Colombia treurt om fiasco wielrenners Lévitan zet besluit door Millar: 'Ik win dit jaar de Tour' Martelgang zieke Ducrot Boeve nieuwe drager 'lantaarn' Condors van de Andes zijn vleugellam Belgen voor joker. Zoetemelk wil nu reserves gaan opbouwen Alle aandacht nu gericht op de klimmers Zilveren ster voor Star-boot Snelle tijd Tom Cordes ZATERDAG 19 JULI 198» SPORT PAGINA 11 NIMES (GPD) - Colombia, met name de hoofdstad Bogota, treurt een beetje. Dat heeft alles te maken met de koffiebruine landgenoten die ver weg in Frankrijk fietsen. Want het gaat niet goed met ze. De condors van de Andes, zoals ze worden genoemd, zijn vleugellam. Opgenomen in het peloton der duiven, waarin de niet-klimmers broederlijk bescherming bij elkaar plegen te zoeken. Ontnuchterd het thuisfront mirez, Antonio Agudelo en Alfon- deze week kennis van de gang zaken in de Pyreneeën, waar op bergkoning Luis Herrera na, alle Tour heeft Colombianen in de pottebak wer- alleen nog so Florz kregen alleemaal tien of minuten aan hun broek. Deze de Colombianen desillusies opgele- den gereden. Een hard gelag als je verd. In Boulogne-Billancourt zijn om vier uur 's morgens in Bogota er liefst 26 van start gegaan, in Ni- de radio aanzet, het tijdstip waarop mes waren er gisteren nog maar de - ondanks alles - opgewonden vijftien over. Het gros ervan mocht verslaggevers van de radiostations RCN en Caracol stormenderhand de Colombiaanse ether veroveren. Toen Félix Lévitan eind vorig jaar het rittenschema van zijn Tour presenteerde, zag het er voor 'Viva Colombia' zo veelbelovend uit. Een traject boordevol cols, en niet zulke kleintjes ook. Een route die op het tengere lijf van Herrera leek te zijn geschreven. De eerste Zuid amerikaan die de Tour wint zat er aan te komen. Na twee weken koers en met de Alpen in zicht, lij ken de kansen voor 'el jardinito' (het tuinmannetje) nog minimaal. Tijdens de eerste bergsessies tus sen Bayonnne en Superbagnères reikte Herrera niet verder dan de tweede rang. Het grote spel kon hij niet meespelen. Het ongekend ho ge tempo, dat het peloton er in de vlakke aanloop naar de Pyreneeën op na hield, had hem opgebroken. Herrera was te vermoeid om zijn vleugels uit te slaan toen het er op aan kwam. De komende dagen - vanaf zondag - krijgt de kleine gro te man uit de ploeg van Café de Co lombia een reeks herkansingen. Er zijn echter nog maar weinigen die in hem geloven, zeker na zijn krampaanval in de laatste klim naar Superbagnères. Zoiets was hem nog niet eerder overkomen. Want het duidt niet op een grote Ritme Om Herrera en zijn makkers be ter op de Tour te prepareren, werd de Franse ex-vedette Raphael Ge- miniani aangetrokken. Een man die in de vijftiger jaren een mooie tijd op de fiets beleefde en op wiens mening in Frankrijk nog steeds grote prijs wordt gesteld. Ook schaarde zich een weten schappelijk team rond de Colom- biaanse vedette. Hetgeen aanvan- je. al na de tweede d mer inleveren na het echec in de ploegentijdrit. Telefoon De uitstraling van de Colom biaanse wielrenner is flink aan het verminderen. In het Europese cir cuit zijn ze nauwelijks bruikbaar. In Spanje zijn ze ploegleiders tot se r de Belg Guido van Calster ten spijt. Van Calster: „Ik beschermde hem helemaal, maar het was een onbegonnen zaak. Rodriguez is ge woon een ramp in een groot pelo ton. Echt, dat tart alle beschrijwin- gen. Hij is doodsbenauwd en kan onder het fietsen nog niet eens een regenjack aantrekken". Een jaar eerder deed Rodriguez het nog niet zo gek, ook niet in de Vuelta, waarin hij twee ritten won. Dit seizoen is voor hem een lijdens weg, het Tourpeloton raakte 'Pa- cho' al in de derde etappe kwijt. Buiten de tijd arriveerde hij in Lie- vin en kon meteen door naar Bogo ta om zich aan een knieblessure te laten behandelen. De Colombiaan- NIMES (ANP/SID) - Voor de vrou wen in de Ronde van Frankrijk had organisator Felix Lévitan gis- tijdens deze Ronde. Ze bracht ook de derde etappe op haar naam. In het algemeen klassement speelt de teren een verrassing in petto. De Amerikaanse, die in het vooijaar Tourdirecteur liet weten dat de vrouwentoer volgend jaar gelijk met de Ronde van de Toekomst in september wordt gereden. Volgens Lévitan koersen de dames zo lang zaam, dat ze regelmatig de recla me-karavaan van de grote ronde ophouden. Ën dat levert weer pro blemen op voor de grote jongens van de Ronde van Frankrijk, die de karavaan al een paar maal dreig den in te lopen. Bij het vertrek in Gignac heerste er een sombere stemming in het vrouwenpeloton. De Nederlandse ploeg i als eerste vrouw de marathon-klas sieker Bordeaux-Parijs (588 kilo meter) reed, geen rol meer. Met ruim dertien minuten achterstand staat zij op de veertiende plek. Voor de Nederlandse rensters restten er in Nimes alleen troost prijzen. Met drie dames bij de eer ste tien kon Verboom redelijk te vreden zijn. Connie Meijer kwam zeven seconden na Betsy King als tweede over de streep. Mieke Ha vik eindigde als achtste en Corrie Timmermans werd tiende. Ook de overige Nederlandse rensters zaten i Rinus Verboom liet de voorin het klassement. Monique de blijkt bijzonder blessure- wanhoop. Zoals er in het Neder- gevoelig als er een zwaar program- landse voetbal een tijd is geweest ma te verhapstukken is. Parra, vo Een uitgeputte Betsy King zakt direct na het winnen van de zevende etappe in de vrouwentour in elkaar van uitputting. Tour-directeur Lévi tan wil de rensters in de toekomst weren. (foto anp) stemming door Lévitans opmer kingen niet bederven. De hele dag reden ze voorin het peloton. Tot een tweede ritzege - Connie Meijer won een paar dagen geleden in Bordeaux de eerste - kwam het niet. De Amerikaanse Betsy King ontsnapte uit het peloton en kon ondanks het hoge tempo van de Nederlandse ploeg vooruit blijven.' Voor de 23-jarige King beteken de het haar tweede overwinning dat Joegoslaven mode waren, is i het Spaanse wielerland een Co- nog ritwinnaar in La Gran de Bouclé, is ook al in het ongerede lombiaanse trend gaande. Alle gro- geraakt. Tendinitis (knieklachten), te ploegen hebben er een of meer luidt de verklaring. i dienst „Pacho" Rodriguez bij Zor, Cabrera bij Reynolds, Rami rez en Borhorquez bij Fagor, Aguddlo en Cardenas bij Teka. De niet in de Tour aanwezige groepe ring van Kelme telt zelfs drie 'con dors'. Tot op de dag van vandaag ties, voelen zich niet op hun gemak in Spanje, eisen veel vliegtickets voor bezoek aan hun vaderland en kosten kapitalen aan telefoonkos- Een blik op het algemeen klasse ment legt het falen van de Colom- NIMES (GPD) - Met een bleek en bianen in deze ronde overduidelijk afgetekend gezicht bereikte Maar- Cardenas bij Teka. De bloot. Herrera staat weliswaar bij ten Ducrot gisteren de finishplaats de top-tien, maar lijkt kansloos Nimes. Na een lange martelgang, voor de eindzege. Ver achter hem die hem aan het twijfelen bracht of staan Cabrera (17 op 21.38), Edgar hij Parijn wel zal halen. Ducrot, vo- leveren ze hun dure geld bij lange Corredor (21 op 25.42), Jimenez (22 rig jaar ritwinnaar in Epinal, wordt [niet op. Ze leveren geen presta- op 26.07),, Montoya (27 op 30.24), sinds donderdagnacht geplaagd Agudelo (31 op 32.55), Florez (44 op door maag- en darmstoornissen. 40.28) en Bohorquez (46 op 43.10) „Ik heb helemaal niets kunnen genoteerd. Tijd die ze voorname- eten. Ik heb onder het rijden wel lijk op hun 'eigen terrein', de ber- voedsel in mijn mond genomen, ien. gen dus, hebben verloren. De maar gelijk weer uitgespuugd om- Ondanks deze slechte ervaringen vraag is nog slechts of ze in de ras dat mijn maag zich al omkeerde", deed Reynolds onlangs na de Ron- naderende Alpen een compleet aldus de Zeeuw uit de ploeg van de van Spanje nog een poging om fiasco kunnen afwenden. Jan Raas. Omar Hernandez, de in de Tour al roemloos ten onder gegane kop man van Postobon (de tweede Co lombiaanse formatie), te contracte ren. „Voor minder dan twintig mil joen peseta's (een kleine vijf ton - red.) peins ik er niet over", blufte Hernandez zijn onderhandelaars meteen af. Met ruim vierhonderd duizend gulden op jaarbasis is Ro driguez de best betaalde Colom biaan in Spanje. Aangetrokken als kopman, heeft hij die gezegende positie al weer uit handen moeten geen. Dat ge beurde tijdens de Ronde van Span- Doktoren sleepten hem letterlijk door de eerste kilometers. „De hele nacht heb ik op de wc gezeten en meteen bij de start van de rit kwam ik in de problemen". Hij vroeg de ronde-arts bij hem te komen en liet zich voorttrekken door de auto. La ter consulteerde hij om dezelfde re den nog andere artsen. „Hoever ik getrokken ben, weet ik niet. Maar zonder die hulp was ik meteen ge lost geweest en had ik het nooit ge haald. Gelukkig werd er nu voor het eerst van deze hele ronde in een rit een stukje piano aan gere den, waardoor ik er redelijk door heen kwam. Al moest ik op het laatst weer afhaken". Met een ach terstand van 4 minuut 25 op ritwin naar Hoste arriveerde hij in Nimes. Vrezend voor de komende, lastige dagen in de Alpen. Gerard Veldscholten maakt het al weer een beetje beter. De Olden- zaler wordt al enige tijd geplaagd door griepverschijnselen, heeft zelfs even gedacht aan opgeven maar meent dat hij de moeilijkste momenten nu wel achter de rug heeft. kelijk rendement opleverde. „Her rera", zo liet Geminiani na diens geslaagde tijdrit van een week ge leden in Nantes weten, „kan nu ge makkelijk een verzet van 53 x 12 rond kHjgen." Het rijden van die grote versnel ling was nodig om zich gemakkelij ker in een op drift geraakt peloton te handhaven zo heettte het. De schaduwzijde van die specifieke training presenteerde zich in de Pyreneeën. Herrera bleek zijn klimmersritme kwijt te zijn, moest zich forceren om in de buurt van Lemond te blijven en prompt wei gerden de spieren dienst. Met Luis Herrera kreeg het hele Colombiaanse wielrennen een 'ram'. Sammy Cabrera kon de schade nog binnen de perken hou den (iets meer dan vier minuten), maar specialisten als Edgar Corre dor, Patricioni Jimenez, Martin Ra- Pino het vaandel van Zor hooghield en zelfs eindwin naar werd. Rodriguez was toen al lang van het toneel verdwenen, de speciale steun van de geroutineer- Nimes (GPD) - Het Belgische team van Walter Godefroot voelt zich voor joker gezet. De ploeg, die voor de Tour de France de officiële naam „Lotto" op de trui moest wijzigen omdat het werd beschouwd als een sluikreclame voor de Franse „Loto", wordt ondanks die naamswijziging toch gebruikt in een andere adveren- tiecampagne. De ploeg rijdt met het opschrift Joker, het cijferspel van de Belgische lotto, en wist niet dat in Frankrijk flesjes fruitsap onder die naam worden verkocht. Op de Luxemburgse televisie zijn nu regelmatig spotjes te zien waarin de vraag wordt gesteld: „Tijdens de Tour is Joker toch ook uw drankje"?. PLoegleider Godefroot is er door in verlegenheid gebracht. „Onze sponsor is het ministerie van financiën en ik zou niet graag willen dat daar wordt gedacht dat wij geld krijgen van die campagne. Want dat is beslist niet het geval", aldus Godefroot. L'AIpe d'Huez N Briancon Bruin finishte als 12e, Heieen Hage 17e, Petra de Bruin 20e en Thea van Rijnsoever, bezig aan een mati ge toer, werd 25e. BLAGNAC (ANP) - Na de Pyre neeën heeft Joop Zoetemelk beslo ten geen enkele moeite meer te zul len doen voor een zo goed mogelij ke eindklassering in de Ronde van Frankrijk. De wereldkampioen hoopt zijn zestiende en laatste Tour glans te geven met een opval lende prestatie in een van de ko mende etappes. "Ik rijd nu zo zui nig mogelijk", zei Joop in Blagnac. "Ik hoop reserves over te houden voor als zich een gunstig moment op een ontsnapping voordoet. Ik kon niet met de besten mee in de bergen, maar ik ben er niet onder door gegaan. De kans op een dag succes is wel klein nu ze elke dag zo als gekken te keer gaan. In de tijd van Merckx werd er hard gere den, maar een Tour als deze heb ik nooit meegemaakt". WIELRENNEN, VRASENE (ANP) - De Belg Philip van Vooren heeft vrijdag in 3 uur en 35 minu ten de profkoers van Vrasene ge wonnen. Van Vooren sprintte snel ler dan zijn landgenoot Patrick On- nockx. Mare Maertens, ook een Belg, werd op een halve minuut derde. In dezelfde tijd eindigden de Nederlanders Ad Wijnands (4). Peter Pieters (6), Nico Verhoeven (7), Jan Jonkers (9), Gert-Jan Theu- nisse (12), Theo Appeldoorn (15) en Fons van Katwijk (17). MEDEMBLIK (ANP) - Voor het eerst in 75 jaar voert een Neder landse Star-boot een zilveren ster in het zeil. Steven Bakker en Ko- bus Vandenberg zijn de verant woordelijke zeilers voor dat unieke feit. Het tweetal veroverde vrijdag op het IJsselmeer bij Medemblik het Europees kampioenschap in de Olympische Star-categorie, de ere divisie van de zeilerij. De zilveren ster is de voornaamste beloning voor de titel, die door de Nederlan ders wordt gezien als een bevesti ging van hun kwaliteit als zeiler. De gouden ster, ten teken van het wereldkampioenschap, of de vijf gouden ringen, als bewijs van een Olympische titel, zijn de enige zeilversieringen, die nog hoger moeten worden aangeslagen. „Naar die gouden ster gaan we straks op jacht bij Capri", klonk het vastbesloten uit de mond van de 36-jarige bemanning Kobus Vandenberg, die verantwoordelijk is voor de snelheid van de pas sinds Pinksteren '85 bestaande combinatie. NIMES (GPD) - Het grote duel gaat beginnen. Morgen al wacht de Tour in de Alpen de eerste aankomst bergop en de spanning in het peloton neemt voelbaar toe. Want zo zelfverzekerd als het sterke team van Hinault en Lemond is, zo overtuigd van de kansen zijn de equipes van de klimmers. Na de Pyreneeën zijn de kansberekingen gemaakt en het is opvallend hoe rustig men zich houdt. Vooral de Panasonic-formatie van Peter Post is plotseling stil en teruggetrokken gaan leven in het woud van rondmalende rennersbe nen. Bij de binnenkomst in Nimes leidt de Belg Franck Hoste het groepje ontsnapten i finish. Hoste arriveerde ook als eerste, gevolgd door Contini en Van Hollen (links). NIMES (GPD) - Henk Boeve is de bevoorrading (155 km) moest hij ging van de ploegleiding, terwijl er drager van_de rode lan- het peloton laten gaan. Een lichte ook geen blikjes cola (van de taarn in de Tour de France. De Nij- stijging in de weg deed hem afha- hoofdsponsor) verdaller nam die in Nimes over ken. Vervolgens fietste hij 200 kilo- pen waren. Dit van de Zwitser Guido Winterberg, meter solo naar de finish, knecht in de ploeg van Hinault. twintig minuten B(j Erwin Nijboer, een streekge noot van Boeve, die in de Spaanse voor het grij- ploeg van Matthieu Hermans actief Dit maakte het humeur is, begint de pijp ook leeg te raken. Zijn achterstand in Nimes bedroeg een kwartier, samen met zes lotge- De laatste plaats in het algemeen klassement is pas interessant als Parijs nadert. Dan is het zaak die positie te 'verdedigen' omdat hij van Boeve er niet beter op. Boeve Frank later in zijn hotel: „Het was een H Hoste ariveerde. Boeve: „De benen misverstand. Jan Gisbers (tweede noten. Nijboer: „Na de Pyreneeën ,__J„ __c |het flink bergafwaarts met mij willen niet meer. Ik voel ze niet ploegleider - red.) reed achter mij, eens meer. Maar ik heb één troost, maar werd vlak er zijn er al vijftig naar huis en ik leid. i koers. Afstappen doorgaans leuke contracten na de zal ik ook niet doen, ze zullen i Hij is gelijk doorgereden Tour aan vastzitten. Het is echter eruit moeten halen. Zo lang ik nog dat hij dacht dat Bertus Fok (soig- de vraag of Boeve Parijs haalt. De enigszins fietsen kan, ga ik door", neur) op mij wachtte. Zoiets kan renner van Roy Schuiten zit er Tot overmaat van ramp miste gebeuren, het is allemaal niet 'doorheen'. Vlak voor de tweede Boeve aan de eindstrep de verzor- erg". Persoonlijke ambities zijn opgeof ferd aan Robert Millar, de kleine, zwijgzame Schotse kopman, die met de Zwitser Urs Zimmermann en in mindere mate de Colombiaan Luis Herrera als enigen in staat worden geacht gebruik te maken van de duels die de Breton en zijn Amerikaanse ploeggenoot uitvech ten. Johan van der Velde, die in de etappe naar Bordeaux zijn landge noot Gerrit Solleveld in de tussen- sprints uit de Rode Trui (leider van het klassement van die sprints) probeerde te rijden, doet de laatste twee dagen niet meer mee aan die strijd. De ambitie om door het win nen van zo'n nevenklassement - dat verder in het hele peloton vol strekt niemand interesseert - op de Champs Elysées het podium te mogen beklimmen, heeft plaats moeten maken voor opoffering. Johan van der Velde: „Ik heb twee slechte dagen gehad in de Py reneeën en daarna ben ik me gaan afvragen wat voor zin het had om me elke dag onderweg zo'n keer of vijf kapot te werken voor die Rode Trui. Ik was bezig mezelf stuk te fietsen en met de dag werd de kans groter dat ik Parijs niet eens zou halen. Dan kan ik beter mijn werk voor Millar doen-. Zoals vandaag. de laatste kilometers voor de Zestig kilometer voor het einde (foto ap» heb ik hem een wiel gegeven, toen hij lek reed. En echt, het doet me plezier als ik zo iemand kan hel pen. 'Thank you for the wheel', zei hij tegen me, want hij waardeert ons werk enorm". De Rijsbergenaar zegt, dat het persoonlijk initiatief is om zichzelf volledig weg te cijferen en in dienst te stellen van de kopman. „Peter Post port ons echt niet op. Dat is ook niet nodig, want de hele ploeg gelooft in Millar. Hij kan een heel eind komen en heeft in de Py reneeën laten zien dat hij dat ver trouwen waard is". Na het uitval len van Henk Lubberding heeft Van der Velde met de Belg Guy Nulens de taak van de Nederland se koerskapitein, zeg maar de ploegleider op de flets, overgeno men. Want de ploeg moet gegroe peerd worden rond de Schot. „We zijn zuinig op hem. Het is een heel de finish afge- gegaan. Het is ook niet normaal meer, zo hard er gereden wordt. Ik heb de Ronde van Spaiye ook al gereden en zo'n programma is voor een jonge prof als ik toch zwaar. licht mannetje, die op een dag als vandaag met al die wind van links naar rechts waait op de weg. Daar heeft hij steun bij nodig. Een grote vent zet zijn ellebogen nog wel eens uit, maar hem duwen ze zo weg". Millar maakt een zelfverzekerde indruk. Tegen Franse journalisten, die o zo graag uit zijn mond zouden willen optekenen dat Hinault nog altijd een grote kans heeft, ant woordt hij op de vraag wie de Tour de France gaat winnen doodge moedereerd: „Ik. Omdat ik dit jaar de beste klimmer ben, ik een ster ke ploeg heb en het parkoers ideaal is". Om de chauvinistische Fran sen nog dieper te treffen voegt hij er dan ook meestal nog schalks aan toe, dat er volgende week zondag in Parijs op het erepodium uitslui tend Engels zal worden gesproken. Hij mag dan een man van weinig woorden zijn, gedurfd is zijn taal wel. Peter Post waardeert dat in hem. Na zijn uitstekende tijdrit in Nantes, toen zijn verlies beperkt bleef tot twee minuten en zijn ster ke optreden in de twee Pyreneeen- etappes (in totaal ook slechts twee minuten verspeeld op Hinault, die op weg naar Pau alle concurrenten op grote achterstand reed) laat de Amstelveense ploegleider telkens weten dat Millar iedereen zal ver bazen. De Franse pers onderkent het ge vaar en is inmiddels, zoals gebrui kelijk, een campagne contra Millar gestart. Via de krantekolommen worden heel wat pijlen afgescho ten op de renner uit Glasgow. Ver scholen in de schoot van het pelo ton laat hij zich van vertrek naar aankomst meezuigen. Geen gedrag voor een kopman; vinden de Fran sen. „Die willen zeker dat ik me steeds van voren laat zien. Het liefst zouden ze nog hebben dat ik de sprint voor Vanderaerden aan trok. Maar dat is mijn taak niet. Ik ben hier maar toe gekomen om te winnen. Dat zal duidelijk zijn...". De equipe van Millar is inmid dels echter uitgedund tot zeven man. Inclusief Eric Vanderaerden, die zich concentreert op het groene tricot en dus ook geen enthousiast helper van de Schot is. Het team dat Urs Zimmermann moest steu nen, de Italiaanse Carrera-formatie van Davide Boifava, lijkt ook bete re tijden te hebben gekend. Minder sterk in ieder geval dan het tiental van Hinault en Lemond, waarvan echter weer moet worden afge wacht hoe collectief er geopereerd zal worden. Met een flinke vragen lijst op zak trekken de kansheb bers dus de laatste Tour-week in. Gisteren moest La Vie Claire op weg naar Nimes, in een rit die ein delijk eens in een tempo onder de veertig kilometer per uur werd ver reden, eindelijk eens achtervolgen. Op een twaalf-manskopgroep met de Nederlander Steven Rooks (ne gende op 12.58) als gevaarlijkste voor het klassement. „Maar er za ten te weinig goede renners bij om een minuut voorsprong te nemen", zei de Noordhollander. De kop groep, met verder Adrie van der Poel, werd opgeslokt door het pe loton. Net voordat dat gebeurde was een trio bij dat twaalftal ver trokken: de Belgen Frank Hoste en Ronny van Holen en de Italiaan Silvano Contini. De twee Belgen, voor afzonderlijke teams rijdend, sloegen de handen ineen. „Van Ho len wist dat hij kansloos was en was al blij met een ereplaats. Hij bood zelf aan me te helpen", gaf Hoste toe nadat hij in Nimes voor de vijfde maal in zijn carrière een Tour-etappe op zijn naam schreef. ALKMAAR (ANP) - Tom Cordes heeft zijn achtervolgingstitel bij de amateurs, gisteravond op de Alk- maarse baan, veroverd met de snel ste tijd uit het toernooi. De wegren ner, in 1984 wereldkampioen bij de junioren, vorig jaar lid van de 100- kilometerploeg bij de W.K. in Ita lië, reed de 4000 meter in 4 minuten 55,06 seconden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11