Noodwetten deels nietig verklaard Terug op aarde Rel over 'Deutschland über alles' Chirac: Mitterrand onwillig Botha onthult nieuw gevechtsvliegtuig Filippijnen vragen om toegang tot EG-markt Nonnen vrij Surinaams kabinet officieel begonnen Franse premier wil crisis vermijden I DONDERDAG 17 JULI 1986 JOHANNESBURG - Het hooggerechtshof in Durban heeft gisteren de noodtoestands wetgeving gedeeltelijk nietig verklaard. Het hof, onder leiding van rechter Didcott, ver klaarde vijf van de zes definities over 'subversief, zoals die in de wetgeving zijn opgeno men, op grond van hun vaagheid, geheel of gedeeltelijk ongeldig. In zijn twee uur durend vonnis zei rechter Didcott, dat slechts de tweede paragraaf, waarin wordt uiteengezet wat 'subversief is, 'exact genoeg is om als wettig aan gemerkt te worden'. Het betreft de paragraaf, waarin het wordt verbo den 'om mensen op te hitsen tot onwettige stakingen, boycots, pro cessies, burgerlijke ongehoor zaamheid en dienstweigeren'. door Ruud de Wit De zes paragrafen, noodtoestandswetgeving wordt uitgelegd, wat onder 'subversief wordt verstaan, is vooral van be lang voor de media. Bij overtre ding van deze paragrafen kunnen journalisten tot 10 jaar gevangenis worden veroordeeld of een boete van 20.000 rand. Een advocaat in Johannesburg zei 'dat de uitspraak van het hoog-, gerechtshof in Durban aan de me dia wat meer zekerheid geeft'. Maar hij voegde eraan toe, 'dat het onzin was om te geloven, dat de censuur nu verlicht zou zijn. De media lopen nog steeds grote risi co's om veroordeeld te worden'. Het kort geding in Durban was vorige week door de vakbond MA- WU (Metal and Allied Workers Union) tegen de Zuidafrikaanse staat aangespannen. Hoewel de eis van de MAWU om de noodtoe stand illegaal te verklaren is afge wezen, verklaarde rechter Didcott in zijn vonnis wel, dat 'gevangenen het recht moeten hebben op juridi sche bijstand. De uitspraak van het hoogge rechtshof in Durban verdrong de gebeurtenissen in de zwarte woon stad Soweto enigszins uit de be langstelling, maar in de wijk Nale- di was het de hele dag onrustig en zijn, volgens de inwoners tenmin ste, zeker vijf personen door de po litie doodgeschoten. Het optreden van de politie heeft te maken met massale acties om te weigeren de huur te betalen. Overi gens worden in veel gevallen niet alleen de huren niet betaald, maar ook de rekeningen van water, gas en elektriciteit. Het regeringsbureau voor infor matie meldde gisteren, dat de 24 uur ervoor 12 personen om het le ven zijn gekomen. Vooral in het thuisland KwaNdebele, dat tegen de wil van de bevolking in, op 11 december aanstaande door de Zuidafrikaanse regering het predi kaat 'onafhankelijk' krijgt opge plakt, was het zeer onrustig. De aanklapht tegen de hoofdre dacteur van het dagblad The Cape Times, Anthony Heard, vanwege het 'illegaal' interviewen van ANC- president Oliver Tambo, is gisteren ingetrokken. Tambo is in Zuid- Afrika een 'verboden' persoon en mag niet geciteerd worden. In plaats van Heard wordt nu het krantenbedrijf SAAN, dat The Ca pe Times uitgeeft, aangeklaagd en insiders zien hierin een poging van de Zuidafrikaanse regering om voorgoed van het met 'zeer lastig' aangeduide dagblad af te komen. President P.W. Botha onthulde gisteren een gemoderniseerde ver sie van het Franse gevechtsvlieg tuig Mirage-3, dat is omgedoopt tot Cheetah. Volgens de Zuidafrikaan se luchtmacht kan de Cheetah het opnemen tegen de Russische Mig- 23, welke door de Angolezen wordt gebruikt. Bij de inwijding van de Cheetah zei president Botha, dat Zuid-Afri- ka zich teweer zal blijven stellen te gen elke internationale boycot of bedreiging': 'Wij zullen ons niet la ten vernederen door de sancties en wij zullen tonen, dat we een sterke en trotse natie zijn'. MOSKOU (AP) - Vermoeid, maar in goede gezondheid zijn Leopid Kizim (rechts) en Vladimir Solov- jov woensdag na 125 dagen terug gekeerd op aarde. De beide man nen, die direct werden onderschei den met de Orde van Lenin, zeiden zich prima te voelen en 'altijd be reid' te zijn weer de ruimte in te gaan. Direct na de zachte landing met hun 'ruimtetaxi' Sojoez T-15, om 16.34 plaatselijke tijd, in Kazach- stan, werden de twee kosmonau ten tegemoetgereden en verwel komd door opgetogen boeren op hun tractors. Na aankomst van grondpersoneel van de dienst ruimtevaart en journalisten, ston den de twee mannen, uitgestrekt in ligstoelen, de pers te woord. Toen hen gevraagd werd of zij bereid waren weer de ruimte in te gaan na hun vier maanden lange tocht, keek Solovjov grijnzend naar zijn collega Kizim en vroeg: 'Willen wij weer de ruimte in?' 'Al tijd,' grijnsde commandant Kizim. De 44-jarige kolonel Kizim en zijn 39-jarige kameraad Solovjov waren enkele dagen geleden al met de voorbereiding op hun terugkeer naar de aarde en de zwaartekracht begonnen, onder meer door wat meer zout te eten. Solovjov en Kizim hebben, na, hun recordvlucht van 237 dagen in het ruimtestation Saljoet-7 in 1984, en met hun huidige verblijf in het gloednieuwe ruimtestation Mir (Vrede), definitief hun positie inge nomen als de meest ervaren ruim tereizigers ter wereld. Kizim heeft tijdens drie vluchten in totaal meer dan een jaar in de ruimte doorge bracht. Tijdens hun jongste reis, die op 13 maart begon met een live door de televisie uitgezonden, vlekkelo ze lancering, haalden de beide mannen nog een nooit eerder ver toond staaltje uit, door begin mei met hun Sojoez T-15 over te steken van het grote ruimtestation Mir naar het duizenden kilometers ver der hangende station Saljoet-7. De pers bombardeerde de Sojoez T-15 direct tot 'ruimtetaxi'. (foto ap> BRUSSEL - De Filippijnse vice- president Laurel heeft gisteren een dringend beroep op de Europese Gemeenschap gedaan de Europese markten te openen voor Filippijn se landbouwprodukten. Alleen een betere handel met Europa en de daaraan verbonden inkomsten, kunnen de prille democratie in het land ook een economisch stevige basis geven, aldus Laurel. Laurel voerde gisteren in Brus sel besprekingen met president Delors van de Europese Commis sie, het dagelijks EG-bestuur, en andere EG-functionarissen. De Fi lippijnen hebben nu een buiten landse schuld van 26 miljard dol- lar. De Europese Gemeenschap zal dit jaar nog 40 miljoen dollar ste ken in ontwikkelingsprojekten op de Filippijnen. Laurel verklaarde echter zeer beslist niet naar Europa te zijn gekomen om zijn hand op te houden. Laurel verweet de EG protectio nisme, waardoor het de Filippijnen vrijwel onmogelijk is met produk- ten als kokosnoten, suiker, zoete aardappelen en fruit op de Europe se markten door te dringen. Laurel vroeg om hulp bij de her structurering van de Filippijnse landbouw. De regering-Aquino zal alles doen om tot een landhervor ming te komen, zei hij. Het land van grootgrondbezitters zal moe ten worden verdeeld onder men sen die het ook echt bebouwen, en niet onder grondspeculaten. Lau rel, die zelf over veel land beschikt, net als Aquino, zei zelf bereid te zijn zijn eigen grondbezit te delen. Laurel herhaalde dat begin vol gend jaar op de Filippijnen alge mene verkiezingen zullen worden gehouden voor het parlement en de lokale volksvertegenwoordigin gen. In september zal de nieuwe grondwet klaar zijn, waarover in november een volksraadpleging wordt gehouden. Presidentsver kiezingen staan voorlopig niet op het programma, zei Laurel. Maar wanneer die er komen, dan is de 57-jarige Laurel bereid kandidaat te zijn. President Aquino heeft al laten weten dan niet te zullen mee doen. De regering is volgens hem be reid te overleggen met de twee guerilla-groeperingen in het land, de communistische New Peoples Army ,en het moslim bevrydings- front. „We zijn bereid de verzoe nende hand te bieden. Nu Marcos er niet meer is, is er geen reden voor hun verzet meer". Laurel verklaarde dat de nieuwe regering er inmiddels in is ge slaagd om 500 miljoen gulden van het fortuin van oud-president Mar cos op te sporen. Marcos had dat geld, dat volgens de regering toe behoort aan de Filippijnen, onder gebracht in Zwitserland en de Ver enigde Staten. Het halve miljard is slechts een deel daarvan „en wij hebben niet de illusie dat we alles zullen vinden", aldus Laurel. MARAWI (Rtr.) - Tien i vrijdag uit hun klooster op de zuidelijke Filippijnen werden ont voerd zijn vrijgelaten. Brigade-ge neraal Gutang zei dat er geen los geld is betaald, maar een vroegere gouverneur van de provincie deel de mee dat de ontvoerders 200.000 pesos (25.000 gulden) hebben ge kregen. Zuster Marie Madeleine, priores van het klooster, verklaarde dat zij erg goed zijn behandeld. De ont voerders hebben „ons bijna ver wend", aldus de zuster. DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP) - In Paramaribo is gister avond de nieuwe regering van Su riname officieel aangetreden. Pre mier Pertab Radhakishun (51) zei bij zijn ambtsaanvaarding dat er „veel en moeilijk werk te verzetten is". Hij verklaarde verder dat de nieuwe regering zich gesteund weet door een bijzonder groot draagvlak in Suriname. Deze Surinaamse regering zal aanblijven tot eind maart volgend jaar. Dan zal een nieuwe grondwet met duurzame democratische structuren in werking treden. Radhakishun werd op 3 septem ber 1934 geboren te Paramaribo. Hij heeft in Nederland een univer sitaire opleiding gevolgd en is doc torandus wis- en natuurkunde. Hij is leraar geweest op een middelba re school. In 1983 trad Radhakis hun, die eigenaar is van het bedrijf NV Rijstpak, toe tot het bestuur van de Vereniging Surinaams Be drijfsleven VSB. Hij is tevens lid van het topberaad en lid van de Buitenland kort Verslaving Het aantal aan alcohol verslaaf den in West-Duitsland stijgt on rustbarend. De minister van ge zondheid, Rita Süssmuth, noemde woensdag een aantal van 1,5 mil joen alcoholisten die dringend be handeling behoeven. Hierbij ko men nog bijna 50.000 verslaafden aan drugs. Zo'n 300.000 tot 500.000 mensen misbruiken medicamen ten, vooral pijnstillers en kalme- rings- en pepmiddelen. Groote Schuur verrichtte 100ste transplantatie Harttransplantatie In het Zuidafrikaanse ziekenhuis Groote Schuur, waar professor Christian Barnard in 1967 zijn eer ste harttransplantatie uitvoerde, heeft deze week de 100ste patiënt de operatiekamer verlaten. Het was een 36-jarige loodgieter uit West-Duitsland, bij wie een ruil- hart en een ruillong zijn inge bracht. Een woordvoerder van het ziekenhuis zei dat de man goed vooruit gaat. Anti-raket raket Israël heeft het bestaan van een nieuwe anti-raket raket onthuld, de Barak-1, die is bedoeld om aan vallende raketten in de vlucht te vernietigen. De Barak-1 vliegt snel ler dan het geluid en heeft een be reik van zes kilometer. Dit is be kendgemaakt door het Israëlische leger. Boothby overleden Lord Boothby, de Britse politi cus van de Conservatieve party die eens de persoonlijke secretaris van Winston Churchill was, is 86-jarige leeftyd overleden. Boothby, wiens loopbaan zich nagenoeg over deze gehele eeuw uitstrekte, was van 1924 tot 1958 lid van het Lagerhuis. Hij diende van 1926 tot 1929 onder Churchill, die toen minister van fi nanciën was, en tartte herhaalde lijk zijn partij in een reeks belang rijke kwesties, zoals de Suezcrisis in 1956. hindoestaanse Verenigde Hervor mingspartij VHP. De Surinaamse regering is ver der als volgt samengesteld: Henk Herrenberg (buitenlandse zaken), Jules Wijdenbosch (binnenlandse zaken, districtsbestuur, volksmo bilisatie en justitie), Wilfred May- nard (leger en politie), Orlando van Amson (sport en jeugdzaken). De ze ministers zijn alle vier lid van de 25-februari-beweging, een organi satie van de militairen. Wim de Miranda van de Associa tie van de Surinaamse Fabrikanten (transport, handel en industrie). Drie ministers van de Nationale Party Suriname NPS: Arthy Jessu- run (volksgezondheid), Wilhelm Wolfram (openbare werken, tele communicatie en bouwnijverheid) en Harri Kensmil (natuurlijke hulpbronnen en energie). Soebhaas Mungra van de VHP (financiën). Het ministerie van landbouw is toegewezen aan Cor nells Ardjosemito, lid van de ja- vaanse KTPI. De vakbeweging krygt de ministeries van onder wijs, sociale zaken en arbeid, res pectievelijk Allan Li Fo Sjoe, Ewald Grep en Andre Koornaar. Universiteit in Chili ontruimd SANTIAGO (AP) - De Chileense oproerpolitie heeft gisteren de campus van de katholieke univer siteit Eduardo Abarzua in Santiago ontruimd, die door een groot aan tal studenten was bezet. Bij de ont ruiming werden tientallen arresta ties verricht. De studenten hadden de campus bezet uit protest tegen het verwijderen van een mede-stu dent wegens politieke activiteiten. De studenten verzetten zich niet toen de politie in actie kwam. Vol gens ooggetuigen werden onge veer 100 mensen gearresteerd. Het bestuur van de universiteit ver klaarde met het politieoptreden te hebben ingestemd. Thatcher klapt voor socialist De Britse ex-premier James Callaghan (74) maakte gisteren met enkele collega-politici een boottochtje op de Theems. Aan het plezier kwam voortijdig een einde toen de boot, vermoede lijk door falend stuurman schap, omsloeg. Premier That cher sloeg het schouwspel van af de kade gade en applaudi- seerde toen haar drijfnatte riva len door een reddingsploeg aan wal werden gebracht. "Het is waarschijnlijk voor het eerst dat Thatcher voor socialisten klapt" zei Callaghan droogjes. (foto's AP) BONN - West-Duitsland heeft weer iets om zich over op te win den: het volkslied 'Lied der Deut- schen'. Geschreven in 1841, eerst over het hoofd gezien door de machtigen van de staat, werd het na de Eerste Wereldoorlog tot volkslied verheven, daarna mis bruikt door de nazi's, met het be ruchte Horst-Wessel-lied verbon den en in 1945 door de overwin naars verboden. Later mocht het' weer worden gezongen, maar dan alleen het derde couplet. door Hans Hoogendijk Het lied dat de dichter August Heinrich Hoffmann von Fallersle- ben in 1841 in opdracht van een Noordduitse uitgever schreef, heeft een bewogen verleden en een bewogen heden. In West-Duitsland is een deining ontstaan doordat in de deelstaat Baden-WOrttemberg een onderwij zeres kinderen van tien jaar liet zingen over 'Deutschland, Deutschland über alles' en 'Deut sche Frauen, deutsche Treue', maar zonder hen de historische achtergronden te vertellen. En, ze had er nog toestemming voor van Onverwerkt Het deelstaatparlement boog zich over dit probleem en daarbij kwam weer een heel stuk onver werkt Duits verleden naar boven. De gemoederen raakten buitenge woon verhit en terwijl de school jeugd met vakantie ging, spreidde de strijd zich uit tot heel West- Duitsland. Een ruzie die nu zo hoog is opgelopen, dat beroemde mannen als Golo Mann zich ermee bemoeien, de Baden-Württem- bergse minister-president Lothar Spath verzoenende woorden spreekt en de invloedrijke kranten er serieuze commentaren aan wij den. Terug naar het begin: Hoffmann von Fallersleben schreef de tekst in 1841 dus lang voordat Bismarck met ijzeren Pruisische vuist de tientallen Duitse vorstendom metjes tot een keizerrijk smeedde. En wat schreef Hoffmann nu pre cies op muziek van Haydn? Het is allesbehalve eenvoudig om in 1986 in Duitsland de tekst van de eerste twee coupletten te bemachtigen. Uit de meeste oude liederenbun dels zijn de pagina's met die tekst verwijderd en in de nieuwe staan ze niet eens meer. Uiteindelijk luk te het toch. Hoffmann schreef on der meer: 'Deutschland Deutsch land über alles, über alles in der Welt, als het steeds eendrachtig sa men blijft. Von de Maas tot aan de Memel, van de Erfth tot aan de Belt, Deutschland Deutschland über alles, über alles in der Welt'. Dat is het eerste vers. Verboden Het tweede: 'Duitse zeden, Duit se trouw, Duitse moed en Duits.e zang, zullen in de wereld behouden hun oude, mooie klank.' Dan vol gen er nog een paar zinnen over Duitse vrouwen en Duitse wijn. Kortom, eigenlijk niets bijzonders. Zelfs Hitler was er niet enthousiast over. Als een soort eerbetoon aan de oude maarschalk Hindeburg be sloot Hitier dat het Deutschland- lied het volkslied kon blijven, maar dan mocht alleen het eerste cou plet worden gezongen samen met het Horst-Wessel-lied. In 1945 werd het met alle andere nazi-liederen verboden. Toen be gon het zoeken naar een nieuw volkslied opnieuw.Al in 1949 werd er in de Bondsdag druk gelobbyd voor eerherstel van, het Deutsch- landlied. Begin jaren 50 kwam er een compromis uit de bus: het Deutschlandlied bleef het volks lied, inclusief de eerste twee stro- PARIJS - Premier Chirac heeft president Mitterrand er van be schuldigd dat deze zich verzet te gen de Franse volkswil, zoals die tot uitdrukking kwam in de parle mentsverkiezingen van 16 maart. door Rudolph Bakker De eerste minister verklaarde dit tijdens een toespraak op de drier Franse staatstelevisienetten. Hy' antwoordde daarmee op een tv-in- terview dat de Franse president de veertiende juli had gegeven. Mit terrand had bij die gelegenheid verklaard zijn handtekening te zul len weigeren onder de wet die de privatisering regelt van 65 door de socialisten indertijd genationali seerde bedrijven. Deze schermut seling tussen de president en de eerste minister is de eerste zich in het openbaar afspelende kracht toer tussen de socialistische presi dent en de liberaal-conservatieve eerste minister. Premier Chirac antwoordde in zijn televisie-optreden gisteravond op de argumenten van de presi dent en hij liet weten het met die argumenten geheel oneens te zijn, maar te willen proberen een crisis te vermijden. De president had ge zegd dat de regeling voor de de-na tionalisering geen rekening hield met het landsbelang, voorzover het orn industrieën ging die de verde diging en de modernste technolo gieën dienen, en voorzover die in handen zouden kunnen vallen van buitenlandse kopers. Bovendien beweerde de president dat niet duidelijk was dat de koopprijs van Ook in de Franse pers. die de huidige regering niet steunt, is men het er over eens dat de argu menten van president Mitterrand niet veel steek houden. Ten aan zien van de verkoopprijs heeft de regering zich met de grootste zorg gehouden aan de adviezen van de grondwettelijke raad. Zo zal een speciale commissie over de goede gang van zaken bij de verkoop wa ken. Hoogstens kan men bezwaren hebben tegen de samenstelling van die commissie. Ten aanzien van het gevaar van buitenlandse invloed op essentiële Franse industrieën gelooft nie mand dat de regering er niet voor zal waken dat deze invloog niet overmatig wordt en er zal ook geen enkele buitenlandse industriële groepering zyn die zich m de koop van een Franse firma zou storten zonder zeker te weten dat de rege ring het er mee eens is. Het opvallende aan de bezwaren van de Franse president is dat hij zich hiermee als uitgesproken Eu ropeaan vierkant tegenover de me ning van de EG bevindt. De Euro pese Commissie had namelijk la ten weten dat ook zij het niet met de de-nationalisatie-maatregelen van de regering-Chirac eens is, maar om heel andere redenen. Ze had gesteld dat die een aantal dis criminerende regelingen inhouden ten aanzien van de andere EG-lid- staten. Zo valt in de regeling dat niet meer dan 15 procent het eigen dom van de te privatiseren indus trieën in handen mag komen van inwoners van de andere EG-lidsta- ten, niet te rijmen met de EG-af- spraken tussen de leden. fen, maar alleen het derde couplet wordt gezongen. De tekst: 'Een heid, recht en vrijheid voor het Duitse vaderland. Daar naar moe ten wij allen streven, broederlijk met hart en hand' en ook de ver dere versregels zyn uiterst vrede lievend. Vanaf dat moment brandde met de regelmaat van de klok de dis cussie los rond het toch wat hypo criete compromis. En nu die ene onderwijzeres met ministeriële goedkeuring tieryarigen liet zin gen, stond de sociaal-democrati sche SPD op de achterste benen. In het parlement van Baden-Würt- temberg probeerden zy de zaak te veranderen. Als alle drie de cou pletten dan moesten worden ge zongen, dan pas door kinderen van een jaar of 15. Die kleintjes, zo be toogde de SPD, zijn echt niet in staat om te begijpen wat er tussen 1933 en 1945 stak achter dat 'Deutschland über alles'. Maar minister Mayer-Vorfelders van de deelstaat hield vol. Hy kon dat ook makkelijk omdat de CDU het in Baden-Württemberg voor het zeggen heeft. De SPD belde president Richard von Weizsacker op, om als scheids rechter op te treden. Von Weizsac ker, in binnen en buitenland geres pecteerd door de manier waarop hij de Duitse 'Vergangenheit' ver werkt en verwoordt, zei dat door het nazi-misbruik 'een schaduw' over het eerste couplet was geval len, maar vond toch dat dit een zaak van de deelstaatregering was. Zere tenen Toen was de CDU-minister weer aan zet en die ging op zere tenen* staan. Hij zei onder meer dat het Franse verleden ook niet brand schoon is, maar dat de Fransen daarom de Marseillaise nog niet af schaffen. Eindelijk, zo stelde hy, moet eens duidelijk worden ge maakt dat 'het Duitslandlied van 1986 niets te maken heeft* met het Duitsland van 1933. Het is erg dat de generatie die na de oorlog in een democratie is geboren en opge groeid steeds met het Kains-teken van het derde rijk wordt gebrand merkt'. Dat schoot de Groenen en de SPD weer in het verkeerde keel gat. 'Onacceptabele belediging van de Franse buren' en 'Wij Duitsers hebben geen normaal verleden'. Een Groene had het, zinspelend op de regel over Duitse wijn, zelfs over 'het nationale zuiplied'. De ruzie is nu een fase verder. De links-liberale Frankfurter Rund schau schrijft onder meer dat 'mannen als de minister Mayer- Vorfelders een doel voor ogen heb ben: de borst kan eindelijk weer vooruit en met de vinger wordt ge wezen naar de buren die ook niet beter zijn'. De rechtse Welt vindt in een commentaar dat 'onze hymne geen lasterlijk lied is in een onvrije samenleving, maar het symbool van onze weg'. Voor die Welt geldt dat voor alle drie de coupletten. Onschuldig De grote historicus Golo Mann heeft zich er nu ook mee bemoeid. Hy meldt dat het Deutschlandlied eigenlijk heel onschuldig is. Nie mand kan er wat tegen hebben als elk kind de hele tekst leert, vindt Mann. Wel moet worden verklaard waarom het 125 jaar geleden werd geschreven. Over het karakter van de tekst merkt Mann op dat die vrolijker, vriendelijker en absoluut vredelievender is dan die Britse en Franse volksliederen met hun agressieve tekst, om nog maar te zwijgen van het Amerikaanse volklied, waar het bloed vloeit en de granaten knallen. Over het om streden 'über alles' zegt Mann dat dat niet moet worden begrepen in de zin dat Duitsland beter is dan andere landen. Mann: 'Men zegt toch ook dat men zyn vrouw 'über alles liebt'. Helaas voor Mann en de andere aanhangers van het hele Deutsch-' landlied hebben de meeste niet- Duitsers en veel kritische Duiters aan dat 'Deutschland über alles' toch andere, nog nooit vergeten herinneringen. Kompels opgegeven BRISBANE (AP) - De pogingen om 12 Australische mijnwerkers te redden die begin deze week na een explosie op anderhalve kilometer diepte in een kolenmijn in Queens land werden ingesloten, zijn van daag opgegeven. Reddingsploegen werden in de mijn teruggedreven door methaan gas, aldus myndirecteur Ross McKinnon. Metingen maakten la ter duidelijk dat niemand de ver giftigde atmosfeer had kunnen overleven, zei hij. Laurel Wunsch, de echtgenote van een voorman die aan de ont ploffing wist te ontkomen, zei dat er al enige tijd meldingen waren geweest van gaslekken in de mijn.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7