Snellenberg slaat toe Mr. T helpt amazone aan titel Tennisjeugd wint van Zweden: 2-3 Gail Greenough boekt historische overwinning in Alien Revanche op Koemans Geurtsen niet tevreden over grillig Oranje Dubbelvier komt toch iets tekort Positie Ajax uitzichtloos LEIDSCH ÉH DAGBLAD overal op de eerste rang MAANDAG 14 JULI 1986 SPORT PAGINA 13 AKEN (GPD) - Een paard, Mr. T. genaamd, heeft zijn Canadese be rijdster Gail Greenough gisteren in Aken aan de wereldtitel bij de springruiters geholpen. Het uitge rekend in West-Duitsland gefokte en door niemand minder dan Paul Schockemöhle verkochte dier be gon dit weekeinde pas fouten te maken, toen het in zijn eigen straatje paste. In de formule van de mondiale titelstrijd is het nog steeds zo dat de vier finalisten als ontknoping op eikaars paarden moeten klimmen en toen Mr. T. met Pierre Durand en Nick Skel- ton te maken kreeg deed hij, alsof het afgesproken werk was, ineens van alles fout. Gail Greenough zelf hoefde vervolgens alleen nog maar af te rekenen met de Amerikaan Conrad Homfeld en dat deed zij ui terst bekwaam. In hoeverre de vaak spectaculai re, maar evenzeer vreemde formu le die bij het wereldkampioen schap geldt de 26-jarige amazone in de kaart heeft gespeeld, blijft een open vraag. In alle springwed- strijden van' formaat, de Europese titelstrijd en de Olympische Spe len incluis, gaat het er om wie met zijn paard de beste eenheid vormt. Bij de vierjaarlijkse mondiale hap pening is het altijd gebruikelijk ge- weest, dat alleen de beste ruiter uit de bus moet komen. Vandaar dat hij moet laten zien ook op paarden die hij niet kent, redelijk uit de voeten te kunnen. Als enige slaag de Greenough erin tijdens alle vier extra 'vreemde' rondgangen zon der fouten te blijven. „Misschien dat ik over een maandje of twee kan geloven dat ik wereldkampioe ne ben", riep ze onmiddellijk na dit kunststukje en kreeg vervolgens spontaan de slappe lach. Gail Greenough, die na het eer ste jachtspringconcours van woensdag nog 24e stond maar daarna niet één fout meer maakte, kon het niet geloven. Met alle paar den, behalve dan dat van haar zelf, had ze grote problemen verwacht. „Maar toen ik ze eenmaal,bereed", probeerde ze haar eigen succes te verklaren, „bleek dat ik in mijn loopbaan eerder met een paard te maken had gehad dat om een zelf de aanpak vroeg". De voormalige dressuurrijdster, die pas in 1983 in New York voor het eerst in een lan- denwedstrijd uitkwam en vorig jaar met zes Grand-Prixoverwin- ningen enigszins van zich deed spreken, heeft haar titel waar schijnlijk dan ook te danken aan een gevarieerde opleiding. „Het feit dat ik op zo veel verschillende paarden heb gereden, is misschien van doorslaggevende hetekenis ge weest". De Verenigde Staten, die de lan- denwedstrijd hadden gewonnen en als enige alle vier hun ruiters bij de laatste 20 hadden geklasseerd, grepen daarmee eindelijk een keer naast de hoofdpr ijs. Dat hiervoor niet de Europeanen, maar de Cana dezen verantwoordelijk waren, kon niet eens echt verrassend wor den genoemd. In 1984 slaagde Des- lauriers er al eens in de Amerikaan se heerschappij in de wereldbeker indoorreeks tijdelijk te doorbreken en dit jaar, in Gothenburg, was zijn landgenoot Ian Miller in hetzelfde gebeuren tweede. Greenough was overigens ook in de Zweedse stad aanwezig, maar zij kwam enige maanden geleden tussen de verza melde wereldelite niet verder dan een bepaald niet opvallende 21e plaats. Een erelijst die volkomen in het niet viel bij haar drie overge bleven concurrenten, Pierre Du- rand, Nick Skelton en Conrad Homfeld. Dat uitgerekend deze Canadese, en niet bijvoorbeeld hun voor naamste troef Ian Miller met de hoofdprijs aan de haal ging, was derhalve wel een gigantische rassing. De 50.000 toeschouwers in het onlangs voor 6 miljoen mark gerenoveerde Reitstadion in Bad- Aken klapten zich de handen stuk bij elke hindernis die deze vol- strekste outsider met succes nam, vooral ook omdat ze de eerste vrouw in de geschiedenis van het wereldkampioenschap was die überhaupt de laatste vier bereikte. Geheel in tegenstelling bijvoor beeld tot de military, waar amazo nes als Lucinda Green Prior-Pal- mer en Virginia Leng-Holgate op internationale kampioenschappen in gouden medailles grossieren, was een vooraanstaande rol in de springsport tot voor kort slechts weggelegd voor mannen, die hun vrouwelijke collega's zelfs tot 1955 van dergelijke evenementen weer den. Gail Greenough zorgde daarmee voor een historische overwinning en haar verklaring hiervoor was kort maar krachtig. „De rijstijl van de mannen is vooral gebaseerd op spierkracht, wij vrouwen doen het meer op gevoel". Dat uitgerekend op het concours der concoursen, dat van Aken dus, de techniek het overwon van de kracht, was daar entegen frappant. Op de bakermat van de hippische evenementen gingen de ruiters lange tijd gebukt onder het schrikbewind van 'Mic key' Brinkmann, voor wie geen oxer te breed en muur te hoog was. Zijn opvolger, Arno Gego (profes sor, doctor), doet het iets rustiger, of liever gezegd verstandiger aan, en slaagde er desondanks in selec tieve parcoursen te ontwerpen. De besten kwamen eruit, de 'ballen- vangers' onder de springruiters, af komstig uit onder meer de Sowjet- Unie en Zuid-Amerika, maakten weliswaar legio fouten, maar kwa men er zonder kleerscheuren van- ef. De enige twee serieuze valpar tijen deden zich vreemd genoeg voor op het voorterrein, waardoor de ene favoriet (Paul Schockemöh le) de kluts volkomen kwijtraakte en de andere (Malcolm Pyrah) met een hersenschudding kon worden afgevoerd. In Aken is dat weieens anders geweest. VOORSCHOTEN - Eén van de na men die elke week weer op de ten- nistoernooilijsten voorkomt, is die van Erik Snellenberg. Tijdens het jubileumtoernooi in Voorschoten was het eindelijk zover dat de 16- jarige scholier zijn eerste B-over winning (op Henny Koemans) mocht begroeten. De zichtbaar gelukkige Snellen berg moest daarvoor op de banen van Forescate wel het onderste uit de kan halen, want Koemans bleek in uitstekende vorm te verkeren. „Ik heb hem zoveel mogelijk laten lopen, om hem op conditie te kun nen verslaan", aldus de winnaar. die eerder dit jaar in een finale van Koemans had verloren. Gisteren leek zich dit aanvanke lijk te gaan herhalen. De gemakke lijk tennissende Koemans nam meteen het initiatief en bleef zijn opponent onder druk zetten. Dat is de enige manier om van de vaste Snellenberg te winnen. Het aanval lende spel werd beloond met een 6-4 setwinst. Maar vervolgens stak de vermoeidheid de kop op en Koemans moest het initiatief veel- vuldiger uit handen geven. Zijn veel jongere tegenstander maakte het Koemans heel moeilijk met zijn gevaarlijke wapen: de slice backhand. Zo moeilijk, dat Snel lenberg de tweede set won en daar na ook de beslissende, waarmee hij zich tevens revancheerde voor zijn eerder geleden nederlaag. Snellenberg vindt zelf,-dat hij in één jaar veel vooruitgang heeft ge boekt. Vorig jaar acteerde hij nog in C, gisteren won hij een B-toer- nooi. Snellenberg: Ik kijk nu niet meer zo op tegen de 'grote jongens' en daardoor ben ik wat zelfverze kerder geworden". Snellenberg neemt de tennissport heel serieus en is zeker van plan om verdere vooruitgang 'te bewerkstelligen. Vervelen gaat het tennissen hem voorlopig nog niet: „Ik kijk steeds weer uit naar het volgende toer nooi en dit jaar heb ik er helemaal Het enige andere B-onderdeel in Voorschoten, het mannendubbel, leverde winst op voor het koppel Bob van Overbeeke en Jasper van Marwijk, die de mannen van het eerste team van Forescate, Bub van der Zee en Marco Stals, de baas bleven met 6-1; 4-6; 6-1. Wat niemand had verwacht, ge beurde toch: Mark Fleischeuer won het mannenenkel C. Na zijn gemakkelijke overwinning in de halve eindstrijd op Frank Karre- mans, trof hij Philip Nagtegeller te genover zich, die met veel meer moeite Willem-Jan de Jong had be dwongen. Nagtegeller begon na een achterstand van 2-6 en 1-5 pas tegengas te geven en kwam zelfs op een 6-5 voorsprong met enkele kansen op setwinst, maar de 15-ja- rige Fleischeuer liet het zover niet komen en beslistte de wedstrijd in zijn voordeel met 7-6. De twee Forescate-speelsters Eveline Poell en Marijke Kramer moesten gaan uitvechten wie de C- winst zou gaan opeisen. Kramer, die nog niet eerder van Poell had gewonnen, was er uiteraard op ge brand om nu wel toe te slaan. Kra mer wist, dat ze de forehand van haar tegenstandster zoveel moge lijk moest vermijden, want die slag beheerst Poell als geen andere C- speelster. De blonde Kramer had het geluk, dat haar clubgenote zich gisteren nogal eens versloeg op haar 'dodelijke' forehand en kon zodoende in de beslissende set d$ winst binnen halen. Nog aangeslagen door het verlies in het enkelspel, kon Eveline Poell ook in het vrouwendubbel samen ZEILEN - De Nederlandse ploeg heeft in Silvaplana bij het wereld kampioenschap plankzeilen, cata- gorie windsurfen, in de eerste da gen nog geen plaats kunnen vero veren, die uitzicht biedt op een me daille. Bij de lichtgewichten is Dirk-Jan Coljee de beste Nederlan der. Hij staat in het tussenklass- ment op negende plaats. met Bertie Koemans geen hinder nis vormen voor het geroutineerde Zoeterwoudse koppel Karin Berg en Tiny van Velzen: 6-7; 3-6. Dubbelspecialist Martin Hoek stra kwam uit in twee finales. Al lereerst met Philip Nagtegeller te gen Paul de Vette en Willem-Jan de Jong, wat een eenvoudige over winning opleverde voor eerstge- noemden: 6-3; 6-3. Een zeer spannende wedstrijd was de gemengddubbelfinale tus sen het Oude Eyk-koppel Frank Karremans en Truus Timmer en het duo Martin Hoekstra en Anne ke Wijnveldt, die na een zenuwslo pend gevecht werd gewonnen door het Wassenaarse tweetal: 2-6; 6-4; 7-6. Nieuwkoop De voor de wedstrijdleiding on bekende Frank Reeker zorgde gis teren in Nieuwkoop voor enige sensatie door als ongeplaatste spe ler de nummer 1 geplaatste Ri chard Oskam te verslaan met de cijfers: 2-6; 7-5; 6-3. Jacco Schoonenwolf behaalde na een zwaar bevochten strijd winst op Erik Bakker. Marie-Loui- se Goedhard was te sterk voor In- grid Chaudron: 6-1; 6-1. Noordwijkerhout Onno van Paridon was tijdens het open C, en D-toernooi van De Boekhorst tweemaal succesvol. Zowel in het enkelspel als in het dubbelspel versloeg hij Sjoerd van der Mark. De eerste partij won hij met 6-3; 6-3 en terzijde gestaan door Sander Warmerdam was hij de meerdere over Van der Mark en Frank van Baaien: 6-3; 6-3. ILONKA VAN RIET Erik Snellenberg geconcentreerd in actie tijdens zijn finalepartij in Voorschoten, die hem behalve revanche op Henny Koemans zijn eerste titel in de B-categorie opleverde. (foto zuyderduin) BAASTAD - Het Nederlands junioren tennistéam, met Rijnsburger Jan Siemerink, heeft zich gisteren geplaatst voor de finale van het Jean Bo- rotra-toernooi. In de finale- strijd van de voorronde ver sloeg Oranje Zweden met 3-2. De eindronde van het toernooi heeft komend weekeinde plaats in Parijs. De Zweed Stefan Edberg heeft het 231.000 dollar tennis toernooi in Gstaad op zijn naam gebracht. De 20-jarige. Zweed, zesde op de wereld ranglijst, versloeg zondag in de finale de Zwitser Roland Stad- ler in vijf sets: 7-5,4-6,6-1,4-6,6- 2. Stadler (27) had zich via kwa lificatiewedstrijden in het hoofdtoernooi gespeeld. In de eindstrijd capituleerde hij pas na 3 uur en 25 minuten. Glenn Schaap veroverde za- terdag de internationale Neder landse tennistitel bij de acht tienjarigen. De als eerste ge plaatste Amsterdammer ver sloeg in,de eindstrijd Björn Bij ster zonder veel moeite. In de zelfde leeftijdscategorie bij de meisjes zegevierde Jolanda Schreurs. Zij versloeg Amy van Buuren in drie sets. Aan de open kampioenschappen de den talentvolle tennissers mee uit Nederland, India, Japan. Zweden. Groot-Brittannië, West-Duitsland, Pakistan en Luxemburg. Het Nederlandse tweetal Ni cole Jagerman en Karin Bak- kum won zaterdag het vrou wendubbel bij het tennistoer nooi van Perugia. In de eind strijd versloegen de Nederland se meisjes Amy Holton (VSt) en de Hongaarse Csilla Bartos in twee sets: 6-4, 6-4. De Zweed Magnus Gustafs- son schreef gisteren in Deven ter het derde Nederlandse sa telliet-toernooi op zijn naam. In de finale, bekeken door 400 toe schouwers, versloeg hij de Bel gische routinier Bernard Boi- leau in twee sets: 7-5, 6-2. Door dat resultaat kwam Gustafsson in het algemeen klassement ook op de eerste plaats met 39 punten. De Joegoslaaf Igor Fle- go is tweede. Bij de vrouwen zegevierde Simone Schilder. Titia Wil mink kon haar alleen in de tweede set redelijk partij ge ven. In het herendubbelspel verstevigden Johan Vekemans en Tom Nijssen de leidende po sitie in het satelliet-circuit. In de eindstrijd in Deventer ver sloeg het Nederlandse tweetal het Zweedse duo Gustafsson/ Bergh in twee sets. Het volgen de toernooi wordt komende week op Beekhuizen bij Velp gehouden. MOSKOU (ANP) - Het Nederland se waterpoloteam heeft gisteren de deelneming aan de Vriendschap Spelen besloten met een nederlaag tegen rivaal West-Duitsland, die Orapje volgende maand ook in de poule aantreft bij het wereldkam pioenschap in Madrid. De West duitsers wonnen, mede dankzij een erg slechte derde periode van Nederlandse zijde, met 10-8. De tussenstanden waren 4-2, 2-3, 3-0, 1-3. Zaterdag behaalde Nederland tegen Griekenland de enige over winning (7-5) van het toernooi in Rusland. Het team in opbouw van George Geurtsen begon het laatste duel matig. De uitblinkers Stan van Bel- kum, die met veertien doelpunten - hij schoot alleen al zes keer raak tegen de Russen - topscorer werd van het toernooi, en John Jansen slaagden er niet in de ploeg vol doende op sleeptouw te nemen. In de derde periode verspeelde Oran je de kans op een goed resultaat. Doelman Ruud Misdorp, die wel weer bewees tot de besten ter we reld te horen, werd in die zeven mi nuten drie keer kansloos gepas seerd. In de aanval werd daar niets tegen over gesteld. In de tweede en laatste periode was Nederland echter gelijkwaar dig, zo niet beter dan de Westduit sers, bij wie de 29-jarige voormali ge Roemeen Schervan debuteerde. Hij vluchtte indertijd en vond on derdak in Braunschweig. Na twee jaar wachten werd hij speelgerech tigd voor zijn nieuwe vaderland en prompt in de selectie opgenomen door bondscoach Firoiu. Ook hij kon niet verhelen dat West-Duits land niet meer over het gevreesde team uit het nabije verleden be schikt. Bondscoach George Geurtsen was uiteraard ontevreden over het grillige spel, met een snelle afwis seling van erg sterke en erg zwak ke momenten. In de aanloop naar Madrid was ook voor hem de stij gende lijn duidelijk waarneem baar. Het best kwam de progressie aan het licht in het duel van zater dag tegen Griekenland, dat als eni ge werd gewonnen (7-5). De Neder landers bleken in die wedstrijd ook verdedigend bij te hebben geleerd. Er werd zes keer een man uit het water gestuurd en de Grieken scoorden slechts één keer. Boven dien werd het Griekse „nijlpaard" Aronis, die alleen voor het laatste weekeinde naar Moskou kwam om tegen Nederland te scoren, volle dig aan banden gelegd. wedstrijd: Stan sen 2, Marc sen en Remco Pielstroom allen 1. West-Duitsland: Otto 3, Osselmann 2, Stamm 2, Fernandez, Huber en Schervan allen 1. 1. Sowjet-Unie 5-10, 2. Verenigde Staten HONKBAL - Het nationale honbal- team heeft gisteren op de derde dag van het oefentoernooi voor de wereldtitelstrijd met 5-9 verloren van Kwang Hwa. Alleen in de der de inning maakte het Nederlands team indruk op hun Aziatische col lega's. Bill Groot sloeg toen een ho merun met drie man op de honken. In dezelfde inning sloeg Jacky Ja- koba ook een homerun. Daarna liet de slagkrachtNederland in de steek en volgden zes nullen achter een. Er keken 1500 toeschouwers naar het duel. ADVERTENTIE LUZERN - Enigszins ontmoedigd stapte de Nederlandse dubbelvier gistermiddag na afloop van de fina le van de Rotsee-Regatta in Luzern uit de boot. Binnen acht dagen had het viertal Nico Rienks, Henk Jan Zwolle, Ronald Florijn en Herman van den Eerenbeemt een super snelle tijd op de klokken gezet. Toch leverde deze topprestatie op het schitterende Zwitserse meertje 'slechts' een vijfde plaats op. Vijf ploegen doken in het jongste FISA-boottype onder het oude Re gatta-record. De ploeg uit de Sow- jet-Unié deed dat met bijna zes se conden, terwijl bij alle andere ra ces slechts in de gestuurde twee door de winnaar eveneens een nieuw record werd gevestigd. De baan was dus niet buitengewoon snel, hetgeen betekent dat het düb- belvierenveld dit seizoen onge kend sterk is. Zaterdag begon de Nederlandse vier met het winnen van de voor- wedstrijd in de snelste tijd. Hoewel het duidelijk was dat geen van de topploegen voluit ging, wekte dit resultaat toch al enigszins de aan dacht. In de halve finale kon de Okeanos - Die Leythe - Nereus- combinatie zich via een gecontro leerde derde plaats plaatsen voor de eindstrijd. Daarmee was in ie der geval een startbewijs voor de wereldkampioenschappen binnen gehaald. In de finale ging het Oraryekwar- tet sterk van start maar kende di- rekt daarna een terugval. Na vijf honderd meter kwam de ploeg weer terug in de race en kon na het passeren van de Spanjaarden de ploegen van Noorwegen (met Alf Hansen op de slagplaats) en de DDR gaan bedreigen. De Sowjet- Unie had inmiddels stevig de lei ding genomen voor de wereldkam pioenen uit Canada. Nederland kwam goed terug, maar bleef toch steken op enkele tienden van se conden achter de DDR, dat met een honderdste van een seconde Noorwegen naar de vierde plaats De Nederlandse ploeg weet wat er de komende weken tot aan de wereldkampioenschappen te doen staat, want op de scorelijst bleek dat de ploeg van Ronald Florijn haar grootste achterstand opliep tussen de 250 en 500 meter. Na vijf honderd meter lag de vier verder achter dan op de finish. Het ko mend weekend zullen de roeiers uit de vier bij de nationale kam pioenschappen in diverse num mers uitkomen om daarna in een trainingskamp te proberen wat se conden van de achterstand af te knabbelen. De Njord - Lage - Skadi - Nereus - Triton-acht zal datzelfde moeten gaan doen. In Luzern bereikte de ploeg van de coaches Jan Willem Louwerens en Pancras Hogen- doorn tegen WK-finalisten niet de eindstrijd. De Nationale acht, waaraan van bondswege bijzonder veel aandacht is besteed, heeft ech ter de laatste tijd zoveel vooruit gang geboekt, dat in de wandel gangen toch wel opgevangen kon worden dat de bond er veel voor voelt ook dit jaar weer voor de acht in te schrijven op de wereldkam pioenschappen. Het aantal seconden dat de ploeg van de finale scheidde was dan ook slechts twee. Het achttal zit, sinds het Lagaduo De Vries-Kam de slagplaatsen bezet, beter bij elkaar, en hoewel een finaleplaats op de wereldkampioenschappen een moeilijke zaak blijft - zoals voor el ke Nederlandse ploeg - lijkt een uitzending naar de wereldkam pioenschappen zeker gerechtvaar digd. Of de stuurmanloze vier daar heen zal gaan, is de vraag. De ploeg sneuvelde in de halve finales. Daarmee zou tevens de reserve plaats van Johan de Haan (Njord) op de tocht komen te staan, omdat het in dat geval aannemelijk is, dat de reserves uit de afgewezen stuur manloze vier zullen worden gere- cruteerd. JAN KLERKS OEGSTGEEST - Ook in het afgelopen weekend heeft Ajax geen kans gezien iets te veranderen aan haar welhaast uitzichtloze positie op de ranglijst van de Eerste Klasse in de cricketcompetitie. Er werd tweemaal ruim verloren, zaterdag van Quick Hg 2 en gisteren van VW. Tegen Quick Hg verkoos Ajax-captain Danny Eldering na gewonnen toss te gaan fielden hetgeen uiteindelijk niet goed uitpakte. Hoewel de Haagse batslieden snel 3 wickets verloren, was het vervolgens Quick- aanvoerder De Geer die op het battingwicket van Ajax een grandioze 150 runs neerlegde. Via 158 voor 4 eindigde Quick op 299 all out. Ajax stock bowler Frits de Jongh had met 5 voor 49 in 15 overs uitstekend gebowld. De bowlingcijfers van de overige bowlers waren minder fraai. Hoewel de 5 Ajaxieden zich in de dubbele cijfers speelden, kon niet aan het totaal van Quick worden getipt. Via 42 voor 1 en 71 voor 3 viel voor Ajax het doek op 122 all out. Danny Eldering 27, Frans Woortman 18, Fazil Mahmoud 14, Mark Verbeek 10 en Govert van Driel 12. Daags daarop traden de Oegstgeester cricketers aan tegen het Amstel- veense VW. Ook nu waren de Ajaxieden niet in staat om met het wilgen hout een prestatie van enig niveau te leveren. Met uitzondering van Frits de Jongh 29, Mark Verbeek 34 en Fazil Mahmoud 13 werd er met weinig inspiratie gebat. Ajax eindigde na 55 overs op 112 all out. De Amstelveen- se gastheren lieten er geen gras over groeien en zorgden ervoor dat voor het verlies van slechts 3 wickets de overwinning werd bèreikt. De Jongh 2-43 in 7 overs en Danny Eldering 1-13. m.m.v.: Joop Zoetemelk Adrie van de Poel Johan van de Velde Peter Winnen Henk Lubberding Nico Verhoeven Programma: 17.30 uur Trimmers/recreanten 18.30 uur Wedstrijd voor Dames 19.45 uur Prominentenwedstrijd 20.45 uur Wedstrijd voor profs achter derny's Parkoers: Boulevard Noordwijk Toegang: geheel gratis

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13