Leiden wil van rijk in 1987 geld voor bouw 1100 huizen Minnebroersgracht bijna klaar Stankoverlast rioolzuiveiing beter aangepakt Twee personen slachtoffer messetrekker FEBQff Stadsvernieuwing Havenwijk nadert voltooiing Opticiens doelwit Schijnhuwelijk Hoog bouwtempo om woningtekort terug te brengen acliel in vrije lijil| Mishandeld Nog steeds op zoek naar oorzaak brand in 'Caecilia' Inbreker loopt in armen van de politie DONDERDAG 17 JULI 1986 AD 1ST LEIDEN Holland. En dan moeten bezuinigingsmaatregelen op volks- huisvestingsgebied nog maar wor den afgewacht. Het college vindt het jammer dat de provincie nog steeds geen lange termijn-afspraken heeft gemaakt over de verdeling van nieuwe, ge subsidieerde huizen. Het is wel de bedoeling dat dergelijke afspraken binnen betrekkelijk korte tijd wor den gemaakt. Studenten Het college wilde in vorige wo ningbouwprogramma's dat onge veer tweederde van de nieuwe hui zen, sociale huurwoningen zou zijn (woningwet- en premiehuur non profit-woningen). Het rijk gaf ech ter telkens minder. Daarom acht het college dat aandeel van twee derde nu niet meer haalbaar. Wel wil ze ernaar streven dat minstens 55 tot 60 procent van de nieuwe huizen uit sociale woningbouw be staat. Om de nadruk te leggen op der gelijke - goedkopere - woning bouw heeft het college in het pro gramma voor de jaren na 1988 geen premie-C-woningen opgenomen (dat zijn vrije sector-woningen met een eenmalige subsidie van 6500 gulden). Die premie-woningen zijn voor het merendeel van de Leidse bevolking toch niet1 te betalen, merkt het college op. Vólgens het woningbouwpro gramma moeten er in 1987 en de jaren daarna 50 tot 75 nieuwe wo ningen voor studenten komen. Het college stelt verder dat de komen de tien jaar 3600 van de 4200 stu denten-woningen van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting moe ten worden opgeknapt of verbe terd. Tot dusver dacht het college uit te kunnen komen met een rijks subsidie voor ruim 200 woningen per jaar. Om de grootscheepse ver beteringsplannen mogelijk te ma ken, moet dit budget echter wor den verhoogd tot 400 studentenwo ningen per jaar. Verbeteren In het programma vragen B en W geld voor het verbeteren van ruim 100 gemeentelijke woningen per jaar. Het college meent overigens dat er nog steeds flink naar moet worden gestreefd om woningen die daarvoor in aanmerking ko men, op te kopen. Verder wordt voorgesteld om bij het rijk geld te vragen om per jaar 850 huizen op te knappen van wo ningbouwverenigingen die tussen 1946 en 1970 zijn gebouwd. Na 1990 kan met een lager aantal worden volstaan. De gemeente kreeg vorig jaar geld voor het verbeteren van 642 na-oorlogse woningen. Volgend jaar is het vookhet eerst mogelijk om subsidie aan te vra gen voor het verbeteren van huizen die na 1970 zijn gebouwd. De ge meente moet nog op een rijtje zet ten welke woningen daarvoor alle maal-in aanmerking komen. Voor 1987 en 1988 wil Leiden alvast een begin maken met het verbeteren van 216 woningen aan en rond de Agaatlaan, 256 huizen aan de Arendshorst en omgeving en 181 woningen aan en rond de Fazan- tenhoek. Voor 1989 en de jaren daarna denkt het college 250 hui zen per jaar op te kunnen knappen. Voor 1987 houdt het college re kening met het verbeteren van 150 vooroorlogse, particuliere huurwo ningen. Dit jaar zullen 40 tot 50 van dergelijke huizen kunnen worden aangepakt. Door een verbetering van de rijksregeling en een actieve re aanpak, hoopt het college op een toename van het aantal aanvragen. Het college houdt er zelfs rekening mee dat het aantal aanvragen in de jaren na 1989 is opgelopen tot 400 per jaar. Wat na-oorlogse particuliere huurwoningen betreft, is het aantal aanvragen voor rijkssubsidie maar magertjes. Verhuurders kunnen bij het opknappen van de huizen een eenmalige bijdrage van een derde van de kosten krijgen. Maar daarvan is, aldus B en W, toch niet voldoende stimulans uitgegaan. Het college wil aan deze categorie daarom in de toekomst meer aan dacht schenken. Gehoopt wordt dat uiteindelijk in de jaren na 1989 zo'n 250 aanvragen per jaar binnen komen. LEIDEN - Een 31-jarige bewoner van de Herensteeg is vannacht on der bedreiging van met een mes beroofd van een rugzak. De man had iemand ontmoet die hij uitno digde mee naar zijn huis te gaan. Daar aangekomen bedreigde zijn gast hem met een mes en nam met de rugzak de benen. De gealar-, meerde politie kon de dief niet meer vinden. De man is tussen de 25 en 30 jaar, ongeveer 1.80 meter lang, mager, en heeft blond, kort, sluik haar. Om half vier heeft een man die aan dit signalement beantwoordt in het Plantsoen eeji 28-jarige Lei- denaar bedreigd. Hij kwam de man tegemoet en bedreigde hem met een scherp voorwerp. Bij de scher mutseling die daarop ontstond werd de Leidenaar beroofd en ge wond: hij liep een snee van 4 a 5 centimeter op aan zijn hals die hij in het Academisch Ziekenhuis heeft laten behandelen. Ook zijn jack en poloshirt werden bescha digd.. Lekker pittig met puur mager rundvlees. LEIDEN - De stadsvernieuwing in het gebied tussen de Herengracht, Nieuwe Rijn, Zijlsingel en Haven kade nadert haar voltooiing. De bouw van 45 woningen aan de Min nebroersgracht en omgeving is op een oor na gevild en een laatste bouwplan, waarvoor de voormali ge gemeenteschool aan de Zuidsin gel moet wijken, staat op stapel. Het is zo'n beetje het sluitstuk van een kwart eeuw breken en bouwen in de buurt. Sinds vorig jaar stroomt er weer water in de Minnebroersgracht. Deze gracht werd in 1880 gedempt en in 1983 weer open gegraven na dat al eerder andere grachten, wal- muren en bruggen in de omgeving onder handen waren genomen. Het verhaal is bekend: Aan de Waard- gracht, Oranjegracht en omgeving vielen de afgelopen jaren honder den oude pandjes onder de slo pershamer en verrezen honderden nieuwe woningen. Na het opengraven van de Min nebroersgracht was vorig jaar de beurt aan het laatst overgebleven stukje bouwgrond in het gebied ten oosten van deze gracht. Het ter rein omsloten door de Havenkade, Binnenoostsingel, Zuidsingel en Minnebroersgracht heeft jarenlang braak gelegen, met uitzondering van enkele plekjes die door zelf bouwers waren bebouwd. De gemeente besloot vorig jaar de laatst overgebleven gaten in het stadsvernieuwingsgebied op te vullen met de bouw van 45 wo ningwetwoningen. Het bouwplan, van de hand van het Haagse archi tectenbureau Schippers, omvat zo wel twee-, drie-, vier- als vijfkamer woningen met een gemiddelde huur van 455 gulden per maand. De nieuwe woningen komen in be heer van de woningbouwvereni ging Ons Doel. In het najaar zullen De bouw van 45 woningen aan de Minnebroersgracht is op een oor na gevild. (foto Holvast) de eerste bewoners van het nieuw- de westzijde van de Minnebroers- ristiek pandje aan de Zuidsingel bouwcomplex de sleutel uitgereikt gracht, gerenoveerd. De voormali- wordt binnenkort gerestaureerd krijgen. ge gemeenteschool aan de Zuidsin- door de Stichting Het Kleine Leid- In volgende jaren Zullen nog gel moet nog dit jaar het veld rui- Se Woonhuis, volgens een plan van slechts op kleinere schaal vervan- men om plaats te maken voor wo- het Leidse architectenbureau Bar- gende nieuwbouw, renovaties en ningbouw. kema, Van den Eerenbeemt en restauraties in het gebied tussen In de Pottenbakkersgang, dat is Van Veen. Na volgend jaar zal het Herengracht en Zijlsingel plaats- het straatje tussen de Kijfgracht en vermoedelijk een hele tijd stil blij- vinden. Zo worden binnenkort de de Minnebroersgracht, worden ven in deze jarenlang door bouwla- woningwetwoningen van de Wo- volgend jaar vijftien nieüwe wo- waai geteisterde binnenstads- ningbouwvereniging Leiden, aan ningen gebouwd. En, een karakte- buurt. LEIDEN - Vier jongens - in de leef tijd van zeventien tot tweeëntwin tigjaar - zijn vannacht in de Koorn- brugsteeg aangehouden na vernie ling en een poging tot inbraak bij een optiek aan de Haarlemmer straat. Na-de winkelruit te hebben ingeslagen dachten zij hun slag te kunnen slaan, maar zij werden ge stoord door het alarm. Op hun vlucht konden zij worden aange houden. In dë nacht van dinsdag op woensdag is in een optiekzaak aan het Vijf Meiplein ingebroken. Er werden zonnebrillen met een tota le waarde van 4500 gulden ont vreemd. Ook hier werd een ruit vernield. LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren een 29-jarige Ghariese vrouw aangehouden in verband met een schijnhuwelijk. Zij kwam gistermiddag op het politiebureau samen met haar man om haar ver- blijfvergunning te laten verlengen. De echtgenoot biechtte echter op dat hij in februari 1985 voor de wet met de vrouw was getrouwd, waar voor hij een bedrag van 2500 gul den had geïncasseerd. Direct na dit huwelijk was de vrouw naar Am sterdam vertrokken en nimmer was er sprake van een relatie ge weest. De verblijfsvergunning van de vrouw, gebaseerd op het verblijf bij haar echtgenoot, zal waar schijnlijk niet worden verlengd, omdat zij onder valse voorwend sels is verleend. ZAKENNIEUWS - Het Leids Re formhuis heeft een nieuw onderko men aan de Breestraat 108. De win kel van het Reformhuis, die jaren lang aan het Gerecht heeft gezeten, wordt gesloten. De nieuwe zaak is gisteren geopend. VAS-project De Vrouwen-Alleen-Samen- groep zoekt vrijwilligsters om één dag per week één vrouw te begeleiden. Vrouwen-Alleen-Sa men (VAS) richt zich op alleen staande vrouwen. Gedacht wordt bijvoorbeeld aan vrouwen na een echtscheiding, overlijden van partner of vrouwen die al langer alleenstaand zijn en daarbij nog steeds problemen ondervinden. De VAS wil deze vrouwen hel pen op praktisch en emotioneel gebied door bijvoorbeeld de weg te wijzen naar de juiste instan ties, te helpen zoeken naar activi teiten in de eigen omgeving en bij het verwerken van emoties en problemen. Vrijwilligsters die zelf het pro ces van alleen-zijn hebben door gemaakt en verwerkt kunnen zich vanaf 1 augustus dinsdag sochtends tussen half tien en twaalf uur aanmelden bij Het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33, tel. 149180, vragen naar Ma rianne v.d. Pol of Ineke Ros. LEIDEN - Het Hoogheemraad schap van Rijnland is op onver wachte problemen gestuit bij de aanpak van de stankoverlast van de rioolwaterzuiveringsinstallatie in Leiden Zuid-West. Het schap onderzoekt nu hoe het die proble men de baas kan worden. In het ergste geval zóu de installatie moe ten worden uitgebreid of volledig worden gemoderniseerd. Nadeel voor de omwonenden is dat ze de overlast nog iets langer voor lief moeten nemen. De gemeente Leiden en het Hoogheemraadschap zijn vorig jaar een aantal maatregelen over eengekomen die de overlast tot 53 procent van het huidige niveau zou beperken. De gemeente wilde ei genlijk een verdere afname van de overlast, maar dat zou een enorme investering vergen terwijl nog niet zeker was of die maatregelen vol doende effect zouden hebben. Wel was afgesproken dat het schap te zijner tijd, wanneer bekend was hoe een en ander was uitgepakt, naar een verdere reductie van de overlast zou streven. De maatregelen die gemeente en schap vorig jaar hebben afgespro ken, betroffen onder meer het af dekken van beluchtingsbassins en putten van de slibgistingstanks en het vervoeren van 'vers slib' via een gesloten leidingsysteem. Bij het uitwerken van de plan nen ontdekte het schap echter dat, bij afdekken van de beluchtings bassins, zich een bepaald soort gas zou ophopen. Dat gas (dat een 'rot te eieren-lucht' verspreidt) tast be- toncontructies aan. Het schap zoekt nu naar manieren om dat gas af te voeren zodat èn de stankover last wordt verminderd en tegelij kertijd de betonconstructies ge spaard blijft. Chemicaliën In een brief aan omwonenden van de zuiveringsinstallatie schrijd ven gemeente en Hoogheemraad schap dat voorlopig gedurende één tot twee maanden bij wijze van proef één van de compartimenten van het beluchtingsbassin wordt afgedekt. De overige maatregelen blijven vooralsnog achterwege. Als de proef succes heeft, worden ook LEIDEN - Een 36-jarige Voorscho tenaar is gistermiddag op de Bees tenmarkt mishandeld door een 23- jarige Leidse automobilist. De Voorschotenaar maakte een op merking tegen de automobilist, omdat hij zich ergerde aan het feit dat de man allerlei papiertjes van ijsjes en patatzakjes op straat gooi de. Hierop stapte de Leidenaar uit zijn auto en verkocht de man een paar klappen, waarbij zijn slachtof fer licht gewond aan het hoofd raakte. Vervolgens reed hij weg, maar op de Churchilllaan kon hij worden aangehouden. de andere compartimenten afge dekt. Slaagt het experiment echter niet, dan overweegt het schap om chemicaliën in de strijd te werpen om op die manier het gas - en dus de stankoverlast - te lijf te gaan. Tegelijkertijd heeft het schap een ingenieursbureau opdracht ge geven naar betere en meer blijven de oplossingen te zoeken. In het ui terste geval kan zelfs worden ge dacht aan het volledig modernise ren of uitbreiden van de zuive ringsinstallatie. De voorlichter van het schap voegt daaraan toe dat dit de meest dratische en kostbare op lossing zou zijn. De gemeente en het schap vin den een en ander vervelend voor de omwonenden. De rioolwaterzui veringsinstallatie is al jaren een bron van klachten, hoewel het Hoogheemraadschap in het verle den al verschillende maatregelen heeft genomen. Met die maatrege len was een investering van 900.000 gulden gemoeid. Wanneer de proef in gaat, kon de woordvoerder van het Hoogheem raadschap vanmorgen nog niet vertellen. Overigens neemt de overbelasting en de stank van de rioolwaterzuivering in Zuid-West idit najaar af wanneer de nieuwe zuiveringsinstallatie in Leiden- Noord in gebruik wordt genomen. HEIDEN - Wespenliefhebbers kunnen in Leiden meestal alleen aan hun trekken komen wanneer ze een glas cola buiten zetten. Nu kunnen ze echter ook aan de Nachtegaallaan terecht. Daar is, ter hoogte van de volkstuinen, een compleet volk neergestreken dat tegen een muurtje druk bouwt aan zijn onderkomen. Volgens politiewoordvoerder Dick Graveland worden de wespen door de volkstuinders met rust gelaten. "Niemand heeft er last van en er zijn geen klachten binnen gekomen". Graveland - die overigens een LEIDEN - Over de oorzaak van de brand die in de nacht van tien op elf mei woedde in het Caeciliacom- plex, het toekomstige onderkomen van het Boerhaavemuseum, is nog steeds niets bekend. Onderzoek van brandmonsters door het ge rechtelijk laboratorium in Rijswijk heeft volgens politiewoordvoerder D. Graveland niets toegevoegd aan het onderzoek van de brandweer en de recherche. Het vermoeden bestaat nog steeds dat de brand is aangestoken omdat het complex zelf ten tijde van de brand niet was voorzien van gas- of elektriciteitsleidingen en er ook anderszins geen 'natuurlijke' brandhaarden aanwezig waren. In Rijswijk heeft men in de brand monsters niets gevonden dat die theorie bevestigt. Vluchtige stof fen bijvoorbeeld werden niet aan getroffen. Eveneens is nog ondui delijk of het vuur meer dan één brandhaard had. Het onderzoek gaat dus nog even door. Onderdeel van dat onderzoek was het instellen van een buurton derzoek. Dat heeft evenmin iets opgeleverd. Wel was volgens Gra veland opvallend dat heel veel mensen rond half één een brand lucht hadden geroken maar veel eer aan een late barbecue dachten dan aan brand. Het vuur, dat toen al door het dak sloeg, werd uitein delijk pas rond kwart voor twee ontdekt. békend bijevdeskundige is - stelt dat de wespen voor de bouw van hun nest het vermolmde hout van nabijstaande palen benutten. De insec ten knagen dat hout weg, vermengen het met hun speeksel en smeren het tegen het nest aan. Volgens Graveland is het vrij opmerkelijk dat wespen een nest bou wen op een dergelijke, onbeschutte plaats. Daaruit mag wat hem be treft worden geconcludeerd dat het voorlopig fraai weer blijft. An ders zouden ze niet op zo'n plek bouwen. Die beestjes voelen dat aan (foto Holvast) LEIDEN De gemeente Lei den wil volgend jaar ongeveer 1100 door het rijk gesubsidieer de nieuwbouwwoningen laten bouwen. In 1988 en 1989 wil Leiden bijna 900 van dergelijke woningen hebben, in 1990 700 en in 1991 600. Dat is volgens burgemeester en wethouders noodzakelijk om het tekort aan woningen in deze gemeente in 1992 terug te brengen tot 550. Nu schat het college het wo ningtekort nog op 3500. Dat blijkt uit het voorlopig meerja ren-programma nieuwbouw, ver bouw en verbetering 1987-1991 dat het college de gemeenteraad heeft gepresenteerd. De raad moet er voor 1 september een beslissing over nemen. Later dit jaar besluit het rijk hoeveel gesubsidieerde huizen Leiden werkelijk krijgt. Dit jaar heeft de gemeente er 791 ge kregen. Aanmerkelijk minder dan waarom zij had gevraagd. Ongeveer de helft van de nieuwe huizen wil Leiden neerzetten in de Stevenshof. De overige gesubsi dieerde woningen wil hij bouwen op allerlei terreinen en terreintjes in bestaande wijken. De belang rijkste daarvan zijn: 40 huizen in de Meren wijk, 110 woningen aan de Zijloever, 30 op het Ir. Driessen- plein en 60 huizen aan de Schu- bertlaan. Verder denkt het college zeven woningen voor een- en tweeper soonshuishoudens te kunnen bou wen in het kraakpand Brill. In to taal vraagt het college onder meer 470 woningwetwoningen, 200 pre- mie-A-koophuizen en bijna 150 premie-huurwoningen. Bezorgd Zoals gezegd hoopt het college dat, als het programma volledig werkelijkheid wordt, het woning tekort in 1992 is teruggebracht tot 550 huizen. In vorige jaren gingen B en W er vanuit dat de woning nood moest zijn opgelost in de vijf jaar waarvoor het meerjaren-pro gramma gold; Dat uitgangspunt heeft zij nu verlaten omdat het toch niet is te verwezenlijken. Overigens is het college bezorgd over de aantallen woningen die Leiden volgend jaar mag bouwen. Het rijk zal bij de verdeling van ge subsidieerde woningen slechts uit gaan van 80 procent van de behoef te aan nieuwe woningen in Zuid- LEIDEN - Op het Stationsplein is gisteravond omstreeks acht uur een 28-jarige man uit Den Haag aangehouden, die in twee panden aan de Rijnsburgerweg via een open staand raam was binnenge slopen. Hij had daar geld en waar depapieren ontvreemd, maar was betrapt en had de benen genomen, achternagezeten door bewoners en buren. Op het Stationsplein rende hij, zwaar bezweet, rechtstreeks op een surveillancewagen van de politie af. Hij trachtte de situatie nog te redden door de politie de weg te vragen naar de Breestraat, maar daar trapte men niet in. Toen ook nog een paar jongens naar de poli tiewagen kwamen met een porte monnee en Eurocheques die hij onderweg in het struikgewas had gegooid, bleef hem niets anders over dan bedeesd op de achter bank plaats te nemen. Hij was wèl zo sportief om de po litie nog te wijzen op een geldkistje en waardepapieren die hij tijdens zijn vlucht ook had weggegooid. In bosjes op de Boerhaavelaan wer den de gestolen goederen inder daad aangetroffen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3