Straks alle werknemers geregistreerd KLM heeft de handen vol aan het evangelisten congres Wilton alsnog uitgeschakeld voor orders uit het buitenland Olieprijzen dalen verder Andiiessen acht harde maatregelen voor rundvleessector noodzakelijk Tekort VS vestigt record PAGINA 6 ECONOMIE DINSDAG 15 JULI 1986 ZOETERMEER (GPD) - De bedrijfsverenigingen zullen met ingang van volgend jaar gegevens gaan bijhouden van alle Nederlanders die op de één of andere manier te maken hebben met het stelsel van sociale zekerheid. Het 'fiscaal nummer', dat alle belastingplichtigen hebben, zal daartoe per 1 januari uitgebreid worden tot een 'sociaal-fiscaal nummer' (sofi). De registratie bij de bedrijfsverenigingen heeft niet alleen betrekking op de 1,1 miljoen mensen die nu al een uitkering hebben, maar ook op de 3,5 miljoen werkende verzekerden. De Sociale verzekeringsraad gen geïnstrueerd over de opzet SCHIPHOL/AMSTERDAM (GPD) - De KLM heeft de handen vol aan het tweede Congres voor Rondrei zende Evangelisten dat nog tot en met 21 juli in de Amsterdamse RAI wordt gehouden. De luchtvaart maatschappij vervoert de 10.000 volgelingen van Billy Graham naar en van Nederland, terwijl KLM Party Service tijdens het congres de maaltijden verzorgt. Het auto- busbedrijf van de KLM tenslotte brengt de congresgangers dage lijks naar hun logeeradressen. Andere Nederlandse bedrijven pikken eveneens een graantje mee van het congres. Damco Distribu tion International, gevestigd op Schiphol-Zuid, verzorgt het ver voer van alle goederen. Ook de douane-technische begeleiding valt daaronder. Het eerste evangelistencongres werd in 1983 eveneens in Neder land gehouden. Toen waren er zo'n 5000 deelnemers. Gezien de posi tieve ervaringen koos de organisa- tie ook dit keer weer voor Neder land. Pluspunten zijn volgens de organisatoren: de centrale ligging van de luchthaven Schiphol die vanuit de hele wereld goed bereik baar is, de efficiënte wijze waarop de immigratie-procedures zijn ge regeld en de uitstekende facilitei ten van het RAI Congrescentrum. Met ruim 10.000 deelnemers uit 150 landen is het tweede congres het grootste dat ooit in Nederland is gehouden. De Afdeling Reserve ringen van de KLM is al maanden bezig met de voorbereiding Van het vervoer van de rondreizende evan gelisten. Ruim van tevoren is begonnen met het maken van stoelreserve- ringen voor de evangelisten in het drukke hoogseizoen. De congres gangers worden vervoerd op ruim 90 lijnvluchten van KLM. Verder heeft de maatschappij een Boeing 747 als charter ingezet voor vervoer op het trgject Accra (Ghana)-Am- sterdam. Daarnaast neemt KLM Party Service een groot deel van de cate ring voor haar rekening. Tijdens de 9 dagen serveert de KLM in totaal 110.000 warme maaltijden, 60.000 ontbijten en 25.000 lunches. De maaltijden worden bereid bij KLM Catering op Schiphol-Centrum en bij Marfo in Lelystad. Het transport van de maaltijden en de drankjes naar de RAI ge beurt met gemakkelijk te laden en lossen schaarwagens. Deze voer tuigen doen normaal dienst op het platform van de luchthaven Schip hol voor de bevoorrading van vliegtuigen. Voor het serveren van de maaltijden zet Party Service da gelijks 100 mensen in. Voor KLM Party Service is het congres het grootste projeét uit haar bestaan. Het KLM Autobusbedrijf ten slotte houdt zich bezig met het ver voer van de deelnemers aan het congres binnen Nederland. In to taal 130 bussen zorgen voor het transport van en naar Schiphol en vervoeren de evangelisten tussen hun logeeradressen en de RAI. Een en ander gebeurt in samenwerking met Van Dam Touroperators. De coördinatie van het geheel is ech ter in handen van het KLM Auto busbedrijf. Damco verzorgt de invoer van een groot aantal goederen die wor den gebruikt bij de samenstelling van geschenkpakketten voor de evangelisten. De goederen komen in grote eenheids verpakkingen binnen. Damco stelt daarvan de ge schenkpakketten samen en zorgt tevens voor de distributie. Het be drijf heeft een tijdelijke balie in het stationsgebouw om hulp te verle nen bij het samenstellen van doua nepapieren en de afhandeling van overbagage. Ook het transport van het standmateriaal voor de con grestentoonstelling is in handen van Damco. (SVR), het hoogste adviescollege op het gebied van de sociale zeker- Japan leent 100 miljoen dollar aan sentinië Argf administratie van iedereen die verzekerd is tegen werkloosheid toekomst' zullen alle Nederlanders een sofï-nummer krijgen, opdat hun gegevens ook geregistreerd zijn voor de volksverzekeringen (bijvoorbeeld bijstand, aaw en aow). De invoering van het sofi-num- mer houdt gelijke tred met de in voering van het nieuwe stelsel sociale zekerheid. De registratie van alle verzekerden is ingegeven door het idee dat zo de kosten de sociale zekerheid beter te be heersen zijn, en dat de uitkerinL beter aan te passen is aan de leef vorm van de uitkeringsrechtigde. Bovendien wordt in de toekomst de duur van de ww-uitkering af- TOKIO (UPI) - Japan zal een le ning van 100 miljoen dollar ver strekken aan Argentinië. Dit heb ben functionarissen van het Japan se ministerie van buitenlandse za ken gisteren in Tokio meegedeeld, waar premier Yasuhiro Nakasone jaren, besprekingen voert met de Argen- daarvan ontbreekt op dit moment tijnse president Raul Alfonsin. De echter nog. lening, die zal worden verstrekt Omdat de bedrijfsverenigingen door de export-importbank van Ja- óp dit moment hun handen vol pan, werd bekendgemaakt op de hebben aan de invoering eerste dag van Alfonsins vijfdaagse nieuwe stelsel van sociale zeker- bezoek aan Tokio. heid, verwacht de SVR niet dat het Alfonsin hoopt in Japan nieuwe sofi-nummer en de bijbehorende mogelijkheden te vinden voor han- registratie per 1 januari geheel del, technologie en investeringen rond zal zijn. In de instructie van teneinde de ernstige financiële de SVR wordt de bedrijfsvereni- problemen van zijn land te verlich- gingen op het hart gebonden de ten. Hij maakt een twaalfdaagse privacy van de verzekerden goed reis langs zes landen om te pleiten te regelen. Ze moeten daarvoor een voor vergroting van de handel met reglement opstellen, dat door het en investeringen in zyn land. Vori- adviescollege goedgekeurd moet ge week bezocht hij Nieuw-Zee- worden, land en Australië. Na Japan zal hij de Filippijnen, Saoedi-Arabië en Portugal aandoen. Alfonsin deed in een toespraak tot Japanse ondernemers een op roep tot verlaging van de renteta rieven over uitstaande leningen teneinde de terugbetaling voor Ar gentinië te vergemakkelijken. Ook sprak hij de wens uit de handel met Japan te vergroten en Japanse investeringen in zijn land te stimu leren. Argentinië kampt op het mó- ment met de ernstigste financiële crisis sinds de jaren twintig. Het land heeft een buitenlandse schuld van ongeveer vijftig miljard dollar en een inflatie van meer dan vijftig procent. Bovendien wordt het Zuidamerikaanse land steeds meer geconfronteerd met dalende prij zen voor zijn landbouwprodukten. jjW* 1 ""-fSSfe-v ...«a***, WL AMSTERDAM - De Nederlandse vloot, die ons land zal vertegenwoordigen bij de manifestatie 'Sail Bremerhaven '86'. is gisteren uit de hoofdstad vertrokken. Op het IJ, bij Schellingwoude, was het een drukte van belang, opk al doordat de normale scheepvaart gewoon doorging. KLM ziet af van voorlopig getuigenverhoor Smit-Kroes SCHIPHOL (ANP) - De KLM ziet af van een voorlopig getuigenver hoor van minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat inzake de ac ties van de luchtverkeersleiders in het vooijaar van 1985. Dit heeft een woordvoerder van de KLM gister middag bevestigd. De woordvoerder zei niet waar om de KLM op dit besluit terugge komen is. „Wij hebben hiervoor onze eigen redenen", zo wilde hij slechts meedelen. De KLM heeft zoals bekend be sloten in beroep te gaan tegen een recente uitspraak van de Haagse rechtbank, die de KLM-eis de mi nister een voorlopig getuigenver hoor te mogen laten afnemen, af wees. De KLM had niet alleen de minister gevraagd te mogen laten horen, maar wilde tevens de direc teur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst, alsmede de top van de directie luchtverkeersbeveiliging van de Rijksluchtvaartdienst en in dividuele verkeersleiders een voor lopig getuigenverhoor laten afne men. De KLM-woordvoerder wilde niet zeggen, of er nog meer veran deringen op deze lijst inmiddels aangebracht zijn. DEN HAAG (ANP) - Meer dan 200.000 werknemers in Neder land doen zogenoemd "lopende- bandwerk", waarvan de hande lingen zich elke één tot zes minu ten herhalen. Dit wordt ook wel "kortcyclisch werk" genoemd en het betreft niet altijd letterlijk lo- pende-bandwerk. Ook andere or ganisatievormen en technolo gieën kunnen eenzelfde soort werkomstandigheden met zich meebrengen. Dat staat in een rapport van de Loontechnische Dienst, dat staatssecretaris Kappeyne (so ciale zaken) vlak voor het beëin- Ruim 200.000 werknemers doen werk aan lopende band digen van haar werkzaamheden gisteren naar de Kamer heeft ge zonden. De LTD trof in 272 van de dui zend onderzochte bedrijven dit kortcyclische werk aan. 22 pro cent van de betrokken 200.000 werknemers staat ook echt aan de lopende band. De helft kan het tempo van het werk niet zelf bepalen. In 59 procent van de ge vallen herhalen de handelingen zich binnen de anderhalve mi nuut. In de voedings- en genotmid delenindustrie en de zakelijke dienstverlening ligt het percen tage werknemers dat aan de lo pende band werkt hoger dan ge middeld: 39, respectievelijk 42 procent. Kortcyclisch werk komt in alle branches en bij alle be- drijfsgrootten voor. Britse pond in val meegesleurd Seven-Up Pepsico, de na Coca-Cola groot ste frisdrankenproducent van de Verenigde Staten, heeft voor 246 miljoen dollar alle activiteiten van Seven-Up buiten de VS overgeno men van Philip Morris. De buiten landse vestigingen van Seven-Up zijn goed voor ongeveer vijftien procent van de internationale fris- drankenmarkt met een verkoop van rond de anderhalf miljard liter frisdrank. Met de transactie krijgt Pepsico ook twee bottelarijen in Canada in handen. IBM De Amerikaanse computergi gant International Business Machi nes Corporation (IBM) heeft in het eerste halfjaar van 1986 3,2 procent minder winst gemaakt dan in de zelfde periode van het jaar ervoor, zo heeft voorzitter van de raad van bestuur, John Akers, gisteren be kendgemaakt. Hij voegde eraan toe dat hij de kans gering acht dat IBM zijn winst dit jaar ten opzichte van 1985 zal kunnen vergroten. Philips North American Philips Corpo ration (NAPC), waarin Philips voor 58 procent deelneemt, heeft in het tweede kwartaal van dit jaar een nettoverlies geleden van 10,6 mil joen dollar. In dezelfde periode van vorig jaar werd 13,7 miljoen dollar verdiend. Over de eerste zes maan den bedroeg de winst 3,5 miljoen dollar tegen 41,4 miljoen in het eer ste halfjaar van 1985. Dit heeft Phi lips gisteren bekendgemaakt. Svedex Svedex Holding BV krijgt geen tien miljoen gulden herstelfinan ciering om de bij Svedex/Bruyn- zeel ondergebrachte deurenindus trie te steunen. Het College Her stelfinanciering meent dat de acti viteiten van de onderneming niet van wezenlijke betekenis zijn voor de structuur van de Nederlandse industrie. Als de beide Svedex-fa- brieken in Zaandam en Varsseveld de deuren zouden moeten sluiten, kunnen de resterende onderne mingen het overgrote deel van de produktie zo overnemen, aldus het adviescollege. LONDEN/AMSTERDAM (ANP/ Het pond sterling kwam na de fi- De extra produktie van het ogen- Rtr.) -De koers van'het Britse pond x*nê *n Amsterdam met 3,66 gul- blik zou vooral voor rekening van is gisteren op de wisselmarkten den uit de bus, zes cent lager dan Saoedi-Arabië komen. Dit land en fors omlaag gegaan. Oorzaak is de afgelopen vrijdag. De banken han- de andere producenten aan de Per daling van de prijs van Noordzee- teerden gisteren een advieskoers zische Golf zouden hun marktaan- olie. De olie uit het Noordzee-veld van 3,53 gulden (aankoop) en 3,83 de^ sinds afgelopen zomer hebben Brent kostte gisteren nog maar gulden (verkoop), vijf cent minder wetf1n te vergroten met vijftig pro- 8,65 dollar per vat (159 liter), de dan vorige week vrijdag. Begin de ze maand noteerde het pond op de wisselmarkt van Amsterdam nog nog 3,79 gulden. De banken vroe gen toen bij verkoop 3,95 gulden voor een pond. Fabriek Sony naar Oostenrijk vanwege hoge produktiviteit WENEN (Rtr) - Het Japanse elek tronicaconcern Sony gaat zijn eer ste fabriek in Europa voor de pro duktie van compact-discs in Oos tenrijk bouwen. Nederland was ook in de markt voor de fabriek, maar naar Sony-topman Norio Og- ha gisteren in Wenen verklaarde is voor Oostenrijk gekozen omdat de produktiviteit van de Oostenrij kers groter is. Nederland heeft wel betere voorwaarden voor de Sony- vestiging heeft geboden, aldus Og- ha. Ook West-Duitsland heeft zich aangeboden als kandidaat voor de fabriek. DEN HAAG (ANP) - Geen van de drie werven, KMS, RDM of Wilton Fijenoord, is bereid met elkaar sa men te werken als het gaat om de bouw van marineschepen voor het buitenland. De inmiddels afgetre den minister Van Aardenne. (eco nomische zaken) heeft dit vastge steld na hierover de werven te heb ben gehoord. Hij heeft dit op de laatste dag van zijn ministerschap geschreven aan de vaste Kamer commissie voor economische za ken en defensie. KMS uit Vlissingen en RDM uit Rotterdam voelen er om uiteenlo pende redenen beiden niets voor. De Schiedamse werf Wilton Fij enoord houdt de mogelijkheid van samenwerking nog achter de hand: nieuwe besprekingen onder lei ding van een door de drie werven Rood staan goedkoper de Amerikaanse stuk kleiner AMSTERDAM (ANP) - Met in- e olieprijzen. gang van vandaag wordt „rood West Texas Intermediate, de richt- staan" bij de bank weer goedko- kwaliteit daalde gisteren slechts per. Als eerste bank heeft de Amro- negen dollarcent m pnjs tot 11,04 bank aangekondigd, dat zij de toe dollar per vat, hoewel er eerder op slag op de debetrente in verband de dag 10.70 dollar voor werd geno- met de dalende rente op de geld- teerd. De kleine prijsstijging die markt zal verlagen van een heel tot aanvaarde bemiddelaar lijkt de Schiedammers dan echter de aan gewezen weg. Van Aardenne stelt daarom dat het kabinetsbeleid ten aanzien van de drie werven moet worden door gezet. Dit beleid betekent dat Wil ton met eigen ontwerpen orders uit het buitenland werft. In eigen land worden de marineorders aan KMS en RDM gegund. Van Aardenne moest indertijd onder druk van de Tweede Kamer zjjn oorspronkelijke plan laten va ren om Wilton op marinegebied ge heel te kortwieken. Buitenlandse orders zouden alleen aan RDM en KMS worden toegewezen. Wilton kwam er slechts aan te pas als de twee werven, waarin voor miljoe nen aan overheidssteun is ge pompt, vol zouden zitten. cent. De daling olieprijzen dan die van de Britse olieprijzen. WASHINGTON (Rtr) - De begro ting van de Verenigde Staten zal in dit begrotingsjaar weer een record- tekort te zien geven, tenzij er wat gebeurt, zo heeft de begrotingsdi recteur van president Reagan, Ja mes Miller, gezegd. Miller sluit een tekort van 220 miljard dollar niet uit na het tekort van 212,3 miljard dollar in het afgelopen begrotings jaar. Eerder dit jaar heeft de Ameri kaanse regering laten weten uit te gaan van een tekort van 203 mil jard dollar. De nieuwe gegevens begint, voorziet Miller een groter, tekort dan de 144 miljard dollar waarop het Congres zich onlangs heeft vastgelegd. Hij denkt dat dat bedrag wordt overschreden met tien miljard dollar, maar sluit twin tig miljard dollar ook niet uit. blemen gehad met het vastleggen van het tekort voor het komende begrotingsjaar. Uit bèzorgdheid over het recordtekort van vorig jaar nam het Congres een wets voorstel (de Gramm-Rudman-wet) daarop volgde vloeide voort uit de half procent. Andere grote De daling van de olieprijzen is een gevolg van berichten dat de Opec (Organisatie van Olie Expor terende Landen) op het ogenblik 19,5 miljoen vaten per dag produ ceert, de grootste hoeveelheid van de afgelopen viereneenhalf jaar. De vorige maand bepaalde de Opec-vergadering op het Joegosla- w ,W„BW1M41 vische eiland Brioni dat er moest leden te komen. Op 28 juli komen is, dat de maatregel steld de komende jaren het tekort te verminderen en binnen vyf jaar met een sluitende begroting te ko- oproep van konging Fahd van Soe- banken, zoals de ABN, de NMB en di-Arabië dat de Opec nu werkelijk de Rabo-organisatie zeiden desge- moet proberen tot overeenstem- vraagd nog geen beslissing te heb- ming over produktie en de verde- ben genomen over een verlaging, ling daarvan over de afzonderlijke maar de verwachting in de markt over de groei van de Amerikaanse economie zijn aanleiding voor Mil- Iers uitspraak. Ook grotere uitga ven voor defensie en landbouw en kleinere inkomsten dan geraamd zullen het begrotingstekort op het nieuwe record brengen. Het zal dan ook erg moeilijk worden om de begroting binnen vijf jaar slui tend te krijgen, zoals wordt nage- olie van de olie- bank spoedig door de andere ban- r bij elkaar. ken zal worden gevolgd. streefd. Ook voor het komende begro tingsjaar, dat op 1 oktober dit jaar Het Amerikaanse Hooggerechts hof bepaalde echter twee weken geleden dat een belangrijk onder deel in de wet inzake de bevoegd heden van de thesaurier-generaal in strijd was met de grondwet. Sony Europees landbouwcommissaris ter wereld - na die in Japan en de Frans Andriessen het inkopen Verenigde Staten. Circa 95 procent door de Gemeenschap tegen een de produktie in Oostenrijk is gegarandeerde prijs (interventie) overtuigd houden. Bovendien moet de pre- dat het rundvleesprobleem van mie slechts voor een beperkt aan- hoog geworden dat volgens structurele aard is en dat er daar- tal dieren worden gegeven. Maar i s fi van zulke pre- i ook nog vraag- Brussel in de Europese landbouw- tekens raad, lang niet in alle EG-landen is men dat met hem eens. Vooral Ier land is van mening dat er aan het Europese interventiestysteem voor rundvlees niet getornd mag wor den "omdat anders de markt ge heel instort". Frankrijk en ook Lu- Het rundvleesbeleid kost de Ge meenschap handenvol geld. De to tale kosten ervan lopen dit jaar vol gens de laatste beschikbare gege vens op tot zo'n 6,75 miljard gul den. Meer dan de helft van dat be- Kanselier Fred Vranitzky van zelf tegen afbraakprijzen grote Oostenrijk noemde de beslissing hoeveelheden. van de wereldmarkt, levert daar nu xemburg zitten op vrijwel dezelfde drag is de EG kwijt aan opslagkos- Sony een erkenning van de kwaliteit van de werknemers in zijn land. De fabriek i ralm wil met ingang 1987 per jaar één miljoen compact discs per maand gaan maken. Met het project is in eerste instantie een bedrag gemoeid van ruim 125 mil joen gulden. Eind vorige week heeft de EG- jmmissie nog besloten 100.000 Anif/Niede- ton rundvlees te verkopen aan Bra- augustus zilië. Voor dat vlees hebben de Eu ropese interventiebureaus rond de negen gulden per kilogram betaald en het gaat nu de deur uit voor iets minder dan een gulden per kilo gram. lijn. Andriessen vindt dat het nadeel van het opheffen van de interven tie deels opgevangen moet worden ten. Iets minder dan de helft wordt uitgegeven aan zogeheten expor trestituties. Dat zijn subsidies die de handel nodig heeft om het vlees nog op de wereldmarkt te kunnen - - - - - afzetten. In 1984 kostte de rund- d,00Lh v g,lVen van premi!S b,J de vleessector de Europese begroting slacht. Zulke premies zouden ove- nog maar 2,9 miljard gulden, ngens alleen verstrekt moeten worden aan die boeren die er een Op die wereldmarkt wordt de af- gespecialiseerde mesterij op na zetmogelijkheid trouwens ook steeds geringer. Steeds meer lan den verbeteren hun rundvleespro- duktie zodanig dat ze voor hun consumptiebehoefte niet meer op die wereldmarkt aangewezen zijn. De situatie van de Europese rundvleesmarkt is er bepaald niet florissanter op geworden sinds de consumptie van dat vlees is ge daald. Dat is vooral in Nederland een opvallend verschijnsel. Vol gens EG-statistieken daalde het verbruik in ons land in tien jaar tijd (tussen 1973 en 1983) van 21 tot 17 kilogram per hoofd van de bevol king per jaar. In ons land is men kennelijk uitgeweken naar goed kopere vleessoorten zoals varkens vlees en kip. Het verbruik van var kensvlees steeg in 10 jaar van 32 naar 41 per hoofd per jaar en dat van kippevlees van 7 naar 12 kilo gram per hoofd per jaar. AMSTERDAM (ANP) - Op de kalme Amsterdamse effectenbeurs heeft de daling die zich gisteren in de loop van de dag aftekende, zich vanmorgen voortgezet. Gezien de koersval in Wall Street en de zwakte van de dollar viel de schade bij het begin van de handel veelal echter nogal mee. Van de grote fondsen konden Interatio-Müller en Hunter Douglas zelfs nog een fractio- nele winst boeken. Akzo was tegen het middaguur f 1,60 lager op f 163,70, Hoogovens zakte eveneens f 1,60 tot f 109,40 en Konink lijke Olie stond f 1 af op f 189. Unilever verloor f 2 op f 497. In de financiële sector was het groot- ste verlies weggelegd voor Midden- standsbank die f 3 omlaag moest naar f 221,50. AEGON zakte f 1,20 naar f 105 en collega-verzekeraar Stad Rotter dam f 1 naar f 125. Bij de grote uitge vers werd Elsevier f 2 goedkoper op f 214,10 en VNUf4opf336. kwijt op f 92. Océ-van der Grinten moest f 4 terug naar f 510. Ruim f 1 ver lies bleek er ook te zijn voor fondsen als KNP, Ahold en Vmf. De staatsfond- senmarkt gedroeg zich prijshoudend.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6