Kritiek op Leids verkeersbeleid Leiderdorp tonnen kwijt aan riolering IJSTIJD Van Houdt protesteert tevergeefs tegen sauna Leiderdorp: tweede ontsluiting De Waard is noodzakelijk Vals geld Gapend gat in oude kern van Voorschoten Sancta Maria sluit afdeling zwakzinnigen PAGINA 2 REGIO LEIDEN DONDERDAG 17 JULI 1986 LEIDERDORP - Het protest dat de Leiderdorpse sportschool houder Van Houdt heeft inge diend tegen de komst van een sauna in het vernieuwde zwem badcomplex 'De Does' is tever geefs geweest. De commissie be roep- en bezwaarschriften heeft zyn bezwaarschrift ongegrond verklaard. Waarom: dat is een nogal inge wikkelde kwestie. Het komt er in het kort op neer dat een bezwaar schrift als Van Houdt heeft inge diend alleen in behandeling kan worden genomen als het is inge steld tegen een gemeentelijke beschikking. Het raadsbesluit tot stichting van een sportcom plex ziet de commissie niet als zo'n beschikking. Van Houdt was bij de commis sie in het geweer gekomen om dat er volgens hem in Leider dorp geen plaats is voor een tweede sauna. Bovendien vindt hij het verwerpelijk dat de ge meente met gemeenschapsgeld een sauna gaat opzetten. "Ik be taal via mijn belasting mee om een concurrent op poten te hel pen. De gemeente stelt geld be schikbaar om die sauna neer te zetten, terwijl ik me er destijds voor in de schulden heb moeten steken", zo betoogde Van Houdt vorige maand tijdens de zitting bij de commissie beroep- en be zwaarschriften. En: "De gemeen te doet mij oneerlijke concurren tie aan". Overigens twijfelt de commis sie beroep- en bezwaarschriften niet aan het belang dat Van Houdt bij het raadsbesluit heeft. "Klager heeft tijdens de zitting duidelijk aangegeven in welke concrete persoonlijke belangen hij door het bestreden besluit wordt getroffen", aldus schrijft de commissie. En vervolgens stelt ze dat de sportschoolhouder eventueel wel in beroep kan gaan bij de af deling rechtspraak in Den Haag. Of hij dat zal doen, is nog niet duidelijk. Van Houdt was we gens vakantie onbereikbaar voor commentaar. Tijdens rondgang door dorp grote gaten bij Horsten ontdekt LEIDERDORP - De gemeente Lei derdorp moet een slordige 350.000 gulden uittrekken om de riolering bij de Horsten te vernieuwen. Het huidige buizenstelsel is zo slecht en het wegdek dusdanig verzakt dat straten en stoepen bij de flat woningen afgezet moesten wor den. De gemeente is namelijk bang dat (vracht)wagens anders van daag of morgen door het wegdek zouden zakken. En dan zou de ge meente aansprakelijk zijn. In de riolering bij de Horsten zit ten volgens wethouder Meerburg her en der meterslange gaten. Die gaten zijn er de oorzaak van dat het wegdek is gaan zakken. De gemeente heeft de gaten ont dekt tijdens een 'rondgang' langs alle rioleringsbuizen in het dorp. Gealarmeerd als Leiderdorp was door de berichten in den lande over de slechte staat waarin veel rioleringen zich nu of in de nabije toekomst bevinden. Dus huurde Leiderdorp een spe ciale zelfzoekende camera in, die op diverse plaatsen in het dorp de huizen afzocht. Daaruit kwam naar voren dat de riolering op diverse plaatsen aandacht verdient. Direct ingrijpen bleek echter alleen bij de Horsten noodzakelijk. Direct na de bouwvakvakantie zal een deel van de riolering aldaar worden vervangen. Op enkele an dere plaatsen in Leiderdorp kan men volstaan met reparatie. Waar bij Leiderdorp gebruik maakt van een vrij nieuw systeem: er wordt een soort nieuwe laag kunsthars over de gevoelige plekken in de buizen gespoten. Volgens wethou der Meerburg zal de gemeente de komende jaren de vinger stevig aan de pols moeten houden. Riole ringsbuizen die zijn uitgesleten tot een dikte van nog geen twee centi meter verdienen extra aandacht, aldus de wethouder. Opmerkelijk genoeg is de staat van de buizen in het oude dorp in het algemeen beter dan die bij de flats in de nieuwere gedeelten van Leiderdorp. Het blijft gissen wat daarvan de oorzaak is. Wellicht komt dat doordat de buizen bij flats veel meer 'troep' moeten ver werken, oppert de wethouder. Verdachte agent op vrije voeten WASSENAAR - Brigadier H.A. van D. van de Wassenaarse ge meentepolitie is weer op vrije voe ten. Voor hoe lang is nog onduide lijk. De 52-jarige man werd vorige week woensdag aangehouden na aangifte door de ouders van een meisje van tien jaar met wie de po litieman ontucht zou hebben be dreven. Het gerechtelijk vooron derzoek zal in de tussentijd wor den voortgezet. De verdachte heeft inmiddels bekend. Hoewel op vrije voeten, mag de man niet aan het werk. Dit on danks het feit dat hij de onzedelij ke handelingen niet in diensttijd heeft gepleegd. Hoe het nu verder zal gaan, is afhankelijk van de re- sultaten van genoemd onderzoek. LEIDERDORP - Burgemeester en wethouders van Lei derdorp hebben er -wederom- bij het gemeentebestuur van Leiden op aangedrongen dat hei Leidse industrieter rein 'De Waard' een tweede ontsluiting krijgt. Die ene weg naar het industrieterrein achter de Leidse Lage Rijndijk voldoet absoluut niet, meent het college van Leiderdorp. OEGSTGEEST - Bij de Amrobank aan de Oegstgeester Lange Voort heeft gistermiddag "een onbeken de", aldus de politie, geprobeerd valse biljetten met een totaalwaar de van honderd dollar te wisselen. Of het hier om toeval gaat of dat er opzet in het spel is, is nog in onder zoek. Doordat er geen tweede ontslui ting is, maakt het vrachtverkeer richting De Waard maar al te graag gebruik van de route Lage Rijn dijk/Van der Valk Boumanweg. En dat veroorzaakt veel stank-, geluid en trillingsoverlast voor omwonen den aan de Leiderdorpse Van der Valk Boumanweg. Leiderdorp heeft inmiddels een pakket maatregelen genomen om de overlast op de Van der Valk Boumanweg te beperken en juist daarom is het belangrijk dat Lei den met die tweede weg naar De Waard komt. Drukkerij weg uit Warmond SASSENHEIM - De sinds 1934 in Warmond gevestigde drukkerij Van Elburg bv gaat verhuizen naar het Sassenheimse industriegebied Jagtlust. Op I augustus zal de eer ste paal voor het nieuwe complex worden geslagen door de oprichter van de drukkerij G.G. van Elburg Het door Van Elburg aankochte stuk grond beslaat een totale op- ppervlakte van 11.600 vierkante meter. De nieuwe bedrijfshal om vat 2270 vierkante meter, het kan toorgebouw samen met de bloem- platen-uitgeverij 1950 vierkante meter. De directie van Van Elburg wil daarmee de mogelijkheden, tot verder^ uitbreiding open houden. Het gebouw zal bestaan uit twee verdiepingen. Kan de 'grote buür' die wens niet inwilligen, dan moet Leiden wat Leiderdorp betreft naar een pas send alternatief moeten zoeken en de voor de Lage Rijndijk te treffen verkeersmaatregelen afstemmen op het verkeersbeleid dat Leider dorp wil voeren. Dezelfde handelwijze bepleit Leiderdorp ten aanzien van de rou te Hoge Rijndijk/Persant Snoep- weg. Vooral door de afstelling van de stoplichten op de Hoge Rijndijk "wordt de verkeersafwikkeling in onze gemeente nogal eens gefru streerd". Leiderdorp doelt met die zin op de al jaren bestaande klachten over de lange wachttijden voor automo bilisten die Leiderdorp via de Stie- rebrug willen verlaten. De lang op rood staande lichten op de Persant Snoep weg/Acacialaan/Van der Valk Boumanweg hebben de laat ste jaren al voor heel wat irritatie gezorgd. En: het rode licht wordt bij tijd en wjjle massaal genegeerd. Leiderdorp heeft altijd de klach ten terzijde geschoven omdat Lei den de grote boosdoener zou zijn. Doordat de lichten op de Hoge Rijndijk verkeerd zouden zijn afge steld, staan die van het gewraakte kruispunt bij de Acacialaan soms te lang op rood, zegt men in Leider dorp. Aanleiding voor de brief van Lei derdorp is de discussienota over het verkeerscirculatieplan, dat Lei den heeft uitgebracht. Leiderdorp reageert op zogeheten "gemeente- grensoverschrijdende verkeers problemen". DONDERDAG Leiden Leidse Rechtswinkel, Ketelboetersteeg 10 - Spreekuur van 18.30-20.30, afdeling klachtenbureau en vreemdelingen recht. tel. 130775. Zoeterwoude Eendenkooi, Kooikerspad Zomerdnve Leiderdorpse bridgeclub, opgave aan de zaal, 20 uur. VRIJDAG Leiden Pieterskerk - Zomerorgelconcert Char les de Wolff, 20.15 uur. Le Bambou, Herenstraat - Folkconcert, 21 uur. Leidse Rechtswinkel, Ketelboetersteeg 10 - Spreekuur afdeling vrouw en recht. 10-12, tel. 130775. Warmond Gemeentehaven - Boegsprietlopen, 19.30 uur. De kale vlakte tussen park en Leidseweg VOORSCHOTEN - Waar tot voor enkele weken het oude Voorschotense Rode Kruis-gebouw stond, gaapt nu een immens gat. Over deze kale vlakte tussen Leidseweg en Burgemeester Berkhoutpark komt een bouwweg naar de plek waar tot voor kort de Parkzaal stond. Hier moet na de bouwvakvakantie het hoofdgebouw verrij zen in drie lagen. Achter de vleugel van de afdelingen bestuurs- en burgerzaken komt, gelegen aan een binnenplaatsje, een wat lagere bouw en de oudbouw wordt aangepast en opgelapt. Het pand vlak naast het gemeentehuis, wordt aangepast en krijgt een raadskamer, waar politici zich kunnen terugtrekken en oriënteren. Nadat dit is afgerond komen er mogelijk appartementen op de grote kale vlakte. Naast dit complexje moet een pad komen. Dit leidt naar een kleine parkeerplaats en de fietsenkelder. Of het ook gaat aansluiten op een fiets/voetpad tussen Elstlaan en Koningin Julianalaan is nog onduidelijk. Het pad kost 125.000 gulden en is sterk omstreden. Nieuwbouw en aanpassingen kosten bij elkaar een kleine zes miljoen gulden. NOORDWIJK De afde ling Norseduin van het psy chiatrisch ziekenhuis Sanc ta Maria in Noord wijk wordt gesloten. De onge veer 80 zwakzinnige bewo ners zullen worden gehuis vest in De Hartekamp in Heemstede. De verhuizing zal in fasen gebeuren en en kele jaren in beslag nemen. Het besluit van de directie van Sancta Maria om Norseduin af te stoten vloeit voort uit het over heidsbeleid dat erop is gericht voorzieningen ten behoeve van geestelijke gehandicapten te schei den van voorzieningen voor psy chiatrische patiënten. Van oudsher heeft Sancta Maria zorg geboden aan geestelijk gehandicapten, wel werd in het begin van de jaren ze ventig het besluit genomen geen nieuwe pupillen meer op te nemen. Aanvankelijk werkte Sancta Ma ria op aandringen van de provin ciale overheid mee aan de oprich ting van de stichting Nieuwe Wa terweg. Het zag er toen nog naar uit dat voor de bewoners van Norse duin, allen vrouwen met een ge middelde leeftijd van 60 jaar, nieu we huisvesting zou kunnen wor den geboden in een nieuw te bou wen inrichting. Dat bleek later toch niet mogelijk. Het provincie bestuur gaf Sancta Maria te ken nen dat de zwakzinnigenzorg - die vandaag de dag als een oneigenlij ke taak van een psychiatrisch zie kenhuis wordt beschouwd - moest worden afgebouwd. Volgens de di rectie van Sancta Maria viel daarop 'na rijp beraad' de keuze op De Duitse verslaafde aan pretparken middelpunt in show Duinrell WASSENAAR - In haar 29-jarige leven bezocht de Westduitse Do rothea Spohler ruim 300 maal een pretpark. Gisteren deed zij het Wassenaarse Duinrell aan, haar 23ste park dit jaar. Het ont haal was groots voor deze Guin ness Book of Records-dame. De graaf, die belangrijke bezoekers had, maakte graag een kwartier tje vrij om voor de ogen van foto grafen de roetsjbaan in te gaan met Dorothea en samen de kik kershow te bekijken. Pr-vrouw Wil van der Spek at met haar een schnitzel, patat en 'salat'. Om drie uur zit ze wat ineenge doken onder de trap. Een dege lijk t-shirt, halflange rok en stevi ge stappers: de massacultuur heeft haar duidelijk niet aage- tast. Ze spreekt moeilijk Duits, waarschuwt Van der Spek nog. Het blijkt niet overdreven. Een accent uit Hannover, veel bin- nensmondse klanken en een wat weifelend optreden. Gelukkig is haar boodschap kort en krachtig: hoe wilder, hoe beter. Zo gauw zij*een park binnenkomt, snelt zij naar roller coaster of roetsjbaan en maakt zoveel mogelijk ritjes. Ook in Duinrell. De kikkerbaan beviel haar goed ("hubsch und schnell"). Graaf van Zuylen van Nijevelt, "een zeer elegante man", hield haar heel plezierig vast. En de persfotografen gaven moed: van alle artikelen maakt zij kopieën voor haar plakboek. De beste stuurt stuurt zij op naar pretpar ken, die dan voor 'freikarten' die nen te zorgen. Meestal lukt het, zelden krijgt ze ook het eten vergoed. Begelei ding schiet er evenzeer regelma tig bij in. En de eenzaamheid sluipt dan binnen in de dagen van Frau Spohler, die midden in een pretpark vakantie zit van 16 dagen. Vanuit een Brussels hotel bezoekt zij in haar eentje dage lijks de Belgische en Nederland se pretparken. Waikiki (voor de derde keer), Bobbejaansland (voor de tweede keer), Ouwe hand, Slagharen en Julianapark heeft ze - met stempel - in haar Mickey Mouse-notitieboekje voor 1986 staan. Efteling en Beekse Bergen wil ze vandaag doen. Dat moet lukken omdat ze het eerste park gelukkig al op haar duimpje kent ("die karne- valbahn, wunderschön"). De trip kost haar, alles bij el kaar 2000 DM en andere vakan ties zitten er niet meer in. Wat moet ze ook? Haar man, een pret- park-mechanichiën, is een jaar werkloos geweest en mag van zijn nieuwe werkgever nog niet weg. Landen als Spanje zijn de ambtenaresse te lui. Zij wil span ning, amusement en een gezelli ge vakantiesfeer. Blije mensen, frisdrank, ijsjes. Om geen park te missen moet ze tussen vijf en ze ven uur opstaan en vaak is ze pas om tien uur terug, hoe dicht het hotel ook bij het Brusselse sta tion ligt. Ze wil alle attracties doen die op haar regelmatig geraadpleeg de plattegrondje staan. Maar ze weigert ergens te wachten. Is de rondvaartboot, vol kleine kinde ren, nog tien minuten onderweg? Oh, dan kan ze mooi nog even naar het sprookjeseiland. Spoh ler houdt van romantiek en zegt 'schön, schön'. Het is net een oud-Duitse stad, vindt zij. Het valt haar wel op dat alles hier geld kost ("duur voor die kinde naar pretparken totdat het louter pretparkvakanties werden en zij vorig jaar 86 bezoekjes aflegde. Glijbaan Aan de voet van de helling ziet Spohler een treintje rijden, waar ze nog niet in is geweest. Het is vol, constateert zij spijtig. Een ander, kleiner treintje biedt meer plaats. "Maar dat is echt voor kinderen, hè", zegt ze met iets van spijt. En ze controleert haar mogelijkheden nog eens gron dig. Op weg naar het hoofdkantoor, waar haar zwemspullen liggen, komt ze de graaf tegen, samen met pr-man Wijnen en een derde, onbekende man. Hoewel Herr Director haar op nog geen meter passeert, ziet hij zijn beroemde eregaste niet. Hij is in diep ge sprek, zegt ze. En ze lijkt er in te geloven. Wijnen ziet haar wel en vriendelijk vraagt hij hoe het er mee staat. Prima, ze wil nu gaan het Tiki-bad. Haar bikini is degelijk, de bad muts staat vol bloemen. Fraulein Spohler valt dan ook op tussen al die dynamische zwemmers. Sommigen wijzen, velen lachen. Het deert haar niet. Onbekom merd bestijgt zij de trap naar de langste zwaterglijbaan van Euro pa. Terwijl bordjes duidelijk ma ken dat je liggend moet glijden, gaat zij keer op keer zitten. Het lijkt zelfs wel alsof zij voor de eerste bocht een schietgebedje bidt. Ze wordt dan ook twee keer in gehaald en de derde keer botst er iemand op haar rug wanneer ze uit de glijbaan komt. Het doet geen pijn, maar ze schrikt er wel een beetje van. Snel iets anders. Voor de korte glijbaan met grote plons heeft ze angst, het golfslag- bad trekt. Tussen de kinderen wacht zij de golf af. Voelt ze zich niet te oud? Nee hoor, ze voelt zich jong. Trouwens, waarom zouden jong en oud niet van de zelfde dingen kunnen genieten? Na de golf wil ze weg. Voordat ze de bus neemt, moet ze nog even een foto ophalen. Normaal laat ze dat niet doen. Dat zou te duur worden. Maar hier kreeg ze het aangeboden. Een Duinrell- meisje met Veronica-smile geeft de gewenste plaat. Spohler staat er op met haar breedste lach. Schön hè, nóg een aandenken. PAUL VAN DER KOOIJ Inmiddels is de overheveling van de afdeling binnen diverse orga nen van Sancta Maria uitvoerig ter sprake geweest. De medewerkers van de afdeling zijn akkoord met de verhuizing. Volgens de directie zien zij in dat een weigering in het nadeèl van de zwakzinnigen zou uitvallen. "Men besefte dat Sancta Maria hen op den duur geen ver antwoorde zorg en huisvesting meer zou kunnen bieden", aldus de directie. Het ministerie van wvc is reeds akkoord gegaan met de keuze van Sancta Maria voor De Hartekamp. De twee instellingen zullen nu een overe.enkomst opstellen waarin een en ander wordt geregeld. Daar toe behoort ook de overname van het personeel. De afdeling Norse duin telt ongeveeer 50 personeels leden. Het is de bedoeling dat alle personeelsleden meeverhuizen. Volgens een woordvoerster zal ook die overname zeer gespreid verlopen. Wel is het de bedoeling dat de patiënten die de meeste zorg behoeven voorrang krijgen bij de verhuizing. Overigens zal De Har tekamp, zodra de officiële overna me een feit is, direct de volledige verantwoordelijkheid dragen voor de patiënten van Norseduin. De familieleden van de bewo ners van Norseduin zijn in grote lij nen op de hoogte van de plannen. Op 21 augustus zal speciaal voor hen een voorlichtingbijeenkomst worden gehouden waarin de gang van zaken nader uit de doeken wordt gedaan. De bewoners van Nor seduin zijn verspreid over het com plex van Sancta Maria in Noord- wijk ondergebracht. Het is nog niet bekend wat er met de vrijkomende ruimte zal gebeuren. LEIDSCH DAGBLAD GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t/m vrijdag tussen 18.00 19.30 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 12.00-13.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 13.00 uur alsnog bij u bezorgd. Kantoor Lelden: 071-144941, maandag t/m vrijdag van 08.00- 18.00 uur. 'Hoe wilder, hoe beter'. De Duitse Dorothea Spohler zat dus goed i Eigenaar graaf van Zuylen van Nijevelt reed eventjes met haar mee. de kikkerachtbaan 1 ren"). Geduldig laat ze zich uit leggen wat de bezoeker er voor terugkrijgt. Bij de reus staat ze stil. Na in worp van een gulden gooit hij een stuiterbal. Wat? Moet zü dan teruggooien? Ze mag het speelgoedje houden en welbewust pakt ze een plastic houder voor dubbeltjes, kwar tjes, guldens en rijksdaalders. Na haar donatie blijft het een tijdje stil en de Duitse vertrouwt het niet helemaal. Wanneer de grote pop na een paar mechani sche woorden tóch werpt, grijpt Spohler mis. De bal komt tegen een hekje en kaatst terug. Snel stapt zij er wat ongemakkelijk achteraan en lachend veegt zij de bal af aan haar rok. "Mijn aan denken", zegt ze. In de Efteling kocht ze voor tien gulden een lange, rose broek van echt ka toen. Maar die is aan de onder kant vies geworden van al die kleffe dingen op de pretpark- vloer. Het is de hoogste tijd voor de rondvaartboot. De recordhoud ster gaat lachend tussen de ver veelde/geïrriteerde ouders met kinderen staan en kijkt vol ver wachting naar de afmerende boot vol vakantieplezier. Het zit haar niet mee: vlak voordat zij ook deze attractie kan nemen, sluit een medewerker het hek. Ongelukje Op naar de rodelbaan, tegen een hoge duinhelling aan. Spoh ler gaat er niet in. Vorige week heeft ze een ongelukje gehad met zo'n ding: samen met haar hand zame tasje vloog ze uit de bocht. Haar bovenbenen waren vies blauw. "Ik wil altijd sneller en sneller", verklaart ze lachend. De baan is mooi, keurt ze. Het zand bij de start ziet er echter 'schrecklich' uit. En snel beklimt ze de uitkijk toren op de duintop. De Sekreta- rin had haar beloofd dat ze de Noordzee zou kunnen zien. Maar waar is die dan? Is het echt zo heiig? Men heeft haar toch niet bedrogen? In het centrum van Wassenaar ziet ze de molen staan en bij de gedachte aan Den Haag maakt ze haar tasje open. Be langrijke metgezel is haar uitge typte reisschema, tot op de mi nuut bijgewerkt ("dan kann ich nichts falsch machen"). Aan voorbereiding kost zo'n reis haar zeker twintig uur en het begint steeds beter te lopen. De IAAPA, een internationale organisatie van pretparkhou ders, heeft haar uitgenodigd om in het naseizoen een weekje naar Amerika te komen. Alles is ver zorgd en natuurlijk moet ze ook wat persconferenties doen. Spohler, die met het oog op de 50 Britse pretparken al wat 'Engels voor toeristen' heeft geleerd, noemt het een droom. Aan Walt Disneyland denkt ze al sinds pretpark-bezoeken tien jaar gele den echt haar hobby werd. Ze was in Hansaland in Sierksdorf bij de Baltische Zee en maakte kennis met achterbaan, gooche laars en getrainde dieren. Ze wist direct: dit is het. Tijdens vakan ties in Duitsland, Zweden, Zwit serland, Denemarken en Belgie ging ze steeds vaker en langer

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2