Tobbedansen: steeds sneller naar de bel Radio Tour de France: le spectacle de la NOS Nieuw onderdeel TROS-serie slaat aan ZATERDAG 19 JULI 1986 KUNST PAGINA 23 Wie is Ab Kaashoek? Drie weken lang is een team specialisten voor de NOS in tensief in de weer om de ver richtingen tijdens de Tour de France op deugdelijke wijze over te brengen op radio en te levisie. Afgemeten aan de reacties tot nu toe mag vooral het dagelijkse 'spectacle de la NOS' op de radio zich in een omvangrijke luisterschare verheugen. Ook als de tv-re- portages beginnen, haken ve len niet af. Kijken met het ge luid van Radio Tour de Fran ce blijkt in trek. Verslaggever Dick Versteeg week voor één middag af van die methode en nam zijn intrek in de catacom ben van het NOS-radiocom- plex. Een blik achter de scher men leverde veel vrolijkheid, maar ook onbevredigde nieuwsgierigheid op. HILVERSUM (GPD) - „Zijn die verslaggevers van jou al wakker?" Regisseur Ferry de Groot heeft vanuit de Hilversumse radiostudio het dagelijkse contact met zijn col lega Jaap Hofman in Frankrijk ont spannen geopend. Het wielercir- cus stormt op Bordeaux af. Over tien minuten zal Radio Tour de France, 'le spectacle de la NOS', bézit nemen van de ether. Hofman waarschuwt: „De ren ners liggen weer flink voor op het schema. Ik zou dus maar rekening houden met een veel vroegere fi- nishreportage". In de presentatie- ruimte zit Klaas Samplonius al ge reed achter de microfoon. Pro gramma-technicus Karei van Coo- ten is in de weer met het uit- zendklaar maken van de geluids band, die deze middag zal worden gebruikt tijdens de begintune. Er wordt gelachen om het fragment waarin Gerrie Knetemann fanta seert over zijn afspraak met een Franse brugwachter. Hij ontsnapt aan de greep van de overige renners, passeert de brug, die vervolgens razendsnel wordt geopend, waarna de concurrentie massaal de rivier intuimelt. Mu- zieksamensteller Herman van der Velden dribbelt bedrijvig dóór de studioruimte. De rekjes naast de draaitafels zijn nog leeg. „Soms worden ze hier zenuw achtig als ik een minuut voor de uitzending nog steeds niet met m'n platen ben gearriveerd. Maar zo werk ik nu eenmaal het prettigst. Globaal heb ik in m'n hoofd wat ik ga draaien, maar tijdens het pro gramma maak ik pas mijn defini tieve keuze. Het enige wat altijd al vaststaat is de Tour-artiest. Van daag is dat Gilbert Becaud". Briefkaart Tijdens de laatste flardjes STER zet Van der Velden z'n eerste plaat op scherp. Presentator Klaas Sam plonius opent het programma en verslaggever Jos Kuijer geeft z'n eerste bevindingen door. Alle ren ners zijn nog bijeen. Elders in de studioruimte wordt een selectie ge maakt uit de honderden briefkaar ten, die luisteraars hebben inge zonden ten behoeve van het dage lijkse Tourspel. Er is hilariteit om de tekst die een inzendster heeft toegevoegd aan haar oplossing: „Zijn die sweatshirts van Radio Tour de France ook te koop? Ik heb een paar cols van de tweede categorie die daar erg graag door bedekt zouden worden.' Kort voor drie uur meldt Mieke Havik, zojuist in Bordeaux van de fiets gesprongen, een Nederlandse zege in de damestour. Buiten de uitzending spelt zij daarna enige namen voor Felix Meurders. de presentator van het tweede uur. Opgejaagd door een stevige wind in de rug hebben de mannen een zo hoog tempo ontwikkeld, dat de fi- nishreportage een dik uur vóór het oorspronkelijke schema kan be ginnen. Rood licht Twee televisie-toestellen in de studioruimte geven zicht op de ge beurtenissen in Frankrijk. „Moet je kijken, ze rijden gewoon door rood licht", grapt Ferry de Groot, die kort voor de aankomst met Felix Meurders een weddenschap pro beert aan te gaan over het eindre sultaat. Tevergeefs, want beiden zijn het er roerend over eens dat die op kop rijdende Belg het niet zal redden. De verbazing bij het tweetal is groot als de Belg het met miniem verschil toch haalt. Vier uur. Voor het laatste deel van de uitzending geeft Felix Meurders over aan Koos Postema. Tijdens de muzikale gedeelten wijst Postema herhaaldelijk op het feit dat hij de vragen voor het Tour- spel nog steeds niet heeft ontvan gen. Ferry de Groot, treiterend: ..Je krijgt ze echt nog vóór vijf uur". Verkeerde knop Radio Tour de France: v.l.n.t. Herman v.d. VeldenHans Hoogendoorn en Koos Postema. Intussen belt Herman van der Velden de winnaar die het Tour- spel van de vorige dag heeft opge leverd. „Hallo Roland, blijf even hangen aan de telefoon. Je komt zo meteen in de uitzending met Koos Postema". Als dat moment is aan gebroken zwijgt Roland evenwel in alle talen. Postema gebaart vra- gend in de richting van regisseur Geintje De Groot, die zich ook in raadselen gehuld weet. Maar een stukje mu ziek brengt altijd tijdelijk redding in dit soort situaties. In de studio wordt enige krachttaal uitgewis seld, want men is daar intussen tot de ontdekking gekomen dat 'een onverlaat' de avond ervoor een ver keerde knop heeft ingedrukt. Hier door kon de verbinding tussen de winnaar van het Tourspelletje en de presentator niet tot stand wor den gebracht. Men bekomt rap van de schrik, want in grote eendrachtigheid wordt besloten Koos Postema een poets te gaan bakken. Regisseur De Groot pakt de telefoon en vraagt de nog altijd geduldig wach tende Roland of hij wil meewerken aan het uithalen van een geintje. Afgesproken wordt dat Postema zo meteen opnieuw, maar nu bewust, verstoken zal blijven van contact met Roland. Intussen zal Roland quasi wanhopig: „Hallo Hilver sum" en „Hallo meneer Postema" roepen. De door de wol geverfde presentator heeft het grapje echter door en neemt onmiddellijk wraak door de luisteraars mee te delen dat „iemand van de muziek hier iets verkeerd heeft gedaan". Van der Velden gaat in een deuk en roept in de telefoon: „Tot ziens Ro land. Je hebt het heel goed gedaan. Dat was lachen he?". Ab Kaashoek Terwijl via een andere geluids- lijn Harry Vermeegen voor Veroni- ca-radio met een van de renners praat, klinkt in de uitzending van Radio Tour de France de dagelijk se bijdrage van Ab Kaashoek. Wie schuilt er toch achter die stem? Ferry de Groot lacht geheimzinnig: „Lang niet iedereen blijkt er een imitatie van de voormalige sport- commentator Koen Verhoef in te herkennen. In elk geval willen we de ware identiteit van Ab Kaas hoek graag nog een poosje geheim houden". Is er dan sprake van een bekende Nederlander? Ook Her man van der Velden wenst niet te zwichten. „Een bekende Nederlander? Ja, dat mag je toch wel stellen". Bij het verlaten van de studio blijft de nieuwsgierigheid knagen. Wie is Ab Kaashoek? Blijven luisteren naar 'le spectacle de la NOS'. Iets anders zal er niet opzitten. e snelheid stevent dit duo al tobbedansend op de bal af die tot slot geluid moet worden. SCHIEDAM (GPD) - ,Te land, ter zee en in de lucht'-producent René Stokvis stak zijn blijheid niet on der stoelen of banken. Glunderend liep hij na afloop van de opnamen van .Tobbedansen' over de Schie- damse Kade. ,Heb je het gezien? Geweldig hè', verkondigde hij aan iedereen die het wilde horen. De reden van zijn enthousiasme was het ondanks sombere verwachtin gen slagen van een nieuw onder deel van „Te land, ter zee en in de lucht": tobbedansen speciaal. Bij dit nieuwe onderdeel is de bel niet, zoals bij de normale versie aan een paal bevestigd, maar hangt hij aan een rek bovenop een twee de, iets lagere schans. De deelne mers moeten nu proberen op de eerste helling zoveel snelheid té maken dat zij doorschieten naar het platform op de tegenoverlig gende helling. De variant is ontstaan uit het brein van René Stokvis. „Na afloop van het tobbedansen in Volendam vorig jaar, probeerden wij voor de flauwekul met een speedboat de helling op te varen. Daar ben ik eens over gaan nadenken en na een Rod Stewart geeft nog een concert ROTTERDAM - De Engelse pop zanger Rod Stewart geeft op 3 sep tember een extra concert in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy. De kaartverkoop voor Stewarts con cert op 2 september loopt zo goed dat nu al tot dit tweede concert is besloten. Rod Stwart begon zijn Europese tournee twee weken geleden in een Uitverkocht Wembley-stadion in Londen. De kaartverkoop voor het extra concert in Rotterdam begint vandaag. ANSICHTKAARTEN - Twee an sichtkaarten, in het begin van de jaren zestig getekend door de vier man die de Beatles vormden, heb ben op een veiling in Lissabon 60.000 gulden opgebracht. De kaarten werden gekocht door de plaatselijke zakenman Pedro da Costa, die zei dat hij hoopte ze voor een goede winst door te kunnen verkopen aan de Londense veiling meesters die zijn gespecialiseerd in popsouvenirs, of rechtstreeks aan Yoko Ono, de weduwe van John Lennon. Maria Paula Major Mira, die eige- l nares van de kaarten was, zei dat zij ze had gekregen van een Engel- se tante, die de Beatles eens had ontmoet toen ze in een Londense radiostudio werkte. Tom Blom interviewt twee vrouwelijke deelnemers die tijdens het tobbeda het water zijn geraakt. paar dagen kwam ik op het idee van het schansje. Ik heb vervol gens oude video-opnamen beke ken om de afstand tussen de hellin gen te berekenen. En zie hier het resulaat. Ik heb dit van tevoren ook niet geoefend. Dus het was wel even een gok", aldus Stokvis. De eerste deelnemers aan dit on derdeel deden echter het ergste vermoeden. Doior de klap op het water werden hun tobben zó afge remd, dat de tweede helling niet eens werd bereikt. Met veel gespar tel en gegfij op de met groene zeep ingesmeerde schuinte, probeerden zij toch nog zo snel mogelijk bij de bel te komen. Vaak tot grote hilari teit van het publiek. Een vliegend tapijt en een waar piratenschip volbrachten de klus echter wel. De laatste had zelfs zo'n vaart, dat het aan de andere kant van de schans over de rand ver dween. Lanceerinrichting Voordat deze speciale versie haar première beleefde, waren al 41 .tobben' te water gegaan in een poging de bel aan de paal te berei ken. Van .tobben' is eigenlijk geen sprake meer. Elk jaar verschijnen meer professionele „lanceerinrich- tingen" aan de start, met als gevolg dat de deelnemers met steeds gro tere snelheid op de paal afstormen. Menigeen hield zijn hart dan ook vast wanneer er weer een tobbe danser in zijn opperste concentra tie voor de klepel met een salto ra kelings langs de houten paal scheerde. Dit ontlokte na afloop van Stokvis de opmerking: „Ik ge loof dat het langzamerhand tijd wordt dat we helmen verplicht moeten stellen. Die dingen zijn toch wel handig". Een van de opmerkelijkste bouwsels was ongetwijfeld voer tuig nummer 10 Een manshoge stuiver. Het geldstuk kreeg de vol gende spreuk mee: „Viermaal geen cent waard, de vijfde keer de klus geklaard?". De lustrumdeelname bleek inderdaad succesvol te zijn. In een nog verbazingwekkend hoog tempo stevenden zij op de bel af. Natuurlijk maken ook deze keer weer de nodige deelnemers voortij dig kennis met het water, waar steeds meer zeepbellen en lege blikjes op verschenen. Maar liefst zeven kikvorsmannen en -vrouwen waren echter terstond ter plekke om de drenkelingen te hulp te schieten. Terwijl Tom Blom, die samen met Jack van Gelder ver antwoordelijk was voor de presen tatie, hen ondertussen de micro foon onder de neus duwde en zijn voorspelbare vragen afvuurde. Toch mag Blom binnen afzienba re tijd zijn eerste schreden zetten buiten de landsgrens.' Voor de Duitse ARD, die weer met een vol ledige filmploeg aanwezig was, verzorgt hij een gedeelte van het commentaar. In totaal worden zes afleveringen van ,Zu Lande, zu Wasser und in der Luft' bij onze oosterburen uitgezonden. Volgens René Stokvis gaat Ton Blom het nu dan ook „helemaal maken. Hij gaat er echt doorbreken". Mis schien komen zijn voor de hand liggende opmerkingen en stan daardvragen in het Duits beter over. Tob niet Terwijl de winnaars werden ge huldigd en de laatste wrakstukken uit de haven werden gehaald, dankte opnameleider Ton Bour- gonje het in groten getale opgeko men publiek en de deelnemers. De meesten gingen tevreden naar huis. Deelnemen was voor de tob bedansers het belangrijkste. Zo niet, dan konden zij moed putten uit de reclametekst van een beken de jeneverstokerij die de gehele dag boven de haven heeft rondge cirkeld: „Tob niet, drink...". 'Tobbedansen speciaal' is maandagavond om 20.28 uur op Nederland 1 te zien. Blij dat ik glij SCHIEDAM (GPD) - „Te land, ter zee en in de lucht" zoekt de ko mende winter de sneeuw op. Pro ducent René Stokvis heeft weer een nieuw onderdeel, genaamd „Blij dat ik glij" bedacht. De op namen hiervoor hébben in janua ri plaats in het Oostenrijkse plaatsje met de toepasselijke naam Au. Bij dit onderdeel is het de be doeling dat de deelnemers met een zelf gebouwde constructie op ski's een traject in de vorm van een reuzenslalom afleggen. Als het een succes wordt, zullen vol gens René Stokvis over twee jaar vier winterafleveringen worden gemaakt. TE HOGE MUUR - Twee buren van de Amerikaanse filmacteur Sylvester 'Rocky' of 'Rambo' Stal lone hebben een kort geding aan gespannen omdat de tweeënhalve meter hoge muur rond zijn huis bij Los Angeles 60 centimeter te hoog is. De advocaten van de acteur be schouwen het geding als 'een nieu we poging om de Stallones te pes ten en hun persoonlijke levens sfeer aan te tasten'. Behalve in strijd met de 60 jaar oude gemeentebepalingen achten de klagers de muur ook 'volstrekt uit de toon vallend met de rest van de buurt, en bovendien een gevaar voor passerende automobilisten', aldus de advocaat van Stallone's buren Renato en Laura Gugen- heim.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23