Nieuw boekje over laatste blauwe tram Vogels vluchten weg van recreatie en zandwinning Onderzoek identiteit dode man op laag pitje Geschorste directeur Mariënhaven nu adviseur Vervangend natuurgebied komt wellicht te laat WOENSDAG 16 JULI 1986 WOENSDAG Leiden Kakhuis, Vrouwenkerkkoorstraat Film 'De Clowns', 20 uur. DONDERDAG Leiden Leidse Rechtswinkel, Ketelboetersteeg 10 - Spreekuur van 18.30-20.30, afdeling klachtenbureau en vreemdelingen recht, tel. 130775. Zoeterwoude Eendenkooi, Kooikerspad - Zomerdrive Leiderdorpse bridgeclub, opgave aan de zaal, 20 uur. VRIJDAG Leiden Pieterskerk - Zomerorgelconcert Char les de Wolff, 20.15 uur. Le Bambou, Herenstraat Folkconcert, 21 uur. Leidse Rechtswinkel, Ketelboetersteeg 10 Spreekuur afdeling vrouw en recht, 10-12, tel. 130775. Warmond Gemeentehaven Boegsprietlopen, 19.30 uur. WASSENAAR - Het onderzoek naar de identiteit en doodsoorzaak van de man die op 26 juni in de Wassenaarse duinen werd gevon den, is op een laag pitje gezet. Het vier man sterke rechercheteam dat zich met de zaak bezighield is gis termiddag ontbonden. Het zal zich alleen nog passief met de zaak be zighouden. Komen er nieuwe tips j binnen, dan worden ze nagetrok ken, maar zelf onderneemt het re chercheteam niet of nauwelijks ac tie meer. De 29 tips die naar aanleiding van een opsporingsbericht op de tv vorige week binnenkwamen heb ben niets opgeleverd. Ook alle an dere sporen liepen dood. De politie sluit een misdrijf niet uit, maar zeker weten doet ze ook dat niet. Het enige dat bekend is dat de man ongeveer veertig jaar oud moet zijn geweest. Een afdruk van zijn gebit zal binnenkort wor den geplaatst in een tandartsen blad. WARMOND - De geschorste direc teur van het Warmonds verpleeg- en bejaardentehuis Mariënhaven, Mariëngaerde en Mariënweide, J.H.A. Roovers, blijft als adviseur aan de stichting verbonden. Dat maakte Roovers advocaat mr. B. Liefferink vanmorgen bekend via een communiqué. In die verkla ring staat voorts dat er "op ver schillende punten verschil van in zicht" is ontstaan tussen de stich ting en Roovers. "Overleg heeft tot deze, voor ieder aanvaardbare, op lossing geleid". Roovers zal alleen in actie ko men als het stichtingsbestuur hem daarom vraagt. Hij voert, zoals het in het communiqué staat, "op drachten van het bestuur" uit. Mr. Liefferink heeft er het volste vertrouwen in dat verdere samen werking op deze basis tot vrucht bare resultaten zal leiden. Wie Roo vers opvolger wordt, is hem nog niet bekend. Voorlopig wordt hij waargenomen door een bestuurs lid van de stichting. Mogelijk blijft Roovers niet lang meer aan het Warmondse verpleeg- en bejaardentehuis verbonden, omdat hij binnen een jaar gebruik zou kunnen maken van de vut. Volgens zijn advocaat is daarover nog geen beslissing genomen. Het adviseurschap geldt voorlopig voor een jaar. Het besluit" om Roovers voorlo pig als adviseur aan te houden komt nadat de geschorste direc teur tot tweemaal toe met een kort geding had gedreigd. Steeds werd dat op het laatste moment aange houden, in afwachting van nader overleg. LEIDSCH -£k DAGBLAD GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t/m vrijdag tussen 18.00 - 19.30 uur. telefoon 071-123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 12.00-13.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 13.00 uur alsnog bij u bezorgd. Kantoor Lelden: 071-144941, maandag t/m vrijdag van 08.00- 18.00 uur. baron de tram aan de stichting. Een lang gekoesterde wens is daarmee in vervulling gegaan. Voor de Tramweg-Stichting braken daarna drukke tijden aan. Jarenlang werken vrijwilli gers van de stichting in een loods van het bedrijf Starlift in Voor burg hard om de tramwagen in de oude staat terug te brengen. Dat is niet eenvoudig. Veel mate riaal was er inmiddels afge- sloopt. Maar met behulp van te keningen en de kennis van oud- NZH'ers werd de wagen weer in oude glorie hersteld. Daarvoor werd ook het bedrijf benaderd dat indertijd de trams had ge bouwd. Er was hulp nodig bij het vervaardigen van de wielen voor de B 412. Dank zij de tussen komst van de Hongaarse ambas sade lukte dat. Het bedrijf lever de voor een vriendenprijs het ge vraagde materiaal. Open huis Om te laten zien hoe ver de res tauratie jaarlijks vorderde, werd elke tweede zaterdag in novem ber door de stichting in Voor burg open huis gehouden. Velen maakten van die gelegenheid ge bruik om het werk van de tramfanaten te bekijken. Niet minder dan negen jaar nam het herbouwen van de B 412 - zoals de wagen officieel heet - in beslag. In december van vorig jaar keerde de Boedapester na 28 jaar weer terug naar de voormali ge thuishaven Haarlem. Daar werd in het bedrijfsmuseum van de NZH aan de Leidsevaart een plaatsje gevonden. Het boekje is verkrijgbaar door overschrijving van f 16,50, dat is inclusief verzendkosten, op post rekening nummer 44.55.05, van J.J.P. Albers in Abcoude. VOORSCHOTEN/ZOE- TERWOUDE - Het onder water zetten van de Leid- schendamse Meeslouwer- polder is, samen met de ont gronding en watersport, desastreus geworden voor steltlopers en eenden die hier hun voedsel zoeken. De vaste schaarse broedvogels, zoals bruine kiekendief, roerdomp, waterral, kra keend en zomertaling ver dwenen of daalden in aantal tot bijna eenderde. door Paul van der Kooij Evenmin ging het goed met de vier soorten, die de polder naast recrea tiegebied Vlietland tot een water rijk vogelgebied van internationale betekenis maakten. lang 1 procent van de Noord- pese populatie in de Meeslouwer- polder neerstreek, haalde alleen de smient het afgelopen jaar deze in ternationaal erkende norm. Het aantal slobeenden daalde in herfst en winter met tachtig tot negentig procent en zakte ver onder de 1- procentsnorm. De kleine zwaan hield zich maandenlang kranig, maar kwam eind januari maar liefst 90 procent onder de normale waarden. En de watersnip, die in andere ja ren vooral in oktober de Meeslou- werpolder aandeed, zat op 60 pro cent van het normale gemiddelde. Triest genoeg stak dit vogeltje hier mee nog gunstig af bij andere stelt lopers: in de periode van oktober 1985 tot februari 1986 bleef hun aantal ruim 90 procent achter bij dat in andere jaren. Vooral wulpen en zwarte ruiters werden gedeci meerd, terwijl ook kieviten, goud- pleviertjes en bokjes nogal eens ontbraken op tijden dat ze er an ders wel waren. Dit constateren na tuurbeschermers van de vogel- werkgroep Vlietland en de werk groep Milieubeheer Leiden, een klein jaar na het onderwaterzetten en afgraven van de Meeslouwer- polder. Voor de slobeend en andere (zwaar getroffen) 'grondeleenden' mag het water zeker niet dieper zijn dan een meter: de beesten moeten hun voedsel kunnen berei ken door op hun kop in het water te gaan staan, waarbij de kont bo ven water blijft. De watersnip wil aan het eind van de zomer een slik- Vervanging strook hebben, waar hij met zijn lange snavel lekker in de zachte bodem naar voedsel kan boren. de gebied. De vogel rust slechts op de plas en zoekt voedsel in de om geving. Volgens de natuurbeschermers geven de cijfers over de achteruit gang een geflatteerd beeld. De te ruggang zou in komende jaren wel eens sterk versneld kunnen wor den. Zo zouden tot nu toe nog za ken hebben meegespeeld als 'plaatstrouw': ook wanneer een ge bied enkele jaren lang sterk in kwaliteit is achteruit gegaan, blij ven vogels komen. "Hier komt ech ter vrij snel een eind aan", aldus Nico Visser van de werkgroep mi lieubeheer Leiden. Vogellevens zijn zelden lang en de kwaliteit van het gebied loopt nog verder terug door voortgaande ontgronding. Het meer wordt steeds dieper (tot 30 meter) en kou der. De aanwezigheid van grote zuigers werkt bovendien versto rend, evenals de bezoekjes van wa tersporters. die vanuit de grote Vlietlandplas binnen komen. De oorzaken van hun terugval zijn dus duidelijk in de diepe plas zonder riet en met hier en daar een ondergelopen wilgenboom. De, wat late, terugval van de kleine zwaan is minder voor de hand lig gend. 'Mogelijk hebben de voort schrijdende ontgrondingswerk zaamheden de terugval (indirect) veroorzaakt', aldus een natuurbe schermersnota. Evenals de smient, die pas in december weer op het normale niveau kwam, is hij niet geheel afhankelijk van het belaag- Natuurbeschermers VJim ter Keurs (l) en Nico Visser (r) voor 'hun' Mee- slouwerpolder, die ze zo graag hadden gered. (foto Holvast) Het vervangende natuurgebied dat volgend vooijaar aan de andere kant van de Kniplaan moet worden aangelegd, zou voor de allerschaar- ste vogels wel eens te laat kunnen komen. Mogelijk verdwijnen zij voor langere tijd uit west-Neder land, aldus W. ter Keurs van de werkgroep milieubeheer Leiden. Vogels vinden volgens hem een broedgebied vaak toevallig: som mige soorten ontdekten de Mee- slouweipolder pas vele jaren nadat het gebied geschikt was voor hen. Toch mag dit volgens de natuurbe schermers geen reden zijn om maar af te zien van het vervangen de natuurgebied. Wanneer ook dit gebied in de gecombineerde Star- revaart en Damhouderpolder er niet zou komen, zou dat een heel hard gelag zijn. Dan zou van "die eindeloze stroom provinciale na- tuurschermersbeloften helemaal niets worden ingelost". Het begon in "1977, toen de pro vincie de wens uitsprak dat de Meeslouwerpolder als natuurge bied zou kunnen worden gehand haafd. In 1982 werd dit officieel bij gesteld. De provincie zat na het redden van de bijna failliete zand- winner Recreatie Centrum Rijn land, financieel in de tang en kon niet meer om de zandwinning heen. Wel verplichtte de provincie zich om een vervangend natuurge bied klaar te hebben, twee jaar voordat de Meeslouwerpolder on der water zou worden gezet. Natuurbeschermers richtten in die tijd al hun aandacht op het stoppen van de zandwinning en hadden "op geen enkele manier aangedrongen op een vervangend natuurgebied". Het eerste ontwerp "deugde bovendien van geen kant". De kern bestond uit een gril lige, hoekige, langwerpige plas die minder dan een meter diep was. Het risico bestond dan ook dat hij snel zou dichtgroeien met planten. Ook botulisme dreigde. Rond de plas was bovendien ook grasland Strijd Vervolgens gingen natuurbe schermers en provinciale ambtena ren rond de tafel zitten. Er was vol gens de natuurvorsers "wederzijds respect", al mocht de provincie geen moment denken dat de na- tuurbeschemers hun verzet tegen de ontzanding opgeven. (Ook nu nog loopt er een procedure bij de Kroon. Het ironische daaraan is echter dat geen enkele uitspraak de polder nog kan redden -red.) De partners zetten op een rijtje waaraan de Meeslouwerpolder zijn unieke betekenis als 'waterrijk vo gelgebied' ontleent en vroegen zich af of men aan de wensen van de vogels kon voldoen. Het ant woord op de tweede vraag viel ple zierig positief uit. Met ondiepe stukken plas, droge en natte stuk ken riet, slikvlaktes van 4 tot 5 hec tare in september en oktober en een moerassige strook van 50 tot 100 meter breed komt men heel ver. "Eigenlijk heeft het veel weg van de Meeslouwerpolder", aldus Ter Keurs over het nieuwe gebied dat maar 2 hectare kleiner is dan het oude natuurgebied (ongeveer 60 hectare). Dit lijkt logisch, omdat de vogels het ook in de Meeslouwerpolder naar hun zin hadden. Aan de ande re kant is het zo dat die polder nooit bewust is aangelegd. Hij is ontstaan door zandwinning in de naastgelegen polders. Eerst wer den dijken om de polder gelegd en vervolgens kwam het overtollige water uit de andere polders hier te recht. "Het was duidelijk een Test gebied. Zo van: we zien wel". Laag tempo Vallen de plannen zelf in goede aarde, over het tempo zijn de na tuurbeschermers niet te spreken. Volgens Nico Visser heeft de pro vincie niet voortdurend gedaan wat zij kon. Toen hij in 1982, ruim na het bekend worden van de plan nen, boeren opbelde had de pro vincie bij sommigen van hen nog niet serieus geprobeerd grond te verwerven. De druk op Leidschen- dam om het bestemmingsplan ter plekke te wijzigen en daarmee de aanleg mogelijk te maken, was evenmin krachtig. Volgens de na- tuurbeschemers kan ontgronden nu nog steeds niet. Ook de indruk die provinciale ambtenaren soms wekken, komt slecht over. Nico Visser: "Op een gegeven moment hoorden wij van boeren dat wanneer wij niet over die vogels waren begonnen, hun bedrijf niet in gevaar was geko men. Die indruk hadden ze van de provincie gekregen. Nou, het ligt wel even anders. De Leidschen- dammerhout zou in geen geval een agrarisch gebied blijven". Ook vrezen ze de hand van de provincie in enkele recente krante artikelen over de polder, waarin werd gesuggereerd dat het vervan gende natuurgebied was afge dwongen door natuurbescher mers. Ter Keurs: "Dan diskwalifi ceert de provincie zich in twee op zichten. Ze wekt ze de indruk dat natuurbescherming geen wezenlij ke taak van de provincie is en afge dwongen moet worden. Bovendien is het gewoon onjuist. Wij hebben niks afgedwongen. We hadden veel liever de Meeslouwerpolder nog gehad". Ook verhalen over extra kosten voor de aanleg van dit stuk land, stuiten hem tegen de borst. "We hebben er in het overleg heel scherp op toegezien dat er geen ex tra kosten zouden komen. Het plan dat nu voorligt kost niet meer dan het Statenbesluit: 1,5 tot 2 miljoen gulden". Hij benadrukt dit heel stevig omdat hij Statenleden geen enkel aangrijpingspunt wil geven tot schrappen: "Dat zou wel heel bar zijn. Dan zou de provincie werkelijk geen enkele natuurbe- De watersnipniet te verwarren met de poelsnip op het briefje van schermersbelofte hebben inge- honderd. Gerard de Hoog nam deze foto in de Meeslouwerpolder. lost". 'Van zomerhuis tot blauwe tram'. Dat is de titel van een boekje van de hand van L. J.P. Albers uit Abcoude. Al bers is lid van de werkgroep Voorburg van de Tram weg-Stichting en beschrijft in het rijk geïllustreerde boelye de gang van zaken rond de zogenaamde B 412. Dat is een van de trams uit een grote serie die de NZH indertijd heeft gebruikt op lijnen in Zuid- en Noord- Holland. door Kees van Kuilenburg In 1923 werden de eerste Boeda- pesters - zoals die trams werden genoemd - ingezet. In 1961 werd de laatste lijn waarop ze werden gebruikt opgeheven. De opheffing van de tramlij nen betekende een roemloos ein de voor de meeste Boedapesters. Op twee na werden ze als schroot verkocht. Van de twee tramstel len die dat roemloze einde be spaard bleef, werd er een ge schonken aan het Spoorwegmu seum in Utrecht. De ander werd verkocht aan een particulier, die de tram in gebruik nam als zo merhuis. Het lijkt merkwaardig, maar de inmiddels meer dan 20 jaar uit Leiden en omgeving verdwenen 'Boedapester' leeft nog steeds in de herinnering van velen voort. De 'blauwe' en de 'gele', maar ook het stadstrammetje in Lei den en Oegstgeest, roepen bij veel inwoners van de streek her inneringen op. Dat bleek bijvoor beeld op de open dag in de NZH- garage aan de Rijnsburgerweg die in 1981 in Leiden werd ge houden ter gelegenheid van het eeuwfeest van het vervoerbe drijf. Velen waren de trams nog niet vergeten. Danibus De 'Boedapester' werd in jaren twintig door de NZH besteld bij de NV Ganz Co-Danibus in Boedapest, vandaar de bijnaam Boedapester die in tramwegkrin gen opgeld deed. In totaal kocht de NZH bij het Hongaarse be drijf 43 tramrijtuigen. De trams werden ingezet op de NZH-lij- nen in de provincies Zuid- en Noord-Holland. Jaren achtereen deden de trams tot volle tevredenheid van de NZH-leiding dienst. Tot aan het eind van de jaren vijftig. In die jaren worden de trams als te lastig ervaren in het verkeer. Dat wordt steeds drukker omdat meer mensen de beschikking krijgen over een auto. Met auto bussen zal het veel beter gaan, is de gedachte in die tijd. In september 1956 verdwijnt het populaire tramlijntje Amster- dam-Zandvoort. Op 1 november 1961 rijdt de laatste tram van Lei den via Den Haag naar Voor burg, nadat al een jaar eerder de stadsdienst in de sleutelstad en de kustlijnen naar Katwijk en Noordwijk waren opgeheven. Aan een stuk geschiedenis was een einde gekomen en de sloper kon zijn gang gaan. Storend Een van de twee tramrijtuigen die in 1957 van de slopershamer werden gered, vertrekt op een zogenaamde dieplader naar het Overijselse Harfsen (gemeente Gorssel). Daar gaat het rijtuig dienst doen als zomerhuis. Al vrij spoedig moet voor de tram wagen een nieuwe plaats worden gezocht. Het gemeentebestuur van Gorssel vindt de wagen een storend element in de omgeving. Na vele pogingen lukt het de ei genaar toestemming te krijgen van het gemeentebestuur van het Zeeuwse Groede om daar de wagen neer te mogen zetten. Ruim tien jaar lang wordt de tram er als zomerhuis gebruikt. Pogingen van de Tramweg- Stichting om de inmiddels sterk verwaarloosde Boedapester in het bezit te krijgen lopen voor alsnog op niets uit. De eigenaar, baron d'Aulnis de Bourouill, wil zijn eigendom niet afstaan. Ook een tweede poging het rijtuig te redden mislukt, al lijkt de eige naar inmiddels wel overtuigd van het nut om de Boedapester voor het nageslacht te bewaren. In het voorjaar van 1973, als de gemeente Oostburg de onthef fing voor de tramwagen niet meer wil verlengen, schenkt de

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2