Bernard Tapie: goed, beter, best 'Het gebeurt hier allemaal correct' Jean Houben houdt wacht in dopingcaravan Stepanova benadert wereldrecord Herrera als bluffer Sponsor denkt in overtreffende trap Van der Poel stapt over Sowjet-Unie en Amerika in eindstrijd VRIJDAG 18 JULI 1986 PAGINA 11 Oranje oefent ook tegen T sjechoslowakije ZEIST (ANP/GPD) - Twee oefen- wedstrijden heeft het Nederlandse elftal in de voorbereiding van het begin van de strijd om de Europese voetbaltitel, die 15 oktober met een duel in Boedapest tegen Hongarije begint. De eerste keer dat bonds coach Rinus Michels zijn team in die periode in actie zal zien, is dins dag 12 augustus. In samenwerking met de technische leiding van zo wel Ajax, PSV als Feyenoord, oe fent de nationale selectie in Am sterdam dan tegen een team dat wordt samengesteld uit spelers van de drie topclubs die niet voor Oranje geselecteerd zijn. Op 10 september volgt de oefen-inter landwedstrijd in Praag tegen Tsje- choslowakije. Een maand later, 10 en 11 oktober, komt de volledige selectie bij elkaar in Zeist. Voordat de ploeg op 13 oktober afreist naar Boedapest, is de spelers een dag rust gegund. Joop Böckling speelt de ko mende twee seizoenen voor Spar ta. Dit maakte het bestuur van de Rotterdamse eredivisieclub giste ren bekend. De 30-jarige aanvaller speelde het vorig voetbaljaar voor Volendam. Hij stond onder con tract van bij Haarlem. Evenals de eerder aangetrokken Johan Steur stond Böckling op het verlanglijstje van de nieuwe Spar- ta-trainer Barry Hughes. Sparta zoekt nog naar een middenvelder om de selectie voor het seizoen 1986/87 te completeren. Eredivisieclub Haarlem heeft in de voorbereiding op de nieuwe voetbaljaargang een forse tegen valler moeten incasseren. Tijdens de training van gisteren, de laatste voor het vertrek naar het trainings kamp in het Westduitse Oberlahr Westerwald, brak middenveld-re gisseur Wim Balm zijn rechterkuit- been. De (linksbenige) Haarlem mer is reeds vanochtend in een Haarlems ziekenhuis onder het mes gegaan. BLAGNAC (GPD) - Nu de Tour er twee weken heeft opzitten, valt vooral de grote haast op waarmee de heren wielerprofs door Frankrijk razen. Nog nooit zijn er in La Grande Bouclé gemiddeld zo veel kilometers per uur afgelegd. Een gevolg van betere preparatie van de coureurs, luidt veler opninie in de karavaan. Alle aanleiding om eens een kijkje te nemen bij de dopingcontrole. Daar houdt een Nederlander de wacht. Jean Houben is zijn naam, jurylid met internationale status. Jean Houben poseert vqor de dopingcaravan. 'Renners hebben geen kans de tuin te leiden'. KIEV (SID) - Marina Stepanova heeft gisteren in Kiev tijdens de nationale atletiek-titelstrijd van de Sowjet-Unie het wereldrecord op de 400 meter horden van de Oost- duitse Sabine Busch tot op 29-hon- derste seconde benaderd. De Sov jet-atlete bereikte op de slotdag van het toernooi de finish in 53,84. Tijdens het driedaagse toernooi sneuvelden geen wereld- of Euro pese records. Alexander Vassiljev slaagde er op de hordenronde bij de mannen er niet in de eerder door hem gelo pen tijd van 48,24 (de beste Euro pese prestatie van dit seizoen) te verbeteren. Vassiljev noteerde 48,55. Hij was 15-honderdste lang zamer dan de Westduitser Harald Schmid dinsdag in Nice. De kogelstoter Sergej Smirnov kwam met 22,16 meter acht centi meter tekort om zijn nationaal re cord te evenaren. In afwezigheid van wereldrecordhouder Sergej Boebka werd Radion Gataulin met 5,85 meter nationaal kampioen polsstokhoogspringen. jet-selectie, zijn nieuwe wereld- of Europese records uitgebleven om dat de atleten in korte tijd aan drie belangrijke toernooien hebben deelgenomen. „De landenwed- strijd tegen Oost-Duitsland, de Vriendschaps Spelen en de natio nale titelstrijd in één maand tijd hebben veel kracht en concentratie gekost." •Twee Nederlandse deelnemers waren op de tweede dag van de strijd om de wereldkampioen schappen jeugdatletiek in Athene snel uitgeschakeld. Speerwerper Roelof Geertsema en 800-meter- loopster Yvonne van der Kolk be reikten de finale niet. Van der Kolk, die zich op de ope ningsdag eenvoudig voor de halve eindstrijd had geplaatst, werd laat ste in 2.07,08. In de beslissende fa se van de race kwam de atlete van Sagitta pure snelheid te kort. Geertsema van de Sperwers kwam in drie pogingen niet verder dan 51,26 meter. De atleet bleef ver on-, der zijn onder zijn niveau, dat ge middeld rond de 65 meter ligt. Die prestatie zou goed zijn geweest voor een finaleplaats. Cor Troost werkte een zeer wis selvallige tienkamp af. De negen tienjarige atleet van Spirit uit Oud Beijerland noteerde op de tweede dag van het nummer voor de veel- zijdigen persoonlijke records bij het discuswerpen (39,86 meter) en het speerwerpen (52,84 meter) De Limburger moet er nauwlet tend op toezien dat de opgeroepen renners hun verplichtingen ten aanzien van het dopingreglement nakomen. „Populair gezegd moet ik kijken of de urine uit hun pis buis komt", neemt Houben geen blad voor de mond. Denk niet te licht over deze taak, die een zware verantwoordelijk heid kent. Voordat je er erg in hebt, word je als dopingcontroleur be tfoto gpd) donderd. Nog behoorlijk vers in het geheugen ligt 'de peer van Pol- lentier', waarachter een gerucht makende affaire schuil gaat. Die speelde zich af in 1978, na afloop van de rit tussen Saint-Etienne en Alpe d'Huez. De Belgische klim mer Michel Pollentier verdedigde er - dacht men - zijn gele trui op grootse wijze. Totdat hij boven op Alpe d'Huez de dopingcontroleur om de tuin wilde leiden. Onder zijn oksel droeg 'Pollentierke' een peer met verse urine. Via een slangetje, dat naar zijn broek liep, dacht de slimme Belg de zaak te kunnen flessen. De Jean Houben van toen echter niet van lotje getikt e Toch kwam hij niet verder dan de Pollentier kon zijn biezen pakken, 7e plaats, omdat hij op andere dis- betrapt op het plegen van fraudu- ciplines faalde. leuze handelingen. BLAGNAC (Van een speciale ANP-verslaggever) - De eerste helft van de Ronde van Frankrijk verliep voor Luis Herrera aanzienlijk minder voorspoedig dan verwacht. De Colombiaanse favoriet be kocht de snoeiharde vlakke aanloop in de Pyreneeën met kramp in de knieën. Hij moest zich zo afbeulen dat hij op Superbagneres de overwinning aan de Amerikaan Greg Lemond moest laten. In Luchon, startplaats voor de veertiende etappe naar Blagnac, zat Herrera - zeker voor zijn doen - grootsprakerig op het startsein te wachten. "Ik heb nog steeds de beste kans op de gele trui. Die negen minuten achterstand werk ik zeker weg. De strijd zal gaan tussen mij en Lemond. Voor Zimmermann ben ik niet bang. Hij heeft te weinig klasse. Van Delgado ook niet. Te wisselvallig. Mil lar heeft het goed gedaan. Hij is altijd beter in de Pyreneeën dan in de Alpen. Ik ben beter in de Alpen dan in de Pyreneeën. Van Hinault zeg ik maar beter niets. Het ergste heb ik achter de rug. Die kramp in mijn knie had geen betekenis". „Zulke dingen zijn nu niet meer mogelijk", weet Houben heel ze ker. „Er zijn nog wel trucjes die ze misschien zouden kunnen doen, maar die kan ik niet controleren". Houben geeft aan dat er dan in wendig moet worden gerotzooid. Nadat Pollentier was betrapt, moesten de coureurs zich jaren lang geheel en al ontkleden om te zien of ze zich wel aan de regels van het spel hielden. Dat gênante gedoe is al weer voorbij. Houben: „Tegenwoordig hoeven de renners zich niet helemaal meer uitkleden. Dat heeft geen zin omdat ze toch geen kans meer hebben ons voor het oog om de tuin te leiden". Het werkterrein van de 48-jarige Houben is gesitueerd in de onmid- delijke omgeving van de eind streep. Daar staat een caravan op gesteld, die door stevige, twee me ter hoge hekken wordt afge schermd van al te opdringerig pu bliek. Dat dromt doorgaans rond de winnaar samen en dat is nou juist de man die niet aan de do pingcontrole ontkomt. Houben: „Mag ik erop wijzen dat het geen dopingcontrole meer heet. Het is een medische inspec tie. Het woord dopingcontrole sug gereert dat er doping is gebruikt. Wij onderzoeken slechts of er ver boden stimulerende middelen zijn genomen. Dat is toch heel wat an ders. Mijn officiële functie in de Tour is ook inspecteur médical". Loting Dagelijks melden zich in de Tour vijf 'slachtoffers' in Houben's mo biele urinoir. Dat zijn de gele-trui- drager, de etappewinnaar, de num mer twee in de daguitslag, alsmede twee door loting aangewezen ren ners. Houben: „Een uur voor aan komst doe ik die loting door mid del van lottoballetjes. Eerst haal ik er uit 21 balletjes, net zoveel als er ploegen zjjn, eentje. Het nummer daarvan correspondeert met het nummer van de ploeg op de officië le startlijst. Vervolgens trek ik uit BLAGNAC (GPD) - Vriendschappen sluiten in het peloton door af en toe met een royaal gebaar ritzeges te schenken. Dat is doorgaans het gedrag van de ploeg, die in de Tour de France de gele trui naar Parijs wil brengen. Tenzij een equipe zich superieur voelt, zoals het team van Bernard Hinault op dit moment. De ravage die in de Pyreneeën werd aangericht, is hen al niet in dank afgenomen en gisteren schoof de Zwitser Niki Rütti- mann naar de top-tien van het klassement. De meesterknecht van Hinault den platgewalst. Het sluit aan op slaagde erin met drie coureurs te de advertentiecampagne, die de ontsnappen en dit met een korte gefortuneerde zakenman rond solo en de ritzege af te ronden. Tour de France heeft opgezet. Een „Kannibalisme" het trefwoord voor zoveel honger naar triomfen. De ploeg lijkt er zich voorlopig niet in te verslikken het peloton campagne, die tevens een prestige- slag is met de andere grote Franse ploeg Système U van Cyrille Gui- mard en zelfs tot op het gloeiende Is Rüttimann de derde die van de asfalt van de Zuidfranse binnen- anarchie in de rangen van La Vie wegen wordt uitgevochten. Claire gebruik wil maken? Greg Lemond heeft het spel feilloos aan gevoeld en de vrijheid genomen. De 23-jarige Zwitser stond welis- Sluikreclame hij aangrijpt. Inspelend op het chauvisme van de Fransen pakte hij bij de start van de Tour uit met een grote advertentie in de sport krant l'Equipe. „Zes op de tien on der u, waarschijnlijk slachtoffers van dubbelzinnige publicaties, blijven volharden in het kopen van Amerikaanse, Duitse en Japanse batterijen. Toon uw verantwoorde lijkheid. Steun de Franse econo mie, die met dezelfde passie zal ze gevieren als het Franse voetbalelf tal dat dank zij uw steun in Mexico deed". Ondertekend door Tapie. Miljoenen televisiekijkers zien zienlijk minder riant ge- dagelijks het Mondriaan-achtige klasseerd (14e op 18 minuut 35), motief van het La Vie Claire-shirt Hoe goed die batterijen zijn moet maar kan door zijn klimmerskwali- op het wegdek geschilderd. „Een ook uit de tekst op de rug teiten in de Alpen nog wel een groepje van vier jongens doet dat. sprong maken. Overigens hoeft Hi- Ter ondersteuning van ons", legde Hinault onlangs uit. Gelet op de professionele uitvoering gaat het amateuristisch knoeiwerk, iar om een vorm van sluikrecla- waarop de „concurrent" heeft geantwoord met het aanbrengen nault niet bevreesd te zijn Rüttimann. Toen de Breton dag in de laatste klim naar Super- niet bagnères in de problemen kwam, was de Zwitser de loyalist die aan zijn zqde bleef. Het was trouwens ook de eerste van levensgrote letters U, die op de helicopterbeelden zonder leesbril r die Hinault in 1983 naar het nieuwe team dat hij met te herkennen zijn miljonair Bernard Tapie opzette. Voor Tapie is het wielerteam Dat hij nu oprukt in de algemene geen duur speeltje, maar een inves- rangschikking past in de filosofie tering die winst moet opleveren. i Tapie: het peloton moet Zoals hij profijt heeft van alles wat BLAGNAC (GPD) - Adrie van der Poel gaat definitief naar de PDM-ploeg van Roy Schuiten. De Westbrabander heeft die beslis sing genomen nadat duidelijk is geworden dat zijn huidige ploeg leider Jan Raas een te klein budget heeft om te kunnen wedijve ren met het financiële bod dat Schuiten heeft gedaan. Er moeten nog wat „secundaire arbeidsvoorwaarden" worden doorgenomen, en zodra die afgehandeld zijn zet Van der Poel zijn handtekening. Jan Raas raakt daarmee zijn kopman kwijt en heeft daar voorlo pig geen opvolger voor. Tot nu toe legde hij slechts vier amateurs vast: de Nederlanders Patrick van Passel en Frans Maassen en de Belgische broers Gino en Edwig van Hooijdonck. Wellicht dat hij met het geld dat vrij komt, nu Van der Poel niet blijft, toch nog enige versterking aanwerft. Over het aanwerven van een Portuge se renner, waarvoor de nieuwe hoofdsponsor Superconfex nog wel wat extra geld zou willen neertellen, is niet meer gesproken. Het vertrek van Adrie van der Poel betekent ook het afscheid van twee andere Kwantum-renners: Marc Dierickx en Henri Man- ders zullen de Brabander vergezellen naar Schuiten. Verder wil hij graag zijn broer, Jac van der Poel, die momenteel bij de Skala- ploeg van Roger Swerts onder contract staat, mee nemen evenals zijn persoonlijke soigneur Sjef de Jong. Ten slotte moet Van der Poel nog praten over het programma dat hij zal rijden. Zo wil hij het liefst de Tour de France overslaan. blijken. „Ik loop op won der", staat er te lezen. Een idee van Tapie zelf. Een man die in het middelpunt van de belangstelling wil staan. Hij trekt het land door met een con cours dat „Spel van de waarheid" heet en banen voor werklozen als prijs heeft. Op de televisie presen teert hij het programma „Ambi tion", waarin hij voor jonge, begin nende ondernemers kapitaal bij een probeert te krijgen. Zijn over redingskracht is zo groot, dat er soms wel een aandelenkapitaal van een miljoen Franse francs vergaard wordt. Hij kocht de voetbalclub Olympique Marseille, zette de ex- bondscoach Michel Hidalgo aan het hoofd en lijfde Karl Heinz För- ster in. Dat alles om te winnen. De playboy-achtige verschijning denkt daarbij in de overtreffende trap: goed, beter, het best... Schrikbewind Zo is ook het wielerteam gestruc tureerd. Een ploeg die hij nog altijd wil blijven steunen, ondanks ge ruchten dat hij na het vertrek van Hinault de hele tent aan een multi national (Coca Cola) van de hand zou willen doen. „Toen ik begon heb ik gezegd dat het voor acht jaar zou zijn. We hebben dus nog vijf jaar voor de boeg", beweert Tapie. Nog een lange periode van schrik bewind, waarbij hij graag een wat Franser accent aan zijn team wil geven. Daarom ook duwt hij Jean Francois Bernard op de voorgrond als een toekomstig Tour de France- „Het is belangrijk om in de ploeg te hebben. Nikki Ruttiman op weg Hinault de wedstrijd. Zonder Tour-winnaar verliest een ploeg tachtig procent van haar pu blicitaire waarde". Dit jaar lijkt hij het maximale rendement uit het team te halen. Met Bernard Hinault en Greg Le mond is er een heel grote kans op de eindzege. Rüttimann die op- stoomt naar de top van de rang schikking, vindt Tapie alleen maar beter. De onderlinge naijver die er door wordt aangezwengeld, is zijn zorg niet. Daar heeft hij de Zwitser se ploegleider Paul Köchli voor, die ondanks de altijd lachende ge zichten de spanning voelt toene men. „Natuurlijk is er binnen onze ploeg sprake van een zekere con currentie", aldus Köchli. „Maar die is legitiem. Op de voorwaarde dat iedereen zich aan de regels van het spel houdt. Dat wil zeggen, dat wanneer het tot verwarring in de ploeg leidt, ik moet optreden", zegt hij. Zelf hanteert hij de regel dat een maximumaantal renners aan de top, de grootste kans op succes be tekent. Hun onderlinge gevechten tolereert hij, zolang ze binnen de - ruime - fatsoensnormen van de wielersport blijven. Zo kan ook het gedrag worden geïnterpreteerd van de vier man uit de ploeg van Hinault, die na 75 kilometer tussen Pau en Blagnac aan de leiding sleurden van een 23 man tellende kopgroep. tien balletjes, of minder al naar ge lang er nog renners in koers zijn, weer een genummerd balletje. Al dus wordt de te controleren renner aangewezen". Niet lang daarna meldt de wed strijdleider, wie anders dan Félix Lévitan, zich op de Tourradio. Hij geeft aan alle volgers door, wie er na afloop van de etappe bij Hou ben worden verwacht. Houben: „In feite is dat mijn taak, maar Lé vitan doet hier alles, dus heb je je er maar bij neer te leggen. Ik oefen tijdens de koers ook nog een jury functie uit. Maar wij roodjassen van de UCI hebben weinig te ver tellen. Dat is wel frustrerend". Voor alle duidelijk komt er ook op de 'dopingcaravan' een lijst met nummers voor 'controle médical' te hangen. Houben: „De renners zijn verplicht zich te vergewissen of ze opgeroepen zijn. Ze kunnen nooit zeggen dat ze het niet wis ten". Wachten Binnen zit Houben niet alleen. Zijn maat daar is dokter Paul Ne- delec. Soms zijn dokter en contro leur lotgenoten. Want het kan wel eens even duren alvorens een sportman leeg wil lopen na een he vige inspanning. Houben: „Zes uur wachten is mijn record. Op een Rus, die kampioen op de sprint werd. Dat was vorig jaar bq het we reldkampioenschap voor junioren in Stuttgart. In deze Tour gaat het lekker vlot. Tot dusver zijn we in gemiddeld veertig minuten klaar". Houben vertelt hoe binnen in de caravan de procedure is. „De urine komt in twee flesjes, die de renners zelf uit mogen kiezen. Als ze ge vuld zijn, worden ze verzegeld dichtgemaakt en in een kistje ge zet. Dat kistje, die wij collie noe men, wordt afgesloten met een draadje en een loodje, waarin ik met een tang het nummer 14 gra veer. Het is de enige tang met dat i Frankrijk. Daarna geef ik het hele spul als expresse-zen- ding af op het station. Dat kost elke dag 135 francs. Een dag later moet het in het laboratorium van profes sor Lafarge zijn. Die bel ik de vol gende morgen altijd op en dan vraag ik: a) of het spul is aangeko men en b) naar de uitslag van de vorige dag". Tot dusver kreeg Houben van de professor in de Lichtstad steeds een voor de wielersport positieve uitslag. Hetgeen de sceptici doet uitroepen dat die hele dopingcon trole een wassen neus is. Houben: „Dat vind ik niet. Ik heb in het la boratorium van professor Dönicke in Keulen mogen kijken. En ook op de universiteit van Chelsea. Af-, gaande op wat ik daar heb gezien, moet ik toch ontkennen dat die medische controle niets voorstelt. Het gebeurt allemaal correct". MADRID (DPA/Reuter) - De Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie hebben zich gisteravond in Madrid als eerste verzekerd van een finale plaats in de wereldtitelstrijd bas ketbal. De Amerikanen versloegen Brazilië in de halve eindstrijd met 96-80. Bij rust was al een grote voorsprong bereikt: 60-37. Het team ontmoet zondag de Sowjet- Unie,dat won van Joegoslavië 91- 90 (85-85, 37-40). In de beginfase maakte het team van de Verenigde Staten twaalf punten achter elkaar. De Brazilia nen kwamen in die periode niet tot scoren. Na de pauze leek Brazilië te gaan stunten. In de eerste zeven minuten van het tweede gedeelte maakten ze acht punten en kregen ze geen punten tegen. Daarna ver grootten de Amerikanen de marge tot zestien punten. Brazilië was kansloos, ondanks de grote pro- duktiviteit van Oscar Schmidt. De ze forward maakte 43 punten. Spapje won de eerste wedstrijd in de ronde voor de vijfde tot en met achtste plaats. Het team van het organiserende land versloeg Canada met 100-80. Bij rust leidden de Spanjaarden met 48-37. „Ze zqn er duidelijk op uit om zo veel mogelijk man in de top van het klassement te krijgen", consta teerde Twan Poels, die de sprint van Patrick Lavainne verloor en daardoor als derde eindigde. Le mond liep onderweg nog zes se conden in op Hinault, door het winnen van een tussensprint. Het mag allemaal. Net als de ontsnap ping uit de grote groep van Rütti mann met Twan Poels, Paul Hag- hedooren en Patrick Lavainne. Rüttimann, vier kilometer voor de finish gedemarreerd en zijn drie metgezellen definitief achterla tend, had op de streep acht minu ten voorsprong op het peloton. (yjLaragne VaisonCD Montéglin la Romaine- Nimes

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11