Recessie in YS; verlies BankAmeiica Schulden minima niet onderzocht Westduitse auto-industrie 'leidt verzet tegen Japan' Klassieke Hollandse borrel op z'n retour Revaluatie postte DNB 4,8 mld DONDERDAG 17 JULI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 NEW YORK (UPI/Rtr) - De Amerikaanse industrie dreigt langzaam af te glijden naar een nieuwe recessie. In juni benutten de industriële bedrijven slechts 78,3 procent van haar totale capaciteit, het laagste niveau sinds twee en een half jaar, zo heeft de bekendmaking van de Fede ral Reserve Board (Fed) gisteren bekend gemaakt. Tegelijkertijd werd bekend dat durende druk in overzeese particu- BankAmeiica Corporation, de op één na grootste bank van de Ver enigde Staten, in het tweede kwar taal van dit jaar een recordverlies liere sectoren als belangrijkste c zaken aan voor het grote verlies. Financieel directeur John Poelker zei dat de snelle verslechtering van geleden van 640 miljoen dollar. Dat de situatie in deze sectoren in juni hem toch heeft verrast, hoewel in de afgelopen drie maanden al 1200 kaanse bank is geleden sinds de banen werden geschrapt na een Grote Depressie van de jaren der- verlies van 377 miljoen dollar vorig tig. In het tweede kwartaal van jaar. 1984 bedroeg het verlies van Conti- In het eerste kwartaal van dit nental Illinois 1,16 miljard dollar, jaar deed een bescheiden winst de federale regering de van 63 miljoen dollar de hoop op DEN HAAG (ANP) - Een breed op- kan. Ook bij hoge kosten, zeggen gezet landelijk onderzoek naar de de onderzoekers, zouden de resul- schuldenproblematiek is niet haal- taten nog ontoereikend zijn. Vol- baar. Dit blijkt uit een studie daar- gens De Graaf omdat waarschijn- naar op verzoek van de Tweede lijk meer dan de helft van de men- Kamer. Staatssecretaris de Graaf sen er niet aan zal meewerken, (sociale zaken en werkgelegen- Onder andere de kleine linkse heid) heeft het rapport gisteren de Tweede Kamer aangeboden. De Tweede Kamer wilde m weten over de aard en omvang i de schulden, vooral van partijen hadden om een dergelijk onderzoek gevraa'gd wegens de be talingsproblemen bij energiebe drijven. Het Instituut voor sociaal weten met een minimumuitkering. Om te schappelijk onderzoek (IVA) heeft weten te komen of de hoogte van samen met de Stichting Weten een minimuminkomen een van de schappelijk Onderzoek Konsu- oorzaken is van het ontstaan van mentenaangelegenheden (SWO- schulden, is het nodig verschillen- KA) het voorlopig onderzoek ge- de inkomensgroepen met elkaar te daan in opdracht van de ministe- SCHIERS - De zeug Susi heeft 21 nakomelingen ter wereld gebracht Zelfs voor een varken een zeer grote worp. vergelijken. Bovendien moeten dan alle schulden worden meege nomen en dienen oorzaken en ge volgen ervan helder te worden. Pas dan z|jn er betrouwbare en algeme ne uitspraken te doen over de schuldsituatie van Nederlandse huishoudens. Het nu uitgevoerde onderzoek concludeert dat zelfs als er heel veel geld voor wordt uitgetrokken en er uitgebreid de tijd voor wordt genomen, goed onderzoek niet bank voor een faillissement moest betere tijden opleven. Vooral het behoeden. verlies op leningen is volgens Poel- In een officiële verklaring haalde ker echter veel hoger uitgevallen BankAmerica de lagere olieprij- dan de geraamde 388 mihoen dol- zen, het overaanbod van commer- lar- Het oorspronkelijk geraamde cieel onroerend goed en de voort-- verlies op leningen van 1,2 miljard dollar voor heel 1986 moet aanzien lijk hoger worden geschat. Stakingen De afnemende produktie in de Amerikaanse industrie, toch al ver zwakt door de enorme stroom van importgoederen, wordt voor een belangrijk deel toegeschreven tij delijke factoren, zoals stakingen in PARIJS (ANP) - De vooruitzichten de aluminimum-, hout- en commu- voor de Westduitse economie zijn nicatie-industrie, aldus een des- gunstig, zo stelt de OESO (Organi- kundige. „Maar, voegde aldus een satie voor Economische Samen- deskundige van de Federal Reser- werking en Ontwikkeling) in haar ve Board er onmiddellijk aan toe, OESO voorziet meer groei in Bondsrepubliek jaarlijkse rapport over de Bondsre publiek. zijn andere meer fundamentele faktoren". De slechte gang van za- Nadat in 1985 de groei enigzins ken in de olie-industrie is daar één stagneerde en niet boven de 2,5 van. procent uitkwam zal het groeiper centage dit jaar en volgend jaar nutting ruim drie bedragen, aldus de Parij- procent, 2 organisatie. De groei van de bin- In januari was de capaciteitsbe de industrie nog 80,8 aar sindsdien is die in van de vijf maanden van dit nenlandse bestedingen - mogelijk jaar alleen maar gedaald tot onge- gemaakt door de daling van de veer 78 procent. In 1982, toen de olieprijzen, de geringe inflatie en laatste recessie een hoogtepunt be de vermindering van de belasting- reikte, bedroeg de benutte capaci- druk - zal zorgen voor een vergro- teit van de Amerikaanse industrie ting van de produktie 69,5 procent. Ook het ministerie Volgens de OESO hebben de ge- van handel kwam met ongunstige leidelijke vermindering van het be- cijfers. Zij liet gisteren in een rap- grotingstekort van 3,5 procent tot port weten dat de industriële ver één procent van het bruto natio- kopen in mei met 1,8 procent zijn naai produkt (bnp) en het strakke afgenomen. Dat is de grootste da- monetaire beleid waarmee de infla- ling sinds maart 1975. tie drastisch teruggedrongen werd Volgens een deskundige zijn de hebben het herstel zeer gunstig voorraden groter dan gewenst. Hij beinvloedt. De groei van de werk- verwachtte dat door het aanspre- gelegenheid die uit het econo- ken van deze voorraden de groei misch herstel voortkwam heeft van het bruto nationale produkt echter nog niet tot een duidelijke (BNP) nog meer zal stagneren. Vol- vermindering van de werkloosheid gens hem gaat het er nu niet om „te PTT wint in geding tegen anti-reclame ARNHEM (GPD) - Het Vee- nendaalse bedrijf Interface heeft het kort geding verloren dat door de PTT was aange spannen. Het computer- en te- lexbedrijf had zich in adverten ties denigrerend uitgelaten over de telexapparatuur die de PTT levert. Onder de slogan „Zeg nee te gen de PTT" werden potentiële klanten er opmerkzaam op ge maakt dat het staatsbedrijf al leen verouderde apparatuur in de aanbieding zou hebben. Dat nu schoot de PTT in het verkeerde keelgat. De PTT Te lecommunicatie kan ook super moderne apparatuur leveren. Bovendien was men verbolgen over de beschuldiging dat de PTT achter de klanten van In terface aan zou zitten. Tijdens het kort geding dat vorige week diende, werd geëist dat Interfa ce de uitlatingen in de ge wraakte advertentie zou rectifi ceren. Op niet nakoming daar van zou een dwangsom van 50 mille per dag moeten worden betaald. De vordering van de PTT werd gisteren toegewezen. FRANKFORT (DPA) - De autofa brikanten in de Bondsrepubliek zullen dit jaar een recordaantal personen- en bedrijfswagens van de band laten lopen. In het jaar waarin de Westduitse auto-indus trie haar honderdste verjaardag viert, zal de produktie uitkomen op 4,5 tot 4,6 miljoen wagens tegen 4,4 miljoen in 1985, hetgeen al een re cord was. Worden de produktiecijfers van de vestigingen in West-Duitsland, Spanje, de Verenigde Staten, Bra zilië, Mexico en Afrika meegere kend, dan zullen de Westduitse fa brikanten dit jaar ruim zes miljoen auto's produceren tegen 5,8 mil joen vorig jaar. Ook deze aantallen zijn een record. Hierbij is nog niet inbegrepen de produktie van de Spaanse Seat, die binnen enkele ja ren volledig eigendom van Volks wagen zal zijn. Renault De Westduitse autoconcerns zijn samen met de Italiaanse Fiat en de Franse Peugeot "de kern van het verzet tegen de Japanse autosupre- matie" geworden, zo heeft Achim Diekmann, voorzitter van het ver bond van Westduitse autoprodu centen (VDA) gezegd. Het Franse staatsconcern Renault kan hieraan niet meedoen omdat het slechts met miljardensteun van de over heid overeind kan blijven. De eens zo grote auto-industrie van Groot-Brittannië kan alleen met techniek en produktiemetho- den uit Japan het hoofd boven wa ter houden en van de Amerikaanse auto-fabrieken hebben alleen de dochterondernemingen Opel en de Europese Ford succes op de inter nationale automarkt. De voor dit jaar geschatte pro duktie van de Westduitse autofa brikanten overtreft de stoutste ver wachtingen. Dat is voor een groot deel het gevolg van de onverwacht goede ontwikkeling van de export. Na de buitengewoon goede gang van zaken van het afgelopen jaar geleid. bezien hoe de economie tot een Een gericht arbeidsmarktbeleid, snellere groei kan worden aange- een vermindering van de belas- zet, maar hoe we een recessie in tingdruk voor het bedrijfsleven en 1987 kunnen voorkomen" het opruimen van allerlei regelin- gen die de particuliere sector be- Dollar lemmeren moeten leiden tot een „„j-n groteregroeivan^werkge^n. ISE AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandsche Bank heeft 4,8 miljard gulden aan deviezen verloren doordat zij de gulden moest steunen tegenover de Franse frank. Dit staat in het bericht van de bank over het eerste kwartaal van dit jaar. Per 7 april revalueerden de Duitse mark en de gul- In het eerste kwartaal, de periode die het verslag beslaat, was er evenwel sprake van een waardestijging van de gulden ten opzichte van de andere munten bin nen het EMS. Toch bleef de totale ruilvoet gelijk. Te genover een forse ruilvoetwinst in het energieverkeer 13 procent stond namelijk een ruilvoetverlies den ten opzichte van andere valuta's binnen het EMS 3,5 procent in het overige goederenverkeer. (Europees Monetair Stelsel). Zoals meestal na een re valuatie het geval is, kwam de gulden zwak te liggen Het overschot op de totale goederenbalans bedroeg i het eerste kwartaal 4,2 miljard gulden, 0,8 miljard binnen het EMS. De Nederlandsche Bank reageerde minder dan in het laatste kwartaal heid en een meer permanente eco nomische groei, aldus de OESO. Cacao De cacaoproducerende landen zijn het met de consumentenlan- den eens geworden over over een referentieprijs van 103 cent per pond, als uitgangspunt voor een nieuw cacao-akkoord. De huidige prijs bedraagt ongeveer 89 cent per pond. Er zal een „vrije zone" zijn van dertig cent, tussen 88 en 118 cent per pond. Ongeveer zestig valutamarkt met een koersda ling van ruim een cent tot ruim 2,42. Ten opzichte van de yen be reikte de dollar een historisch dieptepunt door in Tokio te sluiten op 158,30 yen. Op de valutamarkt in Frankfort zakte de dollar naar 2,15 mark, een dieptepunt dat sinds 10 april 1981 niet meer be reikt werd. daarop met verkoop van deviezen. Die deviezen i den betaald met guldens, die daardoor aan de markt zichtbare verkeer (onder meer diensten) vertoonde tekort van 0,8 miljard gulden, wat een lichte worden onttrokken. Doordat er op die manier minder betering inhield ten opzichte van het laatste kwartaal de Ne- ^mÊÊÊtÈm guldens in de markt zijn, stijgt de waarde derlandse geldeenheid. Tot en met de eerste week van mei heeft De Neder landsche Bank zo een deviezenverlies ondergaan van 4,8 miljard gulden. Sinds eind mei kwam de gulden beter te liggen, zodat de bank inmiddels deviezen aan te kopen. 1985. De directe Nederlandse investeringen in het buiten land waren aanzienlijk lager dan vorig jaar, toen zij gemiddeld per kwartaal op een kapitaaluitvoer van 2,3 miljard gulden kwamen. De kapitaaluitvoer bedroeg in het eerste kwartaal van dit jaar 0,8 miljard gulden, begonnen De buitenlandse investeringen in ons land waren de lage kant. "Het Nederlands gedistilleerd zit al raëlanden"hebben''de"'afgelopen ™in,fenn tlen ja,ar '"7 sl.fhte dagen in Geneve onderhandeld k°? De„ P?1?"!3"'?" d,aa)t ovpr ppn nipnw akknnrrt Hpt piiHp daardoor gaat het ook met de be- cacao-akkoord loopt op 30 septem- drijven slechter. Als 't nog even zo ber af. Doel is voorkomen van gro- doorgaat, gaan er bedreven kapot te prijsfluctuaties bij overschotten aan.' L° scJlet?t vanLaan, of tekorten. werkzaam bjj het Produktschap voor Gedistilleerde Dranken, het sombere toekomst van de drank- stokers. De klassieke Hollandse De accijnsverhoging waartoe de borrel is op z'n retour. Zeker, de Benzineprijs regering heeft besloten zal in no- jenever staat noi vember de benzineprijs met onge- kast koud. Maar veer negen cent doen stijgen. Die- fles waarin een selolie, petroleum en huisbrando- exotisch kleurtje zit. lie worden zeven cent per liter duurder. De verhoging van de LPG-toeslag voor de motorrijtui genbelasting betekent dat voor een auto met een gewicht van 900 kilo gram op jaarbasis 129 gulden meer moet worden betaald. Het kabinet wil met de extra belasting de da ling in de aardgas- en olieprijzen compenseren. Vandaag werden, voor de tweede keer deze week, su per en normale benzine twee cent en diesel een cent per liter goedko- menig koel- dan wel naast een drankje met een door Peter de Vries joen liter drank die er in 1983 ver kocht werd. De Nederlandse drin ker blijft de voorkeur geven aan jonge jenever - daarvan werd zo'n 45 miljoen liter verkocht - en vieux (10,5 miljoen liter), maar beide pro- dukten lopen toch duidelijk min der hard dan voorheen. De moder ne drinker smeert de keel met whiskey (bijna 9 miljoen liter), of likeuren van diverse kleuren (6,4 miljoen liter). De Nederlandse gedistilleerd-in dustrie voorziet in een steeds klei ner deel van die behoeften. De 73 nederlandse fabrikanten die het eind van 1985 haalden - ze hadden nog met 75 het jaar ingeluid - heb ben hun afzet vorig jaar wederom zien dalen, evenals hun 48 collega's uit de sector zwak-gedistilleerd. Airbus Niet alleen de klant laat de Ne derlandse gedistilleerd-industrie in de steek. De fabrikanten van vieux, likeur, bitters, creamdran- ken en dergelijke weten zich in hun overlevingsstrijd ook verze kerd van een overheid die weigert Airbus Industrie, het consortium hen de helpende hand toe te ste- van Europese vliegtuigfabrikan- ken. Via de accijnzen eigent de ten, heeft in de eerste helft van dit staat der Nederlanden zich per ver jaar 63 vliegtuigen verkocht. Er kochte fles sterke drank een slordi- werden drie nieuwe klanten ge- wonnen, zo is in Parijs meege- maakt het genot duurder dan de deeld. Het concern wil de komen- consument zich kan veroorloven, de twintig jaar met zijn vliegtuigen of zet de winsten onder druk. Tot dertig procent van de markt, die overmaat van ramp Jenever krijgt steeds Disco wordt geschat op 7850 vliegtuigen, drijfstak in handen hebben. Eind juni waren er bij Airbus 410 toestellen in be stelling, 281 van het type A300 en 129 van het type A310. Op het ogenblik zijn er voor het nieuwe, kleinere type, de A320, 134 bestel Samen verkochten ze 7,3 procent minder, terwijl de buitenlandse drankstokers hun afzet in Neder land juist met 2,9 procent zagen stijgen. Als meest hedendaagse trend signaleert het Produktschap de bij kans onstuitbare opmars van de "laaggradige likeur". De opvallend Een echte gedegen verklaring gekleurde drankjes die niet al te voor het tanend marktaandeel van veel alcohol bevatten, zijn volgens de Nederlandse borrel hebben het Van Laan vooral bij de "disco- ge 80 procent van de prijs toe. Dat Produktschap of fabrikanten als jeugd" sterk favoriet. De borrel is Heineken en Bols niet. Ze weten een methode geworden om je te wel dat de jenever en vieux steeds onderscheiden, waarbij de klant af meer concurrentie krijgen van gaat op fraaie etiketten, nieuwe de be- „exotische likeurtjes". Produkt- smaken, kleurtjes of de "kwali- van sociale zaken en volks huisvesting. was rekening gehouden met een forse achteruitgang van de uitvoer dit jaar, die overigens door een op leving in de binnenlandse verkoop zou kunnen worden goedgemaakt. Uitvoer In de eerste helft van dit jaar is de Westduitse autoproduktie drie procent groter geweest dan in de eerste helft van vorig jaar. In de af gelopen twee maanden is de vraag naar auto's zelfs tien procent groter geweest dan in dezelfde twee maanden van vorig jaar. Het VDA houdt er rekening mee dat de uit voer over heel 1986 zal uitkomen op 2,6 miljoen stuks, iets minder dan vorig jaar, toen een exportre cord werd geboekt. Opnieuw zijn Groot-Brittannië en de Verenigde Staten de beste exportmarkten. Opvallend is de toeneming van het aandeel van de Japanse auto producenten op de Westduitse au tomarkt. Dat aandeel ging in de eerste helft van dit jaar van 13,1 naar 14,7 procent. Frankrijk ver grootte zijn aandeel van 7,6 tot 8,3 procent en Italië van 4,7 tot 5,1 pro cent. DE VRIES (RSV) - De vraag of de voormalige RSV-topman J. de Vries alsnog zal worden vervolgd wegens meineed, zal volgende week worden beantwoord. Dan wordt de beschikking verwacht van het gerechtshof in Den Haag over het hoger beroep van het openbaar ministerie tegen het be sluit van de Haagse rechtbank om De Vries niet te vervolgen. De rechtbank achtte begin juni onvol doende bewezen dat De Vries zou hebben gelogen over zijn bankre keningen. Volgens de rechtbank is er geen enkel bewijs geleverd voor de stelling dat De Vries over 1976 vliegkosten heeft gedeclareerd aan RSV die hij niet had gemaakt. een fles die aan palmen en zon overgoten stranden moet herinne ren. De meeste "modedranKjes" komen dan ook uit het buitenland. Accijns In twee jaar tijd is de produktie van de Nederlandse distilleerderij en met maar liefst twintig procent gekelderd. Geen bedrijfstak kan zo'n ontwikkeling lang verdragen. De mogelijkheden het tij te keren zijn echter beperkt. Een afzetver- hoging bijvoorbeeld zit er niet in, alle reclames met helikopters die het glas zelfs op schepen bezorgen en spijt. De overheid vindt dat de gemiddelde Nederlander iets te vaak naar de fles grijpt en wil het drinken juist ontmoedigen. In 1960 werd per drinker nog een jaarge middelde van 357 glazen geno teerd; in 1984 had de gemiddelde drinker op oudejaarsavond 1006 glazen achter de kiezen. Werkloosheid hoger onder buitenlanders DEN HAAG (ANP) - De werk loosheid onder buitenlanders in ons land ligt verhoudingsge wijs hoger. Het ministerie van sociale zaken constateert dit in zijn maandoverzicht van de ar beidsmarkt. De verklaring ligt ten dele in het gemiddeld lage re opleidingsniveau van bui tenlanders. Terwijl het totale aantal werklozen in ons land in de af gelopen twaalf maanden daal de van 738.000 tot 687.000, steeg het aantal werkloze buitenlan ders in deze periode van 67.000 naar 68.500. Het aandeel van de laatsten in het totaal groeide daarmee van 8,6 naar 9,5 pro cent, terwijl buitenlanders on geveer 4,5 procent van de af hankelijke beroepsbevolking uitmaken. Van het totaal aantal geregi streerde werklozen had 22 pro cent alleen de lagere school ge volgd. Bij buitenlandse werklo zen is dit percentage gemid deld 62. Gemeten naar oplei ding was de daling van het aan tal werklozen in juni het grootst onder mensen met een technische opleiding. Uit de cjjfers blijkt dat de kans voor werklozen om bin nen een jaar aan een baan te ko men 61 procent is. De kans blijkt het laagst (47 procent) voor mensen met een onvol tooide universitaire opleiding en mensen die uitsluitend basi- sGager)onderwys hebben ge volgd (52 procent). Het grootst is de kans voor mensen met een middelbare beroepsopleiding (68 procent). Naar opleidings richting gezien zijn het vooral mensen met MEAO, HEAO, LTS, MTS en HTS. Werklozen met een sociaal-culturele oplei ding en kunstenaars hadden de slechtste kansen. Vakatures Nog voor het einde van dit jaar komt er een vakature-uitwisse- ling via een centrale computer tussen de arbeidsbureaus in Noord-Holland. Het gevolg hier van is dat werkzoekenden niet meer naar het arbeidsbureau buiten hun gewest hoeven om te zien of daar nog vacatures zijn. Onderzoek heeft bij voorbeeld aangetoond dat 200 mensen uit de Zaanstreek wekelijks bij het arbeidsbureau te Amsterdam naar een baan zoeken. Al veel langer is bekend dat een kwart van het aantal ingeschreven werkzoekenden bij het GAB Zaanstreek werk vindt in het ge west Amsterdam. Beursoverzicht diezelfde overheid bo- schap-medewerker Van Laan: vendien nog eens begonnen met "Gedistilleerd is een typisch mode een beleid om het drinken verder gevoelig produkt. Er zijn tijden ge- te ontmoedigen. weest dat je op elke zeilboot die zichzelf serieus nam een fles Bee- Vorig jaar ging er 109,5 miljoen renburger aantrof. Dat is nu wel liter gedistilleerd over de toonban- weer een beetje over. We hebben lingen binnen en opties op 133. De ken van slijters en horeca; iets ook een hausse van creamdranken A320 zal in het najaar van volgend jaar voor het eerst vliegen. meer dan in 1984, maar behoorlijk meegemaakt, die nu wat minder dan de bijna 117 mil- wegebben i i als 'cog- "De internationale mixdranken doen het bijzonder goed. Die val len op dit moment binnen het smaakpatroon", zegt woordvoer ster M. van Dam van Heineken. De land B.V. (GWN) ook in sterkere produkties. Waar Hoppe en Bokma de concurrentie niet geheel van zich af kunnen houden, tracht Hei neken greep op de markt te krijgen middels Coeberg, Bacardi en Os- borne-sherry. "Dat zijn heel be langrijke produkten voor ons, naast natuurlijk de advocaat, die het al jaren goed doet", aldus Van Dam. Via intensief marktonderzoek naar de drinkgewoonten der Ne derlander tracht elke fabrikant te weten te komen "wanneer de bel gaat luiden, want dan ben je mor gen rijk", zoals Van Laan het uit drukt. Maar het publiek is moeilijk het biermagnaat handelt, middels de te volgen, en grijpt zien ook m dat ze juist m dit tyds- kwamen bij de hoofdfondsen nog wel gewricht met by de overheid hoe- nink wat koersdalingen voor, maar die ven aan te kloppen om een accijns- waren over het algemeen zeer serine:. verlaging. Toch hebben ze daaraan de meeste behoefte, omdat een ver laging van de belasting op drank hen de ruimte geeft de winsten wat op te krikken en de prijzen te verla gen. "Door de hoge accijnzen zakt de hele markt voor gedistilleerd langzaam in", meent de Heineken- vrouw. En Van Laan schildert het heilzaam effect van een accijnsver laging: "Toen de wereldhandel in whiskey kelderde, gingen in Schotland reeksen bedrijven over de kop. De regering daar reageerde met een forse accijnsverlaging, en nu zie je dat de zaak weer opleeft. Hetzelfde kon trouwens worden ge zegd van de koersstijgingen. De beurs leek er in de ochtenduren iets minder ongunstig bij te liggen dan in de afge lopen dagen, maar van een herstel kon niet worden gesproken. Veel stimulansen waren er ook niet. De dollar bleef op het de vorige dag be reikte dieptepunt hangen en het her stel in Wall Street, dat woensdag volg de op de zware klappen van de voor gaande dagen, was te zwak om op het Beursplein veel enthousiasme te wek- Gedistilleerd- en Wyngroep Neder- - i dan onverklaarbare redenen 'naar Maar ja, in Nederland kun je zoiets wel vergeten". Bij de internationale aandelen meoest Akzo f 1 prijsgeven op f 160,80. Hoogo vens trok twee dubbeltjes aan tot f 109,30, KLM was eenzelfde bedragje beter op f45,70 en Koninklijke Olie no- i de ochtend f

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9