'De gele trui hoef ik niet zo nodig' Hoop van Oranje vervlogen Fabelachtige sprint Johnson Nijdam naar huis Sprintmonster Bontempi slaat toe Basketballers uitgeschakeld op WK in Spanje UEFA stemt in met plan van KNVB DONDERDAG 10 JULI 1986 Canadees benadert wereldrecord (DPA/SID) - Edwin Moses en Carl de beste poging van zijn voorgan- Lewis waren gisteren de laatste at- letiekdag, de grote trekpleisters van de Vriendschaps Spelen in Moskou. Moses voldeed met een tijd van 47,94 seconden op de 400 meter horden, sneller was dit sei zoen nog niemand, geheel aan de verwachtingen. Hij verbeterde de toptijd van dit jaar van zijn landge noot Danny Harris met 0,12 secon de. Viervoudig Olympisch kam pioen Lewis liep op de 100 meter ook erg hard, maar zijn verrichting en zelfs die van Moses verbleekten bij de prestatie van de supersnelle Canadees Ben Johnson. Die won de korte sprint in een fabelachtige tijd van 9,95 seconden. Hij bleef daarmee slechts 0,02 seconden ver wijderd van het wereldrecord, dat al drie jaar met 9,93 op naam staat van de Amerikaan Calvin Smith staat. De tijd van Johnson in Mos kou is echter wel de beste ooit ge lopen op een laaglandbaan. Smith' o vestigde het wereldrecord inder- 46.14,03 op naam van de'Zweedse ger en grote concurrent Joeri Litvi- nov (84,64). Op de 400 meter horden heeft Europees kampioen en recordhou der Harald Schmid aan de Vriend schap Spelen weer twee kandida ten voor een geslaagde aanval op zijn positie bijgekregen. In de slot fase van het technisch moeilijke onderdeel gaf de Sovjet-atleet Ale xander Vassilijev Moses maar wei nig toe. Hij finishte in een knappe 48,24 voor de Amerikaan David Pa trick (48,59). Als medaillekandi daat bij het EK in Stuttgart stelde ook de Griek Athanasios Kalogia- nis (48,88) zich in Moskou voor. De Sowjet-atlete Aleksandra Gri- gorieva verbeterde het Europees record op de tien kilometer snel wandelen tot 46 minuten en 0,27 seconde. Het oude record stond stonds 15 juni vorig jaar met tijd in de ijle lucht Springs, i Colorado Ann Jansson. De geslaagde record- poging van Grigorieva, die in de wedstrijd derde werd, viel aanvan- Carl Lewis, die net als Moses met kelijk niet eens op, omdat de be- ovatie werd ontvangen door langstelling uitging naar de winna- het onderdeel, de Australi- CHERBOURG (GPD) - De Tour de France is een avontuur dat tot onverwachte roman ces kan leiden. Zo zijn de ploegen van Peter Post, gedwongen tot het controleren van de wedstrijd, en Jan Raas door omstandigheden in eikaars armen gedreven. Een even spon tane als eigenaardige combine, die maar weer eens aantoont dat vriendschap en rivaliteit in de wielersport dichter bij elkaar liggen dan wordt gesuggereerd. Meer nog dan vorig jaar, toen de twee Nederlandse teams in hun zucht naar ritzeges steun bij elkaar zochten, heeft men elkaar de komende dagen hard nodig. Want de stemming in het peloton tegen „de Nederlanders" lijkt grimmig. Toch al niet populair door het bijna altijd defensief rij den, strooide Johan van der Velde dinsdag zout in de wonden door weinig elegant en nog minder royaal te zijn tegen zijn vluchtmak- ker Joel Pelier. „Hij is een Neder lander", bitste de verslagen Frans man, „en Nederlanders rijden nu eenmaal zo". Een boodschap, waarvan de echo tot diep in het deelnemers- veld weerkaatste. De sfeer ontlaad- Etappewinnaar Guido Bontempi rechtsleidt de beslissende ontsnap- de zich in de slotfase van de etappe ping. Vanaf links Mare Sergeant, Roberto Pagin en Jean René Bernau- naar Cherbourg, toen een kop- deau. (foto AP) groep van vijf renners als in een ploegentijdrit naar de finish ging. Dat onder hen de zekere winnaar Guido Bontempi was, mocht de pret en het tempo niet drukken. Want Panasonic werd een hak ge zet en dat telde vooral. Onbezonnen Want veel anders zijn de hand en spandiensten voor de Italiaanse krachtsprinter niet uit te leggen, hoewel Peter Post een afwijkende visie ventileerde. „Ik denk dat ze al blij zijn dat ze eens mee zijn met een ontsnapping. Daarom zullen ze wel zo hard werken", opperde hij. Mare Sergeant, Belgisch kampioen St. Hilaire du Harcouet het publiek, liep de 100 meter 10,06 seconden. Hij moest, hoewel sche Kerry Saxby in 45.00,13. het zijn beste sprint van dit seizoen was, toch genoegen nemen met de derde plaats, omdat de Nigeriaan Chidi Imoh een fractie sneller was: 10,04. De fotografen en reporters stortten zich niettemin op Lewis en vergaten aanvankelijk Johnson. Die bewees gisteravond echter nogmaals, dat zijn uitlating „ik kan dit jaar het wereldrecord verbete ren", nadat hij voor het eerst Lewis had verslagen, geen bluf is. Zoals gebruikelijk was het ko gelslingeren een Sowjet aangele genheid. Tweevoudig Olympisch kampioen Joeri Seditsj, die ruim twee weken geleden het wereldre cord opschroefde tot 86,66 meter, won in het Lenin-stadion opnieuw. Hii liet een afstand van 84,72 meter opmeten. Dat was overigens slechts acht centimeter meer dan CHERBOURG (GPD) - Ontred derd zocht hij de ploegleiderswa gen op, liet zich in de stoel zak ken en sloeg een arm voor zijn ogen, waarin de tranen opwel den. „Buiten de tijd zeker...?", vroeg hij aan assistent-ploeglei der Hilaire Vanderschueren. Een vraag waarop Jelle Nijdam zelf het antwoord wel kon geven, maar het droeve feit was nog te vers om de realiteit al te accepte ren. „Een minuut of wat", pro beerde die de harde waarheid nog wat af te zwakken. Het wa ren er tien, al veranderde dat niets aan de situatie. Jelle Nij dam kon zijn koffers pakken. Precies 36 minuten na winnaar Guido Bontempi ging hij in Cherbourg over de eindstreep in gezelschap van de Braziliaan Re- nan Ferraro en de Fransman Pa trick Esnault, invaller voor Sean Kelly. Na een lange, zinloze ach- 'Het was onbegonnen werk tervolging op het peloton, dat uitgerekend deze dag had geko zen om een gemiddelde snelheid van tegen de 42 kilometer per uur (41,809) te ontwikkelen. „Het was onbegonnen werk", klaagde Jelle Nijdam, zoon van ex-wielrenner Henk Nijdam. „Het zat allemaal tegen. Normaal valt een peloton nog wel eens stil, maar vandaag reden ze als gekken door". Dat kon hij nou juist niet gebruiken. Na vijftig ki lometer, bij Saint Manvieu-Nor- rey, sloeg het noodlot voor hem toe. Zijn verhaal: „Ik had net Gerrit Solleveld naar voren gere den, want er was een tussen- sprint voor die rode trui. Ik liet een gaatje vallen en zakte daarna terug in het peloton. Op dat mo ment reed ik lek". Het bleek een ongelukkig ogenblik, want nadat Solleveld dank zij de hulp van Nijdam de sprint had gewonnen, ontstond er een kopgroep met Bernard Hi- nault. In het peloton werd alle hens aan dek geblazen voor een achtervolging. Ploegleider Jan Raas: „Ze reden volgens mij 160 per uur. Het had geen enkele zin om een paar man op Jelle te laten wachten, want die zou ik dan ook zeker kwijtgeraakt zijn. Ik had geen keus, hoe jammer het ook voor hem is", verontschuldigde Raas zich voor de gedwongen opoffering van zijn renner. Assistent-ploegleider Hilaire Vanderschueren probeerde nog zo te manoeuvreren dat Nijdam achter de auto terug kon staye- ren naar het peloton, maar een jury-commissaris hield die ver dachte bewegingen nauwlettend in de gaten. „Bovendien was Es nault net gelost uit het peloton, waardoor men extra attent was", aldus de assistent van Raas. Voor een renner met pech wil men nog wel eens iets door de vingers zien, voor een geloste coureur niet. Zo klapte de deur voor Nij dam, net hersteld van een ver koudheid, dicht in een etappe waarvan hij onder normale om standigheden moeiteloos het ein de zou hebben gehaald. GENÈVE (ANP) - Een dag voordat de loting wordt verricht voor de eerste ronde in de drie Europa Cup-toernooien heeft de Europese Voetbalbond (UEFA) de KNVB verblijdt met het bericht, dat de SANTA CRUZ (GPD) - Het verhaal over de vier minuten DSartafürtdeüïiahetmiUEFAbè" waarin het Nederlande basketbalteam op het WK in Span- kertoernooi De extra-competitie Je de praktisch gewonnen wedstrijd tegen Argentinië uit wordt door de Nederlandse voet- handen gaf, zal in de annalen van de bond met zwarte inkt balbond komend seizoen, 1986- worden opgetekend. Omdat Joegoslavië eerder, en Cana- de er^ivisie in da gisteravond (79-96) op Tenerife inderdaad een maatje te de eerste divisie zul- groot bleken, is de al eerder geopperde veronderstelling, de hoogste dat Oranje bij zijn debuut op het mondiaal niveau een unieke kans liet liggen om zich bij de laatste twaalf te kwa lificeren, ook inderdaad bewaarheid. i poging ten. Net als len de achttien teams klasse, de KNVB streeft 'verkleinig tot zestien, vier perio den gaan afwerken, twee van acht en twee van negen duels. Net als de inkrimping van het aantal clubs in de eredivisie, zal het plan voor de na-ccmpetitie in de buitengewone algemene ledenvergadering van begin augustus worden behandeld. De buitengewone ledenvergade ring betaald voetbal van de KNVB over de reorganisatie van de ere- en eerste divisie zal niet eerder dan begin augustus worden gehouden. Volgens KNVB-voorlichter Jesse is de eerder genoemde datum van 14 juli niet haalbaar. „Er zijn teveel mensen op vakantie om de door de clubs gevraagde vergadering op Oranje alsnog derde korte termijn uit te schrijven." Een gebrek aan ervaring en koel bloedigheid enerzijds (tegen Ar gentinië) en het gemis aan pure klase anderzijds (tegen Joegoslavië zij puur geluk". Canada) waren er debet aan dat De weinige hoop op nog er in feite dichter bij dan Argenti nië, dat nu derde is geworden. Dat gaat toch alleen maar verder dank vijf de ploeg van interim-coach Ruud tal wedstrijden tegenover echt Harrewijn het WK nu verder van sterke landenteams als bijvoor afstand moet volgen. Althans, ten- beeld Italië, de Verenigde Staten, zij Nieuw Zeeland nog kans ziet om een groot wonder te bewerk stelligen. Als de Kiwi's, die condi tioneel gezien slechts in staat zijn tot het spelen van één helft redelijk basketbal, er nog in zouden slagen Woordvoerder Sprengers van de dag van de poulewedstrijden, noj twaalf zuidelijke clubs vindt de zal geschieden gelooft nieman< verschuiving niet bezwaarlijk. „Het is beter dat alle clubs op zo'n vergadering aanwezig zijn. Begin augustus zijn ook de eerste divisie ploegen weer in training. Een aan tal cluns is voor 14 juli niet meer te bereiken. Nu hebben we tijd ge noeg om ons voor te bereiden", zei Sprengers gistermiddag. Twintig clubs uit de professione le klassen hadden om een spoed vergadering gevraagd, omdat de KNVB anderhalve week geleden bekend maakte, dat de eredivisie vanaf 1987 uit zestien in plaats van achttien clubs zou moeten bestaan. In cfe eerste divisie zou degradatie naar de amateurs mogelijk moeten worden. Met deze maatregelen hoopt de KNVB de competities spannender te maken. Ook het Ne derlands elftal zou meer ruimte krijgen voor oefenwedstrijden. Spanje of Brazilië, vervloog giste ren tegen Canada (dat dus ook in dat rijtje thuishoort) in feite al in de eerste helft. De opdracht vooraf luidde om met één punt verschil te winnen van de nummer 4 op de Argentinië te winnen, wordt Olympische Spelen van LA. Hoe- ije alsnog derde in groep D. wel Oranje een helft lang de illusie Maar dat dit vandaag, op de laatste mocht koesteren dat de mogelijk- 1 J heid er toch nog in zat, bleek Duetz tweede op EK-470 Illusie achteraf dat juist in die eerste rondgang de basis voor de toch nog ruim uitgevallen nederlaag al was gelegd. Foutenlast Het afremmen van de Canadese trein, die tot nu toe in enorm hoog tempo over respectievelijk Malei sië, Nieuw-Zeeland en ook Neder lands concurrent Argentinië was gedenderd, kostte namelijk zoveel kracht en persoonlijke fouten dat de 41-41 ruststand het beeld be hoorlijk vertekende. Het kon niet anders of het energie verslindende ren- en vliegwerk in de verdedi ging moest en zou zich na de pauze wreken. Al was het op zich natuur lijk knap dat Nederland, onder lei ding van de fantastisch spelende Emiel Hagens, zo goed naast en af en toe zelfs vóór de Noordamerika nen bleef. Maar het bleek, zoals verwacht, toch ijdele hoop. Door persoonlij ke foutenlast geteisterd, moest Harrewijn noodgedwongen zijn starters Rik Smits, Chris van Din- ten en Peter van Noord al na een paar minuten terughalen, terwijl spelverdeler Hagens hard aan rust toe was. Op het moment dat zij aan de kant zaten, speelde de Canadese Onder toeziend oog van Jelle Esveldt (rechts) is Hans Heijdeman in fel gevecht om de bal gewikkeld met een Canadees. Oranje kwam uiteindelijk routine en kwaliteit tekort tegen de Canadezen. (foto anp> En natuurlijk, wie ook maar een beetje over enig realiteitsbesef be- SODERBORG - De Langeraarse schikt, weet dat een Europese sub- zeiler Hans Duetz is als tweede topper als Nederland in feite niets geëindigd bij het Europees kam- te zoeken heeft in Oviedo en Ma- coach Jack Donahue op zijn beurt pioenschap in de 470-klasse. De drid, waar vanaf morgen om de Nederlands kampioen voer in het medailles wordt gestreden. „Toch met beman- had ik er graag heen gewild", zo overwinning sprak de behoorlijk teleurgestelde kampioen voer Deense Söderbori ningslid Jan Bos. i de 470 was voor de Fransman coach Ruud Harrewijn. „Het had Peponnet. een prachtige gelegenheid geweest Bij de legde de in deze klasse voor deze jongens, die toch al niet uit Langeraar zijn verwend met het spelen van afkomstige Wilma Kramer beslag internationale wedstrijden, op de derde plaats. Zij voer met nodige ervaring daar op te doen. Hanneke Stavenuiter. En laten we wel wezen: wij waren zijn troeven uit. Hij bracht vrijwel direct zijn azen Greg Wiltjer en Eli Pasquale in, en verlost van hun respectievelijke klevers Smits en Hagens domi neerden zij gedurende vier minu ten de partij. Wiltjer, de in Spanje bij Barcelona voor een vorstelijk salaris ballende center veegde aan beide zijden van het veld de bor den schoon en schakelde met lan ge halen tevens het belangrijkste Canadese wapen in: de fastbreak. Wanhoopspoging Net zo gemakkelijk aan het be gin of eind daarvan stond de ont stellende rappe en balvaardige spelverdeler Eli Pasquale, die zon der concurrentie kan worden uit geroepen tot de beste bal-opbren- ger van groep D. Nu het slopers- werk was voltooid, smeet dit duo binnen vier minuten de deur die tot 51-53 nog op een keer had ge staan, keihard dicht voor de neus van het uitgebluste Oranje. In een soort van laatste wan hoopspoging plaatse Harrewijn bij 69-78 drie kleine mannen (Bottse, Hagens en De Waard) in de buurt van de drie-puntslijn om van daar af te gaan vuren. Maar eer ze daar aan toe kwamen, vlogen er aan de andere kant van het veld uit han den van Triano en Herbert twee van die afstandsprojectielen door het net. Dat dan bij wijze van voor beeld. Met nog de wedstrijd van van avond tegen het vakantieteam uit Maleisië voor de boeg, kunnen de Oranje-spelers nu hun koffers gaan pakken in de wetenschap dat er bij rijd en wijle soms heel behoorlijk werd gespeeld op Tenerife, met zelfs even de kans op een finale plaats. De kans evenwel dat dit laatste zich binnen afzienbare nog maals zal voordoen, moet evenwel gering worden geacht gelet op het feit, dat er in de toekomst op het WK nog maar 16 ploegen zullen mogen verschijnen. Canins pakt draad weer op GRANVILLE (AFP) - Maria Canins, vorig jaar glorieus winnares van de tweede uitvoering van de Ronde van Frankrijk voor dames, is gisteren bij de proloog van de vrouwentour in Granville op de zelfde voet doorgegaan. De Italiaanse startte in het geel en bleef er ook in, al voorspelde „la mama" aanvankelijk nog een verlies van een handvol seconden ten opzichte van de concurrentie. De 37- jarige Canins legde echter het 2,2 kilometer lange parcours als een volleerd achtervolgster af in 3 minuten en drie seconden. Op de eindstreep had ze één tel voorsprong op de Francaise Jeannie Longo, de favoriete voor de proloog. Valerie Simonnet werd der de. Beste Nederlandse in de tijdrit was Mieke Havik. Ze werd vijfde op vier seconden van de winnares. Scores Nederland: Hagens 16, De Waard 11, Schilp 0, Van de Lagemaat 0, Smits 13, Heijdeman 11, Van Dinten 4, Griekspoor 0, Ebelljes 2, Bottse 11, Esveldt 7, Van Noord Canada: Kelsey 7, Simms 4, Pasquale 16, Turcotte 0, Kazanowski 16, Triano 18, Bes- selink 0, Herbert 3, Mungar 0, Hatch 3, Wil tjer 20, Meagher 7. en een van die zwoegers, beaamde die uitleg volmondig. „Ik had ge hoopt op het laatst wat te kunnen ondernemen", vertelde hij. In de wielersport is het beter niet hardop te zeggen dat je uit wrok handelt, waarbij je je eigen kansen wegcij fert. Het behoort tot de plagerijen die de weinig verheffende gang van za ken in de Tour - een leiderstrui, waar onderweg harder om gestre den wordt dan op de streep - nog een beetje leven moet inblazen. Bernard Hinault, die nooit te be roerd is om onbezonnen aanvallen in te zetten, deed het al vijftig kilo meter na de start in Villers-sur- mer. Met de steun van de Italiaanse equipe Carrera (Stephen Roche, Eddy Schepers, Bruno Leali en Eric Maechler) sleurde hij een kop groep van twaalf man - onder wie verder Ludo Peeters en Gerrit Sol leveld van de ploeg Raas, en Guy Nulens, Eric van Lancker en Henk Lubberding uit het Post-kamp - weg van het peloton, waar Laurent Fignon met zijn formatie werd ge dwongen tot een achtervolging. Aanvankelijk werden zij gesteund door de Peugeot-ploeg. Toen die afhaakte formeerde Fignon zelf een achtervolgersgroep van tien renners, waarin Greg Lemond de rol van verdediger speelde. Plaagstoot De kopstukken kwamen in Nor- mandië uit het zadel. Nog niet om de grote slag te leveren, maar om in een voorpostengevecht de krach ten af te tasten. Het eindigde onbe slist, al bleek eens te meer dat een dergelijk omva te controleren t „Als er een groep wegrijdt, duurt het een hele tijd voordat je in de gaten hebt dat er niemand van je eigen ploeg meezit. Je moet eerst het hele peloton langs en als je dan eindelijk iedereen hebt gemobili seerd voor de achtervolging is er al een gat van een kleine twee minu ten", weet Henk Lubberding, de koerskapitein van de Panasonic- formatie. Omdat er op de smalle wegen niet al te veel renners op de eerste rijen kunnen rijden en er 21 ploe gen zijn, is het onheil snel ge schied. Onoplettendheid kan gena deloos worden afgestraft. Fignon merkte dat ook, want eindelijk dacht hij de controle uit handen te hebben gegeven aan de Post-ren- ners of hij moest vanwege de plaagstoot van Bernard Hinault in actie komen. Henk Lubberding kwam er later zelf ook achter, toen vijftien kilo meter voor de finish (het voorpos tengevecht was geëindigd, de grootheden opgeslokt door het pe loton) een kwintet aan de aandacht van zijn ploeg ontsnapte. Guido Bontempi, Roberto Pagnin, Jean René Bernaudeau, Jean Claude Garde en Mare Sergeant vormden niet de ideale kopgroep. Niemand haalt het namelijk in zijn hoofd om met een van de snelste renners van de wereld door te rijden naar de ne derlaag op de streep. Zeker niet als daar een aankomst (bergop) ligt te wachten die hem op het lijf is ge schreven. In de Ronde van Italië won hij op dergelijk terrein vijf rit ten. De wraakgevoelens voor het on recht dat men Pelier vond aange daan, bleken sterker dan het ver stand. Evenals natuurlijk de we tenschap dat activiteiten in de kop groep meer opvallen dan anoniem in het peloton voortscheuren. De ploeg Post werd gedwongen tot een achtervolging, omdat Bontem pi een bedreiging vormde voor de gele trui van Johan van der Velde. „Nu hebben we het nog gedaan", zei de ploegleider, „omdat het nog maar vijftien kilometer was. Maar ik ben, niet van plan om ten koste van alles die trui te gaan verdedi gen. Dan maar geen geel...". In de achtervolging op het sprintmonster - dat in Cherbourg met indrukwekkende overmacht de etappe won - en zijn gezellen, schoof ook de ploeg van Raas in eens naar voren. Een onverwachte bondgenoot. Raas: „Ze hebben meegereden omdat ze ook wel eens een rit willen winnen en niet bij die ontsnapping waren, waar wel ie mand bij had moeten zitten". De komende dagen zijn ze tot el kaar veroordeeld. Gerrit Solleveld, die gisteren van meneer Hinault zelf in de tussensprints zijn rode trui als leider van dat sprintklasse ment mocht verdedigen, zal zijn puntenjacht voortzetten. Omdat daar ook bonificatieseconden te verdienen zijn, speelt het leider Jo han van der Velde weer in de kaart. Al is Guido Bontempi wel angstig dichtbij gekomen. „Maar de gele trui hoef ik niet zo nodig. Ik heb willen laten zien dat ik al lang gese lecteerd had moeten zijn voor het wereldkampioenschap. Laten we hopen dat onze bondscoach van daag naar de televisie heeft geke ken", smaalde de Italiaanse top- sprinter.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9