nü uw bungalow- vakantie en verdien 150,- Percentage huurverhoging niet vastgelegd Harm Dost wacht zware straf AKKOORD Dynamiet gevonden op speelterrein Eindhoven WOENSDAG 9 JULI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD/ANP) - Het percentage waarmee de huur jaarlijks zal worden verhoogd is niet vastgelegd, maar zal door het kabinet steeds opnieuw worden bepaald. De onderhandelaars van CDA en WD hebben er alsnog van afgezien in het regeerakkoord een percentage te noe men. In het regeerakkoord staat dat de huurstijging 'in het kader van een verantwoord volkshuisvestingsbeleid' be keken zal worden aan de hand van de ontwikkeling van de koopkracht van de burgers. In het ontwerp-regeerakkoord werd enkele weken geleden nog gesproken over een trendmatige huurstijging van twee procent. Tij- dens de onderhandelingen bleek Wijzigingen Overigens hebben de onderhan- tekst verdwenen. Het totaal te be zuinigingen bedrag staat wel vast: 1,5 miljard gulden in vier jaar. delaars e dat CDA en WD dachten aan een hoger percentage, omdat dan op andere uitgaven van het departe ment - de huursubsidie bijvoor beeld - minder zou hoeven te wor den bezuinigd. Het probleem is nu opgelost door zowel het percentage van de huurverhoging, als het vastleggen van de terreinen waar de bezuini- gangspunten gingen moeten worden doorge- genoemd voerd in het midden te laten. Zo is bijvoorbeeld het voornemen om de huursubsidie voor jongeren te schrappen uit de uiteindelijke Drukkerij van illegale kleding merken opgerold UTRECHT (GPD) De Utrechtse politie heeft deze week in samen werking met de Economische Con trole Dienst (ECD) een inval ge daan in een bedrijf in Utrecht waar kleding van illegale merken werd voorzien. De eigenaar van het be drijf en twee medewerkers werden gearresteerd. De politie nam dui zenden kledingstukken, vooral shirts en joggingpakken, in beslag. Op de kleding drukten de mannen de logo's van bekende merken zo als La Coste, Hugo Boss en Giorgio Armani. In het pand bevond zich ook een verkoopruimte waar de valse merkkleding aan de man werd ge bracht. In de kelder troffen de agenten drukpersen en een droog- i klachten uit textielbranche over de illegale lo go's. Vijftien rechercheurs van de Utrechtse politie, twee van de ECD en een vertegenwoordiger van de belastingdienst voerden de inval uit. Op dat moment waren de drie afgezien grote wijzi gingen aan te brengen in de so ciaal-economische en financiële gedeelten van het ontwerp-ak- koord. Alleen wordt er minder geld uitgetrokken voor technologiebe leid en hoeven de lagere overheden wat minder te bezuinigen. Als uit- het beleid blijven doelstellingen: 500.000 werklozen in 1990, over heidstekort rond 5,25 procent, koopkrachtbehoud en stabilise ring van de collectieve lastendruk. In totaal zal het nieuwe kabinet 18,5 miljard bezuinigen en 1,2 mil jard uitgeven aan nieuw beleid. In het akkoord is nadrukkelijk vastgeld dat de wet investeringsre kening (wir) de komende vier jaar blijft bestaan. Ook is besloten min der te bezuinigen op de lagere overheden (425 miljoen COMMENTAAR Na de eerste, voorlopige overeen stemming is een tweede ronde nodig gebleken, voordat VVD en CDA el kaar definitief konden vinden in een nieuw regeerakkoord. Maar het kabi net Lubbers II staat in de steigers, er moeten nu alleen nog mannetjes en een enkel vrouwtje worden aange zocht om weer vier jaar vooruit te kunnen. Het extra overleg was vooral nodig om een oplossing te vinden voor de principiële meningsverschillen over het vraagstuk van de euthanasie. Die oplossing is niet gevonden. ook deze zaak tot een goed einde te brengen, zijn voos. Zij moeten het feit maskeren dat de beide partijen het gewoon niet eens kunnen worden en dat de VVD hier voor het CDA door de knieën is gegaan zonder dat het CDA daarover al te opgetogen gaat staan juichen. Het regeerakkoord mag dan zeer lang en gedetailleerd zijn, sommige problemen, zoals de euthanasie, zijn gewoon niet opgelost en kunnen op termijn nog problemen geven. De on derhandelaars hebben bovendien op de valreep nog getornd aan oude ze kerheden met betrekking tot ontwik kelingssamenwerking en defensie. Als de financiële nood zeer hoog mocht worden, dan moet het nieuwe In het voorlopige akkoord werd nog "kabinet de vrijheid krijgen om ook de- een staatsrechtelijk monstrum opge voerd, waarin Raad van State, de Ka merfracties van CDA en VVD en het kabinet met elkaar verbonden waren als de staarten in een rattenkoning. Die wanvertoning wordt ons geluk kig bespaard. CDA-leider Lubbers heeft zich met recht verzet tegen een oplossing, waarbij het kabinet zich bij voorbaat verplicht om zich verant woordelijk te stellen voor een nieuw wetsontwerp waarvan het de inhoud nog helemaal niet kent. Maar de blijdschap van VVD-on- derhandelaar Nijpels over het nieuw ste akkoord inzake de euthanasie moet eerder de nederlaag van de VVD maskeren dan dat hiermee op rechte gevoelens worden vertolkt. Want het CDA', aangevoerd door een onbuigzame Lubbers, heeft beslist niet verder willen gaan dan procedu reafspraken. Er zijn immers geen ter mijnen vastgelegd waarbinnen nieu we wetgeving tot stand zou moeten komen, de politieke druk op het kabi net is verdwenen, en de VVD zal zich wel driemaal bedenken voordat het, vanuit een veel zwakkere positie, de- DEN HAAG - Voorafgaand aan het overleg over het regeerakkoord vierde de VVÜ-fractie gisteren ae verjaar- dag van demissionair minister De Korte, beoogd mce-premier. De Korte moest vijftig kaarsjes uitblazen onder ze ,ere Kwestie weer oppa" voor een toezicht van voormalig fractieleider Ed Nijpels. ,u„ere DEN HAAG (GPD) - De Suri- «ue, ,,„uue„ plaats naamse regering heeft gisteren de 500 miljoen), terwijl gemeen- Nederlandse ambassaderaad drs. de eesteeen bii- Enk KllPP het land uitgewezen, het rnkzulente- m'PP. die al ruim twee jaar op de het rijk zullen te ambassade in Paramaribo werkt, Demedia-paragraafis vrijwelen- gewijzigd gebleven. Er wordt uit gegaan van de instelling deel standskosten rugkrijgen. commissariaat verzelfstandiging van het facilitair bedrijf van de NOS en mogelijke invoering voor radio en televisie - als ten ste drie A-omroepen het uitgangs punt van „non-commercialiteit" ongeoorloofde bemoeienis met de interne aangelegenheden van de'media,^de Suriname' De maatregel kwam voor Klipp donderdslag bij heldere he- commèrcieel'net "Ik wist van niets", zei hü des- gevraagd in een telefonisch vraag gesprek.,, Het is voor mij niet dui- smut HMHHH de|y,k ?f die ™at,regel wensen te verlaten. Nieuw element ge'dt ?f v0°r de f SnntU, Hp naratrraaf ie Hp topvoptrintr Ambassadeur D.J. Van Houten experimenten met nieuwe me® ?telde z«n ambassaderaad op de hoogte van het Surinaamse besluit, raad ook niets maken met de zaak naamse maatregel. Infiltratie politie succesvol dat experimenten met r dia zullen worden toegestaan. Ook is afgesproken dat er een centraal register komt van alle ge gevens die betrekking hebben op motorrijtuigen. De gegevens kenteken, wa-verzekering, m< rijtuigenbelasting en verplichte UTRECHT (ANP) - De zogenoemde pseudokoopteams van de Amster- keuring zullen worden gekoppeld, damse politie - streng geselecteerde koppels politiemensen die voor korte Nu bestaan er afzonderlijke regis- tijd 'zaken doen' met de zware georganiseerde misdaad - doen hun werk ters voor de genoemde gegevens, redelijk succesvol. Sinds de officiële instelling van de teams midden vo- De politie kan in de huidige situa- rig jaar zijn 47 verdachten aangehouden en ruim dertig kilo hard drugs en tie wel snel achterhalen op wiens 9 kilo explosieven in beslag genomen. Verder wisten de teams vals geld, naam een auto staat, maar niet of gestolen reischèques en juwelen en een uit een Parijs museum gestolen de eigenaar verzekerd is of belas- schilderij boven water te krijgen. De Amsterdamse politie loopt in Neder- ting heeft betaald. In de toekomst land voorop als het gaat om infiltratie in de criminele wereld. Pseudoko- het werk. De arrestanten zijn zal met één druk op de knop zicht- pers kent het korps al sinds 1978, maar pas vanaf 1985 is de organisatie en de 23-jarige drukkerij-eigenaar en baar zijn of de autotmobilist aan al begeleiding zodanig op poten gezet dat het werk van de teams echt twee andere inwoners van Utrecht zijn verplichtingen heeft voldaan, vruchten begint af te werpen. Westduitse justitie misleidde Spanje bij uitlevering van de twee journalisten van Nieu we Revue die in Suriname vast hebben gezeten. Het twwetal zou Ronnie Brunswijk, een voormalige lijfwacht van legerleider Bouterse die een guerrillaoorlog tegen zijn voormalige baas is begonnen, heb ben geholpen naar Nederland te komen. Brunswijk zou in Neder land contacten hebben gelegd met het Surinaamse verzet en inmid dels weer zijn teruggekeerd. Klipp moet binnen een week het land hebben verlaten. Hij verwacht begin volgende week in Nederland aan te komen. Het minsterie van buitenlandse zaken in Den Haag was gisteravond nog niet officieel Het heeft volgens de ambassade- op de hoogte gesteld van de Suri- Suriname wijst Nederlands Hd ambassade uit nadat hij tevoren by minister van buitenlandse zaken Herrenberg was ontboden. Volgens Klipp is de beschuldiging dat hij zich zou heb ben bemoeid met de interne zaken van het land onjuist. „Voorzover ik me kan herinneren heb ik niets van dien aard gedaan", aldus Klipp. moeizaam en pijnlijk debat. De plechtige verklaringen dat CDA en VVD ten opzichte van elkaar een 'inspanningsverplichting' hebben om ze departementen nog te korten. En dat, nota bene, in onderlinge samen hang. Hoe die samenhang er uit zou moeten zien, is echter onduidelijk. Dat kan dus nog de nodige stof voor conflicten opleveren. De vraag blijft intussen hoeveel er nog voor de hele Tweede Kamer, dus niet alleen voor CDA en VVD, over blijft als alles zo veel mogelijk in het regeerakkoord is dichtgespijkerd. Staatssecretaris Brokx (volkshuis vesting) heeft zich de afgelopen week met succes verzet tegen al te gede tailleerde regelingen op zijn beleids terrein. Brokx, gepokt en gemazeld in het politieke bedrijf, wil graag iets te regeren overhouden, en hij heeft groot gelijk. Maar hetzelfde geldt voor de Kamer. Op grond van het definitieve re geerakkoord staat ëvenwel vast, dat vooral het kabinet nog enige speel ruimte heeft, en de Kamer daarente gen nagenoeg geen. Dat is, nog helemaal afgezien van de inhoud van het akkoord, een slechte zaak. De politieke discussie tussen Kamer en kabinet wordt zo doende afgegrendeld en dat zal de kwaliteit van het debat, en daarmee de kwaliteit van onze democratie, be paald niet ten goede komen. DUSSELDORF (GPD/ANP) - De Westduitse autoriteiten hebben Spaiye eind 1984 opzettelijk mis leid bij hun verzoek tot uitlevering van de van hasjhandel verdachte Arnhemmer Harm Dost. Spanje heeft de man uitgeleverd, omdat hij volgens het Duitse verzoek ver dacht werd van de import van hasj in West-Duitsland. In werkelijk heid ging het om de verkoop van ongeveer 220 kilo hasj aan Duitsers in Arnhem. Pat hebben de advocaten van Dost, mr. A. Orie uit Den Haag en de Westduitse raadsman M. Grego- rius, gisteren voor de rechtbank in Dusseldorf gezegd tijdens de eer ste dag van het proces tegen de Arnhemmer. Volgens de advoca ten is de Westduitse rechtbank on der meer op grond van de op valse beschuldigingen tot stand geko men uitlevering onbevoegd om D. te berechten. Volgens beide advocaten moeten de vijf rechters ook individueel niet in staat geacht worden om Dost te berechten. De verdediging De Nederlander Harm Dost temidden van zijn advocaten. Gisteren be vroeg dan ook „wraking" van de Qon in de Westduitse stad Dusseldorf het proces tegen de Arnhemmer die rechters. „Zij hebben er diverse ke- wordt beschuldigd van de import van hasj in West-Duitsland. ren blijk van gegeven niet onbe- vangen tegenover deze zaak te tionale recht en dan speciaal het staan", aldus mr. Orie. Naar zijn universaliteitsbeginsel Oehler mening zijn de rechters vooringe- stelde °?dei" nieer dat de manier hebben zii het voorar- waaroP West-Duitsland dit begin- -w ..tug rest van Dost keer bp keer ver- sei uitlegt er toe zou kunnen leiden lengd op grond van de verdenking, dat df Bondsrepubliek zich als in- dat hij hasj in Duitsland heeft bin- ternationale rechter zou kunnen nengebracht. „Terwijl voor die ver- opwerpen en uitlevering van alle denking geen enkele grond bestaat internationale misdadigers zou en heeft bestaan, zoals al blijkt uit kunnen eisen, het feit dat hij voor import niet te recht staat", aldus mr. Orie. Oehler merkte verder op, dat de Westduitse handelwijze Verder hield hij staande dat er geen sprake van is dat Dost in Dus seldorf wordt vervolgd voor hash- handel waarvoor hij in Nederland in 1981 al is veroordeeld. Wat dit punt aangaat is er een duidelijk ju ridisch verschil tussen het Neder landse en Westduitse recht. Nazi-tijd Tijdens een schorsing van dit de 'toeschouwers' buitenge- menging is in de binnenlandse woon ingewikkelde juridische aangelegenheden van een ander steekspel, kreeg het dochtertje- Dost zo waar toestemming om by haar vader op schoot te klfmmen. In de rechtszaal circuleerde intus- i stencil waarin de Duitse Niet bevoegd Over het betoog van de advoca- land. Volgens de Keulse hoogle- ten, dat de rechtbank niet bevoegd raar kan het nooit de bedoeling van is, zal diezelfde rechtbank in de de Westduitse wetgever zijn ge loop van het proces tegen Dost een weest dat de Duitse rechters de uit- uitspraak doen. In de wrakingspro- spraken van hun buitenlandse col- justitie hard werd aangevallen. De cedure moet het oordeel van een lega's nog eens even dunnetjes Bondsrepubliek wordt ervan be- andere strafkamer van de recht- overdoen. Voor Oehler was de zaak schuldigd met een nog uit de nazi- bank in Dusseldorf worden afge- duidelijk: de rechters in Dussel- tijd stammende paragraaf in het wacht. De Westduitse justitie is dorf waren niet tot oordelen be- echter vastbesloten het proces te- voegd gen de Arnhemse hasj-andelaar De voorzittende rechter Strauss ken', wetboek van strafrecht 'de hele wereld tot zijn rechtsgebied te ma- voort te zetten. stelde nog eens zeer duidelijk dat Meer indruk maakte de verhan- er geen enkel bewijs is dat de West deling van de 70-jarige professor duitsers de Spaanse justitie of re- Dietrich Oehler over het interna- gering bewust hebben misleid. In de gang stelde Dosts Neder landse raadsman Orie dat de steun van de Nederlandse regering in het geval-Dost nu niet bepaald over weldigend is. „We hebben justitie nog gevraagd hierheen te komen om de Nederlandse opvatting te verduidelijken, maar we kregen geen reactie". De verdediger heeft net als vele anderen de indruk dat Nederland niet zo geinteresseerd is in het geval-Dost en dat de terug houdendheid nog wordt versterkt door de zorg voor een verslechte ring van de relaties met West- Duitsland. Uit Dosts vrienden kring was te horen, dat er in Neder land heel wat hooggeplaatsten zijn die er helemaal niet rouwig om zul len zijn als de Arnhemmer voor een aantal jaren achter de tralies verdwijnt. Westduitse rechtbankverslagge vers verbaasden zich er over dat Nederland geen officieel verzoek om uitlevering heeft gedaan in Bonn, maar slechts de minister van justitie in de deelstaat Noordryn- Westfalen heeft gevraagd de straf vervolging te staken. Dosts advo caat stelde dat deze gang van zaken normaal is, maar Westduitse juris ten menen dat het heel wat meer indruk had gemaakt indien Den Haag via buitenlandse zaken by de regering in Bonn een verzoek had ingediend. Verwondering ook van wege het feit dat Nederland geen waarnemer heeft gestuurd. „Ge zien de ervaring met de Duitse rechtspraak in het verleden, eigen lijk onbegrijpelijk", zei een West duitse collega. Zware straf De eerste dag in het proces-Dost zit er op en een ding is duidelijk geworden: de Westduitse justitie zet het proces gewoon door. Mor gen volgt de tweede, zeer korte, zit tingsdag. Vrijdag begint het grote getuigenverhoor. Harm Dost heeft meer dan een jaar in voorarrest ge zeten. Dost, moreel ondersteund door zyn moeder, zijn dochtertje en een handvol Nederlandse vrien den, liet gisteren direct bij de ope ning van de rehtszaak middels eer tolk weten dat hij geen woord wil de zeggen. Duitse kenners gaan ei van uit dat hem een zeer zware ge vangenisstraf boven het hoofc hangt. In de wandelgangen van he gerechtsgebouw werd gespecu leerd op acht tot twaalf jaar. Attractiekaart Amsterdam AMSTERDAM (GPD) Bij al le verkooppunten van het Ge meentevervoerbedrijf in Am sterdam en by de VVV Amster dam op het Stationsplein is voor 10 gulden een attractie- kaart te koop. De kaart geeft recht op een dag lang onbe perkt openbaar vervoer binnen Amsterdam en reducties op al lerlei attracties. De kaart kost voor twee dagen f 12,50 en voor drie dagen 15 gulden. Deelnemende bedrijven, die kortingen van dertig tot vijftig procent op de toegangsprijs ge ven, zijn onder meer het Ar cheologisch Museum Allard Pierson, het Nederlands Scheepvaartmuseum, het Tro penmuseum, het Amsterdams Historisch Museum, en het rondvaartbedrijf Holland Inter national. EINDHOVEN (ANP) - Op een speelterreintje aan de Groene- woudseweg in Eindhoven zijn gis teravond negen staven dynamiet gevonden. De staven dynamiet za ten in een plastic tasje dat werd ontdekt door een man die by het speelterrein wormen wilde gaan steken. De ingeschakelde Explo sieven Opruimingsdienst (EOD) bracht een van de staven, die te ge vaarlijk was om te vervoeren on middellijk tot ontploffing. Volgens een woordvoerder van de EOD gaat het om hoogwaardige springstof van recente datum. In dien de staven zouden zijn ont ploft, zou forse schade aan de na bijgelegen spoorlijn zijn ontstaan, aldus de EOD. Of er een ontstekingsmechanis me bij de dynamietstaven is aange troffen, wilde de EOD-woordvoer- der in belang van het onderzoek niet zeggen. Voor zover nu bekend is door niemand aansprakelijkheid MEDAILLES KWIJT (GPD) Een Delfts echtpaar dat voor de zesde keer deelneemt aan de Drentse Rywielvierdaagse, is door een inbreker alle eerder verdiende medailles kwijtgeraakt. De vijftig gulden die hun door de verzeke ring wordt toegekend, kan het ver lies niet echt goed maken. Geluk kig doet ook de organisatie van de fietstour, die vandaag haar tweede dag beleeft, een duit in het zakje: zij heeft toegezegd voor duplicaten van de medailles te zorgen. opgeëist voor het plaatsen van de staven. Gezien de plaats waar de explosieven werden aangetroffen, wordt niet uitgesloten geacht dat de explosieven uit een passerende trein zijn geworpen. Hoelang de dynamietstaven er gelegen hebben is de politie nog niet duidelijk. Vandaag is het terrein door de Eindhovense politie minitieus on derzocht. Protesterende militair in arrest WOENSDRECHT (ANP) - De 21- jarige dienstplichtige luchtmacht militair R. Herrera, die vorige week openlijk de zijde van de Woens- drechtse vredesactivisten koos en daarom van Woensdrecht wordt overgeplaatst naar de vliegbasis Ypenburg, is gisteren op de basis in voorlopig arrest gesteld. Hij ging daarop direct in hongerstaking. Herrera had zich maandagmor gen in Woensdrecht moeten mel den bij de commandant, waarna hij naar Ypenburg vervoerd zou wor den. Hij meldde zich echter niet maar deed wel met activisten ir aan de maandelijkse blokkade-; ties voor de hoofdpoort. Een vo lichter van Defensie noemt hel voorlopig arrest een preventieve krijgstuchtelijke maatregel, zodat Herrera vandaag op transport kan worden gesteld naar Ypenburg. ADVERTENTIE Kom in augustus genieten von de zomerzon, de natuur en... de vele verrassingen van de vriendelijke Vendorado bungalowparken: Loohorst en Weerterbergen op de mooiste plekjes van Limburg. Met 5-sterren luxe, gezellige restaurants, volop sportieve mogelijkheden en subtropische golfslog- Wëes er snel bij Vendorado heeft de laatste bungalows die voor augustus nog vrij zijn, met moor liefst 150 gulden per week in prijs verlaagd. Zodat u nu extra voordelig logeert in bijvoorbeeld zo'n luxueuze 6-petsoons bungalow: 25 juli t/m 1 aug. v.o.-KK- 875,-* 1 oug. t/m 8aug. v.o.J025T-875,-' 8 uug. t/m 15 aug. v.a. 958;- 800,-* 15 oug. t/m 22 oug. v.o. -840:- 690,-* 22 oug. t/m 29 oug. v.o. M;- 560,-* 29 oug. t/m 5 sept. v.o. 675:- 525,-* Exd. toeslagen. Geldt niet voor reeds geboekte voknnties. Eventuele andere kortingen vervollen bij deze aanbieding. De 150 gulden korting geldt voor olie typen bungalows. Reserveer vandaag nog bij ABN Bank ol Vroom 8 Dreesmonn. 01 beldirektVendorado:020-656565 (mo. t/m vr. van 9 tot 19 uur, zo. van 10 tot 16 uur). E M Ij DJt Fj Q de 5-sterren bungalowparken van Vroom Dreesmann

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5