LEIDSCH DAGBLAD Thatcher geeft beetje toe KRANTENBEZORGERS LOPEN IEDERE WEEK WEER DE ZESDAAGSE Deel van Duindigt vannacht door brand verwoest Tegoeden van Marcos opnieuw geblokkeerd Wellicht toch sancties tegen Zuid-Afrika Griekse kersen soms radio-actief besmet Tuchtcollege beboet arts wegens onkunde Weer ondergrondse kernproef in Nevada VRIJDAG 18 JULI 1986 UKUtHIOHI 1 MAMHI ItfbU No. 38064 Tribune, hal en restaurant (Van één onzer verslaggeefsters) WASSENAAR - Het restaurant, een bar, de totohal en een tribune van de Wassenaarse renbaan Duindigt zijn vannacht door een hevige, uitslaande brand totaal vernield. Er werd voor een paar miljoen schade aangericht. Alleen al de schade aan de tribune be draagt zo'n 1,5 miljoen gulden. Nader onderzoek zal moeten uit wijzen of de tribune nog kan wor den opgelapt of dat afbreken en helemaal opnieuw bouwen nood zakelijk is. Blijkt dit laatste het geval, dan gaat dit enkele miljoe nen guldens kosten. Persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan. Ook zijn er geen paarden in de vlam men omgekomen. Over de oorzaak van de brand tast de politie nog in het duister. Vermoedelijk is het kortsluiting geweest in de keuken van het res taurant, dat boven de kantoren en kleedkamers is gelegen en grenst aan de eigenarentribune. Even voor half zes vanmorgen kwam de melding binnen bij de Haagse brandweer, die werd gebeld door een bewoonster van de Waalsdor- perlaan. Vijf minuten later stond al een groot gedeelte van de tribu ne in lichterlaaie. De brand ging gepaard met nogal wat rookont wikkeling vanwege de kunststof- delen van de tribune. De twintig man sterke brandweer, met zes wagens uitgerukt, kon even na zes uur het sein brand meester geven. Volgens de directie van Duin digt kunnen de ren- en drafwed strijden van het komend weekein de gewoon doorgang vinden. Ook de totalisator zal normaal func tioneren. Bouw- en Milieutoezicht van de gemeente Wassenaar heeft de tri bune inmiddels al tot ontoeganke lijk gebied verklaard. Tien patronen tussen grofvuil in Rijnsburg (Van één onzer verslaggevers) RIJNSBURG - Twee Rijns- burgse jongens hebben giste ren in de wijk De Hoek tussen het grofvuil tien scherpe en los se patronen gevonden, waaron der twee voor een zogenaamde punt vijftig mitrailleur. De jongens leverden hun vondst bij de politie in, die de patronen overdroeg aan de Ex plosieven Opruimingsdienst in Culemborg. Men heeft er nog geen idee van waar de munitie vandaan komt. Zwitserse stap na annulering terugbetaling ZURICH (AP) - De afgezette Filip pijnse president Ferdinand Marcos heeft zijn aanvankelijke toezeg ging, om tegoeden van zijn Zwit serse bankrekeningen terug te storten naar de Filippijnen, weer ingetrokken. De Zwitserse justitie heeft daarop de tegoeden weer ge blokkeerd, zo heeft de substituut officier van justitie in Zurich, Wal ter Köferli, vanmorgen meege deeld. De Zwitserse autoriteiten had den tegoeden bij een niet bij naam genoemde bank op 10 juli vrijgege ven, nadat advocaten van Marcos en de Filippijnse regering een overeenkomst hadden bereikt. Daarmee was de weg vrijgemaakt om een bedrag van naar verluidt 515 miljoen gulden naar de Filip pijnen over te maken. De overeen komst werd buiten de Zwitserse justitie om bereikt, maar nu Mar cos op zijn aanvankelijke toezeg ging is teruggekomen, heeft Zwit serland de tegoeden weer moeten blokkeren. LONDEN (GPD/AP) - Premier Thatcher, die economi sche maatregelen tegen Zuid-Afrika wekenlang afdeed met 'immoreel en niet effectief, gaf gisteren de eerste tekenen van een verzachting van haar standpunt. In het Britse parlement gaf de premier toe, dat 'bepaalde maat regelen getroffen worden' in geval de Britse minister van buitenlandse zaken en voorzitter van de EG-minis- terraad, Howe, volgende week met lege handen terug komt uit Zuid-Afrika. Mosselen dit jaar erg duur YERSEKE (GPD) - De mossel wordt dit jaar duur betaald. Dat bleek vanmorgen op de eerste dag van het mosselseizoen. De kwekers en vissers zijn een week later dan gebruikelijk met de handel begonnen, om dat de mosselbanken op de Waddenzee veel schade hebben geleden van de strenge winter en het kruiende ijs. Ten opzichte van vorig jaar constateert men in Yerseke een prijsstijging van minstens ze ventig procent. Vorig jaar deed een kilo mosselen ongeveer twee gulden; nu ligt die prijs rond de vier gulden. Dat bete kent dat de consument voor een zak van twee kilo, afhanke lijk van de kwaliteit, tussen de 9 en 12 gulden zal moeten beta len. „En als de aanvoer zo schaars blijft", zegt mosselkwe ker Barbé, „hebben we de hoogste prijs nog niet gehad". HARARE (AP) - President Kaunda van Zambia (rechts), voorzitter van de zogeheten frontlijnstaten in zuidelijk Afrika, werd gisteren op het vliegveld van Harare afgehaald door premier Mugabe van Zimbabwe. Zij beginnen vandaag over een boycot van de Gemenébestspélen. (foto ap> In Enschede in beslag genomen Ook Amerikaanse zendeling vrij MARAWI (Rtr.) - De Amerikaanse zendeling Brian Lawrence, die za terdag uit zijn woning in Marawi op de Filippijnen werd ontvoerd, is vrijgelaten zonder dat er een los geld is betaald. Lawrence is onge deerd. De Amerikaanse zendeling werd door leden van een islamitische groep, die ijvert voor de onafhan kelijkheid van het eiland Minda nao, ontvoerd. Na zijn vrijlating zei Lawrence: „Ik voel me zeer geluk kig. Ik moet zeggen dat de ontvoer ders me zeer goed hebben behan deld". Zonnige perioden Droog en perioden met zon. Minimum temperatuur rond de 10 graden, mid- dagtemperatuur ongeveer 20 graden. Matige noordenwind, kracht 3. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: perioden met zon en bijna overal droog. Middagtempera- tuur omstreeks 20 graden. Zaterdag 19 juli 1986 zon op: 05.41 uur, zon onder: 21.49 uur; maan op: 21.02 uur, maan onder: 02.30 ENSCHEDE (GPD) - De Keuringsdienst van Waren in Enschede heeft de afgelo pen dagen in een groot aan tal winkels kersen in beslag genomen die radioactief be smet waren als gevolg van de ramp met de kerncentra le in Tsjernobil. De uit Grie kenland afkomstige partij is via een importeur in Baren- drecht het land binnenge komen. Wat van de besmet te partij nog achterhaald kon worden, is vernietigd. Vast staat dat er toch kersen bij de consument zijn te rechtgekomen. De keuringsdiensten in ons land zijn op het ogenblik op grote 'schaal bezig veldvruchten te keu ren die afkomstig zijn uit landen waar na de ramp met de kerncen trale in Tsjernobil een sterk ver hoogde radioactiviteit is gemeten. Vooral vruchten die bloeiden in de weken na het ongeluk met de kern centrale, hebben de aandacht van de keuringsdiensten. De eerste keuringen vinden al plaats op het moment dat de vruchten ons land binnenkomen. Omdat het om steekproeven gaat en de radioactieve besmetting in de verschillende importzendingen nogal verspreid voorkomt, kan het gebeuren dat partijen die in eerste instantie door de keuring komen, later door de regionale keurings diensten alsnog worden afgekeurd, aldus een woordvoerder. Grillig patroon Uit de monsters blijkt dat de radioactieve besmetting een nogal grillig patroon vertoont dat afhan kelijk is van het neerslagpatroon in het land van herkomst. Sommige zendingen kersen uit Griekenland zijn schoon, andere blijken be smet. Dat geldt niet alleen voor de kersen, maar ook voor druiven en perziken uit de landen rond de Middellandse Zee. Volgens de woordvoerder van de keuringsdiensten zullen alle veld gewassen uit risicogebieden de ko mende maanden nauwlettend in de gaten worden gehouden, ook de graansoorten. Zowel de keurings diensten als de handel zijn op dit moment weinig meedeelzaam over de omvang van de afgekeurde par tijen vanwege de handelsbelangen die daarmee in EG-verband zijn ge moeid. Rechter beslist in kort geding Dochter met 4 kinderen het huis uit DEN HAAG/NOORDWIJK - De dochter van de 76-jarige be woonster van Vogelaardreef 11 in Noordwijk moet met haar vier kinderen binnen een maand nadat haar het vonnis officieel is meegedeeld de wo ning van haar moeder verlaten. Dat heeft vice-president mr. M. R. Portheine van de Haagse rechtbank beslist in het kort geding dat de bejaarde vrouw tegen haar dochter had aange spannen. De zeer religieus levende be jaarde Noordwijkse had vorig jaar november haar dochter en kleinkinderen in huis genomen nadat het huwelijk van de dochter was gestrand. Zij kon echter de drukte van het ge zinsleven niet langer meer ver dragen. Omdat haar dochter niet goedschiks was te overre den de woning van haar moe der te verlaten spande de be jaarde vrouw een kort geding aan. Ontcijferd betekent die uitspraak, dat de premier bereid is zich te houden aan de twee internationale afspraken van de Gemenebest-top op de Bahama's en van de EG in Den Haag. Ommezwaai Met deze politieke ommezwaai is de Britse eerste minister eindelijk door de knieën gegaan voor de druk die de oppositiepartijen, haar eigen kamerleden en kabinet en vooral de Gemenebestlanden op haar uitoefenden. In het Schotse Edinburgh, waar volgende week de Gemenebestspelen beginnen, wordt vurig gehoopt dat mevrouw Thatchers uitspraak de Spelen kan redden. Van de 49 deelnemende landen hebben tien zich tot nu toe teruggetrokken uit protest tegen haar halsstarrige anti-boycothou ding. Vanochtend sloot Bangladesj zich aan bij de boycot van de Ge menebestspelen. Premier Thatcher, wier echtge noot investeringen heeft in Zuid- Afrika, heeft steeds volgehouden dat economische dreigementen de Afrikaners dieper in hun isolement zouden dwingen. Maar volgens de Gemenebestlanden betekende de afwezigheid van een stok achter de deur in onderhandelingen met Zuid-Afrika, dat de Britse regering het apartheidsregime te welwil lend was. De Afrikaanse frontlijnstaten en India zullen vandaag beslissen of het verzoeningsoffer van de pre mier voldoende is om hun sport ploegen alsnog naar de Gemene bestspelen te sturen. Crisis De nieuwe stemming in Dow- ningstreet 10 heeft de kans op een grondwettelijke crisis tussen de Britse premier en de Britse konin gin als hoofd van de Gemenebest landen aanzienlijk verkleind. In politieke kringen werd de afgelo pen dagen gevreesd, dat Bucking ham Palace zich genoodzaakt zou zien in te grijpen als de Britse hou ding het Gemenebest zou ver scheuren. Inmiddels is minister Howe in Washington aangekomen, waar hij besprekingen voert met zijn Ame rikaanse ambtgenoot Shultz over Zuid-Afrika. Premier Thatcher, die doorgaans veel waarde hecht aan Amerika's buitenlandse beleid, zal eerst willen vernemen hoe Was hington de situatie in Pretoria in terpreteert alvorens haar eigen standpunt te nuancereh. (Zie verder pag.7) Aalsmeer: geen veiling bloemen uit Zuid-Afrika DEN HAAG (ANP) - Het bestuur van de Bloemenveiling Aalsmeer (VBA) heeft besloten met ingang van het nieuwe seizoen geen pro- dukten uit Zuid-Afrika meer te vei len. Volgens een woordvoerder heeft het bestuur dit besloten uit „praktische overwegingen" en is het besluit „geen uitspraak over de politiek van Zuid-Afrika". De bloemenveiling, met een om zet van ongeveer anderhalf miljard gulden de grootste veiling ter we reld, veilt jaarlijks voor ongeveer honderd miljoen gulden produk- ten uit andere landen, vooral als aanvulling op Nederlandse pro- dukten. De Zuidafrikaanse pro- dukten hebben daarin een aandeel van ongeveer twee miljoen gulden. Recente acties in onder andere Amsterdam en Amstelveen tegen bedrijven met belangen in Zuid- Afrika hebben sterk meegespeeld in het besluit 20 PAGINA'S (foto ANP) Minister De Koning ziet geen ruimte om de lonen van de trendvolgers die van de werknemers in de bedrijven te laten volgen. PAGINA 9 Tandartsen boos over er kenning van tandprotheti- Bij cao-onderhandelingen wordt de buit soms voor de poorten van de hel weg gesleept. PAGINA 6 Amerikaans leger ingezet in de strijd tegen cocaïne- produktie in Bolivia. PAGINA 7 Frits Landesbergen kreeg de Wessel-Ilckenprijs. PAGINA 19 Geen visum golfers? DEN HAAG (ANP) - Zeven Zuid afrikaners willen deelnemen aan het Open Nederlandse golfkam- pioenschap, dat volgende week in Noordwijk wordt gehouden. Vol gens het ministerie van buiten landse zaken is het echter uiterst onwaarschijnlijk dat zij een visum zullen krijgen. Nederland voert een restrictief beleid ten aanzien van het verlenen van visa aan Zuidafrikaanse spor ters. Het ministerie van wvc advi seert hierover, maar op dit moment is wvc nog niet om advies ge vraagd. UTRECHT (ANP) - Het medisch tuchtcollege in Amsterdam heeft een arts een boete van 5000 gulden opgelegd "omdat hij blijk heeft ge geven van grove onkunde bij de uitoefening van de geneeskunst op het gebied van de verloskunde". Het college gaat er daarbij van uit, dat de arts geen zwangerschappen meer zal begeleiden tenzij hij daar toe eerst een hernieuwde gedegen opleiding volgt. De arts had een vrouw tijdens haar zwangerschap op haar ver zoek begeleid. Sinds 1974 had hij - op één na - geen bevallingen meer gedaan. In de 34ste week van haar zwangerschap meldde de vrouw op het antwoordapparaat van de arts dat zij vruchtwater verloor. Hij bezocht haar pas de volgende dag. Hoewel de vrouw weeën kreeg, liet de arts haar vervolgens drie keer met haar man alleen om naar de apotheek te gaan. 's Avonds om tien uur constateerde hij dat de harttonen niet meer hoorbaar wa ren en liet hij de vrouw naar een ziekenhuis brengen. Daar beviel zij van een dochter. Volgens het tuchtcollege had de arts onvoldoende ervaring om zelf standig een zwangerschap te bege leiden. Hij had daarom niet op het verzoek van de vrouw mogen in gaan. Het college noemt het verder volstrekt onverantwoord, dat hij geen enkele regeling had getroffen met huisarts of vroedvrouw voor hulp. ter: 09.53 en 22.26 i WASHINGTON (UPI/Rtr./AP) - De Verenigde Staten hebben gis teravond een ondergrondse kern proef gehouden in de woestijn in de staat Nevada. Dit maakte het Amerikaanse ministerie van ener gie bekend. De explosie was 5.6 op de schaal van Richter. Het is de veertiende Amerikaan se kernproef sinds augustus vorig jaar, toen de Sowjet-Unie eenzijdig overging tot het stopzetten van haar kernproeven. Moskou dringt sindsdien er bij de Amerikanen op aan hetzelfde te doen. In de verklaring van het ministe rie van energie staat met zoveel woorden dat de test te maken heeft met het beproeven van kernwa pens en het verfijnen van de nu cleaire technologie. De kernproef met de codenaam „Cybar" kwam een dag na de be kendmaking door de Russische minister Sjevardnadze (buiten landse zaken), dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie overeen zijn gekomen de onderhandelin gen over een verbod op kernproe ven te hervatten. Amerikaanse functionarissen hebben overigens uitgesloten dat Washington ak koord zal gaan met een algeheel verbod op kernproeven. Volgens hen zal Washington zich bij de onderhandelingen concen treren op maatregelen om toezicht te houden op de naleving van de geldende beperkingen voor onder grondse kernproeven. Deze zijn vastgelegd in het zogenaamde Drempelverdrag (TTBT) uit 1974, dat proeven met een kracht van meer dan 150 kiloton verbiedt, en een uit 1976 daterend verdrag over kernproeven voor vreedzame doel einden (PNET). Beide verdragen zijn niet geratificeerd. De Russische media hebben van daag hun afkeuring uitgesproken over de jongste ondergrondse Amerikaanse kernproef in Nevada. Met die proef, zo werd gezegd, heeft Washington 'de klok van de atomaire dood verder opgewon den'. NEEM NU EEN ABONNEMENT! 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! i per maand 22,70 per hall jaar 134.90 (alléén mogelijk met automatische betaling) per jaar 256,90 per kwartaal 67,45 - uw voorkeur aankruisen l De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam Straat Postcode/Plaats Telefoon controle bezorging) 2300 VB Leiden in plaats van opstui

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1