Geen goedkopere boter voor minima Sowjet-Ume regelt oude schuld Speelautomaten in casino s China en Mexico vragen lidmaatschap GATT aan Voorstel Andriessen weggestemd Fokker overweegt opzet produktiebedrijf in VS Nederlander houdt niet van vakanties aan zee Olieprijzen stijgen sterk Ultralicht vliegtuig Staking AFP PAGINA 6 ECONOMIE WOENSDAG 16 JULI 1986 BRUSSEL (ANP) - Er komt geen gesubsidieerde EG-boter voor werklozen en ouden van dagen die van een minimum-uitkering leven. De Europese ministers van landbouw voe len er niets voor de subsidies voor de afzet van boter aan 'sociale groeperingen' met dat doel te verhogen, zo is gisteren in Brussel gebleken. Het voorstel om de „categorieën" die goedkope boter mogen kopen uit te breiden tot mensen met een minimum-uitkering moeten leven is afkomstig van Europees land bouwcommissaris Frans Andries sen. Hij zoekt naar nieuwe moge lijkheden om de enorme boter- overschotten te vermninderen. De EG heeft momenteel 1,3 miljoen ton boter in openbare opslag plus nog eens 150.000 ton in particuliere vrieshuizen. Tot nu toe kunnen alleen bepaal de instellingen zoals bejaardente huizen en weeshuizen die gesubsi dieerde boter krijgen. De subsidie erop is 200 gulden per 100 kilo gram, ofwel twee kwartjes per pak je. Andriessen wilde de subsidie optrekken tot zo'n 445 gulden per 100 kilogram. Hij hoopte op die manier per jaar 30.000 ton boter ex tra te kunnen afzetten. Maar de mi nisters voelden daar niets voor. Fraude „Men moet maar wat anders vin den", aldus de Nederlandse minis ter Braks. Volgens hem helpt zo'n subsidieregeling niet. De Belgi sche staatssecretaris De Keersmae- ker sprak de vrees uit dat een ver ruimde regeling een gigantische fraude in gang zou zetten omdat men nooit zou kunnen nagaan of bejaarden of werklozen alleen voor zichzelf kopen of bijvoorbeeld voor hun gehele familie goedkope boter gaan inslaan. Om fraude te voorkomen zouden er ingewikkel de administratieve maatregelen ge troffen moeten worden, zo zei hij. Een andere zaak waarover geen overeenstemming werd bereikt was de import van boter uit Nieuw- Zeeland. Zulke importen zijn door de Britten bedongen toen ze tot de EG toetraden, maar ze zijn wel voortdurend verminderd, ook al in verband met de precaire zuivelsi- tuatie in de Gemeenschap zelf. In de jaren 1987 en 1988 zou de EG respectievelijk nog 77.000 en 75.000 ton Nieuwzeelandse boter moeten importeren, zo luidde het voorstel dat de Europese commissie had ge daan. Maar Ierland dat in Groot-Brit tannië met die Nieuwzeelandse bo ter moet concurreren verzette zich sterk tegen het commissievoorstel en dreigde met een tegenstem die in wezen een veto betekend zou hebben omdat er voor dit besluit unanimiteit nodig was. De land bouwministers hebben besloten het probleem maar door te schui ven naar de ministers van buiten landse zaken die volgende week in Brussel bijeenkomen. SCHIPHOL (GPD) - Fokker on derzoekt of het mogelijk is op lan gere termijn in de Verenigde Sta ten een eigen produktiebedrijf op te zetten. Daarmee zou de vlieg tuigfabrikant beter in staat zijn in te spelen op mogelijke grote orders in de VS. Dat zegt de voorzitter van de Raad van Bestuur van Fokker, F. Swarttouw, in een interview met Het Financieele Dagblad. Fokker geeft de voorkeur aan overname van een bestaand bedrijf of samenwerking boven het stich ten van een geheel nieuwe vesti ging. Nog niet bekend is op welke termijn het plan tot uitvoering moet komen. De mogelijkheden die Fokker tot nu toe heeft gehad, waren volgens Swarttouw niet aan trekkelijk. Zo zijn onder meer de mogelijk heden onderzocht van overname van de civiele divisie van Fairchild, een bedrijf dat eerder op licentie basis een groot aantal F 27's heeft gebouwd. De Nederlandse vlieg tuigfabrikant heeft echter niet vol doende geld om dat bedrijf weer le vensvatbaarheid te geven. In de VS is een groeiende be langstelling voor de toestellen van Fokker, en met name voor de Fok ker 100. USAir bestelde vorig jaar als eerste maatschappij in de VS 20 van deze vliegtuigen. Ook Ameri can Airlines heeft inmiddels be langstelling getoond voor de Fok ker 100. Het zou daarbij kunnen gaan om een order tot maximaal 100 toestellen. Met een eigen pro ductievestiging in de VS zou Fok ker die groeiende markt beter kun nen bedienen. BRUSSEL (ANP) - Ruim de helft van de 328 miljoen inwoners van de Europese Gemeenschap gaat minstens eenmaal per jaar op vakantie. De Nederlanders en de Denen nemen hierbij het voor touw. Van iedere honderd Neder landers gaan er 65 met vakantie. In Denemarken zijn dat er 64 en in de armste landen van de Gemeen schap, Ierland en Portugal, respec tievelijk 39 en 31. Dit blijkt uit een onderzoek dat de Europese commissie heeft laten uitvoeren. Er werden bijna 12.000 Europeanen ondervraagd, dat is ongeveer duizend per land. De re sultaten werden gisteren in Brus sel bekendgemaakt. De meeste Europeanen blijven voor hun vakantie in eigen land. Uitzondering hierop vormen de Luxemburgers, de Nederlanders, de Westduitsers, de Belgen en de Ieren. Van de Luxemburgers gaat 94 procent naar het buitenland, van d$ Nederlanders 64 procent. Van deze Nederlanders gaan de meesten naar een ander EG-land. Slechts drie procent verkiest een vakantiebestemming buiten Euro pa. Opvallend is de geringe popula riteit van vakanties aan zee onder de Nederlandse vakantiegangers. Slechts 36 procent zegt de vakantie aan zee door te brengen. In de rest van Europa ligt het percentage strandvakanties veel hoger. Vooral de Grieken, Portugezen en Luxem burgers nemen kennelijk graag een duik in het zilte nat. Bij de Ne derlanders zijn het platte land en de bergen favoriet. De Nederlanders voeren wel het klassement aan van de kampeer ders in Europa. Niet minder dan 31 procent trekt zich tijdens de vakantie terug in caravan of tent. Zij worden op eerbiedige afstand gevolgd door de Fransen (met 22 procent) en de Britten en Portuge zen (met 19 procent). De meeste Europeanen geven de voorkeur aan een hotelaccommodatie. Veel Portugezen brengen zichzelf onder bij familie of vrienden en veel Grie ken kiezen voor de status van "paying gast". De Europese commissie heeft ook laten vragen welk vervoermid del doorgaans wordt gekozen om de vakantiebestemming te berei ken. Uit de antwoorden bleek dat 68 procent voor de auto kiest. Trein en vliegtuig vermogen maar 14 en 13 procent van de vakantiegangers te lokken. Een uitzondering vor men de Ieren en de Britten, met respectievelijk 31 en 24 procent vliegvakanties. Drie kwart van de Europeanen organiseert zijn vakantie zelf, zo valt uit de enquête af te leiden. Al leen in Luxemburg geeft meer dan. een kwart van de ondervraagden te kennen de hele reis door een tour operator te laten regelen. Van de Nederlanders maakt 19 procent ge bruik van deze mogelijkheid. Wat de vakantiespreiding betreft is het nog altijd treurig gesteld in Europa, zo constateert de Europe se commissie. Alleen al in de maanden juli en augustus gaat 62 procent van de Europeanen met vakantie. Uit het onderzoek blijkt tenslotte dat de vrees voor terroris me nauwelijks een rol speelt voor de Europese vakantieganger. Nau welijks één procent van de onder vraagden vindt dit een reden om niet op vakantie te gaan. r de vakantiebestemmingen. De NEW YORK (UPI) - De olieprijzen in de wereld zijn gisteren sterk ge stegen na de bekendmaking van Ecuador dat het zijn olieproduktie met vijf procent zal verlagen. Het Zuidamerikaanse land, dat een voorbeeld wil stellen aan andere landen van de OPEC (Organisatie van Olie-Exporterende Landen), heeft zijn produktie verlaagd van 300.000 tot 285.000 vaten (van 159 liter) per dag. Waarnemers omschreven de reacties op de wereldoliemarkt als nerveus en verward. Op de Euro pese markt steeg de prijs voor Brent-olie, de toonaangevende oliesoort uit het Britse Noordzee- veld, van 8,65 dollar per vat op maandag tot 9,30 dollar per vat op gisteren. West Texas Intermediate, de prijszettende oliesoort op de Amerikaanse oliemarkt, steeg in prijs van 11,07 tot 12,11 dollar per vat. Deskundigen menen dat de marktopleving ook te maken kan hebben met de oproep van de Sa- oedische koning Fahd de prijzen op een hoger niveau te stabiliseren. Wessanen koopt in VS concern in genotmiddelen AMSTELVEEN (ANP) - Wessanen heeft tegen betaling in contanten alle uitstaande aandelen verwor ven van de Amerikaanse onderne ming John E. Cain te Ayer, Massa chusetts. Bij John Cain zijn ruim 250 medewerkers in vaste dienst werkzaam. De jaaromzet bedraagt circa 40 miljoen dollar. Dit heeft Wessanen woensdag bekendge maakt. John Cain houdt zich bezig met produktie en distributie van een breed assortiment voedings- en ge notmiddelen, waaronder tafelzu- ren en slasauzen. De overneming betekent een versterking van de positie van de in de VS gevestigde bedrijven van Wessanen. De acquisitie biedt aansluting op de bestaande activiteiten van Wes sanen in het oosten van de VS. Met de overneming van John Cain zal de concernomzet in de VS op jaar basis de half miljard dollar ruim schoots overschrijden. SCHIPHOL (ANP) - De permanen te commissie van Eurocontrol heeft gisteren in Brussel het voor stel van minister Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) inzake de over dracht van de Nederlandse lucht verkeersbeveiliging aan Eurocon trol, afgewezen. Dit heeft Smit- Kroes na afloop van het overleg meegedeeld. Zij heeft zich bij het overleg laten vertegenwoordigen door directeur-generaal Raben van de Rijksluchtvaartdienst. In de permanente commissie, die eens per half jaar bijeen komt, heb ben de ministers van verkeer van de acht landen die bij de Eurocon- trolorganisatie zijn aangesloten zit ting. De zeven andere bewindslie den hebben het voorstel van hun Nederlandse collega unaniem van de hand gewezen. Eurocontrol moet als internationale organisatie uitsluitend internationale taken hebben, zo hebben de bewindslie den gesteld. "Daarnaast hebben de financiële overwegingen een rol gespeeld, Verkeersleiders mogen niet over naar Eurocontrol alsmede de verwachting dat een in tegratie zoals Nederland die heeft bepleit zou leiden tot moeilijkhe den in het management", aldus mi nister Smit. Overdracht van de Nederlandse luchtverkeersbeveiliging, nu nog onderdeel van de Rijksluchtvaart dienst, aan Eurocontrol was de op lossing die de commissie-Alberda vorig jaar als eerste onderzocht wilde zien om een einde te maken aan de problemen binnen de lucht verkeersbeveiliging in Nederland. Als tweede stond verzelfstandiging van dit Rijksluchtvaartdienst-on derdeel in het advies. Smit-Kroes stelde nu "met de grootst mogelijke spoed" de moge lijkheden tot verzelfstandiging van de luchtverkeersbeveiliging te wil len laten nagaan om "op de kortst mogelijke termijn" een structurele oplossing voor deze problemen te krijgen. In het advies dat de uitbracht over de problemen tus sen de overheid en het personeel van de Rijksluchtvaartdienst werd gesteld dat het onderzoek naar de overdracht aan Eurocontrol of ver zelfstandiging ten hoogste een jaar mocht duren. Het Nederlands luchtverkeersleidersgilde, waarin de verkeersleiders van de Rijks luchtvaartdienst zijn verenigd, heeft enige tijd geleden in een brief aan de bewindsvrouwe de be zorgdheid uitgesproken over de trage voortgang in het overleg hier over. Dit overleg wordt gevoerd in een voor dit doel gevormde stuur groep, waarin alle betrokkenen zit ting hebben. Om meer publiek te trekken DEN HAAG (ANP) - Zodra de ge wijzigde Wet op de Kansspelen in werking treedt, vermoedelijk dit najaar, komen er in de officiële ca sino's in Rotterdam en Schevenin- gen speelautomaten in aparte ruimtes. De inzet daarvan kan op lopen tot een rijksdaalder. Als dit aanslaat zullen spoedig ook Val kenburg en Zandvoort volgen. De ca'sino's waren al langer van plan speelautomaten aan te schaf fen, maar de behoefte een nieuw publiek aan te boren werd actueler nu gebleken is dat de casino's min der publiek trekken dan werd ver wacht. Uit het jaarverslag van de Raad voor de casinospelen dat bin nenkort verschijnt, blijkt dat ze vooral kampen met oneerlijke con currentie van de illegale casino's. Deze illegale gokhuizen, vooral het omstreden "Golden Ten" wordt gespeeld, hebben vrij heden die de officiële casino's niet hebben, aldus drs. P.J.A.M. Geert- sen, adjunct-secretaris van de Raad. Een doorn in het oog is het feit dat ze geen kansspelbelasting afdragen. Eind maart vorig jaar inventari seerde de Raad 137 gelegenheden waar Golden Ten wordt gespeeld. De totale opbrengst daar wordt op honderd miljoen gulden geraamd. Dat betekent dat er ongeveer 33 miljoen gulden kansspelbelasting aan de fiscus voorbij is gegaan. De bewijslast by Golden Ten is erg moeilyk voor justitie en draait steeds om de vraag of het hier om een kansspel of een behendig heidsspel gaat. Vorig jaar verricht te het TNO in opdracht de Raad een onderzoek naar het spel. Het is Geertsen niet bekend of de toen opgestelde criteria zijn of worden opgevoerd in de lopende zaken voor de rechtbank-in Den Bosch en het Hof in Den Haag. De speelautomaten die men in allerlei gelegenheden aantreft mo gen nu alleen vrye spelèn uitkeren. In de praktyk wordt dat echter "onder de toonbank" wel verzil verd. Als de Wet op de Kansspelen is gewijzigd kunnen de automaten rechtstreeks geld uitkeren. Dat is echter wel aan allerlei voorwaar den verbonden. Zo mag de maxi male inleg een kwartje per keer be dragen. Voor de casino's gelden af wijkende regels die een hogere in leg mogelijk maken. Habitat Binnen een jaar na de opening van het eerste Habitat woonwaren- huis in Amsterdam zal in Den Haag de derde Nederlandse vesti ging van het van oorsprong Britse concern worden geopend. In een pand aan de Wagenstraat komt een verkoopruimte van 1500 m2 met eenzelfde ruimte voor opslag en kantoren. Het nieuwe filiaal zal naar verwachting in oktober ge reed zijn, zo heeft Habitat Holland vandaag bekendgemaakt. De Voyager tijdens de proefvlucht. MOJAVE - Een ultralicht expe rimenteel vliegtuig, waarmee in september een poging zal worden gedaan een vlucht om de Aarde te maken zonder bij te tanken, heeft gisteren bij een proefvlucht boven Califorhië twee records gebroken. Toen de twee piloten de 'Voyager'die uit weinig meer bestaat dan een vleugel en brandstoftanks, op het vlieg veld van Mojave aan de grond zetten waren zij 110 uur onafge broken in de lucht geweest. In die tijd hadden zij zonder bij te tanken 19.081 kilometer afge legd. Het duurrecord voor vliegtuigen met conventionele motoren stond sinds 1931 op 84 uur en het record voor de lang ste afstand zonder bijtanken (foto AP) sinds 1962 op 18.245 kilometer. GENEVE (AP) - De Volksrepu bliek China en Mexico hebben gis teren formeel het lidmaatschap aangevraagd van het Algemeen Akkoord voor Tarieven en Handel GATT, het belangrijkste multilate rale handelsstelsel van de wereld. De andere GATT-leden verwel komden de aanvragen van China en Mexico. China, dat een omzet in de bui tenlandse handel heeft van bij na 70 miljard dollar per jaar, diende het verzoek formeel in bij de GATT- raad. Het land trok zich in 1949 uit het GATT terug, na de machtsover name door Mao Zedong. In 1948 was China een van de oprichters geweest. De Raad ontving ook de aan- den reageerden verheugd op het vraag van Mexico, dat in 1984 een Chinese besluit. buitenlandse handel had van bijl 36 miljard dollar. Het plan is al goedgekeurd door de Mexicaanse Tweederde van de zogeheten 'contractpartners' moet instem- i met het Mexicaanse verzoek regering en zal vrijwel zeker door tot toetreding, waarna Mexico het Grachtenfietser Weg vrij voor obligatieleningen in Groot-Brittannië Canal Bike-in Amsterdam ver wacht dit weekeinde de 250.000ste grachtenfietser te ontvangen. De in april 1984 begonnen firma behoort met dit bezoekersaantal tot de top vijftien van de hoofdstedelijke at tracties. Canal Bike verhuurt aan een aantal steigers ongeveer hon derd grachtenfietsen. De trapboten worden voor 50 procent verhuurd aan buitenlanders. Dertig procent van de huurders woont in de regio Amsterdam; de overige huurders komen elders uit Nederland. Resicoat DSM Resins te Zwolle, de divisie harsen van het chemieconcern DSM, zal per 1 september het Westduitse bedrijf Resicoat Be- schichtungspulver overnemen van Robert Bosch te Stuttgart. Resi coat zal onderdeel gaan uitmaken van de poederverfactiviteiten van DSM Resins. Het in Reutlingen ge vestigde bedrijf is gespecialiseerd in de produktie van milieuvriende lijke verven in poedervorm en heeft een sterke marktpositie in toepassingen voor huishoudelijke en electrotechnische apparaten. LONDEN (Rtr.) - De Russische minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze heeft gisteren in Londen een overeenkomst onder tekend waarmee een schuld ming gegeven om samen met Brit se banken in dollars luidende Eu ro-obligaties uit te geven. De obligaties van vóór 1917 wor- dat de Britse kapitaalmarkt nu ook toegankelijk wordt voor de Sowjet- Unie. De Sowjet-Unie heeft steeds ge- den nog steeds verhandeld in Lon- weigerd de schulden te erkennen vóór de Russische revolutie van den. Kort voor de ondertekening die vóór de revolutie van 1917 wa- 1917 wordt vereffend. Het gaat om van de overeenkomst, waaronder ren aangegaan. Niettemin is er van een obligatielening die de Russi- minister van buitenlandse zaken tijd tot tijd over de kwestie onder- sche autoriteiten tot nu toe niet er- Howe voor Groot-Brittannië zijn handeld en de regeling die nu is ge- kenden. Met de regeling komt de handtekening zette, werd de han- troffen houdt vermoedelijk ook de weg vrij voor de Sowjet-Unie om del in die Russische staatsobliga- teruggave in van bezittingen melijk niet de schulden die de re geringen van vóór de communisti sche revolutie in 1949 zijn aange gaan. China mag niet op de Britse kapitaalmarkt lenen vanwege ge rechtelijke procedures die al jaren lang lopen in verband met de niet- erkende schulden van naar schat ting 200 mihoen pond sterling. Ook in de Verenigde Staten kan obligatieleningen in Gröot- ties stopgezet. Op welk bedrag de het Tsaristische bewind die des- China niet terecht om leningen op Brittannië te plaatsen. Dat was tot nu toe niet mogelijk omdat Lon den dat als represaille voor het niet erkennen van de verplichtingen had verboden. De Britse centrale bank be lening betrekking heeft is niet be- tyds als tegenmaatregel in beslag kend. Er zijn schattingen uit de ja- zijn genomen. Wat de waarde daar- dertig die een bedrag van vijf tig miljoen pond sterling noemen, se regering zou die wel kennen. De overeenkomst heeft louter In westerse diplomatieke krin- een symbolische betekenis, maar gen in Peking is vernomen dat Chi- schouwde de Sowjet-Unie nog al- wordt niettemin beschouwd als na de ontwikkeling met belangstel- tijd officieel als een land dat in ge- een belangrijke doorbraak in de ling gadeslaat, maar dat het niet breke is gebleven. Wel heeft zy de betrekkingen tussen Oost en West. waarschijnlijk is dat het land een- in Groot-Brittannië gevestigde In bankkringen in Londen wordt zelfde regeling met Groot-Brittan- bank Moscow-Narodny toestem- gesproken van een donderslag om- nië zal treffen. Peking erkent na- te nemen. Een hoge bankfunctio- naris in Peking heeft evenwel kort geleden gezegd dat China vroeg of laat wel de Britse en Amerikaanse kapitaalmarkt op zal moeten om dat het hard geld nodig heeft voor zijn ambitieuze moderniserings programma. De Aziatische kapi taalmarkten hebben maar in be perkte mate middelen voorhan den. de 91 lidstaten van het GATT wor den goedgekeurd. De Chinese vertegenwoordiger Quian Jiadong zei dat China zich op het ogenblik grote inspannin gen getroost om de economische structuur te wijzigen en aan te pas sen aan de voorwaarden van het GATT. China benadrukte dat het door het GATT wil worden behan deld als ontwikkelingsland. Som mige leden van het GATT willen China echter indelen in de groep landen met een socialistische plan economie en niet by de ontwikke lingslanden. Begin volgend jaar zal China een rapport indienen over de inrich ting van de buitenlandse handel. Vervolgens zullen onderhandelin gen beginnen over de Chinese toe treding. De EG-vertegenwoordiger Tran Van Thinh noemde de Chinese stap een "gelukkige en belangrijke politieke gebeurtenis". Ook de VS, Japan en ongeveer 20 andere lan- PARIJS (AP) - De medewerkers bij de binnen- en buitenlandse diensten van het Franse persbu reau AFP hebben gisterochtend het werk voor 48 uur neergelegd, terwijl de bonden met de directie onderhandelden over een voorge nomen reorganisatie. Kort na het begin van de staking gingen bon den en directie aan tafel zitten om te praten over het ontslag van 300 med het persbureau. protocol kan tekenen en 30 dagen later lid wordt. De Amerikaanse vertegenwoordiger Michael Sa muels zei dat zijn regering zo spoe dig mogelijk voor Mexico zal stem- AMSTERDAM (ANP) - Net als Wall Street heeft de Amsterdamse effecten beurs vandaag de daling van de afgelo pen dagen voortgezet. Tegen het mid daguur stonden van de grote fondsen alleen Wessanen, Internatio-Müller en Pakhoed op een zeer lichte winst, ter wijl Bührmann-Tetterode onveran derd f213 noteerde. Over het algemeen bleef de schade in Amsterdam beperkt. Een negatieve factor vormde behal ve de gang van zaken in Amerika de voortgaande koersdaling van de dol lar, die min of meer omlaag is gepraat door beursgoeroe Kaufmann. Voor de negatieve ontwikkelingen kon een ver laging van de prolongaticrente met 0,5 procent tot 6,5 procent weinig soelaas biedep. Van de internationale aandelen no teerde Akzo tegen het middaguur ne gentig cent lager op f 162,40, Hoogo vens f 1,60 lager op f 107,80 en Unilever f 2 minder op f 493,50. Ook Philips, Ko ninklijke Olie en KLM moesten enig terrein prijsgeven. Bij de financiële waarden ging AMEV voorop met een achteruitgang van f 1,30 tot f78,20. Uitgever Elsevier raakte f 2,40 kwijt op f 210.30, VNU f 3,50 op f 332 en Kluwcr eenzelfde be drag op f 253. Flink in de verdrukking raakte ook Fokker, die f3,30 goedkoper werd op f 90. Meer dan een gulden ver lies trad ook op bij fondsen als Bols, KNP, Hunter Douglas en Vrnf. De obli- gatiemarkt was zeer licht verdeeld.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6