leiderdorp, zit in middels alweer op de fiets. Hij pleegt zijn werk nog net zo enthou siast te verrichten als achttien jaar geleden, toen de gemeente hem vroeg om een tuinenbeoordelings- commissie in Leiderdorp op te richten. Sindsdien heeft het keu ren hem niet meer losgelaten. Ja renlang was hij voorzitter van -zo- als het officeel heet- de Commissie Mooi Leiderdorp, tegenwoordig is hij reserve-jurylid. Maar keuren blijft hij. Mede-jurylid Stan van der Laan daarentegen doet dit werk pas drie jaar. "Ik zit in het examenjaar van de MTS in Boskoop, daar sluit dit wel aardig op aan. Dan zie je veel fouten en die kun je dan zelf weer voorkomen", aldus het jurylid, dat inmiddels aan de praktijk ruikt door zyn werk bij een plaatselijk hoveniersbedrijf. Geen discussie Fietsend en wandelend gaat het duo die avond door hun wijk. Dat is dit jaar de buurt rondom Voor hof. In één oogopslag beoordelen de mannen de kwaliteit van een voortuin, discussie is niet nodig. "Er zijn wel juryleden die in debat gaan over welk cijfer ze moeten ge ven. Dan gaan ze heftig met elkaar in discussie of het nu een zeven of een zeven min moet worden. Dat doen wij niet, wij kennen elkaar al langer", legt Van Wijck uit. "Ik zie al aan zijn gezicht of ik kan door- fietsen of moet stoppen". Soms vergist hij zich daar blijk baar in en wordt hij teruggefloten. "Heé, heb je die al gezien, die tuin met die muurtjes", klinkt het ach ter hem. Van Wijck knijpt in zijn remmen en draait om. "Ooh, ik dacht dat er een schutting was", zegt hij, terwijl hij een blik in de tuin werpt. "Da's leuk gedaan. Ja, dat is toch wel donders leuk". Achteraf verklaart Van Wijck dat alleen tuintjes worden beoordeeld die vanaf de openbare weg zicht baar zyn. Vandaar dat hij zo net een tuintje links liet liggen. "We zijn echt geen gluurders die over muurtjes of door dichte begroeiing gaan staan kijken. Die mensen stel len kennelijk prijs op hun privacy en dat is hun goed recht", aldus het jurylid. Juist dan komt het duo langs een doorzichtige afrastering. Een afras tering die doet denken aan een ter ras van een strandtent. "Vreselijk", merkt Stan op. "Zo'n dure afschei- i discussie met een bewoonser.van de Dragontuin. 'Ik krijg toch Een tien Dat er op zich wel iets van te ma ken is, blijkt verderop. Van Wijck stapt er even voor af. De bewoon ster, bewapend met een schaar om wat dode sprietjes te verwijderen, kijkt even op. "Jullie zijn toch niet van de tuinkeuring, hè?" Van Wijck bekent, waarna hij gelijk de volgende vraag op zich krijgt afge- vuurd:"Ik krijg toch wel een tien, hè?". Hoewel tijdens het keuren een behaaglijk avondzonnetje schijnt, zijn de meeste tuinen verder verla ten. De weinige tuinders knikken even, wanneer de keurders voorbij fietsen. "Ja, u ken ik wel", zegt een man wanneer hij Van Wijck ziet. "Jullie hadden alleen een week eerder moeten komen. Toen stond onze boom mooi in bloei, speciaal voor jullie". Meer kritische woorden vallen er niet die avond. Toch zegt Van Wijck dat hy regelmatig wordt op gebeld door teleurgestelde mensen die herhaaldelijk in de prijzen val len en dan een keer ineens niet. Dat terwijl, aldus de klagers, hun tuin er nu nog precies hetzelfde uitziet. Volgens Van Wijck komt dat omdat juryleden elk jaar een andere wijk (in totaal zijn er veer tien) beoordelen en een andere partner krijgen toegewezen. "De enige echte kritiek die we hebben gehad, barstte al gelijk in het eerste jaar los", herinnert Van Wijck zich. "Iemand schreef toen een ingezonden brief naar de krant waarin hii grote bezwaren tegen ons werk uitte. Wij zouden ons voor het karretje van de zakenlie den laten spannen, wij waren gluurders, zo werd er geschreven. Ik ben nog bij die man langs ge weest, maar met hem viel echt niet te praten. Dat was iemand die er zomaar iets van dacht, terwijl hij er verder niets van af wist". Kanshebber Stan noteert intussen weer een kanshebber voor het diploma en een eventuele kleinigheid, die aan de prijzen zijn verbonden. Voor de zoveelste maal moet hij omlopen i de woning te ZATERDAG .v.^. r,. iiddi iciiimerbiraai Wandelorgelconcert Arie Plomp, 15- Groenoordhallen, W. de Zwijgerlaan - Snuffelmarkt, 10-16.30 uur. Filmhuis LVC, Breestraat 66 - Film 'Teorema', 22.15 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - An tiek- en curiosamarkt, tot 17 uur. Vrouwenhuis, Hooigracht 79 - Café avond, 21-01 uur. Leidse Werkgroep Homosexualiteit, Langegracht 18 - Disco, 22-02 uur. ZONDAG Leiden Filmhuis LVC. Breestraat 66 - Film Teorema'. 22.15 uur. Clubhuis Swifttoer, Adm. Banckertweg - Runmondtoer, fietstocht 35 of 60 km., start 08.30-09.30 uur. Heempark, Oegstgeesterweg - Open 17 uur^enStal imkersvereni6in6. 14 tot Meldlyn agressie en discriminatie ho mosexualiteit, van 20 tot 24 uur, tel. 071- 221008. MAANDAG weer een nuis met num mer dertien", zegt hij als hij terug komt en vervolgt, wijzend op het tuintje van (vermoedelijk) nummer vijftien. "Kijk, daar moet eens ge snoeid worden, anders kom je er over drie jaar met geen motorzaag meer doorheen". We zien hier het resultaat van de meest voorkomende fout op het gebied van tuinieren, beaamt Van Wijck. "Die mensen hebben drie kleine boompjes bij een tuincen trum gekocht en nu zijn het drie gigantische bomen. Kijk, ik zou er wel tegenover willen wonen, maar niet in het huis zelf. Je ziet niets en je bent je tuin kwijt". Ruim twee uur nadat de juryle den met de keuring begonnen, zit het werk erop. Het tweetal gaat nog even koffie drinken bij Van Wijck thuis. Daar eenmaal aange komen gaat net de telefoon. "Of ik morgenavond kan helpen keu ren?", zegt Van Wijck tegen de on bekende aan de andere kant van de lijn. "Ja, maar ik ben reserve". Het is even stil, dan: "Nou, okee, hoe laat kom je langs?" Voorschoten Grasveld Frans Halsplantsoen - Brand weerwedstrijden kinderen, 10-12 en 14- 16 uur. Leiderdorp Wijkcentrum Zijlkwartier, Van der Marckstraat - Vakantiebijbelschool voor kinderen, 10-11.30 uur. Sjelter, Heemraadlaan - Pre-historische dierenmiddag voor kinderen, 13.30- 15.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. 18 juli tot vr. 25 juli door: Apotheek Reyst, Steenstraat 35, Leiden, tel. 120136. BENZINE - Even na middernacht heeft de politie een 20-jarige Leide- naar aangehouden wegens poging tot diefstal en bedreiging. Hij was door een 22-jarige bewoner van de Pelikaanhof betrapt toen hij benzi ne uit een bromfiets tapte. De be woner belde de politie en wist de man samen met een ander vast te houden, hoewel de dief beiden met een mes bedreigde. LEIDEN - Vermoedelijk als ge volg van werkzaamheden naast de spoorlijn Leiden-Utrecht is gister middag ter hoogte van de Morsweg brand ontstaan in de berm naast de spoorlijn. Dat ging gepaard met grote rookontwikkeling. De brand weer had het vuur snel onder con trole, maar was nog geruime tijd bezig om de nasmeulende beplan ting te doven. WASSENAAR - Het ant woord op de dagelijks meermalen gestelde vraag 'hoe lang staat u hier al?', heeft ze uiteindelijk maar in haar frietkar aange bracht. "Wij staan hier voor het 35-ste seizoen", roept een bordje de klant toe. Mevrouw E.J.M. Sas- sen-Rooyakkers (63) en de Frietkar aan de Wasse naarse Slag behoren onder hand tot het strandmeubi lair. door Raymond Peil Haar roem heeft inmiddels de landsgrenzen overschreden, onge twijfeld het gevolg van het veel koppige strandbezoek van onze oosterburen in Wassenaar. Aan 'Mutter Frietkar' wijdde een Duits krantje vorig jaar een uitgebreid artikel. Geen wonder, dat laatst een Duits jongetje aan de toon bank van Emmy Sassen verscheen onder het uitstoten van de kreet van herkenning 'Sind Sie Frau Frietkar?'. "Vanaf mijn achtste jaar zit ik hier aan het strand, vanwege de tent die mijn ouders hadden", ver telt Emmy Sassen in haar frietkar, tussen de bedrijven door. "De Zee ster heette die. Daar was.ik zo mee vergroeid. Zelf ben ik 35 jaar gele den begonnen met een heel klein tentje op de rotonde. Ik^verkocht snoep en ijs". "Op een goeie dag komt er een klant voorbij, die zegt 'dat is niks, zet er een pan vet in'. De man had namelijk zelf een patatzaak. 'Als je patat gaat verkopen ben je binnen tien jaar rijk', zei hij. Maar rijk ben ik er nooit van geworden. Toch ben ik toen begonnen met een pannetje vet. De aardappels schilden we zelf. Voor 25 cent, 35 cent mèt, ver kochten we patat. Later werden de ovens groter, de toeloop werd gro ter". Schillen Op de toonbank legt ze een foto neer: de kinderen, een paar grote zakken aardappels, je ziet bijna de schillen in het rondvliegen. "Meestal schilden ze één of twee zakjes van 25 kilo. Als het heel druk was drie. Voorgebakken fri tes, dat was een hele verbetering". Een paar jaar later verhuisde de Wassenaarse naar de opgang van het strand, de stek waar ze nog steeds is te vinden. Emmy Sassen, hoogstwaarschijnlijk het bekendste gezicht van het Wassenaarse strand, in haar Frietkar. 'Rijk ben ik er nooit i Of de aanblik op de Wassenaarse stranden is veranderd in vergelij king met 35 jaar geleden? "Ja, de topless dames", reageert Emmy Sassen onmiddellijk. "Dat is de laatste jaren helemaal in opgang. Maar de echte strandmensen ver anderen niet. Er staan mindei strandtenten dan vroeger. Dat is wel minder concurrentie, maar het is niet leuk. Dat komt van de ar moe. Omdat de mensen er niet van konden eten". Andere verschillen: "Vroegei zag je alleen Nederlanders. Nu komt Frans, Duits, Engels en Hol lands tegelijk voor de toonbank staan. De laatste tijd veel Engelsen. maar nog steeds het meeste Duit sers. Het is nu veel drukker dan vroeger. Dit strand is meer ont dekt. Je hoort vaak dat mensen die voor het eerste komen zeggen 'wat een leuk strandje is het hier. "Je ziet veel dezelfde gezichten, veel vaste klanten". Ze blijft ook bezig 'hallo' te roepen naar deze bekende gezichten. "Mensen die vroeger, vijftien of twintig jaar ge leden, in Wassenaar hebben ge woond, als ze weer terugkomen komen ze altijd een even kijken ol ik er nog sta". De strandpolitie ver schijnt ook geregeld aan de kar. voor een praatje of om wat te eten. "Ja, ik ken ze natuurlijk allemaal. Dit jaar is het een leuk team". Hobby De willekeurige strandbezoeker kan zich een leuker tijdverdrijl voorstellen, dan in een warme kar friet te verkopen. Wat is lekkerder dan, als de zon zich laat zien, je neervlijen op het zand aan de wa terkant? Voor Emmy Sassen, die de frietkar jaren alleen heeft gedre ven gedaan, maar er nu samen met haar dochter of man in staat, gaat dat echter niet op. "Dit is echt mijn hobby", zegt ze. "In de zon liggen, daar hou ik nou juist niet van". "Ik weet niet wat dat is. Het zou ter. Hoewel het niet echt druk is geweest. Behalve toen het zo warm was. Alleen was het toen eigenlijk te heet en aten ze geen friet". Ondanks haar inmiddels respec tabele leeftijd, denkt Emmy Sas sen nog niet aan stoppen. "Zolang het hoofd en de benen nog willen - wantje bent er wel druk mee bezig - ga ik ermee door. Het grootste punt is 'hoeveel moet ik bestellen'. En of er niet wordt ingebroken. Dat is vorig jaar twee keer ge beurd. Die schrik is me echt een beetje bijgebleven. Je staat ervan te kijken wat ze dan meenemen. De emmers frietsaus, schone doe ken, een schort". Opgeruimd Een handelsmerk van Emmy Sassen is haar opgeruimde hu meur. 'Wil jij ook even achteraan aansluiten?', wordt een voordrin gend jongetje vriendelijk te ver staan gegeven. "De mensen zet ik altijd in een ry. Dat staat ook op een bordje. Maar niemand die dat leest", lacht ze. Een ander jongetje, met afgepast geld, verschijnt aan de toonbank. Hij heeft alleen een dubbeltje te weinig meegékregen, maar wordt niet teruggestuurd. "Ja, dat komt ook voor", zegt de Wassenaarse, als ze het ventje zyn friet meegeeft. Dat goede humeur wil ze ook graag bewaren. Met het verkeerde been uit bed stappen, overkomt haar gewoonweg niet. "Het kost mij geen moeite. Ze moeten alleen niets over mijn waren zeggen", zegt Emmy Sassen, op een toon die aangeeft, dat het dan kwaad kersen eten met haar kan zijn. Een anekdote illustreert dat: na een vaste klant, die altijd goed doorgebakken friet wil, kwam een dame die nog iets van die friet in haar bakje kreeg. "Oh bah, die ou de friet hoef ik niet", acteert de frietverkoopster. "Ik zeg 'mens loop door, je krijgt ze niet eens'. Haar heb ik niet bediend. Dat soort dingen gebeurt wel eens". LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN geworden..' (foto Holvast) een afwijking kunnen zijn. Het is heerlijk werk. Die steeds terugke rende mensen, dat vind ik zo leuk. Je leert je talen een beetje. Alleen sta je soms tegen een Hollander Duits te praten. Maar dat hebben ze me nooit kwalijk genomen". Frans is niet haar sterkste kant. "Dan kruip ik onder de toonbank". Wat doet ze 's winters? "Uitrus ten. Ik heb geen atv. Soms sta ik zeven dagen per week aan het strand. Van elf uur 's ochtends tot zeven uur 's avonds. Ook bij slecht weer ga ik altijd even kijken of het de moeite waard is". Vorig jaar was de handel wat slap. "Veel regen", beaamt ze. "Dit jaar is het weer be POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 .Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Jufiermans-Duyverman, tel. 071-893256, A. Kluppel, tel. 071-763088, F. Terw.jn. tel 02522-14192, D. Vink. tel. 079-412440. C. Spigt. tel. 02523-76823 SLEUTELTJES •vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 13.00 uur) REDACTIE (071) 144941 ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd 67,45 per post (binnenland) 92,55 per half jaar, aan huis bezorgd 134,90 per jaar. aan huis bezorgd 256,90 per post (binnenland) 357,20 losse nummers f 1,10 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1, Leiden (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Jul.anastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel. Jo hannesburg. Tokio, Londen, Parijs, Was hington. Rome, Madrid. Mexico-City en Tel .Aviv.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2