Stavoren- Enkhuizen: 100 jaar geschipper Einde conflict op Sri Lanka lijkt in zicht Na brand toch met vakantie PAGINA 6 DONDERDAG 17 JULI 1986 COLOMBO/NEW DELHI (IPS) - Er valt binnenkort nauwere sa menwerking te verwachten tussen India en Sri Lanka over een oplos sing van het etnisch conflict op het Zuidaziatische eiland. Diplomaten van de twee landen hebben dit weekeinde onafhankelijk van el kaar gezegd dat er vooruitzichten zijn op een einde aan het bloedver gieten. Als de vaart van de afgelopen da gen erin blijft, zo zeiden Indiase di plomaten dan is het goed mogelijk dat in augustus al een oplossing wordt gevonden voor de burger oorlog en de eis van de Tamils tot autonomie in de gebieden waar zij in de meerderheid zijn, het noor den en het oosten van Sri Lanka. Van Srilankese zijde werd gezegd dat de Indiase twijfel omtrent het voorstel van Colombo, is weggeno- Een diplomaat in Colombo be schreef de Indiase reactie als „goed". Hij verwacht nu dat New Delhi „iets doet" om de Srilankese regering en de Tamils aan een on derhandelingstafel te krijgen. In New Delhi wordt gezegd dat de na druk nu moet liggen op directe be sprekingen. Srilankese politici hebben zich eerder dit jaar al in optimistische zin uitgelaten over de kans dat er dit jaar nog een regeling komt. De nieuwe Indiase hoop is gebaseerd op „Srilankese verduidelijkingen van voorstellen voor een delegatie van bevoegdheden aan provinciale raden". Deze werden vorige week per soonlijk toegelicht door president Junius Jayewardene in een ge sprek met de Indiase hoge com missaris in Colombo, S. N. Dixit. Dit gesprek was noodzakelijk, zo zeggen Indiase ambtenaren, omdat het gematigde Verenigde Tamil Bevrijdingsfront (Tulf) de voorstel len vaag vond. Tulf-voorzitter Ap- papillai Amrithalingam en enkele medewerkers zeiden dat er enorme verschillen zaten in de voorstellen die naar Delhi waren gestuurd en die op een conferentie van politie ke partijen op 25 juni in Colombo waren gepresenteerd. Gouverneurs De laatste hadden het alleen over „delegatie" van bevoegdheden aan gekozen provinciale raden, terwijl in Delhi werd gerept over wijziging van de Grondwet om de provincia le raden autonomie te geven op het gebied van recht en orde, vestiging en onderwijs. Het Tulf had ook zijn bedenkingen om benoemde pro vinciale gouverneurs toezicht te la ten houden op de provincieraden. Maar ook over deze punten zou Co lombo zich nu „bevredigend" heb ben uitgelaten. Volgens persberichten uit Ma- dflas, de Zuidindiase stad waar de Tamil-groepen hun hoofdkwartie ren hebben, is het Tulf nu bereid mee te doen aan de volgende ronde van de politieke conferentie van Jayewardene, op 25 juli. Op 25 juni deed het Tulf nog niet mee, en Co lombo verklaart de ommezwaai door Indiase druk. Volgens S. Thondaman, leider van de Tamil-Plantagearbeiders van Indiase origine en minister in de Srilankese regering, is Jayewar dene „bereid aanvullingen te ma ken" om de „wensen van de Tamils te bevredigen en hun angst weg te nemen". Hij verklaarde er zeker van te zijn dat de president „zijn beloften zal nakomen". De grote onduidelijke factor in het geheel lijkt de positie van de militante Tamil-groepen. Er zijn de afgelopen week reeksen bespre kingen geweest in Madras tussen Indiase regeringsmensen en hun afgevaardigden. Onder leiding van de deelstaatpremier M. G. Rama- chandran van de Indiase deelstaat Tamil Nadu is overleg gevoerd met de grootste beweging, Bevrijdings tijgers van Tamil Eelam. De deelstaat Tamil Nadu is met bijna 50 miljoen (Indiase) Tamils nauw betrokken bij de problemen van de broeders aan de overkant van de Straat van Palk. De militan te Tamils zijn volgens Indiase rege ringsfunctionarissen niet bereid tot een wapenstilstand. Die kon digden ze wel af voor de besprekin gen in de Buthanese hoofdstad Thimbu, die vorig jaar mislukten. Vredesmacht Ze zeggen dat de regering die adempauze gebruikte om het leger te versterken en na aanvankelijke mislukkingen met hernieuwde kracht de aanval te openen op de Tamils. De militanten willen alleen on der toezicht van een Indiase strijd macht akkoord gaan met een staakt-het-vuren. Een dergelijk voorstel is al eens eerder bespro ken, maar India wil hier niet aan. Het zou de oude Singalese angst voor vergaande Indiase bemoeie nis met het eiland versterkqn. En kele Indiase ambtenaren zeggen dat Delhi wel een vredesmacht wil sturen als beide partijen dat willen. Maar het is de vraag of Jayewar dene Indiase soldaten op zijn grondgebied wil. Een van de Sri lankese oppositieleiders, Vijay Ku- maratunga, heeft in Madras ver klaard dat de president wel eens om Indiaas toezicht zou kunnen vragen als de Tamil-guerrilleros in derdaad de wapens neerleggen. Hij verklaarde in Madras boven dien dat Jayewardene in zo'n geval amnestie overweegt voor alle strij ders. Kumaratunga probeert te be middelen tussen militante Tamils en de regering. Hij sprak met Jaye wardene nadat hij in Madras de mi litanten had gesproken en kwam deze week verslag uitbrengen. Waarnemers in Delhi waarschu wen voor te veel optimisme. Ze herinneren aan de plotselinge golf van optimisme toen vorig jaar be kend werd dat in Thimbu zou wor den onderhandeld. Velen dachten dat een oplossing binnen handbe reik lag, maar de besprekingen lie pen op niéts uit. De brand in het gereformeerde conferentie- en recreatie-oord 'De Blije Werelt' in Lunteren heeft geen gevolgen voor de uit voering van het vakantiepro gramma. Wel is een aantal vakan tieweken naar andere centra overgeheveld. 'De Blije Werelt' kan de groe pen gehandicapten gewoon ont vangen. Alle slaapkamers en aangepaste ruimten voor gehan dicapten zijn onbeschadigd. De vakantieweken met ouderen en mensen met een kwetsbare ge zondheid - in totaal 18 groepen van gemiddeld 65 deelnemers - heeft het Algemeen Diakonaal Bureau kunnen onderbrengen in Noordwijkerhout, Driebergen, Doorn, Nunspeet, Epe, Heerlen, Beekbergen, Egmond aan Zee en ergens anders in Lunteren. De meeste vakantiegangers die ten gevolge van de brand deze week moesten thuisblijven krij gen midden augustus een week aangeboden. De anderen komen in oktober aan de beurt. Feminisme en christendom. Mevrouw Hedwig Meijer Wil- mes-Müller is met ingang van 1 september benoemd tot docent 'feminisme en christendom' aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen, ter opvolging van me vrouw Catharina Halkes, die eind november met pensioen ging als bijzonder hoogleraar in dit vak. Mevrouw Meijer Wilmes is wetenschappelijk medewerker aan de theologische faculteit van de universiteit in Münster. 'Amsterdam 86' De tijden van grote evangeli satiebijeenkomsten a la Billy Graham zijn voorbij. Dat denkt Stephen Olford, bekend radio- predikant in de Verenigde Sta ten. Hij sprak op het evangelis tencongres 'Amsterdam 86'. Vol gens hem zal de omvang van zul ke campagnes in deze tijd niet meer worden gehaald. Olford - die was betrokken bij de voorbereidingen van de inter nationale evangelistenconferen tie - vindt dat geen slechte ont wikkeling. "Evangelisatie wordt nu meer de zorg van de 1 lijke gemeenten, en dat is heel goed. De gemeenten zijn het meest geschikt voor de begelei ding van jonge christenen". Christenen moeten terug naar het principe dat iedere gelovige één ander mens probeert te be reiken. Olford wist te melden, dat 90 procent van de Ameri kaanse predikanten buiten hun openbare samenkomsten nog nooit iemand tot de Heer heeft geleid. - Op het congres in Amster dam is ook de bekende Argen tijnse prediker Luis Palau. Hij reageerde nogal fel op wat dr. J. Verkuyl op de 'gastendag' had gezegd, namelijk dat evangelis ten zich te weinig bezighouden met sociale gerechtigheid. Ver kuyl had daar wel aan toege voegd, dat de Nederlandse ker ken de eigenlijke verkondiging dreigen te vergeten. De Argentijn Palau gaf de Ne derlanders de raad, de hand iets meer in eigen boezem te steken. "Het is gemakkelijk om te zeg gen wat er aan de andere kant van de wereld niet in orde is. De kerken kunnen zich beter be zorgd maken over de cynische jeugd en het sex- en drugspro bleem in eigen land". Ook Patau's Amerikaanse col lega van Indiase oorsprong Ravi Zacharias ging op Verkuyl in. "Kijk eens naar mensen als Wil liam Booth en David Livingsto ne. Zij hebben op sociaal gebied toch heel goed werk gedaan". Za charias wilde geen onderscheid maken tussen evangelieverkon diging en sociale rechtvaardig heid. "Een bekeerd mens is een rechtvaardig mens. Het is niet voldoende, zondige structuren in de samenleving te veranderen. Het hart van de mens moet ver anderen". Mooie meisjes.... - De ruim 8000 evangelisten op het congres kregen van Billy Graham zelf een vaderlijke waar schuwing voor de 'verleidingen van Amsterdam'. "U kunt hier uitglijden. Pas op voor de duivel. Hij is heel goed in zijn werk en probeert u wijs te maken dat één keer zondigen, zo ver van huis, niet zo erg is". In een toespraakje over 'de mo raal van evangelisten' ging ook de Argentijnse prediker Palau daarop in. "Predikers komen op hun reizen en campagnes ?oms in aanraking met mooie meisjes. Je komt dan misschien in de ver leiding het adres van zo'n meisje te noteren en te denken: je kan nooit weten.... Maar zoiets brengt u naar de hel. Kruisigt het vlees óf het vlees kruisigt jullie". - Een aantal christelijke orga nisaties heeft ervoor gezorgd dat de kledingwinkel op het congres 'Amsterdam 86' ruim voorzien is. De meeste evangelisten zitten namelijk niet ruim in de kleren en zij mogen dan ook kleding en schoeisel mee naar huis nemen. Voor die winkel is de belangstel ling zo groot, dat de organisatie een uitzoekschema heeft moeten maken. Steunfonds. Het hoofdbe stuur van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk heeft een 'Steunfonds gemeen ten' ingesteld. Niet om begrotin gen van plaatselijke gemeenten sluitend te maken, maar om fi nancieel te helpen als een predi kantsplaats dreigt te worden op geheven of een predikantsplaats moet worden gesticht en de mid delen daarvoor nét niet toerei kend zijn. Ook in andere acute gevallen kan een beroep op het fonds worden gedaan. Secretaris voor het steunfonds is de heer K. A. Gort te Putten. Hardere maatregelen leider van de Anglicaanse Kerk, heeft premier Margaret Thatcher opgeroepen, haar afwijzende houding inzake maatregelen te gen Zuid-Afrika te matigen. Groot-Brittannië moet, volgens Runcie, bereid zijn hardere maatregelen tegen Pretoria te ne men om een eind te maken aan het apartheidssysteem. Kritiek op kerk. De minister van gezondheid in het Zuidame- rikaanse land Paraguay, Adan Godoy Gimenez, verwijt in een officiële verklaring de Rooms- Katholieke Kerk in dat land, dat haar godsdienstoefeningen steeds meer politieke manifesta ties worden. Veel katholieke le den van de aan de macht zijnde Colorado-partij worden, volgens Gimenez, door de kerk in hun waardigheid, eer en aanzien aan getast. "Zijn bewering raakt kant noch wal", reageerde bisschop Mario Medina. "Sommigen plak ken ons het etiket 'communist' op omdat de kerk zich inzet voor de mensenrechten en bezorgd is over de vrijheid van meningsui ting". "Als dat soort zaken op de kansel aan de orde komt, bete- Hervormde Kerk: beroepen door de synode tot luchtmacht predikant kandidaat W. F. Kruis Veenendaal; aangenomen naar Den Ham H. M. Klaassen Mete- ren-Est, de benoeming tot pasto raal medewerker te Rijswijk (ZH) voor hervormd-gerefor meerden K. J. Visser Gouda; be dankt voor Schoonebeek T. Lek- .kerkerker Akkerwoude-Mur- merwoude; opnieuw beroepbaar mevrouw ds. R. Boeijinga-Al- ders, Dordrecht. onder de voeten hebben, valt op te merken, dat de kloeke bouw van het schip met zijn breede, forsche raderkasten aan weers zijden, die door de heldere, witte kleur sterk afsteken bij den ove rigens zwarten- romp van het vaartuig, juist geschikt is een kalmeerenden invloed uit te oe fenen op het beklemd gemoed van den meest nerveusen passa gier, die in den trein reeds ontel bare malen met angstigen blik uitzag naar het weer, om daaraan den meer of minder aangenamen aard van het wachtend zeetocht je te toetsen. Is men aan boord getreden, dan wordt de indruk van kracht en zeevaardigheid zoo mogelijk, nog versterkt; het geheel doet met verzekerdheid het veege lijf toevertrouwen aan een zeeschip, wel in staat de woeste baren te trotseeren". Vooral een economisch belang lag in 1875 ten grondslag aan het besluit om de spoorlijnen Leeu warden-Stavoren en Enkhuizen- Zaandam aan te leggen en deze te koppelen met „een geregeld stoombootvervoer tussen Enk huizen en Stavoren". Niet alleen voor het vervoer van passagiers tussen beide provincies werd de verbinding van belang geacht, maar ook voor het transport van goederen en vee. Niet voor niets ging de spoorlijn Leeuwarden- De veerdienst tussen Sta voren en Enkhuizen be staat precies honderd jaar. De 'Staverse boot' begon op 15 juli 1886 als „een korte, maar ook een snelle verbinding van Friesland met de hoofd stad des rijks". Nog im mer vormt hij de ontbre kende schakel in de spoorlijn Leeuwarden- Stavoren-Enkhuizen-Am sterdam, al is de veer dienst tegenwoordig vooral een toeristische attractie voor dagjes mensen en 'trekkers' op de fiets, 's Winters vaart de boot niet meer. Ter ge legenheid van het eeuw feest zijn tot oktober ex posities te bezichtigen in het Zuiderzeemuseum en het Waagmuseum in Enk huizen. door Bert de Jong De 'Bep Glasius' stoomt de Staverse haven binnen, beladen met dagjesmensen. (foto gpd> Stavoren langs de belangrijkste Friese veemarkten. De veerdienst zou zelfs de ex port naar Engeland stimuleren,, zo werd in den beginne veron dersteld. Met de komst van de spoorponteri in 1899 kwam het goederenvervoer over de toen malige Zuiderzee overigens pas goed op gang. Op deze spoorpon- ten, die waren voorzien van rails, konden de goederenwagens wor- dep gereden en aan de overkant hun weg vervolgen. In het top jaar 1916 maakten meer dan 43.000 wagons de overtocht. Afsluitdijk De eerste zorgen voor de boot verbinding kwamen met het 50- jarig jubileum in zicht met de aanleg van de Afsluitdijk. De komst van een spoorverbinding tussen Friesland en Noord-Hol land zou 'den veerdienst in ge vaar' brengen, zo werd niet zon der reden gevreesd. De spoorver binding zou er uiteindelijk niet komen, maar de problemen kwa men er toch. Het passagiersaantal liep on der invloed van de economische recessie terug tot 200.000 per jaar. In eerdere decennia schom melde dat rond de 300.000 met een record van 340.000 in 1916. In het jubileumjaar 1936 kon ook het goederenvervoer de bootver binding geen beter aanzien ge ven. Integendeel zelfs, op 1 april van dat jaar werd de spoorpon- tendienst gestopt. Het bleef daar na sukkelen, afgezien van een kleine opleving na de Tweede Wereldoorlog. Het aantal over tochten werd na 1950 drastisch verminderd; de drie grote veer boten werden successievelijk uit de vaart genomen en vanaf 1956 vervangen door de veel kleinere schepen 'IJsselstroom' en 'Waal- stroom'. Formeel kwam er in 1959 een einde aan de veerdienst Stavo- ren-Enkhuizen. De term veer dienst werd toen vervangen door bootdienst. De vroegere glorie van de veerdienst blijft verbor gen in de herinnering aan het in middels afgebroken markante stationscomplex van Stavoren en de raderstoomboten 'Fries- Vergane glorie: de oude raderboot 'Groningen' met op'de achter grond het inmiddels afgebroken station van Stavoren. land', 'Groningen' en 'Holland' of de latere modernere en luxere opvolgers 'C. Bosman' (1916 tot 1957), 'R. van Hasselt' (1916 tot 1959) en de 'W. F. van der Wyck' (1923 tot 1950). Met name het laatste drietal heeft lange tijd het beeld van de veerdienst bepaald. Dagjesmensen Sedert 1972 wordt de zomerse bootdienst door rederij Naco wordt uitgevoerd met de 'Bep Glasius'. Dagjesmensen zijn vol gens kapitein Herman Tilder de trouwste klanten. „Het meren deel gaat nog dezelfde dag terug. De meesten gaan 's morgens naar Friesland toe en die zien we 's middags weer op de kade in Stavoren staan". Jaarlijks nemen echter ook nog ruim 13.000 fiet sers de boot Stavoren-Enkhui zen om hun tocht aan gene zijde te vervolgen. Bepakt en bezakt staan ze klaar voor de overtocht, eigenlijk wel blij om op de boot even uit te rusten en de doorzwe- te kleding te verschonen. De bootdienst heeft de laatste jaren opnieuw last van afnemen de belangstelling van het pu bliek. Tilder wijt dat mede aan het uit zwang raken van de weke lijkse markt in Enkhuizen. De dalende tendens is ingezet na de mijlpaal van 100.000 reizigers in 1975. De afgelopen jaren leek het aantal zich te stabiliseren op 50.000 tot 60.000 passagiers, maar vorig jaar werd plotseling als ge volg van het slechte zomerweer een dieptepunt bereikt met het onrendabele aantal van 42.000 klanten. Zuiderzeemuseum Alle reden om er in het jubi leumjaar met volle kracht tegen aan te gaan. Er zijn al ruim 17.000 passagiers vervoerd en daarmee ligt men zo'n 5000 voor op het schema van vorig jaar. De rederij probeert dit jaar toeristen te trek ken met aan de bootreis gekop pelde attracties in Friesland en Enkhuizen, zoals het Zuiderzee museum. Ook de vroeger zo po pulaire Gaasterland-tocht van de NS is voor de gelegenheid nog een keer van stal gehaald. Tilder heeft goede verwachtin gen van de promotie die in het kader van het eeuwfeest wordt gemaakt. „Ik reken erop dat we dit jaar zeker 10.000 passagiers meer hebben dan vorig jaar. En dan hoef ik niet eens optimis tisch te zijn". Hij denkt dat er nog tal van mogelijkheden zijn om de bootdienst wat nieuw elan te geven. „Er zijn nog heel veel mensen die van het bestaan van de bootdienst niet weten. De vele mogelijkheden zijn hen onbe kend. En dat terwijl de passa giers met een aantrekkelijke tocht over het IJsselmeer in een uur en twintig minuten aan de overkant zijn". Eigenlijk leek de 'Staverse boot' rond 1963 ten dode opgeschre ven. Buiten het zomerseizoen werd nog slechts een handjevol mensen overgevaren en goede renvervoer had al helemaal geen betekenis meer. De verliesgeven de veerdienst verdiende volgens de toenmalige eigenaresse, de Nederlandse Spoorwegen, niets beters dan opheffing. Het verzoek van NS aan het ministerie van verkeer en water staat om eind '63 de dienst volle dig te mogen staken, leidde in Friesland en Noord-Holland ech ter tot heftige reacties. Weliswaar kon moeilijk worden aangetoond dat de bootverbinding in de win terperiode in een veelgevoelde behoefte voorzag, maar in het zo merseizoen bestond er wel dege lijk ruime belangstelling voor de 'Staverse boot'. Dankzij garanties van de pro vincies Friesland en Noord-Hol land werd het mogelijk om bij wijze van proef de boot Stavo- "ren-Enkhuizen alleen nog in de zomermaanden te laten varen. In oktober 1963 werd de dagelijkse veerdienst gestaakt om sinds dien uit te groeien tot een zomer se attractie. Meer dan ooit werd vanaf dat moment geprobeerd het toeristische karakter tot ui ting te laten komen. En met suc ces. Maakten in 1965 nog 'slechts' 31.000 passagiers de overtocht, tien jaar later waren dat er zo'n 100.000 reizigers per seizoen. Vooral dankzij het orga niseren van toeristische dagtoch ten, met name de 'Gaasterland- tocht', ontwikkelde het vervoer zich gunstig. Woeste baren Schipper Herman Tilder: aantrekkelijke tocht over het IJsselmeer.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6