Bouwbonden vrezen enorm banenverlies EG dwingt vrij luchtverkeer af EG vreest Japanse export Frankrijk ziet af van zonne-energie Bij uitvoering regeerakkoord EG-landen akkoord over staalexport naar de VS Voorarrest topmannen Tilburgse opgeheven Interpolis stunt met autopremies Eldim maakt onderdelen nieuwe vliegtuigmotoren DONDERDAG 10 JULI 1986 ECONOMIE PAGINA 11 UTRECHT (ANP) - Uitvoering van het regeerakkoord zal leiden tot het verlies van tien duizenden arbeidsplaatsen in de bouw, de houthandel, de meubelindustrie en het schil dersbedrijf. Dat zeggen de hout- en bouwbonden van FNV en CNV in een reactie op het definitieve regeerakkoord. Volgens de Bouwbond FNV bond is het aandeel van het ministerie van volkshuisvesting in de bezui nigingen, ruim 1,7 miljard gulden, onevenredig groot. De bond vreest dat er alleen in de bouw al 35.000 arbeidsplaatsen verloren zullen gaan. Dit verlies komt dan boven op de al voorziene daling van de werkgelegenheid met 20.000 ba nen. Verder is volgens de FNV-bond een versnelde aanpak van de knel punten in het rijkswegennet prak tisch uitgesloten, nu het ministerie van verkeer en waterstaat ruim 400 mihoen gulden moet inleveren. De bond voorspelt ook dat de bezuini gingen op andere ministeries en op gemeenten nadelige gevolgen zul len hebben voor de bouwproduk- tie. Minister Ruding (financiën) krijgt volgens de Bouwbond FNV een stevige vinger in de pap op het departement van volkshuisves ting. Daarom valt volgens de bond BRUSSEL (ANP) - De Nederland se staalindustrie zal in principe in de rest van dit jaar 45.000 ton staal- halffabrikaten naar de Verenigde Staten mogen uitvoeren. Dat is vooral voor Hoogovens van groot belang omdat dit bedrijf sterk geinvesteerd heeft in nieuwe in stallaties welke die halffabrikaten (knuppels en plakken) vervaardi gen. De EG-ministerraad heeft gis teren in Brussel een overeenkomst bereikt over de verdeling over de EG-landen van de totale export van zulke halffabrikaten naar de VS. De overeenkomst die de Ge meenschap vorig jaar met Was hington sloot over de totale staal export van de EG naar de VS regel de niet de Europese uitvoer van de halffabrikaten. Daar heeft de EG- commissie in de afgelopen maan den een akkoord over bereikt. Eerst wilde Washington slechts een totale Europese export toe staan van 400.000 ton halfThbrika- ten. De commissie heeft daar 600.000 ton van weten te maken, terwijl die hoeveelheid bovendien tot het einde van het akkoord (ein de september 1987) per jaar nog wat oploopt. Tot nu toe waren de EG-lidstaten nog niet eens over de verdeling van de uitvoer van de halffabrikaten en daarom was er gisteren een extra ministerraad nodig. In die raad is bepaald dat van de totale uitvoer Duitsland 50 procent mag verzor gen. Voor Nederland is 15 procent gereserveerd, voor Frankrijk 14,5 procent, voor België en Luxem- Kort Zakelijk Werkloosheid Eind juni stonden er bij de ar beidsbureaus na correctie voor de invloed van het seizoen 710.000 mensen als werkloze ingeschre ven, bijna 8.000 minder dan eind mei. Het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid heeft dit gisteren bekend gemaakt. In abso lute zin staan er 687.000 werklozen genoteerd, 1.300 meer dan een maand eerder. Het ministerie merkt hierbij op dat deze lichte stijging van de niet-gecorrigeerde werkloosheid in deze tijd van het jaar normaal is gezien het grote aantal schoolverlaters dat voor het eerst een baan zoekt. Acties NS De Belangenvereniging voor Groepschefs bij de Lijndienst (BGL) die in januari bij de Neder landse Spoorwegen is opgericht, zal haar leden eind augustus voor stellen acties te ondernemen. BGL-voorzitter W. Telgte zei dat verder praten met de NS-directie over de salarisverhoging die de groepschefs willen geen zin heeft, omdat NS eerdere afspraken heeft geschonden. Over de aard van de acties wilde hij nog niets zeggen. Ontslagen De Financial Times, het belang rijkste financiële dagblad in Groot- Brittannië, heeft gisteren plannen bekendgemaakt voor modernise ring van de druktechnieken. Als gevolg van deze plannen zullen 404 van de 1500 arbeidsplaatsen ver dwijnen. De directie zegt het be sluit te hebben genomen om de kosten te drukken en de concur rentiepositie te versterken. Supermarkt De Dart Group, eigendom van de Amerikaanse onroerend-goedhan- delaar Herbert Haft, heeft een bod uitgebracht op Safeway Stores, de grootste supermarktketen in de Verenigde Staten. Het bod be draagt 3,6 miljard dollar en werd door middel van een advertentie in de grote dagbladen in de VS be kendgemaakt. De poging tot over neming komt niet onverwacht aan gezien Herbert Haft op 12 juni liet weten dat zijn Dart Groep een be lang van 5,9 procent in Safeway Stores had verworven. Toch rea geerde Wall Street op de adverten tie met een koersverhoging van de aandelen Safeway van 4,3 dollar tot 57,8 dollar. burg samen 13 procent, voor het Verenigd Koninkrijk 4,5 procent en voor Italië 3 procent. De overige EG-landen voeren geen halffabri katen naar Amerika uit. Tegen die verdeling was in eerste instantie bezwaar gemaakt door West-Duitsland en later ook door Italië. Beide landen wilden een groter portie van het geheel dat in de tweede helft van dit jaar 300.000 ton zal zijn, volgend jaar 620.000 ton, in 1988 640.000 ton en in de eerste negen maanden van 1989 502.500 ton. Op voorstel van de EG-commis- sie is er nu besloten wat flexibili teit in het systeem aan te brengen. Van de exportmogelijkheid van 300.000 ton die er dit jaar nog be staat wordt 50.000 ton "in reserve" gehouden. Op 15 oktober wordt be keken welke EG-landen voor de verdeling van die "reserve" in aan merking komen. Voor de 1987, 1988 en 1989 stelt men die reserve jaarlijks op 100.000 ton. niet te ontkomen aan een aantas ting van het programma voor de stads- en dorpsvernieuwing terwijl staatssecretaris Brokx zich in de verkiezingstijd juist sterk heeft ge maakt voor een uitbreiding daar van. Brokx krijgt volgens'de bouw bond zo weinig speelruimte om zijn opvattingen over volkshuis vesting door te voeren, dat hy er verstandig aan doet zijn kandida tuur voor een plaats in het nieuwe kabinet in te trekken. „Zijn politie ke vrienden hebben zich niets aan getrokken van de in zyn opdracht uitgevoerde wetenschappelijke on derzoekingen die hebben aange toond dat er in de woningvoorraad voor 40 miljard gulden aan groot en achterstallig onderhoud moet worden gepleegd." De bouwbond van het CNV heeft het verlies aan arbeidsplaatsen als gevolg van het regeringsakkoord voorlopig becijferd op 30.000. Maar daarbij is nog geen rekening ge houden met de negatieve gevolgen van het verminderen van subsidies voor volkshuisvesting en van de bouwuitgaven door departemen ten. De bond noemt het onverant woord dat het nieuwbouwpro- gramma in de sociale sector met een kwart wordt verkleind. De negatieve effecten daarvan zullen het positieve resultaat van het niet doorgaan van het plan om 6.000 premiekoopwoningen min der te bouwen, méér dan teniet doen, aldus de bond. De effecten van de arbeidstijdverkorting in de hout- en bouwnijverheid gaan ver loren. Ze worden volgens de bond misbruikt om het verlies aan ar beidsplaatsen nog enigszins te ver bloemen. De CNV-bond waar schuwt dat de werknemers bij een dergelijk beleid niet langer bereid zullen zijn tot loonoffers voor kor ter werken. VAASSEN - Gezeten op een stoomtrailer uit 1901 heeft de commissaris der koningin De Bruyne gisteren de afslag Vaassen op de snelweg A-50 geopend. Met deze afslag werd het industrieterrein Eekterveld voor het snelverkeer ontsloten. (foto anp> BREDA (ANP) - De raadkamer van de Bredase rechtbank heeft de ex- directeur en ex-procuratiehouder de failliete Tilburgse Hypo- zet. In een tweede procedure pleit de stichting voor de vervanging van oud-ABP topman N.A.M. Fen- in de raad van toezicht. De Eerste proefcentrale uitgeschakeld theek Bank na twaalf dagen voor- woordvoerder zei in beide gevallen lopige hechtenis op vrije voeten gesteld. De rechtbank ging daarbij volledig in tegen de wens van frau de-officier van justitie mr. F. Ber- serik. Deze had beide van oplichting, bedrieglijke bankbreuk en belas tingfraude verdachte mannen in het belang van het onderzoek lan ger willen vasthouden. Mr. Berse- rik overweegt appèl aan te tekenen tegen de beslissing van de Bredase rechtbank, omdat hij vreest dat beide verdachten het onderzoek nu zullen proberen te bemoeilij ken. YERSEKE - In het Zeeuwse Yerseke kwamen gisteren de eerste mosselen onder de hamer. Links de gebroeders Steketee, vissers, rechts de eerste koper Wim van der Plasse. (foto ANP) ringsmaatschappijen, blijft Inter polis uit Tilburg bij het plan om de premies voor automobilisten in het noorden en oosten van het land als mede in Zeeland begin september drastisch te verlagen. Volgens di recteur mr. J. Brenninkmeyer geldt de korting, die 11 12 pro cent zal bedragen, echter niet voor elke Interpolis-klant die in de ge noemde gebieden woont. De maat schappij heeft alleen maar automo bilisten op het oog die „zich in gun stige zin als risico onderscheiden". Over het algemeen gaat het in de autoverzekeringen slecht. Er wordt de laatste jaren steeds meer schade geclaimd. Grote maat schappijen als Aegon en Nationale Nederlanden zijn daarom voor stander van premieverhoging. Zij vinden met de Commissie Overleg Schadeverzekeringen dat het voor nemen van Interpolis getorpe deerd moet worden. Anders zou er een prijzenoorlog ontstaan. AMSTERDAM (ANP) - Het in Lim burg gevestigde bedrijf Eldim, een 100 procent dochter van Indivers, gaat nu zeker onderdelen maken voor een nieuwe vliegtuigmotor van Brett Whitney, de PW 4000. Gisteren werden hiervoor de con tracten getekend in Wassenaar. De samenwerking zal ongeveer 40 miljoen dollar (tegen de huidige koers ongeveer 100 miljoen gul den) aan investeringen vergen. Daarvan wordt 22 miljoen dollar opgebracht door een speciaal op gerichte vennootschap, waarin be halve Indivers deelnemen de Na tionale Investeringsbank, de Maat schappij voor Industriële Projec ten, de Amrobank en het LIOF, de Limburgse ontwikkelingsmaat schappij. "We gaan de eerste vier jaar ze ker geen geld verdienen, we lopen grote risico's, zo temperde Indi- vers-president B.W.M. Twaalfho ven gisteren het enthousiasme. Voor het overige stak Twaalfhoven zijn vreugde over dit contract niet onder stoelen of banken. Het is uniek dat Pratt Whitney, een on derneming met een jaaromzet van 15 miljard dollar, bereid fe zaken te doen met een kleine onderneming als Indivers, zo zei hij. De samenwerking bestrijkt een periode van 20 jaar. De omzet van Eldim (vorig jaar 20 miljoen gul den) kan in die periode met 700 miljoen gulden worden vergroot door deze samenwerking. Er zal voor het project een nieuwe pro- duktiehal van 3500 vierkante meter worden gebouwd en in de eerstko mende jaren zullen 150 tot 200 hoog gekwalificeerde medewer kers worden aangetrokken. De PW 4000 is bestemd voor vliegtuigtypes als de Boeing 747 en 767, de McDonnell Douglas MD-11 en de Airbus 300, 310 en 330. Er is al een order binnen bij Pratt Whitney van 650 miljoen dollar van Singapore Airlines. Ook hebben Pan American en Northwest Airli nes orders geplaatst. Van elke or der gaat één procent naar Eldim. Eldim zit als toeleverancier van Pratt Whitney in een consor tium, waarvan verder deel uitma ken Fiat, de Noorse Kongsberg, de Belgische Fabrique Nationale, de Zuidkoreaanse Samsung Precision Industries en de Japanse Kawasa ki Heavy Industries. Eldim is gespecialiseerd in fijn- mechanische precisiebewerkingen aan leid-en loopschoepen van gas turbines voor industriële toepas singen en in vliegtuigmotoren. Het bedrijf is met name gespeciali seerd in het aanbrengen van koelkanalen daarin, teneinde de doelmatigheid en levensduur van de turbines te vergroten. Er wordt daarbij gebruik gemaakt van hoog waardige technieken als vonkver- spaning, electro-chemische mate riaalbewerking en laser technolo gie. Volgens directeur ir. W. Dohmen van Eldim stelt de samenwerking met Pratt Whitney zoals die nu gestalte heeft gekregen de onder neming in staat om voor het eerste complete vliegtuigmotor-onderde len te produceren. Eldim ontvangt overigens als sinds 1974 orders van Pratt Whitney. Rechter als stok achter de deur STRAATSBURG (GPD) - De Eu ropese Commissie dreigt de tien nationale luchtvaartmaatschappij en binnen de EG voor de Europese rechter te slepen als zij geen einde maken aan hun tariefafspraken en de onderlinge verdeling van de vliegcapaciteit in Europa. Die wor den strijdig geacht met de concur rentieregels binnen de Gemeen schap. maatschappijen gisteren een brief gestuurd waarin hun wordt opge dragen de tarieven en verdeling van de route-capaciteiten vrij te maken. De maatschappijen heb ben twee maanden de tijd om op deze eis te reageren. Wanneer geen bevredigende reactie komt, zal de Commissie een juridische proce dure bij het Europese Hof van Jus titie in Luxemburg starten. De tien maatschappijen zijn KLM (Nederland), Sabena (België), SAS (Denemarken), Olympic ving in de EG komt zullen zy zich daar echter ook aan moeten hou den. De afspraken over tarieven en vluchtcapaciteit zyn de Europese Commissie al lang een doom in het oog. De luchtvaartmaatschappijen - en omdat die bijna alle staatsbe zit zijn dus de regeringen - hebben onderling tal van afspraken ge maakt, waarbij de tarieven voor het luchtverkeer binnen Europa zijn vastgelegd en waarbij voor el ke route het aandeel van elke maat schappij is afgesproken. Voor maatschappijen die onder die prijs willen werken of een deel van de markt willen verwerven is daar door nauwelijks plaats. Bovendien betalen de passagiers als gevolg van deze afspraken teveel voor hun tickets. Dergelijke afspraken passen niet in het streven naar een open, inter ne Europese markt. Daarom moe ten luchtvaartmaatschappijen zelf hun prijzen kunnen bepalen en hun capaciteit kunnen verhogen, zonder daartoe - vaak verplichte - afspraken met anderen te komen. "De Europese burger heeft recht op toegang tot een grote reeks van luchtvaartdiensten tegen een rede lijke prys", zegt de Commissie. Volgens de Commissie zouden de Europese industrie, het toeris me en de vliegtuigindustrie juist profiteren van een liberalisatie van het luchtverkeer. Zij stelt nadruk kelijk dat de luchtvaartmaatschap pijen zich niet kunnen verschuilen achter het argument dat zij hande len op voorschrift van hun regerin gen en dat de concurrentieregels daarom niet op hen van toepassing zijn. De regeringen dienen volgens het EG-verdrag immers zelf de na leving van de concurrentiebepalin- gen te controleren. Het Europese Hof van Justitie heeft onlangs al bepaalde (Franse) tariefafspraken in de luchtvaart strijd met die be palingen geoordeeld. TOKIO (Rtr./DPA) - Het overschot op de handelsbalans van Japan heeft in de eerste zes maanden van dit jaar het recordbedrag opgele verd van 34,17 miljard dollar, vrij wel tweemaal zoveel als de 17,64 miljard dollar in de eerste helft van (Griekenland), Lufthansa (West- het afgelopen jaar, zo blijkt uit cij- Duitsland), Air France (Frankrijk), Aer Lingus (Ierland), Alitalia (Ita lië), British Airways en British Ca ledonian (Groot-Brittannië). De luchtvaartmaatschappijen fers van het Japanse ministerie financiën. Het overschot over het eerste halfjaar in de handel met de Ver enigde Staten kwam uit op 23,08 Spanje en Portugal (Iberia en TAP) miljard dollar. Ook dat bedrag blijven voorlopig buiten schot, om- nog nooit zo hoog geweest. In de dat de concurrentiebepalingen, handel met de landen van de Euro- waarop de procedure is gebaseerd" pese Gemeenschap boekte Japan in 1981 van kracht werden, toen eveneens een recordoverschot, te beide landen nog geen EG-lid wa- weten 8,31 miljard dollar. De waar- ren. Wanneer het tot nieuwe wetge- de van de uitvoer naar de EG was met 14,31 miljard dollar maar liefst 59 procent hoger dan in de eerste helft van vorig jaar. De Europese Gemeenschap is bezorgd over de groei van de ex port van Japanse produkten naar EG-landen en heeft er bij de Japan se regering op aangedrongen meer te doen om de balans in de Japans- Europese handel te herstellen. Dat blijkt uit een verklaring van de Eu ropese Commissie na afloop van een dag van overleg met Japanse handelsfunctionarissen. In de afgelopen maanden is de EG er steeds meer van overtuigd geraakt dat Japan probeert een deel van zijn export te verleggen van de VS naar de landen van de EG. Door de koersstijging van de Breda. PARIJS (DPA) - Frankrijk heeft bouwen als onderzoeksproject besloten voorlopig af te zien van de naar alternatieve methoden van De Tilburgse hypotheekbank opwekking van elektriciteit uit energie-opwekking werd in 1975 augustus 1983 failliet ver- zonnewarmte. De directeur van het genomen na de sterke stijging van Franse bureau voor energie-be- de olieprijzén. Het geheel bestaat heersing, Michel Rolant, heeft in uit tweehonderd in een halve cir- Parijs verklaard dat Frankrijks eer- kei opgestelde spiegels die door ste proefcentrale „Themis", in de een computer worden gestuurd. Elke spiegel heeft een oppervlakte -wvan vijftig vierkante meter. verband daarmee werden de twee drie jaar geleden aan het elektrici teitsnet gekoppeld. De reden van het besluit is de prys van de elek- werd klaard door de rechtbank- Het faillissement was een gevolg heersing, Michel Rolant, heeft van "onverantwoorde overfinan- ciering". Tegen de top van de bank loopt een gerechtelijk vooronder- Pyreneeën, definitief wordt uitge- zoek wegens mogelijke fraude. In schakeld. De zonnecentrale werd topmannen aangehouden. "Na deze uitspraak hebben wij geen enkel vertrouwen meer in de triciteit uit de centrale, 2,50 frank rechtbank. De waarheid komt waarschijnlijk nooit aan het licht", gisteren de reactie van (ongeveer 89 cent) per kilowattuur. Volgens Rolant is zonne-energie op het ogenblik te duur, zeker ge- woordvoerder van de stichting Ge- zien de daling van de olieprijzen en rechtigheid THB op de vrijlating de goedkopere elektriciteit uit Met de zonnewarmte die wordt opgevangen wordt water verhit dat in een toren is opgeslagen, Via een buizenstelsel wordt het water met behulp van gesmolten zout naar een stoomgenerator geleid waar de elektriciteit wordt opgewekt. r 0 De eerste problemen doken op de twee topmannen. Deze kerncentrales. Zelfs in ideale ge- bij de spiegels, die nogal gevoelig zet zich in voor de belan- bieden als Californië of Saoedi- bleken te zijn. In de winter werden gen van de kleine beleggers die Arabië kan er nauwelijks goedko- ze voortdurend door harde wind door het faillissement van de THB per elektriciteit uit zonnewarmte van hun plaats geslagen. Gemid- 1 worden gewonnen, aldus Rolant. deld viel er per dag één spiegel uit. „Themis" heeft ongeveer 250 Bovendien is het besturingssys- de miljoen frank (87 miljoen gulden) teem meer dan eens door de blik- .ver gekost, viermaal zoveel als was be- sem getroffen en deden er zich pro- enige weken de uitspraak wordt groot. De centrale, met een vermo- blemen voor in het „klassieke" verwacht. Gerechtigheid wil via de gen van twintig megawatt, heeft deel van de centrale. igen dat de wel de technische resultaten opge- Nu het eerste zonne-energiepro- ject, dat voornamelijk voor onder zoeksdoeleinden werd uitgevoerd, gedupeerd raakten. De stichting heeft een verzoek schriftprocedure lopen bjj rechtbank in Breda, waarin rechter bewerkstt De zonnecentrale 'Themis', die volgens de directeur van het Franse bu reau voor energiebeheersing gesloten zal worden. (foto anp> laatste crediteuren-vergadering leverd waarop was gehoopt, van de THB alsnog wordt voortge- Het besluit om de centrale te yen ten opzichte van de dollar is de Amerikaanse markt moeilijker toe gankelijk geworden voor Japanse produkten. "In plaats van dat de si tuatie zich verbetert is er de laatste tijd juist een verslechtering waar te nemen", aldus de verklaring van de Commissie. Michihiko Ikeda, directeur-gene raal economische zaken op het Ja panse ministerie van buitenlandse zaken, zei na afloop van de bespre kingen dat de Japanse regering haar best doet om buitenlandse be drijven een vrijere toegang tot de Japanse markt te verschaffen. Ver der probeert zij de bestedingen in Japan te stimuleren en de econo mie meer invoergericht te maken. Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdam se effectenbeurs heeft ondanks het slechts lichte herstel op de Newyorkse beurs de gisterdag begonnen opgaande niet stuk te krijgen. Ondanks de a merslapte kan hierdoor goed weer stand worden geboden tegen aanbod. Vandaag werd het aanbod door de lief hebbers tegen flink hogere prijzen uit de markt geplukt. Op de actieve markt lag Hoogovens zeer vast met aan het eind van de och tend een winst van ruim f 3 op f 114,30. Unilever was op dat moment f 5,80 duurder geworden op f 502,80 en voor de ABN werd een recordkoers opgen- maakt van f 604,50 of f 5,50 meer dan woensdag. Ook de Middenstandsbank deed het met f 2,20 winst op f 207 aar dig. FGH schaarde zich in de opgaande rij met f 0,80 winst op f 45,50. Ook de uitgevers lagen weer gevraagd. VNU zocht het f 6,50 hogerop bij een koers van f 325,50 en Elsevier ging f 3,50 vooruit naar f216. Kluwer steeg f 1 tot f 252. Ahold mocht zich opnieuw in de gunst van de beleggers verheugen en sleepte er in de ochtend alweer f 2,20 winst uit op f 95. Van de papier waarden werd Bührmann f 2 duurder om zeer goed bij met f 1,60 winst op f 82,80 nadat dit fonds woensdag al ruim f 3 had gewonnen. Hunter Douglas lag eveneens primia met f 1,80 vooruit- woMt opgegeven is tet niet waar- gens werd de begroting van het r i on schijnlek dat franknjk denkt aan energie-beheersingsbureau vorig S S vm de «tteie de verdere ontwikkeling varelek- jaar al met vijftien miljoen frank, mukt bleti triciteit uit zonnewarmte. Oven- 5,3 miljoen gulden, verlaagd. 5 verscnu

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11