Rechter bekijkt de noodtoestand Brillen en lenzen Verdeeldheid over sancties Blanken doen nu werk van zwarten Franse pers vol lof over 'Rund Lubberts' Geding metaalbond Zuid-Afrika EG verwerpt 'bezetting' van Namibië Chef Shin Bet geeft schuld aan moord toe Howe naar Z.-Afrika zonder boodschap Europees parlement Bril 58 heeft ze amblspaed"orAttoetiLwoMan Ware toedracht van Greenpeace-affaire blijft nog duister WOENSDAG 9 JULI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 JOHANNESBURG - Een van de belangrijkste vakbonden in Zuid-Afrika, die van de metaal en aanverwante industrieën, de MAWU, is gisteren naar de rechtbank gestapt om de noodtoestand onwettig verklaard te krijgen. Maandag reeds was de Britse televisie maatschappij WTN erin geslaagd om via het hooggerechtshof van de Witwatersrand te Johannesburg de vrijlating van haar zwarte geluidsman Spokes Mashiani te bewerkstelli gen. En gisteren gelastte de rechtbank te Kaapstad ook de onmiddellijke invrijheidstel ling van de Zuidafrikaanse freelance-fotograaf Dave Hartman. De MAWU eiste gisteren voor het voortvloeiende maatregelen ongel- hooggerechtshof van Durban, dat dlB worden verklaard Deze juridi- de noodtoestand en de daaruit sche stap van de MAWU, die is aan- gesloten bij de grootste vakbonds federatie in Zuid-Afrika, Cosatu, geeft aan, dat de georganiseerde vakbeweging haar uiterste best doet om legale wegen te bewande len in haar strijd tegen de noodtoe stand en de arrestatie van haar lei ders. Zoals bekend heeft de Cosatu reeds besloten om over ruim een week een nationale staking tegen de noodtoestand uit te roepen, maar er wordt gevreesd dat deze met een beroep op de noodtoe stand tevoren al illegaal wordt ver- WENEN (AFP) - De twaalf lidsta ten van de Europese Gemeenschap hebben gisteren op de conferentie over Namibië in Wenen de „illegale bezetting" van dit gebied door Zuid-Afrika veroordeeld. Bij mon de van hun vertegenwoordiger, de Brit Christopher Denne, veroor deelden zij Pretoria omdat het VN- resoluties over de onafhankelijk heid van Namibië naast zich neer legt. De meer dan 100 deelnemende landen aan de conferentie zijn het er over eens dat Namibië onafhan kelijk moet worden. Maar de wes terse deelnemers en de landen van de derde wereld blijven verdeeld over de middelen om druk op Pre toria uit te oefenen dat Namibië nog steeds bestuurt, hoewel het door Ruud de Wit vastgehouden. Ook maakt de MA WU bezwaren tegen het feit, dat verklaringen die door de vakbewe ging worden uitgegeven, door het regeringsbureau voor informatie als 'subversief worden aange merkt, waardoor ze niet gepubli ceerd kunnen worden. De rechter in Durban heeft zich overigens niet onmiddellijk uitge sproken over de bezwaren van de MAWU tegen de noodtoestand, maar de zaak tot maandag ver daagd. Eveneens in Durban en ook in Kaapstad lopen nog twee rechts zaken tegen de staat vanwege de arrestatie van personen op grond van de noodtoestand. In Durban betreft het een 15-jarig meisje dat sinds 1 juli wordt vastgehouden omdat zij een 'illegaal' t-shirt zou hebben gedragen en in Kaapstad gaat het om een katholieke non, die werd gearresteerd toen MARSEILLE - De bosbranden in Zuid-Frankrijk houden aan. Verscheide- Hne campings zijn uit voorzorg ontruimd en ten zuiden vanAix en Proven- beerde te vooVkomerTdat~de~poÏÏtie ce is de snelweg Paris-Nice regelmatig afgesloten. Met blusvliegtuigen die Zuidafrikaanse mijnen gaan gens onverminderd voort, hoewel in sommige mijnen de stakers weer aan het werk zijn gegaan. Vol gens de NUM, de vakbond van de mijnwerkers, zijn nu 10.000 aange sloten leden in staking. De MAWU heeft voor de rechter in Durban een aantal punten aan VN-mandaat daartoe al 20 jaar ge- de orde gesteld. Zo maakt zij be- klaard. De stakingen tegen de ÜBCIue vooiKumenaaiae ouue noodtoestand in verschillende een zwarte begafenisganger schop- vele duizenden liters water over de bossen uitstorten, wordt geprobeerd de 0aan nwn. sioeg vlammen te bedwingen. (foto AP) JERUZALEM (Rtr./AFP) - De af getreden chef van de Israëlische geheime dienst Shin Bet, Avraham Sjalom, heeft toegegeven dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan strafbare feiten in de zaak van de dood van twee Palestijnse buska pers in 1984. In een beëdigde ver klaring aan het Israëlische Hoog gerechtshof gaf Sjalom toe dat zijn verzoek om gratie neerkwam op een bekentenis dat hij opdracht had gegeven tot het doden van de buskapers na hun arrestatie. Sjalom trad vorige maand af na dat hij van de Israëlische presi dent, Chaim Herzog, gratie had ge kregen voor zijn rol in de affaire. Volgens waarnemers probeerde de Israëlische regering hiermee te voorkomen dat er een onderzoek naar de dood van de Palestijnen werd ingesteld. De ex-chef van de Shin Bet wordt ervan beschuldigd dat hij geprobeerd heeft de zaak in de doofpot te stoppen. Zo zou hij getuigen hebben geïntimideerd en officiële documenten hebben ver valst. Het Hooggerechtshof, dat de Is raëlische regering twee weken de tijd heeft gegeven uit te leggen waarom zij geen onderzoek naar de zaak heeft ingesteld, had Sjalom om opheldering over zijn gratiever zoek gevraagd. Volgens politieke waarnemers is het mogelijk dat het Hooggerechtshof in de verklaring van Shalom aanleiding ziet de gra tieverlening nietig te verklaren. Vice-premier Sjamir heeft vol gens het dagblad Hadashot in 1984 aan het hoofd van de geheime dienst Shin Bet gezegd er voor te zorgen dat Palestijnse kapers van een autobus in het gevecht werden gedood. Maar hij sprak tegen ooit toestemming te hebben gegeven voor het ter dood brengen van de twee guerrillastrijders die de be- Sjamir gaf tegenover Hadashot de uitvoerigste verklaring tot dus ver over zijn rol in de „affaire-Shin Bet", het ter dood brengen van twee overlevende arabische kapers van een Israëlische autobus in 1984.Sjamir, die toentertijd pre mier was, verklaarde: „er is ge praat, maar dat betekende niet dat iemand die ontsnapte over het overleefde moest worden ge dood". „Men moest dat proberen in het gevecht, maar dat betekent niet doden onder alle omstandig heden". Waldlieim wil waken tegen antisemitisme leden is verstreken. Verscheidene Afrikaanse deelne- ring-Botha zwaar tegen het feit, dat de rege- juni het parlement mers eisten bmdende sancties te- buiten spel heeft gezet door tegen gen Pretoria en kritiseerden de de meerderheid van het parlement Amerikaanse regering omdat deze in toch nieuwe veiligheidswetten Zuid-Afrika steunt in zijn stand- door te drukken. De MAWU con- punt dat de onafhankelijkheid Namibië gekoj aan het vertrel militairen uit Angola, cludeert daaruit, dat ook moet worden noodtoestand onwettig is en dat al- de Cubaanse le personen die sinsdien zijn opge pakt, ongrondwettelijk worden JOHANNESBURG - Voor het de arbeid ongeveer 5 rand (circa 5 eerst sinds de economische crisis in Zuid-Afrika in de jaren '30 ver richten blanken weer arbeid die door Ruud de Wit traditioneel door zwarten wordt gedaan. Ongeveer 200 van de 2500 arbeiders die dagelijks voor tijde lijk werk door de gemeenteraad van Johannesburg worden aange nomen, zijn op dit moment blank. Zij verdienen voor de ongeschool- Buitenland kort p durende Jordanië Jordanië heeft luchtdoelraketten gulden) werkdag. De blanke gelegenheidsarbei ders worden, evenals dat het geval is met het zwarte personeel, opge pikt by speciale punten in de stad. Een woordvoerder van de gemeen teraad zei dat de werklozen wor den betaald uit een speciaal rege- ringsfonds, dat is ingesteld om langdurig werklozen aan een baan te helpen. Gewoonlijk werden slechts zwarte belangstellenden bij de 'op- pikpunten' aangetroffen, maar door de groeiende werkloosheid en armoede onder blanken is dat pa troon veranderd. Vooral vrouwen en oudere mannen met een gezin worden aangenomen voor werk. Om het dagelijks werk van vast ge- meentepersoneel niet te hinderen, wordt het tijdelijke personeel per dag aangenomen, buiten de nor- i werkuren om. STRAATSBURG - De Britse mi nister van buitenlandse zaken Geoffrey Howe is gisteravond ver trokken naar zuidelijk Afrika. Als voorzitter van de ministerraad van door Hans de Bruijn de EG gaat hij daar proberen de opdracht uit te voeren die de EG- topconferentie va, eind juni hem meegaf: overleg voeren over het beeindigen van de noodtoestand in Zuid-Afrika en het afschaffen van de apartheid. Howe verscheen dinsdagmiddag nog even voor het Europees Parle ment in Straatsburg waar hij de kwestie Zuid-Afrika omschreef als 'een echtë test voor de bereidheid r zuidelijk Afrika afreist. duidelijke maatregelen tegen „Wij zijn het volledig eens over Zuid-Afrika uit de weg gegaan. Er de wenselijkheid van een totale af- werd slechts gesproken schaffing van de apartheid, vrijlating van Nelson Mandela, het opheffen van het verbod op politie ke partijen en het financieel steu nen van de getroffen zwarte bevol king", zei hij. Howe sprak van een moeilijke taak, maar zei dat de i 'overwegen van verdere positieve beperkende maatregelen'. Wijzigingen Zowel de christendemocraten als de socialisten vinden deze tekst economische sancties en andere die kwam er gisteren nog niet, danks een oproep van de Neder landse premier Lubbers, die zei „dat een duidelijke politieke uit spraak van het parlement de in spanningen van de Britse EG-voor- zitter zou kunnen ondersteunen". van Europa om een constructieve Het parlement bleek echter sterk politiek te creëren die aan onze verdeeld over eventuele maatrege- doeleinden tegemoet komt'. Hoe- len tegen het apartheidsregime, wel Groot-Brittannië zich steeds De politieke commissie van het heeft verzet tegen economische parlement diende een resolutie in sancties tegen Zuid-Afrika, riep die de kool en de geit spaarde. Howe de EG op niet te twijfelen Daarin werd wel de apartheid ver- aan de bedoelingen waarmee hij oordeeld maar wedden verzoeken mij hebben uitgesproken". Howe zei ook te hopen op steun harde strafmaatregelen tegen het van het Europees Parlement, maar Zuidafrikaanse bewind. dI Chris- tendemocraten gingen minder maar hun voorstel lijkt nog de meeste kans te maken. De Nederlandse Europarlemen tariër Wim Vergeer (CDA) diende een voorstel in, waarin wordt uit gesproken dat 'verdere politieke en economische maatregelen on ontkoombaar zijn', wanneer de in spanningen van Howe en de Britse regering binnen drie maanden geen succes hebben gehad. De christendemocratische frac tie (EVP) roept de EG-minister- raad op nu al te beginnen met het opstellen van een nieuwe lijst met strafmaatregelen tegen Zuid-Afri ka, met daarbij de termijnen waar na die zouden moeten worden toe gepast. Vergeer en de zijnen pro beerden gisteravond de steun van de socialisten voor dit voorstel te winnen, omdat anders mogelijk geen enkel standpunt een meer derheid zou halen. Zowel de vage ontwerp-resolutie als de scherpe roep om sancties van de linkse fracties kunnen vandaag bij de stemming immers niet op voldoen de steun rekenen. Vergeer vroeg zich af of het niet tijd is om ten aanzien van Zuid- Afrika eenzelfde soort vredespro ces op gang te brengen als in Mid- den-Amerika door de Contadora- groep is gebeurd. De Europese Ge meenschap zou een belangrijke rol kunnen spelen in het tot elkaar brengen - binnen en buiten Zuid- Afrika - van politici en maatschap pelijke groeperingen, nu direct overleg tussen de Zuidafrikaanse regering en de zwarte vertegen woordigers niet mogelijk lijkt. Waldheim: diennaar. <foto AP> WENEN (UPI/Rtr.) - Kurt Wald- heim, die gisteren werd beëdigd tot nieuwe president van Oosten rijk, heeft verklaard dat hij attent zal zijn op blijken van antisemitis me. „Van dag tot dag dienen wij elke burger in ons land, ongeacht ras, geloofsopvatting of politieke overtuiging, als broeder en zuster te behandelen", zei de nieuwe pre sident in zijn eerste rede als staats hoofd van Oostenrijk. Waldheim is de eerste president van Oostenrijk na de oorlog, die niet de steun heeft van de socialis tische partij, de grootste partij van het land die al sinds 1970 in de re gering zit. Ettelijke leden van de socialistische fractie in het parle- j ment hadden bij wijze van protest» tegen Waldheims aantreden als president een zwarte stropdas om- gekocht van de Sowjet-Unie omdat ClIPh2K000 ™arte P^°nfelsle- een wapentransactie van 1,6 mil- den hebben aldus inmiddels een jard dollar met de Verenigde Sta- semi-permanente werkkring ge- ten onder druk vanuit het Congres niet doorging, aldus het Jane's De- fence Weeklv in Londen. !'wie het eerst komt' dle kr1g' het voor iedereen èn in modieuze kleuren. Bril 58 geeft u graag deskundig advies en zéker prima service. Kom zelf eens kijken!,. Leiden: Haarlemmerstraat 58 - telefoon 071-140148 Libië/Griekenland ingekrompen van 50 tot 30 35 per sonen. Een woordvoerder zei dat het niet om een uitwijzing ging maar om een procedure waartoe na wederzijds overleg was besloten. Een communique van Libische zij de zal nog volgen, zo zei hij. Mzali: geen opvolger. (foto ANP) PARIJS - Minister-president Mengele Ruud Lubbers is door de Franse media uitvoerig betrokken bij de Twee Braziliaanse echtparen die reeks loftuitingen na de 'vrijlating' ervan worden verdacht dat zij ja- van het 'pseudo-echtpaar' Turenge renlang onderdak hebben geboden door de Nieuw-Zeelandse autori- aan de oorlogsmisdadiger Josef teiten. Het 'echtpaar' was tot tien Mengele zijn aangeklaagd wegens jaar gevangenisstraf veroordeeld overtreding van de Braziliaanse voor zijn aandeel in het opblazen van de 'Rainbow Warrior' van Greenpeace in de haven van Auck- Mitterrand in diens Concorde r gering zich schuldig had gemaakt venmate toen een Nieuw-Zeeland- immigratiewetten. Hess de topconferentie in Tokio gevlo- doorleden van zijn geheime dienst gen was en dat bij die gelegenheid het lot van het 'echtpaar' Turenge aan de orde was geweest. Als pre- eenvoudig op te blazen. Het schip mier Lubbers op 1 juni in Den lag er klaar om te gaan protesteren Haag premier Lange ontmoet doet tegen Franse atoomproeven ij hij het bemiddelingsplan uit de Stille Zuidjzee. De capitulatie doeken, de fabriek voor het diepvriezen1 schapevlees moest worden geslo ten door de Franse importbeper kingen en zeventien werknemers op straat kwamen te staan. Lange accepteert en stelt de Nieuw-Zeelandse premier Lan ge komt na een economische oor logsvoering van bijna een jaar, die land op 10 juli nu precies een jaar dat Lubbers zelf de bemiddelaar de Franse staat tegen de Nieuw- Rudolf Hess, de vroegere plaats- geleden. Het zal nu nog drie jaar zal zijn, maar deze weigert omdat Zeelandse uitvoerprodukten op vervanger van Adolf Hitler, is van uit de Spandaugevangenis moeten doorbrengen op de Franse hij als regeringsleider niet neutraal touw had gezet Hao-atol op 900 km oostelijk een ziekenhuis in West-Berlijn Tahiti. overgebracht. Hess, die al ruim 40 jaar in de Spandaugevangenis zit Hnnr en die in april 92 werd, had ge- klaagd dat hij zich niet goed voel- Rudolph Bakker de, Boereveen Minister-president Lubbers had er bij zijn Nieuw-Zeelandse ambt- E t ienne B o ere veerf la if fiet°di p 1 o- hij naar Naties, Perez de Cuellar, die de- genoeg is. Een dagblad als 'Libera tion' beschrijft premier Lubbers als „de populairste politicus van Nederland, die Lange van het nut van een bemiddelaar overtuigd had". In een ander artikel wordt de premier bij gebrek aan inzicht in de Nederlandse taal aangeduid als de grens opgehouden. Lamsvlees De Franse regering van premier Chirac slaat zich op de borst nu ze het probleem van het pseudo-echt paar heeft opgelost. Tenslotte was het een erfenis van de socialisti sche regering van premier Fabius, terwijl de rol van president Mitter rand zelf bij het nemen van het be- Op alle mogelijke pseudo-legale sluit de 'Rainbow Warrior' te laten had de Franse douane de opblazen nooit duidelijk geworden Nieuw-Zeelandse pro- is. Premier Chirac kan nq doen of zijn equipe de vuile was heeft op geruimd die zijn politieke tegen standers hadden achtergelaten. import dukten verhinderd. Aan bederf on derhevige landbouw- en veeteelt- produkten werden eindeloos 'Rund Lubberts'. matieke Amerika kwam geen diplomatieke onschendbaarheid kan ontlenen. Boereveen blijft dan ook in de ge vangenis waar hij sinds 24 maart verblijft, wegens vermeende be trokkenheid by cocaïnesmokkel. De Franse pers weet te melden dat premier Lubbers met president Sommige Franse commentato ren beseffen dat de overbrenging van het 'echtpaar', in feite com mandant Aalain Mafart en de vrou- welijke kapitein Dominique goed einde Prieur, naar Frans grondgebied niet anders kan worden uitgelegd dan als een staaltje van Franse machtspolitiek. En dan in vervolg op een vorm van staatsterrorisme, de toenmalige Franse re en schapehersens werden ineens gevaarlijk voor consumptie ver klaard. Balen met samengeperste slaagd twee wol werden door de douaneman- laars vrij te kri nen opengesneden, waardoor ze plotseling in volume gigantisch groeiden en de Franse importeurs reeksen vrachtwagens nodig had den om ze te vervoeren. Het Franse Nieuw Caledonië weigerde ineens zijn traditionele import uit Nieuw Zeeland van schapevlees en men verheugde zich in Frankrijk bo- Hij kan dit doen nadat zijn rege ring er kort geleden ook in is ge- de Franse gijze len, die in Libanon door onduidelijk blijvende actie groepen al tijden worden vast ge houden. Premier Chirac had in middels het ministerie van buiten landse zaken gezuiverd van ama teur-diplomaten die er door presi dent Mitterrand vanuit zijn vrien denkring waren aangesteld. Deze opruiming heeft de werksfeer op het ministerie aanzienlijk verbe terd. President Mitterrand heeft met waardige tevredenheid van de af loop van de Nieuw-Zeelandse af faire kennisgenomen. Hij heeft zich niet in de discussie begeven of inderdaad de regering-Chirac met de onderhandelingen 'van voren af aan' begonnen was dan wel dat de nieuwe equipe nog enige bruikba re uitgangspunten aantrof die de. regering-Fabius had achtergelaten. De president hoopt dat de affaire na de overbrenging van de twee of ficieren naar de Franse atol nu voorgoed in de doofpot zal zijn ge stopt. Tenslotte zijn er over twee jaar presidentsverkiezingen en wellicht stelt hij zich herkiesbaar. De affaire met de 'Rainbow War rior' had zijn aanzien geen goed ge daan. Blijft voor Mitterrand de pijnlij ke vraag of juist nu, na de terug keer van de beide Franse officie ren, er geen getuigen aan de affaire zullen opstaan die tot nu toe uit veiligheidsoverwegingen hun mond gehouden hadden, en een boekje zullen open doen over wie dan wel „de stomste opdracht van de laatste twintig jaar gegeven heeft", zoals een van de Parijse kranten het noemt. „Ik wil in de eerste plaats een dienaar van de staat zijn. Ik wil de president zijn van alle Oostenrij kers. De joden hebben onder de nazi's al hun rechten verloren. Wij moeten ons inspannen om de oor zaak van het antisemitisme te vin den", aldus de vanwege zijn oor logsverleden omstreden president. Habib Bourgiba wijst nieuwe opvolger aan TUNIS (Rtr./DPA/AFP) - Presi dent Habib Bourgiba van Tunesië heeft gisteren premier Mohames Mzali ontslagen. Tot zijn opvolger als premier en secretaris-generaal van de regerende socialistische Destour-partij (SDP) benoemde hij Rachid Sfar, tot nu toe minister van economische zaken en finan ciën. Dit heeft het Tunesische pers bureau TAP gemeld. Mzali was sinds 1980 premier en secretaris-generaal van de SDP. Nog maar drie weken geleden drukte de 82-jarige president ge ruchten de kop in dat Mzali uit de gratie was door te bevestigen dat hij Mzali als zijn opvolger zag. Die geruchten ontstonden na een reeks regeringswijzigingen waarbij de premier aan invloed inboette. Een reden voor het ontslag van Mzali gaf het Tunesische persbureau niet. Volgens de Tunesische grond wet volgt de premier de president op als staatshoofd tot dé eerstvol gende presidentsverkiezingen in het geval de president komt te overlijden of niet meer in staat is zijn functie uit te oefenen. Met het benoemen van een nieuwe premier heeft Bourguiba dus in feite een nieuwe opvolger aangewezen. De afgelopen maanden had Mza li zijn inlvoed zien afnemen. Maar nog maar nauwelijks drie weken geleden steunde Bourguiba hem op het twaalfde partijcongres. Mza li heeft mijn vertrouwen, nu en in de toekomst, zo zei Bourgiba toen. Enkele dagen later bleek echter dat de premier toch niet zo stevig in het zadel zat. Zijn vrouw kreeg haar ontslag als minister van ge- zins- en vrouwenzaken. OM CHINESE MUUR - Een super-marathonloper heeft in tachtig dagen om de Chinese Muur gelopen. Yan Genghua is volgens het officiële persbureau van China de eerste, die de 3400 kilometer lange muur in een der gelijk korte periode heeft over brugd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7