Voorbereiding WK wordt enorm fiasco 'Wij zijn niet langzaam' Jansen trekt lijn door Wéér WK-titel voor Nederlandse junior Onverwachte medaille voor Ruud van Maurik Van Noort en Kulker falen niet Etappewinst Arjan Jagt Renners tonen geen interesse Vrouwen in geweer tegen Lévitan PAGINA 10 SPORT MAANDAG 14 JULI 1986 AMSTERDAM - Han Kulker en Peter van Noort zijn volgens de verwachting Nederlands kam pioen geworden. Op volkomen ver schillende onderdelen, de 1500 me ter voor Kulker en het kogelslinge ren voor "de reus uit Lisse", moch ten zij gisteren in Amsterdam de hoogste trede van het erepodium beklimmen. Kulker maakte zowel zaterdag in de serie als gisteren in de fmale indruk door met speels gemak de concurrentie af te troe ven. Van Noort kende geen enkele tegenstand en kon het zich zelfs permitteren ontevreden te doen over zijn optreden met d slingerko gel. "Alleen die laatste worp leek er een beetje op" dacht de Spartaan hardop met weemoed terug aan vo rige week zaterdag, toen hij in Lis- se het Nederlands slingerrecord op 63.64 bracht. Zijn slotworp tijdens "de Nederlandse" bedroeg met 62.96 nauwelijks minder. Dat Van Noort met zo'n prestatie al niet meer tevreden is, tekent zijn ambi tie. "Na die recordverbetering denk je automatisch alweer aan verder. Ik moet mijn goede vorm maar eens uitbuiten" was zijn uit gangspunt aan de vooravond van het Nederlands kampioenschap. Han Kulker had zich vooraf min der illusies gemaakt. Het verove ren van de titel op de 1500 meter stond voorop. Dat het de Bataven- atleet zo gemakkelijk afging was een bijkomend voordeel. Van kop af won Kulker zoals hij wilde. Zijn eindtijd, 3.48.70, werd door nie mand benaderd. Met deze titel op zak kan Kulker zich rustig voorbe reiden op de Europese kampioen schappen in Stuttgart, waarvoor hij zich tijdens de FBK-spelen in Hengelo al had geplaatst. Vierde plaatsen Behalve succes bood Amster dam ook tegenvallers voor enige regionale atleten. Finaleplaatsen waren er weliswaar in overvloed, maar meer medailles leverden die niet op. De beide Holland-atletes Yvonne van Dorp en Esther Schouten grepen ieder tweemaal naast het brons. De vierde plaats op de 200 meter moet Van Dorp nog wel zijn bevallen. Met een ui terst snelle, door de wind in de hand gewerkte tijd van 23.77 be reikte de jonge Leidse de staart van het supertrio Vader-Cooman- Derby. Maar op haar favoriete 400 meter rolde er niet meer uit dan 55.06, slechts voldoende voor al weer een vierde plaats. "Ik miste kracht om door te gaan" treurde Van Dorp na afloop. De onzekerheid over haar deelna me aan de Europese kampioen schappen op de 4x400 meter werd er alleen maar groter op, vooral nu Desiree de Leeuw plotseling als concurrente opdook. "Met Desiree weetje het nooit. Zij presteert juist als niemand het verwacht" be sprak Van Dorp de op één na snel ste van de 400 meter-loopsters, die voor Stuttgart haar concurrente of juist haar ploeggenote kan worden. Heel wat minder zorgen had Es ther Schouten die zich toelegde op het hordenlopen. Zaterdag wist zij fraai beslag te leggen op de vierde plaats op de 400 meter horden met CASABLANCA (ANP) - De Ne derlander Michel Zanoli uit Wil- nis is zaterdag in Marokko we reldkampioen wielrennen bij de junioren geworden. De 18-jarige renner won de wegwedstrijd over 128 kilometer. Richard Lup- pes uit Hoogeveen eindigde op de tweede plaats. Het succes van Zanoli bete kende de derde achtereenvol gende overwinning van een Ne derlander tijdens de wereldtitel strijd voor junioren. Vorig jaar werd Richard Meijs wereldkam pioen in Valkenburg. Tom Cor- des was in 1984 in Caen de sterk ste wielrenner. In Casablanca behaalde Zanoli zijn vijftiende overwinning in dit seizoen. De grootste uit zijn nog jonge loopbaan, die acht jaar ge leden een aanvang nam. Bij de jeugd fietste hy 75 overwinnin gen bijeen. Op zijn vijftiende jaar werd hy nieuweling en ook die categorie behoorde hij tot de suc- cesvolleren met zo'n dertig victo ries plus een nationale sprinttitel op de baan. In 1985 werd hy ju nior en in zijn eerste jaar sloeg hij direct toe. Vijftien maal stond hij op het hoogste platform, waaron der zes klassiekers en een inter nationale koers in Canada. Op het wereldkampioenschap in Stuttgart eindigde hy als vyfde, achter winnaar Raymond Meijs uit Valkenburg. Dit seizoen richtte hij zyn trai ning op het wereldkampioen schap. Op de bloemenveiling in Aalsmeer werkte hij halve dagen om elke middag goed drie uur te kunnen trainen, veelal met vriend Cordes en op schema's van bondscoach Piet Kuijs. In de aanloop naar de wereldtitelstrijd greep hij opnieuw vijftien over winningen in dagkoersen. De laatste weken stemde hy zijn programma volledig af op de we reldtitelstrijd in Casablanca. In Marokko behoorde de ta lentvolle Zanoli, die in de winter actief is in het B-peloton van het marathonschaatsen, tot de favo rieten om de regenboogtrui van Meijs over te nemen. In de koers hield hy zich rustig tot de laatste omloop. Twee ronden voor de fi nish van de 128 kilometer lange rit, die ontsierd werd door vele valpartijen, ontsnapte een groep van zeven renners, onder wie de Nederlander Luppes. Die groep werd vier honderd meter voor de streep ingelopen. Zanoli en Van der Vin sprongen er gelijk over heen. Zanoli nam in een machtige rush vele lengtes voorsprong, Van der Vin kon die sprong niet volgen en werd ach terhaald. Met een lengte voor sprong werd Zanoli de derde we reldkampioen uit Nederland in serie, Richard Luppes verdub belde de triomf met de tweede plaats. Van der Vin werd tiende, titelverdediger Meys vijftiende. KIRN (SID/DPA/ANP) - John Talen blijkt in de Ronde van Rijnland- Palts niet de enige Nederlandse wieleramateur te zyn die zich met succes met de internationale top kan mengen. Zijn etappe winst en het kortston dige beheer van de leiderstrui, blijken geen incidenten te zyn geweest. Zaterdag, via een tweede plaats van Tom Cordes, en gisteren, door een ritzege van Aijan Jagt, deed de Nederlandse ploeg weer van zich spreken. Gevolgen voor het algemeen klassement had het niet. De Oostduitser Thomas Barth behield zonder veel extra inspanningen te moeten verrich ten zijn leiderstrui om de schouders. De concurrentie, met de Noor Kval- soll als eerste, op bijna twee minnuten. Voor Tom Cordes was er zaterdag slechts één rijder sneller. De vroege re wereldkampioen bij de junioren op de weg moest in de eindsprint van het volledige peloton zijn meerdere erkennen in een andere oud-wereld kampioen. De Westduitser Kappes, winnaar van de gouden medaille op het onderdeel puntenkoers, troefde de rijder uit Wilnis net af. Gisteren liet Jagt zien hoe het wel moest. Na tien kilometer vormde zich al een kopgroep. Door de eendrachtige samenwerking van het vijftal, waarin zich geen van de favorieten bevond, bleef het groepje uit de greep van het peloton. In Kirn bleef Jagt de Fransman Leblanc en de Roemeen Romas- canu net voor. JAUNAY-CLAN (GPD) Het plan van de Nederlandse Wielren Unie om een uitmunten de voorbereiding op het wereldkampioenschap wielrennen te realiseren dreigt een enorm fiasco te worden. De KNWU wil met een ploeg van zes profrenners deelnemen aan de Coors Classic in de Verenigde Staten, waar de titelstrijd in september plaatsvindt. Na overleg met enkele toprenners werd dat gezien als de ideale manier om te acclimatiseren. Maar de voor Nederlandse begrippen solide aanpak lijkt schipbreuk te lijden omdat vrijwel alle geselecteerde renners er niet voor voelen vier dagen na de Tour de France al weer voor vijf weken naar de VS af te reizen. zichzelf te wijten. melijk niet laten om ook verspringen deel te nemen. Daarna slaagde zij er niet in haar snelle se- rietijd van 14.18 in de finale te evenaren, waardoor zy ook niet on der de prijswinnaars kon worden opgenomen. Hoewel Menno Swier vooraf op een medaille had gehoopt kon de atleet van AV Holland daarop geen enkele aanspraak maken. Na een goed opgebouwde 400 meter in de serie (48.15) maakte de Leidse stu dent in de finale een uitgebluste in druk: meer dan een zesde plaats zat er niet in. "Wat wil je ook, als je de hele week hertentamens hebt moeten maken" gaf Swier aan dat de combinatie sport en studie niet altijd ideaal behoeft te zyn. De laatste streekatleet die naast de medailles greep was snelwande laar Dirk Maassen van den Brink. Dit levende monument van de Leidse atletiek dreigt op 38-jarige leeftijd het contact met de nationa le top te verliezen. De manier waar op de Holland-atleet zich hiertegen verweerde dwingt respect af. Van uit het achterveld kreeg de wande laar van AV Holland zelfs nog uit zicht op de derde plaats op de 20 kilometer, maar zijn inspanning om die te bereiken moest Maassen van den Brink in de slotkilometers bekopen. Dat resulteerde in een nog altijd eervolle vyfde plaats in 1.39.08.66. TIM BROUWER DE KONING JAUNAY-CLAN (GPD) - „Wy langzaam... helemaal niet! Kyk maar naar ons gemiddelde. Dat ligt steeds boven de veertig". Mieke Havik, draagster van de blauwe trui in de Tour Féminin en altijd op de barricaden springend als het da- meswielrennen ter discussie staat, komt direct met feiten te voor schijn om de mare te ontzenuwen als zouden zij en haar collega's geen tempo kunnen maken. Aanleiding daartoe was de mede deling van Tour-directeur Félix Lévitan om de vrouwenronde los te koppelen van de 'grote jongens' en voortaan te integreren in de Ronde van de Toekomst. Lévitan zei dat vrijdag in Nantes, nadat de reclamekaravaan die vóór het pro fessionele peloton uitrijdt, bijna achter op de hardfietsende dames was gereden. Gealarmeerd door dit bericht stond mevrouw Havik gelijk voor de deur van madame Monclair, een van de rechterhanden van Lévitan die is belast met de Tour Féminin. Mieke Havik: „Zij heeft vervolgens met Lévitan gebeld en die ontken de dat wij uit de grote Tour zouden moeten verdwijnen. Lévitan was juist zeer tevreden over ons, liet Monclair ons weten. Zozeer zelfs, dat er een goede kans is dat we vol gend jaar ook in Berlijn mogen starten". Rinus Verboom, de coach van de KNWU, zou het be treuren als zijn vrouwen naar de Tour de l'Avenir worden verban nen. „Dat zou een slechte zaak zijn, vooral voor de sponsor van de bond. In feite zijn wy de enigen die, dank zij de Tour, voor publici teit zorgen". ook niet zo leuk meer zijn. Nu heb je nog al die ambiance langs de kant van de weg. In de Tour de l'A venir heb je dat natuurlijk niet. En nu profiteren we ook in de kranten nog een beetje mee van de grote Tour. Wat lees je in Nederland nou nog over de Tour de l'Avenir. Niets toch?". Dank zij madame Monclair zijn de oraiye-vrouwen echter weer ge rustgesteld. Het is voor Havik en de haren te hopen dat Lévitan zo veranderlijk is als het weer, want vrijdag in Nantes lieten de woor den van Lévitan niets aan duide lijkheid over. Longo de slag van Maria Camns te hebben verloren. De Italiaanse nam op de dag van de „oude da mes" een minuut afstand van de Francaise, die de slag, gemaakt door Monique de Bruin, miste. Ma ria Canins ontbrak aanvankelijk ook bij de ontsnapping, die dertig kilometer voor de finish werd inge zet, maar achterhaalde, met Mieke Havik in haar wiel, de vijfkoploop sters. Jeannie Longo, keurig ingepakt door de ploeggenoten van Canins, kreeg geen kans haar achterstand goed te maken en zy behoefde ook niet te rekenen op enige steun van de andere ploegen. Italië, Neder land, België, de Verenigde Staten en Zweden hadden namelijk rijd sters in de eerste groep. Alleen Adri van der Poel staat nog honderd procent achter de op zet, die Hein Verbruggen voor zitter van de commissie beroeps- rennen van de KNWU tijdens de nationale titelstrijd in Geulle glim mend van trots aan de pers prijs gaf. De Brabander is van oordeel dat „kopmannen", die de voorbe reiding van de wielerbond niet mee willen maken, hun ambities moeten bijstellen. Mocht de hele operatie in het water vallen zal Van der Poel ploegleider Jan Raas vra gen met zijn team in te schrijven voor de Coors Classic. Dat de afvaardiging van een na tionale profploeg, met alle renners die een redelijke kans hebben op het behalen van de wereldtitel, een flop wordt staat wel vast. Van de zes man die nu al geselecteerd zijn, willen er drie pertinent niets weten van de lange trip naar Colorado: wereldkampioen Joop Zoetemelk, Steven Rooks en Johan van der Velde. De mening van Eric Breu- kink en Jos Lammertink wordt daardoor van ondergeschikt be lang, omdat zij een knechtenrol vervullen. Dat Zoetemelk („Ik heb al met een gezegd dat ik na de Tour niet nog eens vijf weken van huis wil", aldus de titelverdediger) en Van der Velde sceptisch stonden tegen over de voorbereiding was al be kend. Van der Velde: „Ik ben naar de Ronde van Italië geweest en nu naar de Tour. Je kunt niet altijd weg zijn. Ik zal in die periode in Nederland ook wel iedere dag een criterium rijden, maar dan ben je toch 's avonds nog eens thuis. Ver der kryg ik dankzij de gele trui een hoger startgeld in de criteriums. Dat karf nooit worden gecompen seerd. Ik zie de bond nog geen ton geven". ZOETERMEER - Na zijn zege in Voorschoten, lijkt Alex Jan sen de smaak van de wieler koersen weer goed te pakken hebben gekregen. In de ronde van Zoetermeer liet de Leidse amateur zaterdagavond weder om een goede indruk achter, om 'de koers uiteindelijk met een tweede plaats af te sluiten. Op het snelle rondje slaagde Jansen erin om al vrij snel in het gezelschap van Bollenstre- ker Erik Stroombergen en oud- Hazerswoudenaar Piet de Groot aan de greep van de gro te groep te ontsnappen. De vlucht leek ten dode opge schreven, toen de favorieten de handen ineen sloegen voor de achtervolging. Dat pakte echter anders uit. De tegenwoordig in het Gelderse Oosterbeek woonachtige De Groot betoon de een grote vorm, terwijl ook Jansen en Stroombergen zich in het kopwerk niet onbetuigd lieten. Toen ook nog eens de momenteel sterk koersende ge broeders Hogervorst door een valpartij werden uitgescha keld, wisten de drie vluchters dan ook tot het einde toe stand te houden. In de beslissende eindsprint zette Piet de Groot van kop af op de "13" aan. Dat resulteerde in een machtsvertoon, waar voor de andere twee geen kruit tegen gewassen bleek. Jansen moest met de tweede stek ge noegen nemen, terwijl Lisse- naar Erik Stroombergen ver dienstelijk derde werd. De vrouwen van de Leidse Van Duuren-Lundbeck-Burgy formatie lijken in de landelijke criteria alle troeven in handen te hebben, nu hun belangrijk ste concurrenten (met overi gens ploeggenotes Petra de Bruin en Corrie Timmermans) in de damestour verblijven. De ronde van Obdam was gisteren een prooi voor de Haagse San dy Lutke Schipholt, met Gon- nie van Koert op de tweede plaats. Opvallender is het „bedankje" van Steven Rooks, de Noordhol lander die door de KNWU werd be schouwd als uitgesproken voor stander van het idee om de Coors Classic op het programma te zet ten. Hij heeft die mening bijge steld, ziet eveneens op tegen de langdurige absentie en het missen van de criterium-inkomsten. „Ik denk dat we beter na de Ronde van Nederland kunnen afreizen en daar dan twee weken wat trainen", aldus Rooks. „Eerst de Coors Clas sic rijden en daar nog een hele tijd te moeten rondhangen lijkt me niets. Het zal moeilijk op te bren gen zijn om dan steeds te gaan trai nen. Wat heeft het voor zin om alles op zo'n wedstrijd te zetten. Als je geen goeie dag hebt is het allemaal voor niets geweest. Dat hebben Pe ter Winnen, Johan van der Velde en Theo de Rooy wel gezien. Die deden twee jaar geleden een hoog testage in Font Romeu in de Pyre neeën en werden op het wk in Bar celona als eersten gelost". Rooks wil overigens nog wel even bekijken hoe andere Europe se landen de voorbereiding zullen aanpakken. „Als het een absolute noodzaak zou blijken te zijn dat we moeten gaan, dan zou moeten wor den overwogen om de vrouwen een week over te laten komen. Zo als de zaken er nu voor staan zeg ik: tien tot vijftien criteriums laten lopen is een heleboel geld". Boven dien bestaat de Coors Classic uit een aaneenschakeling van kleine rondjes, die Rooks ook niet als de ideale aanloop naar het loodzware wereldkampioenschap in Colorado Springs beschouwt. „We moeten er alleen naar toe gaan als de bond zes mensen vindt, die graag willen. Maar die zes kan ik niet opnoe men", aldus Rooks. Verder dan één naam komt men niet: Adri van der Poel, die zeer te leurgesteld is in de houding van zijn collega's. Hij verwijt hen kort zichtigheid. „De meesten zien hier een dubbeltje liggen, maar verge ten dat er verderop een kwartje kan worden opgeraapt", stelt hy. Een opvatting die slechts weinin- gen delen en ook de potentiële knechten voor het wereldkam pioenschap, krabben zich achter het oor als het er om gaat de crite riums op te geven. Maarten Du- crot, nog niet geselecteerd maar wel degelijk een kandidaat voor de dertien renners tellende Neder landse selectie (twaalf man plus de wereldkampioen) merkt er over op: „Voor mij betekenen die crite riums financieel nog al wat. Ik wil best iets investeren, maar geen half jaarsalaris. Van der Poel heeft makkelijk praten. Die pakt vól gend jaar een contractgeld van zes ton". Van der Poel vindt dat hij, in- ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphenaar Ruud van Maurik zorgde het afgelopen weekeinde in Amsterdam, tijdens de Ne derlandse atletiekkampioenschappen voor een verrassing. Daar waar een aantal van zijn clubgenoten duidelijk moeite hadden met de zware druk van dergelijke wedstrij den, maakte Van Maurik zijn plaats op de ranglijst waar met een zilveren medaille. Tijdens de finale van de 110 meter horden moest de AAV'36-atleet alleen tienkamper Robert de Wit voor zich dulden. Het tou cheren van de zevende horde, waardoor de balans danig verstoord werd, verhinderde een serieuze ïnlooppoging op de iets sneller gestartte De Wit. De winnaar van de FBK- games herstelde zich fraai. Met 14.63 sec. bleef hy net buiten bereik van Zijn eigen besttijd. Het verspringen, waar twee jaar geleden nog de duidelijke voorkeur naar uit leek te gaan, was van een minder gehalte. Een ge brek aan concentratie, mede door het on gunstige tijdstip, leverde slechts één geldi ge poging op van 6.89 meter. Ed van Gemeren moest volgens verwach ting zijn titel op de 150Q meter overdragen aan Han Kulker. Tydens de voor Van Ge- meren moeizaam verlopen series, waarin hij zich lange tijd liet opsluiten, werd reeds duidelijk dat een terechte troonsafstand óp til was. Ook gedurende de trage finale kon Van Gemeren niet imponeren. Zyn uitein delijk derde plaats (3.50.53 min.) leek meer een belóning voor de wel aanwezige vecht lust. Eveneens weining oogstrelend was het optreden van hoogspringer John Nieumeij- er. De zichzelf regelmatig als 'publiek- sspringer' bestempelende Alphertaar, kon in Amsterdam het zo verrassend verlopen voorseizoen niet van een aangenaam ver volg voorzien. Na met Veel moeite 2.00 fhe- Ook Maijan Goedhart móest in Amster dam toezien höë haar collega's de prijzen verdeelde. Ondanks het excuus van een blessure kon Goedhart niet meegroeien naar een waardig niveau. Haar 5.83 meter bleek tijdens dit kampioenschap niet vol doende voor een plaats óp het podium. het speerwerpen werd naar verwach ting gepresteerd. Ook hier was echter de juiste piek niet aanwezig bij de Alphense deelnemers. Paul Boere wist zijn huzaren stukje van vorig seizoen niet te herhalen. Met 61.58 meter kwam Boere als zevende uit de stryd. René Zorge kwam tot 55.54 meter. Voor Laura Bosman was er niet meer weggelegd dan een figurantenrol. Tijdens de series van de 800 meter kreeg Bosman de rekening gepresenteerd van haar vakan tiepret. Met 2.17.16 min. werd zy kansloos uitgeschakeld. dien zijn voorbereiding in de Coors Classic ondanks alles doorgaat, een streepje voor moet hebben bij de aanwijziging van een kopman voor de wereldtitelstrijd. Wie de wielrenunie in de kou laat staan en kiest voor de verdiensten in de cri teriums moet daarvan de conse quenties aanvaarden. „Je kunt niet alles willen", meent hij. Er zal vol gende week dinsdag op Alpe d'Huez, wanneer een afvaardiging van de KNWU tijdens de rustdag over deze materie komt praten, diepgaand overlegd worden. De kans is echter groot dat de delega tie met lege handen naar Neder land terugkeert. Sterke rentree Axel Koenders DE HOEF - Axel Koenders heeft, na een afwezigheid van enkele we ken vanwege een sleutelbeen breuk, zijn rentree gevierd met een overwinning in de kwart-triathlon in De Hoef. De tweevoudige win naar van de hele triathlon in Alme- re gaf zyn 88 tegenstanders geen schijn van kans en bereikte na 2.01.27 als eerste de finish. De atleet uit Ouderkerk a/d Am- stel was zelf aangenaam verrast over zyn prestatie. "Ik had toch wel enige problemen verwacht tij dens het zwemmen en het lopen. Mijn schouder hield het evenwel prima. Ik ga me nu volledig con centreren op Almere, want daar moet het voor mij gaan gebeuren". De Amsterdammer Goof Schep en Ronald Nihot uit Den Haag te kenden voor de overige ereplaat sen. Schep kende een achterstand van 1 minuut en 7 seconden op de winnaar Axel Koenders, terwijl Ni- hot 15 seconden meer moest toege- Van de atleten uit de Leidse-re- gio toonde Ronald Warmerdam zich de sterkste. Een prima zesde plaats viel de 22-jarige Voorhouter ten deel in een tyd van 2.08.20. Ma rathonschaatser Edward Hagen behaalde bij de junioren een derde plaats. Zijn tijd van 2.10.30 deed ook hem by de voorsten finishen. Robert Springer uit Leiden legde bij de jongeren beslag op een vier de plaats. Carla Krauwel heeft haar voor seizoen afgesloten met een ver diende zege op haar grote rivale Henny Verdonck. Beide dames streden vooral om de zege in het Badgematic-klassement. De wed strijd in De Hoef was dit jaar, sa men met de halve triathlon in Nieuwkoop en de 1/3 triathlon in Bodegraven, opgenomen in dit met veel prijzengeld gedoteerde circuit. Na twee wedstrijden was het on derlinge verschil tussen de twee concurrentes 34 seconden in het voordeel van Verdonck, die in De Hoef soepel de zege leek te gaan pakken. Drie minuten bedroeg haar maximale voorsprong op Car la Krauwel, die tijdens het fietsen echter weer langszij wist te komen. Verdonck de wedstrijd. Dë uit Maarssen afkomstige atlete beging een grote tactische fout door 100 meter voor Krauwel te gaan lopen. Zij diende zo als doelwit voor de Noordwijkse die in de laatste vier kilometer toesloeg. Welgeteld veer tig seconded sneller was de rege rend nationaal kampioene triath lon aan de meet, wat naast haar ze ge in de wedstrijd ook een eerste plaats opleverde in het totaalklas sement.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 10