Een dagje vierdaagse DONDERDAG 17 JULI 1986 PAGINA 13 Warmte speelt veel deelnemers parten Tekst Kees van Kuilenburg - Foto's Wim Dijkman Deelnemers uit maar liefst 36 landen stapten gisteren weer stevig voort tijdens de tweede dag van de Nijmeegse vierdaagse. Hoewel stevig in veel gevallen niet helemaal opging. Niet iedereen is het gegeven de vierdaagse in een lekker strak tempo af te leggen. Menig loper viel dan ook op door een wat pijnlijke grimas op het gelaat en duidelijk zijn pijn verbergend. Maar met nog wel het voornemen om de 30,40 of 50 kilometer vol te maken. Dat zal echter niet iedereen gegeven zijn. Dit jaar is een record-aantal deelnemers in Nijmegen van de partij: 28982 wandelaars, met onder andere lopers uit Nepal, Guinee-Bissau, Korea, Sri Lanka, Trinidad, Japan en Vietnam. De eerste dag verdwenen er al 422 deelnemers uit de strijd, terwijl er gisteren niet minder dan 1258 afhaakten. Volgens de organisatie voor een deel als gevolg van de warmte, maar ook omdat een aantal deelnemers nog onvoorbereid aan het avontuur begint en daardoor in moeilijkheden komt. Ondanks de soms tropische warmte was het merendeel van de lopers goed geluimd en werd en er volop gezongen. Vooral de Amerikaanse, Engelse en Duitse militairen waren duidelijk te horen. Maar ook de Nederlandse soldaten lieten zich wat dat betreft niet onbetuigd. Dank zij het zonnige weer waren gisteren veel mensen op de been om de wandelaars gade te slaan en soms bemoedigend toe te roepen. Veelal werd dat in dank aanvaard, maar sommige lopers hadden het veel te druk met zich zelf. Onder de duizenden deelnemers in deze 70ste vierdaagse ook veel lopers uit de streek rond Leiden. Zij maakten het op een enkeling na uitstekend en hadden het duidelijke voornemen hun kruisje te halen. Voor mevrouw v.d. Weyde-Duurs- ma uit Katwijk wordt komende vrijdag een bijzondere dag. Dan maakt de Katwijkse de 40.000 wan delkilometers vol. Zij loopt in Nij megen voor de 11e keer mee. Maar elk weekeinde loopt zij op zaterdag of op zondag ook wandelmarsen van rond de 40 kilometer. "Dat tikt op den duur lekker laan". Me vrouw v.d. Weyde ervaart de vier daagse dan ook niet als een erg zware toer. De Katwijker C.R. van Delft is aan zijn eerste vierdaagse bezig, terwijl zijn dorpsgenoot H. van Beelen voor de derde keer meedoet. Van Beelen had eigenlijk al jaren eer der mee willen doen. Maar de voor malige stranttenthouder had geen tijd. "Die vierdaagse valt in de zo mer en dan moest ik op het strand zijn. Drie jaar geleden heb ik mijn paviljoen verkocht en kon ik ein delijk naar Nijmegen"... Meta den Heijer en Nel Kruyt uit Rijnsburg zijn voor de eerste keer van de partij. "Ik wilde met de Friese elfstedentoccht meedoen, maar voor dat evenement kon ik geen deelnemerskaart voor krijgen. Toen hebben we maar gekozen voor Nijmegen", aldus Meta den Heijer. De kennismaking met de wandelmars verloopt tot dusver naar wens. "Geen moeilijkheden met spieren en blaren", laten zij het thuisfront weten. Voor politieman Hans Schimmel uit Alphen aan den Rijn hoeft het alle maal niet meer zo. Schimmel loopt voor de 17e keer mee en volgens hem wordt het allemaal veel te druk op de route. "Soms moetje bij het afmel den wel een uur wachten en dat is niet leuk". De Alphense politieman loopt de wandelmars samen met zijn dorpsgenote Ria van der Ban. Zij is voor de 6e keer aanwezig in Nijmegen. Nico de Fretes en Klaas Jonker maken, evenals vele anderen hun debuut in Nijmegen. Jonker en De Fretes komen uit Katwijk en zijn ook nog buren. "We hebben elkaar gek gemaakt en het resultaat is dat we nu hier lopen". Onvoorbereid zijn beide Katwijkers niet aan het avontuur begonnen. Zij hebben voorafgaand aan Nijmegen 600 ki lometer getraind. Loes Baart, Rie Meijer, An IJzerman, Henk Teske en Lenie Niessing korfballen bij Fides Pacta. "De mannen zijn deze week met de kinderen op de fiets op trektocht langs jeugdsherbergen en wij vermaken ons bij de vierdaagse. Voor Loes Baart is het allemaal per ongeluk begonnen. "Mijn man zou meelopen en die raakte geblesseerd. Op een verjaardag zei ik, terwijl ik een sherry ophad, dan doe ik toch mee. Prompt werd ik aan die uitspraak gehouden. Nu loop ik al weer voor de derde keer mee". Leidenaar Frans Bosman lijkt niet helemaal content over zijn optre den. "Het gaat wel"' is het enige wat hij kwijt wil. De korfballer van De Danaïden doet voor de 5e keer mee en heeft niet getraind voor het evenement. "Ik korfbal en fluit in het weekeinde een wedstrijdje. Dan heb je naar mijn idee voldoen de beweging en dan moet voldoen de zijn". "Veners doen het altijd goed", roepen Ellie van der Poel, Annie van Kempen, Ria Bakker en Corrie Loos al van afstand. "Onze mannen passen op de kinderen en wij zijn er week uit en dat bevalt tot nu toe uitstekend". Wat het lopen betreft heeft het viertal, dat voor de eerste keer meedoet, geen problemen. "Dat kunnen we ook niet maken, anders mogen we niet meer weg volgend jaar". Voor Joh. Sierat uit Leiderdorp is het de 4e vierdaagse. Maar tussen de derde en vierde keer gaapt een gat van 18 jaar. "De sfeer van nu is niet te vergelijken met die van toen", zegt de emeritus-predikant. Waarom de Leiderdorper meedoet weet hij eigenlijk niet. "Misschien wel om jezelf en anderen te laten zien wat voor een prestatie je kunt leveren". Het echtpaar Mansveld uit Leiden draait de hand niet om voor een vier daagse. Hij is aan zijn 41ste bezig en zijn vrouw liep voor de 19e keer meer. "Wij lopen gemiddeld 3000 kilometer per jaar en dan gaat het bij wijze van spreken vanzelf'. Leidenaar Koen Peet loopt voor zijn vijfde kruisje. Ook vorig jaar was Peet van de partij. Toen trad hij op als verzorger van een groep leerlingen van de PTT-bedrijfs- school uit Den Haag. Nu lopen die jongens weer mee, maar met een andere verzorger. "Ik loop zelf veel te graag en vorig jaar had ik de eer ste dag al spijt dat ik zelf niet kon lopen". Valkenburger Gerrit Floor is voor de eerste keer deelnemer. Floor heeft zich gek laten maken door zijn broers, die van mening waren dat hij de vierdaagse niet zou kun nen lopen. "Op een gegeven mo ment zeg je 'ja' en dan ben je de klos". Spijt heeft de Valkenburger niet van zijn besluit om mee te wandelen. "Alleen een beetje spierpijn, maar dat gaat wel weer over", zegt hij vol vertrouwen. Onder de vierdaagsedeelnemers ook een groot aantal militairen. Onder hen H.A. Kuypers uit Al phen aan den Rijn. Voor de Alphe- naar is het een bijzonder jaar. Hij loopt ivoor het zilveren vierdaagse kruis. Voor Kuypers hoeft het alle maal niet meer zo. Volgens de Al- phenaar zijn er wat te veel deelne mers. Het is dan ook niet uitgeslo ten, dat hij dit jaar voor het laatst van de partij is. Ronald van Rijn uit' Alphen aan den Rijn is eveneens een oud-ge- Jacqueline en Mieke Paardekooper uit Zoeterwoude zijn bezig aan de diende. Hij is aan zijn 14e vierdaag- eerste trip rond Nijmegen. Vorig jaar waren zij tijdens de vierdaagse met se bezig- De Alphenaar trekt vooral vakantie in de omgeving van Nijmegen. "Dat gezellige sfeertje wilden wij Y001- Ye sle^ ^aar n- Het oook wel eens meemaken". Wat het lopen betreft gaat het uitstekend met 1S lekker druk langs de route en dat de dames uit Zoeterwoude. "Hier en daar zijn de spieren wat stijf, maar geeft een bijzonder tintje aan het voor de rest geen moeilijkheden. Als het de twee volgende dagen ook zo gebeuren gaat, redden we het zeker". 1 Volgens de broers Alex, Kees en Rinie van Driel uit Hazerswoude is de vierdaagse een verslaving. Het drietal doet voor de 8e keer mee aan het wandelevenement en denkt voorlopig nog niet aan stop pen. "We hebben 'Nijmegen' negen jaar geleden op de televisie gezien en zeiden tegen elkaar dat is wat voor ons. Zo is het gekomen", al dus de broers. Ondanks een flinke spierpijn ziet Han la Lau uit Leiden nog wel een kansje om vrijdag de eindstreep te halen. La Lau heeft die vervelende situatie volledig aan zichzelf te danken. Hij heeft de afgelopen we ken in totaal een kleine 50 kilome ter geoefend. "Dat is te weinig en dan kom je je zelf tegen". De Schuimhappers uit Leiden en omgeving zijn ook weer van de partij. Paul Caspers en Hans van Leeuwen uit Leiden, Arie en Piet Vis en Mari- nus van Leeuwen uit Valkenburg en Leon Zoet uit Langeraar lopen voor de derde keer mee. "Nu nog even doorlopen en straks weer een leuk feestje bouwen", blikken zij 15 kilometer voor de eindstreep alvast voor uit. Stan van der Meer uit Roelofa- rendsveen maakt voor de eerste keer deel uit van het grote wandel legioen. De 'Vener' heeft zich gek laten maken door vrienden en be kenden. "Die 'ouwe' zou de vier daagse zeker niet aankunnen, kreeg ik bij herhaling te horen en op een gegeven moment hap je toe". Tot dusver verloopt het bij zonder gladjes. "Geen stijve kuiten en blaren", meldt hij vergenoegd. Elise Verloop uit Leiden is voor de tweede keer van de partij in Nijme gen. "Wat leuk dat het Leidsch Dagblad er is. Dat geeft nog wat steuh voor de komende dagen. Die steun had de Leidse gisteren nog niet nodig. "Ik trek me op aan de goede lopers en dan gaat de rest vanzelf. Althans tot dusverre", voegt zij er voorzichtig aan toe. Voor de dames W. Schrammeijer en M. Kwestroo uit Leiden is de vierdaagse een fluitje van een cent. Zo gemakkelijk lopen zij hun kilometers. Dat is begrijpelijk want zij ne men repectievelijk voor de 10e en 23e keer deel. Zij hebben geen enkel probleem met de warm te. Een paar weken ge leden hebben wij in Den Bosch gelopen en toen was het 35 graden. Dan klaag je niet als het een graad of 28 is", zeg gen zij lachend. "Tom kwam naar Ne derland en zocht wat mogelijkheden om zich te kunnen vermaken. Toen heb ik ons maar opgegeven voor de vier daagse", zegt zij la chend. Ook Doubnik kon gisteren nog volop lachen. "No problems", aldus de Amerikaan over zijn eerste twee da gen in de Nijmeegse vierdaagse. De Amerikaan Tom Doubnik zal zich later nog wel eens afvragen hoe het allemaal geko men is. Doubnik is een penfriend van Erna de Boer uit Leiderdorp.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13