Adiiaan van Dis: 'Ik heb neiging tot eenzaamheid' Omgeving van de Pieterskerk als rosse buurt Liever schrijven dan televisie maken Nooy's Volks theater failliet verklaard Boy George in kliniek behandeld DONDERDAG 10 JULI 1986 De echte komieken op de tandem. Opnamen Dolly Dots' film 'Dutch Treat' vervolgens 'ontzettend te gaan krassen.' De eerste versie wordt te genwoordig op de typemachine ge schreven. „Maar ik ben nagenoeg leesblind, dus ik druk maar wat en dan komt er van alles uit." Later schrijft hij alles met de hand over. Als hij meteen met de hand zou schrijven, zou hij veel te vaak in de keuken stafii om dikbelegde bo- terhammery te smeren. „Want ik kan dus niet denken zonder dat mijn kaken daarbij bewegen en ze ker ook niet zonder dat mijn huig daarbij bevrediging vindt. Er wordt bijna op de rand van misse lijkheid gewerkt." Van Dis houdt van verhalen die rechttoe, rechtaan zijn geschreven. „Reuze prachtig hoor, allerlei experimenten en diep-filosofische gedachten, maar ik heb ze niet." Gerard Reve Wanneer ik hem vraag door wel ke auteurs hij beïnvloed is, noemt hij meteen Gerard Reve. „Als je als jongen van 17 Reve leest en je ziet hem gevoelens van homoseksuali teit en biseksualiteit verwoorden die je zelf hebt, dan maakt dat een enorme indruk. Ik kende hele bladzijden uit 'Op weg naar het einde' uit mijn hoofd. Reve is ook de enige auteur die ik verzamel." Hy heeft net een opdracht aan vaard om een toneelstuk voor de Theaterunie te schrijven. „Ik zou ook ontzettend graag eens een ope ra of een musical willen schrijven. Het is niet een manier van schrij ven die leidt naar roem en rijkdom. Maar je vroeg hoe ik mezelf zie? Als een leerling die nog een lange weg heeft te gaan." AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft Nooy's volkstheater failliet verklaard. Het ministerie van WVC volgt het ne gatieve advies van de Raad voor de Kunst en weigert de gevraagde drie ton subsidie, aldus bestuurslid M. Hinrichs van het gezelschap. De 130 voorstellingen van Boef je, die voor het nieuwe seizoen op het programma stonden, gaan ech ter wel door. De produktie wordt overgenomen door de Stichting Nederlands Volkstoneel. De enke le weken geleden door de recht bank aangestelde bewindvoerder van Nooy's volkstheater stemt hiermee in. Nooy's volkstheater had een schuld van enkele tonnen. Zonder subsidie is het volgens Hinrichs onmogelijk die schulden te sane ren. Als het aan de Raad voor de Kunst had gelegen, zou het gezel schap twee jaar geleden al geen subsidie meer hebben gekregen, maar minister Brinkman besloot toen nog in het voordeel van het gezelschap. „Het doek is na alle inspannin gen van vooral de laatste zeven jaar definitief gevallen", aldus Hin richs. „De naam Nooy, altijd onver brekelijk verbonden met het volks toneel, zal voorgoed van de affi ches verdwijnen. Door het beleid van de Raad voor de Kunst ver dwijnt ruim 100 jaar volkstoneel traditie." De broers M. en G. Hinrichs vormden het bestuur van Nooy's Volkstheater nadat Dick Nooy be gin dit jaar met ruzie het gezel schap verliet. Dick Nooy is de zoon van de legendarische Beppie Nooy, die het gezelschap tot haar dood in 1979 leidde. Jan Nooy leg de in 1910 de basis voor het gezel schap. Nooy's volkstheater speelde de afgelopen jaren produkties als 'De Jantjes', 'De Jordaan', 'Hadjeme- maar' en 'In Holland staat een huis'. Voor Boefje stond volgens Hinrichs „alles gereed om van start te gaan. Het stuk was bewerkt, de liedjes zijn klaar. De cast is rond en de tournee gepland". De Stichting Nederland Volkstoneel neemt 'Boefje' over volgens de afspraken zoals die door Nooy's volkstheater werden gesloten. Het Nederlands Volkstoneel werd onlangs opgericht toen dui delijk werd dat het met Nooy's volkstheater mis zou kunnen gaan, aldus Hinrichs. Achter deze stich ting zitten de schouwburgdirecteu ren in Leiden en Kampen, een ad vocaat in Amsterdam en de regis seur/producent Joop Fischer jr. LEIDEN - Voor één keer had Lei den een echte rosse buurt. In de omgeving van de Pieterskerk hingen gistermiddag al vroeg de hoertjes rond. In leren rokjes zo breed als een ceintuur of in zalmkleurige négligés, die niet meer dan het hoogst noodzakelij ke verhulden. Met bussen tegelijk waren ze uit Amsterdam gehaald en in de Herensteeg in de pluche kussens achter de rode neonbui- zen geplaatst. Boven hun hoofden hingen studenten opgewonden uit de ramen. De eeuwenoude Herensteeg liet zich de gedaanteverwisseling on aangedaan aanleunen, vond het waarschijnlijk niet eens onpret tig dat er nu eens dames van lich te zeden met hun mollige ellebo gen tegen de geveltjes leunden. Per slot had Keetje Tippel er ook al eens rondgestapt. De Heren steeg is het gewend er meer Am sterdams uit te zien dan Amster dam zelf. Dit keer heette de film 'Dutch Treat'. Een Amerikaanse film, maar met onze eigen Dolly Dots in een belangrijke rol. Angela, Angéla, Ria, Esther en Patty wa ren overigens niet van de partij bij de opnamen. Hun aandeel is al in Los Angeles gefilmd. 'Dutch Treat' moet een komi sche film worden. Daarin mag een achtervolgingsscène niet ont breken. Eerst werd er in de Bree- straat gefilmd. Daar ontsnapten David Lansberg en Lauren Drey- fuss, de twee Amerikaanse hoofd rolspelers, op het nippertje aan een legertje woedende obers met deegrollers. Op een wrakke tan dem namen ze de wijk naar de Salomonssteeg, waar ze bij het zien van twee publieke vrouwen de macht over het stuur kwij traakten en een doodsmak over een terrastafeltje maakten. Die scène werd trouwens door stand-ins gedaan. Meer dan le vensecht sloegen ze tegen de grond, in hun vaart al het meubi lair en glaswerk vernielend. Na hun val bleven ze angstig stil lig gen. Een golf van schrik ging door het talrijke publiek: die heb ben zich behoorlijk pijn gedaan. Maar niks ervan; een beetje stuntman springt zonder zich te bezeren van de Eiffeltoren. Alle bewoners van de Heren steeg - op één huis na - vonden het best om tijdelijk in een 'red light district' te wonen, waar de ma trozen met een pompoen op hun pet langs de ramen schuimen. Sterker nog: een paar studentes meldden zich ter plekke aan bij de producer om te vragen of hij nog figuranten kon gebruiken. Dat was niet echt nodig. "Kun nen er nog zes hoertjes opkomen", riep een man in hawaii-shirt door een megafoon. En ja hoor... het leek wel toveren. Al was deze lichting al iets minder overdon derend dan de eerste. 'Dutch Treat' van regisseur Boaz Davidson moet rond kerst mis in de bioscopen komen. Wie dan heel goed oplet, kan zien dat er op de verkeerspaaltjes in de Amsterdamse rosse buurt Leidse sleuteltjes staan. AMSTERDAM - Bij het grote publiek is Adriaan van Dis (39) vooral bekend van zijn televisieprogramma 'Hier is... Adriaan van Dis!' In deze praatshow onderhoudt de presentator zich op eigenzinnige wijze met 'groten' uit de wereld van de politiek, cultuur en wetenschap. De schare fans groeit gestaag 'na Koot en Bie zijn wij het meest bekeken programma van de VPRO' maar er zijn ook mensen die zich ergeren aan het ietwat bekakte stemgeluid van Van Dis. „Als ik me zenuwachtig maak, praat ik deftiger dan ik in wezen ben". door Gerlof Leistra Veel meer dan tv-maker voelt Van Dis zich echter schrijver. Pas ver scheen bij uitgeverij Meulenhoff de verhalenbundel 'Casablanca', al weer zijn derde boek. Ook schreef Van Dis het toneelstuk 'Tropenja ren', vertaalt hij uit het Zuidafri kaans en werkt hij geregeld mee aan het samenstellen van allerlei bloemlezingen. Onlangs het hij weten te zullen stoppen met zijn tv-werk, nam hij ontslag bfi NRC Handelsblad en werd hem een visum voor Zuid- Afrika geweigerd. Kortom, tijd voor een interview. Lege portemonnee Op de dag dat ik hem spreek is Van Dis net terug uit Londen. Hij is gekleed in een roze overhemd met een kleurige das ('volgend jaar breng ik onder mijn eigen naam een exclusieve dassencollectie uit'), een donkere pantalon met vouw en halfhoge suède-schoenen. Aanvankelijk maakt Van Dis een Prijs voor Willem de Kooning WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse president Ronald Reagan zal volgende week prijzen uitrei ken aan 12 kunstenaars en mece nassen, onder wie de schilder Wil lem de Kooning, operazangeres Marian Anderson, filmregisseur Frank Capra, componist Aaron Copland en schrijfster Eudora Wel- ty. Het gaat om de Nationale Me daille voor de Kunsten, die in 1983 werd ingesteld als ereblijk voor mensen die 'speciale erkenning verdienen voor hun opmerkelijke bijdrage aan de kwaliteit, groei, on dersteuning en beschikbaarheid van de kunst in de Verenigde Sta ten'. De prijs wordt dit jaar ook gege ven aan de choreografe Agnes De Mille, actrice-schrijfster Eva Le Gallienne, wetenschapper in de folklore Alan Lomax, filosoof-criti- cus Lewis Mumford en de mece nassen Dominique De Menil, Sey mour Knox en de oliemaatschappij Exxon. LONDEN (UPI/DPA/AFP) - De Britse politie heeft de zoekactie naar popster Boy George gestaakt nadat gisteren bekend werd dat de ze voor zijn verslaving aan heroine wordt behandeld. De platenfirma van de zanger van Culture Club vroeg de pers hem een maand met rust te laten. De popster is sinds maandagoch tend op een geheime plaats „onder 24-uurs medische behandeling" gesteld, een dag nadat de politie zijn flat in West-Londen binnenviel op zoek naar verdovende midde len. Naar wordt aangenomen is Boy George opgenomen in de kli niek van dr. Meg Patterson, door wiens speciale behandeling beken de popgrootheden als Pete Town- send en Eric Clapton van hun ver slaving afraakten. Vijf mensen die dinsdag werden aangehouden by de politie-inval- len verschenen gisteren voor de rechtbank in Londen. Onder hen waren de broer van Boy George, Kevin O'Dowd, en de travestiete popster Marilyn, die werd beschul digd van bezit van heroine. Kevin zit tot 16 juli in voorarrest en kan niet op borgtocht vrijkomen. Mari lyn werd zonder borgtocht vrijge laten en moet 23 juli voorkomen. vermoeide indruk. Tien minuten voor onze afspraak is hij het pand van uitgeverij Meulenhoff aan de Amsterdamse Herengracht komen binnenrennen, kersvers uit Lon den overgevlogen. Maar eenmaal op zijn praatstoel is hij moeilijk te stuiten. In geuren en kleuren ver telt hij hoe hij zijn eeuwige hang naar de zelfkant van het leven dit keer heeft moeten bekopen met een paar forse klappen en een lege portemonnee. „Hoe het komt weet ik niet maar ik kijk mensen altijd in de ogen. Dronken mensen hebben dat met een door en gaan dan tegen mij aanpraten of een liecfje voor mij zingen, waarop ik van schaamte soms niet weet welke kant ik op moet kijken. Maar dan is het al te laat. Uit een vreemd gevoel van so lidariteit ga ik ook vaak naast zwer vers zitten". „Op een gegeven moment zat ik in Londen op een plein tussen alle maal zwervers. Ik zat wat naar ze te kijken en om hun grapjes te la chen. Komt er ineens zo'n man op me af die vroeg of ik soms van de politie was. Dat ontkende ik na tuurlijk hevig, maar toen werd ik zeer lastig gevallen, om maar niet te zeggen dat een van die zwervers mij begon te slaan en anderen mijn volle portemonnee met meer dan 100 pond uit mijn broekzak heb ben getrokken. Er viel niets tegen te doen, bovendien ben ik een angsthaas. Ik roep dan altijd wel 'als er wat gebeurt, ga ik met mijn hele gewicht op iemand zitten', maar tegen drie man kan ik niet op. Vanaf dat moment heb ik me al leen nog maar in zeer luxe tea rooms opgehouden." Buitenstaander Diezelfde fascinatie voor figuren die de samenleving niet accepteert, klinkt door in 'Casablanca', zijn nieuwste verhalenbundel. Van Dis, zo vermeldt de flaptekst, wordt ge boeid door gekken, debielen en an dere zonderlingen, maar tegelijker tijd zoekt hij zijn heil bij de rijken der aarde. De bundel bevat acht goedgeschreven verhalen die de toon gemeen hebben van een bui tenstaander die registreert en niet in staat is werkelijk aan de gebeur tenissen deel te nemen. „Ik denk dat ik een neiging tot eenzaamheid heb. Helaas wordt dat altijd verbonden met treurig heid, maar ik zoek het bewust op. Ik vind het verschrikkelijk om op partijen te komen waar veel men sen zijn." Dan moet hij heel wat kelkjes jenever achteroverslaan voor hij zich echt vermaakt. „Dat lijkt in tegenspraak met mijn aan wezigheid op de tv. Maar zodra het lampje van de camera brandt, voel ik me heel senang. Alsof het een spiegel is die je heel mooi maakt, het roept alle gevoelens van ijdel- heid op." Sommige verhalen in 'Casablan ca' lijken puur fantastisch en ande re sterk autobiografisch. Volgens Van Dis zit juist in de verhalen die autobiografisch lijken de meeste fantasie. „Ik zou het liefst helemaal over mezelf willen schrijven maar door mijn publieke bekendheid heb ik daar toch wat moeite mee. Vandaar dat ik een vlucht zoek in andere vormen. Maar in alle verha len zitten dingen die in mijn eigen leven zijn gebeurd." Bij wijze van afleidingsmanoeu vre noemt Van Dis in een van de verhalen zijn hoofdpersoon Lepel. Van dezelfde truc had hij zich ook al in zijn tweede boek bediend, de novelle 'De rat van Arras'. „Dat is ook Van Dis hoor", lacht hij. „Maar Van Dis of Lepel, het heeft allebei te maken met iemand die zich niet kan beheersen waar het over inne men gaat." Reïncarnaties In één verhaal in 'Casablanca', maar ook al in 'De rat van Arras', en eveneens in zijn toneelstuk 'Tropenjaren', komt een oudere moeder-figuur voor die heilig ge looft in reïncarnatie. Van Dis kreeg thuis de beginselen van de theoso fie en de antroposofie met de pa plepel ingegoten en zegt ook over mediamieke gaven te beschikken. „Bij ons thuis kwamen allerlei vriendinnen met wonderlijk grof- gebreide kousen en ingewikkelde mantelpakken over de vloer, ik heb ook op een theosofische ge spreksgroep gezeten. Daar drijf ik een beetje de spot mee, maar ik vind het ook wel weer charmant en aardig en tamelijk ongevaarlijk". Als kind moest hij altijd bruin' brood eten en kreeg hij overal van die 'verschrikkelijke tarwevlok- ken' over uitgestrooid. Van de wee romstuit at hij, toen hij ging stude ren, alleen nog maar wit brood, hamburgers en patat. „Maar met de jaren word je verstandiger. Ik zie me straks al weer staan bij de alternatieve groenteboer om van die halfverrotte knollen te kopen." In het laatste verhaal van 'Casa blanca' zegt de ik-figuur: „Ik doe er te veel naast. Zo kom ik niet tot wat ik werkelijk wil. In de grond van de zaak, dat moet niemand ver geten, ben ik natuurlijk een geta lenteerd schrijver. Ik heb echt een heel bijzondere en uitgesproken aanleg voor het schrijverschap. Het komt er alleen niet uit, maar ik voel het groeien, net als mijn buik". Heeft Van Dis hier zijn credo ver woord? „Die passage is heel iro nisch bedoeld, maar helaas is het uitroepteken van de ironie nog niet uitgevonden", haast hij zich met een te zeggen. Maar waarom is hy dan bij de NRC opgestapt en wil hij nu ook al met zijn tv-werk stop pen? Dat hij tijdelijk met de tv wil stoppen is volgens Van Dis wat dramatischer naar buiten gekomen dan bedoeld. „Toen ik zag wat ik allemaal van plan was, heb ik be sloten mij even te bezinnen. Dat wil ik in alle rust doen. Ik kom ze ker terug, wanneer weet ik nog niet. Maar de kans dat ik begin vol gend jaar terug ben is redelijk aan- Volgens hem is de beslissing om een adempauze in te lassen niet door de VPRO beinvloed. „Ik vind gewoon dat ik me een tyd lang op iets anders moet concentreren, te rug naar het bureau. En het pretti ge van de VPRO is dat ze die flexi biliteit hebben". Flierefluiten Dat hij by de NRC is vertrokken omdat hij meer tijd wilde hebben om te schrijven, geeft hij grif toe. „Ik kan niet tegen schuldgevoe lens, nu loop ik lekker fliereflui- tend over straat. Bovendien: ik heb geen auto, alleen een oude fiets, geen vrouw en kind, geen schul den. Het moet te doen zijn zolang ik mijn benen niet breek." Als ik hem vraag waarom hij dan wel elke vergadering van Elseviers Magazine bij woont, schrikt hij even. Vervolgens antwoordt hij di plomatiek: „Aangezien ik ontzet tend graag ideeën verzin en vaak lijd aan een diarree van ideeën die ik nu niet goed meer kwijt kan. Het is een aangename bezigheid die mij twee uurtjes in de week kost." Voor een eventuele functie als chef van de cultuurredactie van Else- Adriaan van dis: 'Leerling die nog lange weg heeft te gaan'. „Ik ben indertijd niet voor niets bij de NRC gestopt als chef van het Zaterdags Bijvoegsel. Dat werk komt er eigenlijk op neer datje an dermans bruinkool-proza moet op poetsen tot glimmende parels. Je komt nauwelijks zelf aan schrijven toe. Maar ik hing wel iedere vrij dagnacht boven die plakvellen om te zorgen dat de koppen er niet af donderden en goed gespeld waren. Op het laatst dacht ik 'verdomme, ik zit hier als een soort administra teur met een rood potlood en stem pels en ken 13 zetcodes uit mijn hoofd maar dit is het ware leven niet." Zit een baan als chef bij Else viers er dus niet in, Van Dis is graag bereid er voor dat blad regel matig met pen en papier op uit te trekken. Zo zou hij deze zomer een •reportage schrijven over een reis door Zuid-Afrika. Maar daar voelt de Zuidafrikaanse regering weinig voor: een visum werd hem botweg- geweigerd. Vanzelfsprekend laat Van Dis over dit precaire onderwerp niet het achterste van zijn tong zien, daarmee zou hij alleen maar zijn ei gen glazen ingooien. „Maar ik ge loof niet dat het niks met mijn per soon te maken heeft. Ik heb altijd geprobeerd met redelijke matig heid en inzicht over Zuid-Afrika te schrijven, maar blijkbaar was dat al te kritisch." Probeersels Toch maakt hij steeds weer dui delijk dat het schrijven van litera tuur zijn eerste prioriteit heeft. Hij is begonnen te schryven toen hij als 18-jarige jongen naar Amster dam kwam om te studeren. Uit die tijd heeft hij nog een hele rieten mand vol met probeersels. "Een grote klaagzang van een ongeluk kige jongen die het in de grote stad niet kan vinden en zich mee laat slepen door allerlei slechtighe- den." Aan de dagboeken die hij tij dens zijn reizen altijd heeft bij ge houden, denkt hij meer te zullen hebben. Evenals veel andere jongeren in die tijd, maakte Van Dis toen hij een jaar of 17 was een reis richting India. "Die reis is heel belangrijk voor me geweest. Ik was heel al leen en heb die eenzaamheid ook bewust opgezocht. Maar ik heb het idee dat ik vanaf die tijd onge schikt ben voor een baan van ne gen tot vijf." „Ik heb nog altijd een soort ro mantisch gevoel van 'de knapzak om en de wereld in'. Als klein jon getje ben ik ook heel vaak wegge lopen. Dan hoopte ik dat iemand de hand op mijn schouder zou leg gen: 'ik zie wat in je'. Daar droom ik nog steeds van. Stel dat je in Londen in The Ritz zit en er komt iemand naar je toe die zegt: 'You are the man I need', dat je dan een prachtige rol in een film krijgt aan geboden of naar een Arabisch land moet om een envelop met geheime inhoud af te geven." Hij schrijft vrij snel, maar wil wat hij geschreven heeft altijd eerst een paar weken laten liggen om

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17