actief in vriie tijd Opknapbeurt opnieuw uitgesteld Werkloosheid iets gestegen Nederland eerste bij Chemie Olympiade Leiden krijgt geld voor project slachtofferhulp Karikaturen overleven van W. Drees Bewoners Groenhazengracht boos op gemeente Echtpaar Tiele krijgt woning in de Merenwijk Nachtelijke vaartocht llllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllll DINSDAG 15 JULI 1986 LEIDEN LEIDEN/DEN HAAG (ANP) - De 18-jarige Alain Verberkmoes van het Hertog Jan College in Valkens- waard is winnaar geworden van de 18de internationale Chemie Olym piade, een wedstrijd in scheikun- dekennis voor leerlingen uit de hoogste klassen van het algemeen voortgezet onderwijs. De tweede plaëts wordt ook door een Nederlander bezet. Het is de eveneens 18-jarige Alec Maassen van den Brink van de scholenge meenschap Hugo Grotius in Delft. Zij ontvingen gisteren in de Rid derzaal in Den Haag een gouden medaille uit handen van staatsse cretaris Ginjaar-Maas van onder was. Het Poolse meisje Eva Adamo- wicz (18) kreeg als beste van de vrouwelijke kandidaten een door de Nederlandse regering beschik baar gestelde prijs. De olympiade is afgelopen week gehouden in de Gorlaeus Labora toria van de rijksuniversiteit in Leiden. De deelnemers waren scholieren uit 20 Europese landen en verder de Verenigde Staten, Ca nada en Kuweit. Elk van de 23 landen vaardigde vier jonge mensen af. Behalve de twee winnaars waren dat voor ons land de 18-japge Winfred Stoffels uit Obbicht (Bisschoppelijk Colle ge, Sittard) en de even oude Arnold Niessen uit Geldrop (Stabrecht College, Geldrop). Zij kregen een zilveren medaille. De vier Nederlanders behaalden vorige maand bij de nationale che- miewedstrijd de beste resultaten bij de oplossing van theoretische en praktische vraagstukken. Hongarije is volgend jaar gast heer van de 19de Chemie Olympia de. De 18-jarige Alain Verberkmoes (links) is winnaar geworden van de 18de Internationale Chemie Olympiade. Uit handen van staatssecretaris Ginjaar-Maas ontving hij de eerste prijs. (foto ANP) DEN HAAG/LEIDEN - Leiden is één van de 35 gemeenten die subsi die hebben gekregen voor een of meer proefprojecten ter voorko ming van de zogenoemde kleine criminaliteit. Het gaat om het pro ject 'Schadebemiddelingsbureau en slachtofferhulp'. Leiden krijgt hiervoor 40.000 gulden. Met alle projecten tezamen is in 1986 vijf miljoen gulden gemoeid, te betalen door de ministeries van binnen landse zaken en justitie. Het project schadebemidde lingsbureau en slachtofferhulp beoogt voor mensen wiens bezit ten prooi is gevallen aan vandalis me, schadevergoeding te regelen. Dat gebeurt thans zeer weinig om dat de slachtoffers hiervoor zelf de daders moeten benaderen. Bedoe ling is dat het bureau wordt be mand door twee personeelsleden. Leiden had in totaal acht projec ten voor subsidie aangemeld. Dat zijn de aanpassing van hel fietspad langs de Oegstgeesterweg aan de kant van de voetbalvelden bij de Leidse Hout, uitbreiding van het aantal bewaakte fietsenstallingen, het Halt- en het spijbelproject, het realiseren van 24 uurs-beschik- baarheid van van maatschappelij ke hulpverlening, vereenvoudi ging van de verkeerslichten en aanpassing van de verkeersborden en uitbreiding van de samenwer king met de instanties tegen seksu eel geweld. De subsidies vloeien voort uit het beleidsplan 'Samenleving en criminaliteit' waarin 45 miljoen wordt uitgetrokken voor dit soort projecten, uitgesmeerd over vijf jaar. De projecten werden gekozen uit 130 voorstellen uit 90 gemeen ten. Ze richten zich onder meer op de preventie van vandalisme, win keldiefstal, fietsendiefstal, inbraak en geweldpleging en op verbete ring van de gebouwde en onge bouwde omgeving en op toezicht. LEIDEN - Ter gelegenheid van de 100e verjaardag van dr. W. Drees heeft de Stichting Pieterskerk Lei den, in samenwerking met de afde ling parlementaire geschiedenis van de Leidse universiteit, een ten toonstelling georganiseerd over de jarige met als titel: "Minister Drees in caricatuur". In 65 spotprenten wordt ge poogd een overzicht te geven van de belangrijkste politieke gebeur tenissen uit de periode 1948-1958: een periode die ook wel als het 'Drees-tijdperk' wordt aangeduid. De spotprenten maken deel uit van de karikaturenverzameling die door de afdeling parlementaire ge schiedenis in de loop van de tijd is aangelegd. Vooral de kabinetsfor matie, de verkiezingsstrijd en de bezuinigingen moeten het op de prenten ontgelden. Ook komen de spanningen tussen de getuigenis politiek en de pragmatische poli tiek goed tot uitdrukking. Een an der belangrijk onderwerp dat zich toentertijd goed leende voor de karkicaturen was de Indonesische kwestie. De tentoonstelling die is opge steld in de kooromgang van de Leidse Pieterskerk is te bezichti gen tot 1 september. Dagelijks van 12.30 tot 16.00 uur, in het weekein de van 13.30 tot 16.00 uur. LEIDEN - De werkloosheid in de Leidse regio en de duin- en bollen streek is de afgelopen maand met bijna 170 personen toegenomen. Vooral het aantal vrouwelijke werkzoekenden steeg. De toename is voornamelijk te wijten aan het feit dat vorige maand de eerste schoolverlaters zich op de arbeids markt meldden en het feit dat be drijven door de vakanties nu min der snel personeel aannemen. Door de schoolverlaters, nam de werkloosheid onder jongeren tot en met 22 jaar toe met respektieve- Ujk 77 bij de jongens en 74 bij meis jes. Het gewestelijk arbeidsbureau verwacht dat de toename van het aantal werkzoekende schoolverla ters deze en volgende maand nog zal voortzetten. Overigens heeft het GAB wel de indruk dat school verlaters dit jaar sneller een baan zullen vinden dan in 1985, vooral in technische en handelsberoepen. Afgelopen maand schreven zich 1612 mensen in als werkzoekende bij het GAB. Vorig jaar om deze tijd waren dat er nog 1900. Direc teur Tibbe van het Leidse GAB vermoedt dat nu minder mensen zich hebben laten inschrijven om dat de economie is verbeterd, waardoor mensen eerder op eigen kracht een baan hebben weten te vinden. In de cijfers zijn trouwens ook de gevolgen merkbaar van het collectief ontslag bij boorkoppen- fabrikant Reed. Onder mannen nam de werk loosheid de afgelopen maand toe bij onder meer de metaalberoepen. Het aantal ingenieurs/construc teurs nam toe met 26 tot 74 perso nen: naar verhouding een groot aantal. In de bouwberoepen veran derde de afgelopen maand niet veel. Maar vooral daar lijken werk lozen niet eenvoudig een nieuwe baan te kunnen vinden door de Werkloosheidsontwikkeling in de verschillende gemeenten, die tot het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden behoren: mannen vrouwen mei 1986 juni 1986 mei 1986 juni 1986 Alkemade 130 126 84 86 Katwijk 510 491 189 191 Leiden 4066 4088 2061 2104 Leiderdorp 308 303 176 187 Oegstgeest 217 220 145 157 Rijnsburg 89 91 46 50 Valkenburg 21 24 9 10 Voorschoten 276 274 182 182 Warmond 65 66 36 39 Zoeterwoude 81 74 50 46 Overige Rayon Leiden 5.763 5.757 2.978 3.052 Hillegom 288 292 265 279 Lisse 252 250 247 264 Noordwijk 353 344 217 235 Noordwijkerhout 173 191 144 162 Sassenheim 148 154 142 147 Voorhout 78 85 53 54 Overige 2 2 Rayon Lisse 1.292 1.316 1.070 1.143 Totaal Gewest 7.055 7.073 4.048 4.195 LEIDEN - Het verwijderen van de stutten onder een aantal panden aan de Groenhazen gracht heeft weer vertraging opgelopen. Aanvankelijk was de gemeente van plan nog voor de zomervakantie tot afhande ling van de schade en herstel van de panden over te gaan. In middels is komen vast te staan dat het zeker nog tot eind van dit jaar zal duren voordat de problemen daadwerkelijk kun nen worden aangepakt. De kwestie Groenhazengracht sleept al enkele jaren. In 1983 wer den door vernieuwing van kade muren en rioleringen verzakkin gen veroorzaakt in winkels en wo ningen aan de Groenhazengracht. De werkzaamheden moesten aantal keren worden stilgelegd en er werden, mede op last van de pre sident van de Haagse rechtbank, extra maatregelen getroffen om nieuwe problemen te voorkomen. Omwonenden verwijten de ge meente, alle waarschuwingen en protesten ten spijt, onzorgvuldig te werk te zijn gegaan. De gemeente meent daarentegen de vereiste zorgvuldigheid bij de uitvoering van de werkzaamheden ten volle in acht te hebben genomen. De sfeer tussen bewoners en ge meente is in al die jaren tot een nul punt gedaald. De twee partijen ma ken elkaar over en weer verwijten. Intussen wordt een reeks panden aan de Groenhazengracht al jaren onderstut om verdere verzakkin gen1 te voorkomen. Aanvankelijk zou de gemeente dit vooijaar in ventariseren welke kosten ge moeid zijn met de maatregelen die getroffen moeten worden alvorens tot het verwijderen van de stutten kan worden overgegaan. Zodra die inventarisatie is afge rond zal de gemeente opdracht ge ven tot het verrichten van die bouwkundige maatregelen die no dig zijn om de stutten te kunnen verwijderen. Die werkzaamheden zouden voor de zomervakantie be ginnen. Daarna zou bekeken wor den of er, tengevolge van de werk zaamheden verricht aan de walmu- ren en bruggen, verder nog schade aan de woningen is toegebracht. Van enige daadwerkelijke activi teit omtrent het verwijderen van de stutten, is de afgelopen maan den echter niets gebleken. Er is voor de zomervakantie geen begin gemaakt met het verwijderen van de stutten. De bewoners van de Groenhazengracht constateren in een brief aan de wethouder van ruimtelijke ordening, dat de zaak weer op de lange baan geschoven lijkt en het hoofd van directie ci viele werken van de gemeente wordt verweten bagatelliserende opmerkingen te maken over de gang van zaken. De bewoners vra gen nu eindelijk eens geïnfor meerd te worden. Volgens gemeentewoordvoerder A. Monster is het buiten de schuld van de gemeente dat de zaak ver traging heeft opgelopen. De expert die, in opdracht van de assuradeur, begroot welke kosten zijn gemoeid met het verwijderen van de stutten heeft meer tijd nodig dan ook de gemeente lief is. "We zouden ruim schoots voor de vakantie een rap port krijgen, maar dat hebben we nu nog niet", aldus Monster. Als kwaliteitseisen die de aannemers aan hun personeel stellen, meent het arbeidsbureau. Overigens wer den er in juni in deze sector naar verhouding weinig banen aange boden. Op een totale werkloosheid van 1162 mannen stonden 59 vaca tures open. Het GAB maakt zich ook zorgen om de omvang van de werkloos heid in de kantorensector (820 mannen) en onderwijsberoepen (520). Ook het aanbod ongeschool de werklozen (1765) noemt het ar beidsbureau veel te hoog. Onder vrouwen steeg de werk loosheid behoorlijk in de dienst verlenende sector, zoals horeca, handel, kantoor, onderwijs en ver zorging. Ondanks de stijging van de werkloosheid in juni, meent het GAB dat de werkgelegenheid in deze regio zich het afgelopen jaar gunstig heeft ontwikkeld. De werkloosheid is gedaald van in to taal 12.059 mensen in juni 1985 naar 11.268 in juni 1986. De werk loosheid onder jongeren nam in een jaar tijd af met 680 personen tot 2400: Ondanks problemen met kwali teitseisen aan personeel in de bouw- en metaalsector, lukt het het arbeidsbureau niet om de plaatsen by het centrum voor vakopleiding voor volwassenen volledig te be zetten. Bij de bouwopleidingen is volgens GAB-directeur Tibbe 40 procent van de plaatsen onbenut en bij de metaal-opleidingen nog altijd zo'n 20 procent. "Waarom dat is? Ik denk dat veel werklozen het idee hebben dat in dat centrum louter langdurige, volledige oplei dingen worden gegeven. Mis schien schrikt dat af. Onterecht overigens, want mensen kunnen er ook gedeeltelijke opleidingen vol gen". *Enkele van de panden aan de Groenhazengracht die al jaren ?ijn onderstut om verdere verzakkingen te voorkomen. dat niet snel krijgen zullen we ons beraden over de vraag of we niet met een ander in zee moeten. De intentie van de gemeente is om de stutten zo spoedig te verwijde- De gemeente mikt er op om de kwestie nu voor de winter uit de wereld te helpen. "Wij doen er echt alles aan om dat te bereiken", al dus Monster. "Die toestand rond Groenhazengracht is intussen ook voor mij een nagel aan m'n dood kist". Schade Of er op korte termijn een bevre digende oplossing gevonden zal zijn voor de afhandeling van de schade, daarover hebben de Groenhazengrachtbewoners zo hun twijfels. Uitgangspunt bij de verdere schade-expertise zal name lijk zijn het herstel van de schade ten gevolge van, de werkzaamhe den. De gemeente is slechts aan sprakelijk voorzover het schade betreft die, ondanks voorzorgs maatregelen, is ontstaan ten gevol ge van het herstel van walmuren en bruggen. In een aantal panden waren ech ter al bij de aanvang van het werk gebreken en scheuren aanwezig. ivendien was bij veel panden de fundering slecht. Voor de bestaan de gebreken die, tegelijk met de schadegevallen verholpen moeten worden, is de gemeente niet aan sprakelijk. Over de schadevaststel ling zullen bewoners en de ge meente het samen eens moeten worden. Bewoners van de Groenhazen gracht noemen het in hun brief aan de gemeente, onjuist dat een ex pert van de verzekeraar van de ge meente, als belanghebbende, de schade vaststelt. Dit zou volgens hen in handen van een onafhanke lijke instantie moeten worden ge legd. Pas als over de schadevast stelling door beide partijen een ak koord is bereikt zal of door de ver zekeringsmaatschappij of door dé gemeente tot schade-uitkering of herstel van de schade worden over gegaan. De gemeente wijst er nog op dat door een aantal huiseigenaren nog nooit een duidelijke aansprakelijk heidsstelling voor schade ontstaan ten gevolge van de werkzaamhe den aan walmuren en bruggen is verzonden naar de gemeente. Zij hebben dan ook nooit een brief ge had dat de gemeente hun aanspra kelijkheidstelling heeft doorge stuurd naar de verzekeringsmaat schappij, terwijl ook de aansprake lijkheid in deze gevallen niet op haar merites is onderzocht. LEIDEN - De voormalige beheerders van het dierenasiel aan de Besjes laan, het echtpaar Tiele, heeft van de gemeente een maisonette met grote tuin in de Merenwijk aangeboden gekregen. Op 15 augustus komt dit huis leeg. De Tieles hadden per 1 juli de dienstwoning bij het asiel moeten verla ten. Omdat er geen goede vervangende woonruimte beschikbaar was,, bleven ze echter in de dienstwoning zitten. Het bestuur van het dierena siel spande daarop een kort geding aan om een ontruiming te eisen. Morgen zou de vice-president van de Haagse rechtbank, mr. R. Porthei- ne, vonnis in dit kort geding wijzen. Maar beide partijen hebben via hun advocaten al een regeling getroffen: de Tieles mogen nog tot 1 september in de dienstwoning blijven zitten. ADVERTENTIE LEIDEN - Twee 16-jarige Leidena- klaagd. ren zijn afgelopen nacht aangehou- Het tweetal werd aangehouden den omdat zij in het water van de op de Zoeterwoudsesingel. Toen Schelpenkade en omgeving met ook bleek dat de boot een dag eer een speedboot aan het varen wa- der was gestolen vanaf het Waar- ren. Over de nachtelijke vaartocht deiland. Het is nog niet bekend of hadden tientallen in hun slaap ge- de jongens daarvoor verantwoor- stoorde bewoners bij de politie ge- delijk zijn. Illlllllllllllll HEDENAVOND Sluitingsavond Lakenfeesten JAZZ FESTIVAL BEESTENMARKT Trio Rob Agerbeek. Met als gaste: Cami Thompson U.S.A. na het North Sea Jazz Festival als eerste op de Beestenmarkt. Aanvang openlucht concert 7 uur. Verder in alle cafés live jazz. met o.a. Frits Kaatee Rosa King Rinus Groeneveld Bernard Berkhout Postduiven Postduivenvereniging 'De Vriendenclub'. Uitslag vanuit Ruffec: 1-21. Doornik; 3 J. Boelee; 41. v.d. Lee; 5 Comb. Kooy-Werk- hoven; 6 Comb. Bodyn-Vinke- stein; 7 A. 'van Diggele; 8-9 F. Compier; 10 Comb. Bink-Berg; Uitslag vanuit Noyon: 1 A. Sie- ra; 2-6-8 W. Vijlbrief; 3-5 F. Com pier; 4 Sierajr.; 7 l. Koopman; 9 I. Doornik; 10 Comb. Kooy-Werk- hoven. Uitslag vanuit Aalst: 1 M. Noordervliet; 2-7-10 Comb. Kooy- Werkhoven; 3 W. Siera jr.; 4 Comb. Bodyn-Vinkestein; 5 H. Gijsman; 6 J. Boelee; 9 I. Doornik; 10 Comb. Kooy-Werkho- ven. Postduivenvereniging 'Het Oosten'. Uitslag jonge duiven vlucht vanuit Aalst: 1 t.m. 6 B. van Putten; 7 K. v.d. Berg; 8-10 P. Juffermans; 9 T. van As en zn. Uitslag van de oude duiven vlucht vanuit Noyon: 1-2-4-8 R. v.d. Nieuwendijk; 3-9 B. van Put ten; 5-6-7 Comb. S en G; 10 Comb. Pracht-Buijsjnan. Uitslag oude duivenvlucht vanuit Ruffec: 1 B. van Putten; 2 Comb. Pracht-Buijsman; 3 G. Hendrikse; 4 R. v.d. Nieuwen dijk; 5 G. Hendrikse; 6 B. van Putten; 7-8 T. van As en zn.; 9 P. van Duyl; 10 G. Hendrikse. L.P.C. Uitslag oude duiven vlucht vanuit Noyon: 1-4-10 I. Staffeleu; 2 -3 V.d. Meer-Hale- wijn; 5-9 F. Gijsman; 6 P. Schlag- wein; 7 K. Lefebre; 8 Schouten- Verhagen. Wedvlucht vanuit Aalst met jonge duiven: 1-4-5 F. Gijsman; 2 P. Schlagwein; 3-7-10 W. On- stenk; 6-9 K. Lefebré; 8 I. Staffe leu; Uitslag wedvlucht uit Ruffec: 1-2-3 I. Staffeleu; 4-9 I. v.d. Meij- den; 5-6 W. Onstenk; 7 Schouten- Verhagen; 8 F. Gijsman; 10 C. v.d. Horst. P.V. De Zwaluw: Wedvlucht met oude duiven vanaf Peronne: 1-2-4-5 J. Hoogervorst; 3-8-10 H. v.d. Kooy; 6 J. v.d.Kooy; 7 Comb. Brouwer-de Best; 9 P. Wissen. Wedvlucht met oude duiven vanaf Ruffec: 1 P. v. Wissen; 2 H. Verhoork; 3-7 H. v.d. Voort; 4 J. den Hollander en dochter; 5 M. Heyne en zn.; 6 J. Hoogervorst; 8 S. de Groot; 9-10 J. Bartels. P.V. De Reisduif. Uitslag wed vlucht uit Noyon: 1-4-9-10 N. de Groot en zn.; 2-3-5-6-7-8 W. Kop. Vlucht uit Ruffec: 1-2 F. Pen seel; 3-5-9-10 N. de Groot en zn.; 4-8 W. v.d. Hoogt; 6 W. Ouwer- sloot; 7 W. Kop. Vlucht met jonge duiven uit Aalst: 1 W. Ouwersloot; 2-4 P. Mooten; 3-7-8 W. Kop; 5-9-10 W. v.d. Hoogt; 6 W. Tolboom. P.V. Leiderdorp uitslag uit Ruffec: 1-4-7-9 F. Heusden; 2-5 Comb. Reijka; 3 P. Sloos; 6 W. Flippo; 7 J. v. Alphen; 9 J. v. Laar en zn. Uitslag uit Noyon: 1-5 D. van Seggelen; 2 J. v. Laar en zn.; 3 J. v. Alphen; 4-10 Comb. Reijka; 6- 7-9 F. Heusden; 8 J5. Sloos. Uitslag uit Aalst: 1-2-5-6 Comb. Reijka; 3-10 J. vai\ Laar en zn.; 4 D. Seggelen; 7-8 Tv Gijsman; 9 E. Brong. Ook de postduivenvereniging De Blauwkras vloog dit weekeinde. De uitslagen: (Ruffec) 1-2-3-4-5-6 Tang v.d. Wetering; 7-9 R. Ver hoogt; 8 C. Nieuwendijk en zn.; 10 combinatie De Mooy. Noyon: 1 Tang v.d. Wetering; 2-4 B. Diers- man; 3-9 R. Verhoogt; 5 Houwe- lingen Noest; 6 P. Landensber- gen; 7 combinatie Blom; 8-10 C. Nieuwendijk en zn. Aalst: 1-2 Houwélingen Noest3-9-10 R. Verhoogt; 4-6-8 C. Nieuwendijk en zn.; 5 combinatie De Mooy; 7 R. v.d. Geer. De Rijnklievers namen even eens aan drie wedstrijden deel. Ruffec: 1-2 A. de Vries; 3-4-8-9 J. v.d. Wal; 5-10 J. Zevenhoven; 6-7 J. van Leyden. Aalst: 1-8-10 J. Kok; 2-3-4-5 A. de Vries; 6 K. Dok- kum en zn; 7 J. v.d. Velden; 9 B. van Mil. Noyon: 1 J. v.d. Velden; 2-5-9 B. van Mil; 3 A. de Vries; 4 P. v.d. Wal; 6-10 Koster-Aker boom; 7 J. Kok; 8 A. Honders.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3