OM DEHOEK HEBBEN ZE GELDINALLE TALEN. Kooldioxyde in lucht bedreigt leefklimaat Het wordt druk in de Amsterdamse grachten Rumoer rond nevenfunctie Van Agt Telefonische hulpdienst biedt eenzaam mens steun nocoop* nutsspaarbanks DONDERDAG 17 JULI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Kabinet wil onderzoek DE BILT (ANP) - Het nieuwe kabinet is bezorgd over de gevolgen van het nog steeds toenemende gehalte van kool dioxyde (CO-2) in de lucht en wil voorrang geven aan het wetenschappelijk onderzoek naar de klimatologische ver anderingen als gevolg van deze luchtverontreiniging. DAG VAN HET PAARD Weerkundigen houden er rekening mee dat Nederland binnen een eeuw voor een groot gedeelte on der water komt te staan, bijna de helft van zijn bevolking zal kwijtra ken en zijn belangrijkste inko mensbronnen zal verliezen als het CO-2-gehalte in hetzelfde tempo 'blijft stijgen en niet op tijd maatre gelen worden genomen. Door het gebruik van brandstof fen als kolen, gas en olie is het kooldioxydegehalte van de lucht sinds de helft van de vorige eeuw met een kwart toegenomen. De nog steeds toenemende behoefte aan energie versnelt deze ontwik keling. In de afgelopen twintig jaar nam het CO-2-gehalte al met bijna tien procent toe. Over 50 tot 60 jaar is een verdubbeling van de belas ting van de lucht met kooldioxyde te verwachten. Het proces wordt nog versterkt doordat steeds meer bossen ver dwijnen. Bomen houden namelijk CO-2 vast en nemen deze stof zelfs op uit de lucht. Omdat de bossen in de gehele wereld de afgelopen der tig jaar voor de helft zijn verdwe nen, is de opnamecapaciteit dras tisch terugelopen. Als gevolg daar van blijft de helft van de vijf mil jard ton kooldioxyde die jaarlijks door de verbranding van fossiele grondstoffen wordt uitgestoten, in de lucht hangen. Zeestijging Als deze ontwikkeling zich onge wijzigd voortzet, zal de tempera tuur op aarde de komende* decen nia gemiddeld met 2,5 tot drie gra den stijgen. De ijskappen van de Zuidpool zullen gaan smelten met als gevolg dat het niveau van de wereldzeeën met ongeveer vijf me ter zal stijgen. In de afgelopen twinig jaar is de temperatuur volgens het KNMI in De Bilt al met 0,2 graden Celsius toegenomen. De waterspiegel van de Noordzee stijgt met een tot twee millimeter per jaar. Of deze ver schijnselen moeten worden toege schreven aan het zogenoemde „broeikas-effect" van de CO-2-op- eenhoping in de lucht staat naar de mening van de meteoroloog dr. J. Opsteegh van het KNMI weten schappelijk nog niet geheel vast. Daarom is er aan het instituut een studiegroep gevormd, die de klimaatveranderingen als gevolg van het toenemen van de kooldio xide in de atmosfeer in samenwer king met buitenlandse instellingen gaat onderzoeken. De weerkundige verwacht dat er op den duur drastische veranderin gen in het weer zullen komen, de frequentie en intensiteit van de stormen op de Noordzee zich zul- Ramp Meteorologische onderzoekin stellingen van Californië, de Ame rikaanse ruimtevaartorganisatie en de Internationale Vereniging van Wetenschappelijke Instellingen IFIAS in Zweden voorspellen gro te rampen als gevolg van de zee spiegelverhoging, vooral voor de lage landen. Europese steden als Amsterdam, Londen, Stockholm, Venetië, Hamburg én Leningrad zullen van de aardbodem verdwij nen. Hetzelfde lot treft Aziatische agglomeraties als Calcutta, Bang kok, Singapore en Djakarta. Nederland zal volgens de bereke ningen van de buitenlandse insti tuten meer van zijn grondgebied aan het stijgende water moeten prijsgeven dan alleen de hoofd stad. Veertig procent van de bevol king zal elders zijn heil moeten zoeken. Verlies aan kostbare land en tuinbouwgrond zal de economie en met name de export een flinke slag toebrengen. Door de opwar ming van de Noordzee zal de huidi ge visstand achteruit lopen: een klap voor de visserij. Om deze eventuele rampspoed te keren moet het verbruik van fossiele brandstoffen verminderen. DUINDIGT (ANP) - Op het Haag se Duindigt werd gisteren de tradi tionele Dag van het Paard gehou den. Onderdeel van het program ma vormde een Romeinse wagen- renwedstrijd met de deelnemers ge heel in stij l gekleed. (foto anp> Scholier gedood ANNECY (AP) - De Nederlandse scholier Herbert Toes (17) uit Leus den is gisteren om het leven geko men, toen hij tijdens een bergwan deling in het departement Haute SaVoie^ werd overvallen door een steenlawine. Het ongeluk deed zich voor in het Massief van Sanbuy, boven het plaatsje Seythenex. De jongen werd door de plotseling neerdalen de stenen uit zijn evenwicht ge bracht en over een afstand van on geveer 100 meter meegesleurd. DEN BOSCH (GPD) - De Brabant se commissaris van de koningin, mr. A. van Agt, is als lid van de Raad van Bijstand van het beleg- gingsfons Orco betrokken bij be lastingontwijking via hypotheken in Australië. De fracties van CDA, PvdA en D66 in de Provinciale Sta ten van Noord-Brabant willen dat Van Agt na de zomervakantie op heldering verschaft over zijn be taalde nevenfunctie. Ook moet hij uitleggen waarom hij de Staten niet op de hoogte heeft gesteld van het adviseurschap. Een woordvoerder van Van Agt liet vanochtend weten dat de com missaris er voorlopig niet over denkt het lidmaatschap van de Raad van Bijstand van het beleg gingsfonds op te geven. Het beleggingsfonds Orco doet onder andere zaken in Australië. Door een gat in het fiscaal verdrag met dat land hoefden Nederlan ders vrijwel geen belasting te beta len over de rente die ze daar incas seerden. Orco wist op deze manier sins 1985 meer dan een half miljard gulden aan te trekken om te beleg gen in Australische hypotheken. De maas in het belastingverdrag zou inmiddels zijn gedicht, maar Orco belooft klanten in adverten ties dat via andere constructies het nétto-rendement onveranderd hoog kan blijven. Van Agt heeft het al eerder met de Provinciale Staten aan de stok gehad over zijn nevenfuncties. Er is een stilzwijgende afspraak met de commissaris dat hij geen bij- HOOGVLIET (GPD) - Voor de SOS/telefonische hulpdiensten in ons land zijn deze vakantie maanden niet de gemakkelijkste periode. Wat voor velen een on bezorgde vakantie moet worden, loopt in nogal wat gezinnen uit op een huwelijksdrama. „Ruzies breken juist nu nog weieens los. De gebruikelijke rit men in het gezinsleven raken verstoord. Partners zijn de hele dag in eikaars omgeving en ra ken over iets geïrriteerd. Dat kan net de druppel zijn die de emmer doet overlopen", zegt R. Louis, landelijk coördinator van de Fe deratie van Telefonische Hulp diensten. Bij de federatie zijn 27 door het gehele land werkzame telefoni sche hulpdiensten aangesloten. Dag en nacht en zeven dagen in de week zitten in totaal zo'n 1500 vrijwilligers achter de telefoon klaar om de nood van ouderen en jongeren aan te horen. In het zojuist verschenen jaarverslag constateert de federa tie dat met name de jeugd zijn beklag doet over de manier waar op ouders opvoeden. Een groeiend aantal van de 175.000 telefoontjes die er vorig jaar bij de SOS-hulpdiensten binnen kwamen, heeft daarop betrek king. Uit het verslag doemt een Som ber toekomstbeeld op. Een stij ging van het aantal eenzamen dat door te bellen een tijdelijk hou vast zoekt, en zo'n duizend men sen die serieus een einde aan hun leven willen maken. Opvallend is dat over zelfdoding twee keer zo veel vrouwen bellen als mannen. Louis: „Dat is een merkwaar dige tegenstelling. Uit statistie ken blijkt dat bij vrouwen het aantal pogingen tot zelfdoding groter is dan bij de mannen. Het aantal daadwerkelijke zelfdodin gen ligt echter juist bij de man nen hoger. Vrouwen praten ge makkelijker over hun gevoelens dan mannen. Dus ook over hun zeer depressieve gevoelens die tot zelfdoding kunnen leiden". "Het komt voor dat wij men sen daarvap niet meer kunnen weerhouden. Die hebben bij voorbeeld al een overdosis aan pillen geslikt en willen de laatste minuten van hun leven met ie mand anders delen. Die zoeken steun, omdat ze bang zijn voor het moment dat ze buiten be wustzijn raken. Het zijn gelukkig uitzonderingen. Voor de vrijwil liger is zoiets geen gemakkelijke opgave". Of in spontane opwellingen wordt gebeld of na langdurig aar zelen, is niet bekend. „We vragen er niet naar. We vragen über haupt weinig, we wachten af waarmee iemand wil komen en gaan daar dan op in. Na afloop turven we wel hoe lang het ge sprek duurde, waar het in grote lijnen over ging en in hoeverre we in het gesprek hulp hebben kunnen bieden. Zolang er hieu- we elementen in naar voren ko men, gaan we daar mee door. Daardoor kan een gesprek wel een of twee uur duren, er is geen maximum aan verbonden. Na een bepaalde tijd raakt de beller echter vermoeid of vervalt in herhalingen. Dat is voor ons het signaal om voor te stellen het ge sprek te beëindigen". De helft van de 175.000 mensen die vorig jaar contact zochten met de plaatselijke of regionale telefonische hulpdienst belde voor de eerste keer. Het andere deel had al eerder contact gehad of heeft in een niet gering aantal gevallen vrijwel dagelijks con tact: ze zijn verslaafd geraakt aan de hulpdienst. Het jaarverslag meldt hierover: „Het is immers een gemakkelijk bereikbare, lage drempelvoorziening die dag en nacht beschikbaar is en waar voor je je weinig inspanning hoeft te getroosten". Louis: „Ze bellen dan niet alleen ons, maar ook de politie of 008, als ze maar iemand vinden bij wie ze hun hart kunnen luchten. Ook al wordt er geen naam genoemd, je leert ze toch kennen. Je herkent ze aan de stem en de manier waarop ze over hun probleem praten". De onderwerpen die nu aan bod komen zijn volgens Louis hele andere dan 25 jaar geleden, toen hij met dit werk begon. „Het ging toen voornamelijk om huisvestingsproblemen, eigen lijk om materiële zaken, nu juist om immateriële zoals een relatie- en opvoedingsproblemen. De laatste tijd worden we steeds meer geconfronteerd met vragen als: wat is de zin van het leven. Mensen, vooral jongeren, die daarin nogal teleurgesteld zijn. Die geen perspectief zien of niet die opleiding kunnen volgen die ze graag hadden gewild. Een moeilijk onderwerp als de eutha nasie, waar men nu voorzichtig in de samenleving over begint te praten, speelde bij ons al drie, vier jaar geleden. Hetzelfde geldt voor abortus, incest en seksueel geweld. Het zijn onderwerpen waar je als hulpdienst niet voor of tegen kunt zijn. Het gaat erom dat je een gesprek op gang brengt en daarin een houvast biedt voor degene die opbelt". Rondvaartboten, waterfietsen, roeiboten, plezierjachten en speedboten AMSTERDAM - Het wordt steeds drukker op het brakke, groenkleu rige water in de Amsterdamse grachten. Rondvaartboten, water fietsen, roeiboten, plezieijachten, speedboten en sinds deze week ook een soort vaarbus van de stich ting Olympische Spelen kruisen daar allemaal door elkaar. En het kan niet anders of het moet de no dige irritaties opleveren. door Weert Schenk „De meesten op het water heb ben totaal geen verstand", zegt G. F. Voorbij, kapitein van een rond vaartboot, „ze spelen met het eigen leven. Ze weten niets van de regels op het water. Ze gaan gewoon 's avonds zonder lichten op de boot weg. Als wij onze rechten zouden opeisen, zou er nergens meer een bootje varen". Van de waterfietsen hebben de rondvaartboten niet zoveel last: „die schuiven we gewoon opzij". Het ergst zijn volgens Voorbij de speedboten. „Die gaan met 80, 90 kilometer per uur door de grach ten. Dat is een flits. Wij moeten voortdurend attent zijn, de gas- handle steeds in de hand, want om elke hoek kan zo'n speedboot ko- De kapitein stoort zich er aan dat de waterpolitie nergens op let. „Hun boten liggen altijd stil. Ze zit ten daar zeker de hele dag koffie te drinken". Woordvoerder V. Strij- bos van de rijkspolitie te water ont kent dat. „We hebben permanent Een waterfiets, 'canal bike', in een van de grachten i een boot in de grachten, maar je verplaatst je daar wel veel minder snel mee dan met een auto". Strijbos noemt de drukte op het Amsterdamse water gezellig. Veel optreden is niet nodig, zegt hij. Op het water regelt veel zichzelf. Maar hij erkent dat de speedboten een plaag vormen, waar de waterpolitie streng tegen wil optreden, ware het niet dat het bijna onmogelijk is. „Die mensen hebben vaak een slok op en razen dan door de grach ten. Vooral tegen de avonduren en in het weekeinde is het feest. Die speedboten geven veel schade aan de oevers en de kaden en aan woonboten die door de golfslag van de kabels worden gerukt". De schaden die de speedboten veroorzaken, zijn vaak niet te ver halen, omdat de eigenaar niet valt te achterhalen. „We vragen altijd om het kenteken en een beschrij ving van de boot. Maar de mensen kunnen die meestal niet geven, omdat die boten zo hafd gaan. Ja, en het duurt ook een tijdje voofdat wij ter plekke zijn. Wij kunnen moeilijk ook zo snel gaan". Tegen de waterfietsers wordt vooral preventief opgetreden, ver telt Strijbos. Het grootste pro bleem is dat ze vaak in verboden water komen, zoals van de Singel, waar het veel te druk is met rond vaartboten. Rondvaartkapitein Voorbij meent dat de waterfietsers slecht worden geinstrueerd. De waterfietsen hebben het beeld in de Amsterdamse grachten verlevendigd. Er wordt druk ge bruik van gemaakt. Twee jaar na het begin wordt dit weekeinde de 250.000ste grachtenfietser ver wacht. Vooral buitenlanders genie ten van een relaxed tochtje over het water om op die manier de schoonheid van de hoofdtsad te ontdekken. Canal Bike heeft honderd fietsen en vier steigers. De toeristen mo gen een fiets aan de ene steiger hu ren en aan een andere achterlaten. Het betalen van een borgsom zorgt er voor dat de grachtenfietsen ook inderdaad weer bij een steiger wor den teruggebracht. „Het is heerlijk", zegt een Am sterdamse vrouw die een fiets tochtje met haar zoontje achter de rug heeft, „lekker in het zonnetje, je zit goed, je bent vrijer en je ziet veel meer dan in een rondvaart boot. En je doet ook nog conditie op". baantjes meer fcou aannemen. Die afspraak stamt uit de tijd dat Van Agrt zijn intrede in Brabant deed, en er rumoer ontstond rond zijn commissariaat bij DSM en een Overijssels bouwbedrijf. Volgens de woordvoerder van Van Agt staat zijn „beschikbaar heid voor Orco, gemeten naar nor men van morale fatsoen, gelijk met bezigheden van een accountant, advocaat en belastingconsulent die informatie verstrekken over de in houd van de Nederlandse wetge ving". D'66-fractievoorzitter mr. M. Prop is „Verbijsterd" over de ne venfunctie, en noemt Orco een in stelling „die de belastingdienst niet recht in de ogen kan kijken". Milj oenenfraude in metaalsector ROTTERDAM (ANP) Een spe- ciaal fraudeteam van politie, belas tingdienst en het Gemeenschappe lijk Administratiekantoor (GAK) heeft een miljoenenfraude in de metaalsector aan het licht ge bracht. Zeven bedrijven zouden met behulp van valse boekhoudin gen en koppelbazen vier miljoen gulden aan sociale premies en be lasting hebben ontdoken. Een woordvoerder van de Rot terdamse politie deelde mee dat in totaal tegen 26 mensen proces-ver baal is opgemaakt. Zeven directeu ren plus een boekhouder zijn in middels voorgeleid aan de officier van justitie. In het begin van dit jaar rees het vermoeden van misstanden in de metaalsector. Volgens de woord voerder werd een team samenge steld bestaande uit mensen van de loontechnische dienst van de be lasting, van de politie Rotterdam, van het GAK in Amsterdam en van de politie in Hellevoetsluis. In fe bruari volgde een inval bij zeven bedrijven in Rotterdam, Oud- Beierland, Den Haag, Hellevoets- sluis en Schiedam. Na onderzoek bleek dat de on dernemingen met koppelbazen in zee waren gegaan. Verder werden valse facturen en valse loonadmi nistraties aangetroffen. Volgens de woordvoerder van de Rotterdamse politie lieten de bedrijven ook op zettelijk drie BV's failliet gaan. De 26 personen varieeren in leef tijd van 25 tot 45 jaar. Zij worden verdacht van valsheid in geschrif te, bedrieglijke bankbreuk en ver duistering. Reorganisatie rijksdiensten niet gelukt DEN HAAG (GPD) - Van de reor ganisatie van rijksdiensten is niet veel terecht gekomen. Dat is de strekking van het eindrapport dat regeringscommissaris mr. H.D. Tjeenk Willink vandaag aan het nieuwe kabinet heeft aangeboden. In een begeleidende brief aan alle ministers en staatssecretarissen schrijft Tjeenk Willink zeer be zorgd te zijn over het voor bestuur lijke veranderingen ongunstige kli maat. Volgens Tjeenk Willink wordt nogal wat beleid ten onrechte als bestuurlijke vernieuwing gepre senteerd. „De zorg voor de maat schappelijke effectiviteit van de overheid komt op het tweede plan", zo schrijft hij. Porno-handelaren verdacht van brandstichting AMSTERDAM (ANP) - De verze- keraars van Videorama en Intex BV, importeurs en producenten van pornografische- en seksartike- len, hebben nog steeds geen verze keringsgeld uitbetaald voor de schade als gevolg van een grote brand in januari van dit jaar bij de ze bedrijven in Landsmeer. Zij wil len niet tot betaling overgaan, om dat ze de bedrijfsleiding ervan ver denken de brand zelf te hebben ge sticht. Dit bleek gisteren tijdens de be handeling van een kort geding in Amsterdam dat de bedrijven tegen één van de verzekeraars hadden aangespannen om het verzeke ringsgeld op te eisen. Zij wijzen de verdenking van de betrokkenheid bij de brandstichting als „absoluut absurd" van de hand. Een bedrijf met een omzet van 36 miljoen gul den en een winst van 7,5 miljoen gulden heeft er geen enkel belang bij brand te stichten, zo verklaarde mr. O. Hammerstein namens de bedrfiven. De precieze oorzaak van de brand Videorama en Intex BV (schade ongeveer 13 miljoen gul den) is nooit bekend geworden. Brandstichting werd door de poli tie echter niet uitgesloten. Enkele dagen na de brand eiste een onbe kende groep, „Vuurspuugsters te gen seksueel geweld" door middel van pamfletten de verantwoorde lijkheid op. De verzekeringsmaatschappijen hebben het vermoeden dat de be drijfsleiding van Videorama en In tex BV achter deze verklaring zit om zo de aandacht van de ware schuldigen af te leiden. Zij zeggen over diverse aanwijzingen te be schikken waaruit de brandstich ting zou blijken. Of in deze zaak sprake is van een gerechtelijk vooronderzoek en hoe de eventuele stand van zaken daar bij is, werd tijdens het geding niet duidelijk. Rechtbankpresident mr. B. J. Asscher zei hierover duidelijk heid te willen vragen bfi de behan delend officier van justitie. Hij doet daarna uitspraak op 31 juli. Explosie jacht ZEEWOLDE (ANP) - Op het Wol- derwijd bij Harderwijk is gisteren een jacht volledig uitgebrand, na dat een explosie had plaats gevon den op het achterschip. Van de vijf opvarenden moesten twee beman ningsleden ter observatie worden opgenomen in het ziekenhuis, al dus de politie. De brand is ontstaan tijdens het bijvullen van de buitenboordmo tor. De bemanningsleden zagen zelf geen kans de brand te blussen en moesten overhaast in het water springen. Thierry Schneiders, die de stei ger aan de Prinsengracht beheert, noemt de grachtenfiets ideaal. Op gewone dagen verhuurt hij onge veer 25 fietsen, op bijzondere da gen, zoals Pinksteren, ruim 60. Hij zegt de klanten altijd goed te infor meren hoe ze met de fiets moeten omgaan en ook wat ze liever niet moeten doen. Behalve verhuurder voelt hij zich ook een soort privé-VW. In een kwartiertje tijds vragen Engel sen de weg naar de Heineken-brou- werij, Nederlanders de route naar het Scheepvaartmuseum, een Franse dame zoekt het Centraal Station en Amerikanen willen naar het het Anne Frankhuis. Canal Bike is een onderneming van de jonge Amsterdammer Felix Guttmann. Zijn idee groeide in twee jaar uit tot een van de topat tracties van Amsterdam. Hij ont kent dat de waterfietsen het overi ge scheepvaartverkeer veel over last bezorgen. Naar zijn zeggen zijn er nog geen ongelukken gebeurd. De woonbootbewoners aan de Prinsengracht hebben lange tijd actie gevoerd tegen Canal Bike. Dc fietsers zouden door de ramen glu ren, rare opmerkingen maken, te gen de boten botsen en zelfs de hoofden door de patrijspoorten steken. Maar de actie is verwaterd. Tegenover de steiger aan de Prinsengracht hangen nog wel pamfletten op de boten: „Geen wa terfietsen in onze woonomgeving". Maar een woonbootbewoonster zegt dat ze langzamerhand aan de overlast gewend raakt. „Het blijft vervelend, dat wel. Vaak als groe pen fietsen is het heel lawaaiig. Maar ach, je leert er mee leven". ADVERTENTIE POLLARS PLEASE! 06 FRANCS S.V.P. DE DICHT BU HUIS BANK

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5