Politie helpt bij verhalen schade kleine criminaliteit 'Historische zeilschepen zijn goedkope woonboten' Reddingsvlotten voor katten in de Waardgracht Wilde achtervolging Stichting Wegloophuis kampt met tekort aan medewerkers GROENTEPRIJZEN FORSOMLAAG! VRIJDAG 18 JULI 1986 LEIDEN PAGINA Ondernemer eist vertrek uit Galgewater DEN HAAG/LEIDEN - ..Die zoge naamde historische schepen in het Kort Galgewater dienen slechts als goedkope woonboten. Daarbij ver vuilen ze water en lucht, veroorza ken hinder en overlast door rook. stank en lawaai en beperken het uitzicht en de parkeergelegenheid langs het water". Aldus N. G. Blonk gisteren voor de afdeling rechtspraak van de Raad van State waar hij het afmeren van oude be- drijfszeilschepen in Galgewater en Kort Galgewater aanvocht. Blonk is eigenaar/ditecteur van onder meer een garagebedrijf aan het Kort Galgewater. Het afmeren van de oude zeil schepen is een gevolg van de in ju ni 1984 door de gemeenteraad aan vaarde nota 'Leiden de moeite waard', waarin een haven voor his torische vaartuigen werd bepleit. De gemeente verstrekte daarop in september 1984 een vergunning aan de Stichting Historische Ha ven Leiden om aan Galgewater en Kort Galgewater oude zeilschepen af te meren. Maar tijdens de behandeling van de beroepszaak gisteren bleek dat die tijdelijke vergunning in sep tember vorig jaar was afgelopen en dat de rond dertien schepen die er nu liggen dus in feite illegaal hun ligplaats innemen. Gemeentelijk woordvoerder Van Paridon gaf dat ook toe. maar ver wees naar een komende gemeente lijke nota waarin de voors en te- gens van de historische haven op een rijtje worden gezet. Aan de hand hiervan zullen de omwonen den over het initiatief hun zegje kunnen doen en zal de gemeente raad over het al dan niet blijven van de historische haven .een be slissing nemen. Overigens werd tijdens de be handeling van de beroepszaak ook duidelijk dat er in de meeste sche pen gewoond wordt, hetgeen niet is toegestaan. Van Paridon liet we ten dat ook de gemeente hierdoor was verrast, maar er niet tegen op treedt. Weliswaar wordt er op ge controleerd, maar er worden geen schepen weggestuurd. Staatsraad H. Polak wees er daarbij op dat de verleende tijdelij ke ligplaatsvergunning formeel wellicht helemaal niet aan de stich ting kan worden afgegeven, maar aan de schippers zelf moet worden verleend. Hij meende bovendien dat indien er zo veelvuldig op de schepen wordt gewoond dit een gevaar kan inhouden voor het ver lenen van een nieuwe en mogelijk dan definitieve ligplaatsvergun- ning voor de schepen. Namens de Stichting Historische Haven Leiden werd naar voren ge De bedrijfszeilschepen in het Galgewater zijn ondernemer Blonk i bracht dat haar leden zich veel moeite getroosten om de oude schepen in historische staat terug te brengen. Veel historische be drijfszeilschepen worden zo van de totale onttakeling gered. De woordvoerder stak daarbij niet on der stoelen of banken dat tijdens doorn in het oog. Ze veroorzaken volgens hem stank die restauratie de schepen dikwijls worden bewoond. Inmiddels was echter een ligplaats buiten Leiden gevonden waar luidruchtige repa raties aan de zeilschepen verricht kunnen worden zodat omwonen den hiervan geen last meer zullen ondervinden. Leiden krijgt 40.000 gulden voor project Gemeente organiseert diverse cursussen LEIDEN - Voor mensen zonder be taald werk in Leiden organiseert de directie welzijn van de gemeen te het komende seizoen weer een aantal cursussen. Het deelnemen aan de cursussen is gratis. Voor ge reedschappen wordt (indien nodig) gezorgd. Alleen de leerboeken voor de talencursussen moeten door de deelnemers zelf worden gekocht. Het cursusprogramma is tot stand gekomen samen met de Leidse Volksuniversiteit K O/ KIK en het Leids Vrijetijds Cen trum. De talencursussen zijn Duits (voor beginners en gevorderden LEIDEN - De politie heeft van nacht na een wilde achtervolging een 22-jarige man uit Rijpwetering aangehouden. De man reed omstreeks half vier over de Gooimeerlaan toen hij een politie-auto in het oog kreeg en er Insluipers betrapt LEIDEN - Een bewoonster van een kamer aan de Oude Singel be trapte gisteravond twee jongens die bezig waren hun slag te slaan in haar woning. De insluipers, die al een stereoto ren hadden klaar gezet om mee te nemen, gingen er als een haas van door. De Leidse politie heeft de omgeving afgezocht maar kon het tweetal niet meer vinden. De poli tie waarschuwt er voor dat er de laatste dagen, met veel open ramen en deuren, geregeld insluipingen in woningen zijp. LEIDEN - Katten kunnen voor taan met een gerust hart in de Waardgracht vallen. Waardgracht bewoner John Kieft heeft deze week namelijk twee reddingsvlot ten voor katten in de gracht gelegd. De katten kunnen volgens hem op deze manier even op krachten ko men om vervolgens de sprong naar de wal te wagen. Volgens Kieft was hel hoog noodzakelijk dat er wat voor te wa ter geraakte katten gebeurde. Vol gens hem verdrinken er geregeld dieren in de Waardgracht. "De wal kant is veel te hoog. Een kat die in het water terecht is gekomen, bij voorbeeld omdat ze is nagezeten door een hond, kan er nooit op ei gen kracht uitkomen. En er zijn in de kant nergens verlagingen aan gebracht". Begin deze week was voor hem en zijn vrouw Adrie de maat vol toen ze 's nachts om half vijf hun bed uitmoesten om een poes van de verdrinkingsdood te redden. Dat lukte weliswaar. Een bos bloe men met dankbetuiging, gestuurd door de gelukkige eigenares van de kat, staat bij Kieft als stille getuige op tafel. Toch vond Kieft dat er meer moest gebeuren. Zij schoon vader deed hem vervolgens het idee aan de hand om een vlot voor te water geraakte katten in elkaar te timmeren. volgens de Deutsch Aktiv- metho de), spreekvaardigheid Engels en Frans (op middelbare school-ni- veau volgens de methode On parle francais). Verder zijn er een cursus Nederlands, grammatica en spel ling, en praktisch Nederlands. De ze laatste cursus is speciaal voor degenen die zich willen oefenen in notuleren en het schrijven van ver slagen en zakelijke brieven. Ook wordt er op twee niveaus Spaanse les gegeven. Praktische cursussen zijn elektra en elektronica, fotografie, ehbo, gi taar, pottenbakken, spinnen en we ven en tekenen en schilderen. Voor de talencursussen moeten de deelnemers de informatiemid dag bezoeken. Deze wordt op dins dag 9 september gehouden om 14.00 uur in het gebouw van K O, ingang Hazewindsteeg. Op die middag wordt het niveau van de taalbeheersing vastgesteld om een goede indeling van de groepen mo gelijk te maken. Voor nadere inlichtinen kan men terecht bij de directie Welzijn, tele foon 254763 (Roel Roos). meteen als een haas vandoor ging. Twee agenten zette de achtervol ging en maande de vluchtende au tomobilist op de Oegstgeesterweg tot stilstand. Daarop stopte de man maar maakte vervolgens rechtsom keer om er weer met hoge snelheid vandoor te gaan. Bij de daarop volgende achter volging werden zeker tien a twaalf politie auto's uit Leiden en omge ving ingezet waarbij snelheden van 180 a 190 kilometer per uur werden bereikt. De rit eindigde uiteindelijk in de Haarlemmermeer waar de 22-jarige de macht over het stuur verloor en met zijn auto de Ringvaart indook Eenmaal op het droge verklaarde de automobilist het "een leuk spel letje te hebben gevonden". Vol gens de politie had de man een flin ke borrel op en heeft hij zo'n beetje de hele wegenverkeerswet overtre den. Hij is vanmorgen na verhoor heengezonden. Kieft ging meteen aan de slag met wat hout dat hij nog thuis had staan. Hij maakte een platform met een trapsgewijze zijkant, zodat de dieren zich vrijwel moeiteloos uit het water kunnen verheffen. En om voor buitenstaanders de bedoe ling van het vlotje duidelijk te ma ken. schreef hij op de bovenkant met plakletters: 'reddingsvlot voor katten, afblijven aub'. Onderaan het vlot bevestigde hij een touw met daaraan een gewicht uit een wasmachine zodat hij het stevig op de bodem van de Waard gracht kon verankeren. Van een omwonende mocht Kieft een roei boot lenen zodat hij de twee plat forms netjes te water kon laten. En daar liggen ze nu dus. midden in de Waardgracht. Katten hebben er nog niet opge zeten. "Nee, dat zou te mooi zijn", zegt Kiefts vrouw. "Maar eenden wel". Kieft zelf maakt zich overi gens -een beetje zorgen over de vraag of degemeente ingrijpt. "Die weet nog van "niets. Maar ja. ik kan me niet voorstellen dat ze bezwaar heeft. Boten varen hier niet. Daar is het water te ondiep voor en bo vendien loopt de gracht dood". Kieft zou nog wel meer reddings vlotten willen maken. "Maar daar heb ik voorlopig geen geld voor". LEIDEN - Het kan vrijwel on gestraft. ruiten ingooien, auto's met spijkers van krassen voor zien of boompjes aan een voor tijdig einde helpen. Zie de cij fers van de politie: vorig jaar werden 749 aangiften van ver nielingen gedaan en in slechts 157 gevallen werd de dader in de kraag gegrepen. De hen toe gemeten straf is, zeker bij een eerste overtreding, veelal wei nig indrukwekkend: een pro ces-verbaal en een flinke repri mande. Van vergoeding aan het slachtoffer van de aange richte schade is in maar heel weinig gevallen sprake. Het is hoog tijd dat vooral in dit laatste verandering komt, is de me ning van de Leidse politie. Heel blij is men op de Langegracht dan ook dat de ministeries van binnen landse zaken en justitie de politie 40.000 gulden subsidie heeft toege kend voor het opzetten van het project 'Schadebemiddelingsbu reau en slachtofferhulp'. Het pro ject duurt voorlopig een jaar. Het is In het politiewereldje tamelijk uniek en de voortgang ervan zal dan ook door het ministerie van justitie nauwlettend in de gaten worden gehouden. Want als de re sultaten bevredigend zijn. is het goed mogelijk dat justitie beslist dat andere politiekorpsen in Ne derland er een voorbeeld aan moe ten nemen. Politiewoordvoerder Dick Gra- veland doet het hoe en waarom van het project uit de doeken. De ach terliggende filosofie is dat een eind moet worden gemaakt aan de prak tijk dat slachtoffers van kleine cri minaliteit de hen toegebrachte (materiële) schade meestal niet krijgen vergoed. "De oorzaak van die situatie is dat de slachtoffers zelf achter die vergoeding aan moeten, ze moeten dan de dader gaan opzoeken. Dat durven velen niet. Maar de bedragen zijn ook weer te klein om er een advocaat voor in de arm te nemen, dat wordt te duur. Het schadebemiddelings bureau wil juist die mensen hel pen". Voorkomen Het mes snijdt echter aan twee kanten. Niet alleen worden de slachtoffers schadeloos gesteld, te gelijkertijd gaat. althans dat hoopt de politie, van het bureau een pre ventieve werking uit. "Vandalisme en andere kleine criminaliteit kan nu vrijwel straffeloos worden ge pleegd. Maar in de toekomst wordt de dader, omdat de politie voor het slachtoffer schadevergoeding komt regelen, met zijn eigen ge drag én de kosten daarvan gecon fronteerd. En als Nederlanders er gens niet getroffen willen worden, dan is het wel in hun portemon nee" Voor 'Den Haag' was vooral deze kant van het project reden om subsidie te verstrekken. Het is. vertelt Graveland. de be doeling dat zoveel mogelijk delic ten voor behandeling door het schadebemiddelingsbureau in aan merking komen. "Maar daarover zijn we nog in overleg, evenals over het maximale schadebedrag". Wel is het volgens hem zo klaar als een klontje dat zaken waarbij de scha de in de duizenden guldens loopt, beter langs de gebruikelijke weg kunnen worden afgehandeld. Het bureau wordt of wel zelfstan dig of ondergebracht bij een reeds bestaande afdeling. Graveland noemt als mogelijkheid de jeugd politie: vandalisme-zaken zullen een groot deel van de werkzaamhe den van het bureau bepalen en het zijn vooral jongeren die zich aan vernielingen schuldig maken. Het bureau zou moeten worden be mand door een functionaris die de daadwerkelijke bemiddeling ter hand neemt en een administratieve kracht. Voor eerstgenoemde func tie moet iemand worden vrijge maakt. Graveland. "We stellen geen extra personeel aan. Het zal dus een kwestie van prioriteiten worden: dit werk zal ten koste- gaan van wat anders" De man of vrouw die de administratie van het bureau op zich neemt, zal een uit zendkracht moeten zijn. LEIDEN - De Leidse stichting Wegloophuis heeft dringend be hoefte aan vrijwilligers. De stich ting zorgt vierentwintig uur per et maal voor crisisopvang van jonge ren tussen de 14 en 20 jaar, die me nen niet meer thuis te kunnen wo nen. Gemiddeld zitten er zo'n zes tot tien jongeren in het Wegloop huis. Er zijn twintig vrijwilligers nodig om in ploegendienst die op vang te verzorgen. Maar door ver huizing, veranderde interessen of Graveland noemt het bureau 'service richting bevolking' en 'een zaak waar het korps achter staat'. "Op het bureau is bijna geen tijd voor daadwerkelijke hulp aan slachtoffers, alles is gericht op de dader. Vooral bij kleine delicten is er weinig oog voor de slachtoffers; die delicten hebben sowieso al een ondergeschikte prioriteit en blij ven daardoor liggen Het is heel goed dat er nu zo'n bureau komt". Voor de Leidse politie is schadebe middeling overigens niet helemaal een nieuwe activiteit. Graveland memoreert dat er vroeger, voor de komst van de huidige wijkdienst, 'klachtenrijders' of 'baldadigheids- patrouilles' waren. Die hielden zich ook met schadebemiddeling bezig. "Maar door de nieuwe opzet van de wijkdienst is dat wat in het slop geraakt". net aanvaarden van een baan. is een aantal vrijwilligers afgevallen De mensen die worden gezocht hoeven niet in het bezit te zijn van diploma's. Motivering en inzet zijn van meer belang. In een periode van drie maanden worden de nieu we vrijwilligers begeleid in de op vang van jongeren. Zij moeten be reid zijn ongeveer twintig uur per week in het Wegloophuis te steken. Eens in de veertien dagen is er een weekenddienst en er zijn ook nachtdiensten. De stichting Wegloophuis werd in 1983 opgericht. Uit nood, omdat het JAC 's avonds dicht is en jon geren die zijn weggelopen in dat geval nergens terecht kunnen. Uit de opbrengst van benefiet-feesten en met de helpende hand van de Hervormde Diaconie werd de stichting in het leven geroepen. Een pand dat al tien jaar leegstond werd gekraakt en opgeknapt. Het pand is van de Rijksgebouwen dienst. Opmerkelijk gegeven is dat hel ministerie van wvc. waaronder die dienst thuishoort, nu een klei ne subsidie aan het Wegloophuis verleent. Wanneer een weggelopen jonge re bij het Wegloophuis aanklopt, zal worden gezocht naar een ver- volgoplossing. In de meeste geval len komen ouders en kinderen niet dichter bij elkaar en wordt uitgeke ken naar huisvesting. Vaak is de oplossing begeleid kamerbewo- nen, al is de wachtlijst voor dat project meterslang. Soms wordt de jongere in een pleeggezin onderge bracht, soms in een leefgroep. Slechts in enkele gevallen keert de LEIDEN - Geboren: Anneke Antonia dv. J. Oudshoorn en J Pardon. Eliza beth Johanna Catharina dv. J.W.H. Leer en C.D. Boot. Mitchel Franciscus Gerar- dus zv. P. de Graaf en J.M. Deijkers. Christian zv. J.C.M.L. de Wagenaar en A.Y. van Schaik, Sabrina Mariska Neel- tje Adriana dv. M.A.J. de Vink, Daan zv. J.W.M. Backes en M.A.M. Kapteijn. Leonie Charlotte dv. J. Top en M.A. Huisman, Jacobus Jan zv. J. Zandber gen en J. de Best. Younck zv. G.G.M van der Voorn en A.J. Berg, Thomas Pe pijn zv. M.J.C. Janmaat en M.H.T. Dick- hoff. Lianne dv. W. Seriier en M.W Phi- lippo. Frangoise Denise dv. D A. Meijer en M I.F. van der Poel, Eva Anne dv. J. Hartman en J.M P Funcke. Michèle Do rothea Maria dv. P A.M Overgaauw en M.J.P G. Louman. David Mees Johan nes zv. C.L.M. Groenenboom en B.P.M. Wassenaar. Cor zv P.C. Ninaber en D Drenth. Kim dv. H F.J. van Eijsden en J.W. Hundersmarck. Ward Teunis zv. B. Vink en M.A.B Vogt, Serhat zv. M. Ka- raman en T. Tank. Susanne dv. M. Azfar en W.M. van der Peet, Anne-Mae Est.v dv. C. Ouwehand en G. de Jong, Jacob Cornelis zv. C. J Plokker en J.K. van dei- Plas, Alexander Petrus Maria dv. A. van Eijk en G.S. van Daatselaar. Sibel dv. M. Akbinar en S. Atalay. Michel zv. T. de Leef en M.C van Zeist. Amanda dv. E R Bogaards en M. Kroon. Monique dv. N.J. Vreeswijk en M.C.M. Grootes. Peter Jan Martinus zv. P.J.J Maessen en J. van Aalst. Johanna dv. J. Bos en C.M Brandt. Christiaan Alexander zv. E J. Louwrier en E. Schneider. jongere naar huis terug. De jonge ren verblijven maximaal twee maanden in het Wegloophuis; in die tijd moet er een (tussenoplos sing zijn gevonden. Wie geïnteresseerd is in dit soort vrijwilligerswerk kan contact op nemen met de volgende telefoon nummers: 01718-26817 of 071- 132330 (dit laatste nummer tussen zes en acht uur 's avonds). Vrijwil ligers worden uitgenodigd voor een informatief gesprek, daarna volgt de 'officiële' sollicitatie. Internationale conferentie over sociale rechtvaardigheid LEIDEN - De vakgroep sociale en organisatiepsychologie van de Leidse universiteit organiseert maandag 28 en dinsdag 29 juli een internationale conferentie over so ciale rechtvaardigheid. Psychologen, sociologen, econo men en juristen zullen zowel de theoretische als maatschappelijke aspecten van sociale rechtvaardig heid behandelen. De volgende on derwerpen zullen aan de orde ko men: rechtvaardige inkomensver deling, het ontstaan van ideeën over rechtvaardigheid bij kinde ren. sociale politiek en welzijnsin- stellingen en wat er mis kan gaan bij contacten tussen groepen. •m r— -v ;'w ftfÉÉIli IMS - mmmmui wmmmrnm John Kieft en zijn vrouw kijken tevreden naa r een van de reddings vlotten die zij in de Waardgracht hebben gelegd om katten van een wisse dood te red den. (foto Holvast) ADVERTENTIE DOOR WARME ZOMER...

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3