Aan kwaliteit geen gebrek op North Sea Jazz Festival Los-Vastspektakel: één groot feest Bijna veertigduizend bezoekers Wim Wama: late erkenning MAANDAG 14 JULI 1986 KUNST PAGINA 15 Vlam slaat opnieuw in de Kuip ROTTERDAM (GPD) De eerste tonen van het Wilhelmus klonken in een tot aan de rand toe gevulde 'Kuip' en ogenblikkelijk veerde de mensenmenigte op. Er werd mee gezongen, de handen gingen om hoog. Het feest was begonnen. Tot middernacht bleek het enthousias me van het publiek niet meer te temmen. Ook de tweede editie van het NCRV-Los Vast-Kuipspekta- kel werd een doorslaand succes. door Simone Lensink Vijftigduizend jongeren trokken zaterdag naar het Rotterdamse Feijenoordstadion om het evene ment mee te maken. Deze tweede keer zou volgens de organisatie nog grootscheepser worden dan vorig jaar en presentator Jan Riet man beloofde persoonlijk te zor gen voor goed weer. Hij kreeg ge lijk. In alle opzichten ideale omstan digheden zorgden ervoor dat het spektakel inderdaad op één groot feest uitdraaide. Op het grote podium volgden de bands elkaar in razend tempo op. De meeste artiesten speelden maar één of hooguit twee nummers. Even over zessen opende de Los Vast Band het festijn, dat ruime aandacht kreeg op radio en televi sie, met een eigen versie van 'Can't you feel a brand new day'. In een uur tijds wisselde daarna een enor me reeks artiesten elkaar af. De Sherman Brothers, Frizzle Sizzle, BZN, maar ook, achteloos inge klemd tussen de Nederlandse ar tiesten, de vermaarde Kid Creole en zijn Coconuts. Dat was ook de eerste groep die niet met begelei ding van eigen musici of de Los Vast Band zong, maar een bandje met muziek had meegenomen. Ook de Havenzangers hanteer den dat systeem, maar dat kon het publiek absoluut niet deren. Alle handen gingen omhoog, toen het gezelschap op klompen de befaam de populaire potpouri inzette en binnen enkele seconden liep de he le Kuip, zowel op het veld als op de tribunes in polonaise. Het feest was compleet en Jan Rietman beschreef de zangers geestdriftig met 'absolute wereld klasse'. Minder enthousiast was het pu bliek bij acts als 'Kissing the Pink' en Benny Neyman, die tot zijn ont steltenis zelfs allerlei afval naar zich toegegooid kreeg. Toen Gerard Joling het podium beklom, braken drukke tijden aan voor de EHBO. Jonge meisjes gin gen bij bosjes onderuit. Het hele spektakel leverde uiteindelijk vol gens opgave van de NCRV twee honderd flauwvallers en één ge broken pink op. De Rotterdamse politie, met der tig agenten aanwezig, verwijderde tien mensen uit het stadion van wie er zes wegens geweldpleging werden ingerekend. Jan Rietman werd bij zijn karwei af en toe geholpen door Amanda Redington, presentatrice van het satelliet-station Music Box. Zater dag zendt Music Box het Kuip spektakel in zijn geheel uit, in zes delen van een uur. Redington zei na afloop van de concerten: „Ik ben helemaal verbaasd over alle ta lent dat ik hier heb gezien. Wij zit ten in Londen en daar hoor je hele maal niets uit Nederland. Wij zijn heel blij met dit programma". Riet man voegde daar aan toe: „On danks de internationale aandacht blijft dit een nationaal programma. Het is voor onze artiesten natuur lijk wel interessant dat Music Box dit uitzendt". Finale Kort voor de grote finale was Kim Wilde aan de beurt. Zij had haar eigen begeleidingsband mee genomen en kreeg alle voeten van de grasmat met hits als 'Kids in America' en 'Cambodia'. Ondanks een technische storing in het be gin, waardoor de zang bijna niet te horen was, werd de Kuip weer en thousiast. De spontane zangeres had het duidelijk naar haar zin. De finale werd ingezet door Ge rard Joling, gevolgd door 'Why tell me why' door Anita Meyer. Na tuurlijk was ook Lee Towers van de partij, dus kon het duet 'Run to me' ook door de Kuip schallen. Daarna was het even tijd voor Jan Rietman en Gary Brooker (ex- Procol Harum), een van zijn favo riete artiesten. Brooker speelde Vijftigduizend jongeren samengepakt inde Rotterdamse Kuip. een medley van oude nummers van Procol Harum, waarbij de 'le vende legende' werd gehinderd door een steeds omvallende micro foon. Het publiek in de Kuip was dui delijk te jong voor deze muziek. Brooker kon het niet echt boeien. Datzelfde gold voor George Kooy- mans die de oude Golden Earring- hit Radar Love speelde. Al deze artiesten werden bege leid door een uitstekend spelende Los Vast-band. Dat gezelschap had zo'n vijftig nummers in moeten studeren voor artiesten als Frizzle Sizzle en Hans de Booy, maar ook voor bijvoorbeeld Mai Tai en Nor maal. Het allerlaatste i Kuip spektakel werd gezongen door Lee Towers, bijgestaan door een groot gedeelte van de artiesten die al eerder optraden. Tijdens hun 'Glory Halleluja' sprongen het pu bliek de tranen in de ogen. Gejuich steeg echter weer op, toen boven het stadion een groot vuurwerk de lucht in knalde. Het feest was voor bij. Toen de muziek was verstomd schalde nog even 'Jantje, Jantje', maar het was Rietman inmiddels allemaal wat te veel geworden. Zijn spektakel was opnieuw ge slaagd. „Volgend jaar doen we de Kuip weer", zo beloofde hij. Komiek-acteur op 67-jarige leeftijd overleden ZUTPHEN/GRONINGEN (GPD) - De komiek-acteur Wim Wama is zaterdag in Zutphen overleden. Hij is 67 jaar geworden. Wim Wama (zijn eigenlijke naam was Willem Anton van Wageningen) was sinds de herfst van vorig jaar ernstig ziek. Hij leed aan keelkanker. Daarom moest hij afzien van een rol in de muzikale komedie 'In Hol land staat een huis' bij Nooy's Volkstheater. Wim Wama begon in 1939 met Dick Wama, die hij tijdens de mo bilisatie ontmoette, het komische duo De Wama's. Na ruim dertig ontstond er een conflict. Wim Wa ma ging toen in zijn eentje verder. In het seizoen 1974 hernieuwden ze voor één jaar de samenwerking. Daarna raakte Wim Wama min of meer in het vergeetboek, tot hij door het Amsterdams Volkstoneel werd her-ontdekt als acteur. Hij speelde ook mee in een aantal tele- visie-produkties. Bij Nooy's Volks theater werd 'Hadjememaar' in de gelijknamige musical zijn grootste creatie. Net als zijn partner Dick Wama (Dirk Johannes van der Maat, ge storven in 1980) was hij een am bachtsman, een artiest die bij toe val in zijn vak rolde. Willem Anton van Wageningen werd opgeleid tot meubelmaker. Hij deed iets in de binnenhuisarchitectuur, maar zijn bestemming was het podium. Zijn komische uitstraling leende zich bij uitstek voor de parodie en de sketch. Van 1940 tot 1973 handhaafde het duo De Wama's zich, al ging het de laatste jaren moeizaam. Toen het niet meer goed ging, kwam de botsing tussen twee sterke, maar tegengestelde karakters. In 1974 bracht een handige televisieprodu cer een hereniging tot stand en gin gen ze weer eens tekeer in de Kri- minaltango. Of er van een nieuwe succesperiode sprake zou zijn, is nooit vastgesteld, want Van der Maat raakte in 1975 bij een ernstig auto-ongeluk betrokken en kon niet meer optreden. Voor Wim Wama brak een moei lijke tijd aan. Hij ging het in solo proberen, maar slaagde niet werkelijk, tot het Amsterdams Volkstoneel van Beppie Nooy hem binnenhaalde als acteur. Een gou den greep, want Wama wist zijn kleine rol altijd iets persoonlijks mee te geven. Hij hield er een aan tal rollen in televisiedrama's aan over. In Het kind van de buur vrouw, Potasch en Perlemoer, Gypsy, Rooie Sien, Suiker, De ge bochelde van de Notre Dame, Als je lacht dan ben je rijk, enz., enz. viel hij onopvallend op. De erkenning als acteur oogstte Wim Wama in het seizoen 1984- 1985, toen de broers Nooy hem bij Wim Wama. (foto anpi hun Volkstheater de hoofdrol ga ven van Hadjememaar in een nieu we muzikale komedie op basis van een oud gegeven. Wama speelde de figuur van een Amsterdams stads- type schitterend: onthutsend in zijn eenvoud, aandoenlijk in de portrettering van de ruige drinke broer die het slachtoffer wordt van manipulaties en het tot gemeente raadslid brengt. Het was zijn laat ste rol, tegelijk zijn grootste. Toen de nieuwe produktie In Holland staat een huis werd voorbereid, moest hij in oktober '85 afhaken, omdat zijn stem het liet afweten. De crematie is woensdagmiddag (13.00 uur) in Driehuis-Westerveld. DEN HAAG (GPD) - Uit één van de duizenden mon den in het Tuinpaviljoen komt een verzoek voor een oud nummer. Al Jarreau, de man voor wie organisator Paul Acket de hoogste gage (circa 40.000 dollar) heeft neergeteld, pauzeert even. „Alonso?", zegt hij, „Dat heb ik op de plaat gezet kort nadat Onze Lieve Heer de hemelen en de sterren schiep!" Een pure vocale improvisator is Jarreau niet meer. Wel een artiest die zijn repertoire heeft aange past, en daarmee zijn pu bliek enorm heeft verbreed. door John Oomkes Wat geldt voor Al Jarreau is ook van toepassing op het North Sea Jazz Festival, dat afgelopen week einde een bij tijd en wijle tumul tueuze en ook schitterende elfde editie heeft beleefd. Ackets schep ping trekt meer publiek dan ooit tevoren, ook in de breedte, en ook steeds meer van over de grens. Om en nabij de 38.000 bezoekers, bijna 1000 meer dan vorig jaar, hebben gedurende drie dagen zo'n 140 con certen bijgewoond op twaalf podia. Al Jarreau is nog altijd een schit terende zanger. In de door Bob Ja mes en David Sanborn geschreven ballad Since I fell for You toont hij zijn onmiskenbare warme timbre en tot in zestienden noten nauw keurige frasering. In Take Five imiteert hij bovendien ook nog even zijn specialiteit: het imiteren van vele instrumenten, elk in hun bijzonderheid. Maar voor het overi ge is het een mélange van main- streampop, fusion en perfecte funk. De jazzkritiek buigt zich - ver weg van alle opwinding rond de plezierige entertainer die Al Jar reau is - over de vraag of de jazztra ditie een toekomst kent, net op het moment dat het woord 'jazz' alleen al duizenden toeschouwers als een magneet aantrekt. En juist halver wege de jaren tachtig als de ene na de andere coryfee uit de topjaren veertig en vijftig het moede hoofd in de schoot legt. Hoe lang duurt het voordat de ruggegraat van een festival niet langer wordt gevormd door namen als die van Lionel Hampton, Buddy Rich, Carmen MacRae, Billy Eckstine en Ella Fitzgerald? Wie zet bijvoorbeeld de boptraditie voort, en met welke middelen? Wie het succes van Ackets festi valformule wil begrijpen moet in de gaten hebben dat 'jazz' een ver zamelbegrip is geworden, en het North Sea Jazz Festival, overigens net als alle andere grote Ameri kaanse en Europese festivals een verzameling van festivals omvat. Wie de jazzhistorie zoekt kan er nog veel van zijn gading vinden - zo spelen bijvoorbeeld alle leden van het Modern Jazz Quartet wèl afzonderlijk in Den Haag; wie geïn teresseerd is in balangrijke deelge bieden of aanverwante sectoren als fusion, blues, latin, zigeuneijazz of eigentijdse improvisatie kan hier ook terecht. Later op de derde dag geeft Jar reau een curieuze persconferentie waarbij hij verklaart zichzelf nog steeds (tevens) als een jazzvocalist te zien. „Ik word nooit een Boy George", zegt hij stellig, maar zijn pretentie dat hij nog steeds groeit zal door de tijd moeten worden waargemaakt. Een dergelijke be wering is ten aanzien van dit festi val wèl op zijn plaats. In vrijwel al le denkbare sectoren is de kwali teit overdadig voorhanden (er zijn niet noemenswaardige anderen be schikbaar voor tournees), en wat er zich aan vernieuwing aandient (dat is de laatste jaren niet overdadig) wordt door Acket geprogram meerd. En bovendien schept de or ganisator er nog eens plezier in om 'vergeten' musici te aktiveren. Dit jaar is dat de nog uiterst vitale sa xofonist Flip Phillips. North Sea is uiterlijk een gezel ligheidsfenomeen, een indruk waartoe met campingstoeltjes sjouwende festivalgangers bijdra gen, maar waarbij feestvierende musici niet achterblijven en com plete reünies opzetten. Wie zich net als al die anderen van de ene zaal naar het andere podium jojoot, mist natuurlijk veel, maar ziet zich met nog veel meer schitterends ge confronteerd. Zoals een Gil Evans die zich voetje voor voetje op maakt om zich aan het concert van zijn oude krijgsgenoot Miles Davis te verlustigen, maar nog in zijn ho telkamer in slaap valt. Later die zelfde nacht bereikt Evans overi gens net zo'n hoog niveau met jon ge muzikanten als Miles bij de ope ning van deze elfde editie. Joe Zawinul schittert ook op de eerste dag. Nadat Wayne Shorter is opgestapt bij hun gezamenlijke rockjazzgroep Weather Report heeft Zawinul hem niet vervangen door een andere tenorsaxofonist, maar door gitarist Steve Kahn. De groep is correct omgedoopt in Weather Update. Het nieuwe kwin tet wordt gedicteerd door de fraai gespatieerde sounds van sythesize- rexpert Zawinul in de geest van zijn soloalbum Dialects. Bassist Victor Bailey trekt beduidend meer aandacht als de nieuwe bin dende figuur. De eerste dag kent verder fraaie nostalgie. Zo viert de zoveelste edi tie van John Mayall's Blues Brea kers triomfen, onder meer met het mondharpspektakelstuk Room to Move - overigens geen overbodige luxe in de overvolle Carrouselzaal 1. Daarnaast zoekt de blinde groot heid George Shearing de zoetelijk heid van ballads, vormgegeven in strict tempo. Weergaloos is de rom- melig-gezellige bijdrage van Dr. John the Nighttripper, die de New Orleans-traditie van Professor Longhair alle eer bewijst en met behulp van free-lancekrachten als trompettist Lew Soloff en saxofo nist David Fathead Newman de carnavaleske Mardi Gras-sfeer moeiteloos oproept. Blood Ulmer, een Ornette Coleman-navolger, overtuigt ook al, zij het dat hij zijn free funk juist minder rommelig neerzet dan voorheen. Freddie Hubbard Freddie Hubbard zou op voor hand een van de troeven van de tweede dag zijn geweest, maar hij maakt er als enige trompettist bij het zeer gedegen trio van pianist McCoy Tyner een rommeltje van. Hubbard, bij leven en welzijn in aanmerking komend voor de on derscheiding van de meest getalen teerde legatoblazer onder de trom pettisten, is aangeschoten. 'The Hub' viert feest en zet op de meest komische en hilarische momenten zijn, ditmaal fatale virtuoze riedels in. Saxofonist Joe Henderson, bij ontstentenis van de verhinderde trompettist Woody Shaw de enige andere gast, geeft geen krimp, en laat de kwajongen Hubbard zijn gang gaan. McCoy Tyner komt er in zijn Blues for Basie echter net als in het Ellington-stuk Pyramid bekaaid af. En dat is toch een klein schandaal. Ray Charles is tijdens het eerste van zijn twee optredens zaterdag nu eens niet routineus, maar ui terst vaardig en vakbekwaam op dreef. Op uitnodiging van de zaal maakt hij een leuke selectie uit zijn meest seksistische grappen, die zo als in het geval van Hit the Road Jack nog aardig op hem zelf terug slaan ook. Zijn buitenmodel, glim mende schoenen zijn amper onder de vleugel te houden. Byrd-prijswinnaar David Murray laat zaterdag bij zijn perfect uitge balanceerde, eigen Quartet op- nieuw een magistrale toonvorming horen. Hij is onder de nieuwko mers duidelijk de podiumleeuw die in de voetsporen van grote sa xofonisten uit het verleden kan tre den. Vrijdagavond was diezelfde uitstraling en datzelfde charisma ook al zichtbaar bij het overhandi gen van de prijs. Daarnaast wordt er zaterdag geëxcelleerd door NU, het zeer diffuus spelende, maar alle aandacht afdwingende kwintet van Don Cherry. De innemende Ja- maicaanse trompettist wedijvert met saxofonist Carlos Ward en drummer Ed Blacknell vooral op het onderdeel oprekken en uitver groten. Minieme toonwisselingen, lome tempi en een bezeten concen tratie maken NU tot de beste en sembles in de eigentijdse afro-ame- rikaanse muziek. Dakota Staton Uit de oude, maar beslist niet van ellende uit elkaar vallende, doos komt Dakota Staton, een pronte blues- en balladvocaliste, die nu nog gif spuit aan het adres van generatiegenote Dinah Was hington. Bij het kwintet van David Fathead Newman en Benny Bailey veert ze met een gerenoveerde boe zem en in vol ornaat over het po dium. Met een recht op de man af gevuurde gewetensvraag Why did You let my Love grow cold jaagt ze Bailey binnen vijf seconden naar de andere kant van de veilige vleu gel. Staton heeft nog steeds een stem als een klaroen. Schitterend is de vitale ijzersvre- tersmentaliteit van de tot een kwartet gedecimeerde Amerikaan se Nighthawks. Alle ritmische grooves zijn gejat, en het gitaar- werk van Jim Thackery is een mengeling van de koele aanslag van Stevie Ray Vaughan en de acrobatiek van Jimi Hendrix. The Hawks maken rhythm and blues zoals The Blasters, een band die node op dit North Sea ontbreekt. Vergeleken met deze vitaliteit valt de hillbillysound van Clarence Ga- temouth Brown tegen, en blijven Luis Perico Ortiz en Paquito d'Ri- vera achter bij de hoge verwachtin gen bij het salsa-legioen. Al heb ik dan een op het scherpst van de sne de uitgevochten duel tussen de Cu baanse blazers van Arturo Sando val en die van Ortiz helaas gemist. Op dit elfde North Sea mis je de noodzakelijke stap naar nieuwe vormen van zwarte muziek als de rap, de afro en de reggae. Voor al les wat buiten het patroon valt heb je echter goeie tipgevers nodig, en die zie ik niet zo voorhanden in de organisatie. Een klacht die ook nog wel eens, maar dan minder terecht klinkt ten aanzien van het Neder landse aanbod (dat overigens vrij wel alles omvat; van Pim Jacobs tot Future Shock). Op de derde dag brengt Acket overigens ideaal en werkelijkheid in balans door ein delijk het Nederlands concertde buut van The Neville Brothers voor zijn rekening te nemen - ver uit de beste 'zuidelijke' band sinds het overlijden van Little Feat. The Neville Brothers - ooit als The Me ters spelend op het laatste popcon cert dat Acket organiseerde - ver enigen al het goede van de New Or- leans-muziek in zich, van voodoo en gospel tot swamprock en bayou-muziek. Met onvergelijk baar stemmenmateriaal kunnen ze alles aan, van Earl Bostic tot Leo nard Cohen, van Peggy Lee's Fe ver tot de klassieker Iko Iko. Herbie Hancock Een jonge cross-over musicus als Sting had vorig jaar niet misstaan op North Sea. Op de derde dag staat het optreden van het nieuwe kwartet van Herbie Hancock voor af hoog genoteerd bij de bookma kers. In praktijk klinkt de sopraan sax van Sting's kameraad Brand- ford Marsalis te ijl, en blijft de rit mesectie achter bij de romige breedsprakigheid van klavier leeuw Hancock. Zijn Kawai-vleu- gel klinkt trouwens gemeen blik kerig, een sound die overal zijn sporen nalaat (onder meer bij de hard slaande pianist Ahmed Jamal die er vrijdags last van heeft). Bij de Jazz Messengers van ouwe rot Art Blakey valt zo'n belemmering veel minder op. Zijn nieuwe gene ratie blazers excelleert over de hele linie. Alweer, moet ik schrijven, want Blakey heeft voor nieuw ta lent een goed oor. De pianisten die gedurende de driedaagse zijn ondergebracht in Studio 2000, de laatste ruimte in het Congresgebouw-complex die tot dusverre nog niet was benut, kampen met hetzelfde euvel. Bij Cedar Walton, toch een van de be kwaamste klavierleeuwen valt de schade mee. Hij stoeit prachtig met een bijna onherkenbaar Somewhe re over the Rainbow. Op dit festival staan ook 'onver mijdelijke acts' op het programma, zoals de Indonesische fusiongroep Bhaskara '86 met zoetelijke rock- jazz, John McLaughlin met een di to versie van zijn Mahavishnu Or chestra, of de onvermoeibare Lio nel Hampton. The Hamp haalt ver over tijd natuurlijk weer het onder ste uit de kan. Op zondagavond kan dat niet worden gezegd van Carla Bley die uit bezuinigingsoverwegingen haar toch al daiyg geslonken mini- big band heeft teruggebracht tot de proporties van een medium combo. Twee toetsenisten, twee gi taristen dan wel bassisten, twee man op percussie, en dat is het dan. Het resultaat is puur enter tainment, met een hevig zwoegen de bassist Steve Swallow in de hoofdrol. Dan bevalt me de plat vloerse jumpjazz en scheurende sax van The Chevaliers (met Louis Jordan-krakers als Five Guys na med Mo) beter, om van de altijd weer prachtige salsa van Ray bar- retoo maar te zwijgen. Ferry Offerman (79) overleden AMSTERDAM - De couturier Fer ry Offermann is, na nu pas bekend is geworden, begin deze maand in het Spaanse Javea bij Alicante overleden. Hij bereikte de leeftijd van 79 jaar. Ferry Offermann heeft in belangrijke mate het na-oorlog- se modebeeld in Nederland mede bepaald. Zijn creaties vielen vooral op door hun distinctie. De crema tie heeft in besloten kring in Ma drid plaats gehad. ZELFDODING - Een jonge Britse actrice die op het toneel Ruth Ellis, de laatste vrouw die in Groot-Brit- tanniè werd terechtgesteld, zou spelen, heeft zich door ophanging van het leven beroofd. Naar de Britse pers zaterdag be richtte, zou de 20-jarige Juliette Butler 'diep getroffen' zijn door haar rol. Ruth Ellis werd in 1955 terecht gesteld omdat zij buiten een nacht club haar ontrouwe vriend had doodschoten. Onlangs is over haar lot de film 'Dance with a Stranger' gemaakt. het Nederlands Congresgebouw in Den Haag, waar het North Sea Jazz (foto ANP) Ray Charles tijdens zijn optreden Festival werd gehouden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15