Wordt Andy dan toch verstandig? i JI^^^BULAG^ATniEMEIDSCH/ALPHEN^AGBLAD ZATERDAG 19 JUL11986 EMM PAGINA 13 Het is dus allemaal toch nog goed gekomen met prins Andrew. Als we de kranten in Fleet Street mogen geloven, en wie kan die verleiding weerstaan, zal Andrew woensdag voor de tweede maal de meest verstandige beslissing van zijn leven nemen (de eerste was in 1979, toen hij voor twaalf jaar tekende als piloot bij de marine): door Sarah Ferguson te trouwen. door Lia van Bekhoven Het is wel even wennen. Jarenlang hebben de Britse kranten bol ge staan over de botte karaktertrek ken van de derde zoon van konin gin Elizabeth en ptins Philip. Ran dy (ruige) Andy heeft maar niet willen deugen. Behalve als ko ninklijke top-macho. De prins legde het aan met fotomo dellen en actrices. Hij was het type dat, vierkant van kaak en stoer van gedrag, in restaurants met broodjes gooide. Het soort dat zich omringde met ande re „Hooray Henry's" en tussendoor een ongetwijfeld eenzaam bestaan, leidde in zijn driekamer-appartement in Buc kingham Palace. Niemand heeft ooit beweerd dat Andrew over een meer dan gemiddel de intelligentie beschikte, maar de 26- jarige prins voldeed niet eens aan de meest elementaire voorwaarden van een Royal: hij werd niet verdienstelijk, bereidwillig of aardig gevonden. Zijn oudste broer, prins Charles, mag dan vegetarisch eten, wollig denken en zich zorgen maken over het verval van de Britse binnensteden, hij is sympa thiek en voorkomend. Prinses Anne, met een praktische padvinderskijk op het leven, is weer terug in de genade van het publiek sinds ze als president van het Save the Children Fund door Derde-Wereldlanden toert. De taak van Andrew leek er jaren lang uit te bestaan 'modellen' van ver halen te voorzien die ze gul doorver kochten aan de boulevardbladen. And rew Morton, de verslaggever van zo'n blad en tevens schrijver van een ho ningzoete biografie over de prins, weet nog hoe het onderwerp van zijn boek „zich voortdurend als een haantje pre senteerde. Hij was in het verleden heel vervelend, wilde nooit meewerken. Hij kan nog steeds arrogant en grof zijn, maar veel minder dan in het verleden". Safari-diners De Sunday Times weet dat Andrews idee van een avondje stappen in die donkere dagen vóór Fergy de safari-di ners waren: een kliek welopgevoede maar slechtgemanierde jongeren vrat zich urenlang van huis naar huis en van gang naar gang. Andrew, de lollige Royal, leidde doorgaans de jacht, die onverbiddelijk eindigde met een afzak kertje in Buckingham Palace, waar de groep tevergeefs probeerde Andrews lijfwacht zijn geweer te ontfutselen. Zelfs de aardigste psycho-analiticus zou uit de kranterapporten over Andy al spoedig concluderen dat hij kinder lijk, weereldvreemd en een snob was. „Hij liet niemand vergeten wie hij was", is een veelgehoorde opmerking. Als hij kinderen ontmoette die niet van zijn status onder de indruk bleken, was hij verbijsterd. „Hij was stomverbaasd als hij jongeren tegenkwam die hem niet met speciale eerbied bejegenden", herinnert zich een schoolkameraad. Andere vrienden (die allen anoniem blijven) weten nog dat hij als jonge tie ner versteld stond van het alledaagse leven, zoals 99 procent van de Britse bevolking dat leidt. De moderne prins Andrew was zó boven gewone sterve lingen verheven dat hij serieus meende dat mensen postzegels op enveloppen plakten uit genegenheid voor zijn moe der. Vanaf het moment dat Andrew in 1960 werd geboren, liet het paleis we ten hem een „zo normaal mogelijk" le ven te laten leiden. In de termen van de Britse aristocratie betekende dat dat Andy tot de middelbare school in di verse besloten onderkomens van de koninklijke familie woonde en zijn middelbare-schooltijd doorbracht op een exclusieve en peperdure kost school. Zijn opleiding werd afgerond met een cursus van zes maanden op een college in Canada. Falkland-oorlog Onmiddellijk daarna stapte hij in de militaristische tradities van zijn familie en tekende voor een bestaan bij de ma rine. Tijd om een 'normaal leven' te lei den was er niet. Prins Andrew werd 'super-Jantje'. Zijn avonturen op het water en aan de kades kwamen de Brit se pers goed uit. Enigszins uitgekeken op de romance van prins Charles en Diana (het paar was getrouwd en was het sprookjesstadium gepasseerd) richtten de lenzen en pennen zich op Randy Andy. De overgang van de gezapige Charles - door Fleet Street beschouwd als tra gische vluchteling uit de jaren '60 - naar zijn levenslustige showbizz-broer, had niet groter kunnen zijn. Kort nadat Andrew met goed gevolg de pilotenop- leiding afrondde, brak de Falkland- oorlog uit. De pers werd op haar wen ken bediend. De prins nam actieve dienst en vloog helikopters van het vliegdekschip HMS Invincible over de ijskoude Zuidatlantische oceaan. Een prins was op oorlogspad en de kranten konden er niet genoeg van krijgen. Ochtend na ochtend werden de lezers getrakteerd op gefantaseerde verhalen over hoe 'oorlogsheld Andy' eigenhandig Galtieri's troepen de zee in dreef en de Falklands herwon ter meerdere eer en glorie van het Britse rijk. Volgens een oorlogscorrespon dent die Andrew op HMS Invincible meemaakte, was hij er 'volkomen thuis'. Andere journalisten herinneren zich zijn kostschoolachtige humor op het dek, zijn niet al te genuanceerde 'politieke uitspraken' en zijn gepoch over vrouwen. „Andrew", zou zijn aan staande schoonvader majoor Ferguson later zeggen, „is een echte man". Zeker is - en er zijn genoeg docu menten om het te bewijzen - dat de prins een bekwaam piloot is. „He is a hell of a pilot", zei ooit een woordvoer der van het ministerie van defensie, „maar eerlijk gezegd verwachtten we niets anders van iemand met zijn erva ring". Koo Stark Na de Falklands ontdekte de pers Andrews even riskante avonturen op het droge. Andy was een verhouding begonnen met Koo Stark, die zich uit gaf voor actrice. Het duurde niet lang voordat Fleet Street een oude film had opgedoken waarin de arme Koo optrad als erotisch filmsterretje. De verhou ding was gedoemd te mislukken. Het leed volgens insiders geen twijfel dat Prins Andrew en zijn verloofde Sarah Ferguson poseren in de Blue Drawing Room op Buckingham Palace. de twee verliefd op elkaar waren, maar het paleis wilde er niets van weten. Plannen om samen te wonen in Lon den werden door het koninklijke esta blishment vakkundig getorpedeerd. Andrew was 'een emotioneel wrak' en gedroeg zich er ook naar. Koo Stark trouwde snel daarna met een jeugdige miljonair, maar het huwe lijk liep binnen een aantal maanden op de klippen. Ze verdiende echter het stilzwijgende respect van de koninklij ke firma, door haar geheimen voor zich te houden en ze niet voor grof geld aan de zondagsbladen te verkopen. Het zijn niet zozeer de affaires waar de Royals van. terugschrikken, maar de vuile was die een gekrenkte oud-gelief de buiten zou kunnen hangen. De prins zocht afleiding in andere vrouwen. Volgens de kranten iedere avond een andere dame, maar het zul len er niet meer dan vier of vijf geweest zijn. Zij het dat ze allemaal glamoureu- ze, Dallas-achtige types waren. Het in spireerde de makers van het Spitting Image-boek tot een foto van twee pagi na's van Andy als pin-up met twee pond ontbijtworstjes tussen de benen. De prins zocht eveneens troost in een hobby waarin meerdere Britse aristo craten hun heil vonden: de fotografie. Helaas voor Andrew zijn zijn fotografi sche talenten zodanig dat hem geadvi seerd is toch zeker de resterende zes jaar bij de marine af te maken. De 'stu dies' van zijn neefje prins Henry, die als officiële foto's werden uitgegeven bij de eerste veijaardag van het kind, werden door kenners, zij het zo beleefd mogelijk, afgemaakt. Het weerhield de prins er niet van om een tijdje later met de nodige tam-tam zijn eigen fotoboek te publiceren. Sarah En toen was er Sarah. Eigenlijk was Sarah Ferguson er al veel langer. Ze moeten elkaar voor het eerst gezien hebben toen ze allebei een jaar of drie waren. De eerste ontmoeting zal waar schijnlijk hebben plaatsgevonden op het poloveld van Windsor, waar hun vaders deze merkwaardige sport van oosterse prinsen beoefenden. Prins Philip was mede-oprichter van de Hou sehold Brigade Polo Club en een van de officieren van de Life Guards was Ronald (later majoor) Ferguson. Hoewel niet van adel kan Sarah Fergu son, evenals Diana Spencer vóór haar, bogen op persoonlijke kennis van de Royals. Vanaf haar vierde wordt ze uit genodigd op 'tea-parties' op het kasteel van Windsor. Toen de pers voor het eerst geconfronteerd werd met 'dikke Fergy' aan de arm van 'de meest gewil de vrijgezel in Groot-Brittannië' werd ze afgedaan als een grap. Als een blik semafleider die de top-Royals in 'Buck Huis' bedacht hadden om de aandacht van een nieuwe stoeipoes af te houden. De vrouw met „de heupen van een Chi nese boerin en het kle- dinginstinct van een paard", volgens het zondagsblad News of the World, slaagde er niettemin in om binnen een paar jaar top-Royal Andy voor zich te Fergy, 26, verdient haar brood bij een uitgeverij in het centrum van Londen, i Ze heeft jarenlang samengewoond met een man met kinderen, weet wat er in de wereld te koop is, is gelukkig in rub ber laarzen, heeft gevoel voor humor en zal nooit het figuur van een model bezitten, ondanks het 'nog 17 dagen'- afteldieet van de schaamteloze News of the World. „De koninklijke aanstaande bruid", luidde een typisch commentaar van Engelands tweede grootste krant, de Daily Mirror, „droeg tijdens een offi cieel bezoek een lange jurk van groene zijde, waar de wind soms vat op kreeg en die bij wijlen haar beroemde figuur accentueerde. Maar ze negeerde on vriendelijke kritiek op haar achterste en ging door met de menigte in verruk king te brengen". Omgeslagen De Britse schandaalpers, pragma tisch als altijd, sloeg probleemloos om toen de romance menens bleek. Fergu son werd „een typisch Engelse, kastan je-bruine schone", „een solide en ver standige vrouw die niet bang is And rew op zyn nummer te zetten". Ze was met het goede advies decoratief ge noeg, zou erfgenamen produceren en geen gekke dingen doen, zoals lid wor den van de vredesbeweging of over spannen raken. Ze was, kortom, ge maakt voor prinsessendom en een ideale vrouw voor Randy Andy. De huwelijksplechtigheid zelf zal in de beste Britse traditie perfect georga niseerd en vlekkeloos uitgevoerd zijn. In Westminster Abbey zal Sarah Fer guson Andrew, volgens de Anglicaan se kerkversie van 1662, gehoorzaam heid beloven. Miljoenen televisiekij kers zullen via een nieuwe tv-camera voor het eerst tijdens de kritieke mo menten het paar close-up kunnen be kijken. De acht bruidskinderen en 1800 genodigden in de kerk zullen het met r Sarah Ferguson (links) met neefje Seamus Makim, vader Ronald en zusje Jane Makim, thuis in het plaatsje Na de^iens^rijdeifde prins en de yummer. prinses in een open Landauer uit 1902 naar het paleis, waar ze zich met hon derd gasten te goed zullen doen aan een 'ontbijt', bestaande uit Schots lamsvlees, nieuwe aardappelen en aardbeien toe. Zij die geen uitnodiging ontvingen, kunnen het huwelijk in stijl meevieren in de vijf Londense topho tels, voor een minimum van 300 gulden per persoon. Vijf uur nadat het publiek Fergy's bruidsjurk voor het eerst bewonderen mocht, zal een exacte namaak voor 3250 gulden in Oxford Street te koop zijn, exclusief een Fergy 'look alike', die hem in de etalage zal showen. En voordat prinses Sarah zich van het 'best bewaarde geheim van het jaar' kan ontdoen, hebben tientallen naai sters zich in de ateliers reeds achter de machines gezet om er nog meer te pro duceren. Want koninklijke bruiloften leveren ook geld op. Salarisverhoging Majoor Ferguson, vader van de.aan- staande bruid, heeft voor tv-interviews over 'de gebeurtenis van het jaar' 4000 gulden per gesprek ontvangen. De broer van Diana, de prinses van Wales, wordt er 40.000 gulden rijker op met het verslaan van de bruiloft voor het Amerikaanse televisienet NBC. En de vader en stiefmoeder van de prinses van Wales vragen Westduitse toeristen 45 gulden voor de eer met hen thee te mogen drinken in het statige geboorte huis van een prinses. Maar de Royal die er met de bruiloft het meest op vooruit gaat is Andrew, die als getrouwde man op een jaarlijk se salarisverhoging van 115.000 gulden kan rekenen. Maar een kniesoor die daar op let. Wetenswaardiger zijn de gegevens die het boek '101 dingen die u niet wist over de koninklijke tortelduifjes' ver meldt. Zo is Sarah geboren in het 'jaar van de kalkoen', was zindelijk met 18 maanden, heeft een litteken op haar bovenbeen (een overblijfsel van een ongeluk met haar pony toen ze zeven was) en werd op school 'Second' ge noemd omdat ze aan tafel altijd voor de tweede keer opschepte. Andrew kent het kinderversje 'Little Black Sambo' uit zijn hoofd, heeft nooit leren zwemmen sinds zijn vader hem op zijn tweede in een meer gooide, heeft een toiletrol die 'God save the Queen' speelt en noemt de seksuele daad 'horizontaal joggen'. Volgens Fer gy wisten ze dat ze voor elkaar gescha pen waren toen Andrew „een broodje naar mij gooide en ik het terugwierp". Dit is het spul waarvan koninklijke huwelijken worden gemaakt. Niemand is beter in koninklijke huwelijken dan de Britten. Het huis van Windsor herin nert het volk aan een glorieus verleden en behoedt het voor een sombere toe komst. De zon mag dan ondergegaan zijn over het Britse imperium, met ge beurtenissen als deze doen ze in Enge land gewoon overal de lichten aan.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13