Record-aantal bezoekers Glas '86 in Leerdam Stillevens in Slot Zeist Ton Koopman leidt Barokorkest Escher iii Gemeentemuseum Expositie Wiener Secession DONDERDAG 17 JULI 1986 KUNST PAGINA 19 EINDHOVEN (ANP) - De ten toonstelling van de eigen collec tie in het stedelijk Van Abbe- museum in Eindhoven heeft tot nu toe een record-aantal bezoe kers getrokken. Gedurende de eerste vier weken werden meer dan 17.500 bezoekers geteld. Conservator H. Driessen van het museum heeft dit gisteren meegedeeld. Gewoonlijk komen jaarlijks gemiddeld 50.000 men sen naar het Van Abbemuseum. De expositie van de eigen col lectie is ingericht ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan. In verband met de omvang van de collectie, ruim 800 kunstwerken van 250 kunstenaars, heeft het museum extra expositieruimte moeten huren in een kantoorge bouw elders in de stad. De tentoonstelling, die een beeld geeft van de ontwikkelin gen in de moderne kunst, is nog te zien tot begin november. Con servator Driessen zegt „ver bluft" te zijn door de grote toe loop tot nu toe. „Zeker nu het weer „museum-onvriendelijk" is. Ik verwacht dan ook dat de belangstelling in de maanden september en oktober nog gro ter zal zijn". Het museum hoopt dat het bezoekersaantal min stens zal oplopen tot ongeveer 70.000 en wellicht zelfs tot 75.000. Uit een publieksonderzoek is inmiddels gebleken dat één der de van de bezoekers nog niet eerder in het Van Abbemuseum is geweest. Verder is naar voren gekomen dat veel meer dan in het verleden het geval was men sen uit Noord-Brabant het mu seum hebben weten te vinden. Van Abbemuseum worden. En waarom ook niet. Het is tenslotte aan de doortastende houding van sigarenbaron Van Abbe te danken dat de industriestad een museum kreeg. Hetgeen tussen 1936 en 1986 is aangekocht hangt, staat of zwerft nu dus in diverse locaties in Eind hoven. Niet altijd op ooghoogte (de titel verwijst klaarblijkelijk naar de horizon en de verten die nog onbe sproken en nog niet aangekocht zijn). Ook zijn de werken niet altijd opgehangen op een strikt logische wijze. Dat kan ook bijna niet, want volgens Fuchs wordt de 20ste eeuwse kunst gekenmerkt door rij ke grilligheid. Gevecht En zo hangt in één zaal Bacons prachtige 'Fragment voor een krui siging' naast een typische Fontana, terwijl daartussen een wand vol Cobra een spetterend gevecht met zichzelf en de omgeving levert. Grillig, in alle opzichten. Deze con frontatie doet denken aan een kunstkabinet rond de eeuwwisse ling. Fuchs moet wel heel erg ver legen zitten om een nieuw onder komen... Alhoewel: de zaal links van de in gang van het Van Abbe I is een zeer knap geconstrueerde presen tatie. Aan één wand twee zeer ex pressieve werken van Penck (waaronder het acryl 'Torguato Tasse' uit 1976) pal tegenover de in egaal grijs geschilderde doeken van Charlton. En aan een andere muur van deze zaal nemen twee doeken (zonder titel) van de Deen Per Kirkeby je zoals altijd op een verre en zeer aangename reis. schilderij 'Femme en Vert' Jubileumexpositie toont vaste collectie van Picasso. In 1954. En LEERDAM (GPD) - Glas 86 is een internationale glasmanifestatie die van 17 juli tot en met 31 augustus wordt gehouden in Leerdam. Hier aan nemen twintig kunstenaars uit binnen- en buitenland aan deel. In de periode van 17 tot en met 31 juli worden werken in De Oude Horn in Acqoy uitgevoerd, waarbij een aantal gerenommeerde glasmakers zal assisteren. De opzet van de manifestatie kon in de afgelopen maanden op enke le belangrijke punten worden uit gebreid. Zo is het expositie-aanbod verruimd met een presentatie over glas en architectuur, die in samen werking met de Stichting Wonen uit Amsterdam wordt gebracht. Op 1 en 2 augustus, respectieve lijk van 14.00-17.00 en van 10.00- 12.00 uur wisselen de deelnemers aan het symposium met twintig daartoe uitgenodigden uit de we reld van de kunst ervaringen uit oyer hun werkzaamheden met glas. Er is gelegenheid tot discus sie. Van 2 augustus tot en met 7 september wordt in Fort Asperen, Langendijk 60 in Acqoy, de exposi tie Beelden in glas gehouden. Open: dinsdag tot en met zondag 10.00 tot 18.00 uur. Demonstraties op 20 en 27 juli van 8.00 tot 20.00 Van 2 tot en met 30 augustus is er een expositie van glascuriosa uit het bezit van inwoners van Leer dam in 't Hofje van mevrouw Van Aerden, Kerkstraat 67, Leerdam. Open: dinsdag t/m zaterdag 10.00- 18.00 uur, zondag 13.00-17.00 uur. Van 2 tot en met 23 augustus (dinsdag t/m zondag 10.00-18.00 uur) is er de tentoonstelling over toepassing glas in de bouwkunst, Sportcentrum Berenschot, Tiend- weg 9, Leerdam. Van.20 tot 30 au gustus geeft Studio Hinderik acht voorstellingen van de produktie Glas, houtloods Embateterrein aan de Horndijk in Leerdam. Elke avond 20.30 uur. Deelnemers aan de manifestatie zijn, uit de VS.: Bruce Chao, Dale Chihuly en Richard Tuttle. Uit Bel gië: Leo Copers. Uit Groot-Brittan- nië: Tony Gragg en Clifford Rai- ney. Een Frans/Israëlische bijdra ge wordt geleverd door Dani Kara- van. Uit Nederland: Alphons Frey- muth, Bert Frijns, Marijke de Goey, Mieke Groot, Sigurdur Gud- mundsson, Willem Heesen, David van de Kop, Richard Meitner, Jan van Munster, Tom Puckey en Carel Visser. Er is een informatiecentrum in gericht aan de Kerkstraat 48 in Leerdam, tel. 03451-13210. ZEIST. (GPD) - Het Slot Zeist be staat 300 jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt in het slot van 19 ju li tot en met 31 augustus de ten toonstelling Nederlandse Stille vens uit de 17de eeuw gehouden in samenwerking met de Rijksdienst Beeldende Kunst. Er zijn werken van onder anderen M. d'Hondecoe- ter, Willem Kalf, J. J. v.d. Velde, Pieter Claesz Heda en P. Schota nus. De expositie is tot stand geko men doordat van dit onderwerp een wetenschappelijk bewerkte ca talogus verscheen. Deze maakt deel uit van een zeventiendehg ca talogusproject, dat 2500 schilderij en omvat uit het rijksbezit. In dit door dr. mr. Onno ter Kuilen ge schreven deel Seventeenth Centu ry North Netherlandish Still Lifes worden zeventig 17de-eeuwse stil levens beschreven, vervaardigd door kunstenaars die vóór 1870 zijn geboren. Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag van 10 tot 17 uur, zaterdag en zondag 14 tot 17 uur. CHRISTIE S - De omzet van Christie's Amsterdam is in de eerste zes maanden van 1986 230 procent gestegen ten opzichte van de omzet in dezelfde periode vorig jaar. Totaal werd van januari tot en met juni voor ruim 53 miljoen gulden (inclusief zestien procent commissie) verkocht door het veilinghuis. Een belangrijke oorzaak van die reusachtige stijging was de enorme opbrengst van de grote opveiling van het 'Nanking Cargo' gulden* t0taa,0Pbrengst daarvan alleen ai bedroeg ruim 37 mihoen door door Rob Schoonen Ook in Van Abbe II zijn plezieri ge samenstellingen gemaakt. Met name de Zero-kunst is zeer harmo nieus gepresenteerd, terwijl ook de kleine kamer de installatie 'La Ca- duta di Icaro' van Paolini uitste kend tot zijn recht doet komen. De oorspronkelijke kern van de Van Abbe-collectie tenslotte, vindt men terug in het streekmuseum Kern- penland, naast een overzicht van de geschiedenis van het museum. Golfbeweging Een geschiedenis van een kunstruimte waarin De Wilde steeds de nadruk legde op topstuk ken en trachtte zich op de eerste plaats te richten op het publiek. Waar vervolgens Leering nog ver der ging en (in de democratise ringsgolf van de jaren zestig) het als zijn taak zag 'Een groot en breed publiek levendig te engage ren in de bewustwording van de ei gen tijd'. En waar nu dan Fuchs, evenals De Wilde probeert zoveel mogelijk topstukken aan te kopen, maar zich nog meer richt op de kunstenaars van zijn tijd. En daarmee is de golfbeweging van de (kunst)geschiedenis weder om aangegeven. Om op die manier een heel duidelijk tijdsbeeld te schetsen en zo nu en dan de toe- Lothar Baumgarten: present in het jubilerende Van Abbemuseum. (foto GPD) komst te duiden. 'La Femme en Vert' van Picasso behoeft immers niet langer een suppoost 'de boks- kunst machtig'. Tentoonstelling: 'Ooghoogte', 50 jaar Van Abbemuseum. Van Abbe I: Bilderdijklaan 10. Van Abbe II: Keizersgracht 13. Mu seum Kempenland: St. Antonius- straat 5-7, Eindhoven. Open: di-za van 10-17, zo van 13-17 uur. Tot 10 november. hangt het vervolgens aan de muur van 'zijn' Van Ab bemuseum. Een Eindho- vense wethouder vraagt geïrriteerd 'hoeveel neuzen de afgebeelde vrouw wel niet heeft'. De Wilde legt uit. Om vervolgens een suppoost 'de bokskunst machtig' voor het doek te plaatsen omdat een groep studenten heftig protes teert. De aankoop (114.000 gulden) ziet de Eindhoven- se bevolking helemaal niet zitten. Nu, in 1986, heeft het be wuste schilderij een ere plaats op de monsterten toonstelling 'Ooghoogte', georganiseerd ter gelegen heid van het 50-jarig be staan van het Van Abbe museum. De Wilde - die van 1946 tot 1963 de scepter zwaaide in Eindhoven - heeft voor veel meer aankopen zich erg veel moeite, tijd en overre dingskracht moeten getroosten. Ontegenzeggelijk is hij het ook ge weest die de basis heeft gelegd voor de huidige verzameling. In meerdere opzichten heeft hij de koers bepaald van het museum. Met uitzondering van het door Kropholler ontworpen gebouw, begon De Wilde met vrijwel niets en nauwelijks bekwaam personeel. Toen hij vertrok naar het Stedelijk Museum in Amsterdam liet hij een alleszins acceptabele verzameling achter met onder meer het ge noemde doek van Picasso, het be faamde schilderij 'Hommage a Apollinaire' van Chagall, en kocht hij ook werken aan van eigentijdse kunstenaars waaronder werk van Cobra, materieschilders en Neder landse expressionisten. Architectuur De Wilde's opvolger Jean Lee ring (directeur van 1964-1974) had andere ideeën over hoe een mu seum geleid moest worden. Anders dan zijn voorganger zag hij niet veel in het aankopen van ^lleen maar topstukken. Hij propageerde verder het standpunt dat - anders dan beeldende kunst alléén ook verwante disciplines als architec tuur en toegepaste kunsten aan dacht moesten krijgen. De jaren zestig en Leerings ach tergrond (bouwkundig ingenieur) zijn daar uiteraard niet vreemd aan. Hij geeft die ideeën vooral vorm in zijn tentoonstellingen. Presentaties als 'De Straat' en 'De Binnenstad' zijn daar voorbeelden van. Aankopen zijn er onder zijn directeurschap van figuren als Uecker, Klein, Piene en Manzoni, leden van de Zero-groep. Via hen kwam hij in contact met de ab stracte kunst en Minial Art. Werken van Judd, Kelly, Flavin en Stella worden aangekocht. Echt uniek is zijn aankoop van een zeer fraaie El Lissitzky-collectie welke dan ook terecht veel aandacht krijgt op de jubileum-expositie. De huidige directeur R. Fuchs Een overzicht van het Van Abbe museum, dat een halve eeuw be staat. (foto GPD) koopt als geen ander kunst 'waar andere musea nog niet aan toe zijn'. Zo wees hij - jarenlang pro motor van onder meer de concept uele kunst - de weg naar de Nieu we Wilden. Hij laat zich bij zijn aankopen leiden door (zijns inziens belangrijke) kunstenaars. Als geen ander reist Fuchs door Europa. Vooral Europa, omdat daar naar zijn gevoel de traditie van de he dendaagse kunst ligt. Werk van kunstenaars als Lupertz, Kiefer en Baselitz worden door hem aange kocht. Daarvoor al waren stukken van Buren, Flanagan en Kosuth aan de collectie toegevoegd. Nieuw museum En van deze en vele andere kun stenaars is er momenteel dus werk te zien in het jarige Van Abbemu seum. In totaal zo'n duizend schil derijen, tekeningen, sculpturen, plastieken, grafiek en objecten. Als het aan Fuchs had gelegen had hij de hele vaste verzameling geëxpo seerd, maar de 1500 stuks kon men niet kwijt in het Van Abbe I en II. Van Abbe II is een pand, vijf mi nuten lopen van het museum, dat dankzij de medewerking van een aantal sponsors, tijdelijk tot expo sitieruimte is gepromoveerd. Het liefst had Fuchs alles volgehangen want: 'Het (de tentoonstelling, RS) moet niet mooi zijn, het moet vol zijn'. Achterliggende gedachte: hij wil een groter (liefst een geheel nieuw) museum. De Eindhovense situatie inschattend zal dat dan naar alle waarschijnlijkheid het Philips-Van Abbe- of het Hofnar- DEN HAAG (ANP) - Deze week is officieel het Europees Barok Or kest (EBO) opgericht. Het Euro pean Community Baroque Orche stra, dat sinds het Europees jaar van de muziek (1985) op experi mentele basis opereerde, heeft daarmee een permanent karakter gekregen. Dit heeft het Nederlands bestuurslid van het EBO, de libera le Europarlementariër Gijs de Vries, gisteren bekendgemaakt na afloop van een bestuursvergade ring in Oxford. Doel van het EBO is een interna tionale impuls te geven aan de beoefening van barokmuziek op authentieke instrumenten. Het or kest zal bestaan uit 22 leden, die zullen worden gekozen uit de beste jonge barokspecialisten in Europa. Als artistiek leider zal Ton Koop man optreden. De selectie van spe lers zal plaatsvinden in drie trai nings- en auditieweken, die in 1987 en 1988 in Oxford, Amsterdam en Parijs zullen worden gehouden. DEN HAAG (ANP) - In het Ge meentehuis in Den Haag is tot en met 31 augustus een expositie te zien van werk van de graficus M.C. Escher. Het gaat om tekeningen en grafieken. Het Prentenkabinet van het museum geschikt over een complete serie van alle 488 prenten die Escher tussen 1916 en 1969 heeft gemaakt. Ook omvat de col lectie een keuze uit zijn getekende werk en veel documentatiemate riaal over Escher leven en werk. In tegenstelling tot de overzichtsten toonstelling van 1968 is nu de aan dacht gericht op één belangrijk as pect van Eschers werk: de regel matige vlakverdelingen, die vanaf 1937 een belangrijke rol spelen. DEN HAAG - In de Koninklijke Bibliotheek wordt een tentoonstelling over de Wiener Secession gehouden. Op 63 panelen wordt het werk en de ontwikkeling van deze rond de eeuwwisseling ontstane Oostenrijkse ver sie van de Jugenstil getoond. Schilders als Gustav Klimt, Egon Schiele en Carl Moll komen aan bod, evenals archtiecten als Otto Wagner en Adolf Loos. In de KB ook afleveringen van het tijdschrift Ver Sacrum. De tentoonstelling duurt tot en met 28 juli en is dagelijks geopend van 9.00 - 17.00 uur; op zondagen gesloten. Naast Ton Koopman zullen als docenten onder anderne optreden: Monica Huggett (viool). Jaap ter Linden (viool en cello) en Ku Eb- binge (hobo en fluit). Elke auditie- week zal worden gevolgd door een reeks optredens in de hoofdsteden van de Europese Gemeenschap. In voorlopige samenstelling heeft het EBO al tournees achter de rug door België, Denemarken, Duitsland, Engeland, Italië en Ne derland. Onder leiding van Ton Koopman werd onder meer de pre mière gegeven van Handel's Car- melitische Vespers in de recent ontdekte versie. Dit jaar had een succesvolle tournee door Italië plaats en werd opgetreden tijdens het prestigieuze Handelfestival in Oxford. Hoogtepunt van het pro gramma 1986 worden twee optre dens in september tijdens het Ou de Muziekfestival in Utrecht. Erevoorzitter van het EBO is de voormalige Duitse president Wal ter Scheel. Als „music patrons" treden verder onder anderen op Yehudi Menuhin en Sir Georg Sol- ti. BARCELONA, 16 juli (AP) - Niet gehinderd door zijn slechte gezondheid en vergevorderde leeftijd, weet de Spaanse surrealistische schilder Salva dor Dali nog steeds opzien te baren. Bij het verlaten van een ziekenhuis in Barcelona, waar hij een hartoperatie onderging, zei hij tegen verslagge vers dat hij zichzelf beschouwt als 'een genie dat niet kan sterven.' De 82-jarige Dali zei tegen de toegestroomde verslaggevers: 'Omdat ik een genie ben, heb ik het recht niet te sterven. Ik zal ook nooit sterven omdat ik wil leven voor onze koning (Juan Carlos), voor Spanje en voor Catalonië'. Afgelopen zondag werd bij Dali een pacemaker ingebracht nadat hij een lichte hartaanval had gehad. In 1984 liep hij bij een brand in zijn woning in Figueras ernstige brandwonden op, waarvan hij nog steeds niet geheel is hersteld. <Foto Ap)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19