Lakenfeesten: lof en kritiek Grond bij tankstation door benzine vervuild Appartementen in oude drukkerij Spaarpot Evenementenfonds is bijna leeg Huissleutel Lakenfeesten passend afgesloten met Tichtvuurwerk' op de Burcht Kneusjes Vrouwen slaan van zich af Halfjaar cel voor slaan van broer met bijl Batteljee en Terpstra aan de Oude Rijn LEIDEN - De Stichting Evene mentenfonds Leiden zal vol gend jaar naar andere midde len moeten uitzien om de Leid- se Lakenfeesten te financieren. Nu de tweede Leidse Laken feesten achter de rug zijn is de bodem van de spaarpot van het Evenementenfonds in zicht. VW-directeur en mede-organisa tor van de Lakenfeesten C. Hugens is overigens na afloop ervan "zeer tevreden". "Er zijn grote aantallen mensen naar Leiden gekomen. Vanuit de kustplaatsen maar ook van overal elders in het land". Hu gens weet dit, omdat op een aantal meetpunten, zoals bij de Elekerlyc en de Lakenmarkt, steekproeven werden gedaan naar de herkomst LEIDEN - Een 44-jarige bewoner van de Papiermolen in de Meren- wijk is gistermiddag lelijk gewond geraakt aan zijn hand bij een po ging zijn eigen woning binnen te komen. De man sloeg met de hand een ruitje bij zyn voordeur in nadat hij tot de ontdekking was gekomen dat hij zijn huissleutel was verlo- Hij deed dat echter niet helemaal oordeelkundig. Een glasscherf drong in zijn hand en de eerste hulpdienst moest hem naar het Eli sabeth Ziekenhuis vervoeren. Daar werd niet alleen de wond gehecht, maar ook de huissleutel terugge vonden. Die zat gewoon in het pun tje van zijn broekzak. van belangstellenden. Dat aan het begin van de Lakenfeesten het TROS-programma 'Hoog en droog' in Leiden werd opgenomen, is vol gens Hugens een goede start ge weest. "Dat is echt druk bekeken. Ik heb er graag die 15.000 gulden voor over gehad". Moest de TROS worden betaald om hier in Leiden dat programma te komen opne men? "Ja, inderdaad. De tijd dat omroepen voor niks naar lokaties kwamen is voorbij. Maar nog maals, ik heb het er graag voor over gehad. En ik zal er alles aan doen om volgend jaar weer een omroep warm te krijgen voor Lei den. Er gaat een enorm stuk pro motie voor de stad vanuit. Maar dat is dus een kwestie van geld". Geld voor de Lakenfeesten is af komstig van een aantal sponsors, de gemeente en van de Stichting Evenementenfonds. De pot van dat fonds wordt voornamelijk ge vuld met de opbrengst van de vooijaarskermis. Aangezien die kermis een "aflopende zaak' is, al dus Hugens, begint de bron aardig op te drogen. "Ik heb vorig jaar al gezegd dat we die vooijaarskermis beter naar een later tijdstip kunnen verplaatsen. We moeten er nieuw leven inblazen. Het liefst zou hij tij dens de Lakenfeesten moeten wor den georganiseerd". Leids rood Maar dat betekent dat vóór die tijd de inkomsten voor de Laken feesten zeer gering zijn. Hugens heeft echter zyn hoop gevestigd op de verkoop van het 'Leids rood', de tegenhanger van het Delfts blauw. De verkoop van dat Leids rood, waarmee het VW onlangs is be gonnen, loopt volgens Hugens als een trein. "De eerste voorraad is al uitverkocht. Er zijn mensen die he le serviezen willen hehhen". Geld of geen geld, volgend jaar worden er weer Lakenfeesten georganiseerd. Volgens Hugens zijn ze nu al niet meer weg te den ken. "Het tweede jaar is bij dit soort evenementen het moeilijkst. Dat zijn we goed doorgekomen. Ik denk dat als we op dit moment zouden besluiten niet met die fees ten door te gaan, we een heleboel mensen over ons heen zouden krij gen". Met de Lakenfeesten is een be drag van bijna twee ton gemoeid. "Een kopie", volgens Hugens. Nu het tweede jaar een succes is ge worden, hoopt men volgend jaar het aantal sponsors te kunnen uit breiden. Gemeente-ambtenaar Hein van Woerden: "Die feesten voorzien kennelijk in een behoefte. Ambte lijk is de gemeente Leiden erg te vreden over het succes van deze tweede Lakenfeesten. Bestuurlijk heb ik dat nog niet kunnen peilen, omdat bijna het hele college met vakantie is. Maar de Lakenmarkt is enorm druk bezocht en vooral de laatste voorstelling van de Eleker lyc was bomvol". De gemeente heeft een kleine 25.000 gulden in de feesten gesto ken. Zo'n 15.000 gulden daarvan kwam uit het potje stichting Leid se Binnenstad, waarvan de jaarlijk se subsidie is stopgezet. Verder zorgde de gemeente voor onder steuning in de vorm van het in schakelen van brandweer en poli tie. Ook bij de gemeente is bekend Live-jazz op de Beestenmarkt trok gisteravond vele belangstellenden. LEIDEN - De'tweede aflevering van de Leidse Lakenfeesten be leefde gisteravond een succesvolle muzikale afsluiting. Op het plein bij de Burcht en vooral rond de Beestenmarkt waren enkele dui zenden mensen op de been om op de geboortedag van Rembrandt van Rijn een punt te zetten achter twee weken exposities, theater, muziek en markt. De Burcht vormde gisteravond het officiële, historische decor voor de slotactiviteiten. De hele avond kon men op het Burchtplein te recht voor een hapje en een drank je. Troubadours zorgden voor een passende muzikale omlijsting van het 17-de eeuws aandoende tafe reeltje. LEIDSE LAKENFEESTEN Voor een meer eigentijdse muzi kale happening kon men terecht op en rond de Beestenmarkt. Daar brachten verschillende jazz-musici in de buitenlucht hun swingende muziek ten gehore. Ook in de cafés aan de Beestenmarkt en Nieuwe Beestenmarkt viel er live-jazz te beluisteren. Die activiteit trok gis teravond de meeste bezoekers. De Leidse horeca deed goede zaken. Om elf uur gisteravond werden de Lakenfeesten officieel afgeslo ten met een zogenaamd lichtvuur- werk vanaf de Burcht. Heel anders dan normaal. Een vuurwerk waar maar weinig knallen en geen vuur pijl aan te pas kwam maar dat toch velen oooh's en aaah's ontlokten. Het geheel was in de stijl van Rem brandt van Rijn: een spel van licht en donker dat tegen de achter grond van de Burcht goed tot zijn recht kwam en voor een passende afsluiting zorgde van de tweede Leidse Lakenfeesten. dat de Stichting Evenementen fonds bijna door de financiële mid delen heen is. Nu de feesten zo'n succes zijn vraagt men zich ten stadhuize af of de subsidie aan het fonds moet worden voortgezet of zelfs verhoogd. Maar eerst wil men afwachten hoe de sponsors reage ren. Slecht De stichting Beestenmarkt is bij monde van Dick Wansink tevreden èn ontevreden over de Lakenfees ten. Hoewel de inkomsten van de cafés bepaald niet onder de koren maat zijn gebleven, weet de stich ting nog niet of zij volgend jaar wel opnieuw wil meedoen. "Wat de or ganisatie voor ons doet is erg te gengevallen. Met die ontheffingen hebben zij het heel slecht gedaan. Welk café kan nou om half elf 's avonds de knoppen van zijn ge luidsinstallatie dichtdraaien? Dan beginnen de gasten pas te komen. Dat we om half elf met die orkest jes naar binnen moesten is toch gekkenwerk", aldus Wansink. De cafébazen kregen 500 gulden subsidie om het een en ander te or ganiseren. Wansink: "Daarvan moest meteen al 410 gulden aan de NZH worden betaald, omdat zij moesten omrijden tijdens die fees ten". Voor de muziek heeft de stichting Beestenmarkt zelf ge zorgd: "Terwijl overal in de stad or kestjes, door het Evementenfonds betaald, speelden, moesten wij stad en land aflopen om hier muzi kanten te krijgen. Dan moesten wij nog soebatten, om ze hier voor een paar honderd gulden op een avond te laten spelen". Ook de propagan da had beter gekund vindt Wan sink: "Op die lijst met evenemen ten stond helemaal niet wat er op de Beestenmarkt nou precies te doen was". Op het aanbod van de stichting Beestenmarkt om het TROS-eve- nement te betalen en 'Hoog en droog' in het water bij de Turf markt te laten opnemen, ging het Evenementenfonds niet in. "Dat had ze mooi minstens 15.000 gul den gescheeld. En wij hadden sponsors genoeg hoor. Zelf wilden we ook wel lappen. Maar het Eve nementenfonds vond het beter om het bij het Stadhuis te laten organi seren". Wansink en zijn stichting verwijten Hugens een 'kruide niersmentaliteit'. "Hij komt om de haverklap soebatten of we willen meedoen, maar wat doet hij voor ons?" Maar de stichting Beestenmarkt wil ook een positief geluid laten horen: "De saamhorigheid tüssen de ondernemers hier is gegroeid. We zijn op de goede weg, we heb ben goed gedraaid en de mensen zijn in groten getale gekomen. Ik ben blij dat wat wij hebben gedaan inspeelt op wat de gemeente wil: de Beestenmarkt tot uitgaanscen trum van Leiden maken". De stichting Beestenmarkt denkt erover om het Molen De Valk-festival, dat de laatste twee jaar in de tijd van de Lakenfeesten werd gehouden, volgend jaar zélf te organiseren. "Misschien buiten die Lakenfeesten om. We hebben goed gedraaid en dat is een stimu lans om dat festival meer gestalte, meer profiel te geven. Dan zullen we zelf wel bij de gemeente om subsidie aankloppen. Want aan dat Evenementenfonds hebben we niets. Die paar gulden, terwijl er aan die hele Lakenfeesten bijna twee ton is besteed. Ze hadden ons meer inspraak móeten geven. Meer openheid over de verdeling van de pot, dat we weten welke manage mentbureaus erachter zitten". Het terrein nabij de flat aan het Lammenschansplein dat door het benzinestation is vervuild. LEIDEN - Een strook grond bij het Shell-station aan het Lammen schansplein is vervuild met benzi- neresten. De uitbreiding en moder nisering van het Shell-station is daardoor stilgelegd. De gemeente Leiden onderhandelt met de olie maatschappij over het opruimen van de verontreiniging. De ge meente wil dat Shell de kosten hiervoor voor zijn rekening neemt. LEIDEN - De Leidse motorpolitie heeft deze maand 25 auto's van de weg afgehaald die zodanig waren doorgeroest, dat het niet meer ver antwoord was dat de eigenaar er mee doorreed. Dat is gebeurd tij dens een algemene 'controle van auto's die inmiddels gekeurd had den moeten zijn. Bij die controle heeft de politie speciaal oude auto's eruit gepikt die, op het oog, in een niet al te bes te staat verkeerden. In totaal zijn 32 wagens gekeurd. Daarvan kon den er 25, zoals gezegd, meteen naar de sloper. Vijf wagens waren weliswaar slecht, maar de eigena ren daarvan hebben de gelegen heid gekregen hun auto's te laten repareren. Ze zullen binnenkort opnieuw worden gekeurd door de politie. Slechts twee auto's werden volledig rijvaardig bevonden. De vervuiling werd ontdekt toen palen werden geslagen voor de bouw van een zelftankstation en de voorgenomen plaatsing van een ondergrondse tank. De plaatsing van de tank is voorlopig uitgesteld. Shell heeft zelf een onderzoek bureau in de arm genomen. Dit bu reau, de Fugro, heeft de vervuiling bevestigd. Volgens G. In 't Veld,, hoofd van de directie milieu van de gemeente Leiden, is het voor 99 procent zéker dat de vervuiling af komstig is van het bestaande tank station. "Of het echter is veroor zaakt door normaal morsen of door een lekkage, dat is niet duidelijk". De gemeente wil dat Shell de kosten voor de sanering op zich neemt. En dat zal volgens In 't Veld ook wel gebeuren. "Door de vakan ties hebben we echter nog niet de juiste personen hiervoor bij Shell te pakken kunnen krijgen". Het hoofd van de directie milieu meent dat het om een betrekkelijk eenvoudige verontreiniging gaat. De grond onder een nabij staande flat en het - onlangs voltooide - Lammenschansplein is niet ver vuild. Een woordvoerder van Shell bevstigt dat het onderzoekrapport van Fugro inmiddels gereed is. Veel wil hij er echter niet over ver tellen omdat Shell het nog niet vol doende heeft bestudeerd. Ook over de kosten van de eventuele schoonmaak wil Shell nog niet veel kwijt. DEN HAAG/LEIDEN - De Haagse rechtbank heeft vanmorgen een 28-jarige Leidenaar veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk. De man stond terecht omdat hij tij dens een hoogopgelopen ruzie met zijn broer deze met de botte kant van een bijl een klap op het hoofd had toegediend. Tevens had hij een boormachine gestolen. Tegen de Leidenaar was twaalf maanden cel straf waarvan drie voorwaardelijk geeist. De ruzie was in de ouderlijke wo ning van het tweetal ontstaan en eerst nog door de familie gesust. De verdachte was daarna echter naar buiten gegaan en had daar met een mes in zijn hand zijn broer uitgedaagd ook naar buiten te ko men. Een zusje van de twee had nog geprobeerd een gevecht te voorkomen door zich tussen de kemphanen op te stellen. Dat had haar een prik met een vork in haar wang gekost. Hierna viel de slag met de bijl. De verwondingen van het slacht offer waren meegevallen. De advo cate van de verdachte bracht twee weken geleden naar voren dat het slachtoffer slechts vier dagen ter observatie in een ziekenhuis opge nomen was geweest. Zij zag in de slag met de bijl een actie van nood weer. Tenslotte had het slachtoffer zijn zusje met de vork gestoken en was hij veel sterker dan haar cliënt. LEIDEN - Twee Leidse i hebben aangifte gedaan van aan randing. De beide vrouwen, res- pektievelijk 26 en 29 jaar oud, zijn in de nacht van maandag op dins dag op de Beestenmarkt lastig ge vallen door een 35- tot 40 jaar oude man. Door stevig van zich af te slaan konden de beide vrouwen zich de man van het lijf houden. Ze beschreven hun aanrander als een man met een 'Mexicaans' uiterlijk: zwart haar en een zwarte snor. VERSLAAFD - Tien maanden ge vangenisstraf is vanmorgen voor de Haagse rechtbank geeist tegen 25-jarige Leidenaar die heeft be kend wel zo'n 30 diefstallen te heb ben gepleegd om aan geld te ko men voor de heroïne waaraan hij is verslaafd. De rechtbank had de man op 8 april toegestaan om eerst in een psychiatrische kliniek van zijn verslaving te genezen, maar vanmorgen toen zijn strafzaak werd voortgezet, bleek dat hij het daar niet lang had uitgehouden. Nog dezelfde dag dat hij in de kli niek was gearriveerd is hij er ook weer vertrokken. Met tot op de dag van vandaag onbekende bestem ming. Ook zijn raadsvrouw zei on bekend te zijn met zijn huidige ver blijfplaats. De rechtbank doet 29 juli uit spraak. Troubadours zorgden aan de voet van de Burcht i Lakenfeesten. r passende muziek bij de afsluiting i LEIDEN - De voormalige drukke rij Batteljee Terpstra, aan de Ou de Rijn, Wordt verbouwd tot woon ruimte met zes luxeappartemen ten. Het Leidse architectenbureau Barkema, Van den Eerenbeemt en Van Veen heeft een plan gemaakt om de monumentale gevels van de verwaarloosde bedrijfspanden, aan de Hooglandse Kerkgracht en de Oude Rijn, in oude luister te her stellen. Het interieur van de appar tementen wordt aangepast aan de eisen van deze tijd. De voormalige fabriek van het drukkerijbedrijf, op een binnenterrein, valt onder de slopershamer. Het Leidse drukkerijbedrijf Bat-, teljee Terpstra leidde de afgelo penjaren een turbulent bestaan. In juli'1981 werd de onderneming fail liet verklaard. Sluiten deed het be drijf echter niet. Het 'regende' er nieuwe eigenaren en de drukkerij kon in afgeslankte vorm nog een heel tijdje doordraaien. De nieuwe eigenaren van Battel jee Terpstra meenden aanvanke lijk dat weer een goede toekomst voor h^t bedrijf was weggelegd. Die verwachting schrompelde evenwel snel ineen. Nog geen jaar nadat het faillissement was uitge sproken en na een bijna onwarbare kluwen van directeuren ging het bijna honderd jaar oude drukkerij bedrijf definitief op de fles. De gebouwen van Batteljee Terpstra hebben sinds de sluiting van het bedrijf geruime tijd leeg gestaan. Vorig jaar werd de Haagse projectontwikkelaar Erica Beheer BV de nieuwe eigenaar van het be- drijfscomplex dat zich uitstrekt van de Oude Rijn tot aan de Hoog landse Kerkgracht. Zoals op bovenstaande tekening gaat de gevel van het voormalige be drijfspand van Batteljee en Terpstra er uitzien na de restauratie. Van Veen kreeg opdracht een plan te ontwikkelen om de voormalige bedrijfspanden te verbouwen tot woonruimte. Dat is niet zo eenvou dig omdat achter de monumentale Bouwplan Het Leidse architectenbureau Barkema, Van den Eerenbeemt en gevels aan de Hooglandse Kerk gracht en de Oude Rijn nog maar weinig te herkennen valt van de vroegere woonhuizen waarin de kantoren van Batteljee Terpstra waren gevestigd. De gevels aan de straatzijde zul len worden gerestaureerd. Daar achter moeten de panden echter vrijwel geheel worden leegge- sloopt om er vervolgens weer woonappartementen in te kunnen 1 maken. Van het pand aan de Hoog landse Kerkgracht moet de achter gevel geheel worden|jgesloopt en worden vervangen defcr een nieu we gevel. Het voormalige fabriekscom plex, gelegen achter de panden aan de Oude Rijn en Hooglandse Kerk gracht, wordt gesloopt om plaats te maken voor een binnenterrein met parkeergelegenheid en groen. Dit - binnenterrein wordt straks bereik baar via de vroegere fabrieksin- gang, een poort in het pand aan de Hooglandse Kerkgracht. Het bouwplan van Barkema, Van den Eerenbeemt en Van Veen voorziet in de bouw van zes nieu we, luxe appartementen, waaron der één met een atelier. De appar tementen in de voormalige be drijfsgebouwen worden gereali seerd in de premie-D-sector. Dat wil zeggen dat kopers een éénmali ge premie ontvangen van 20.000 gulden, belastingvrij. De koopprijs van de woningen zal 155.000 gul den bedragen plus een bijdrage voor het kopen van een eigen par keerplaats. De bedoeling van Erica Beheer is om na de bouwvakvakantie met de verbouwing van het bedrijfscom- plex te beginnen. Verwacht wordt dat de werkzaamheden ongeveer een jaar zullen duren.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3