Hoe de buit voor de poorten van de hel wordt weggesleept Achtergrond Het onverbiddelijke ritueel van de cao-onderhandelingen Trommels met oude Russische obligaties worden weer geopend Achtergrond Hulpwerk Graham in Nederland PAGINA 6 VRIJDAG 18 JULI 1986 Melk in de sloot, vrachtwagens dwars op de weg, een man met een megafoon die een schare arbeiders bij de fabriekspoort toespreekt. Het zijn de inmiddels ver trouwde beelden bij cao-conflicten. Elk vooijaar slepen werkgevers en vakbonden „voor de poorten van de hel" hun buit weg. Marathonvergaderingen, acties, in formele overleggen; het ritueel is onverbiddelijk. Wat gebeurt er nu echt achter die gesloten deuren? Waarom duurt het zolang voor de nieuwe arbeidsvoor waarden van een paar miljoen werknemers tot stand zijn gekomen? Wie die simpele vragen aan de "beroeps- onderhandelaars" stelt, krijgt een verrassende terug blik op de voorbije lente: de "nieuwe klassenstrijd" tussen blauwe boorden en witte laboratoriumjassen bij Philips; hoe de zuivelwerkgevers met open ogen hun nederlaag tegemoet gingen; waarom tot het eind het idee van harde strijd in stand wordt gehouden. Maanden voor de eerste cao-be spreking plaatsheeft, begint het werk van de strategen. In beide kampen wordt de achterban ge raadpleegd over het op tafel te leggen wensenpakket. Op recep ties en jubilea vinden de eerste informele contacten met de te genpartij plaats. "Als ik met een cao bezig ben, is mijn grootste zorg altijd dat er volgend jaar weer een akkoord moet komen", zegt bestuurder Aalco van der Veen van de Industriebond FNV om het continue karakter van het onderhandelen te onderstrepen door Peter de Vries Het proces kent z'n regels. De grootste opgave voor de onder handelaar is er voor te zorgen dat hij een optimale vrijheid heeft om de uitgangspunten te realise ren, net zoals voetballers die wil len scoren er op uit zijn het speel veld zo groot mogelijk te hou den. Enig respect en begrip voor de positie van de tegenpartij is een vereiste. Het mooiste com promis is immers dat, waarbij ie dereen iets gewonnen heeft. Iedereen kent de truukjes: af matten, de tegenstander kwaad maken, uit het informeel overleg klappen, voorstellen verstoppen in een stapel papier. De "be roeps" houden niet van dergelijk "pootje lichten". "Je krijgt een jaar later de rekening gepresen teerd in de vorm van frustraties of radicalisme bij de tegenpar tij", stelt Van der Veen. Het zijn waarheden als koeien, maar juist tot de zuivelonderhan- delaars lijken ze nog niet doorge drongen. Vol respect voor de Voedingsbond FNV deden de zuivelwerkgevers rap het aanbod de 36-urige werkweek in te voe ren. In ruil daarvoor vroegen ze enige "flexibiliteit": soepeler roosters, wat vaker op zaterdag werken, en de 36 uur als halfjaar lijks gemiddelde. "We kennen alle studies van de werkgevers over de gevolgen van arbeidstijdverkorting voor de zuivel", zegt districtsbestuur der Dick Heynen van de Voe dingsbond. "We weten ook dat nergens uit die studies blijkt dat het nodig is zo flexibel te werk te gaan". De eerste vraag van de bond aan de werkgevers was dan ook waartoe al die flexibiliteit diende. Het bleef aan de andere kant van de tafel pijnlijk stil. Na twee onderhandelingsron des kwamen de zuivelwerkge vers tot de ontdekking dat ze de 36-urige werkweek al bijna kwijt waren, zonder dat de ruil was ge slaagd. Er werd intern gesproken over de mogelijkheid het aanbod om de atv in te voeren weer in te trekken. Dat ging de zuivelwerk gevers uiteindelijk toch te ver. Waar bleef anders het respect voor de tegenpartij? De "flexibiliteit" verdween van tafel, de vakbond incasseer de de 36 uur, en begon aan het volgende punt: loonsverhogin gen. De werkgevers waren ver rast: de 36 uur was toch het prin cipiële punt, of bleek de Voe dingsbond nu opeens een ordi naire "poenclub" te zijn? Ze stonden niet alleen in hun ver rassing. Ook binnen de vakcen trale FNV vroeg menigeen zich af of het niet wenselijker was de eisen te matigen. De Voedings bond antwoordde met stakingen. Boze boeren gooiden melk in de sloot en oude vormen van klas senstrijd leken weer tot leven te komen. De staking werd verbo den, de zuivelwerkgevers willig den ook de looneisen in. Fatsoensnormen Het zijn niet alleen de hoge fat soensnormen van de werkge vers, noch de macht van het le dental van de bonden in de zui vel of het succes van de staking. die hen tot de nederlaag brach ten. De directies van de zuivel- coöperaties trachten doorgaans een wankel evenwicht te bewa ren tussen de verlangens van boeren en arbeiders. De kosten van het cao-pakket zullen dan ook binnenkort bij de boeren in rekening worden gebracht, waar na de zuivelwerknemers de ge volgen ervan te verduren krijgen in de vorm van versnelde auto matisering. "Die automatise ringsplannen lagen toch al klaar en gaan door. Of we nu nul of zes procent vragen", stelt Heynen. De openingszetten tijdens de eerste cao-vergadering zijn over al hetzelfde: in algemene be schouwingen zetten de partijen hun standpunt nogmaals ferm uiteen. Alles komt aan de orde: de economische ontwikkeling van Nederland en de bedrijfstak in het bijzonder, de vraag of de werkloosheid middels atv dan- wel economische groei bestre den moet worden, dollarkoers, olieprijs, superheffing, arbeids markt en wat dies meer zei. Het is een noodzakelijk sta dium in de onderhandelingen, legt algemeen secretaris M.M. Bakker van de metaalwerkge vers-vereniging FME uit. "Zeker in het begin praatje voor nog wel eens de publieke tribune. De no tulen van die onderhandelingen gaan in een redelijke oplage het land door. Districtsbestuurders, overleggroepen, zowel de vak verenigingen als de werkgevers hebben zo hun achterban die ge durende het proces op de hoogte gehouden moet worden. Daarom is informeel overleg ook zo be langrijk. Dat wordt niet genotu leerd, dus praat iedereen veel vrijer". Soms leidt dat tot vermakelij ke taferelen, bijvoorbeeld wan neer onderhandelaars elkaar bij aanvang van de vergadering waarschuwen. "Trek het je niet aan, maar ik moet even een flin ke tirade houden. M'n achterban vindt dat ik vorige keer te soepel ben geweest", luidt dan de moti vering. Toespraken voor de notu len. "We hebben dit jaar gepro beerd het proces sneller te laten verlopen", zegt Philips-directeur Van den Brand. "Wanneer on derhandelingen te lang duren, weet het bedrijf veel te laat waar het financieel aan toe is, en het ondermijnt het gezag van de cao". Droog: "Dat is meer een in tentie dan dat zoiets werkelijk lukt". Hij spreekt uit een recente er varing, want bij Philips liepen de onderhandelingen dit jaar uit de hand. De directeur had de bon den al vroegtijdig gewaarschuwd voor hun verdeeldheid over de atv. Een uitnodiging om de ge schillen informeel uit te praten, bleef zonder gevolg. "Ik ga U niet uitspelen heren", zei Van den Brand daarom tijdens de eerste vergadering. "Dat doet U zelf al". Op 20 maart stokte de poging het snel eens te worden. FNV en CNV wezen het openingsbod van het concern af omdat ze het te mager vonden en te rommelig om nu al de handjeklap-fase in te gaan. Ze wilden terug naar de le den. Prompt stak bij de andere partijen het wantrouwen de kop op. Zaten FNV en CNV niet om duistere rédenen te traineren? Van der Veen (FNV) en de CNV- er De Haan verlieten de zaal, het hoger en middelbaar personeel (FHPP en Unie BLHP) kwamen 15 uur later met Philips tot een akkoord. De breuk was een feit. Niemand wenste de situatie, maar toch ontstond die. Niet al- leen het wantrouwen, maar ook de machtsverhoudingen zorgden daarvoor. De Industriebonden FNV en CNV kampen met leden verlies, en vertegenwoordigen zeker in Eindhoven vooral de klassieke produktie-arbeider. "En die bestaat over tien jaar bij na niet meer", zegt Unie-man Henny Becking, die voor zijn or ganisatie de onderhandelingen in de grootmetaal deed. "De nieuwe werknemer heeft een be tere opleiding, is veel mondiger en heeft geen gedetailleerde cao nodig om op de werkplek zelf z'n zaakjes te regelen". Vanuit die filosofie keert de Unie zich tegen de cao-rituelen. Algemene belangenbehartiging en zakelijkheid zijn de trefwoor den. "Het is een fundamentele scheidslijn tussen de industriële bonden en de Unie", zegt dis trictsbestuurder Wolter Kruize, die namens de Industriebond CNV ook aan de Philips-tafel zat. "De Unie vergeet dat mooie woorden als gelijkwaardigheid voor de produktie-arbeider nog steeds niet zoveel betekenen". Dat die nieuwe klassenstrijd tus sen blauwe boorden en witte la boratoriumjassen het eerst uitge vochten wordt bij bedrijven als Philips, hoeft niemand te verba- Uiteindelijk schoven FNV en CNV na wat concessies toch aan bij het bereikte cao-akkoord, maar de 20ste maart is niet verge ten. "Het zal ons allemaal nog ja ren ten goede komen", meent Van den Brand. "Tijdens onder handelingen heb je nu eenmaal een formeel krachtenveld, waar in de FNV heel sterk is, met daar onder het echte krachtenveld. Dat is even boven komen drij ven. De andere bonden hebben laten zien dat ze er zijn". "Philips weet nu hoe hard het moet druk ken voor de Unie omvalt", stelt Kruize. Strijdgewoel Het is in het strijdgewoel van de voorbije lente bijna niet opge vallen, maar de belangrijke cao's die werden afgesloten hebben al lemaal een looptijd van twee jaar. Dat betekent - onvoorziene omstandigheden daargelaten - twee jaar rust bij de smaakma kende bedrijven. Wanneer de werkloosheid in die periode blijft dalen, zou het ook wel eens kunnen inhouden dat het strijd punt van de atv in 1988 een on dergeschikte rol gaat SDelen. Of de voorstellingen van het cao-circus daardoor minder tijd rovend worden, is overigens maar de vraag. Nieuwe, ingewik kelde, onderwerpen hebben hun opwachting aan het cao-front al gemaakt: de positie van uitzend krachten, nachtarbeid voor vrou wen, verlenging van de bedrijfs tijd. "Vroeger kwamen dat soort onderwerpen alleen aan de orde wanneer het productieproces technisch zo in elkaar zat, dat je ook buiten de normale werktij den de machines wel moest laten draaien. Het waren wat meer randverschijnselen", zegt Krui ze. "Nu zie je, bijvoorbeeld bij Philips, de neiging ontstaan die zaken beleidsmatig aan te gaan pakken, omdat het bedrijf zo de kosten kan drukken. Ik vind dat de vakbeweging daarop moet in haken, door goede arbeidsvoor waarden te bedingen voor uit zend- en afroepkrachten". Over die toekomstige, flexibelere, ar beidsverhoudingen zal nog me nig uurtje onderhandeld moeten worden. "Voor altijd van iedere Russische belasting vrijgesteld" staat er in het Frans, Engels, Duits en Rus sisch op een uit 1889 daterende stuk. De lap papier, 32 bij 43 centi meter groot, vertegenwoordigt een waarde van 1195 Hollandse gul dens, 2500 Franse franken, 2020 Rijksmark, 98 Pond Sterling en 625 gouden roebels. Onderdeel van een lening van 310 miljoen gulden. Tenminste, die bedragen golden ten tijde van de uitgifte van de le ning aan tsaristisch Rusland. In 1918, een jaar, na de revolutie, ver klaarden de nieuwe Russische machthebbers dat de stukken ver vallen en dus niets meer waard wa- door Peter de Vries Niets? Dat staat te bezien. Niet alleen de verwoede verzamelaar, maar ook Gorbatsjovs Sowjet-Unie toont belangstelling voor de Russi sche obligaties van weleer. Tot ver rassing van de hele wereld heeft de Sowjet-Unie in Engeland de pre- revolutionaire schuld erkend. Dat houdt in dat de Russen bereid zijn die schuld op de een of andere ma nier te vereffenen. Het loont daar om wellicht de moeite zolders en linnenkasten te inspecteren op aanwezigheid van door grootou ders aangeschafte aandelen. Niet alleen particulieren, maar ook een bank als de Rabo, kon wel eens meer verborgen vermogen onder dak hebben dan tot nu toe werd aangenomen. De ware revolutionair betaalt niet voor de uitspattingen van het zojuist afgeschafte bewind, en daarom voelde leninistisch Rus land er in 1918 helemaal niets voor de buitenlandse schuld van de tsa ren af te lossen. Het ging dan ook om een fors bedrag. In het begin van deze eeuw bedroeg de totale Russische schuld in het buitenland omgerekend circa 10 miljard toen malige Nederlandse guldens. Vooral de Fransen, Britten, Duit sers én Nederlanders staken mas saal hun spaargeld in Russische staatsleningen, de aanleg van spoorwegen door Siberië en ande re lucratieve projecten die door Moskou werden gepropageerd. Een uiterst ruwe schatting van de secretaris van de Vereniging van Verzamelaars van Oude Effecten stelt dat er voor de revolutie door Nederlanders zo'n 2,5 miljard in Rusland is geïnvesteerd. Niet alleen particulieren kochten Russisch waardepapier. "Ook klei ne bankjes, boerenleen-banken en de Raiffeisenbanken hebben er geld in gestoken. Volgens mij lig gen daar tot de dag van vandaag grote blikken trommels Russisch waardepapier. Die staan natuurlijk voor nul op de balans, omdat ze niets meer waard zijn", zegt secre taris P. Baas van de verzamelaars- vereniging. Er is, door diverse Europese re geringen, nog wel eens getracht de schuld voldaan te krijgen. In de ja- iren twintig ónderhandelde Neder- land er met de Sowjet-Unie over, maar met de bolsjewieken bleek geen overeenstemming te berei ken. "Sindsdien is de zaak niet meer aan de orde geweest", zegt een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken. Verge ten zijn de waardepapieren echter allerminst. "Het is me wel eens opgevallen dat die Russische papieren vooral opdoken bij boeren uit kleine dorpjes in Zeeland, Noord-Hol land, Friesland en Groningen", zegt W. Schenau, die al jaren veilin gen voor oude effecten organiseert. Vreemd? "Dat valt mee. In de oor log ging iedereen uit de stad het land op om eten bij de boeren te kopen, en sommige mensen betaal den met Russische obligaties". De stukken waren weliswaar niets meer waard, maar je wist maar nooit hoe de Sowjets de oorlog zouden doorkomen en of er niet alsnog een nabetaling van gederf de rente zou loskomen. Daar had den de boeren wel een zak aardap pelen voor over. De Sowjet-aankondiging in En geland dat de oude schuld erkend wordt, heeft de oude begeerte weer doen herleven. De Russische am bassade in Den Haag wil geen com mentaar geven op de vraag of dit betekent dat ook de schulden aan Nederlandse beleggers worden er kend. Algemeen wordt echter aan genomen dat dat wel het geval zal zijn, wanneer het de Sowjet-Unie tenminste ernst is met de aflossing. Over de omvang van de aflossing koestert echter niemand veel illu sies. Baas: "Mijn persoonlijke in schatting is dat ze niet veel meer dan vier of acht procent van de toenmalige nominale waarde zul len betalen". De hele schuld van - toen - 10 miljard aflossen, zou de Sowjet-Unie alsnog in geldnood brengen. Schenau: "Laten we opti mistisch zyn, en zeggen dat ze tien procent van de toenmalige waarde betalen. Dat doen ze dan wel ge spreid over tien, twintig jaar, want anders wordt het te duur. Maar veel belangrijker is dat de verza- melwaarde en speculatiewaarde op dit moment al boven die tien pro cent ligt. Er zullen dus maar weinig stukken ingeleverd worden, zodat de Sowjet-Unie voor weinig geld van een dure schuld afkan komen. Als het doorgaat tenminste". De vroegere directeur van de evangelische hulporganisatie 'Tear Fund', drs. J. van Barne- veld (50), is op het internationale evangelistencongres 'Amster dam 86' benoemd tot directeur van een op te richten Nederland se afdeling van 'De barmhartige Samaritaan', het hulpverlenings- werk van Billy Grahams organi satie. 'Samaritan's Purse' wordt internationaal geleid door Gra hams zoon Franklin. J. van Beek, oud-directeur van 'Youth for Christ Nederland', wordt voorzit ter van de Nederlandse afdeling. Dankzij het hulpwerk van Bil ly Graham kunnen deelnemers aan 'Amsterdam 86' - de meesten komen uit de Derde Wereld - gratis kleding en schoeisel mee naar huis nemen. Maar de evan gelisten blijken veel meer nodig te hebben. Daarin gaat de Neder landse afdeling proberen te voor zien. Veel deelnemers hebben al laten weten waaraan zij precies behoefte hebben. Tot nu toe zijn 600 aanvragen goedgekeurd. Het gaat om praktische en medische hulp. De functie van Van Barneveld - die in 1983 bij 'Tear Fund' weg ging na een conflict met het be stuur - is geen nieuwe baan. Hij blijft gewoon leraar natuurkun de aan een middelbare school. Het kantoor van 'De barmhartige Samaritaan' komt in Cothen (Utrecht). Tot de vestiging in Nederland werd besloten omdat christenen hier zo 'overweldigend goed' hebben gereageerd op de vraag om kleding, vertelde Van Barne veld. "Ik denk, dat ze nog veel meer wallen doen". Hij wil ook om ideele redenen bekendheid geven aan dit werk. "Geldzucht is de wortel van alle kwaad. De meeste rondreizende evangelis ten zijn doodarm". Halleluja - De Zuidkoreaanse predikant dr. Billy Kim, ondervoorzitter van de Wereldalliantie van Bap tisten en van 'Youth for Christ International', vertelde de evan gelistenconferentie in Amster dam over de geestelijke opleving in zijn land. In Korea groeit de kerk vier keer zo snel als de be volking. Sinds 1955 is het aantal christelijke gemeenten gestegen van 4000 tot 32.000. Er zijn nu bij na 10 miljoen christenen op een bevolking van 40 miljoen. Veel gemeenten moeten zondagsmor gens drie diensten houden om al le kerkgangers te kunnen her bergen. Volgens Kim liggen gebed, bij- belgetrouwe prediking, lofprij zing, een positieve levensinstel ling en vervolging ten grondslag aan de geestelijke opwekking in zijn land. "Heiligheid wordt dik wijls overschaduwd door christelijke activiteit. Werken voor God is goed, maar is niet het voornaamste. Activiteit heeft nog nooit diepgaande opwek king gebracht". Als voorbeeld van lofprijzing vertelde Kim van kapsalons, res taurants en supermarkten jn Seoul die 'Halleluja' heten. Zelfs de eerste betaalde voetbalclub in die stad draagt die naam. Ze werd opgericht door een vriend van Kim, die eigenaar is van een 63 verdiepingen tellend gebouw. "Het prijzen van God is een be langrijk element in geestelijke vernieuwing". Over vervolging zei de Kore aanse predikant, dat in de Kore aanse oorlog veel christenen naar Zuid zijn gevlucht. "Hun getuigenis h.ad tot gevolg dat bu ren tot geloof kwamen". Milieu Een twintigtal theologen, deskundigen uit de natuurwe tenschappen en vormingswer kers komt eind volgende maand in het vormingscentrum 'Kerk en Wereld' in Driebergen bijeen om de vraag te bezien hoe in de kerken meer aandacht kan ko men voor het milieuprobleem. Initiatiefnemers zijn het Her vormd werkverband voor maat schappelijk activeringswerk, de afdeling 'sociale vragen' van de Raad van Kerken en de vereni ging 'Goed rentmeesterschap', een christelijke milieu-organisa tie in Goes. Na de 'brede maat schappelijke discussie' over het energiebeleid is het opmerkelijk stil geworden in de kerken, zeg gen de initiatiefnemers, terwijl het nieuws daartoe zeker geen aanleiding geeft (zure regen, gif vondsten, ramp met de kernreac tor). De deelnemers aan het beraad willen een actieplan opstellen om de kerken meer voor het mi lieubeheer te interesseren. Moge lijk verschijnt er een publikatie als leidraad voor bezinning. Katwijk aan Zee. De her vormde gemeente in Katwijk aan Zee heeft goedkeuring ontvan gen voor de stichting van een ne gende en tiende predikants plaats per 1 juli. Ze zijn bestemd voor de nieuwe wijk 'Rijnsoe ver'. De wijkgemeenten heten 'Maranatha' en 'Rehoboth'. De beide kerkeraden gaan nu het beroepingswerk voor twee predi kanten ter hand nemen. Centrum voor de twee wijkge meenten is de pas geopende Maranathakerk. Zojuist is een actie gestart voor het aanbren gen van een luidklok in deze kerk. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Oostermeer (Fr.) R. H. Stutvoet Brouwershaven- Zonnemaire. Tevreden. De Bouw- en Res tauratiecommissie van de Her vormde Kerk is zeer tevreden over het 'terugploeg-experiment' van de overheid voor het onder houd van monumenten. Dat hield in, dat de overheid in 1984 en 1985 veertig procent van de onderhoudskosten van monu menten betaalde mits 70 procent van de werknemers zou worden gerecruteerd uit werklozen. De Generale Financiële Raad van de Hervormde Kerk speelde daarop in door het de betrokken kerke lijke gemeenten mogelijk te ma ken, een even groot bedrag te le nen bij de Stichting Kerkelijk Grootboek. In eerste instantie stelde de overheid aan de Hervormde Kerk f 4.800.000 subsidie ter be schikking. Dat betekende, dat in die twee jaar voor f 12. miljoen aan onderhoudswerk kon wor den uitgevoerd. Gezien de grote belangstelling besloot de over heid, deze f 12 mihoen uit te brei den tot ongeveer f 19 miljoen, en dat betekende ruim f7,5 mfljoen aan subsidie. Voor 1986 geldt een andere re geling. Daarover is de commissie minder positief. Protest. De rooms-katholie- ke vredesbeweging 'Pax Christi Nederland' heeft bij de voorzitter van de Russische vredesraad ge protesteerd tegen de behande ling van leden van de onafhanke lijke vredesgroep in de Sowjet- Unie. De vredesraad steunt het beleid van de regering, de vre desgroep wil meer vertrouwen wekken tussen Oost en West. "Het is ons niet ontgaan, dat onze vrienden tot criminele figu ren worden gemaakt", schrijft secretaris Jan ter Laak van 'Pax Christi Nederland' in zijn brief. De een wordt opgenomen in een kliniek, de ander zit gevangen en weer een ander wordt tot twee jaar strafkamp veroordeeld. Een 4 procents lening van duizend Rijksmark.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6