Mitterrand tart regering Chirac Pinochet maakt zich gereed voorvertrek Actie vakbond mislukt President weigert handtekening Schoolboycot in Zuid-Afrika Aanslag op katholiek in Ulster Kerk beticht regering Mexico van fraude bij verkiezingen Geen juridisch onderzoek naar moord op Palestijnen DINSDAG 15 JULI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 PARIJS - President Mitterrand heeft voor het eerst sinds de ambtsaanvaarding van premier Chirac diens regering uitgedaagd door te weigeren het regeringsbeleid te be krachtigen. In een traditioneel televisie-interview ter gelegenheid van de 14e juli vanuit het Elysée, verklaarde de Franse president te zullen weigeren een document te onderte kenen waarbij de regering gemachtigd wordt de 65 genationaliseerde Franse industrieën weer te privatiseren. DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP) - De Vereniging van Medici in Suriname heeft bij de regering de noodklok géluid wegens het te kort aan medicamenten. De vereni ging heeft op een onlangs gehou den ledenvergadering een motie aangenomen, waarin èen eerder gepubliceerde brief van artsen uit het district Nickerie over een te kort aan medicijnen wordt onder steund. Bij de minister van volks gezondheid wordt erop aangedron gen „om terstond die maatregelen te treffen die tot neutralisatie van de gewraakte toestanden kunnen leiden". De vereniging wijst er in de mo tie op dat het de primaire opdracht van de medische stand is om het leven van de mens in het algemeen en de Surinaamse mens in het bij zonder te beschermen en het leed te verzachten. Zij zegt verder dat Nijpend tekort aan medicijnen in Suriname de „structurele schaarsheid aan ge neesmiddelen niet bevorderlijk is om dat doel te bereiken" De ver eniging stelt vast dat „het vertrou wen in de medische stand hierdoor kan worden geschaad". Men herin nert eraan dat al in 1985 deze situa tie uitgebreid bij de betrokken in stantie aanhangig is gemaakt. En op 10 juni hebben elf artsen en me dische specialisten uit het district Nickerie in een open brief aan de autoriteiten, de Mensenrechten commissie en de Nationale Assem- blée „hun ernstige verontrusting uitgesproken over de onhoudbare situatie wat betreft het tekort aan medicijnen". Een overheidsapotheek in het bewuste district ontvangt momen teel minder dan 20 procent van de aangevraagde medicijnen en grondstoffen. Van de benodigde geneesmiddelen die in de nationa le geneesmiddelenlijst zijn opge nomen is meer dan 30 procent niet leverbaar. De medici in Nickerie wezen in hun brief op het „levens gevaar waaraan bepaalde groepen patiënten zijn blootgesteld". Zy hebben ook fel stelling genomen tegen het uitgeven van schaarse deviezen aan wat genoemd wordt representatieve voertuigen, bui tenlandse reizen van topambtena ren, en de uitgaven die zijn gedaan in de aanloop naar het wereldkam pioenschap voetbal in Mexico. President Mitterrand gaf als ver- debat over dat betreffende onder- klaring voor zijn weigering dat zich werp voordoet, onder de te denationaliseren in- De regering-Chirac had een aan- dustrieën een aantal bevinden die tal voor zijn beleid belangrijke on- van wezenlijk belang zijn voor de derwerpen op deze manier door veiligheid van het land. Mitterrand het parlement gejaagd. De kwestie van de denationalisatie raakt de so cialistische president Mitterrand het meest, omdat ze direct in ver band staat met de politiek die zijn eigen regering voor de verkiezin gen van 16 maart had gevoerd. Van regeringszijde is na het be kend worden van het besluit door Rudolph Bakker ziet niet graag dat die bedrijven via de voorgenomen privatisering in buitenlandse handen komen. Hij wilde dat het parlement zich op nieuw over de kwestie zou bera den. De kwestie van de denationalisa tie had de regering-Chirac menen snel te kunnen regelen via een pro cedure in de grondwet die het mo gelijk maakt een wetsvoorstel legd, ook wanneer die tegen zijn ei gen politieke overtuigingen in druisten. In hetzelfde televisie-interview was de president ermee begonnen premier Chirac hogelijk te prijzen voor een toespraak die hij had ge houden bij de begrafenis van een bij een bomaanslag om het leven gekomen inspecteur van politie. Premier Chirac had daarbij gezegd dat de veiligheid van het land een zaak van alle Fransen is. President Mitterrand schaarde zich i ondertekenen van het document louter betekent dat de denationali satie niet meer dan een maand zal worden opgeschort. Afgezien van de vraag of dit zo is. woorden van de eerste-minister. Franse commentatoren zullen zich de komende weken bezig hou den met de vraag of met het initia tief van de president de eerste scheur is ontstaan in het bouw- heeft de Franse president zich voor werk van de zogenaamde cohabita- het eerst vierkant op de weg van de regering-Chirac gesteld. Tot nu toe het parlement aangenomen te krij- had hij zich bij de besluiten van de gen zonder dat zich een wezenlijk rechts-Iiberale regering neerge- tie, dat wil zeggen het samengaan van een socialistische president en een liberaal-conservatieve rege ring. Vijf doden bij bombardement Israël in Libanon BEIROET (Rtr./AFP) - Volgens voorlopige gegevens van Libanese en Palestijnse zijde zijn bij het Is raëlische bombardement van giste ren op pro-Palestijnse stellingen vijf doden en elf gewonden geval len. Alle slachtoffers behoorden tot de Progressieve Socialistische Par tij van Druzenleider Walid Jum- blatt en het Volksfront voor de Be vrijding van Palestina van George Habasj. Vier jachtbommenwerpers, die beschermd werden door zes ge vechtsjagers, voerden een 30 minu ten durend bombardement uit op dorpen in het door Druzen beheer ste gebied. Volgens de Libanese ra dio werden verscheidene Palestijn se posities getroffen, waaronder een gebouw van el Fatah, een Pale stijnse guerrilla-organisatie die zich van PLO-leider Jasser Arafat heeft afgekeerd. BELFAST (AP) - In Belfast heeft de politie gisteren een 25-jarige man gevonden, die drie kogels in zijn hoofd had. Hij is in levensge vaarlijke toestand naar het zieken huis gebracht. £)e verantwoorde lijkheid voor de aanslag is opgeëist door de verboden Protestantse Ac tie Strijdmacht. Deze organisatie schoot vorige week een katholiek dood, en een dag later mislukte een aanslag op een taxichauffeur op het nippertje. Volgens de politie is het slachtoffer van gisteren door drie gemaskerde mannen uit zijn huis gesleurd en in het hoofd geschoten. Ooggetuigen hebben verklaard dat leden van de organisatie eerder op de dag had den geprobeerd een man die zijn hond uitliet te ontvoeren, maar de man was erin geslaagd te ontko- de grootste Zuidafrikaanse vakbond, die van de mijnwerkers (NUM), Marcel Golding noemde afrikaanse mijnen. Volgens Golding JOHANNESBURG - De nationale 'actiedag' die voor gisteren door de grootste Zuidafrikaanse vakbonds federatie COSATU was uitgeroe pen, heeft niet de gehoopte massa le navolging gekregen. De staking, die was georganiseerd als protest tegen de noodtoestand en de aan- door Ruud de Wit houdende arrestaties van vak bondsleiders en vakbondsleden, kreeg vermoedelijk slechts steun van rond de 50 procent van de zwarte georganiseerde arbeiders. Met name in de industriële ge- perkt tot het district Carletonville, zou door de politie gebruik zijn ge maakt van traangas. telex haalde de adjunct- nog een andere reden voor het uit- minister van informatie, Louis Nel, blijven van een staking in de Zuid- gisteren opnieuw fel uit uitenlandse pers, die in Zuid- 5 dat de on- Afrika werkzaam is. Volgens Nel venvachte vrijlating, afgelopen hebben de buitenlandse corres- vrijdag, van El sident NUM. Barayi heeft maand zonder enige vorm van aan klacht vastgezeten. Er is wel een voorwaarde aan zijn vrijlating ver bonden. Hij mag niet met journa listen spreken of politieke en vak- bondsvergaderingen bijwonen. Ook is zijn bewegingsvrijheid be- Barayi, die pre- pondenten op geen enkele wijze COSATU als de gerapporteerd over de 'positieve elementen van hervorming, zoals die op 1 en 2 juli van dit jaar door de Zuidafrikaanse regering wer den afgekondigd'. LONDEN (Rtr./AFP) - De Britse ■premier Thatcher heeft een uitnodi ging voor een officieel bezoek aan de Sowjet-Unie aanvaard. De uit nodiging is overhandigd door de Russische minister Sjevardnadze (buitenlandse zaken), die momen teel een bezoek aan Groot-Brittan- nië brengt. Wanneer het bezoek van Thatcher zal plaatsvinden is nog niet bekend. Tijdens een twee uur durend on derhoud van Thatcher en Sjevard nadze heeft de minister de Britse premier ook een boodschap over wapenbeheersing overhandigd van de Russische partijleider Got- batsjov. (foto anp) dOOr MEXICO-STAD - „Een heel zware zonde". In de 120 katholieke ker ken van de noordelijke Mexicaan se staat Chihuahua bleven de twee op ongeveer 80 kilometer hannesburg. De opkomst bij de zwarte scho len, die na een gedwongen sluiting van meer dan een maand gisteren weer opengingen, was echter geen onverdeeld succes. De meeste la gere schoolkinderen in de zwarte Buitenland kort Aardbeving Mexico bieden rond de Oostkaapse haven stad Port Elizabeth werd er mas saal navolging gegeven aan de sta- kingsoproep, maar in de overige stedelijke centra was de opkomst van de zwarte arbeiders bijna nor maal. Als belangrijkste redenen voor het uitblijven van steun voor de woonwijken verschenen normaal staking wordt het dreigement van op school, maar bij de middelbare de werknemers genoemd om ie- scholen was de situatie gespannen dereen te ontslaan die aan de sta- en kwamen slechts enkele leerlin- king deelneemt. De woordvoerder gen opdagen. Volgens het departe- ment van onderwijs en training (DET) is circa 80 procent van de leerlingen komen opdagen, maar de exacte cijfers van de opkomst zijn nog niet bekend gemaakt. Het is evenwel zeker, dat zich in een aantal gevallen, met name in Sowe- to en in de zwarte woonwijk Eva- ton, incidenten hebben voorge daan tussen politie- en legereenhe- Bij een aardbeving die zondag den enerzijds en de zwarte school- een gedeelte van Mexico heeft ge- jeugd aan de andere kant. Hierbij troffen zijn volgens berichten 25 mensen gedood en 150 gewond. De beving was met 7,6 op de schaal van Richter het zwaarst in in het dorp San Antonio de los Buenos, dat aan de grens met de Verenigde Staten ligt. Talrijke huizen op de hellingen van de berg Colorado stortten in. Rijkswacht gedood In Luik zijn gisteren twee man nen aangehouden die zondag avond waren betrokken bij een schietpartij met een verkeerspa- trouille van de rijkswacht in de buurt van Gent. Eén van de arres tanten heeft inmiddels bekend dat hij een 44-jarige wachtmeester heeft doodgeschoten. De twee mannen (22 en 27) wer den zondagavond tegengehouden op het verkeersplein Zwijnaarde. Toen de rijkswacht aanstalten maakte hun niet geregistreerde en onverzekerde motor in beslag te nemen trok de jongste van het stel een wapen en schoot de wacht meester dood. De andere rijkswacht werd ont voerd in zijn politiewagen. Hij werd geketend aan een paal achter gelaten in het kustplaatsje Wesdui- ne, waar hij pas de volgende och tend werd bevrijd. Gistermiddag meldde de rijks wacht de aanhouding van de twee gangsters. Het gaat om ontsnapten, uit de gevangenis van Hoei. Bangladesj De militaire regering in Bangla desj wil begin oktober algemene verkiezingen laten houden. Presi dent Ershad heeft dit gisteren via de staatsradio bekendgemaakt. Hij maakte echter geen gewag van een eventuele opheffing van de al vier jaar durende staat van beleg. Rob Sprenkels JERUZALEM (UPI/Rtr./AFP/ DPA) - De Israëlische regering-Pe- res heeft gisteren besloten geen ju ridisch onderzoek in te stellen naar het doden door de Israëlische ge heime dienst Shin Bet van twee Palestijnse kapers van een autobus in 1984. De procureur-generaal Jossef Harish verklaarde daarop tijdens het negen uur durende ka binetsberaad dat hij nu gedwon gen is een politie-onderzoek naar de affaire te verordoneren. Dit heeft kabinetssecretaris Jossi Bei- lin meegedeeld bevrijdingsactie van de passagiers in de autobus hadden overleefd. De Israëlische coalitieregering splitste zich over de aanbeveling voor een onderzoek langs de lijnen van de deelnemende partijen. Veertien kabinetsleden van het rechtse Likoed-blok, onder wie mi nister Sjamir van buitenlandse za- ken, stemden tegen en elf minis- liggen". De kerk en alle katholie- ters van premier Peres' Arbeiders- ken moeten de „gewonde" de hei partij voor. Sjamir, die ten tijde pende hand bieden en protesteren van de kaping premier was. heeft tegen de „fraude" en „deze schen- zondagse missen beperkt tot het voorlezen van het door aartsbis schop Alberto Almeida opgestelde protest tegen de fraude waaraan de sinds mensenheugenis regerende PRI-partij zich schuldig zou heb ben gemaakt bij de lokale verkie zingen die een week eerder werden gehouden. "Het volk van Chihuahua is het slachtoffer van de overmacht van hen die met de scepter zwaaien", zo klonk het van alle preekstoelen, halfdood op de weg blijven ding van de mensenrechten" wi u dus de redenering van de aartsbi- In de Israëlische publieke opinie de doofpot te stoppen. De Likoed schoppelijke boodschap. En aan- ,rzoek de Shin gekondigd werd dat er uit protest steeds ontkend óp de hoogte zijn geweest van pogingen de zaak i de afgelopen weken herhaal delijk gevraagd een juridisch on derzoek in te stellen naar de ach tergronden van het ter dood bren gen van de twee Arabieren, die de je §hachal, na de kabinetszitting. meent dat een c Bet „in zijn strijd tegen het terro- volgende week helemaal geen kerkdiensten zullen plaatsvinden. Chihuahua staat op zijn kop. Maandagochtend werd nog vóór e" schade zal toebrengen, i klaarde minister van energie, Mos- het sluiten van de laatste stembus sen al de door de PRI, de Revolu tionaire Institutionele Party, ge claimde „overweldigende overwin ning" officieel bevestigd. Fernan do Baeza, de regeringskandidaat voor het gouveneursschap zou, nu bijna alle stemmen officieel zijn ge teld, bijna 30 procent meer stem men hebben behaald dan zijn be langrijkste tegenstander, Francis co Barrio van de rechtsgezinde Party van Nationale Actie, de PAN. En ook de zeven belangrijke burgemeestersposten die bij de verkiezingen van drie jaar geleden aan de PAN waren verloren zijn nu officieel weer in handen van de PRI terechtgekomen. „We zullen Baeza uit Chihuahua gooien, we zullen die lui uit onze staat zetten", zo klinken de melodi sche spreekkoren van PAN-mili- tanten door de straten van de stad Chihuahua, de hoofdstad van de staat. Al de hele week hebben er manifestaties tegen de door de op positie van tevoren aangekondigde fraude plaatsgevonden. Honder den, duizenden auto's hebben uur in uur uit de belangrijkste straten van steden als Chihuahua en Cui- dad Juarez geblokkeerd. Francisco Barrio kreeg eind vorige week meer dan 60.000 mensen op de been. En duizenden huisvrouwen beginnen elke namiddag met pan nen, soeplepels en deksels het deuntje van „Barrio si, Baeza no" te produceren. De meer dan 25.000 soldaten en politiemannen die vanuit alle uit hoeken van Mexico zijn aange voerd, hebben zich tot nu toe niet met de hordes demonstranten be moeid. Maar nu de PRI-overwin- ning is „gelegaliseerd" beginnen de gemoederen steeds meer verhit te raken en neemt de kans op een gewelddadig optreden met de mi nuut toe. Zo overreed de huidige PRI-gouveneur van Chihuahua, Saul Gonzalez, dit weekeinde byna een vrouw die demonstratief voor de wielen van zyn auto was gaan liggen. Gisteren vond er voor de tweede keer een patronale staking plaats. Zeker de helft van de middenstan ders kleinbedryf in Chihuahua en Cuidad Juarez hield de deuren ge sloten. Op strategische plaatsen heeft de PAN inmiddels grote stembussen geïnstalleerd waarin ontevreden kiezers hun speciaal voor deze verkiezingen bedoelde persoonsbewijzen zouden moeten deponeren. De PAN wil op die ma nier bewyzen dat men meer stem men heeft behaald dan uit de offi ciële tellingen blijkt en zyn roep om „annulering" kracht by zetten. Neergestort Een straaljager van de Belgische luchtmacht, een Fouga Magister van Franse makelij, is gisteren in Overijse, 15 kilometer ten zuidoos ten van Brussel, neergestort. De pi loot van het trainingsvliegtuig kwam om het leven. MEXUCI-STAD - Twee jongeren worden door militairen opgepakt, in elkaar geslagen en in de brand gestoken. Diplomaten en religieu zen worden tijdens een begrafenis met traangas en waterkanonnen bestookt. Vijftien vooraanstaande vakbondsleiders worden achter de tralies gegooid. En generaal Au- gusto Pinochet verklaart dat hij er niet aan denkt om in 1989 af te tre den. door Rob Sprenkels Stuk voor stuk gebeurtenissen waaraan de Chilenen zo onderhand wel gewend waren geraakt, ware het niet dat een van de verbrande jongeren de Amerikaanse nationa liteit had, dat een van de diploma ten de Amerikaanse ambassadeur was en dat byna alles in een en de zelfde week gebeurde. De gebeurtenissen in Chili heb ben zich opgestapeld. Washington begint duidelijk te maken dat men Pinochet liever kwyt dan rijk is en heeft dit weekeinde een speciale afgevaardigde gestuurd om die boodschap over te brengen. En ook al blijft de inmiddels hooggrij- ze Chileense dictator bluffen, er zyn aanwijzingen dat hij er zelf re kening mee houdt dat hij nog voor 1989 zal moeten vertrekken. 2 juni 1986. De 19-jarige Rodrigo Rojas Dinegri, een Amerikaans staatsburger, zoon van een in 1975 verbannen Chileense, is met fo totoestel en vriendin Carmen Glo ria Quintana naar het centrum van de hoofdstad Santiago getrokken. Rodrigo is net twee maanden in Chili en wil proberen de wrede rea liteit van de Chileense dictatuur via de lens vast te leggen voor een paar Amerikaanse tijdschriften. Het is de eerste dag van de 48-uurs- staking waartoe is opgeroepen door de Vergadering van Burgers, een club van witte boorden-vak- bonden. Rodrigo en Carmen bevinden zich in gezelschap van een groepje jongeren vlakbij de Avenida Ber nardo O'Higgins, de hoofdstraat van Santiago, als daar om 8 uur 's ochtends een militaire patrouille passeert. De jongeren zetten het op een rennen, maar Rodrigo begint foto's te nemen en Carmen blyft naast hem staan. „Het was ver schrikkelijk", zo zouden later tien tallen ooggetuigen vertellen, onder wie de pastoor Jose Aldunate. „Zo wel de jongen als het meisje werd geschopt en geslagen. Toen ze alle bei al min of meer buiten westen waren, haalde een van de soldaten een fles tevoorschijn, gooide de in houd over de jongeren heen en stak ze in brand. De jongen begon als een wanhopige te springen, het meisje daarentegen bleef liggen, het leek wel of ze dood was". Ziekenhuis Volgens de ooggetuigen werden Rodrigo en Carmen even later nog rokend in de kleine truck van de patrouille geladen. Rond de klok van 11 uur werden ze uiteindelijk door politieagenten ontdekt langs de weg naar Quilicura, op zo'n 12 kilometer van Santiago. Vandaar werden ze naar een klein ziekenhuis voor noodgeval len gebracht, de „Posta Central". Beiden bleken ernstige brandwon den te hebben op meer dan 60 pro cent van hun lichaam. Pogingen van kerkleiders en diplomaten om de beide jongeren naar een meer Generaal Pinochet inspecteert zijn trouwe troepen. gespecialeerd hospitaal te krijgen, bleken nutteloos. Op zondag 6 juni, om vier uur 's middags plaatselijke tijd liet Ro drigo Rojas het leven. Carmen Glo ria Quintana bevindt zich inmid dels in het Arbeidersziekenhuis en haar overlevingskansen nemen met de dag toe. 9 juni 1986. De Verenigde Staten hebben de Chileense regering drin gend verzocht om de zaak-Rodrigo Rojas tot op de bodem uit te zoe ken. De Amerikaanse ambassa deur, Harry Barnes, bevindt zich samen met zijn vrouw en Paul De- pis, de Franse ambassadeur, voor het kantoor van de Chileense com missie voor de mensenrechten om het stoffelijk overschot van Rodri go te begeleiden naar het kerkhof. Maar nog voordat de rouwstoet goed en wel is begonnen, begint een peloton „carabineros", de spe ciale oproerpolitie, traangasgrana- menigte af te schieten en jnen er ook een paar water kanonnen. 10 juni 1986. 15 leiders van de Vergadering van Burgers, voor mannen van het college van advo caten, van dokters, van boekhou ders en zelfs de president van de vereniging van gepensioneerden, besluiten zich vrijwillig voor de justitie te presenteren om zich te verdedigen tegen de door Pinochet gepresenteerde aanklacht dat zij met de nationale staking van 2 en 3 juni de wet van interne veiligheid hebben overtreden. Het gebouw van het hoogge rechtshof in Santiago is omsingeld door tientallen agenten die de op dracht hebben om de verdachten als „criminelen" te arresteren voor dat zij kans zien om zich vrijwillig aan te geven. Jose Luis Gonzales, de voorzitter van de Vergadering van Burgers besluit geen weerstand te bieden tegen de agenten, maar een drietal van zyn collega's deelt links en rechts kaakslagen uit en ziet kans om het Paleis van Justitie te berei ken. Cuba Vrijwel op hetzelfde moment verschijnt Pinochet in de haven van Talcahuano, 550 kilometer ten zuiden van Santiago, voor een door een ultra-rechtse beweging georga niseerde bijeenkomst. „Mijn beste kaart, de beste kaart van mijn rege ring is dat we tegen alles zijn dat totalitair is. Nooit zal ik toestaan dat Chiü een ander Cuba of een an der Nicaragua wordt", aldus de by na binnensmonds schreeuwende dictator. Onder luid applaus kondigt Pi nochet aan dat hij zich aan het ein de van zijn huidige periode, in 1989, verkiesbaar zal stellen voor een tweede periode, precies zoals de door hem in 1980 opgestelde grondwet daarin voorziet. En als klap op de vuurpijl insinueert hij dat Rodrigo Rojas niet door solda ten in brand zou zijn gestoken maar onder zijn jas een molotov cocktail zou hebben gehad. Pinochet tart de Amerikanen, voor wie met de dood van Rodrigo het uur van de waarheid is aange broken, ook al had Washington al eerder tekens gegeven dat men het tijd vond worden dat de Chileense dictator de weg van Duvalier en Marcos zou volgen. „Pinochet is neergezet door de Amerikaanse CIA en zal ook door de CIA moeten worden verwij derd", zo luidt een van de spreuk en van de Chileense volkswijsheid. Het huidige bezoek aan Chili van Robert Gelbar, een hoge functiona ris van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken die spe ciaal met Zuid-Amerika is belast, wordt door de meeste waarnemers gezien als een eerste concrete stap in die richting. Ook Pinochet zelf lijkt te besef fen dat het einde wellicht al. dich terbij is dan hij eigenlijk zou wil len. De protesten binnen de gren zen zijn elk jaar massaler gewor den, de luchtmacht en de marine willen zich niet meer direct in de onderdrukking mengen en met de gebeurtenissen van de afgelopen week is zijn internationale isole ment bijna compleet geworden. Maar Pinochet is voorbereid op een eventueel vertrek. Zo zou hij vorig jaar een klein paleisje, com pleet met 40 vertrekken, een eigen bioscoop en een eigen theater, heb ben aangeschaft in Asuncion, de hoofdstad van het door zijn grote vriend Alfredo Stroessner gere geerde Paraguay.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7