Die jumelage is iets kunstmatigs' Kwart eeuw jumelage Voorschoten- Schoten: wordt het ooit nog wat? Botsing Insluiper in bejaardenhuis Voorschotense flats bezocht door inbrekers MAANDAG 14 JULI 1986 REGIO LEIDEN PAGINA 2 (VOOR)SCHOTEN - Het verhaal wil dat bugemeester De Kool 25 jaar geleden gezellig naar Parijs reed, onderweg een bord Schoten zag staan, en dacht: verrek, da's nou leuk. Vriendschappelijke banden waren snel gesmeed en re gelmatig bezochten burgemeester en wethouders van Voorschoten burgemeester en schepenen van Schoten, een industriële voorstad van Antwerpen (en vice versa). In 1964 werd het officieel een ju melage en verrezen er borden aan de gemeentegrenzen, (Voor)Scho- ten was een Europese gemeente. Buiten de gezellige snoepreisjes gebeurde er echter weinig. Geen uitwisseling van culturelen, geen verfrissend kijkje in eikaars tui nen. Religie speelde daarin een grote rol. Schoten was zo katho liek als het maar kon, terwijl in Voorschoten slechts eenderde het predikaat rk kreeg (de rest was hervormd en gereformeerd). (VOOR)SCHOTEN - De Voorschotense wethouder L. Marselis (CDA) is voor de jumelage met het Belgische Schoten en zegt: we hebben de band nu eenmaal en pra ten met Belgen is leuk en interessant. Het raadslid J. Aikens (D66) is tegen en vindt dat je er niets aan hebt: "Praten met buiten landers doe je ook op een camping. Nu voel je je al leen een amateur excursie leider". door Paul van der Kooij Maar waarom doet Voorschoten het met Schoten, waarom niet met Reims? Ook voorstander Marselis moet het antwoord schuldig blij ven. Wanneer Aikens het verhaal ophaalt van burgemeester De Kool op doorreis, zegt Marselis: "Ja, ja, hij zag Schoten staan en dacht: ze zijn Voor vergeten". Hij moet erom lachen en vindt dat het best in de krant kan. De toevalligheid stoort hem niet en hij vraagt zich amper af hoe een relatie met pakweg Reims zou zijn. "We hebben nu eenmaal de stap hoe dan ook gezet, kennen Scho ten en proberen inhoud aan de band te geven. Toen de Schotense bestuurders hier kwamen, hebben B en W vier lezingen gehouden over actuele kwesties als woning bouw en sociaal-cultureel werk. Daarna kon men vragen afvuren en dat werd nogal op prijs gesteld". "Natuurlijk, je kunt je afvragen wat het nut van dit alles is, maai ik vind het leuk om Belgen te ont moeten. En je hoort interessante dingen: de ene stem meerderheid in de gemeenteraad; de gekozen" burgemeester". Niet zonder trots heeft de sportwethouder geconsta teerd dat "onze sportaccommoda- Later, toen de 'ontzuiling' een feit was, gingen vaker clubs en in stellingen op pad. Het succes bleef gering. 'Voor echte verbroe dering moet de gehele bevolking zich meer bewust zijn van de band met Schoten', aldus een wat wanhopige oproep om reacties in het Voorschotense voorlichtings blad Raadhuisklankcn, kort na een diepe inzinking vier jaar gele den. De Voorschotenaar J. Peeters vindt dat het de taak is van zijn culturele commissie om de relatie nieuw leven in te blazen, breder te maken. Tijdens een recent be zoek aan Schoten, met de Voor schotense Kunstkring, stelde hij voor om zesde klassers in hun laatste schoolweek uit te wisse len. In plaats van een weekje in een Hollands vakantiehotel krij gen ze dan een verzorgd weekje Vlaanderen: opvang in een gast gezin en overdag rondleidingen en aangepaste lessen met veel ge schiedenis. Raadslid J. Aikens (D'66) lacht zich rot om dergelijke initiatie ven. "Leuk voor die kinderen", zegt hij cynisch. Hij vindt het een mooi moment om de zaak af te bouwen. Óf de jumelage moet weg óf de gemeente dient haar handen er vanaf te trekken, waarna ze zal doodbloeden. CDA-wethouder L. Marselis heeft de jumelage in zijn portefeuille en verdedigt haar taktisch. Voor het oog van de journalist ontmoeten ze elkaar in het Ambachts- en Baljuwhuis. Marselis (l) en Aikens Cr): "Wat ik van Schotenaren in Voorschoten weet is dat ze overdag met elkaar optrekken, 's Avonds blijkt dat de een wat cultureier is en de ander wat pilsiger". (foto Holvast» en bij Aikens bleven ze zelfs sla pen. De tegenstander: "Wat ik van Schotenaren in Voorschoten weet is dat ze overdag met elkaar op trekken. 's Avonds blijkt dan dat de een wat cultureler is en de ander wat pilsiger". Een officieel tegen bezoek heeft hij niet afgelegd. Dat is tegen zijn principes: "Gezellig heidsfranje hoort bij het leven, maar gemeentebestuurders moe ten haar zelf betalen". Marselis vindt de uitstapjes "vrij bescheiden". Zijn laatste maaltijd in Schouten was eenvoudig en toen de Belgische bestuurders hier kwamen kregen ze een koud buffet met nieuwe haring ("Hollandpro motie"). Natuurlijk, een Belg drinkt wel een biertje. Men is nu eenmaal "wat bourgondischer, wat sjeuiiger" (Aikens). Maar wanneer bestuurders zich eens lekker wil len bezatten, moeten ze dat zelf be talen. Aikens: "Mijn kritiek is niet in liters en ponden uit te drukken en ik weet niet of het 1000, 2000 of 10.000 gulden kost. Duidelijk is wel dat hier gegeten en gedronken wordt. De vraag is: kan dat geld Op de Boslaan in Rijnsburg werden gisteravond vier personenauto's beschadigd toen een 21-jarige Katwijkse met haar kleding bleef haken achter het stuur van haar auto. De vrouw, die vanaf de Boslaan de Poel wilde in rijden, raakte een geparkeerde au to, waardoor vervolgens ook twee andere wagens tegen elkaar wer den aangeschoven. niet zinniger- worden besteed? Kunnen we niet beter mensen hel pen? Gewone mensen Volgens Marselis zou in Schoten een breuk verkeerd worden opge vat. Toen de jumelage enkele jaren geleden op sterven lag, vonden bei de partners dat "erg jammer" en hebben ze "uitgebreid gepraat over de toekomst". Ze kozen toen voor bescheidenheid en kleinschalig heid. Er zou ook meer communica tie moeten komen tussen gewone mensen: contact aan de haard of de keukentafel. Gesprekken over uit keringen bijvoorbeeld. Volgens de CDA'er Marselis wordt er in België "straffer op gekort dan hier". Welnu, dergelijke initiatieven lij ken er niet zo in te zitten. Al jaren niet. Aikens: "Wanneer je de jume lage van het beademingsapparaat af haalt, sterft ze. Het is iets kunst matigs, ontstaan in de boezem van het gemeentebestuur enb het maakt andere initiatieven uit de bevolking minder mogelijk". Toen het IKV voorstelde om ook met een gemeente in het Oostblok te jumeleren, werd gezegd dat er dan drie jumelages zijn, het Mali- nese Kita en het Belgische Schoten meegerekend. Volgens Marselis was er toen meer aan de hand: "Het ministerie van buitenlandse zaken waarschuwde dat gemeen tes moeten uitkijken voordat zij re laties aanknopen met andere poli tieke stelsels". Marselis staat huiverig tegenover omstreden politieke kwesties, ook in de huidige jumelage. Toen Scho ten een motie opstuurde waaruit bleek dat de gemeente voortaan kernwapenvrij is, gebeurde daar in Voorschoten niets mee. De meer derheid van B en W had er geen behoefte aan om de raad via een dergelijk schrijven te laten discus siëren over dit omstreden onder werp. Marselis: "We gaan de poli tiek niet uit de weg, maar om dit soort dingen nou te bevorderen... Nee, dat is niet het juiste gebruik van de jumelage". Aikens: "Je kunt ook zeggen dat kernwapens en kerenergie nu juist onderwerpen zijn die de twee ge meentes gelijk raken en er dus heel wat te praten valt. Maar inderdaad is het de koers van deze gemeente raad om zich van dergelijke discus sies te onthouden". Ook voor actie voerders heeft dit gevolgen. Wan neer een IKV'er in Schouten wil meelopen in een demonstratie te gen kernwapens, ligt subsidietoe kenning "wat moeilijker". Aikens begrijpt dat de gemeente bekijkt wat er gebeurt met gemeenschaps geld. Hij vindt, anders dan Marse lis, dat dergelijke activiteiten heel goed zouden kunnen passen in de relatie: "Och, zo heeft het toch nooit gewerkt". ties er beter uitzien dan die in Schoten". Aan de andere kant zijn er daar ook mooie dingen: de mu ziekschool en het kasteel, een luxe soort sociaal-cultureel centrum. En iedere keer is er iets nieuws. Sa men met de Schotense burgemees ter heeft wethouder Van Leeuwen een trimloop gelopen, die door sportschool Goederaad werd geor ganiseerd. Aikens spant zijn rug. "Je legt verenigingen op dat ze hun heil moeten zoeken in Schoten. Na tuurlijk, je mag best een Europese gedachte hebben. Vergroting van het begrip en de samenwerking tussen landen en volkeren. Maar waarom dan niet met York of Rü- desheim?". Het koor Exultate Deo heeft iets met een Duitse gemeen te, maar ontbeert de onkostenver goeding die Schotengangers wel krijgen, stipt de politicus aan. Hij vindt dat dat moet verande ren en vraagt zich bovendien af "watje er als gemeentebestuur aan hebt. Concreet is het niet. Wij heb ben regeltjes en zij hebben regel tjes. Die verander je niet". En: "Een andere cultuur is het niet, maar de situatie is ook weer niet zo vergelijkbaar dat we er wat aan hebben. Het zit tussen tafellaken en servet". Hij noemt het wonder lijk dat een raad "die als dogma heeft dat wat buiten de grenzen ge beurt niet des gemeentes is, dit in stand houdt zonder te kijken waar om". Marselis: "Toen we laatst met de cultuurtentoonstelling in Schou ten waren, hebben we daarna oud- Antwerpen bekeken. Je kunt zeg gen; wat maakt het uit? Maar de schepen is architect en het was heel interessant". "Je beperkt je zelf', werpt Aikens hier tegenin en Marselis geeft zich wat dat dat be treft gewonnen. "Maar", zo begint hij, "de gemeente stimuleert het niet erg. Dingen ontstaan spon taan". Het zouden heus niet alleen de gemeentebesturen en ambtelij ke apparaten zijn die ideeën op werpen en keer op keer snoep(en drank-)reisjes maken. Topdelega- ties worden hooguit eens per jaar uitgewisseld en voor de rest gaat het vooral om bemiddelen. Excursieleider Clubs en instellingen r tiatieven en leggen, eenmaal gear riveerd, contacten, aldus Marselis. "Ik neem bijvoorbeeld aan dat de kunstenaars na de tentoonstelling contact hebben gehad met Scho tense collega's". Ook de wethouder praat met iedereen. Aikens: "Als ik met vakantie naar Frankrijk ga, heb ik contacten met Fransen. Dat gaat dan wat gemakkelijker. Nu is alles georganiseerd. Je voelt je net een amateur excursie-leider". Marselis heeft zich nooit zo ge voeld, de praatjes op de camping "herkent hij best". En wederom brengt hij te berde "dat we dit nu eenmaal hebben. Waarom zou je het laten doodbloeden als ook an deren het op prijs stellen? Dat zou in Schoten helemaal verkeerd wor den opgevat. En het loopt best. Het idee van de klassenuitwisseling is nog niet uitgewerkt, maar ziet er goed uit". Ook de wethouder heeft wel eens Schotenaren over de vloer gehad Evert-Jan Guldemond klimt uit het vluchtluik. Zijn vader: "Dat hadden ze toch wat groter mogen maken. Als je een beetje dik bent, kom je er echt niet doorheen. (foto Nanno Bioupoti "Wij zeggen: wat stom, maar eigenlijk kan het ons ook gebeu ren", reageert Alphenaar Peter van Deuren, die in het Aarkanaal bezig is met het inschepen voor een vakantievaartocht. Zijn vrouw Reina is van oorsprong schippersdochter en weet dus wel zo'n beetje waar ze zoal op moet letten. "We doen wat we kunnen doen om het zo veilig mogelijk te houden", zeggen ze. "Heeft het schip een week dicht- gezeten, dan laten we de boel eerst doortochten en vorig jaar hebben we alle slangen nog ver nieuwd. We hebben ook een thermische beveiliging op het gasstel. Waait de vlam uit, dan stopt automatisch de gastoevoer. Maar tegenwoordig is een vier pits gasstel erg in trek en die zijn nog niet beveiligd. Dan heb je kans op armoe. En zeker met een buitenboordmotor loop je altijd risico's. Maar onze boot is toch zo veilig als het kan". Het gasstelletje van de Leidse familie Guldemond is niet bevei ligd, de koelkast en het kacheltje wel. "We willen ook een vierpits kopen. Laatst hoorde ik dat die er nu ook met beveiliging zijn, maar ik geloof dat zo'n ding 800 gulden kost. En als deze dan nog goed is..." Verder laat het gezin, dat met de Favorietkruiser Ngjari rich ting Uithoorn koerst, niets aan het toeval over. De butagasfles staat buiten het schip, de leidin gen zijn voor zover mogelijk van koper, voor het slapen gaan gaat de hoofdkraan van de gasinstal latie altijd dicht en er zijn brand blussers aan boord. "Maar wie zegt mij of die dingen het doen", vraagt de kapitein. "Je kunt ze niet even proberen, want dan is- ie meteen leeg. En voorin zit het vluchtluik, maar als je een beetje dik bent, kom je daar echt niet doorheen". Lachend: "Dat had den ze voor m'n vrouw best wat groter mogen maken". De meeste ongelukken op het water wijt Guldemond aan on wetendheid en gemakzucht. A. Graafsma uit het Noordholland se Druihuis (gemeente Velsen), die met zijn vrouw pas een jaar vaart en deze dagen voor het eerst in Alphen verzeild raakte, streeft ook zoveel mogelijk vei ligheid ria en vindt dat je maar niet teveel aan ongelukken moet denken. Blusmiddelen heeft hij vol doende aan boord. "Daarvan heb ik altijd genoeg bij me", wijst hij op het pijpje met Zoeterwouds gerstenat. Serieus: "Ik denk dat het best een goede zaak is las er regels aan gasinstallaties worden verbonden. Het is natuurlijk be ter als iedereen gewoon zelf zorgt dat alles in orde is, maar blijk baar kan dat niet als je die cijfers ziet". Ook Van Deuren vindt dat er regels moeten komen. "Want ik kan wel zorgen dat bij mij alles goed is, maar ontploft er verder op wat bij een of andere knakker, dan vliegen mijn glazen ook uit m'n bril". Guldemond: "Je kan er wel wat van zeggen, als je ziet dat het bij een ander niet goed zit, maar dikwijls krijg je dan een grote mond. Dat is nou eenmaal de mentaliteit vandaag de dag". Zolang er geen regels zijn, kan de politie te water ook niet optre den, mochten zij daar tijd voor vrij kunnen maken. Opper wachtmeester E.C. van Eijk van de rijkspolitie te water in Aals meer, de verantwoordelijke groep voor de bewaking van dit gebied: "Nu en dan lopen we weieens een jachthaven door, maar een goede controle hebben we enkele jaren geleden voor het laatst gehad. Nu wordt er wel weer iets opgezet, omdat de laat ste tijd toch heel wat bootjes de lucht ingaan. Vorige week ook nog in Mijdrecht, overigens bij iemand die heel secuur was. Zo zie je dat je het nooit weet". Een enkeling komt weieens bij Van Eijk ("Het zal nog wel een tijdje duren voordat er vaste re gels komen, nu is er alleen nog maar een raamwerk") of een van zijn collega's langs om installa ties aan boord te laten nakijken. "En die zijn dan meestal goed. Maar iemand die weet dat er iets niet deugt, komt ook niet bij ons langs". Veel effect sorteren controles, zoals die afgelopen week op de randmeren werden gehouden, overigens niet. De uitkomst van de inspectie van dit jaar is name lijk even bedroevend als van eer dere controles. Het besef dat hun eigen veiligheid in het geding is, dringt maar heel langzaam tot de pleziervaarders door, ondanks het toenemend aantal ongeluk ken aan boord. Elk bootje moet een naam heb ben en het Binnenvaart Politie Reglement moet aan boord zijn. Dat is verplicht, maar het aan boord hebben van andere red dingsmiddelen, zoals bijvoor beeld voldoende zwemvesten, is niet in een wet vastgelegd. Me vrouw Meeder, die langs het Aarkanaal ligt, heeft ze echter niet. "Ik blijf toch op de kleine watertjes en we kunnen goed zwemmen". Ze vaart pas weer voor het tweede jaar. Na het overlijden van haar man lag het schip Redeem jarenlang in de ha ven. "Dan doe je niet zoveel aan onderhoud. Nu varen we weer en zeg je: we moeten toch een paar dingen moderniseren. Vorig jaar hebben we in elk geval nieuwe slangen gekocht. Die zijn goed. Gas en verlichting zijn erg be langrijk. Verder moet je het ge vaar niet zoeken. Barbecuen aan boord doen we daarom sowieso niet". LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256. A. Kluppel, tel. 071-763088, F. Terwijn. tel. 02522-14192. D. Vink. tel. 079-412440. C. Spigt, tel. 02523-76823 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19,30 uur) zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur (Nabezorging na 13.00 uur) REDACTIE (071) 144941 ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd 67,45 per post (binnenland) 92,55 per half jaar, aan huis bezorgd 134.90 per jaar, aan huis bezorgd 256.90 per post (binnenland) 357.20 losse nummers 1,10 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. (071)123143 REGIOKANTOREN Vuurbaakplein 11, 2221 JB Directeur: G. Koopman Adjunct-directeur: N. Qüakemaat Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs. Was hington, Rome, Madrid. Mexico-City en Tel .Aviv. Onveilige situaties op boten:Het kan ons ook gebeuren Bij een onlangs gèhouden onder zoek door de rijkspolitie van Kampen kregen meerdere vaar tuigen het predikaat 'drijvende bom' opgeplakt. Van het aantal gecontroleerde schepen met een gasinstallatie bleek tachtig pro cent niet te deugen. En een derde van het aantal booteigenaren had de gasfles gewoon in de kajuit geplaatst, in plaats van in een veiligere bun. Vorige week ging in Hazers- woude de vlam in een bootje om dat onvoorzichtig benzine werd bijgetankt. De eigenaar liep brandwonden aan zijn benen op. Afgelopen zaterdag verbrandde een Noordwijker aan handen en gezicht bij een explosie aan boord van zijn jacht in een War- mondse jachthaven. Ook hij tankte benzine bij, juist nadat hij de gaswaakvlam van zijn koel kast had aangestoken. De benzi nedampen trokken naar de waakvlam waarop een explosie volgde en de boot in de hens vloog. WARMOND - Het evenement dat afgelopen zaterdag in Warmond werd georganiseerd, 'ringsteken te water', is zo'n succes geworden dat het vol gend jaar waarschijnlijk wordt herhaald. Staand in een boot in de Leede probeerden alle 21 deelnemers om de spies door een opgehangen ring te krijgen. R. Opgenhaeffen was daarin het meest succesvol. Als nummer twee en drie eindigden respectievelijk P. Sikking en C. Wassenaar. (foto Fred Rohde) MAANDAG Leiden Beestenmarkt - Vlaggendag in kader van Lakenfeesten: elk café heeft eigen nationaliteit en daarbij passende stijl, 20-22.30 uur. DINSDAG Leiden Hooglandse kerk - Tentoonstelling Rembrandt-schilderwedstrijd, 11-15.30 uur, tentoonstelling Leiden Museum- stad 11-15.30 uur. orgelconcert Frank Meijer, 14-14.30 uur Waaggebouw, Aalmarkt - VVV infocen- trum 11-17 uur, tentoonstelling 'mode-t realiteit-illusie' 11-17 uur. Stadhuisplein - Carillonconcert, 12.45- 13.30 uur, straattheater en muziek, 14-16 Beestenmarkt - Molen de Valk-jazzfesti- val, 20-22.30 uur. De Burcht - Rembrandtfestival, muziek en vuurwerk, afsluiting Lakenfeesten, 20-23.30 uur WARMOND/SASSENHEIM - Een onbekende insluiper heeft dit weekeinde in het Warmondse be jaardenhuis 'Liduina' in Warmond geld uit de kamers van bewoners gestolen. Dit is op klaarlichte dag gebeurd. Ook het Sassenheimse bejaardentehuis 'Huize St. Bernar- dus' was dit weekeinde het doelwit van mogelijk dezelfde insluiper. De omvang van de ontvreemde be dragen is niet bekend, maar vol gens de politie gaat het eerder om enkele honderden dan om duizen den guldens. Zij heeft de zaak nog in onderzoek. VOORSCHOTEN - Kennelijk niet geplaagd door hoogtevrees hebben inbrekers het afgelopen weekeinde hun slag geslagen in twee flats op de zesde verdieping aan de Ger- brandylaan en het Van Kleffens- plantsoen in Voorschoten, waar van de bewoners op vakantie wa ren. Via het dak van de flat, dat zij vermoedelijk vanaf de balustrade van de galerij hebben beklommen, slaagden zij erin de balkons van de flats te bereiken. De deuren wer den geforceerd, waarna de buit voor het grijpen lag. Volgens de politie is in ieder geval zilverwerk verdwenen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2