Verse boontjes een delicatesse Roken: een verrassende bezigheid Robot melkt koeien Diepvriesprodukt langzaam ontdooien Ga ook eens op de Mexicaanse toer Vegetarische keuken is niet saai Ananissimo ontdoet ananas van harde schil Elektronica op de boerderij Franse koffie PAGINA 12 eten en drinken DINSDAG 15 JULI 1986 Zuivel zelf maken Bij de Wereldbibliotheek ver scheen van de hand van de Vla ming Jac Lambrechts het boek Zuivel Zelf Maken. Een handlei ding voor het zelf maken van pro- dukten als yoghurt, kefir, geite kaas, kruidenkaas en acidophilus- melk. Dat laatste is een melkpro- dukt met een zacht zure smaak en een aroma als botermelk, dat ge maakt wordt van steriele melk waarin men een bacteriestam van de lactobacillus acidophilus heeft ontwikkeld. De schrijver van het boek is landbouwscheikundig ingenieur. Weet dus waar hij over schrijft. Maar het nadeel is dat het boek he lemaal is toegeschreven op de Bel gische markt. Veel Nederlandse ontwikkelingen zijn hem onge merkt gepasseerd, zoals het feit dat wij niet meer spreken over de schijf van vijf, als het om de voe dingswaardenschijf gaat, maar over de schijf van vier. Misschien dus niet zo handig om het boek onbewerkt ook in Neder land uit te geven. Het gaat in de winkel in elk geval 35 gulden kos ten. De vegetarische keuken schijnt maar niet los te kunnen komen van een beeldvorming die vooral in saaiheid uitblinkt. Vegetarische kookboeken hebben bijna per defi nitie een vormgeving en een aanpak die de geur van geitewollen sokken al bij voorbaat overbodig maakt. Nu ja, er zijn uitzonderin gen. Vegetarisch Fijnproeven van Fon Zwart is bijvoorbeeld zo'n uit zondering. Maar neem nu het on langs bij Elsevier verschenen Ba siskookboek Moeder Aarde. Het boek ziet er niet uit met tekenin getjes die iedere functionaliteit missen en louter dienen als tek stonderbreking. Inhoudelijk echter geeft datzelf de basiskookboek Moeder Aarde heel wat meer voldoening. Terecht heeft het de titel basiskookboek, omdat het de vegetarische keuken niet alleen in ruim duizend recep ten alle eer aan doet, maar daar naast ook nog veel voedingsleer en technieken. De Unibox Exclusive is Weer proe ve van design-bekwaamheid van de ontwerpers van Curver. Het krat-achtige karakter is nu hele maal verdwenen en de bak kan zo in de kamer worden geparkeerd als planten- of lectuurbak. U mag er natuurlijk ook met de barbecue de drankflessen in parkeren tussen de blokjes ijs, want ook daar is hij ge knipt voor. Leverbaar in de kleuren wit, grijs, rood, beige en bruin voor de ad viesprijs van f 16,95. het in smaak toch nog altijd van de i Boontjes zijn mede door in spanningen van de fyne hore ca, aan een soort come-back bezig, terwijl ze toch niet echt zijn weggeweest. Boontjes worden anders klaargemaakt, korter gekookt en anders ge presenteerd. Maar bovenal moeten boontjes vers zijn en als het kan doppen we onze ei gen boontjes het liefst zelf. Goed, het is even klussen, maar verse doperwtjes of tuin- boontjes die je zelf uit de peul haalt, winnen het van blik. Bonen zijn weer in met als koplo pers peultjes, tuinbonen en kas- snijbonen. Tuinbonen zijn jaren lang versleten voor burgerlijk maar wie ze nu op tafel zet, doet ineens mee. Vooral in het begin van het seizoen zijn boontjes een luxueuze primeurgroente. Zomergroente Boontjes rekent men tot de peul vruchten en dat is weer een verza melnaam voor de groente die groeit van vlinderbloemige plan ten. Erwten en bonen, de twee hoofdgroepen, vonden hun oor sprong in een grijs verleden. Bo nen zijn wellicht de oudste door de mens gekweekte groente. Bonen vindt men in verschillende vor men: de 'hele' boontjes, waarbij men de onrijpe peul met de zaden eet, de zaden van de rijpe peulen als erwten en tuinbonen of de za den in gedroogde toestand (bruine, suit blik witte, zwarte bonen). Er verdwij nen nogal wat peulvruchten, met Verse peulvruchten zijn echte zomergroenten. Men eet ze warm met vlees en (nieuwe) aardappel tjes of in een omelet. Koud kan men de boontjes (bijvoorbeeld de dag erna) verwerken in frisse zo merse salades. Dan nog even terug naar de tuinboon. Dat is de nog niet volgroeide vrucht van de wik ke, een dikke peul. Let er bij aan koop op dat ze niet slap zijn en ze moeten minstens drie goed ont wikkelde bonen bevatten. Als kruiden gebruikt men er pe terselie en natuurlijk bonekruid bij. Tuinbonen worden thuis ge dopt en een kwartiertje gekookt in water met zout. Een heerlijk re cept: giet de kort gekookte boon tjes af en roer er een bekertje (zure) room en 'vlokjes' Gorgonzola door heen. Als de saus op dikte is fijnge hakte kruiden er doorheen roeren. Eten met niei licht vlees als kip of lam. Peultjes Peulljes, tot slot, zijn wel de meest geliefde onder de peul vruchten. In de Culinaire Encyclo pedie staat terecht vermeld, dat de in Nederland gekweekte peultjes uitmunten in kwaliteit. Let erop dat ze vers (ze knisperen dan als asperges) mooi groen en stevig zijn. Ze moeten worden afgehaald (het draadje van de zijkant met een mesje aftrekken) en worden ge kookt in water met weinig zout ge durende vijf minuten. Even afgie ten en glanzen met een klontje bo ter. Let erop dat ze knapperig blij ven. Ze gaan heerlijk samen met verse bospeen. "ö"ö"ö"ö"ö"B"ö"ö"öT5"ö'ö"5"ö '0 Laat u verse ananas ook vaak liggen vanwege dat vervelende schillen? Er zijn er meer met die wrevel. Vooral in Italië blijkbaar. V/ant daar komt de Ananissimo van daan. Een handig snijapparaat dat in een keer de ananas van de harde schillen de kern ontdoet. Het schijfjes of stukjes snijden is dan nog slechts een eenvoudig klusje. Het apparaatje werkt optimaal bij ananassen in de A- en B-klasse, maar ook de kleinere C's verwerkt hij nog aardig. Westland Import in het Zuidhollandse Poeldijk impor teert het handige apparaat voor de Benelux. De prijs ligt rond de der tig gulden. Vroeger was roken vooral een ma nier van conserveren. De hammen in de schoorsteen, de vis, het werd zo met rook doordrongen dat het jaren goed kon blijven. Dat roken gebeurde dan ook altijd in combi natie met het pekelen, het zouten. En niet alleen vlees, wild of vis werd gerookt, ook kaas onderging dat lot. Roken tegenwoordig is vooral gericht op de smaak. Het is een cu linaire bezigheid die verrassende resultaten geeft. Industrieel roken gebeurt bijvoorbeeld bij Lou Snoek in Volendam in een lange rij rookovens, waar op de grond een berg houtsnippers smeult. Koud roken "is het roken waarbij de tem peratuur niet tot de 50 graden mag komen. Belangrijk bij vis die niet te vet is of erg snel gaar. Warm ro ken vraagt een temperatuur tot zo'n 85 graden. Wat die industrie doet is aardig, en een lekkere ge rookte paling is natuurlijk een deli catesse van de eerste orde. Maar met name de smulpapen onder de visliefhebbers hebben ook die techniek ontdekt. Een weekeinde op een camping aan het IJssel- meer, even onder de Afsluitdijk en het duurt een week voordat de rook uit alle kleren getrokken is. Op die typische visserscampings is het roken zelfs populairder dan de barbecue. Experimenteren Een beetje aardige rookpot is er bijvoorbeeld van Albatros voor rond de 75 gulden. Dat is dan een verstelbare ronde kookoven, waar in zowel langere vis (aal) als kleine re vis in gerookt kan worden. Gerookt wordt meestal met rookmot. Bij veel van die zakjes is de afkomst vrij onbestendig en dat is jammer, want de ware liefhebber zal graag beuke- of eikehout willen hebben. Waarom roken leuk is om zelf te doen? Er kan eindeloos mee geëx perimenteerd worden. De vis tevo ren al dan niet zouten, maakt een wereld van verschil in het eindpro- dukt. De toevoeging van kruiden aan het hout, of aan vlees of vis, zorgt voor smaakverrassingen en bovendien, het is een verrassende bezigheid. Onvoorspelbaar ook in het begin. Dozen Er zijn de rooktonnen in de han del maar ook rookdozen. Die laat ste hebben het voordeel dat ze uit te bouwen zijn met een voorstuk tot koudrokers. Bovendien kun nen ze zowel in de keuken op het gas als in de tuin op een eigen brander worden gebruikt. Wel een stuk duurder dan die eerder ge noemde tonnetjes. Wie tot aanschaf van een rooko- ventje wil overgaan doet er goed aan om zich breed te oriënteren en vooral tevoren de eisen te stellen. Als het alleen om het roken van makreel gaat, voldoet een oventje van nog geen vijf tientjes van Alba tros prima. Maar wie van plan is meer dan alleen vis te roken, die" komt toch al snel bij de wat duur dere rookdozen terecht. En omdat een gerookt stuk lamsvlees of ham ook de nodige omvang heeft, komt zo'n uitgave al snel op rond de 200 gulden. Gezond is het roken natuurlijk niet. In rook zit de kankerverwek kende stof benzopyreen en daarom zal er niet mate van gegeten moe ten worden. In de industrie wordt soms gewerkt met speciale filters die de schadelijke stoffen al uit de rook halen, maar die wel de smaak makers hun werk laten doen. B.O.g 0.0. Probleemloze blikopener Heeft u ook zo'n hekel aan het ope nen van blikken? Je ene hand ver krampt door het vastklemmen van de handgrepen van de opener, van de andere forceer je het duimge- wricht in de pogingen het snijwiel door het blik te laten ploegen en minstens drie keer klettert het te behandelen blikje op het aanrecht of, bij het kamperen, in het zand. Zyliss, de Zwitserse bedenker van keukenhulpen, belooft ons dat dit lijden definitief verleden tijd is. U zet de opener op het blik, drukt op een knop en hij zit klemvast zo dat u geen kracht meer hoeft te ge bruiken om het blik open te krij gen. Moeiteloos draait u de opener het blik rond en zelfs bij hoekige blikken neemt hij feilloos de boch ten, mochten wij in een korte prak tijktest constateren. De adviesprijs van dit pronkstuk in de keukenla is 22,50. Moeilijk is het klaarmaken van Mexicaans eten beslist niet en je kunt er veel kanten mee uit; van een maaltijd die staat in de maag" tot kleine hapjes. (fotoGPDi Al een paar jaar spookt een melkrobot rond door Wagenin- gen en andere plaatsen waar landbouwkundig onderzoek wordt verricht. Wetenschap en techniek gaan al tientallen ja ren innig samen om steeds meer mensenwerk op boerde rij en tuinderij te vervangen door slimme apparatuur. Vroe ger maakten veel handen licht werk. Tot die handen voor de gemiddelde boer onbetaalbaar werden. In plaats daarvan kwa men er machines. Die kosten ook geld, maar komen in de praktijk toch voordeliger uit. Zo kent men op het melkveehou derijbedrijf alweer geruime tijd de krachtvoerautomaat. Die geeft el ke koe de portie brokjes die haar toekomt volgens de inzichten van de boer. Niet meer en niet minder, hoe vaak de koe zich ook bij de au tomaat aandient. Deze rantsoene ring wordt per computer geregeld. De computer herkent elke koe aan de code die zij in een halsband meedraagt. Het is een van de vindingen die de boer werk besparen. In 1950 moest hij nog ruim driehonderd manuren per jaar aan elke koe be steden, inclusief het produceren van voeder. Proefmodellen Tegenwoordig is die hoeveelheid werk aanzienlijk teruggebracht. Op de boerderij waar alle omstan digheden meezitten al tot vijftig manuren. Het aantal melkkoeien per boerderij is sinds 1950 echter vijf keer zo gToot geworden en de melkproduktie per bedrijf is thans het zevenvoudige van die in 1950. Het melken kost veel tijd, twee maal per dag. Melkmachines ma ken het fiiogelijk, dat één persoon enkele koeien tegelijk melkt. Maar Het is Frans maar het komt uit De nemarken. Bodum heeft zich de Franse manier van koffiemaken ei gengemaakt en brengt nu de Ca- féière in een mooie strakke Scandi navische vormgeving. Het systeem is uiterst eenvoudig. Gemalen kof fie onder in de pot, kokend opgie ten en voor het uitschenken met de zeef het koffiedik naar beneden drukken. Het resultaat een pittige koffie. De bistro Coffeemakers zijn in drie maten te koop: van drie kopjes (adviesprijs ƒ44,50) tot 12 kopjes (adviesprijs 89,50) en in vyf kleu- ook dat vindt men nog niet goed genoeg. Vandaar dat gepiekerd wordt over een robot die de boer dat karwei uit handen kan nemen. Er wordt op verscheidene plaatsen gesleuteld aan proefmodellen. En kele melkmachinefabrikanten zijn ermee bezig. Bovendien werkt een aantal ondernemingen op het ge bied van elektronica en de bouw van landbouwwerktuigen samen met het Wageningse onderzoeksin stituut IMAG aan zo'n robot. Metalen mannetje Een vroeg prototype was al eens op de televisie. Het bleek geen me talen mannetje dat zich met een knipperlicht op het hoofd op rol letjes naar de koe begeeft. De tv- kijker zag een kast vol draadjes die een toestel bestuurde waarmee het melkapparaat op de uier van een koe werd aangesloten. De robot moet dat vier of vijf keer per dag gaan doen, wat de melkproduktie zal verhogen. Al experimenterend blijkt dat de omgaan met een levend wezen vol mens moeilijk is te vervangen. Het nukken als een koe. Toch schijnt er valt niet mee een machine te leren schot in de zaak te zitten. Het vak- Landbouw RAI, de grote tweejaar lijkse landbouwwerktuigenbeurs in Amsterdam. blad Boerderij meldde dat in 1988 een melkrobot als publiekstrekker zal worden gepresenteerd op de Een moderne huishouding is ondenkbaar zonder koelkast. Trouwens, de hele voedsel voorziening zou op losse schroeven komen te staan als er niet zou kunnen worden ge koeld en ingevroren. Voor zo wat alle levensmiddelen die bewaard moeten worden is het nu eenmaal nodig ze koel, don ker en droog te bewaren. Toch is koelen geen echte conser veringsmethode, zoals bijvoor beeld inmaken of drogen, en zoals diepvriezen. Van conserveren kun nen we namelijk alleen spreken, als bederf onmogelijk is gemaakt. Bii koelen is dat niet het geval: het bederf wordt alleen vertraagd, of tijdelijk tot stilstand gebracht. De bacteriën die al in de voedingsmid delen zitten voordat ze koud wor den bewaard, kunnen zich niet ont wikkelen bij temperaturen bene den 5 graden Celsius. Maar dood gaan ze niet Twee systemen Voor koelkasten bestaan er twee systemen, het absorptie- en het compressorsysteem. Dat eerste wordt eigenlijk alleen maar toege past voor koelkasten die in cara vans en kampeerauto's zijn ge plaatst. In de huishouding, en in het restaurantbedrijf, werken alle koelkasten volgens de compressie methode. Die berust op het ver schijnsel, dat voor het verdampen van vloeistof warmte nodig is. Als we transpireren verdampt het vocht en koelen we zelf af. In een koelkast wordt gebruik gemaakt van een koelmedium, freon, ofwel organische koolwaterstofverbin dingen. Een pomp zuigt de damp hiervan op en perst die samen tot het vloeistof wordt. Dat freon heeft de eigenschap dat het by een lage druk en temperatuur verdampt en daarbij warmte aan de omgeving onttrekt. Als die omgeving de bin nenkant van een koelkast is, zullen de daarin bewaarde spullen dus koud worden. Warmte De samengeperste, gecompri meerde damp kan pas vloeistof worden als de er als het ware in 'opgeslagen' warmte wordt afge voerd. Dat gebeurt aan de achter kant van de koelkast, in de conden sor. Daarom is het daar altijd warm - de koelkast produceert een hele boel warmte. Het vloeisbare koel medium wordt door de pomp naar de verdamper gevoerd (een lange, gebogen buis die zigzag door uw koelkast loopt, de compressor r door. Diepvriezer Een diepvriezer werkt eigenlijk net zo. Alleen is de bereikte tempe ratuur veel lager. In een koelkast is de temperatuur meestal zo rond de 5 a 6 graden, in een diepvriezer' mag de temperatuur nooit boven de min 18 graden komen. De le vensmiddelen kunnen dan zo'n 2 tot 3 maanden worden bewaard. Op zo'n vriezer staan drie sterren. Sommige oudere koelkasten heb ben een vriesvak waarin het maar min 12 graden wordt, aangeduid door twee sterren. Daarin kan veel minder lang worden bewaard. Wanneer we thuis iets bij 18 graden onder nul, is dat be paald nog geen diepvriezen. Indus trieel gebeurt dat bij temperaturen tot wel 45 graden onder nul. Het is duidelijk dat dit bij die extreem la ge temperatuur veel sneller gaat. Het effect daarvan is, dat de ijs kristallen die ontstaan heel klein blijven. Grotere ijskristallen ont staan bij langzamer invriezen, bij minder lage temperaturen dus. En die grote kristallen stoten de cel- wanden van het vlees of de groente stuk. De structuur van het voe dingsmiddel verandert dus nogal ingrijpend, en dat is goed te proe- Er is nog een tweede effect: bij langzaam bevriezen scheiden de zouten, eiwitten en vetten zich af van het water. Als het voedings middel daarna wordt ontdooid, vloeien ze weg. Bij echt snel diep vriezen hebben die voedings- en smaakmiddelen niet de gelegen heid zich van het water af te schei den. Na ontdooien zal blijken dat geur en smaak nauwelijks te on derscheiden zijn van het verse pro- dukt. Niet te snel Ontdooien van produkten die in de diepvrieskast of -kist werden bewaard, moet vooral nooit te snel gebeuren. Het beste is daarom dit proces in de koelkast te laten plaatsvinden in een periode die 8, 16 of wel 24 uur kan duren. Alleen dan krijgen de ontdooiende ijs kristallen de gelegenheid opgeno men te worden in de normale cel structuur van het vlees of de groen te. En dat komt, zoals we zagen, niet alleen de smaak, maar ook de voedingswaarde ten goede. Bij te snel ontdooien vloeit veel vocht weg, met daarin opgelost allerlei nuttige en aangename voedings- en smaakstoffen. Mexico-voetbal is voorbij, dat is nog geen reden om niet wat Mexi caanse warmte op onze dis te bren gen. Per slot van rekening hebben wij al tientallen jaren de Indonesi sche en Chinese keuken in het hart gesloten, eten wij pizza's of het pa tat is en tracteren ons zelfs soms op een avondje Grieks eten. Als het aan de firma Boas uit Zoetermeer ligt voegen wij nu aan ons smaken- palet de Mexicaanse keuken toe. Het leuke van deze Middename- rikaanse keuken is dat je er zowel prima terecht kunt voor kleine hapjes als voor een stevige maal tijd die staat in je maag. Het mak kelijkste is natuurlijk om dit uit te proberen in een van de Mexicaanse restaurantjes die her en der in het land verschijnen maar u kunt na tuurlijk ook de stoute schoenen aantrekken en zelf wat in de keu ken gaan experimenteren. Een aar dig begin zijn dan bijvoorbeeld de taco's, tot schelp gevouwen mais- pannekoekjes, gevuld met een ge kruid gehaktmengsel. Alle ingrediënten zijn te koop van het merk Casa Fiesta, dat zich in ons land wil ontwikkelen tot de Conimex van het Mexicaanse ko ken, zodat u er wat dat betreft geen buil aan kunt vallen. Een eerste voorzichtig experiment leert, dat het aan de hand van de ge bruiksaanwijzing op de verpak king mogelijk is zonder culinaire ongelukken tot een smakelijk re sultaat te komen, waarvan de krui derij herinneringen oproepen aan de inmiddels alom bekende chili Wilt u een keer wat uitgebreider eten probeer dan eens een tostado uit, een creatie die u niet moet ver warren met dat Italiaanse kaasbo terhammetje de tosti. Een familie lid van my beging deze fout een keer in Mexico. In plaats van twee kaasboterhammetjes kreeg hij twee tortilla's ruim belegd met bruine bonen. Sinds die dag weet hij dat de Tostado ook wel de Me xicaanse hongerdoder wordt ge noemd. Om dit recept klaar te maken voor vier personen heeft u nodig: een blik tortilla's (de Mexicaanse maispannekoekjes), anderhalf zak je Tacokruiden, drie blikken a 450 gram Mexicaanse gebakken bonen (deze zijn ook te vervangen door bruine bonen), een pot Tacosaus, 600 gram gehakt (vooral niet te vet), 1,5 dl water, fijngesneden sla, blokjes tomaat en geraspte kaas. Bak de tortilla's één voor één in olie tot ze knapperig zijn. Braad het gehakt los. Giet het overtollig vet af. Voeg de taco-kruiden en het water toe. Goed roeren en aan de kook brengen. Op laag vuur 15 20 minuten zonder deksel laten sud deren totdat overtollig vocht ver dampt is. Af en toe roeren. Leg nu de tortilla's een paar mi nuten in een voorverwarmde oven (180 gr,C). Verwarm de bonen in een pan. Beleg nu de tortilla's met de warme bonen, het gehaktmeng sel, fyngesneden sla, de tomaat en de geraspte kaas. Als kroon op het werk een scheutje tacosaus.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 12