PORT D T Sprinters redden langdradig NK Basketbalstunt van Argentijnen Record Mellaard na passen en meten Verschoor verkast naar Langeleegte Voortbestaan 'onderonsje' commonwealth is in gevaar Facette snel in 58e derby Nationale records voor Cooman en De Kom op 100 meter MAANDAG 14 JULI PAGINA 9 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD De Amerikaan Charles Smith ziet de weg naar de basket geblokkeerd door drie Argentijnen. De van Pittsburgh afkomstige 208cm-lange Smith werd weliswaar topscorer voor de Olympisch kampioen, maar kon niet verhinderen dat zijn ploeg bij het WK verrassend verloor van Argentinië (foto AP) OVIEDO - Argentinië is de stryd in de halve finales van het wereld kampioenschap basketbal gestart met een daverende verrassing. On der oorverdovende toejuichingen van het Spaanse publiek klopten de Argentijnen gisteravond in Oviedo de veelvoudig Olympisch kampioen de Verenigde Staten: 74- LONDEN (ANP) - Het voortbe staan van de gemenebestspelen is in ernstig gevaar. Zaterdag beslo ten de Afrikaanse landen Kenia en Tanzania geen ploeg af te vaardi gen naar Edinburgh, waar op 24 ju li het dertiende onderonsje van de commonwealth zal beginnen. Ke nia en Tanzania zullen niet de laat ste landen zijn, die zich terugtrek ken. De verwachting bestaat, dat Zambia, Botswana, Zimbabwe, Bangladesh en Guyana zich soli dair met de vier zullen verklaren. Het besluit van de Keniase presi dent Daniel Arap Moi vormde voor de geselecteerde atletent een heuse verrassing. De ploegleiding was druk bezig alle atleten in uniform te steken en met voorbereidingen voor de oversteek. Kenia zou met 45 atleten de op een na grootste ploeg uit Afrika naar de Schotse hoofdstad afvaardigen. Alleen Nigeria overtrof de Kenia- nen. De reden voor Arap Moi's be sluit lag in de hardnekkige weige ring van Engelands premier That cher economische sancties te tref fen tegen Zuid-Afrika. Bovendien had de president bezwaar tegen de aanwezigheid van twee van origine Zuidafrikaanse atleten in de Engel se ploeg. Hij doelde daarmee op loopster Zola Budd en zwemster Annette Cowley. Budd trok zich zaterdag onmiddellijk terug uit de ploeg. Zij weigerde zich als politie ke speelbal te laten misbruiken. 70. Canada, dat zich evenals Argen tinië ten koste van Nederland kwa lificeerde, leed een pijnlijke neder laag tegen Italïe (89-86). De voorronden waren voor de VS en Argentinië geheel verschil lend verlopen. Waar Argentinië hard moest vechten en onder meer Nederland pas in de verlenging versloeg, walsten de Noordameri kanen met gemak over hun tegen standers. Vier jaar geleden in Co lombia sneuvelden de Amerikanen pas in de finale tegen de Sowjet- Unie, en dan nog met een verschil van één punt: 94-95. Tegen Argen tinië kwamen de Amerikanen niet in de wedstrijd. Volgens coach Lu- te Olson, afkomstig van Arizona, was er geen verschil in kwaliteit tussen Argentinië en zijn ploeg: „Het publiek stond als één man achter de Argentijnen. Dat is de enige verklaring voor onze neder laag". Hij probeerde zijn mening te sta ven met een verwijzing naar het aantal benutte vrije worpen: slechts veertien van de dertig. In de breedte waren de Amerikanen inderdaad niet eens zo slecht, met zeventien en dertien punten van respectievelijk Charles Smith (Pittsburgh) en David Robinson (Navy). Maar de echte topspelers ontbraken. Die bleven liever thuis om hun kansen op een profcon tract niet te verspelen of om hun techniek bij te schaven in de zo mercompetities. De wereldkam pioenschappen tellen voor de Amerikanen niet echt mee, alleen voor de Olympische titel willen de 'amateurs' zich de benen uit het lijf lopen. De Argentijnse winst is daarom echter nog niet minder verrassend. In groep A kan Brazilië de mees te concurrentie verwachten van het gastland. De Brazilianen ver sloegen Cuba met ruim verschil (99-83 na een 53-37 ruststand), ter wijl Spanje geen moeite had met Israel: 94-65. Bij de pauze leidden de Spanjaarden in Barcelona al met 48-34. De Sowjet-Unie bleef ongeslagen door een overwinning op Griekenland (105-93 na 59-46 halverwege).Joegoslavië tenslotte maakte in Oviedo korte metten met China: 106-82 (60-45). Ahmed de Kom rechts) gaat als eerste over de finish op de 100 meter in een Leeuwenburgh, Sam Monsél en Paul Dijkstra van links naar rechts) volgen Nederlandse recordtijd i WASSENAAR (ANP) - De En gelsejockey Bryan Rouse heeft gisteren op renbaan Duindigt de 58e Derby der driejarigen gewonnen met het paard Miss Facette. De winnende combi natie, die de eerste prijs op streek van 55.000 gulden, had driekwart lengte voorsprong op Kevin Davies met Boxber ger Apollo. De Engelsman John Ives werd met Hillesha- ger Lady derde. Miss Facette, die haar kandi datuur voor de klassieker der klassiekers al nadrukkelijk had gesteld, vertrok voor de 2400 meter lange Derby uiteindelijk als favoriet. De merrie maakte dat ook duidelijk waar. Miss Facette hield het kruit droog en kwam in de slotfase onweer staanbaar naar voren. Tweede favoriet Boxberger Apollo, mo gelijk iets te laconiek gereden, vormde geen serieuze bedrei ging meer. De sterk verbeterde, door de Engelsman John Ives getrainde Hilleshager Lady, werd vrij verrassend derde. AMSTERDAM - De sprinters heb ben de Nederlandse atletiekkam- pioenschappen gered. Het langdra dige evenement, dat zaterdag zo sfeerloos was begonnen, werd gis termiddag op de valreep opge fleurd met twee nationale records op de 100 meter. Voor het eigen Amsterdamse publiek liep Ach- med de Kom in het sportpark Ook- meer de nationale toptijd van Henk Brouwer uit de recordboe ken, maar zijn 10,49 stelt in interna tionaal opzicht helemaal niets voor. Dat geldt niet voor de 11.15 waar mee Nelli Cooman op de 100 meter haar rivale Els Vader voor de vier de keer in successie versloeg en als recordhoudster (11,17) onttroonde. Haar eerste nationale record op een buitenbaan begroette Cooman met de opmerking: "Het kind is ge boren na een bevalling die niet zo zwaar is geweest" en leverde haar, pal boven Vader, een vijfde plaats op de Europese en een elfde plaats op de wereldranglijst op. Els Vader, die in Amsterdam over de 100 meterfinale vijfhon derdste seconden langer deed dan Cooman, resten nog twee records (200 en 400 meter) waarvan er za terdag één leek te sneuvelen. Met haar winnende 22,55 op de 200 me ter bewees Vader niet alleen in bla- LEIDEN - John Verschoor speelt met ingang van het komende seizoen bij de nieuwbakken eredivisionist Veendam. Zaterdagavond werden de partijen het eens over een éénjarig contract. De Leidse voetballer wordt door zijn oude club Haarlem voor een "zacht" prijsje uitge leend aan de formatie uit het noorden, die zonder laatste verdediger kwam te zitten toen Karei Hiddink de voorkeur gaf aan zijn werkkring in Doetinchem. Veendam moest naarstig op zoek naar een vervanger en stuit te op Verschoor, die door de komst van Mar tin Haar min of meer overbodig was gewor den bij Haarlem. "Waarom Haar is aangetrokken", vraagt Verschoor zich af, "weet ik nog steeds niet. Ik heb dit seizoen juist uitstekend gedraaid als laatste man, iedereen was tevreden over mij. Ook'de trainer, Van Doorneveld, had weinig op mij aan te merken, hij vond alleen dat ik meer leiding moest geven. Ik vond van niet, want Haarlem heeft met voetballers als Balm en Metgod juist mannen die de zaak kunnen regelen. Dan hoef ik mijn mond toch niet meer open te trekken". Dat deed Verschoor overigens wel met het bestuur van Haarlem voor zijn neus, toen de contracten voor het komende seizoen werden doorgenomen. "Toen ben ik om bepaalde za ken kwaad geworden. Dat hebben ze mij ken nelijk niet in dank afgenomen, want ze heb ben mij geen strobreed in de weg gelegd en Martin Haar aangetrokken. Die krijgt bij Haarlem twee keer zoveel als ik". Verschoor zelf gaat er door zijn 'transfer' naar de Langeleegte, het stadion dat zowat iedere eredivisievoetballer verafschuwt, niet op achteruit. "Daarom heb ik ook toege hapt", legt de 30-jarige bloemenhandelaar uit. "De club heeft voor mij ideale omstan digheden geschapen. Ik blijf gewoon in Lei den wonen en reis op vrijdag voor de wed strijd naar Veendam. Naar de uitwedstrijden mag ik in principe met eigen vervoer. Ik be grijp dat het voor de club zelf niet ideaal is, want ik train maar één keer met de groep mee. Ik heb er wel vrede mee. Voor de door de weekse trainingen zoek ik nog een club. Ik ben van plan om UVS (naast LFC was Ver schoor ook bij die club in het verleden actief) te bellen. Dat is toch wel de meest serieuze vereniging uit Leiden. Lijkt me trouwens gei nig om weer de trainen met een paar van de oude gasten". John Verschoor beseft dat de voetbalver huizing naar het verre noorden een sprong in het diepe is. 'Tk moet afwachten of die rege ling met het op en neer reizen bevalt. Trou wens, zo lang duurt de reis Leiden-Veendam niet. Twee uurtjes, daar gaat een mens niet dood van. Qua voetbal verwacht ik ook niet het hoogste, maar ik ga er niet direct van uit dat ik degradatievoetbal moet spelen". kende vorm te verkeren, maar deze toptijd had de AVR-atlete ook een recordverbetering opgeleverd als de rugwind niet tot 3,3 meter per seconde was aangewakkerd. De tweestrijd tussen Cooman en Vader, die nu nog uitsluitend op de baan wordt uitgevochten, blijft ui termate boeiend. Ondanks de nog altijd voorspelbare winst van Coo man op de korte en van Vader op de verlengde sprint, is het vooral interessant om te zien hoe de ver schillen tussen de nationale sprint toppers steeds kleiner worden. Het verschil tussen Cooman en Vader op de 100 meter onstaat bij het verlaten van de startblokken. "Nelli is misschien wel de beste startster ter wereld", beseft Vader, die tegenwoordig tientallen trai ningsstarts per week maakt. Speci fieke trainingsarbeid die volgens de 27-jarige fysio-therapeute wel degelijk lonend is. "Er zit duidelijk verbetering in mijn start. Het is nu vooral nog een mentale kwestie. Als ik tegen Nelli loop, ben ik steeds overgeconcentreerd en als ik zie dat zij weer eerder weg is dan ik verkramp ik". Scherper Dat was gistermiddag niet het geval in de series van de 100 meter toen Vader, bevrijd van Cooman, soepel uit de startblokken schoot en haar nationale record nagenoeg evenaarde (11,18). Dat record ging er anderhalf uur later dus wel aan en werd scherper gesteld door een dolgelukkige Cooman die opmer kelijk genoeg in het tweede deel van de finalerace versnelde. "Nu iedereen heeft gezien hoe goed mijn laatste stuk was, wil ik nooit meer het gezeur horen dat die 100 meter voor mij te lang zou zijn", glunderde de houdster van het nog altijd officieuze wereldrecord op de 60 meter indoor. De progressie die Cooman boekt op de 100 meter (vorig jaar werd zij bij afwezigheid van Vader nog na tionaal kampioen in een tijd van 11,39) is het gevolg van een gewij zigde trainingsaanpak. Sinds het EK-indoor heeft de Rotterdamse veel aan krachttraining gedaan en haar loopafstanden verlengd. Daar plukt zij ook op de 200 me ter, tot voor kort een eindeloze lij densweg voor de Europese indoor- kampioene, de vruchten van. Vol gens haar echtgenoot en begelei der Hans Fiere stelt Cooman zich nu heel anders op een 200 meter in dan een jaar geleden. "Uit angst om moe te worden, begon ze altijd veel te langzaam en liep dan een achterstand op die in de tweede honderd meter nooit meer was goed te maken. Nu benadert ze de 200 meter alsof het om een afstand van 150 meter gaat. Die loopt ze voluit en die laatste 50 meter gaan dan meestal vanzelf'. Dat was zaterdag ook het geval bij Achmed de Kom die op het laat-, ste rechte eind genoeg wind ving om het record van Henk Brouwer (20,95) te verbeteren. Maar de 20.88 van de Amsterdammer vond geen genade by de jury omdat de rug- wind 2,1 in plaats van de toelaatba- ZEILEN - In de spectaculaire ope ningswedstrijd van het skütsjesi- len op het Pikmeer bij Grouw heeft Meindert de Groot van de Zuid westhoek zaterdag een royale over winning behaald. Hij finishte ruim voor een uit de middenmoot opge rukte Lodewijk Meeter van Hui- zum. Op de derde plaats eindigde de kampioen van vorig jaar Keim- pe van der Meulen van Woudsend. Sneu verliep de strijd voor de plaatselijke favoriet Joop Mink. Hij raakte betrokken bij verschil lende aanvaringen en moest na een protest van Hattum Hoekstra de strijd staken. re 2,0 meter per seconde zou heb ben bedragen. "En daar word je na tuurlijk helemaal zeeziek van", vond de blessuregevoelige De Kom naderhand. 'Regelen' Dat zijn clubgenoten niets voor hem hadden willen 'regelen', erger de De Kom dus mateloos. Zijn wraak kwam een dag later toen hij met een te verwaarlozen hoeveel heid rugwind Henk Brouwer het zeven jaar oude record op de 100 meter afhandig maakte. Opmerke lijk was het dat De Kom in zijn re cordrace Chris Leeuwenburgh ruimschoots voorbleef. De in Ame rika studerende polsstokhoog springer had aangekondigd dat hij dit seizoen het nationale sprintre cord scherper zou stellen. "Een op merking waarmee hij mij tot het ui terste heeft gemotiveerd", was De Kom zijn opponent dankbaar. "Toen daar nog dat akkefietje van gistermiddag bijkwam, raakte ik zo geprikkeld dat ik zeker wist dat ik vandaag het 100 meterrecord zou verbeteren. Ik heb vanochtend dan ook tegen mij vriendin gezegd dat ik ze allemaal de vernieling in zou lopen". JAAP VISSER AMSTERDAM - Er was heel wat rekenwerk voor nodig, maar uit eindelijk mocht Emiel Mellaard zich gistermiddag toch Nederlands recordhouder noemen. Bij zijn der de poging overbrugde de 20-jarige verspringer een afstand van 7,99 meter en plofte precies één centi meter verder in de zandbak dan Henk Visser dertig jaar geleden in Boekarest had gedaan. De vreugdesprongen die de jeug dige atleet uit Spijkenisse vervol gens maakte, leken in eerste in stantie evenwel misplaatst, want bij de aanloop van zijn record- sprong zou de wind hem teveel steun in de rug hebben gegeven. Maar na wat passen en meten bleek het windvoordeel slechts 1,4 meter per seconde te hebben be dragen. Behalve de windsnelheid werd ook de sprong van Mellaard gecorrigeerd en wel tot 7,98 meter. Zijn benadering van het oudste Nederlandse atletiekrecord stem de Mellaard vreugdevol. "Vooral omdat deze sprong in technisch opzicht nog lang niet perfect was. Ik sprong eigenlijk veel te hoog wat het gevolg was van een slechte afzet". Mellaard beseft dat 'het afzetten' nog zeer veel trainingsarbeid vergt alvorens hij kan gaan denken aan presteren op internationaal niveau. "Op dit moment is eigenlijk alleen mijn basissnelheid echt in orde". Edine van Heezik constateerde gistermiddag dat het haar nog juist aan basissnelheid ontbreekt. Na haar winnende sprong van 6 meter 49, waarmee de Amsterdamse slechts één centimeter verwijderd bleef van de limiet voor het EK in Stuttgart (eind augustus), kondig de zij aan in de komende weken bijna uitsluitend te gaan werken aan het opvoeren van haar snel heid. "Tenminste", zo voegde zij daar aan toe, "Als de KNAU niet moeilijk gaat doen over mijn uit zending naar het EK. Anders zal ik nog een paar wedstrijdjes in het buitenland moeten uitzoeken om te proberen die limiet alsnog te ha len". Hans Koeleman is daar in elk ge val toe gedwongen nu hij bij de na tionale titelstrijd op de 3000 meter steeple ruim vier seconden moest toegeven op de EK-limiet (8.32,00). Maar daar toonde de naar Amerika uitgeweken geschiedenisstudent zich zaterdag nauwelijks teleurge steld over. De afstandloper die twee jaar geleden nog nationale faam verwierf met-zijn verbeten en mislukte aanvallen op de limiet voor de Spelen van Los Angeles, wil nog slechts "ontspannen hard lopen". Voor Koeleman telde in Amsterdam louter de winst in de titelstrijd. "Daar ben ik tevreden mee en aan die limiet heb ik geen moment gedacht". Dat zal morgen wel anders zijn wanneer hij zich in Nice in een sterk internationaal deelnemersveld mag manifesteren. Behalve Koeleman komen in de Zuidfranse stad in elk geval ook Nelli Cooman, Els Vader, Elly van Hulst, die in Amsterdam bij gebrek aan tegenstand weer een gave hat trick scoorde met titels op de 800, 1500 en 3000 meter en Marjan Olie slager in actie. Overigens ontbrak Olijslager net als de 800 meterloper Rob Drup- pers (kuitblessure), 5000 meterlo per Cor Lambregts (achillespees- blessure) en verspringer Frans Maas (blessure aan de hamstrings) in het Amsterdamse deelnemers veld. De 24-jarige hordenloopster bezocht de titelstrijd 'in burger'. "Omdat ik geen enkel risico wil nemen en liever in Nice loop dan in Amsterdam, want die nationale ti tel zegt mij niet zoveel", verklaarde de juist van een liesblessure gene zen Bredase, die in Amsterdam werd onttroond door zevenkamp- ster Tineke Hidding. Een heel andere mening is dis cuswerper en kogelstoter Erik de Bruin toegedaan: "Ik gun die titels aan niemand anders". De gespier de medaillekandidaat voor Stutt gart kampt met een lastige blessu re die hij vorige week maandag tij dens de training heeft opgelopen. Bij het bankdrukken scheurde De Bruin een spier in zijn borst, maar dat kon hem er niet van weerhou den op het NK zijn zesde dubbel (discus en kogel) in de wacht te sle pen. De Bruin, die onlangs in Hengelo internationale faam verwierf door met de discus de Tsjechische we reldkampioen Imrich Bugar te ver slaan, heeft zijn blessure vorige week intensief op Papendal laten behandelen en zal ook deze week op het nationale sportcentrum doorbrengen. Op advies van bondsarts Peter Vergouwen hield De Bruin zijn op treden in Amsterdam tot een mini mum beperkt. Gisteren had de 23- jarige geschiedenisstudent aan één stoot (18,51) genoeg om zijn titel bij het kogelstoten te prolongeren. Een dag eerder had hij zich na twee worpen met de discus (63.84 en 65.10 meter) by de jury afgemeld. JAAP VISSER

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9