Erkenning van tandprothetici wekt woede op Ex-staatssecretaris Ploeg ziet niet om in wrok Hond bijt kind dood Van Agt om opheldering gevraagd Vreemdeling zit al drie maanden vast op Schiphol Katwijkers voorzitters van SGP Zwart-slapen in hotels bestreden via 'hotelex' VRIJDAG 18 JULI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde is er "ontsteld en boos" over dat het kabinet deze maand akkoord is gegaan met een wetsvoorstel waarin het beroep van tandprotheticus wordt erkend. De tandartsenorganisatie heeft gisteren aangekondigd, dat ze geen medewerking zal verlenen aan de opleiding en de erkenning van het beroep tandprotheti cus als niet wordt bepaald, dat het afleveren van volledige kunstgebitten moet gebeuren op voorschrift van tandarts of arts. De NMT staat op het standpunt, dat het maken van prothesen niet alleen een zuiver technische han deling is, maar dat er ook medische en biologische kennis voor nodig is waarin de tandarts wel en de tand protheticus niet is opgeleid. De maatschappij verwijst naar een eerder commentaar van de hoogleraren prothetiek op het rap port van de departementale werk groep Gebitsprothetische Voorzie ningen. De hoogleraren verklaar den toen, dat tandprothetici gelijk waardig aan tandartsen zouden moeten worden opgeleid. Als de Inbreker opereerde op grote schaal UTRECHT (ANP) De politie heeft in het huis van zijn ouders in Den Helder een 25-jarige man aange houden. Hij wordt verdacht van een zeer groot aantal inbraken in woningen in het hele land, maar vooral in de kop van Noord-Hol land en de provincies Utrecht en Friesland. De man stal uitsluitend geld. Een enkele keer nam hij ook auto's mee, waarvan hij bij de inbraak toevallig de sleutels vond. De re cherche heeft hem uiteindelijk ge vonden via vergelijkend sporenon derzoek en een door getuigen op gegeven signalement. Hoeveel woningen de man de laatste maanden precies heeft „be zocht" is nog niet bekend, ma^r het zijn er waarschijnlijk enkele hon derden. De politie heeft ook nog geen idee van het totale bedrag dat hij heeft buitgemaakt. DOMBURG (ANP) - Een negen maanden oude hond, een Franse staander, heeft in Domburg in een vakantiewoning een Belgisch ge handicapt jongetje van tien jaar doodgebeten. Dit heeft de politie gisteren meegedeeld. De jongen was tijdens het drama alleen thuis en zijn ouders ontdek ten bij hun thuiskomst wat er was gebeurd. De jongen werd zwaarge wond overgebracht naar het zie kenhuis in Vlissingen, waar hij aan zijn verwondingen bezweek. Uit het onderzoek door de politie is niet vast komen te staan waarom de hond de jongen heeft aangeval len. Het is ook niet bekend wat er met de hond is gebeurd. gebitsprothetische behandeling wordt gedegradeerd tot het louter afleveren van een technisch pro- dukt, zal deze zorg volgens de hoogleraren terugvallen naar een niveau van tien tot twintig jaar ge leden. Door erkenning van tandprothe tici wordt het herkennen van mondziekten vertraagd en bemoei lijkt, aldus de NMT, die dit een ge vaar voor de volksgezondheid noemt. Ze meent ook, dat het wets voorstel vooruitloopt op wat het ontwerp van wet op de beroepsuit oefening individuele gezondheids zorg (BIG) wil regelen en dat de overheid een advies van haar eigen adviescommissie over de opleidin gen van tandartsen negeert REEENKOPPEN (ANP) - De poli tie in Ede heeft gisteren enkele tientallen reeënkoppen in een bos gevonden. Volgens een woord voerder ging het om 32 koppen van dieren, die niet zo lang geleden op vrij deskundige wijze moeten zijn geslacht. Het waren zowel oude als jonge dieren. Agenten vonden de dierenkoppen na aanwijzingen van een jager. Wie de koppen heeft ach tergelaten, is volgens de politie nog een raadsel. Gezien het grote aan tal wordt niet aan stropers gedacht. 'It's against the boof, the luck,you know OUD GASTEL (GPD) - „First you get a stamp here, then you get a hole in your arm there. It is for the boof, you know". De agenten op het politiebureau in Oud Gastel deden gisteren hun best om de plaatselijke Tamils duidelijk te maken dat ze moes ten worden ingeënt tegen de bof. De vluchtelingen zelf waren verrast. Zij kwamen alleen naar het bureau voor hun verplichte, wekelijkse registratie op don derdagmorgen. Enkele Tamils, onder wie hun president P. Suppiah, zetten het na het zien van de vaccinatiespuiten ver schrikt op een lopen. Het viel de Gastelse agenten dan ook niet mee om de Tamils uit te leggen waarom ze een in jectie moesten krijgen. Pogin gen als, „its against the boof, against the luck" haalden wei nig uit (het juiste Engelse woord voor bof is overigens 'mumps' of'parotitis'). Meer duidelijkheid verschaf te een foldertje van de ver pleegster die de inenting in een hoekje van het politiebureau voor haar rekening nam. In hun eigen taal werd de vluchtelin gen daarin uitgelegd wat aan de hand is. Uiteindelijk gingen de meesten daarom, zij het schoor voetend, akkoord met de prik in hun bovenarm. De inenting gebeurde op ad vies van de geneeskundige hoofdinspectie van de volksge zondheid. In het opvangcen trum voor Tamils in Lochem zijn twee gevallen van bof ge constateerd. Omdat Aziaten veel minder weerstand tegen deze ziekte hebben dan Euro peanen, en omdat de bof bij volwassenen kan leiden tot complicaties (ontstoken zaad ballen met als gevolg impoten tie), achtte de hoofdinspectie vaccinatie noodzakelijk om een mogelijke epidemie onder de vluchtelingen te voorkomen. Wat deze geüniformeerde deelne mer aan de Nijmeegse Vierdaagse bezielde een kist tijdens zijn tocht mee te nemen is niet bekend. Een weddenschap? (foto anp> Record-Vierdaagse: een huwelijk en water voor 2,50 NIJMEGEN (GPD) - Hoewel het aantal uitvallers lager was dan woensdag dunde de dag van de heuvels het leger Vierdaagse-lo- pers gisteren uit tot 26.599. Voor 703 lopers was de combinatie klim men/dalen en warmte te veel van het goede. Ze mochten vandaag dan ook niet aantreden voor de eindspurt. De duizenden die waren overgebleven, stonden vanochtend wel in alle vroegte al bij de vertrek plaats klaar. De derde wandeldag leverde in het algemeen minder problemen op dan de tweede. Niet alleen was het aantal uitvallers kleiner, de overgebleven wandelaars liepen ook sneller. Het extra lang open houden van de controleplaatsen was gisteren niet nodig. Ook bij de blarenposten waren er, behalve de vervelende voetblaren, geen pro blemen. De woensdag uitgeputte voorraden pleisters en jodium wa ren inmiddels weer aangevuld: voor iedere geplaagde wandelaar een verlichting. De laatste wandeldag, die van wege de intocht altijd de meest feestelijke is, heeft nog een tweetal bijzonderheden op het programma staan. Allereerst is er de ponton brug bij het Brabantse Cuyk, die ieder jaar voor droge voeten moet zorgen, althans aan de buitenkant Met de gedachte dat het gezelliger is met elkaar te lopen dan alleen legden deze deelnemers aan de Vierdaagse gisteren hun derde wandele tappe af (foto ANP) van de schoen. Deze werd vanoch tend tussen zes en zeven uur voor het laatst over de Maas gelegd. Vol gend jaar kan het Vierdaagse-le- gioen via een gloednieuwe vouw- brug de rivier oversteken. De pon tonbrug wordt dan, na jaren trou we dienst, naar het museum ver- Meer aandacht zal echter het al lereerste ooit gesloten Vierdaagse- huwelijk trekken. Deelnemers Hans Daamen en Ingrid Biemans uit Maarssenbroek hebben zich vandaag in de echt laten verbin den. Als bruid en bruidegom lopen ze vervolgens met de getuigen de laatste tien kilometer naar Nijme gen, waar hen een extra feestelijk onthaal wacht. De jubileum-Vierdaagse (de ze ventigste) blijft de Vierdaagse van de records: de grootste deelname, de meeste uitvallers op de tweede dag, maar nu ook nu het duurste glas water. Werd op de tweede marsdag langs de route door „bereidwillige" toeschouwers al 25 tot 50 cent voor een glas water gerekend, gisteren moesten van dorst smachtende wandelaars al een rijksdaalder moeten neertellen. En met die knaak is zelfs het record van de As ser TT-races (f 1,50) gebroken. DEN BOSCH (ANP/GPD) - Pro vinciale Staten van Noord-Brabant willen van de commissaris van de koningin mr. A. van Agt ophelde ring over de betaalde bijbaan die hij sinds maart vervult bij het Rot terdamse beleggingsfonds Orco. Fractievoorzitter van de PvdA, me vrouw Baartmans, zei gisteren gro te moeite te hebben met het toetre den van Van Agt tot de raad van bijstand van dat beleggingsfonds. „Het stuit mij zeer tegen de borst, zeker van iemand als Van Agt van wie je een zeker ethisch handelen verwacht". Van Agt zou vuile handen maken omdat Orco zich bezighoudt met het omzeilen van de belastingwetgeving. Ook CDA en D66 willen de nevenfunc tie ter discussie stellen. Van Agt heeft in een eerste reac tie laten weten dat zijn werk bij Or co „gemeten naar morele normen vergelijkbaar is met wat accoun tants, advocaten of belastingcon sulenten doen, namelijk het infor meren over de inhoud van een be paalde wetgeving". Het beleggingsfonds Orco maakt winst via belastingconstructies met hypotheken in Australië. Vol gens woordvoerder Broere van Or co zou de raad van bijstand direct reageren als ze onwettige handelin gen zou signaleren bij Orco. „We functioneren juist in het kader van die belastingwetgeving", aldus Broere. Volgens Broere is Van Agt tot de raad van bijstand van het Optimaal Rendement Consortium (Orco) in Rotterdam toegetreden vanwege Twee Nederlanders niet in arrest DEN HAAG (ANP) - De Nederlan der Michel Post en zijn reisgenote Marlie Hollands blijken nooit in Moskou gearresteerd te zijn ge weest. De geruchten over hun mo gelijke arrestatie door de KGB ont stonden vorige week woensdag. Het Amsterdamse „Groeppa Doveijija" comité meldde toen dat Post was gearresteerd in het bijzijn van twee actieve leden van de ge lijknamige Moskouse onafhanke lijke vredesgroep. De twee Russen werden volgens het comité in een politiebureau ondervraagd en de zelfde dag nog vrijgelaten. Van Post en Holland werd niets meer vernomen, waarop men aannam dat het tweetal nog in arrest zat. Het comité had in een reactie ge steld 'de arrèstatie te beschouwen als een poging van de autoriteiten om de groep te isoleren van contac ten met buitenlanders'. Inmiddels blijkt dat de Russi sche politie weliswaar twee perso nen uit Post's auto heeft gehaald, maar dat Post zelf en zijn reisgeno te ongehinderd verder konden rei zen. zijn grote capaciteiten. Hij volgde de socialist professor dr. Halber- stadt op. „Van Agt is een bekwaam man, en wij werken erg kwalitatief gericht". De raad van bijstand benoemt zijn eigen leden en is onderge bracht in een aparte stichting. Broere: „Vanuit een neutrale posi tie moet de raad er op toezien dat er geen malversaties worden ge pleegd". Al eerder kwam Van Agt met de Brabantse Staten in aanvaring over zijn nevenfuncties in het be drijfsleven. De Staten zijn weinig gecharmeerd van zijn te grote ver strengeling met het bedrijfsleven. Van Agt vindt die bedrijfscon- tacten nodig 'om te weten wat er in die wereld te koop is'. Hij wil daar ook redelijk vrij in zijn 'zonder dat te overdrijven', zoals hij bij een vo rige gelegenheid zei. Zijn twee an dere commissariaten, bij DSM en een Overijssels bouwbedrijf, hoef de hij niet neer te leggen. Ook over een meldingsplicht van die bij baantjes aan de staten is volgens hem niet gerept. Orco-woordvoerder Broere be strijdt dat er sprake is van belastin gontwijking. „Een studeerkamer mag je, als je er een hebt, ook af trekken, en daar heeft niemand moeite mee. Beleggers (onder wie ondernemers) proberen hun mid delen zo optimaal mogelijk te be leggen. Met Australië bestond een legale verdragssituatie. Dan inves teer je in dat land. Als dat niet meer kan, zoeken we iets anders". Ad Ploeg (links) in zijn tijd als staatssecretaris van landbouw en visse rij samen met minister Braks tijdens de behandeling van de begroting van hun departement in de Kamer. Braks is als bewindsman aangeble ven, voor Ploeg was geen plaats in het nieuwe kabinet. (foto gpd> ARNHEM „Ik ben geen minister van defensie geworden, omdat ik een uitgesproken mening heb. Lubbers heeft ooit gezegd liever geen generaals en kolonels in zijn kabinet te wensen en ik heb een militair verleden. Van Eekelen is bovendien vier jaar staatsecretaris op defensie geweest". door Paul de Gram WD-defensiespecialist Ad Ploeg (58), in het eerste kabinet- Lubbers staatssecretaris van land bouw en visserij, ziet niet om in wrok. Niet hij maar zijn partijge noot Van Eekelen volgt de chris ten-democraat De Ruiter op als mi nister van defensie. Een teleurstel ling voor Ploeg, maar hij ligt er niet wakker van. Ploeg, al sinds 1972 parlementa riër, keert terug naar de Tweede Kamer, waarin hij feitelijk alweer zitting heeft sinds hij op 21 mei als staatssecretaris demissionair werd. Met, zoals hij zelf zegt, 'een aantal interessante vooruitzichten', waar over hij zich in dit stadium niet wenst uit te laten. De Arnhemse luitenant-kolonel buiten dienst, die van alle leden van het eerste kabinet-Lubbers naar eigen zeggen de meeste wet gevende arbeid verrichtte, betreurt het verdwijnen van zijn staatsse cretariaat op landbouw en visserij in hoge mate. Niet alleen vanwege de politieke gevolgen (de WD had de afgelo pen jaren flinke inbreng op het tra ditioneel christendemocratische ministerie van landbouw en visse rij, red.), maar ook omdat de pro blematiek naar zijn oordeel zo om vangrijk is, dat een minister het' werk alleen nauwelijks afkan. Ploeg hield zich de afgelopen vier jaar met name bezig met agra rische exportbevordering. Neder land werkte zich in die tijd in de wereld op tot tweede uitvoerland van agrarische produkten na de Verenigde Staten, en ook de bloe menexport naar de VS en Japan nam een grote vlucht. Een minister alleen, die veel van zijn tijd in Brussel doorbengt in het kader van de Europese land bouwproblematiek, kan daar vol gens de Arnhemmer naar verwach ting straks onvoldoende aandacht aan besteden. Veel is er naar zijn oordeel bovendien nog te doen bij het aanboren van nieuwe markten (o.a. in Azië) en de agrarische ont wikkelingssamenwerking. Ploeg reisde de afgelopen jaren naar Oman, Jemen, Pakistan, Tur kije, Japan, Zuid-Korea, Iran en de Soedan om de agrarische export te bevorderen met in zijn kielzog veelal een veertigtal bedrijven. „De resultaten zijn, durf ik te beweren, bevredigend. Ambtenaren, wier macht als gevolg van het opheffen van het staatssecretariaat straks ten onrechte weer zal toenemen, kun je dat niet laten doen. In dat soort landen overlegt men niet met het particuliere bedrijfsleven, maar louter met regeringen". „Kijk ook naar de visserij. Ne derland beschikt over een van de grootste vloten van Europa, maar een eigen minister of staatssecreta ris, zoals de meeste landen in Euro pa, kan er niet meer af'. Ploeg ziet terug op 'een heel inte ressante tijd'. „Allerlei wetten zijn van de grond getild. Ik noem de Pachtwet, de Landinrichtingswet, de wijziging Visserijwet, de Wet op de Diergeneesmiddelen en de Wet op de Diergeneeskunst". Het laatste wapenfeit van de Arnhemmer op wetgevend gebied was het acht andere wetten vervan gende geintegreerde ontwerp Ge zondsheids- en Welzijnswet van Dieren, waarop jaren is gezwoegd. „Ik betreur het dat ik dat ontwerp niet meer in de Kamer kan behan delen en verdedigen, want er steekt veel tijd in. Het is een beetje mijn geesteskind". Ploeg wijst er op dat in het re geerakkoord is vastgelegd dat alle zaken, die met.de Keuringsdienst van Waren van doen hebben bij Landbouw en Visserij worden on dergebracht. „Een goede zaak. Want of het nu om hormonen ging, garnalen of Afrikaanse varkens pest, landbouw had er steeds mee van doen. Er deden zich competen tiekwesties voor, overlappingen en wat dies meer zij. Landbouw mocht alles doen tot aan de winkel deur. Daarna was het ineens een zaak van het ministerie van WVC. Dat behoort nu gelukkig tot het verleden" "De 1000 man van WVC die zich met deze zaak bezighielden, ko men bij de 1500 van Landbouw. Voeg dat feit bij het gegeven, dat natuurbehoud en openluchtrecrea tie vier jaar geleden bij mijn aan treden al bij Landbouw waren on dergebracht, dan zie je dat er ge woon te veel werk is voor een mi nister alleen". SCHIPHOL (ANP) - In de wacht ruimte voor reizigers op Schiphol verblijft al meer dan 3 maanden een door de Nederlandse justitie geweigerde vreemdeling in af wachting van de goedkeuring van een land om daar opgenomen te worden. In die periode heeft hij al leen enkele dagen heen en weer ge reisd tussen enkele landen om steeds opnieuw te horen dat hij daar niet welkom was. De KLM heeft gisteren contact gezocht met het ministerie van jus titie om wat de woordvoerder van de maatschappij noemde „in geza menlijk overleg" een oplossing voor de man te vinden. Volgens de marechaussee op Schiphol heeft nog nooit eerder een vreemdeling zo lang op de luchthaven gebivak keerd. De man, van wie wordt aangeno men dat hfj Ethiopiër is, arriveerde op 3 april op Schiphol met een lijn- vlucht van de KLM vanuit Saoedi Arabië. Bij de marechaussee bleek dat hij reisde op een vals paspoort dat in Somalië was afgegeven. Hierop werd hem de toegang tot ons land geweigerd. De man vroeg daarop asiel aan. Volgens de woordvoerder van het ministerie van justitie is dat ge weigerd op grond van zijn verkla ring dat hij vier jaar in Saoedi Ara bië heeft gewerkt, nadat hij Ethio pië legaal met een geldig paspoort had verlaten. Krachtens internatio nale verdragen was de KLM na de afwijzing verplicht de man weer van Schiphol te vervoeren. Hij was vrij in de keuze van zijn bestemming. Zijn vervalste pas poort kreeg hij terug. Daarmee ver trok hij naar Cairo. Bij aankomst bleek, aldus de woordvoerder van de marechaussee, dat hij tijdens zijn reis zijn papieren had vernie tigd. Gevolg: de man werd weer naar Nederland teruggestuurd. Er volgde een tweede reis naar Cairo toen via het consulaat van Somalië in Nederland een zogehe ten laissez-passer voor de man was verkregen. Opnieuw echter werd Vijftien maanden cel voor incest GRONINGEN/DEN BOSCH (ANP) - Een 46-jarige man uit Hoo- gezand is gisteren door de recht bank in Groningen veroordeeld tot een gevangenisstraf van 15 maan den wegens incest. Hij heeft be kend dat hij in een periode van ten minste acht jaar een incest-relatie heeft gehad met zijn twee stief dochters. Dit begon toen de meis jes respectievelijk twaalf en der tien jaar oud waren. Volgens de man had alles zich op vrijwillige basis afgespeeld. Bo vendien was de moeder van de meisjes op de hoogte. Nadat haar vriend een afkeer van haar had ge kregen sinds ze een borstamputa- tie had moeten ondergaan, hadden beiden beslist dat voortaan de dochters hun stiefvader seksueel moesten bevredigen. De officier van justitie in Den Bosch heeft tbr en een celstraf van 1 jaar geëist tegen een 38-jarige man uit Eindhoven. "Deze gevaar lijke man hoort niet in onze maat schappij thuis", aldus mr. J. van Zon gisteren voor de rechtbank in Den Bosch. De Eindhovenaar wordt ervan verdacht talrijke sek suele relaties te hebben aange knoopt met kinderen van rond de twaalf jaar. Omdat de man al vaker voor dergelijke feiten voor de rechtbank heeft gestaan vond de officier het nu tijd voor tbr. hij door de autoriteiten in Cairo ge weigerd, nu met de mededeling dat de gegevens die op het laissez-pas ser waren vermeld vals zouden zijn. De man gaf daarop te kennen naar Ethiopië te willen. In Rome zou hij overstappen op een vlucht van Ethiopian Airlines. Deze maat schappij echter weigerde hem te vervoeren omdat men bang was dat hij door de Ethiopische autori teiten niet zou worden toegelaten. Volgens de KLM-woordvoerder willen de autoriteiten in Djedda in Saoedi Arabië waar de man van daan kwam hem eveneens niet toe laten. Bovendien zou hij zelf te kennen hebben gegeven niet terug te willen. Dit is echter het land dat hem krachtens internationale ver dragen opnieuw moet toe laten, wanneer kan worden aangetoond dat hij daar inderdaad heeft ge werkt voor hij naar Nederland reis de. DEN HAAG- Het hoofdbestuur van de Staatkundig Gereformeer de Partij heeft ds. D. Slagboom, christelijk gereformeerd predikant in Katwijk aan Zee, aangewezen als partijvoorzitter. Hij volgt ds. H. G. Abma op, die vorig jaar februari aftrad. De hervormde predikant van Katwijk aan Zee W. Chr. Ho- vius is tweede voorzitter gewor den. Ds. Slagboom (59) zit al sinds 1969 in het hoofdbestuur van de SGP. Zijn collega Hovius (52) werd er pas dit jaar in gekozen. Zij heb ben het partijwerk zo verdeeld, dat zij hun ambt in Katwijk gewoon kunnen voortzetten. De SGP bestaat sinds 1918. Al tijd is een predikant er voorzitter van geweest. Leidse archeologen ontdekken j agerspost van 12.000 jaar oud EIJSDEN (ANP) - Archeologen van de rijksuniversiteit Leiden hebben bij de Belgische grens in het Nederlandse Eijsden een uit kijkpost van jagers uit het eind van de laatste ijstijd blootgelegd. De ouderdom ervan wordt geschat op zeker 12.000 jaar. De vondst in het tot Eijsden behorende dorp Mesch is gisteren bevestigd door een woordvoerder van de gemeente. De archeologen hebben inmiddels een subsidieverzoek bij de ge meente Eijsden ingediend. Volgens hen betreft het een unie ke werkplaats met uitkijkpost waar jagers uit de ijstijd uit vuur steen tal van werktuigen hebben vervaardigd. Onder meer is er een spits van vuursteen ontdekt die ge bruikt werd als boor of priem. Het is de tweede prehistorische vuursteenwerkplaats in Zuid-Lim burg. In 1982 werd een soortgelijke vondst, wel geringer van omvang, gedaan in Sweikhuizen, gemeente Schinnen. Beide prehistorische plekken kunnen waardevol studie materiaal opleveren over de laatste ijstijd, zo'n 80.000 tot 120.000 jaar geleden. Uit het begin van deze pe riode zijn geruime tijd geleden in de Maastrichtse Belvedère-groeve zogenoemde Neanderthaler-vond sten gedaan. KOUDEKERKE (GPD) - In de hotelwereld staan ze bekend als 'walk-outs' (weglopers). Hotelgasten die vertrekken zonder de re kening te betalen. Hoewel het nog geen groot probleem is, zorgen de niet-betalende 'gasten' toch voor een flinke schadepost en voor al veel ergernis. Met name dat laatste is voor directeur E. J. P. Izeboud van het Westduin Hotel in Koudekerke aanleiding geweest om te probe ren zich tegen de 'walk-outs' te beschermen. Hij heeft inmiddels een 'hotelex', een telex of telefoonketen opgezet van hotelhouders in heel Nederland die elkaar waarschuwen zodra er bij een van hen een 'zwart-slaper' is gesignaleerd. Hij kwam op het idee omdat uit de praktijk gebleken is dat de zwartslapers het in de regel ook bij andere zaken proberen. Zijn waarschuwingsketen omvat op dit moment de grootste hotels en motels op Walcheren en een enkele daarbuiten. In vergelijking met de Randstad is het verschijnsel zwart-slapen in Zeeland nog gering. Maar zegt Izeboud: „Elke keer wanneer je bent beetgeno men denk je: verrek, daar moet ik toch eens iets aan doen". Hij schat het aantal 'weglopers' in zijn hotel, waar jaarlijks ongeveer 29.000 gasten verblijven, op ongeveer tien. Vorige week bijvoorbeeld, was het weer zo ver. „Een man meld de zich bij de receptie. Hij was, tenminste dat vertelde hij, net aan zijn stembanden geopereerd en kon daarom alleen fluisteren. Hij nam een kamer, deed zich aan tafel te goed en dronk aan de bar de nodige borrels. De volgende ochtend was hij verdwenen. Ik belde wat collega's, en één vertelde me dat die kerel ook bij hem op bezoek was geweest". Dit seizoen had de heer Izeboud verder nog te maken met een dame die behalve hem vier andere hotelhouders om de tuin had weten te leiden. „Bij mij heeft ze een week gelogeerd, lekker gege ten en gedronken. Ze vertelde nog dat ze het een uitstekend hotel vond. Op een dag zou ze even naar de bank gaan. We hebben haar nooit teruggezien. Wel liet ze twee paar vuile sokken achter, een gebruikte zakdoek, een tandenborstel en tandpasta. Naar ons geld konden we fluiten". De gasten vooruit laten betalen, vindt hotelhouder Izeboud geen goede oplossing. „Dat staat zo onsympathiek". Hij gooit het liever over de boeg van het waarschuwingssysteem. Een ander belangrijk punt, vindt directeur Izeboud, is dat de hoteleigenaren, aangesloten bij hotelex, gevallen van zwartslape- rij onmiddellijk melden bij de politie. „Nu gebeurt dat vaak niet omdat mensen denken dat het toch niets uithaalt. Maar ze verge ten dat wanneer iemand uiteindelijk tegen de lamp loopt, hem of haar flessentrekkerij ten laste kan worden gelegd. Als de politie denkt dat het de eerste keer is dat de 'walkout' iets dergelijks uithaalt, grijpt ze niet in". Op het moment hebben zich vijf Zeeuwse bedrijven bij zyn ini tiatief aangesloten. „Maar", zegt Izeboud, „ik verwacht dat dat er in de toekomst wel meer zullen worden".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5