Actie tegen verkoop textiel Meubelplein IJSTIJD Leiderdorp en KNOV onderzoeken klacht ^sias^ais SS y »s Loopt gemeente net zo hard voor Witte Huis als Bastion?' 'Betere geluidsinstallatie op Treubplein of anders geen' Vier maanden cel voor aanzetten tot brandstichting Leidse dief tien maanden gevangenis in PAGINA 2 REGIO LEIDEN DINSDAG 15 JULI 1986 Agenda LEIDERDORP/LEIDEN - Tegen het Meubelplein Leiderdorp is de Leidse ondernemer Lammers in actie gekomen omdat daar in strijd met het bestemmingsplan, lampen, vitrage, gordijnen, tapijt en afhaalmeubelen worden verkocht. De Leiderdorpse meubel- boeren maken zich schuldig aan concurrentievervalsing en scheppen rechtsongelijkheid, zo klaagt men. De gemeente Leiderdorp zal de klacht onderzoeken, evenals de midden standersorganisatie KNOV. De Leidse middenstand heeft zich, samen met de gemeenten Den Haag, Zoeterwoude en Leiden, al tijd vergeefs verzet tegen de vesti ging van het Meubelplein in Lei derdorp. De bedrijven deden dit vooral omdat deze concentratie, door de vestiging op goedkope in- dustriegrond, een voorsprong zou hebben op de detailhandel, die op dure grond in de Leidse binnen stad zit. Dit nadeel is enigszins ondervan gen doordat het bestemmingsplan de handel aan banden legt: er mo gen geen 'woninginrichtingsartike len' worden verkocht, zo bevestigt ook een woordvoerder van de ge meente Leiderdorp. Voorts is een wat ingewikkelde constructie be dacht, die uitsluit dat 'accessoires' voor meubelen beien' aan klanten worden gesle- woninginrichtingsartikelen wor den verkocht. Maar: "We houden het minimaal, er komen geen grote de regels houdt", wil presentaties en het gaat uitsluitend voorts het verwijt om decoratie. Het is niet de opzet het bestemmingsplan te over schrijden. We willen geen verkoop door Leidse onder- van branche-vreemde artikelen forceren". ment ook geen vrolijke situatie. Men mag daar van mij best een goed lopende zaak drijven, als zich maar Lammers 'broodnijd' voor zijn. Overigens nemers voor de opening van het vcw^overtredin^ varfde^oorlleU belplein benadrukte destijds taris van het Meubelplein. "Wat op ten. 'meeneemmeu De woordvoerder meldt verder ■SfTL™6,": dat de brief van Lammers op het Leiderdorpse gemeentehuis ligt te wachten de meubelplein-ambte- toonzaal is v'S-boden^egïhet'S "verleg beginnen' stemmingsplan letterlijk, de visie van de Leidse ondernemer onder steunend. Kapot Volgens de Leidse woningtex- tiel-handelaar Lammers worden deze verbodsbepalingen met voe ten getreden. Afgaand op adver tenties van deze zaken concludeert hij dat minstens vier van de negen Leiderdorpse meubelboeren zich hieraan bezondigen. "Ik heb de ge meente Leiderdorp gevraagd wat ze ertegen gaat doen". "Er worden zo Leidse belangen geschaad. Ik, en anderen met mij, verkopen dezelfde artikelen op Mijnders meent ook dat dit klei ne aandeel woninginrichtingsarti kelen niet branche-vreemd is en daarom het bestemmingsplan niet overschrijdt. Voorts wijst hij op af spraken, die met de gemeente Lei derdorp zijn gemaakt over de han del en wandel op het Meubelplein. "Wij zitten exact op de lijn die de gemeente nastreeft". De middenstandsorganisatie KNOV zal zich ook met de zaak be zighouden. Of, en wat voor stappen worden genomen kan men daar echter nog niet zeggen. "Wij zullen kijken of de ondernemers in kwes tie in overtreding zijn. Meer zijn we voorlopig niet van plan". zalen mogen vestigen. "Detailhan- ™rden Het echtpaar Van Ingen Schenau, nog maar net eigenaar van 'Het Witte Huis': lantaarnpalen niet sterk genoeg om zijn borden te dragen.... (foto wim Dijkman) Monopoliepositie hotel Oegstgeest verdwijnt Minimaal Een woordvoerder van meubel toonzaal Baalbergen, door Lam mers als één van de boosdoeners aangeduid, erkent zonder meer dat w Mnkivu w VOORSCHOTEN - Bij festiviteiten op het Voorschotense Evenementen- veeï dmirdereT^katie"'lichrLam- pleintje, tussen Treubstraat en Schoolstraat, moet de geluidsinstallatie achterwege blijven of minstens een betere kwaliteit hebben. Dit schrijft een plaatsgenote in een brief aan het gemeentebestuur. s zijn klacht toe. Deze onderne mer maakt zich tevens druk om de ontstane rechtsongelijkheid. "Het blijkt dat als je groot genoeg bent en de gemeente klein genoeg is, dit allemaal kan. In Leiden zou de ge meente binnen de kortste keren bij mij op de stoep staan, wanneer ik mij niet aan de regels houdt. Ieder een moet zich aan de geldende re gels houden", vindt Lammers. De Leidenaar zegt het ergste te er toe zal b;_ vrezen voor de toekomsf'Als dit menten slechts i Leiderdorp grote vormen aan Bij de opening, twee weken geleden, werd een klassiek optreden in de muziektent door gebrekkige versterking niet dat wat het had kunnen zijn, aldus de vrouw. "Als men zo blijft doorgaan, schrikt dat het kopende publiek eerder af dan dat het trekt", aldus de briefschrijfster, die in de brief haar bewondering uitspreekt over de "voortvarendheid waarmee het gemeentebestuur werkt aan het steeds verhogen van de sfeer en de outillage van het centrum". Afsluitend hoopt ze dat "dit blijk van gehoorzaamheid en bewondering m dat Voorschoten de moderne technieken bij evene- het openbaar gebruikt voor zover zij daar een positieve bijdrage aan leveren". Dus: "geen uitvoering die gekenmerkt wordt door neemt, worden wij kapot gecon- oorverdovend lawaai". Maar wél een geluidsversterking voor een presen- curreerd. Dat wordt voor de consu- tatrice. OEGSTGEEST - "Als kleine jon gen kun je beter samenwerken dan dwars gaan liggen", vindt A. van Ingen Schenau (29). Hij is de baas van het enige Oegstgeester hotel, Het Witte Huis, gelegen op twee steenworpen afstand.van het ge meentehuis in het Wilhelmina- park, temidden van veel groen en weinig verkeer. Van Ingen Sche nau heeft het over de komst van een geduchte concurrent, een Bas tionhotel. De eerste paal moet nog worden geslagen maar waarschijn lijk zal het Bastionhotel toch al met Pasen 'onderaan' het viaduct van de A44 aan de Rijnzichtweg de bedden gespreid hebben staan. Het gaat om het tweede exemplaar uit een keten in de groei; het eerste is te zien nabij het Leidse zwem bad De Vliet. De jonge Van Ingen van Sche nau, die Het Witte Huis begin dit jaar van zijn oudèrs overnam, moet horecabedrijf van Oegstgeest wordt in één klap ongedaan ge maakt. Dat had ook de grootmoe der van Van Ingen Schenau, die tachtig jaar geleden Het Witte Huis liet bouwen, zich allemaal anders voorgesteld. Bij de jonge hotelier is echter geen sprake van paniek. Hij vertelt over de vriendelijke, leuke ge sprekken die hij heeft gehad met de Leiderdorpse projectontwikke laar J.S. Verheij, de grote man ach ter de Bastionketen. Een "gentle men's agreement" is reeds bereikt. Zit het Bastionhotel vol en ver schijnen er daar tóch nog reizigers aan de balie dan zal de dienstdoen de receptionist(e) hen attent ma ken op hét alternatief: Het Witte Huis. Van Ingen Schenau is er ech ter als de kippen bij om de heilza me werking van die overeenkomst zélf te relativeren. "Er staat natuur lijk niets zwart op wit", op de nale ving wordt geen controle uitgeoe fend en hij weet maar al te goed dat als er nog een derde Bastionhotel in deze regio uit grónd zal worden gestampt er door Bastionhotels nog maar heel weinig naar Het Wit te Huis zal worden doorverwezen. "Zou ik ook niet doen als ik een keten had". Gelijkwaardig Een beetje laconiek geeft Van In- Geflesteschepen in Katwijks museum Hoe krijgen ze dat ding erin? Dat is de brandende vraag die onge twijfeld opkomt bij eenieder die een scheepje in een fles beziet. Het antwoord op die vraag is de komende weken te krijgen in het Katwijks museum aan de Voor straat in Katwijk aan Zee. Tot 30 augustus is in het voormalige po litiebureau de tentoonstelling 'De visserij geflest' te zien. Ruim 30 visserijschepen in flessen worden er tentoongesteld. Op de expositie worden niet al leen tot in de kleinste details af gewerkte scheepjes in flessen tentoongesteld, de bezoeker krijgt eveneens inzicht in de his torie van het Nederlandse vis sersschip vanaf ongeveer 1800 tot heden. De bouwer van deze scheeps modellen is Bert van der Kruk (44) uit IJmuiden. Van der Kruk is ondanks zijn beroep als trans portregelaar bij Hoogovens geen vreemde op visserijgebied. Hij is geboren in de vissersplaats Sche- veningen en ook zijn huidige woonplaats heeft wat de visserij betreft het een en ander te bie den. De IJmuidenaar bouwt sinds 20 jaar flesseschepen. Zijn voor keur gaat daarbij duidelijk uit naar de visserij in Nederland. Maar zijn liefhebberij blijft niet beperkt tot visserij-modellen al leen. Van der Kruk maakt ook modellen van oceaanstomers en kustvaarders. De IJmuidenaar heeft met zijn hobby ook het Guiness Book of Records ge haald. Zijn scheepje in een fiets- lampje is tot nu toe het kleinste dat ooit is vervaardigd op dat ge bied. Het is niet de eerste tentoon stelling van Van der Kruk. Vorig jaar maakte hij met zijn werk zijn debuut in het visserij museum in Vlaardingen. In die vissersplaats maakte de tentoonstellingscom missie van het Katwijks museum kennis met het werk van de IJ muidenaar. "Toen we de tentoonsteling van Van der Kruk in Vlaardin gen bezochten, dachten wij met een dat zo'n expositie ook leuk zou zijn voor Katwijk", aldus Arie van der Plas, penningmees ter van het museum. Samen met de kunstenaar Bas Haasnoot vormt Van der Plas tevens de 'harde kern' van de tentoonstel lingscommissie van het Katwijks museum, dat drie jaar geleden door prinses Juliana werd ge opend. Een meevaller voor de organi satoren in ^Katwijk was dat zij van het Vlaardingse museum veel medewerking kregen. Zo mogen de Katwijkers gebruik maken van de vitrines en de stel lages van het Vlaardingse mu seum. "Eiaardoor konden ook wij een leuke opstelling maken van het werk van Van der Kruk", ver telt museumvoorzitter C. van Duijvenvoorden. "Als wij die medewerking niet hadden gekre gen, was het een wat soberder expositie geworden". Daarmee geeft Van Duiven voorden aan dat wat de financiën ibetreft er in Katwijk een zuinig beleid moet worden gevoerd. "Het visserijmuseum in Vlaar dingen is een rijksmuseum en zit daardoor wat royaler in het geld dan wij. Het Katwijks museum moet een beroep doen op de ge meente en op de provincie. Wat cle gemeente Katwijk betreft hebben we niet te klagen, maar bij de provincie is het tot nu toe nog niet gelukt om geld los te krijgen". Desondanks is Van Duiven voorden niet ontevreden over wat er in die drie jaar is gepres teerd in het museum. Met 'De museum inmiddels aan de der tiende expositie toe. "Dat is vooral mogelijk dank zij de inzet van de vele vrijwilligers die vrij- Suppoost C. van Wolferen met één ?vel dagelijks voor het museum i n de weer zijn", aldus Van Dui- venvoorden. De voorzitter van het museum verwacht dat de expositie van de flessenschepen van Van der Kruk de komende weken veel bezoekers zal trekken. "Vooral de Katwijker moet de wijze waarop Van der Kruk de ge schiedenis van de visserij laat zien enorm aanspreken. Oudere Katwijkse vissers zullen er veel herkenbaars ontdekken". De expositie 'De visserij ge flest' in het Katwijks museum is van dinsdag tot en met zaterdag dagelijks te bezoeken. De ope ningstijden zijn van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt een gulden. Een begeleidende folder geeft informatie over de wijze waarop Van der Kruk te werk gaat bij zijn modelbouw. Botulisme duikt op in Leiden Hoewel het 'ideaal' weer is voor botulisme, zijn de gemeenten rond Leiden tot op heden gevrij waard gebleven voor deze voor watervogels dodelijke ziekte. Ook in hét waterrijke Warmond is er volgens directeur gemeente werken Kip "gelukkig" nog geen botulisme geconstateerd. In Leiden zelf daarentegen is het wél mis. Zeker negentien eenden zijn al het slachtoffer ge worden van de bacterie-ziekte die elk jaar weer veel slachtoffers maakt onder eenden, vissen en andere watervogels. Botulisme ontstaat het erg warm is en vooral in ver vuild en ondiep water dat arm aan zuurstof is. Er vormt zich dan een giftige stof, het zoge naamde toxine, waaruit botulis me bacteriën ontstaan. Deze bac teriën tasten bij vissen en water vogels het zenuwstelsel aan waardoor bij de dieren verlam mingsverschijnselen optreden. De vissen en vogels komen uit eindelijk door verdrinking of verstikking om het leven. Vooral de Haarlemmertrek vaart in Leiden blijkt elk jaar weer een broedplaats voor de bacterie die botulisme veroor zaakt. Het water is er ondiep en zeer verontreinigd. De Leidse dierenbescherming heeft intus sen met vijfentwintig gevallen van botulisme te maken gekre gen. Negentien eenden waren reeds dood. Deze zijn verwijderd om verdere besmetting te voor komen. Zes nog levende eenden zijn naar het dierenasiel gebracht waar ze na de nodige verzorging en het toedienen van medicijnen weer op de been zijn geholpen. De zes eenden zijn inmiddels weer in de vrije natuur uitgezet. De telefoon heeft, volgens de dierenbescherming, de afgelo pen weken roodgloeiend gestaan over wat te doen bjj botulisme. Het belangrijkste advies dat men kan geven is om de watervogels niet te voederen, de wateren schoon te houden (geen afval er in werpen) en om bij het consta teren van verlammingsverschijn selen bij dieren de dierenbe scherming te waarschuwen. De dieren worden dan onmiddellijk opgehaald en krijgen medicijnen toegediend. Heel belangrijk is ook dat de met botulisme besmette beesten worden opgehaald. Botulisme verspreidt zich namelijk zeer snel via de besmette kadavers. Alle kadavers moeten daarom door de gemeentereiniging wor den opgehaald. Voor nog leven de slachtoffers van het botulisme kan men bellen naar de dieren bescherming. Het telefoonnum mer is: 071-897892. i kader Lakenfeesten, 20-22.30 i De Burcht - Rembrandtfestival, met muziek en vuurwerk, afsluiting Laken feesten, 20-23.30 uur. Kijkhuis. Vrouwenkerkkoorstraat Film 'Dr. Zhivago', 20 uur. Leidse Rechtswinkel, Ketelboetersteeg 10 - Spreekuur afdeling klachtenbureau 18.30-20.30 uur, tel. 130775. WOENSDAG 12.30-13 t 72 gen Schenau toe dat de plek waar zijn rivaal komt te zitten "een mooie stek" is. Strategisch gezien beter dan die van Het Witte Huis. Aan de andere kant: de prijzen van Het Witte Huis liggen op hetzelfde peil als die van het Bastionhotel "en dat betekent dus dat de men sen voor hetzelfde geld aan de rijksweg of in de bossen kunnen slapen; ik zou het wel weten". Nee, Van Ingen Schenau is niet van zijn stuk gebracht door de Bas- tionberichten, al blijft hij het "ver velend" vinden dat hij zulke be richten uit de krant moet lezen. Zijn bezorgdheid betreft veeleer de opstelling van de gemeente. Heel kort samengevat komt het hierop neer: Van Ingen Schenau hoopt maar dat hij met zijn hotel van twintig kamers op een gelijkwaar dige behandeling mag rekenen, ook al is het Bastionhotel twee keer zo groot. "Het Witte Huis staat hier al tachtig jaar". Hamvraag: "Loopt de gemeente net zo hard voor Het Witte Huis als voor het Bastionhotel?". Een heel belangrij ke vraag voor Van Ingen Schenau, want hij staat op het punt om zijn hotel uit te breiden en hier en daar te verbouwen. Zowel de zaal- als de restaurantcapaciteit moet worden uitgebreid. Van Ingen Schenau wijst erop dat het wellicht in zijn nadeel zou kunnen zijn "dat de gemeente be lang heeft bij het Bastionhotel. In verband met de verkoop van de grond". En zelfheeft Van Ingen Schenau voor verbetering vatbare relaties met de gemeente. Hij vertelt over de twee borden die de weg naar zijn hotel aangeven en over zijn wens om het parkeerterrein uit te breiden. Twee borden had Van Ingen Schenau al laten maken, maar van het ophangen daarvan kwam ruim een jaar niets terecht. "Het is om je dood te lachen maar de lantaarnpa len in Oegstgeest bleken niet sterk genoeg om zo'n last te dragen. Be lachelijk, in heel Nederland is dat nooit een probleem, wel in Oegst geest.. Uiteindelijk is gekozen voor een constructie waarbij de lan taarnpalen als het ware dwars door de borden heen werden gestoken. Dat was steviger. Maar ook duur der, natuurlijk". Het parkeerterrein. Van Ingen Schenau wilde het zoals gezegd uitbreiden, legde zijn wens voor aan een ambtenaar waarop deze ongeveer als volgt heeft gerea geerd: "Mijnheer Van Ingen Sche nau, dat kan nu niet meer, dat had u tachtig jaar geleden moeten be denken". De hotelier hoopt nu maar dat het met het bord dat hij vlakbij de afrit van de A44 wil plaatsen alle maal wat soepeler verloopt. "Ik wil dat passanten, als ze de rijksweg afkomen, een eerlijke keus krijgen: het Bastionhotel of Het Witte Huis. Het Bastionbord en dat van mij moeten even zichtbaar zijn. Des noods gaan we aan dezelfde paal hangen". Blijft toch het probleem van de strategisch slechtere ligging van Het Witte Huis. Een eerlijke keus, prima natuurlijk, maar welke ver moeide reiziger heeft 's avonds nog zin in een speurtocht naar een ho tel als een ander hotel op zichtbare afstand zijn aanwezigheid ver raadt? Even is Van Ingen Schenau stil. Dan: "Ik ken gewoon de sterke punten van Het Witte Huis. Het Bastionhotel heeft geen restaurant, geen zalen. Ik heb wel een restau rant, een biljartzaal en gewone za len. Misschien dat er met tourope rators en het Bastionhotel iets zal worden geregeld. Halfpension. Dus daar slapen en hier eten". Hij vervolgt: "Wij hebben mo menteel een gemiddelde bedbezet- ting van 45 procent, da's hoger dan het gemiddelde in Leiden. Het Wit te Huis is altijd nogal moeilijk te vinden geweest maar het bestaat al tachtig jaar". Stadsbouwhuis, Langegracht Spreekuur verkeersveiligheid, spraak en informatie tel. 254802, mw. Van Polanen. Bureau voor Rechtshulp, Herengracht 50 - Spreekuur, 13.30-16.30 uur voor juri dische hulp, tel. 123942. Wassenaar Renbaan Duindigt, Waalsdorperlaan 29 - 'Dag van het paard' met draveryen, de monstraties en rennen, 12-19 uur. DEN HAAG/LEIDEN - De Haagse rechtbank heeft vanmorgen een 39-jarige Leidenaar veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf waarvan zes voorwaardelijk. De man heeft twee anderen aangezet om, onder dreiging haar huis in brand te steken, een Hillegomse fa milie 70.000 gulden afhandig te ma ken. Het tweetal had overigens, eenmaal bij de bewuste familie thuis, van zijn plannen afgezien. Voorts had de Leidenaar illegaal een vuurwapen in huis gehad en was hem telastegelegd te zijn door gereden na twee geparkeerd staan de auto's te hebben geramd. Hij zou enkele dagen hierna bij de Leidse politie aangifte hebben ge daan van het feit dat hij zelf zou zijn aangereden door een automo bilist die op zijn beurt was doorge reden zonder zich bekend te ma ken. Tegen de man was achttien maanden gevangenisstraf geëist. Overigens ontkende de voorma lige Leidse aannemer de uitlok king tot brandstichting in alle toonaarden. Het was waar dat hij meende nog 70.000 gulden van de bewuste Hillegomse familie tegoed te hebben, maar die informatie had hij aan zeer veel mensen verteld, hield hij de rechtbank voor. De in middels failliete aannnemer sugge reerde dat anderen hierdoor op een idee zouden zijn gebracht om bij de Hillegomse familie de kwitantie te innen. Overigens was de 70.000 gulden die de Leidenaar nog meen de tegoed te hebben enkele dagen ervoor door een arbitragecommis sie in de bouw teniet gedaan. De man had de werkzaamheden aan de woning niet tot volle tevreden heid uitgevoerd en bovendien veel te laat opgeleverd. DEN HAAG/LEIDEN - De Haagse rechtbank heeft vanmorgen een 20-jarige Leidenaar veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf waarvan zes voorwaardelijk. De man was volgens de officier van justitie betrokken geweest bij zo'n 50 diefstallen. Tegen hem was tien maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk geëist. Tenlastegelegd waren de Leide naar twee inbraken, een in een pand aan de Groenesteeg en een in de kantine van LDWS aan de Voor- schoterweg. Uit het pand aan de Groenesteeg werd een elektrische, schrijfmachine ontvreemd en in de kantine van de voetbalclub werden de geluidsapparatuur en 25 pakken koffie buitgemaakt. De Leidenaar heeft in 1984 en 1985 deel hebben uitgemaakt van een bende die de Leidse politie veel last heeft bezorgd. BOTSING - Twee fietsers zijn gis teravond op elkaar gebotst op de Leiderdorpse Ruigekade. De ene fietser, een 46-jarige Alphenaar, lette eventjes niet goed op, kwam op de verkeerde weghelft terecht en botste tegen een hem tegemoet komende fietser uit Hazerswoude. De Alphenaar moest met een ge broken pols naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden worden overgebracht, de andere fietser mankeerde niets. LEIDSCH -£k DAGBLAD GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t'm vrijdag tussen 18.00 - 19.30 uur. telefoon 071-123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 12.00-13.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 13.00 uur alsnog bij u bezorgd. Kantoor Lelden: 071-144941 maandag t/m vrijdag van 08.00- 18.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2