Space shuttle krijgt een klein Europees broertje Achtergrond Hermes moet over tien jaar de lucht in Z.-Afrika splijtzwam in Thatchers partij Achtergrond Onbevoegd priester in Schagen DINSDAG 15 JULI 1986 PAGINA 11 Eind juni besloot de Eu ropese ruimtevaartorga nisatie ESA definitief tot 'adoptie' over te gaan van het Franse project Her mes. Hermes is een ruim tevliegtuig dat, net als de Amerikaanse shuttle, met raketten buiten de dampkring kan worden gebracht, daar een tijdje kan blijven om vervol gens weer als een gewoon vliegtuig ergens op een landingsbaan te landen. In 1995-'96 moet dat voor het eerst gaan gebeuren. door Ben Apeldoorn Het idee van een Europese 'Spa ce Shuttle' stamt min of meer al uit de jaren zestig en ontstond in Frankrijk. Dit land streeft al heel lang naar een positie in de ruim tevaart die het zo onafhankelijk mogelijk maakt van de gevestig de naties op dat gebied. Frank rijk heeft al heel veel ervaring opgedaan in de ruimtevaart; geen enkel land heeft zo ingrij pend met de bemande ruimte vaartprogramma's van Rusland en Amerika meegedaan als juist Frankrijk en dat blijkt misschien nog wel het beste uit het feit dat de Franse astronauten Jean- Loup Chrétien ,en Patrick Bau- dry mee mochten vliegen in de Russische Sojoez en de Ameri kaanse Space Shuttle. Mede omdat Frankrijk voor de jaren tachtig en negentig een groot aantal lanceringen had ge pland, ontstond de behoefte aan een eigen ruimtependel dat aan de technische en wetenschappe lijke eisen van een klein ruimte station voldeed. De eerste ont werpen van het ruimtevliegtuig werden al in 1978 gemaakt. De naam werd: Hermes, genoemd naar de watervlugge bode van de goden uit de oude mythologie (door de Romeinen ook wel Mer- curius genoemd). Frankrijk is bovendien een heel belangrijk lid van de ESA en brengt het Hermes-project nu eigenlijk min of meer als een multinationaal programma onder ESA-vlag. Hermes is ook in Duitsland nogal aangeslagen; Duitse indus triële kandidaat-deelnemers heb ben hun regering gevraagd 30 procent van de totaalkosten van Hermes te willen fourneren, wat de Duitse belastingbetalers een slordige anderhalf miljard Mark zou gaan kosten en voor Duits land meteen een sleutelrol bij dit project zou betekenen. Hermes is een vliegtuigje dat niet op eigen kracht in de ruimte kan komen. Net als bij de Space Shuttle zijn daar geweldige stuwraketten voor nodig en die heeft ESA op dit moment nog niet. De huidige by de ESA in ge bruik zijnde Arianeraketten zijn voor een dergelijke krachttoer eenvoudigweg te licht. Daarom is momenteel de Ariane-5, die de krachtigste van alle Ariane-ty- pen moet worden, in ontwerp. Het Ariane-5-systeem heeft wel iets weg van het Space Shuttle systeem alleen het meest in het oog lopende verschil is wel dat Hermes op de Ariane-5-raket zit terwijl de Space Shuttle naast de enorme externe brandstoftank 'hangt'. Kleiner Ariane-5 en Hermes samen zijn in afmetingen ook een stuk klei ner dan de shuttle-combinatie en dat komt vooral omdat in het laadruim van de shuttle echt om vangrijke en zware apparaten mee omhoog konden worden ge bracht. Hermes zelf zou, met zijn lengte van achttien meter, groot ste hoogte van zes meter en span wijdte van de deltavormige vleu gels van ruim tien meter, nage noeg passen in het laadruim van de Space Shuttle. Toch biedt de Hermes-cockpit ruimte aan vier mensen terwijl voor speciale ex perimenten nog twee specialis ten mee kunnen. Het laadruim achter de cockpit is vijf meter lang en drie meter in doorsnede; er kan een last van maximaal 4500 kilo in worden meegenomen. Net als bij de Spa ce Shuttle heeft dat laadruim twee gebogen deuren die, een maal in de ruimte, geheel ge opend kunnen worden. Hermes weegt leeg bijna twaalf ton en bij de start bijna zeventien ton; de Ariane-5-raket kan Hermes met een maximale last in het laad ruim in een 400 kilometer hoge baan om de Aarde brengen. Hoewel Hermes een stuk klei ner is dan de Space Shuttle en dus minder 'leeftocht' voor astro nauten kan meenemen, kan hij met een vierkoppige bemanning toch maximaal een maand in de ruimte blijven. De belangrijkste taken van Hermes zijn wel de be- voorradings- en onderhoud- sexpedities naar het toekomstige Columbus, het Europese deel van het ruimtestation (Space Station) en het naar beneden en naar boven brengen van mensen, voedsel, apparatuur en allerlei onderdelen. Columbus zal aan het eind van de jaren negentig ook zelfstandig moeten kunnen De Nederlandse inbreng bestaat uit het ontwikkelen van de robotarm HERA, waarmee allerlei apparatuur in de laadruimte van Hermes kan worden gemanoeuvreerd. (foto Fokker) functioneren zowel gekoppeld aan het ruimtestation als 'vrij' vliegend. Hermes gaat dus een soort pendeldienst verzorgen tussen twee stations: de Aarde en Space Station (Columbus). Maar behal ve als pendel zal het ruimtevlieg tuig ook gebruikt moeten kun nen worden als tijdelijk bemand mini-station en. als wetenschap pelijke observatiepost, bijvoor beeld met een eventueel geheel geautomatiseerde ruimtetele scoop in het laadruim. Robotarm Nederland, ook lid van de ESA, zal hoogstwaarschijnlijk voor vijf procent in het Hermes- project deelnemen en die bijdra ge bestaat voornamelijk uit de ontwikkeling, de bouw en het testen van een robotarm waar mee het laadruim van Hermes zal worden uitgerust. De Hermes robotarm, kortweg HERA gehe ten, is met zijn lengte van negen meter kleiner en lichter dan de Canadese robotarm van de Ame rikaanse Space Shuttle maar toch kan in uiterste gevallen nog gemanoeuvreerd worden met sa tellieten die op Aarde zo'n vijf tien ton zouden wegen. Het manipuleren met een der gelijke arm in de gewichtloze ruimte is een buitengewoon in gewikkelde zaak want er geldt al tijd actie reactie en zodra je in de ruimte ergens aan trekt of te gen duwt geraakt het hele sys teem waar je op zit in beweging. Computergestuurde systemen, zoals bij HERA zal worden ont wikkeld, moeten er nu voor zor gen dat er ongestoord getrokken, gehesen of geduwd kan worden zonder het risico dat het hele vaartuig allerlei onverwachte be wegingen begint te maken. Het HERA-project, dat thans bij Fokker in Amsterdam ont wikkeld wordt, moet zowel met de hand bediend kunnen worden alsook geheel zelfstandig kun nen werken; zelfs de ingewik keldste handelingen mogen geen problemen opleveren. Naast Fokker zijn ook enkele universi teiten, Stork, TNO en het Natio naal Lucht- en Ruimtevaartlabo ratorium (NLR) bij de HERA- ontwikkeling betrokken. Meningsverschillen Overigens zijn de laatste tijd wat meningsverschillen opgetre den tussen ESA en NASA over hoe Columbus in de toekomst nu precies gebruikt moet gaan wor den. Het probleem spitst zich toe op het feit dat NASA liever de nadruk legt op zuiver biologisch onderzoek in Columbus terwijl ESA de module toch ook graag zou willen gebruiken voor na tuurkundig onderzoek aan mate rialen en vloeistoffen onder ge- wichtsloze omstandigheden. „Wy hebben vernomen dat be langrijke NASA-functionarissen de mening hebben uitgesproken dat Europa maar niet al te veel in de melk te brokkelen moet gaan krijgen in het ruimtestation en woorden van gelijke strekking hebben we onlangs nog op pa pier gezien", vertolkte een Euro pese industriële woordvoerder de bezwaren van enkele Europe se landen, „Hoe kan men van ons nu investeringen van miljarden verwachten als Amerika nu al aanstalten maakt om onze be moeienissen te bemoeilijken". En die problemen moeten maar gauw worden opgelost want stel je voor dat straks een ploeg Europese astronauten, zo juist met Hermes aangekomen bij de voordeur van het ruimte station, verontwaardigd naar be neden roept: „Verdraaid, ze heb ben er weer een ander slot in ge zet". LONDEN - Premier Thatcher keerde gisteren na een kort bezoek aan Canada, terug naar Londen, waar ze een conservatieve partij aantrof die van boven tot onder verdeeld is over de houding van 'de leider' ten aanzien van sancties tegen Zuid-Afrika. Kamerleden spreken van de ernstigste partijcri sis sinds het economische debacle van 1981. door Lia van Bekhoven Traditiegetrouw spreekt de con servatieve of Torie-partij naar bui ten toe met één stem. De partij van orde en gezag keert zich slechts van de leider af als die de partij zelf geweld dreigt aan te doen. Een toe nemend aantal conservatieven meent dat het sluimerend conflict binnen de Gemenebestlanden over een Zuid-Afrika-boycot de partij eenheid op de tocht zét. Unaniem wordt premier That cher aangewezen als de hoofd schuldige. Met haar rigide 'geen sancties'-houding die eerder nog geprezen werd als karakteristieke vastberadenheid, zou ze nu te ver zijn gegaan. De vrees in de Torie- gelederen is dat de premier geen kant meer op kan als ze vroeg of laat een gematigde vorm van boy cot-actie zal moeten slikken. En een vernederende afgang van de premier kan gelijk staan aan een vernederende afgang voor de con servatieve partij. Vandaar dat op Cranley Onslow, voorzitter van de meest invloedrijke 'back-bench'- groep, druk wordt uitgeoefend om de premier vandaag nog te vertel len hoe gesplitst de zaken er in de partij voorstaan. De meer traditionele conserva tieve kamerleden, zoals de als 'duif gebrandmerkte Edward Heath bevestigde zondag dat de spanningen in de partij groter zijn dan tijdens de Rhodesië-boycotcri- sis. Kruistocht Uit het havikenkamp had minis ter Brittan zich al eerder uitgespro ken voor economische sancties te gen het apartheidsregime. Conser vatief oud-minister Francis Pym verklaarde tegelijkertijd tegenover de pers de indruk te hebben dat de meerderheid in de regering het on eens is met het standpunt van de IJzeren Maagd. Thatchers korte bezoek aan Ca nada, dat meer weg had van èen kruistocht tegen sancties, maakte geen indruk. Aan de andere kant van het water gooide het slechts olie op het vuur. De Canadese pre mier Brian Mulroney verklaarde ten afscheid dat Canada als lid van de Gemenebest bereid is om, als het moet alleen, economische strafmaatregelen te treffen tegen Zuid-Afrika. Er zijn maar weinig Britse politi ci die heil verwachten van het be zoek dat de minister van buiten landse zaken Geoffrey Howe in zijn capaciteit als voorzitter van de EG aan de Afrikaanse frontlynsta- ten bracht. Voor de tweede ronde, waarin Howe Botha ontmoet, zijn de verwachtingen zo mogelijk nog Howe: lege handen lager. Howe wil de komende dagen de premier overtuigen dat hij, wil zijn missie enige kans van slagen hebben, niet met lege handen in Pretoria kan aankomen. Volgens de minister hebben onderhande lingen met Botha slechts zin als hij met sancties kan dreigen in geval de besprekingen mislukken. Howe weet zich hierin gesteund door de EG, zyn collega's en de meeste kopstukken uit de conservatieve partij. Hij zal er bij mevrouw That cher op aandringen dat zonder die stok achter de deur de Gemene bestconferentie, die eind deze maand in Londen wordt gehou den, jammerlijk zal mislukken. Geruststelling Ondanks de geruststellingen van Thatcher zelf dat een splitsing van de Gemenebest ondenkbaar is, zijn de meeste conservatieven hier niet langer zo zeker van. De geisoleerde positie van de Britse premier steekt het schrilst af tegen de eens gezindheid die praktisch alle 49 Gemenebestlanden ten toon weten te spreiden. De indruk die de pre mier wekt het morele patent te hebben op Zuid-Afrika („sancties zijn immoreel en niet effectief'), is menig Afrikaans leider in het ver keerde keelgat geschoten. Wie is premier Thatcher om Nelson Man dela, de Anglicaanse kerk, bis schop Tutu, het Congres van de Verenigde Staten en anderen die sancties voorstaan 'immoreel' te noemen, hoort men de Gemene best zich afvragen. Wanneer heeft de Britse premier zich zo verwant gevoeld met hon ger en armoe in Afrika dat ze dat nu opgeeft als een van de redenen geen sancties te willen? Ze heeft zich nooit om het Brandt-rapport bekommerd en reist liever de tech nologische wonderen in de Ver enigde Staten af dan voet te zetten in Afrika waar ze nog nooit ge weest is. Haar overtuiging dat Zuid-Afrika al heel wat hervormin gen heeft doorgevoerd en dat sanc ties die vooruitgang slechts zullen blokkeren, doen evenmin weinig goed. Afstel Uit protest tegen haar houding hebben vyf Afrikaanse landen zich reeds teruggetrokken van de Ge menebest-spelen die over ander halve week in Edinburgh begin nen. Maleisië aarzelt en India, het grootste Gemenebestland, heeft het vertrek van haar ploeg uitge steld. De vrees in Schotland is dat van uitstel afstel komt. De vrees in Londen is dat de Gemenebest-spe len een nare voorbode kunnen zyn van wat de Gemenebest-bijeen komst over twee weken in Londen te wachten staat. President Kaunda van Zambia herhaalde zondag zyn dreigement uit de Gemenebest te stappen. „Ik bid tot God dat mevrouw Thatcher luisteren zal naar wat de rest van de wereld te zeggen heeft", aldus de president, die eraan toevoegde het steeds moeilijker te vinden naast iemand te zitten die er pre mier Thatchers meningen over Zuid-Afrika op na houdt. Inmiddels haalt premier That cher - typerend misschien - de schouders op. Downing Street 10 liet gisteravond weten berichten over splitsingen in de Gemenebest niet serieus te nemen en geen re den te zien de missie van minister Howe naar zuidelijk Afrika als 'mislukt' te beschouwen. In Schagen heeft bijna twee jaar lang een pastorale medewer ker (niet gewijd) voluit priester- werk gedaan. De man - huisge noot van de pastoor - leidde eu charistievieringen, diende de sa cramenten toe aan zieken en stervenden en voltrok huwelij ken. De 'priester' Jozef Lucas werd, naar secretaris M. J. de Groot van het bisdom Haarlem mee deelde, ontmaskerd toen hij zich te intensief met de organisatie van de Schager parochie ging be moeien. Hij stond bekend als cis terciënzer monnik - een oude Franse orde - en assisteerde de pastoor niet alleen maar verving hem ook. Waarschijnlijk is hij ook actief geweest in Juliana- dorp, de vorige standplaats van de Schager pastoor. De pastoor kon nog niet wor den gehoord omdat hij kortgele den scheepsaalmoezenier is ge worden bij de marine en nu op vakantie is. En 'priester' Lucas zelf is sinds de ontdekking spoorloos; hij zou met vakantie naar Spanje zijn vertrokken. De gelovigen van Schagen hebben van het bisdom een brief gekregen waarin het bedrog uit de doeken wordt gedaan. Woordvoerder De Groot sprak van een 'zeer pijnlijke situatie'. Huwelijken en sacramentsbedie ningen waarbij onbevoegden op treden zijn, naar kerkelijk recht, ongeldig. Maar de rooms-katho- lieke kerkleer biedt daarnaast de mogelijkheid om onbevoegd ge geven sacramenten en onbe voegd gesloten huwelijken te 'sa- Het was voor het eerst in Ne derland dat een pastoraal werker zich uitgaf voor priester en gis zodanig handelde. Gastendag in Amster dam Het congres voor reizende evangelisten in Amsterdam ont ving gisteren een aantal gasten. Aan de uitnodiging gaven 400 mensen uit diverse kerkelijke richtingen gehoor. Omdat Ne derland gastland is van 'Amster dam 86', mochten zij op kosten van de organisatie een kijkje ach ter de schermen nemen. Gastspreker was onder ande ren de gereformeerde zendings man professor dr. J. Verkuyl. "Nederlandse kerken", zei hij, "denken by evangelisatie aan strijd tegen onrechtvaardigheid. Evangelisten zijn vaak alleen ge richt op verkondiging van de christelijke boodschap. De ker ken lopen het gevaar het evange lisatie-aspect te verwaarlozen, terwijl de evangelisten te weinig oog hebben voor sociale on rechtvaardigheid. In dat opzicht moeten wij van elkaar leren". Dr. Walter Smyth, voorzitter van het congres, deelde mee, dat de Nederlandse 'kerkleiders' geen uitnodiging hadden gekre gen voor het hele congres omdat dit uitsluitend is bedoeld voor rondreizende evangelisten. Dat had enkelen bevreemd. - Eugène Poppe, medewerker van het Instituut voor Evangeli satie in Doorn, leidde een van de vele studiebijeenkomsten van het congres. Doel van evangeli satie-actie, zei hij, is niet het win nen van zieltjes maar het maken van discipelen. "Nederlandse christenen besteden na een actie meestal te weinig aandacht aan de begeleiding van mensen. Ze stoppen al hun energie in de voorbereidingen en de actief zelf. Maar juist die nazorg is zo be langrijk". Poppe erkende, dat methodes per cultuur kunnen verschillen. Toch zijn er algemene principes voor evangelisatie. Bijvoorbeeld de medewerking van de Heilige Geest. Ook zijn persoonlijke rela ties erg belangrijk; tachtig pro cent van de niet-kerkelijken die naar een bijeenkomst van Billy Graham komen is daartoe uitge nodigd door vrienden, vertelde Poppe. In de toespraken op het con gres wordt er steeds de nadruk op gelegd, dat de evangelisten aan de bijbel het hoogste gezag moeten toekennen. Maar, zei Sa muel Libert, voorzitter van de Evangelische Baptistenconven tie in Argentinië, er direct bij: verstandelijk aanvaarden is niet genoeg. Hij riep de evangelisten op tot de levensstijl van de kerk hervormers, die voor hun leven geen andere autoriteit aanvaard den dan de Heilige Schrift. Van zichzelf vertelde Libert, dat zyn prediking 25 jaar geleden ingrijpend was veranderd nadat hij Graham had horen uitroepen: 'predik de bijbel'. "Vroeger le ken mijn preken op mijn stu deerkamer: boordevol boeken". Nü zijn voor hem alle theologi sche studieboeken onderge schikt aan de bijbel". Geen Visum. Voorzitter dr. H. J. Kouwenhoven van de gere formeerde synode krijgt geen vi sum voor Zuid-Afrika, waar hij in september de synode van de 'Nederduits Gereformeerde Sen- dingskerk' zou willen bijwonen. De autoriteiten in Pretoria deel den hem slechts mee, dat zijn aanvrage 'niet succesvol' was ge bleken. Argumenten voor de weigering worden niet genoemd. Wereldgodsdiensten In Madrid, Toledo en Sala manca hielden vertegenwoordi gers uit jodendom, christendom en islam een vijfdaags congres over 'culturele en religieuze ont moetingen tussen joden, christe nen en moslims, lessen uit het verleden'. Organisator was de In ternationale Raad van Christe nen en Joden. Er waren 230 deel nemers, van wie vijftien uit Ne derland. De moslim-hoogleraar Hasan Askari merkte op, dat godsdien stige verschillen ons leren "on szelf niet te verheffen zodat wij zouden denken als God te zijn". "Religieuze gesprekken geven beter inzicht in de eigen identi teit, waardoor de eigen traditie kan worden verrijkt". In de pauselijke universiteit in Salamanca werd in werkgroepen de yraag besproken welke moge lijkheden er,zijn voor interreli gieuze ontmoetingen tussen de drie godsdiensten. Daarbij bleek, dat er sprake is van angst zodra joden, christenen en islamieten elkaar echt ontmoeten. Daarom moeten eerst vooroordelen ver dwijnen. Indringende gesprekken voer den de deelnemers over het evenwicht tussen geloof en actie. Duidelijk werd, dat dit in de be trokken wereldgodsdiensten een buitengewoon moeilijke zaak is. Er komt een commissie waarin vrouwen uit de drie godsdien sten gaan nadenken over 'vrouw en religie'. Binnenkort zullen joodse, christelijke en islamiti sche vrouwen daarover een af zonderlijk congres houden. Volgend jaar juli is de confe rentie van de Internationale Raad van Christenen en Joden in Zwitserland. Dan worden de re sultaten gewogen van de bestrij ding van anti-joodse uitingen in catechese en schoolboeken over de hele wereld. Hervormde Kerk: aangeno men naar Asperen D. Verboom Daarle; toegelaten tot de evange liebediening P. F. Bouter, Pa- pendrecht; beroepbaar mevrouw C. J. Furnee, Woubrugge, M. A. Kuyt, Lisse, en J. J. Verhaar, Sliedrecht. Gereformeerde Ker ken Vrijgemaakt: aangenomen naar Zevenbergen kandidaat A. H. van der Velden Kampen. Een artistieke impressie van Hermes in een baan om de aarde.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11