Tramhistorie herleeft in Amsterdam-Zuid Subaru gaat overstag: ook 'andere' vierwielaandrijving A U T O Zestienkleppen motor inde Toyota Celica Import Hyundai naar Sassenheim 'Gouden tip' Auto-interieur met spons laten glanzen 'Zelf (auto)pech verhelpen' V R IJ E TIJ D Op de korte toer DONDERDAG 17 JULI 1936 PAGINA 15 De Celica coupé: een auto van rond 40 mille (foto pr) Toyota heeft het programma van de Celica-sportwagen uitgebreid met versies waarin men voorin een 1587 cc zestien kleppen Twin-Cam motor met brandstofinjectie kan aantreffen. Zoals al meermalen is uiteenge zet geeft de veel-kleppentechniek extra vermogen en volledige ver branding. Dit resulteert in hogere prestaties en lager verbruik. In cij fers uitgedrukt bij de Celica 1,6 GT (zoals de nieuwe versie wordt ge noemd): een acceleratie van 0 tot 100 km/uur in nog geen negen se conden en een topsnelheid van 205 km/uur. En het wat Toyota noemt 'varia bele inlaatsysteem' zorgt dan voor gunstige verbruikscijfers: bij 90 km/uur constant bijna 1 op 20, bij 120 km/uur constant 1 op ruim 13 en in de stad toch altijd nog onge veer 1 op 12. Weliswaar cijfers on der zeer gunstige omstandigheden verkregen, maar toch... De prijzen liegen er echter ook niet om. De Celica 1,6 GT Coupé kost bijna 40 mille en de Celica 1.6 GT Liftback nog anderhalf mille meer. Dat de uitrusting dan com pleet is neem ik graag aan, dat mag ook wel. Starlet Star Nu ik toch over Toyota heb, ook dit jaar is er weer een actiemodel: de Starlet Star. Met de eerste 12 kleppen één liter motor ter wereld. Deze Starlet Star is leuk luxueus aangekleed. Van buiten wat opge doft met biezen en grote naafdop- pen. Het kleurenprogramma is be perkt, evenals de prijs: 16.245,-. De grote houten borden, die de passanten op de snelweg A44 in grote letters toeriepen dat tegen over motel Sassenheim het Spaan se automerk Seat een nieuw im- portbedrijf zou vestigen, zijn blij ven staan, maar de tekst is veran derd. Want Seat Import is verkocht en de eigenaresse van de grond - Abe- my Holding in Sassenheim - gaat er wel een distributiecentrum bou wen, maar dat wordt bestemd on der meer voor 'dochter' Greenib- Car, die nu nog in Heemstede het Koreaanse automerk Hyundai im porteert. De bouw zal binnen twee jaar zijn voltooid zijn. Daar in Sassenheim kan Gree- nibCar de verwachte groei van het Koreaanse merk opvangen. Die be gint met de uitbreiding van de Stellar-serie. Naast het model met de 1,6 liter motor is er nu ook één met een 2 liter motor (vanaf 28 mil le). Het in ons land kleine Japanse merk Subaru heeft misschien wel de meeste ervaring met vierwielaandrijving in perso nenauto's. Het merk kwam er' al bijna vijftien jaar geleden mee op de markt. Als eerste. Ook vandaag de dag behoort Subaru nog tot de hartstochte lijke pleitbezorgers van de mo gelijkheid tot aandrijving op alle wielen. Het gehele perso nenautoprogramma van het merk kent versies met vier wielaandrijving. Anders Toch gaat het overstag. Altijd heeft het namelijk door dik en dun de inschakelbare vierwielaandrij ving verdedigd. De bestuurder moest de keus worden gelaten. Normaal aandrijving op de voor wielen, maar als die door de om standigheden op de weg (gladheid) de klus niet konden klaren dan door het indrukken of omdraaien van een knop snel de achterwielen er bij inschakelen. I Dat was volgens Subaru het al leenzaligmakende principe. Het deerde de Japanners niet dat ande ren er anders over dachten. Mer ken als Audi. Volkswagen en vele andere kwamen met permanente vierwielaandrijving. Dus altijd de aandrijving verdelen over de vier wielen. Weliswaar met wisselende verhoudingen van de kracht voor en achter, maar een knopje om draaien waS er niet bij. Dat geeft maar verwarring, zo redeneren zij. 'Zelf pech verhelpen' is de veelzeg gende titel van een ruim 150 pagi na's tellend boek dat dezer dagen is verschenen bij Kluwer Techni sche Boeken in Deventer. De au teur Tj. de Jager beschrijft daarin aan de hand van vele foto's hoe een defect aan de auto kan worden ver holpen. Natuurlijk kan ook De Jager van een paar linker handen geen rech ter maken; wie met twee linker handen is geboren kan dat feit maar beter aanvaarden en voor elk ongemak aan de auto een garage opzoeken. Hoe goed men een auto ook on derhoudt, er kunnen altijd manke menten voorkomen. 'Zelf pech ver helpen' wil de gestrande automobi list weer op weg helpen. Met be hulp van het desbetreffende hoofd stuk kan men proberen vast te stel len met welke ellende men precies te maken heeft en hoe men die pe rikelen tijdelijk of definitief de baas kan worden. In de inleiding van het boek staat welke gereedschappen men eigen lijk altijd by zich zou moeten heb ben en welke reserve-onderdelen. Dat te weten is alleen al wat waard. Achterin het boek vindt men het hoofdstuk 'Schematische storing zoekers', aan de hand waarvan het mogelijk zou moeten zijn een mo torstoring systematisch te lokalise ren. Als het ondanks die handlei ding niet lukt: de weg naar garage kan men meestal ook zonder boek wel vinden. Het boek kost 24,75. Nu we toch bij Kluwer Techni sche Boeken zijn, er is ook een boekje verschenen onder de titel Als de omstandigheden moeilijk zijn moet de automobilist de aan dacht volledig bij het sturen kun nen houden. Populairder Vierwielaandrijving werd popu lairder, de meningen bleven ver deeld. Maar nu laat Subaru toch weten 'dat het niet ondenkbaar is dat Subaru binnen afzienbare tijd ook met alternatieve oplossingen komt als die voor specifieke om standigheden voordelen bieden'. Het lijkt er dus op dat permanen te vierwielaandrijving er ook bij Subaru zit aan te komen. Waarbij ik er overigens niet aan voorbij wil gaan dat het Japanse merk al mo dellen in huis heeft waarin zonder ingrijpen van de bestuurder van twee- en naar vierwielaandrijving wordt overgeschakeld als dat no dig is. Zodat men niet ongemerkt kan worden overvallen door plot selinge regenval, sneeuw of opvrie zing van het wegdek. 'Brommertechniek', geschreven door P.Klaver en bestemd voor de genen, die zelf aan hun brommer willen sleutelen. En welke jonge berijder wil dat niet? Er moet dus een groot leger potentiële lezers bestaan voor dit boekje waarin in weinig ingewikkelde bewoordin gen alle belangrijke punten van de techniek stap voor stap worden be handeld. Jong of oud, vrouw of man, wie dan ook, de bromfietser vindt voor nog geen twee tientjes een flinke ruggesteun in 'Brom mertechniek'. Hoe dan ook: vierwielaandrij ving kan voor iedereen voordelen hebben. Niet alleen in de winter, Voor een goed gefundeerd oor deel over een auto kan bij de TüV terecht. Deze zeer kriti sche en onafhankelijke West- duitse technische keurings dienst velt zijn oordeel volgens strikt objectieve normen. Als dus een auto met een goed 'rap port' uit handen van de TüV- functionarissen komt kan de fabrikant tevreden zijn. Derhalve heeft Mitsubishi al le reden om zelfs trots te zijn als in een rapport wordt gezegd dat 'de Colt hoort tot de droom- wagens van de TüV-keurders'. De Colt doet het trouwens toch goed in West-Duitsland. want maar ook op een zandpad of op een bouwplaats. Dus voor wie het no dig heeft. al eerder kwam hij als de minst pechgevoelige auto in zijn klas se uit de statistieken van de ADAC, de Westduitse ANWB. In het bovengenoemde TüV- rapport staat dan ook nog eens letterlijk: 'Potentiële gegadig den voor aankoop in deze klas se vinden dus in de Colt een voertuig, waarvan de waarde tot op de cent behouden blijft. Voor kopers van tweedehands auto's is hij dan ook een gou den tip'. Nuttig boek met veel foto's, (fotopr) Auto-onderhoud kost tijd, j»eld en moeite. Het is ook niet altijd even leuk. Integendeel, soms is het gewoon een vervelende klus. Maar het moet. Want het is niet alleen aardig als de auto er goed uit ziet, het is ook nuttig. Noodzakelijk in feite. Zonder onderhoud heb ben de elementen vrij spel. Vuil en vocht vormen sme rige tegenstanders. Maar het gaat niet alleen om het uiterlijk, ook het interieur van een auto heeft bij tijd en wijle een rugge- steuntje nodig. Anders gaat het een zekere dofheid tonen. Er zijn simpele middelen in de handel om de glans te restaureren. Sprays om de kleur op vinyl, plastic, rubber en hout terug te brengen. Maar een spuitbus heeft één groot nadeel, men be spuit meestal een groter oppervlak dan men wil. Bij voorbeeld ook de pas gezeemde ruiten of het met zorg ontziene stuur. Dat betekent weer zemen of een akelig glad (en gevaarlijk) stuur. Daarom kan men best gelukkig zijn met de geïm pregneerde spons, die Turtle Wax nu via importeur Holt Lloyd in de handel heeft gebracht. Direct voor gebruik gereed. Geen doek meer nodig om na te wrij ven. Handen blijven schoon. En alleen de gewenste oppervlakken worden met Cockpit Shine behandeld. Het functioneert echt goed. De importeur zegt dat men zo'n spons 7,95) maandenlang kan gebruiken. Maar dót heb ik nog niet kunnen controleren. Samengesteld door Koos Post Han Schötker in actie bij de '4031' door Piet Teeling Piepend en knarsend begint de „4037" aan het ritje over het bijna zes kilometer lange tra ject tussen het Amsterdamse Haarlemmermeerstation en de voormalige NS-station Amstel veen. Het is een van de pronk stukken van de Vereniging Rij dend Electrisch Trammuseum, een Amsterdamse vereniging van 'tramgekken'. Ze restaure ren historisch elektrisch tram- materieel en laten de trams rij den op de „museumlijn" tus sen Amsterdam-Zuid en Am stelveen. De oude „4037" is een van die ge restaureerde trams, een opvallende verschijning met zijn rood-crème kleuren tussen de gele Rotterdam se, de crème-kleurige uitvoerin gen uit Den Haag en het Westduit se Kassei en de blauwe „rammel- potten" uit Amsterdam. Een halve eeuw geleden deed deze tram dienst op het traject „Schottentor- Nussdorf' in Wenen; nu rijdt de „4037" dank zij de inspanningen van de leden van de Vereniging Rijdend Electrisch Trammuseum tussen Amsterdam en Amstelveen. Stuk voor stuk zijn de trams rij dende museumpjes. De „4037" maakt daarop geen uitzondering. Houten gelakte banken, een plan kier op de vloer, een kraakhelder plafond met leren lussen en met de hand bediende schuifdeuren. Het is één van de zes complete tram stellen, die worden ingezet op het Museumlijntje. Vijftig wagens telt de Amsterdamse collectie inmid dels en daar is menig uurtje sleu telwerk in gaat zitten. Op zon- en feestdagen tussen 30 maart en 26 oktober rijden de trams over het voormalige spoorlijntje van Am sterdam naar Aalsmeer en Uit hoorn. Vanaf 5 juli tot en met 6 sep tember rijden de trams ook op za terdag. Volgens een vaste dienstre geling om de twintig minuten. Met de nodige inspanning stuurt Han Schötker de „4037" het Haar lemmermeerstation uit. In het da gelijks leven is hij kantoorbedien de bij een expediteur in Alkmaar. Het weekeinde is gereserveerd voor zijn 'grote liefde': trams en treinen. Sinds een paar jaar is hij secretaris van de Vereniging Rij dend Electrisch Trammuseum. Daarvoor lag hij bijna avond aan avond te sleutelen in de remise van het GVB aan de Havenstraat in de hoofdstad, waar twee sporen vrij gemaakt zijn voor de historische tramclub. Zondagsrit Het is Schötkers eerste zondags- rit. Links en rechts doemen lood sen op waarin kleine neringdoen den onderdak hebben gevonden. Iets verder bij de remise aan de Ha venstraat wordt het contrast tus sen „oud en nieuw" zichtbaar. Daar passeren de historische trams het modernste materieel van het gemeentelijk vervoerbedrijf el kaar. Waar bestuurders nu over een comfortabele zitplaats be schikken, moet Schötker genoe gen nemen met een staanplaats. Af en toe schuift zijn rechtervoet naar een stalen knop op de grond. Een simpele voetbeweging laat een me chanische bel het werk doen. Het geknars van de wielen over de roestige spoorstaven brengt bij de argeloze reiziger soms het kip- pevel op de rug. Schötker is het ge wend. Samen met Wiepko van der Kooij, een jeugdige Rotterdam mer, bemant hij de voormalige Weense tram. Even voorbij het IJs baanpad en het Jollenpad brengt hij de schakelsleutel terug naar de nul-stand. Langzaam mindert de tram vaart om vlak voor de onbe waakte „Bosbaan-kruising" tot stilstand te komen. Seinvlag Vanuit het raam valt het oog op het links van de rails staande bord „Waarschuw wegverkeer". Con ducteur Van der Kooij stapt via het achterbalkon naar buiten, grist een rode NS-vlag mee en dwingt al zwaaiende het verkeer tot stoppen. Aan de overkant springt hij weer op het achterbalkon en zo vervolgt de elektrische tram de rit naar Am stelveen. Eenmaal terug op de tram voor ziet Van der Kooij de passagiers van een kaartje en tovert hij het „plaatskaartenboek" te voorschijn. Een soort dunne, blikken koek trommel, waarin „retourtjes" en „enkele reisjes" voor het gehele traject of slechts een gedeelte daar van zitten opgeborgen. Om de sfeer optimaal te doen herleven heeft Van der Kooij zich gehuld in een „origineel" Weens conducteur suniform. „Het is een cadeautje van een tramliefhebber uit Wenen, die in vroeger jaren zelf op deze tram heeft gereden", vertelt Van der Kooij. Het typeert een beetje de wijze waarop de Vereniging Rij dend Electrisch Trammuseum aan „spullen" komt. „Als je de dingen moet kopen, is het onbetaalbaar. We moeten het zien op te scharre len, ruilen en regelen", aldus de jonge Rotterdammer. Dienstrooster Hij is niet de enige, die wekelijks naar Amsterdam komt. Een van de leden is een Maastrichtenaar, die in Eindhoven werkt. Ook hij slaat geen week over om „dienst" te doen volgens het rooster. „Ze staan er voor in de rij", vult Schötker aan. Van de honderd leden, die de vereniging telt, zijn er elke zondag 22 in touw: achttien op de wagens, twee rangeerders en twee mensen in de verkeerstoren. Via een porto foon houden de bestuurders con tact met „De Duiventil" en melden elk „baanvak" dat zij binnenrijden. „Wie een tram wil besturen, zal zich eerst waar moeten maken", stelt Schötker. „Het besturen is op- zichzelf niet zo moeilijk, maar wie alleen maar komt om een tram te besturen, kan beter thuisblijven. Ik vind - en dat is inmiddels een algemeen aanvaarde stelregel bin nen onze vereniging geworden - dat je het moet verdienen". Schötker wijst daarbij op de voorkomende werkzaamheden, die naast het in bedrijf houden van de trams moeten worden verricht. „Als je soms kijkt hoe de trams hier worden binnengebracht... Ze zijn gebruikt als tuinhuis of als kip penren, al het materiaal is er soms uitgesloopt. En dat moet ver nieuwd worden, dus is er werk ge noeg". Eindpunt Schötker zwijgt verder. Hij con centreert zich weer op zijn „werk" - de tram nadert het eindpunt. Schokkend, knarsend en piepend komt de „4037" om 10.31 uur aan op het station Amstelveen. Het eindpunt van de enkele reis. Op het perron staat „een nieuw lading passagiers" te wachten voor de te rugreis naar het Haarlemmermeer- station. Schötker haast zich de tram uit. Hij moet het bestem mingsbord voor op de tram veran deren. „Nussdorf" maakt plaats voor „Schottentor". de voorkant van de tram wordt nu achterkant.' „We hopen de lijn nog eens door te trekken naar Bovenkerk, ander halve kilometer erbij. Maar dan moeten eerst de keerlussen wor den aangelegd. Daardoor kunnen de trams dan makkelijker keren. Zijn we af van het „beugelzwaai- en", benadrukt hij als secretaris van de vereniging. Een half uur later rijdt hij terug naar het Haarlemmermeerstation. Ee'n van de jongere passagiers mag ter hoogte van het Jollenpad de wissel omzetten. Daardoor kan even later de oude „301" op het spoor ernaast, passeren. Er volgt een golf van herkenning. De „301" staat voor de oude Amsterdamse tram, die tot de jaren zestig het straatbeeld van de hoofdstad be heerste. Het is een van de laatste nog rijdende trams van dat oude type in de hoofdstad. Microcosmos Tot en met 29 september kan in het Evoluon te Eindhoven een ten toonstelling worden bezichtigd, die „Microcosmos" is geheten. In een groot aantal, fascinerende af beeldingen wordt de microscopi sche wereld van de levende mate rie getoond. Deze beelden zijn ver vaardigd aan de hand van opna men die voor het grootste gedeelte zijn door medewerkers van het Centrum van Kunst en Weten schappen in Brussel gemaakt met een elektronenmicroscoop. In het kader van deze speciale tentoonstelling laat ook Philips nog zien hoe men de elektronenmi croscoop op het gebied van tech niek en wetenschap'heden ten da ge toepast. Het Evoluon is van maandag tot en met vrijdag van 09.30 tot 17.30 uur geopend en op zaterdag en zondag van 10.30 tot 17 uur. Trektocht te paard De Streek VW Hart van Brabant heeft aan de reeks van arrange menten een nieuw element toege voegd in de vorm van twee arran gementen voor ruiters en amazo nes. Een 5-daags en een weekend- arrangement te paard door het Brabantse land. Elke dag is er een andere route en bestemming. De tocht gaat van manege naar mane ge, van hotel naar hotel. De tochten duren per dag ongeveer viereneen half uur en gaan door fraaie na tuurgebieden. Wel is het zaak dat de ruiters rij-ervaring en een ge schikte uitrusting hebben. De tochten zijn trouwens onder des kundige leiding. Verder is het mo gelijk een eigen paard mee te bren gen. Inlichtingen by Streek VW Hart van Brabant, Spoorlaan 1416A, 5038 CG Tilburg, tel. 013- 351135. Chinatown Met de Chinatowns in de grote ste den van de Verenigde Staten van Amerika valt de Chinese wijk van Amsterdam natuurlijk nog niet te vergelijken. Maar niettemin is bij de VW Amsterdam sinds kort een gratis route-beschrijving verkrijg baar die de wandelaar door datzelf de Amsterdamse Chinatown voert. De VW heeft een wandeling uit gestippeld van een half uur. Men komt onder meer door de Storm steeg, de Zeedijk en de Binnen Bantammerstraat. oude tram hoort bij de vakantiepretjes. (foto's gpdi

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15