'Ze geven je liever een ouwe taart daneenjoet Massale respons op FNV-actie tegen onderbetaling Nachtbus trekt nog niet veel reizigers Achtergrond Graham wil weer naar Rusland WOENSDAG 16 JULI 1986 PAGINA 13 Reportage 'U werkt in een winkel? Bent u vrouw, jong of part timer? Dan is de kans groot dat u dit jaar al honder den guldens te weinig loon hebt gehad'. Een zinsnede uit de opvallende advertentie waarmee de Diensten bond FNV de hele maand juli een zomerse actie voert tegen onderbetaling in winkels. De detailhandel is een in kleine bedrijfjes versnip perde bedrijfstak, waarop de vakbonden maar moei lijk greep kunnen krijgen. Vrijwel nergens worden echt alle werkuren uitbetaald. De dienstenbond stel de een speciaal informatienummer in het regende klachten, al meer dan 600. De onderbetaling varieert van honderden guldens per jaar tot soms zelfs honderden guldens per maand. Vooral de schoen- en de textielwinkels maken het bont, blijkens de reacties. De textielhandel kent ook pas sinds twee jaar een cao. Voor de schoenwinkels is zelfs die er nog niet. Pierre Bruis, voorzitter van de Dienstenbond FNV, is in een goed humeur. „Ik kom net bij een werkgever in Utrecht van daan tegen wie een klachtvorde ring was ingediend. Ik ben met die man gaan praten en er volgt nu een nabetaling van 750 gul: den. Dat hebben we in redelijk heid kunnen oplossen. Kijk, dat is toch een klein succesje. Daar om zeg ik mensen: je moet bij de bonden aan de bel trekken, we zijn er voor". De detailhan delonderbeta ling troef. door Ko van Leeuwen ln de advertentie staat ook: 'Als u nu lid wordt gaan we on middellijk voor u aan de slag. Dan krijgt u waar u recht op heeft'. Maar Bruis bezweert dat de actie niet is opgezet als een verkapte ledenwerfactie. „Zo zou ik 't niet willen zien. Dat is niet de opzet. Van dat standpunt uit zijn we er niet aan begonnen. Maar bellen mensen ons, dan stellen we aan het eind van het gesprek wel de vraag of ze lid willen worden. Nou, als iemand lid wordt, dat is dan mooi meege nomen". De eerste dag dat de adverten tie in de landelijke ochtendbla den had gestaan maakte de tele foon van de dienstenbond overu ren. Bruis: „Het aantal reacties heeft mij persoonlijk overdon derd. Zo'n eerste dag meer dan tweehonderd. En de tweede dag nog eens honderd. Dat ging ach ter mekaar door. De dagen daar na is het toch steeds een kwestie van enkele tientallen geweest. Deze week gaan we tussen de personeelsadvertenties van de regionale dagbladen kleine an- Henk B. werkt op de groente-af deling van een kleine super markt met 14 personeelsleden. Hij is 23 jaar en er staat 1650 gul den bruto op zijn maandelijkse loonstrook. Ddar zit het vakan tiegeld bij in, zegt de baas. Dat is dus zo'n dikke driehonderd per maand te kort. Henk B.: „Ik werk daar drie jaar en ik heb het wel naar m'n zin. Maar over meer geld moet je niet praten. De jon gens die dat wel hebben gedaan werken er niet meer. In de drie jaar dat ik hier werk heb ik er om die reden al heel wat weg zien gaan. Die baas bedenkt gewoon een andere reden en dan opeens is er weer een ontslag. Op het laatst krijg je dat door. Als die baas niet zoveel meer tegen eentje zei, dan wist ik al: die zal wel gauw de zak krijgen. Ik heb niet zo'n geweldige schoolopleiding en dan kom je niet gauw aan an der werk, dus ik maak liever geen trammelant. Ik wil graag trouwen en dan wil je toch wel eens wat meer verdienen. Maar een tientje extra kan niet. Ja, we krijgen zaterdags wel eens een taart die niet verkocht is. Ze ge ven je liever een ouwe taart dan een joet". plaatsen. Als dat extra reacties oplevert, dan blijven we dat de hele maand juli herhalen". Onderzoek De advertentie-actie komt niet helemaal uit de lucht vallen. Hij volgt direct op een rapport van de Loontechnische Dienst (LTD) van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Daarin staat de droeve uitkomst van een onafhankelijk periodiek onderzoek naar de naleving van de wet minimum loon en mini mum vakantiebijslag, dat nu eens in de sector detailhandel is gehouden. Ongeveer drie kwart van de 200.000 werknemers in deze sector valt onder die wet. Uit het onderzoek blijkt dat het percentagewerknemers dat te weinig loon ontvangt (minder dan het wettelijk minumum) tweemaal zoveel is als het lande lijk gemiddelde. De vraag is dan ook of de ad vertentiecampagne van de Dien stenbond niet een uur armoede geboren actiewapen is, waarmee de bond tegelijkertijd haar zwak ke positie in de detailhandel er kent. Bruis geeft toe: „Ja, dat is een punt. Bij het midden- en kleinbedrijf kun je geen gebruik maken van het middel werksta king. In een kleine winkel staakt het personeel niet gauw, het voelt zich daar te kwetsbaar voor. Dus moet je het in alterna tieve acties zoeken". „Probleem bij de detailhandel is - en dat is bijvoorbeeld ook in de recreatie zo - dat je daar ge weldig afwijkende arbeidstijden ziet. Bij een winkel is dat de za terdagmiddag en de wekelijkse koopavond. Daar hoort compen satie voor gegeven te worden, in geld of in vrije tijd. Daar schort het nogal eens aan. Of neem het begrip: in vaste dienst. Mensen bellen ons op en stellen zich voor als parttimer. Vraag je verder, dan blijken ze gemiddeld 47 uur in de week te werken tegen een normaal loon voor 38 uur. Dan kun je op voorhand zeggen dat er iets niet klopt". Schandelijk De ervaring die de FNV-bond inmiddels aan de hand van de ac tie heeft opgedaan is, dat de om vang van de onderbetaling ge middeld neerkomt op 11 procent van het loon waarop de werkne mer wettelijk recht heeft. Pierre Bruis rekent snel voor: „Dan zit je bij' volwassenen al op zo'n tweehonderd gulden gemiddeld per maand. En dan is dat onder zoek nog maar afgestemd ge weest op bedrijven met tien of meer werknemers. We vrezen dat het bij de kleinere winkeliers nog veel erger is. Het is niet altijd moedwil, vaak is de kleine werk gever zelf ook niet op de hoogte. Maar uit het onderzoek komt ook naar voren dat in bijna de helft van de gevallen de werkgever niet bereid was de onderbetaling ongedaan te maken. We wisten het natuurlijk al lang, maar nu weten we het zeker: winkelper soneel wordt vaak schandelijk onderbetaald". Wim de H., 26 jaar, werkt nu zes jaar in een supermarkt met zestien collega's. Hij staat bij de vleeswarenafdeling. Half juni ging hij twee weken met vakan tie. Omdat hij op vrijdag vertrok wilde zijn baas hem zijn loon pas uitbetalen als hij weer terug kwam. Ook zijn vakantiegeld bleef liggen. Samen een nettobe drag van 2300 gulden. Wim: Toen ik terug was vroeg ik de bedrijfsleider om mijn geld. Hij deed de kluis open en zei toen: verrek, het is er niet. Toen belde hij het filiaal, waar de baas ook Daar was hel ook niet. Ze zou den er naar zoeken. Na een paar dagen vroeg ik er weer om en toen zei de baas: Nee, Wim, ik heb het niet kunnen vinden, het is vast gestolen. Hij zei: Ik zal het opgeven aan de verzekering, als ik het van hun terugkrijg, dan zal ik jou ook betalen. Ik zei: Nou, ik vind dat niet kloppen, ik wil dat geld hebben. En hij ant woordde: Nee, Wim, dat kan niet, het is van jou gestolen. Dat noem ik de zaak omdraaien. Verder weigert de baas om de uren tus sen twee en vijf dat we op zater dag werken te compenseren. Hij zegt: Jullie moeten eerst maar eens beter je best doen". Hoewel de reacties binnen stromen, stuit de bond toch nog al eens op aarzelingen als het gaat om concreet handelen. Voorlichter Arnold Van Winden, die de actie coördineert: „Soms bellen ze heel spontaan met hun klacht maar als we dan zeggen: zullen we voor je optreden, dan hebben ze toch liever niet dat je contact met hun baas opneemt. 'Dat kost me m'n baan' hoor je dan. Heel begrijpelijk. Daarom is het zo moeilijk. We geven ook ad viezen in de trant van: we sturen je informatie. Wanneer mensen de juiste informatie hebben kun nen ze ook zelf met hun werkge ver gaan praten". Bruis: „Een vader belt op en zegt: mijn zoon werkt 45 uur per week en hij krijgt daar dat en dat bedrag voor, volgens mij klopt dat niet. Dan belt later die zoon terug om te zeggen dat het wel meevalt, dat we niets hoeven te doen. Daar zit dan een bepaalde angst achter. Zo'n jongen houdt wel graag z'n baan, natuurlijk". Oproepcontracten Dat de ondernemers er juist over klagen dat ze moeilijk per soneel kunnen krijgen, verbaast hem overigens niet. Bruis: „Er wordt veel gewerkt met min/ max-contracten, waarbij een mi nimum aantal uren overeengeko men wordt. Dan zijn er de op roepcontracten en in dit soort overeenkomsten zit dan de ver plichting te werken op de onaan gename tijden, dus de zaterdag en de koopavonden. En vaak is de beloning dan niet om over naar huis te schrijven". „Die verhalen van het aanbod is zo groot, tja, als je een meisje van 18 jaar vraagt met tien jaar verkoopervaring, dan lukt dat moeilijk. Nu overdrijf ik een na tuurlijk, maar voor de eenvou digste vacatures wordt bijvoor beeld wel havo gevraagd. De di- ploma-eisen worden dan veel te hoog opgeschroefd. Dan zeg ik: als je dat soort contracten en dat soort werk aanbiedt, dan is het niet vreemd datje nietje vacatu res kunt vervullen. Die verhalen van we hebben zo'n groot aan bod van banen, dat is voor een groot deel jullie eigen schuld". „Werkgevers zouden er goed aan doen eens concreet met ons te onderhandelen over contrac ten. Wij willen heus wel erken nen dat het niet steeds om full time banen gaat. En als het mini mumloon ter discussie staat, dan kom je ook automatisch op ar beidstijd terecht. Je staat ver baasd over de hoeveelheid uren die mensen maken. Er zijn er die formeel vijftig uur gemiddeld per week werken en dan verdie nen ze nog maar een matig loon, dat absoluut niet in verhouding tot die uren staat. Dat zijn dan vaak de bedrijfsleiders en eerste verkoopsters in de kleine bedrij ven. Op het oog verdienen ze niet slecht, maar als je ziet wat er voor moet worden gedaan is het veel te weinig". Jacqueline V. is 20 jaar. Zij werkt vier jaar als verkoopster in een zaak voor verlichtingsarti kelen. Gemiddeld werkt zij 43,4 uur per week. Ze verdient 1268,24 bruto per maand. Maar dat zou ze moeten verdienen als zij 38,5 uur werkte. Per week wordt er dus gemiddeld vijf uur niet uit betaald. Jacqueline: „Ik hoorde een tijd geleden dat we recht had den op atv. Dat hebben we ge vraagd en de baas zou het infor meren. Dat heb ik toen zelf ook gedaan en via via kreeg ik uit Den Haag een boekje over atv en daar stond het in. Toen ben ik naar de rechtswinkel gegaan, sa men met een collega. Bij de rechtswinkel zeiden ze ook dat we achterstallig geld konden terug vorderen. Maar over vier jaar kan ik dat toch maar beter niet doen. Anders heb je helemaal geen leven. Toen ik dat boekje aan m'n baas gaf werd hij heel erg kwaad, hij gooide hel in z'n auto en zei: Daar kan ik niet aan beginnen, dan kan ik de boel wel sluiten. Ik heb ook maar 22 vakantiedagen en ik heb er recht op 23. Verder zijn we verplicht op zaterdag te werken, maar de acht dagen compensatie waar we dan recht op hebben krijgen we ook niet". HOLTEN (ANP) - „Nu pakje ook 's nachts de bus". Ónder dat motto rijden er sinds mei van dit jaar nachtbussen tussen Noord-, Oost en Zuid-Nederland en de Rand stad. De busdienst sluit in Naar- den/Bussum en Dordrecht aan op de nachttreinen van de NS. Het gaat om een experiment dat wordt uitgevoerd door het busbedrijf OAD in Holten. Slaap Een willekeurige nacht om 02.35 uur. De bus rijdt het donkere par keerterrein van het wegrestaurant in Holten op. Het is één van de in- en uitstapplaatsen voor de nachtelijke lijndienst tussen En schede en Naarden/Bussum. Twee passagiers blijken aan boord: een paartje dat om 1.45 uur in Ensche de is ingestapt. Het meisje en de jongen hebben de nachtbus geno men om 's ochtends heel vroeg op Schiphol het vliegtuig naar Samos te kunnen halen. In Holten neemt het aantal pas sagiers niet tot. Het paartje pro beert de slaap te vatten terwijl de nachtbus richting Deventer ver trekt... Daar stapt ook al niemand in. Hetzelfde geldt voor de stop plaatsen Apeldoorn, Stroe, Barne- veld en Hoevelaken. Het idee van de nachtbus is af komstig van de Nederlandse Spoorwegen. Het leek de NS uit een oogpunt van dienstverlening goed dat de passagiers van hun nachttreinen in de Randstad zou den kunnen overstappen op open baar vervoer naar de rest van het land. Uitbreiding van het aantal nachttreinen naar de rest van het land zou niet rendabel zijn. De bus kon hier uitkomst bieden, meende de NS. Het streekvervoer pakte het idee echter niet op. Voor individuele busondernemingen bleek zo'n nachtelijke dienst een groot finan cieel avontuur en voor een geza menlijke aanpak van nachtelijke lijndiensten voelde men ook al niet. De OAD in Holten zag wél mogelijkheden zonder al te grote financiële risico's een nachtelijke busdienst op te zetten. Die moge lijkheid heeft het bedrijf te danken aan het feit dat het ook over een omvangrijke tourafdeling be schikt. In verband met de aan- en afvoer van vakantiegangers rijden de touringcars toch al 's nachts kris-kras door het land. Die zouden heel goed kunnen worden ingezet op een lijndienst, redeneerde di recteur ir. J. ter Haar van de OAD. Hij diende begin dit jaar een aan vraag in bij het ministerie van ver keer en waterstaat, dat akkoord ging met een proef tot 31 oktober. Maar deze uitbreiding van het openbaar vervoer mocht de over heid geen cent kosten, bepaalde minister Smit-Kroes. Andere strefekvervoerbedrijven hadden er intussen moeite mee dat de nacht bus via „hun gebied" zou gaan. Maar hun poging de nachtbus van OAD in de wielen te rijden was ver geefs. Bescheiden opzet De opzet van de nachtelijke bus dienst is in verband met het expe rimentele karakter bescheiden. Op alle drie de lijnen (Enschede - Naarden/Bussum, Groningen - Naarden/Bussum en Eindhoven - Dordrecht) rijdt één bus heen en één terug. Dit gebeurt elke nacht met uitzondering van die van maandag op dinsdag en van dins dag op woensdag. De prijs van een rit in de nachtbus is gelijk aan de spoorwegtarieven tweede klas. Er worden alleen enkele reizen ver kocht. De nachtbussen rijden zoveel mogelijk via autosnelwegen. Om de passagiers te laten in- en uit stappen zijn vooral parkeerplaat sen bij motels gekozen, maar de halteplaats kan ook een busstation zijn of een busstation bij een leger plaats. Stadscentra worden niet aangedaan. Maakt dat het nemen van de nachtbus niet onaantrekke lijk? tosnelweg afgaan duren de ritten te lang". Maar hoe moet iemand, die midden in de nacht op een pikdon kere parkeerplaats wordt afgezet dan verder? Daartoe zijn de nacht bussen uitgerust met telefoon. Ruimschoots voordat de bus aan komt kan een passagier familie waarschuwen of een taxi bestellen. De OAD heeft over het aansluitend vervoer afspraken gemaakt met ta xi-bedrijven. Aubade Deze nacht blijft de telefoon in bus ongebruikt. Om 04.30 precies arriveert de in Enschede vertrok ken touringcar op het eindpunt: het NS-station Naarden/Bussum. Tegelijkertijd komt de nachtbus uit Groningen aan. Die telt even eens twee passagiers, medewerk sters van een reisbureau in Gronin gen. Evenals de Enschedeërs moe ten ze naar Schiphol. Ze gaan op studiereis. De chauffeur van de bus uit Groningen zet een kop kof fie. „Nee, het is nog geen succes de nachtbus", mompelt hij. De zon komt op. De vogels beginnen aan hun aubade. De vier passagiers van de nacht bus hoeven slechts enkele minuten te wachten op de trein. Om 04.40 verlaat deze het station Naarden/ Bussum. NS en OAD zorgen er voor dat nachttrein en -bus ook in geval van vertraging op elkaar aan sluiten. Komt de bus te laat, dan laat de chauffeur dat telefonisch aan de NS weten. Is de trein niet op tijd, dan informeren de spoorwe gen de busbestuurder. De conducteur op de Schiphol- lijn is niet ontevreden over de be langstelling voor de nachttrein. Vooral mensen die zijn wezen stap pen, maken er in de Randstad ge bruik van. „De nachttrein raakt be kend", meldt hij lachend. Om 5.13 uur stappen de vier nachtbuspas sagiers uit Noord- Oost Nederland op Schiphol uit. Ze zijn positief over het openbaar vervoer in de nacht. Snel gaan ze op zoek naar de pier waar hun vliegtuig vertrekt. De OAD vindt het nog te vroeg om te zeggen of de proef met de nachtbus al of niet gelukt is. Vast staat voor het busbedrijf dat het fe nomeen nachtbus nog te onbekend is. „We hadden er geen idee van op hoeveel passagiers we zouden kun nen rekenen. Zo'n nieuwe dienst verlening moet groeien", zegt een medewerker van het busbedrijf. Directeur Ter Haar van OAD vindt het jammer dat de dienstre geling van de nachtbussen niet in het spoorboekje is opgenomen. „Het was al gedrukt toen wij de vergunning kregen voor deze lijn dienst. En een groots opgezette promotiecampagne kunnen we ons financieel niet veroorloven", zegt hij met enige spiit in z'n stem. Maar Ter Haar, geestelijk vader van de slaap-, fiets-, VIP- en af- roepbus, heeft zijn geloof in de nachtbus beslist nog niet verloren. De groei van het nachtelijk busver- voer moet volgens hem "overigens niet alleen komen van degenen die naar Schiphol gaan, maar ook van studenten, militairen, zakenmen sen en zij die na een avondje uit of een concert in de Randstad weer naar het noorden, oosten of zuiden willen. President Carl Mclntire van de Internationale Raad van Christe lijke Kerken - conservatieve te genhanger van de Wereldraad van Kerken - posteerde zich gis teren bij de ingang van de RAI om te protesteren tegen de aan wezigheid van Oosteuropeanen op het evangelistencongres van Billy Graham. De meer dan honderd deelne mers uit Oosteuropese landen zijn. volgens Mclntire. 'geheime agenten van de Sowjet-regering'. "Anders zouden zij hun land niet kunnen verlaten voor deze con ferentie", zei de president van de International Council of Chris tian Churches (ICCC) waarvan het secretariaat in Nederland is gevestigd. "Door het vertrouwen dat Graham kennelijk in hen stelt denken evangelisten uit an dere delen van de wereld, dat Oosteuropese predikers geloof waardig zijn". "De echte christe nen in Rusland vindt men onder gronds, in de niet-geregistreerde kerken". Mclntire hekelde ook het 'oe cumenische karakter' van de conferentie en Grahams relatie met de Wereldraad. Hij be schouwt de evangelist - die in 1982 «en evangeüsatiecampagne in Rusland leidde - als 'een mond van de Sowjet-Unie'. Gra ham zelf deelde mee, dat hij in 1988 weer naar Rusland hoopt te gaan, nu in verband met het 1000-jarig bestaan van de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk. Overigens bekende de ICCC- president - die ook tijdens 'Am sterdam 83' demonstratief pre sent was dat hij 'niets persoon lijks' tegen Billy Graham heeft. "Wij hebben vele gezamenlijke vrienden". Rusland - De deelnemers aan 'Amster dam 86' uit Oost-Europa en Zuid- Afrika zijn bijzonder voorzichtig met uitspraken. "Door de nood wet kan ik niet zeggen wat ik wil", zei een Zuidafrikaanse evangelist. En de Rus Sergei Ni- kolaev adviseerde zijn collega evangelisten, zich niet bezig te houden veranderingen van het marxistische systeem en niet al te hoog op te zien tegen de Ame rikaan Graham (die hij wel een 'ambassadeur van de vrede' noemde). "Graham", zei de Rus, "had een visie voor zijn genera tie; wij moeten een visie hebben voor de onze". Nikolaev vertelde, dat er in Rusland tussen de 30 en 40 mil joen christenen zijn, behorend tot uiteenlopende kerken en groepen. "Wij voelen de bewe ging van de Heilige Geest in ons midden". "Alleen al in de baptis- tenkerken worden jaarlijks 10.000 nieuwe gelovigen ge doopt". De problemen van christenen in het Óostblok moeten niet wor den overdreven, was zijn raad aan het congres. "Het is moeilijk, een ware christen te zijn. In de Verenigde Staten, Afrika, Azië en ook in Oost-Europa. Christen zijn in néém is gemakkelijk, maar wérkelijk christen-zijn is wat anders". De Oostduitse dr. Theodor Lehman - die zichzelf 'evangelist voor jongeren' noem de - zei in een toespraak, dat het probleem van christenen niet schuilt in communisme of mar xisme maar in het hart van de mens. - Terwijl in Europa de kerk slinkt, nemen de aantallen chris tenen in Latijns-Amerïka, Afri ka en Azië snel toe. Dat melden niet alleen de statistieken die op het evangelistencongres in Am sterdam werden gepresenteerd, maar wordt ook bevestigd door de verhalen van predikers uit die gebieden. Vooral de huisgemeen ten in Zuid-Amerïka en Azië be leven een sterke groei. Zulke ge meenten ontstaan vaak uit het werk van rondreizende evange listen. Die bemoediging voor de confe rentiegangers - gemiddeld 31 jaar - kwam van Jonathan Chao uit Hong Kong. Hij is directeur van een Chinees centrum voor kerkonderzoek. In China zit de christelijke aanwas vooral in huisgemeenten. De pinksterbeweging blijkt in de wereld een van de snelst groeiende stromingen te zijn. Op het congres - dat tot 21 juli duurt - is een relatief groot aantal evangelisten uit die richting aanwezig. Grote oogsten - Graham zelf (66) hield voor de voltallige vergadering een toe spraak over de roeping van de evangelist. "Zijn werk is niet het verande ren van maatschappelijke struc turen, hoewel dat soms nodig kan zijn. Het belangrijkste is de verkondiging van de boodschap van verlossing door Jezus Chris tus. Christenen moeten zich in zetten voor sociale rechtvaardig heid en vrede, maar dat mag niet in de plaats komen van de ver kondiging van het evangelie". De Amerikaan voorziet een tijd van 'grote oogsten' voor evange listen. "Veel mensen zien geen uitweg meer. Ze hebben vrede gezocht in allerlei dingen, zoals materialisme, drugs en occultis- me.'Maar dat biedt hun geen blij vende oplossing". De evangelist moet uitgaan in de hele wereld. Graham verwees in dit verband naar zijn campag ne in de Sowjet-Unie in 1982. Veel christenen vonden destijds, dat hij daarheen niet moest gaan. Graham nu: "In de bijbel staat niet, dat wij de boodschap alleen in kapitalistische landen moeten verkondigen. Ik ga overal naar toe, als maar niemand mij zegt wét ik moet prediken". In dat verband deelde hij mee, dat hij in 1988 voor de tweede keer naar de Sowjet-Unie hoopt te gaan. Hij is uitgenodigd ter gelegenheid van het 1000-jarig bestaan van de Russisch-Orthodoxe Kerk. Geen opdracht 'Priester' in Schagen. Bis schop Bomers (Haarlem) heeft de heer Jozef Lucas, die zich twee jaar lang in Schagen als priester voordeed (zie bericht van gisteren in deze rubriek) nooit een pastorale taak toege wezen, zo deelde de persdienst van het bisdom mee naar aanlei ding van berichten over deze zaak. Lucas had ook niet de sta tus van 'pastoraal werker'. Voor een dergelijke functie benoemt de bisschop alleen mensen die over de vereiste papieren be schikken. Lucas - huisgenoot van de in middels vertrokken pastoor van Schagen - is nooit bij bisschop Bomers geweest om pastoraal actief te mogen zijn. Hij heeft dat alleen gedaan op eigen initiatief. Brief van paus. In een brief aan de bisschoppen van de Filip pijnen zegt de paus met nadruk, dat de kerk geen taak heeft bij de politiek, de economie of de in richting van de samenleving in het algemeen. "De kerk moet met haar geestelijke kracht de menselijke samenleving ter zijde staan". Aanleiding tot de brief was de algemene vergadering van de Fi lippijnse bisschoppen. "Het land", schrijft de paus, heeft meer dan ooit behoefte aan on partijdige dienstverlening tot nut van het algemeen".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13