Hollandse wijn slaat aan I Spc ir Voor Vers! 089 ,d,° 149 SPAROS DE VOORDELEN VAN EEN MIDWEEK OCCASION VAN KAMSTEEG (o) Via Interim V uitzendbuno Louise Holland en Jook Aartsen: na zeven jaar succes Kijk en vergelijk |Sr-XogS£skaart MUTEREN IN UW EIGEN GAGBLAG OATZEGTWAT! Moezelwijn LEIDEN Grote Fruitverkoop Voor méér zekerheid PAGINA 6 MAANDAG 14 JULI 1986 Voorproefje van de wintermode We willen er nog helemaal niet aan denken, maar de winter mode staat al weer voor de deur. Terwijl wij naarstig zochten naar luchtig jurkjes met veel bloot, een pikante bi kini en comfortabele sandaal tjes was het in de confectiefa brieken al volop herfst. Na de beurzen en de verwerking van de bestellingen moet men hard aan de slag om zo eind augus tus, begin september najaars- en winterkleding klaar te heb ben. De vrouwenmode voor het komend seizoen sluit zeer nauw aan, de taille wordt vaak benadrukt, de roklengte loopt uiteen van kniekort tot enkellang. Op de foto een ont werp dat Brigitte Haarke toonde op de Igedo in Düssel- dorf. In Rotterdam wordt sinds kort op grote schaal wijn geproduceerd met het gebruikelijke alcoholpercentage van rond de 11 procent. Het is zogenaamde natuurwijn die niet van druiven is gemaakt, maar van Hollandse kersen, rabarber en appels. De initiatiefnemers van de Rotterdamse wijn zijn twee jonge vrouwen: Louise Holland en Jook Aartsen. Het wijn-duo wil dit jaar tot een produktie komen van 20 tot 25.000 flessen. Binnen enkele jaren willen de twee de produktie opvoeren tot jaarlijks 100.000 flessen. Onder de naam 'Grand Cru Hollandais' zullen de wijnen vanuit de kelder in het Hulskamp-gebouw aan de Maaskade (o.m. bekend van de tv-uitzendingen van Sonja Barend) worden geproduceerd, opgeslagen en gedistribueerd. Nog niet eerder is in ons land op zo'n grote schaal pure natuurwijn geproduceerd met een normaal alcoholpercentage. door Bas Hoppel Het is iets om met de ogen van te knipperen. Rotterdamse wijn? Dat kan toch nooit! Ja, als je een melkfles gevuld met Maaswater wijn wilt noemen! Toch sta ik met een fles wijn in m'n hand die wel degelijk in Rotterdam is geproduceerd en nauwelijks van een Bordeaux of een Beaujolais is te onder scheiden. Jammer genoeg ont breekt op het etiket: gebotteld aan de Maaskade. Maar mis schien komt dat nog. In de kelder van het Hulskamp gebouw kon je een half jaar gele den nog verdrinken. Het water stond er bijna twee meter hoog. Als je er nu binnenstapt, sta je onmid dellijk tussen de vergistingsvaten, duizenden kilo's rabarber en een oude wijnpers. Een ambachtelijk 'wijnfabriekje'. Het is een ongelukkig moment om met de initiatiefnemers Louise Holland (33) en Jook Aartsen (32) te praten. Juist nü maken zij overu ren. De 10.000 kilo rabarber is net van het veld gekomen en moet ge wassen, gesneden en onder de handpers geplet. Bovendien zijn de twee door tegenvallertjes 14 da gen 'achter op het schema'. De 170 houten whisky-vaten die in Schot- goed idee om met Hollandse pro- het rijpingsjaar drie keer land zijn besteld en bedoeld om i de Rotterdamse wijn een jaar lang in te laten rijpen, zijn afgekeurd te ruggestuurd. Bovendien is een snij-machine uitgevallen zodat alle rabarber nu met de hand moet worden gesneden. Andere zaken, zoals de verkoop, raken er noodge dwongen door op een laag pitje. Misverstand Tussen het persen van de rabar ber en'het ontzwavelen van de ver gistingsvaten door, gunnen de twee zich even tijd voor een gesprekje. Ze haasten zich onmiddellijk een wijdverbreid misverstand uit de wereld te helpen. „Voor het maken van wijn heb je niet persé druiven nodig", zegt Louise. „Dat kun je net zo goed met ander fruit doen. De Romeinen hadden dat in hun tijd ook al door. Het leek ons een dukten wijn te gaan maken. Ker- vaten overgeheveld uitstekend r ook appels. Omdat v sen zijn schikt, mi naast een rode- en een witte wijn de beurt voor verwerking, eind juli ook een rosé wilden maken, kwa- komt er eenzelfde hoeveelheid ker- Proeven bij de rabarber terecht". Veel liever hadden de twee vrou wen hun produkt gewoon wijn wil len noemen en niet Fruitwijn of Natuurwijn. De Warenwet staat dat echter niet toe. Voor die aandui ding komen alleen produkten in aanmerking waaraan druiven te pas zijn gekomen. Louise vervolgt: „Als we er één druif aan zouden toevoegen, mag het plotseling wel. Nu klinkt natuurwijn misschien 41_, enigszins negatief. Aan de andere onze wjjn oktober tenslotte 15.000 kilo Hollandse appels. kant houden i de natuur produkt is puur natuur. Tijdens het gistingsproces wordt niets toe gevoegd". DEVSDAl Alleen geldig bü Spar Super Magere Speklappen 695 70 e kiio f 99 Gr 15 EIV WOENSDA Andijvie l® 16 JIUT Tomaten export kwaliteit „De snobs die zich wijnkenner noemen", zo vervolgt Jook Aart sen, de compagnon van Louise, „vinden dit allemaal maar niks. Die keuren onze wijn af. Totdat ze hem een keer hebben geproefd. Zonder iets te zeggen hebben wij onze wijn eens laten keuren door iemand die al 35 jaar een horecabe- dat willen we zoveel mogelyk drijf bezit Die dacht dat het een onze wijnen uitdragen. Ons Spaanse wijn was. Een ander die al 1Q jaar .n het vak za^ dacht aan een witte Bordeaux", lacht Jook vol daan. De twee doen alles zoveel moge lijk zelf, vanaf de inkoop van het fruit tot de verkoop van de flessen. Jook: „We zijn er zeven dagen in de week mee bezig en maken nu werkweken van 100 uur en meer. We hebben er zo'n lol in dat onze wijn begint aan te slaan, dat al die uren voor ons geen punt zijn. We gebruiken alleen onbespoten ker sen, appels en rabarber. Het is wel iswaar wat duurder, maar we zijn daarin heel principieel". Met een afgedankte gemeente ambulance, waarin gemakkelijk tientallen dozen zijn te vervoeren, trekken de ondernemende vrou wen het land in, langs natuurvoe dingswinkels, restaurants, sinters en wijnkelders. Tot dusver zijn ze niet ontevreden over het resultaat. „De vonken begin Volgens Louise bevat de helft van de 200 miljoen liter wijn die jaarlijks in ons land wordt verhan deld veel te veel synthetische toe voegingen. „Die wijn wordt bij voorbeeld geklaard met bloedpoe- der èn gechaptaliseerd, dat wil zeg gen dat het alcoholpercentage kunstmatig wordt verhoogd. Ook zit er vaak vijf tot tien keer teveel sulfiet in de wijn. Vandaar de hoofdpijn waarover veel mensen klagen. Daar zullen ze bij onze wij nen gegarandeerd geen last van hebben. Die zijn immers helemaal zuiver. Omdat ze niet zijn aange- zoet, zijn onze wijnen bovendien ook geschikt voor diabetici", aldus Louise. Het grote verschil met de gang bare wijnen is onder meer dat de twee Rotterdamse vrouwen hun grondstoffen nog met de hand per- slaan", glundert Jook. „Vrijwel ie- sen. Een loodzwaar karwei dat vele dereen is enthousiast, vooral hier malen zwaarder is dan het werk van een havenarbeider. Na het gis tingsproces van een maand be landt de dan nog jonge wijn in de eikehouten vaten en wordt tijdens Rotterdam. Diverse bekende c fés hebben onze wijn al staan. Wijnwinkels wachten daarentegen nog wat af, maar die krijgen we ook nog wel", zegt ze zelfverze kerd. „De prijs per fles varieert van f 8,95 tot f 11,95. Per fles verdienen we er maar een gulden op. Dat is toch niet onredelijk?" Behalve de drie al genoemde drie wfjnen bestaat er van de ap pel- en rabarberwijn ook al een champagne-variant. Deze Rotter damse champagne of beter gezegd champenoisewijn, kost nog geen achttien gulden. Louise over deze prijzen: „Dat lijkt misschien duur, maar wat bijna niemand beseft is dat de vaste kosten per fles al meer dan drie gulden bedragen. Die gaan op aan accijns, de fles, de kurk, het lood, het etiket en de transportkosten. Als je dan drie flessen voor een tientje in de super markt koopt, weet je wat de in houd waard is!" Basis Al zeven jaar geleden hebben de twee vrouwen de basis gelegd voor de 'grote landelijke doorbraak' die ze dit jaar verwachten. Louise: „In 1979 kwamen we in Engeland in contact met half-professionele wijnbouwers. We proefden er over heerlijke kersen- en appelwijn met een normaal alcoholpercentage. Omdat we zelf dol zijn op wyn, be gonnen we voorzichtig te experi menteren om ook volwaardige na tuurwijn te maken. We testten al lerlei methoden en wat als een hob by begon werd in de loop der jaren steeds serieuzer. Zo gingen we bij voorbeeld langs bij het Sprenger- Instituut in Wageningen. Dat meldde ons dat er zeker toekomst mogelijkheden bestonden, vooral omdat vrijwel niemand in ons land zich met natuurwijn bezighoudt". „Van het een kwam het ander, we namen een kijkje in België, kre gen opnieuw bruikbare tips en na zeven jaar hebben we ons doel be reikt: drie soorten natuurwijn die de juiste eigenschappen bezitten om ze tussen de 7 en 20 jaar te kun nen bewaren en die kan concurre ren met de klassieke Franse wijn". 1. Onze adviseurs hebben meer tijd voor u. 2. U koopt op dinsdag of woensdag en rijdt al in het weekend met uw nieuwe auto. 3. Een direkt prijsvoordeel.* Midweek* prijs Ford Escort 1.3 L 54.000 km 1982 10.950,- Citroen Visa 63.000 km 1982 6.950,- Opel Kadett Diesel 112.000 km 1982 11.950,- VW Polo C 54.000 km' 1982 10.500,- VWJettaC 68.000 km 1982 9.950,- Fiat Ritmo 70 43.000 km 1984 11.950,- Opel Corsa 1.2 S 67.000 km 1984 11.950,- zegmaar' i ainsaay en woensuay Uw kinderen zijn van harte welkom I in onze Vé I video kinderspeelhoek. DTEGEN 'N KAMSTEEG OCCASION j^éfocc^ujce^wnj Dagelijks geopend van 09.00 tot 18.00 uur - Vrijdag koopavond - Zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Kamsteeg Zuid B.V. Hofweg 39 Voorschoten (t.o. Zilverfabriek) Tel. 071-769307 KIES OOK VOOR KAMSTEEG ZEKERHEID! Altijd keus uit 200 stuks heeft direct werk voor ERV.(MED.)SEKRETARESSEN AKTIVITEITENBEGELEIDERS VERPLEEGKUNDIGEN A/B/Z INSTELLINGSKOKS DOKTERSASSISTENTEN ERV. VERPLEEGHULPEN ZIEKEN- BEJAARDENVERZORGENDEN ERV. (BEELDSCHERM) TYPISTEN Diensten in overleg dag, -nacht, -weekend. Wilt u werken alle diensten, part-time of alleen tijdens de week enden? Bel of kom langs bij Via Interim, al tien jaar het gespecialiseerde uitzendburo voor de gezondheidszorg. Leiden: Breestraat 12, tel.: 071-143145, Bollenstreek; Sassenheim: Teylingerlaan 7, tel.: 02522-17234 in Den Haag, tel.: 070-649914. Een der mooiste wijngebieden ter wereld is het Duitse Moezeldal. Ik kom er sinds 1970, en elke keer weer raak ik onder de indruk van deze prachtige vallei met zijn vele bochten, zijn steile groene hellingen en zijn romantische dorpen. Als in de Romeinse tijd moet de Moezel hier mooi zijn geweest, want uit die periode stamt een lang gedicht, 'Mosella'. Het waren ook de Romeinen die hier zo'n tweeduizend jaar geleden de wijnbouw ontwikkelden. Wijn was voor hen een primair produkt, en bovendien kon je er goed geld mee verdienen. Bij het Moezelplaatsje Neumagen heeft men een Romeins kerkhof ontdekt, met op de grafstenen dikwijls wijnbeelden: deze geven aan dat de Romeinen in kwestie welvarend waren dank zü wijn. Gezond Moezelwijn heb ik langs de Moezel leren drinken, zowel in kelders als op beschaduwde terrassen bij warm weer. Mijn consumptie echter bleef ver achter bij die van de wijnbouwers. Deze dronken meestal geen wijn aan tafel, of bü uitzondering, maar wèl op andere momenten. De fles gaat vaak om 10 tot 11 uur 's ochtends open voor een glas of twee, in plaats van koffie. En na het werk gebruiken een wijnboer en zijn vrouw makkelijk een, twee of drie flessen. Ik heb daar wel eens een opmerking over gemaakt, maar kreeg steevast te horen dat Moezelwijn gezond is. De Romeinen noteerden dit reeds, en in de tijd van de zeilschepen werd Moezelwijn vaak meegenomen als middel tegen scheurbuik. Bovendien schijnt deze wijnsoort, zo vertelde men mij, te helpen tegen o.m. nier- en galstenen. Bij herhaling ook werd ik gewezen op de hoge leeftijd van bejaarde moeders en anderen die hun leven lang veel Moezel wijn gedronken hadden. Zelf echter drink ik Moezelwijn niet omdat deze gezond zou zijn, maar omdat ik hem lékker vind: minder zoet en minder vlak dan veel andere Duitse soorten, met een frisse viefheid, een aantrekkelijk parfum (vaak bloemetjesachtig) en relatief weinig alcohol. Voor warme zomeravonden is dit een ideale wijn. Riesling Eén probleem echter doet zich voor: er is Moezelwijn en Moezelwijn. De beste soorten worden in de vallei zelf gewonnen, van steile leisteenhellingen en de Riesling-druif. Er bestaan echter ook Moezeis van vlakke plateaus waar geen leisteen te vinden is, en waar andere, mindere nobele druivetypen staan aangeplant. Dit soort Moezel heeft veel minder persoonlijkheid en niveau - maar is goedkoper. En domineert daarom de schappen, stellingen en prijslijsten van talrijke wijnleveranciers. Toch is echt goede Moezelwijn beslist te vinden. Men moet alleen bereid zijn wat meer te betalen - ik schat vanaf ongeveer f 7,50 - en heel attent te wezen op de gebruikte druivesoort, de Riesling dus. Liefhebbers van Moezel (en Rijn-)wijnen doen er trouwens goed aan om alvast de 'Wijnatlas van Rijn en Moezel' op hun verlanglijstje te plaatsen. Dit 360 pagina's tellende werk van Robert Leenaers en Hans Jorissen verschijnt in september en geeft o.m. de namen van alle betere Duitse wijnproducenten, ook die langs de Moezel. De uitgever is Het Spectrum. HUBRECHT DUIJKER REKTIFIKATIE Moddermanstraat 16. Op goede stand gelegen (Burg- wijk), rustig geleg 3-4/(hoek)kamerappartement op 2e etage v.z.v. c.v.-gas en berging in onderbouw. Ind: ruime entree, toilet, douche, mod. keuken, balkon, grote woon kamer, 2 slaapkamers. Servicekosten 86,20 p.m. Vraagprijs: 79.500,- k.k. Inlichtingen: VAN BEEK PI SON MAKELAARDIJ O.G. Nieuwe Rijn 87, Leiden tel. 071-130841 buiten kantoortijden 071-121713-769823 A.s. dinsdag 15 juli in de Groenoordhallen, Leiden tijdens de veemarkt van 8-1 uur bij W. J. Sira. Ver koop hoofdingang v.d. hal. I Hollandse tuinbonen I nu voordelig invriezen p. kist inh. 12 kg voor 9,75 Holl. Doré aardappelen 5 kg zak5,75 1 kist grote Maroc sinaasapp. 53 stuks20,00 1 doos grote pers sinaasapp. 113 stuks28,50 10 gr. witte grape fruit 6,50 p. 20 voor11,00 Granny Smith appelen 2 kg 5,50 p. 4 kg10,00 1 kist Spaanse sinaasappelen 150 stuks30,00 Verse aanvoer van aardbeien, kersen, meloen, rode bessen, pruimen. 3 grote bloemkolen5,00 Aanvoer van Holl. sperziebonen en snijbonen. Bestellingen worden gratis thuisbezorgd. W_ Voor bestellingen bellen J SIRA Lage Rijndijk 68b, Leiden Tel. 132608 DE LEEUW ASSURANTIËN BV >^DE LEEUW ^7 Rijnsburg Rijnsburgerweg 100 - 01718-293Ö1 - Leiden -Steenstraatf43 - 071 -14 20 45 L (ook zaterdags van 10.00 tot 13.00 uur) A

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6