Geweld Ulster blijft beperkt Canada vóór sancties Zuid-Afrika controleert de scholen Nixon op bezoek in het Kremlin Ierse marsen: 194 mensen gewond Meisje yan 16 in VS ter dood veroordeeld Thatcher doof voor pleidooi Mulroney 'Honduras permanente basis voor Amerikaanse militairen' MAANDAG 14 JULI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 MOSKOU (AP) - Amerikaanse we tenschappers hebben voor het eerst westerse meetstations in een gebied voor Russische kernproe ven aangebracht. In het woeste heuvelland van het afgelegen Ka- zachstan werd een tiental seismi sche meetapparaten geïnstalleerd. Thomas Cochran, een geleerde die is verbonden aan de Ameri kaanse Defensieraad voor Natuur lijke Rijkdommen, zei gisteren in een interview dat zijn groep van Russische zijde veel steun had ge- Amerikaanse meetstations in Russisch testgebied een verdere ijking van de appara tuur. Door het project, dat ook voor ziet in Russische controle in het Amerikaanse testgebied in Neva da, hebben westerse wetenschap pers voor het eerst toegang gekre- enigde Staten te gaan. Cochran vertelde dat seismolo gen en geologen van de Universi- gronds, waardoor interferentie van de wind en zelfs bewegende b4 men mogelijk is. De Amerikanen zijn van plan om gevoeliger apparatuur naar de Sowjet-Unie te brengen en die in 100 meter diepe kuilen te installe ren. De instrumenten zullen wor den geykt op de plaatselijke geolo gische omstandigheden, waardoor teit van Californië seismometers de meting preciezer wordt. Ook bewijzen dat controle op een ver bod op kernproeven mogelijk is. De Amerikanen hebben echter geen toezegging gekregen om een kernproef ook daadwerkelijk te mogen registreren, als het door de LONDEN Tijdens gewelddadige bijeenkomsten in Noord-Ierland werden het afgelo- femoratoriumop^kèrnpfoeven op pen weekeinde 194 mensen gewond, de meesten onder de politie. De RUC, de Noordierse 6 augustus is afgelopen politie, zei in totaal 281 plastic kogels te hebben afgevuurd. Dit was aanleiding voor de kregen voor het project, dat moet gen tot het Russische testgebied en voor het eerst een meetstation op Russisch grondgebied mogen in stalleren. 'We mogen wel tot na 6 augustus minister van Noordierse zaken, Tom King, de relatieve kalmte van het afgelopen week- ^n niet'wehurfpro^ven end te prijzen. Waarnemers, politie en demon stranten hadden veel erger ver wacht. Maar de Noordierse politie vermeed een regelrechte veldslag tussen de protestantse en katholie ke demonstranten in Portadown door de traditionele Oraiyemars om te leiden. door Lia van Bekhoven Sinds de Nederlandse koning Willem in 1690 bij de Slag van de Boyne de katholieken versloeg, wordt die overwinning door de protestantse gemeenschap ieder proeven mogen JPSHWSS5BW registreren of niet.' Hij zei dat de woont, vertelde dat de Russische tions slechts tijdelijk zijn, omdat ze jet-Unie misschien zo'n 25 meetsta- Het project wordt uitgevoerd krachtens een akkoord tussen de Defensieraad en de Russische Aca demie van Wetenschappen. De voorzitter van de Defensieraad, Adrian Dewind, die een weten schappelijk congres in Moskou bij- hadden aangebracht op drie plek ken in het testgebied in Kazach- stan. De meetstations zijn op een onderlinge afstand van 400 kilome ter opgesteld, waardoor het lastig is om van het ene station naar het andere te komen. Cochran zei dat de natuurkundige Jevgeni Veli- chov, de vice-president van de Academie van Wetenschappen en een van de organisatoren van het project, heeft beloofd om de Ame rikanen een helikopter ter beschik king te stellen. Cochran zei dat de drie meetsta- aardbevingen en andere bewegin gen in de grond zullen gemeten worden. De Amerikaanse wetenschap pers zullen explosies in een nabij gelegen mijn 'beluisteren' om ex tra gegevens te vergaren over de geologische formaties in het ge bied. Deze gegevens zijn niet al leen van belang om eventuele kernproeven in de toekomst te re gistreren, maar ook om een beter inzicht te verkrijgen in Russische kernproeven uit het verleden. 'By een allesomvattend verbod op kernproèven zouden in de Sow- jaar triomfantelijk herdacht. Maar Het hoofd van de RUC zei de her- de gebruikelijke, uitbundige op- denkingsmars door te hebben la- tochten, die gewoonlijk dwars ten gaan'in het belang van de men- door katholieke woonwijken ge- sen in Noord-Ierland'. houden worden, stonden dit jaar in het teken van de weerstand tegen het Anglo-Ierse verdrag, dat de overwegend katholieke Ierse Re publiek voor het eerst een stem geeft in de affaires van het Noor den. Eerder dit weekend hadden 4000 loyalisten Hillsborough, de plaats waar eind vorig jaar het akkoord getekend werd, met wegversper ringen van de buitenwereld afge sloten in een poging de Britse rege ring onder druk te zetten het ver drag te laten vallen. Volgens de militante dominee Ian Paisley bewezen de duizenden met stokken bewapende jonge mannen die uitgerust waren in ca mouflagepakken met de kortston dige stadsovername, dat de Britse regering het bestuur van Noord- Ierland niet langer in de hand had. Het ministerie voor Noordierse za ken deed het machtsvertoon van de loyalisten af als 'een stunt'. De spanningen die in navolging van de 'stunt' verwacht werden, bleven grotendeels uit. De RUC, bijgestaan door Britse troepen, weerhield de demonstranten ervan de Slag van de Boyne afgelopen za terdag nog eens over te doen. Niettemin raakten vier soldaten ernstig gewond en werden twee le gerauto's in brand gestoken, toen extreme protestanten het politie- cordon probeerde te doorbreken. Amerikanen hoe dan ook zouden weten dat er een kernproef is ge- regering formeel goedkeuring heeft gegeven voor het project houden, maar dat ze mogelijk niet dat Russische geleerden e kunnen beschikken over extra ge- krijgen om voor controle op Ame- haastig in elkaar zijn gezet met be schikbare onderdelen nadat het akkoord op 28 mei was getekend. gevens die nuttig kunnen zijn voor rikaanse kernproeven naar de Ver- De meetstations staan boven- tions geïnstalleerd moeten worden en in de Verenigde Staten een der gelijk aantal om registratie in het hele land mogelijk te maken,' zei Cochran. CROWN PORT (DPA) - De 16- jarige Paula Cooper is vrijdag in Crown Port, in de Ameri kaanse staat Indiana, wegens moord ter dood veroordeeld. Zij is niet alleen het eerste meisje, maar ook de jongste Amerikaanse burger tegen wie ooit de doodstraf is uitgespro ken. Het Hooggerechtshof van Indiana moet het vonnis nog bekrachtigen. Samen met drie andere tie ners had Paula Cooper in mei 1985 een 78-jarige vrouw, die bijbelles gaf, beroofd en ver moord. Zij heeft bekend dat zij als leidster van het viertal op trad, en dat zij het plan voor de misdaad gesmeed had. De openbare aanklager noemde de doodstraf een juiste straf, omdat er sprake was van een „verschrikkelijk en zinloos misdrijf'. Eén van Paula's me deplichtigen was eerder tot 35 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Een ander kreeg 60 jaar celstraf opgelegd. Het vierde lid van de groep verneemt haar straf in augustus, maar ze moet op 50 jaar gevangenis rekenen. MONTREAL (Rtr./AP/AFP) - Ca nada is bereid om op eigen houtje economische sancties tegen Zuid- Afrika te treffen als andere Geme- nebestlanden er niet in slagen het eens te worden over de te voeren politiek tegen het apartheidsbe wind. Dit heeft premier Brian Mul roney gisteren verklaard na een ontmoeting met zyn Britse ambt genoot, Margaret Thatcher, die dit weekeinde op bezoek was in Cana da. Na hun onderhoud van bijna een uur zei Thatcher tegenover journa listen dat zij haar positie jegens Zuid-Afrika niet had gewijzigd. De Britse premier blijft sterk gekant tegen economische strafmaatrege len tegen Pretoria. „Wij verafschu wen apartheid. De vraag is hoe er een einde aan te maken. Wij menen dat de weg van onderhandelen de beste is. Via deze hebben wij in het verleden succes geboekt", aldus Thatcher. Zij herhaalde dat volgens haar het rapport van de zogenoemde groep van wijze mannen van de Gemenebestlanden niet specifiek aanbeveelt dat het Gemenebest sancties moet treffen tegen Preto- Premier Mulroney daarentegen zei dat hij in het rapport leest dat de groep van wijze mannen econo mische sancties ondersteunt. Hij CHINA/GATT - China heeft het lidmaatschap aangevraagd van de Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel (GATT), het overlegorgaan voor de internatio nale handel dat ooit door de com munistische regering werd afge daan als een instantie die vooral de belangen van de kapitalistische landen diende. China was een van de oorspron kelijke leden van de GATT toen de organisatie in 1948 werd opgericht. De Chinezen trokken zich echter terug na de communistische machtsovername van 1949. Sinds 1982 is China weer op bijeenkom sten van de GATT aanwezig als waarnemer. Het lidmaatschap van de GATT zou China gunstiger quota, lagere invoertarieven en betere toegang tot de markten van de overige 90 leden van de organisatie bieden. hoopt dat Canada de andere lan den van het Gemenebest kan over halen om actie tegen Zuid-Afrika te ondernemen. Mocht er echter geen overeenstemming worden be reikt dan zal Canada alleen hande len, aldus Mulroney. De Australische minister van buitenlandse zaken Bill Hayden heeft gisteren verklaard dat het Gemenebest dreigt uiteen te vallen door de hardnekkige weigering van Groot-Brittannië om economi sche sancties tegen Zuid-Afrika te treffen. 'Gevreesd moet worden dat het Gemenebest als organisatie uiteen valt als Groot-Brittannië niet op een positieve manier beantwoordt aan de verwachtingen van zwarte Afrikanen dat er actie tegen Zuid- Afrika wordt ondernomen', aldus Hayden in een televisie-interview. De minister zei dat als de zwarte Afrikaanse lidstaten inderdaad be sluiten de organisatie te verlaten, doel en zin van het Gemenebest verloren gaan omdat zij getalsma tig het sterkst in de organisatie ver tegenwoordigd zijn. INDIA/MIG, 13 juli (AP) - India zal van de Sowjet-Unie enkele tiental len ultramoderne MiG-29's kopen en de gevechtstoestellen in eigen land assembleren, zo heeft het In diase persbureau UNI zondag be richt. India zou daarmee het eerste land worden dat deze Russische straaljager tot zijn beschikking krijgt. Zelfs de Warschaupact-lan- den hebben de MiG-29 niet. India wil de MiG-29's hebben als tegenwicht voor de F-16's die Pa kistan van de Verenigde Staten krijgt. De MiG-29 heeft de allermo dernste apparatuur en is beter dan de F-16, aldus UNI. WASHINGTON - De voormalige president van de Verenigde Staten Richard Nixon brengt op de uitno diging van de Sowjet-Unie onver wacht een onofficieel bezoek aan Moskou. De Russen hebben zijn reis vorige week inderhaast gere geld. Nixon spreekt in de Russische hoofdstad met Anatoly Dobrynin, de vroegere ambassadeur in Was hington, die nu secretaris is van het Centrale Comité van de Com munistische partij en belast met buitenlands beleid. Volgens som mige zegslieden zou hij ook met de Russische leider Gorbatsjov spre ken. Het Witte Huis en het ministerie van buitenlandse zaken bestempe len Nixons onderneming als 'bui tengewoon privé'. Nixon heeft geen boodschap van president Reagan bij zich, zo werd gezegd. Pas donderdag vernam het Witte Huis van Nixons reisplannen, zo wordt gezegd, toen deze een kwar tier met Reagan telefoneerde. Nixons betrekkingen met de Sowjet-Unie gaan ver terug. In 1959 maakte hij als vice-president in Moskou in het openbaar ruzie met de Russische leider van toen, Nikita Chroestjov, bij gelegenheid van diens bezoek aan een Ameri kaanse huishoud-tentoonstelling. Maar hy geniet in de Sowjet- Unie, het Watergate-schandaal in eigen land ten spyt, nog altijd groot respect omdat hij wordt be schouwd als de bouwmeester van détente. Nixon ondertekende niet alleen het eerste SALT-verdrag, maar ook het belangrijke ABM-verdrag dat verdediging tegen raketten weder- Richard Nixon: détente, (archieffoto) zyds beperkt. Reagan heeft beidfe verdragen op de tocht gezet, terwijl de Sowjet-Unie juist streeft naar versterking van het ABM-verdrag binnen het raam van nieuwe af spraken over limieten voor het Starwars-onderzoek en nieuwe ak koorden over vermindering van kernwapens. Een reis als die van Nixon, op een ogenblik dat in Washington een verdeelde regering besluiten moet gaan nemen, die voor het doorgaan van een topconferentie dit jaar en de kans op nieuwe kern wapenakkoorden beslissend kun nen zijn, is politiek van betekenis en geen toeval. De Russen hopen mogelijk in Ni xon een boodschapper te hebben gevonden, die voor Reagan in allé opzichten betrouwbaar is. D£ Franse president Mitterand, die net terug is van een reis Parijs-New York-Moskou-Parijs, geniet zulk aanzien niet in Washington. NEW YORK (AP) - De Amerikaan se krant New York Times heeft zondag gemeld, dat de Verenigde Staten in Honduras voldoende fa ciliteiten hebben aangelegd voor een permanente militaire aanwe zigheid in dat Middenamerikaanse land, dat grenst aan Nicaragua. De afgelopen drieënhalf jaar hebben de Amerikaanse strijd krachten in Honduras vliegvelden en andere faciliteiten aangelegd of verbeterd, ter voorbereiding van 'tijdelijke' militaire manoeuvres met Hondurese troepen. De Times zegt echter van diplomaten en mili tairen te hebben vernomen dat de Amerikaanse aanwezigheid in Honduras op de duur kan uit groeien tot eenzelfde Amerikaanse aanwezigheid als in Zuid-Korea, tot een permanente Amerikaanse militaire uitvalsbasis. Sommige functionarissen ver klaarden tegenover de New York Times dat de Amerikaanse militai re aanwezigheid in het gebied niet nodig zou zijn indien de door Ame rikaanse gesteunde contra's erin zouden slagen de linkse sandinisti- sche regering in Nicaragua ten val te brengen, of indien de Amerika nen tot een invasie zouden over gaan. De Times meldt dat de VS in Honduras negen vliegvelden, twee radarstations, wegen, tankvallen, brandstofopslagplaatsen en lucht- verkenningsinstallaties hebben aangelegd. In het land bevindt zich een roterend korps van 1.200 Ame rikaanse militairen. Honduras is verder de basis van waaruit de ge heime dienst CIA bijstand verleent aan de contra's, aldus de New York Times. Protest tegen Franse centrale METZ - Demonstranten uit Frank rijk, West-Duitsland en Luxem burg hebben zich gisteren in Frankrijk, in de buurt van het Drielandenpunt, verzameld om te protesteren tegen de nieuwe Franse kerncentrale die daar opgestart zal worden. De regering van Luxem burg uitte eveneens krachtig pro test tegen de voorgenomen inbe- drijfstelling van de Cattenom cen trale. Zaterdagavond laat werd de eer ste van vier 1.300 megawatt reacto ren door de Fransen geladen met 118 ton licht verrijkte uranium. De ze reactor zal in oktober van dit jaar worden aangesloten op het Franse elektriciteitsnet. Milieudeskundigen uit de nabu rige landen hebben maanden lang protest tegen de kerncentrale aan getekend. Gisteren organiseerden zo'n 150 mensen tot tweemaal toe een demonstratie van een zoge naamde massale dood ten gevolge van radioactieve straling. Zij gin gen allen 'dood' langs de kant van- de weg tussen de Franse en Luxem burgse grensovergang liggen. De Luxemburgse minister van buitenlandse zaken Ronald Goeb- bels verklaarde dat zijn land ge schokt en teleurgesteld is door de Franse beslissing de eerste reactor te laden, zonder te wachten op de uitkomst van gerechtelijke stap pen' die door zo'n 30 plaatsen in Luxemburg en het Westduitse Rijn en Saarland tegen de kerncentrale zijn ondernomen. Goebbels wees erop dat 'tweeder de van de Luxemburgse bevolking binnen een straal van 30 kilometer van Cattenom woont'. Voorts be vinden zich ook de meeste zieken huizen in dit gebied. 'Als er een on geluk gebeurt zoals dat in Tsjemo- bil, hoe kunnen de mensen dan be handeld worden als alle ziekenhui zen ook geëvacueerd moeten wor den?', vroeg hij zich af. De minister voegde hieraan toe dat 'wij het betreuren dat Frank rijk het principe van de gelijk waardigheid van alle landen en de broederschap van alle volkeren ne geert'. Volgens Goebbels zijn de Franse veiligheidsmaatstaven met betrek king tot kerncentrales minder strict dan die in West-Duitsland en Luxemburg. (foto anp) JOHANNESBURG - Ambtenaren van het Zuidafrikaanse departe ment van onderwijs (DET) hebben de bevoegdheid gekregen om zon der opgaaf van reden of mogelijk heid van beroep leerlingen te wei geren, wanneer die vandaag in de zwarte woonwijken weer naar school gaan. door Ruud de Wit Aldus blijkt uit een speciale zon dagseditie van de staatscourant. Deze nieuwe maatregel om de 'wet en orde' in het land te herstellen is gebaseerd op de noodtoestand. Volgens ingewijden kunnen er de komende dagen grote problemen worden verwacht op de zwarte scholen van vooral de provincie Transvaal. Vandaag gaan namelijk de 'zwar te' scholen weer open na een ge dwongen sluiting van enige we ken. De scholen werden direct na het uitroepen van de noodtoestand op 12 juni jongstleden door de au toriteiten gesloten. De nieuwe veiligheidsmaatrege len houden, behalve grootschalige politie- en legerpatrouilles in de zwarte woonwijken en met name rond de scholen, een verplichte identificatieplicht m voor zowel leerlingen, leerkrachten als het overige personeel. Andere veilig heidsmaatregelen van het DET zijn: omheiningen en hekken rond de scholen, presentiecontrole en beheer over het komen en gaan van de leerlingen. De identificatieverplichting, in de vorm van een kaart, wordt door velen echter gezien als een nieuwe vorm van pasjes. Zoals bekend werden de gehate pasjes juist vori ge maand afgeschaft. Volgens een woordvoerder van het verantwoor delijke DET is de maatregel echter noodzakelijk, 'omdat zich soms an dere personen dan bonafide leer- Maar organisaties in de zwarte woonwijken vrezen, dat het identi teitsdocument („wat van alles kan zijn, zelfs een stuk karton met daarop de naam van het kind en de schooistempel", aldus het DET) zal leiden tot nieuwe confrontaties tussen de schooljeugd enerzijds en leger en politie aan de andere kant. Het East Rand Student Congress (ERSC) heeft inmiddels de school leiders opgeroepen niet aan de maatregel mee te werken: „Ouders moeten zich verenigen en weige ren de twee rand voor dit docu ment te betalen". En het Nationale Crisis-comité voor onderwijs (NECC), die in januari van dit jaar een geslaagd initiatief nam om de zwart schooljeugd weer naar school te krijgen na een boycot van bijna twee jaar, sprak van een 'nieuwe explosieve situatie in het onderwijs en een vrijbrief voor nieuwe botsingen tussen studen ten en veiligheidstroepen. Het DET heeft gedreigd om alle leerlin gen die niet aan de nieuwe maatre gelen meewerken, van school te verwijderen. Staking Het lijkt er verder op, dat de op roep van de grootste Zuidafrikaan se vakbondsfederatie COSATU voor een dag van 'nationale actie' vandaag niet de massale steun zal krijgen, die werd verwacht. Zelfs COSATU-officials, voor zover ze niet gearresteerd zijn, vrezen geen 100 procent deelname van de circa 700.000 bij de COSATU aangeslo ten leden. De COSATU besloot tot de dag 'van nationale actie' uit pro test tegen de noodtoestand en de arrestatie van vakbondsleiders en bij zwarte vakbonden aangesloten plaatselijke leden. De COSATU vreest met name een geringe na volging van de stakingsoproep in de industriële gebieden van Kaap stad en Durban. Hoewel het be drijfsleven in meerderheid de be zwaren van de vakbonden tegen de noodtoestand en de arrestatie van vakbondsleden deelt, heeft het zich fel gekeerd tegen de oproep van de COSATU tot de staking vandaag. Opnieuw is aan drie buitenlan ders in Zuid-Afrika aangezegd om het land te verlaten, onder wie het Amerikaanse evangelisatie-echt paar Susan en Brian Burchfield, die sinds een half jaar in Kaapstad actief waren in een multi-raciale kerkgemeenschap. Volgens het regeringsinformatie bureau zyn er dit weekeind zeker zes personen om het leven geko men, maar goed geinformeerde bronnen in Soweto leggen het fei telijke aantal hoger. Alleen al bij ernstige moeilijkheden in het gast arbeiderspension van Mzimhlope, die donderdagnacht begonnen, werden zes personen gedood. Twee mannen werden verder in de wijk Sebokeng door een menigte gestenigd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7