Informatie gaat laatste dagen in Medicijngebruik kan fors omlaag Kalkar: vertraging vanwege Tsjernobil Euthanasie vandaag weer aan bod Hoge Raad: tekort aan fiscalisten 'Altijd naar ziekenhuis met neldtrampsymptomen' Onveilige situaties aan boord van plezierboten Vier arrestaties na knokpartij in Egmond VEEL BEKIJKS LANDMACHT MAANDAG 7 JULI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 ZOON GEDOOD In zijn huis in Amsterdam waar hij met zijn moe der woonde is zondagmiddag een achttienjarige jongeren door zijn vader met messteken om het leven gebracht. Ruzie om een televisie programma is waarschijnlijk de aanleiding voor de steekpartij DEN HAAG (GPD/ANP) - Informateur De Koning heeft zaterdag al een informatief gesprek gevoerd met de toekomstige premier Lubbers en de beoogde vice-premier De Korte over de zetelverdeling in het nieuwe kabinet. De Koning en de onderhandelaars De Vries (CDA) en Nijpels (WD) willen vandaag proberen tot overeenstemming te komen over het concept-regeerakkoord. Zaterdag werd de sociaal-e sche paragraaf vrijwel geheel afge rond. Vandaag gaat het vooral over euthanasie en mediabeleid, de twee punten die de meeste proble men blijken op te leveren. De Vries zei zaterdag dat de formatie deze week een „spannende fase" ingaat. Kerken: meer tijd nodig voor euthanasiewet DEN HAAG (GPD) - De raad van Kerken in Nederland vindt dat de discussie over een euthanasiewet twee jaar uitgesteld moet worden, om zo te voorkomen dat de 'zachte dood' teveel in politiek vaarwater terecht komt. Secreratris Van der Zee van de raad betoogde dat giste ren voor de NCRV-microfoon. De Nederlandse kerken zijn sterk verdeeld over de vraag of eu thanasie moet worden gelegali seerd. Dat bleek enige tijd geleden al uit een brief aan informateur De Koning. Daarin werd geen stand punt over de kwestie ingenomen. Ook het standpunt van de CDA- fractie kan niet op algemene in stemming binnen de kerken reke nen. De Hervormde en Gerefor meerde Kerken denken ruimer over eventuele legalisering dan de strenge Rooms-Katholieken en or thodoxe gereformeerde kerken, al dus Van der Zee. Volgens hem zou twee jaar uit stel van een wet meer ruimte voor discussie bieden. „Net als yiet de plaatsing van kruisraketten is het de vraag of er wel een maatschap pelijk draagvlak voor deze ontwik kelingen is", aldus de secretaris van de Nederlandse Raad van Ker ken. DEN HAAG (ANP) - Het wordt steeds moeilijker om fiscaal juris ten te vinden voor het wetenschap pelijk bureau van de Hoge Raad der Nederlanden. Het aanbod van "fiscalisten" op de arbeidsmarkt is niet groot en het blijkt bij de belas tingdienst en in de fiscale ad viespraktijk "gemakkelijk en aan trekkelijk emplooi te vinden", al dus de toelichting op de jaarcijfers over 1984 en 1985 van de Hoge Raad. Bij alle kamers van de Hoge Raad zijn in 1984 meer zaken bin nengekomen dan in de vorige ver slagperiode (1982/1983), terwijl over 1985 ook weer een stijging te zien was. Daardoor is een flinke achterstand' ontstaan bij het af doen van zaken. Ongeveer negentig procent van de amendementen, die de fracties van CDA en WD op het eerste con cept-regeerakkoord hadden inge bracht, is afgehandeld. Maar de moeilijkste problemen zijn blijven liggen. In het gesprek dat vandaag wordt gevoerd zal er nog geen eindvoorstel van de informateur op tafel liggen. De wóordvoerder van De Koning sloot echter niet uit dat dat na vandaag wel zal gebeu ren, als de onderhandelaars dan nog geen overeenstemming heb ben bereikt. Nijpels herhaalde de ontwerp-tekst van De Koning over. de euthanasie goed te vinden, maar dat de problemen bij het CDA lig gen. Beide partijen hebben daarom nieuwe ideeën aangedragen. „Het is de kunst die in elkaar te schui ven", aldus Nijpels. Dat Lubbers en De Korte, die ook beoogd formateur en co-for- mateur zijn, reeds in deze fase van de formatie door De Koning bij de zetelverdeling worden betrokken heeft enige bevreemding gewekt bij waarnemers aan het Binnenhof. Zowel De Vries als Nijpels ver klaarde zaterdag dat de informa teur - overeenkomstig zijn op dracht - wil nagaan of ten aanzien van de zetelverdeling nog onver wachte problemen kunnen opdoe- Vast staat al dat het CDA negen ministers mag leveren voor het nieuwe kabinet en de WD vijf. Er is «nog geen beslissing gevallen over de vermindering van het aan tal staatssecretarissen. In elk geval zullen er vier van dé zestien posten verdwijnen, maar er kunnen er eventueel ook nog enkele meer ge schrapt worden. Vandaag zal het gesprek over de zetelverdeling worden voortgezet met De Vries en Nijpels. Zij zullen échter geen definitieve beslissin gen nemen. De voordracht van mi nisterskandidaten is een zaak van De Vries «en de opvolger van Nij pels, het Tweede-Kamerlid Voor hoeve. Dat gebeurt pas als het re geerakkoord is afgerond. Naar ver wachting zal informateur De Ko ning in de loop van deze week zijn eindverslag aan de Koningin uit brengen, die hiervoor zal terugke ren van haar vakantie in Italië. UTRECHT (GPD) „Een kind met verschijnselen van nekkramp moet altijd naar een ziekenhuis worden doorgestuurd'. Dit zegt directeur J. Remmen van de Geneeskundige Inspectie voor de Volksgezondheid in Utrecht. „Een huisarts kan op het eerste ge zicht niet beoordelen of het gaat om een onschuldige virusinfek- tie, dan wel om de veel gevaarlijker bacteriële vorm". De juiste diagnose, zo zegt Remmen kan alleen door een kinderarts in een ziekenhuis worden gesteld. Reden voor paniek is er overigens absoluut niet, zo zegt Rem men en met hem de aan het Utrechste Overvecht-ziekenhuis ver bonden kinderarts dr. T. Schulpen. Hij constateerde een aantal weken geleden al een toenemend aantal nekkramp (meningitis)- patiëntjes. Schulpen: „Er is geen enkele reden voor ongerustheid. Er zijn de afgelopen weken inderdaad relatief veel gevallen van meningitis geconstateerd. Alleen het ziekenhuis-Overvecht kreeg in de maand juni 13 gevallen, 12 daarvan bleken de onschuldige virale vorm te hebben, maar een kind leed aan bacteriële meningi tis". Met name bij warm weer kunnen kinderen besmet'worden. Het virus heeft dan grote verspreidingskans via eten, een zwembad en vliegen. In verreweg de meeste gevallen vertoont het kind dezelf de verschijnselen als bij een buikgriep of wat koorts. Bij sommige kinderen raken echter de hersenvliezen ontstoken, wat leidt tot hoge koorts, hoofdpijn, pijn in de nek, braken en soms verward heid. Het probleem is dat alleen door een ruggeprik te bepalen is of het kind aan een bacteriële meningitis lijdt of aan een onschuldige virale infectie. Schulpen: „Die bacteriële vorm kan zoveel conse quenties voor de toekomst hebben, dat ik liever drie kinderen te veel prik, dan een kind te weinig. Bovencfien voelen kinderen er nauwelijks iets van". De gevaarlijke, bacteriële vorm was vroeger dodelijk of ging vaak met heel veel complicaties gepaard. Kinderen konden doof of blind worden of aan ernstige ontwikkelingsstoornissen gaan lijden. Tegenwoordig is deze vorm van meningitis prima te behan delen via toediening van medicijnen via een infuus, maar ieder uur telt wel. „Hoe sneller de behandeling wordt gestart, nadat eenmaal de diagnose 'bacteriële meningitis' is gesteld, hoe minder gevolgen de ziekte voor de toekomst van het kind heeft", zo zegt Schulpen. ARNHEM (ANP) - Het ongeluk met de kerncentrale in het Russi sche Tsjernobyl leidt opnieuw tot vertraging van het Kalkar-project. Een beslissing over het lot van de ze snelle kweekreactor is zeker niet te verwachten voor de Westduitse Bondsdagverkiezingen, eind ja nuari volgend jaar. De komende maanden van vertraging zal vooral getracht moeten worden de extra kosten tengevolge van die vertra ging in de hand te houden en het gespecialiseerde personeel „in huis" te houden. Dat personeel is op de arbeidsmarkt zeer gevraagd. Dat meldt de bouwer en toekom stige exploitant van Kalkar, Zwembad bij camping vaak smerig DEN HAAG (GPD) - Meer dan de helft van de circa 600 zwembaden bij hotels en campings in Neder land voldoet niet aan de normen voor schoon zwemwater. Dat blijkt uit een onderzoek van het ministe rie van volksgezondheid in de pro vincies Zeeland en Gelderland. De resultaten van het onderzoek wer den zondag op de Avro-radio be kend gemaakt. De zwembaden bij hotels en campings, die alleen voor gasten toegankelijk zijn, hoeven op dit moment nog niet aan de officië le normen voor zwemwater te vol doen en worden daar ook nog niet op gecontroleerd. Over circa twee jaar zal dat wel het geval zijn. Schnell-Brüter-Kernkraftwerkge- sellschaft (SBK) in zijn blad „MW". Volgens SBK heeft topman A. Eitz van de Westduitse elektriciteits maatschappij RWE onlangs ge zegd, dat het ongeluk in Tsjernobyl de planning van Kalkar danig in de war heeft geschopt. Voor Tsjernobyl verwachtte SBK, dat de laatste vergunningen voor Kalkar (voor het laden van de reactor en het in gebruik nemen van de centrale) nog deze zomer af zouden komen. Na enige maanden proefdraaien zou Kalkar volgens die verwachting dan medio 1987 „aan het net" kunnen. „Bij de beslissing over het lot van Kalkar gaat het nu echter niet meer om de zaak, maar om poli tiek", aldus SBK. Volgens de bou wer van de snelle kweekreactor heeft het ongeluk in Tsjernobyl een duidelijke invloed op de stem ming van de bevolking en op de aanstaande Bondsdagverkiezin gen. Als West-Duitsland uiteindelijk afziet van Kalkar, moet volgens SBK rekening gehouden worden met forse schadeclaims vanuit Ne derland en België, de andere deel nemers aan het project. Kalkar heeft inmiddels meer dan 7 miljard D mark gekost. „Afzien van kern energie in Duitsland en in het bij zonder van Kalkar zal de wereld niet doen instorten, maar haar ook, niet veiliger maken, omdat in de rest van de wereld meer dan 300 kerncentrales niet zullen worden stilgelegd", aldus SBK. GIETHOORN (ANP) - Met de vei ligheid aan boord van pleziervaar tuigen is het nog steeds bedroe vend gesteld. Die conclusie heeft de rijkspolitie te water getrokken na een controle in Noord-West Overijssel. De uitkomsten van deze controle waren tót teleurstelling van de rijkspolitie niet positiever dan die van de inspectie die vorig vakantieseizoen werd gehouden. De politie stuitte onder meer op ondeugdelijke gasinstallaties. Van de 50 gecontroleerde boten waren er 41 uitgerust met een gasinstalla tie en aan 80 procent van deze in stallaties mankeerde wat. Zo ont braken hoofdafsluiters en werden defecte slangen waargenomen. Een kwart van de gasinstallaties had geen thermische beveiliging en dat kan tot gevolg hebben dat er gas in de boot vrijkomt wanneer een vlam uitwaait. Bij 31 procent van de boten was de gasfles niet buiten geplaatst maar in de kzguit. In geval van lekkage ontstaat er dan een opeenhoping van propaan- gas op de bodem van de kajuit. Aan boord van één schip was volgens de politie sprake van zo'n gevaarlijke situatie dat één vonkje al een ontploffing had kunnen ver oorzaken. Nadat de politie en een deskundige van de Hiswa de schip per hadden gewezen op het explo siegevaar, vervolgde die normaal zijn tocht. "In die gevallen zou je wel de bevoegdheid willen op te treden. Maar er zijn geen wettelijke voorschriften voor de veiligheid voor gasinstallaties en dergelijke aan boord van pleziervaartuigen", zegt adjudant A. Riezenbos van de rijkspolitie te water. Maar ook al zouden die wettelij ke regels er zijn, dan zouden er vol gens hem op dit moment onvol doende mogelijkheden voor con trole zijn. De controles nu worden gehouden om de mensen de ogen te openen voor de gevaren aan boord, aldus Riezenbos. De RP signaleerde tijdens de in spectie ook dat 48 procent van de geïnspecteerde schepen onvol doende zwemvesten aan boord had, 33 procent niet over een red dingsboei beschikte en 13 procent geen brandblusapparaat aan boord had. Bij 20 procent was geen deug delijke verlichting, 6,5 procent had geen scheepshoorn en 44 procent geen zwarte bol die moet worden gebruikt als een schip midden op het water voor anker gaat. Al deze feiten zijn niet strafbaar. Bfi 57 procent van de gecontro leerde boten ontbrak de naam en 26 procent had niet het Binnen vaart Politie Reglement (BPR) bij zich. Het gaat hier wèl om wettelij ke overtredingen. De schippers die in de fout gingen kwamen er voor het merendeel met een waarschu wing af. Ontsnapte uit Baancentrum weer opgepakt ZWIJNDRECHT (ANP) - De 22-ja- rige man uit Zwijndrecht die don derdag uit het Pieter Baan-cen- trum in Utrecht ontsnapte en daar bij een psychiater onder bedrei ging met een mes gijzelde, is zater dagavond in Breda aangehouden. Dit heeft de politie van Zwijn drecht gisteren bekendgemaakt. De man moet met twee anderen binnenkort terechtstaan omdat hij ervan wordt verdacht dat hij begin mei de filiaalhouder van een bank in Zwijndrecht J. Nouwen heeft doodgeschoten. Volgens officier van justitie mr. H.A. van Brummen komt bij deze beschuldiging nu ook de wederrechtelijke vrijheids beroving van de psychiater. De politie van Zwijndrecht, die het opsporingsonderzoek leidde, deed zaterdagavond samen met een speciaal arrestatieteam van de rijkspolitie een inval in een woning in Breda. Daar werden de 18-jarige vriendin van de man en de 21-jari- ge bewoonster van het pand aange houden. Even later werd de ont snapte in een bioscoop in Breda gearresteerd. Hij was in gezelschap van een 26-jarige vriend uit Hen drik Ido Ambacht. Ook hij werd aangehouden. Volgens mr. Van Brummen wordt momenteel bekeken of het verantwoord is het psychiatrisch onderzoek dat de man in Utrecht onderging af te maken of dat het veiliger is dat hy in het huis van bewaring blijft zitten. Uit het on derzoek naar de andere verdachten moet bfijken of zij het mes hebben binnengesmokkeld dat de Zwijn- drechtenaar tijdens zijn ontsnap ping bij zich had. Van Brummen acht dit niet uitgesloten aangezien zij de laatsten waren die by hem in Utrecht op bezoek zijn geweest. Samenwerkingsproef artsen in Hoogeveen toont aan: HOOGEVEEN (ANP) - Een samen- werkingsexperiment tussen art sen, apothekers en apotheekhou- dende huisartsen in Hoogeveen heeft ertoe geleid dat daar gemid deld 12 tot 13 procent minder me- diqijnen wordt verbruikt dan in vergelijkbare gemeenten in Dren the, zoals Assen, Emmen en Mep- pel. Volgens huisarts K. Reenders die de effecten van het samenwer kingsverband heeft geëvalueerd, is kwaliteitsverbetering voor de pa tiënt echter het belangrijkste uit gangspunt geweest voor de samen werking. De kostenbesparing is volgens Reenders een „zy het niet onbetekenend" nevenaspect. Over het jaar 1984 heeft dat op een inwo nertal van 50.000 mensen een be sparing van 600.000 gulden opgele verd. Het experiment, dat tien jaar ge leden in Hoogeveen is gestart, heeft ertoe geleid dat uit de 3.500 geneesmiddelen die op de Neder landse markt verkrijgbaar zijn er 200 zijn geselecteerd. Die selectie gebeurde op basis van de (by)wer- king, docering en prijs van de di verse geneesmiddelen. Bewuster Volgens Reenders heeft onder zoek uitgewezen dat huisartsen ge middeld voor zo'n 1500 tot 2000 gulden per dag aan medicamenten voorschrijven. Ook is gebleken dat gemiddeld 30 procent van de men sen die hun huisarts bezoeken daar met een recept vandaan komen zonder dat ze daar behoefte aan hadden. Huisartsen moeten veel bewuster omgaan met het voor schrijven van geneesmiddelen en patiënten bijvoorbeeld beter voor lichten over gewennings- en ver slavingseffecten, aldus Reenders. Behalve de 25 huisartsen (onder wie 7 apotheekhoudende) en de apothekers hebben ook de specia listen in Hoogeveen aan het experi ment meegewerkt door hun po liklinische patiënten vrijwel uit sluitend medicamenten van het Hoogeveense kompas voor te schrijven. De uniformering van het voorschrijfgedrag betekent een aanzienlijke kwaliteitsverbetering voor de patiënt, omdat de huisarts nu beter weet wat de werking en bijwerking van het middel is dat hij voorschrijft terwijl hij boven dien beter weet welke medicamen ten wel of juist niet met elkaar kun nen worden gecombineerd. Adjunct-directeur H.A. Groene- veld van het ziekenfonds Drenthe Noord Overijssel (DNO) sluit niet uit dat op de lange termijn een ver laging van de ziekenfondspremie kan worden bereikt. In dat ver band is hy een warm voorstander van budgettering van de zieken fondsen. Dit betekent dat ieder zie kenfonds op basis van het aantal verzekerden een bepaald budget toegewezen krijgt. Dit kan volgens Groeneveld prikkels geven aan zo wel de verzekerden, de artsen als de ziekenfondsen om zuiniger met medicijnen om te gaan. De zo be reikte besparingen zouden de zie kenfondsen dan zelf moeten kun nen besteden aan voorzieningen in de regio. Aldus Groeneveld. Volgens Nefarma (de Nederland se Associatie van de Farmaceuti sche Industrie) vormen de kosten van geneesmiddelen 10.4 procent van de totale kosten van de ge zondheidszorg. In 1984 ging het om een bedrag van 3.480 miljoen gul den. Een 48-jarige man uit Someren is in de afgelopen nacht bij een over val in Gerwen door een onbekende neergeschoten. Het slachtoffer, dat door twee kogels werd getroffen, liep daarbij onder meer een slaga derlijke bloeding op. De toestand van het slachtoffer is na operatief ingrijpen bevredigend. Een woord voerder van de rijkspolitie in het district Eindhoven heeft dit mee gedeeld. Het slachtoffer verliét omstreeks 00.45 uur samen met een 65-jarige man uit Bakel een woning aan de Moervensedijk in Gerwen. Het tweetal was daar bij een kennis op bezoek geweest. By hun auto's werden ze overvallen door twee ge maskerde en gewapende mannen die geld eisten. De man uit Some ren trok zich van het dreigement niets aan en liep weg. Een van de overvallers ging achter hem aan en schoot hem neer. Volgens de woordvoerder van de rijkspolitie is het een raadsel waarom beide man nen zijn overvallen. Het is nog niet bekend of de overvallers iets v^n de man uit Someren hebben mee genomen. Hij kon nog niet worden gehoord. BREDA (ANP) In Breda zijn dit weekeinde twee bedrijfspanden volledig in de as gelegd. In het ene ge val ging het om de matrassenfabriek Bremafa aan de Rudonk (foto ANP). Dit bedrijf ging geheel verloren en andere bedrijven uit hetzelfde complex liepen schade op. Later op de avond ging een opslagloods van kunst stoffen aan de Oude Baan in vlammen op. Daar explo deerde ook een olie-opslag en kwamen er giftige stoffen vrij. Door de gunstige weersomstandigheden was er geen gevaar voor de bevolking, zo verklaarde een woordvoerder van,de brandweer. Met veel moeite kon worden voorkomen dat een nabij de loods gelegen houthandel ook vlam vatte. Politie en brandweer hebben nog geen inzicht in de mogelijke oorzaken van de twee branden, maar niet uitgesloten wordt dat er brandstichting in het spel is. Vorige week zaterdag brandde in Breda een lèvens- middelenbedrijf af en werd brand gesticht in een school. Eerder die week ging een groothandel in oud papier in vlammen op en heeft men geprobeerd een verfwinkél in brand te steken.De afgelopen veertien dagen heeft de brandweer in Breda te maken gehad met 13 autobranden en 16 containerbranden, tegen doorgaans één autobrand en twee containerbranden per week. Ook zaterdag moest de brandweer tussen de bedrij ven door weer twee autobranden en een container- brand blussen. Politie en brandweer hebben de afgelo pen week een speciaal team samengesteld voor onder zoek naar al deze branden. In een aanta>{ gevallen is er zeker sprake van brandstichting, aldus een politie woordvoerder. EGMOND AAN ZEE (ANP) Een politiemacht van ongeveer 14 agenten en enkele honden heeft in de nacht van zaterdag op zondag in Egmond aan Zee vier Amsterdam mers gearresteerd na mishande ling van twee inwoners van Heiloo. Volgens woordvoerder M.J. de Leeuw van de politie ontstonden de problemen nadat een jeugdige inwoner van Heiloo van de vier Amsterdammers in de bar „Clu- b'82" een flink pak slaag had ge kregen. De vader van de mishandelde ontstak bij thuiskomst van zijn zoon in woede en ging met hem te rug naar de bar om verhaal te ha len. Daarop werden zowel vader als zoon mishandeld. Gezien de ernst vèn het letsel besloot de Eg- mondse politie met steun van man schappen uit Heiloo en Alkmaar en enkele politiehonden de Egmond- se bar binnen te vallen. Het viertal, met leeftijden van 17 tot 23 jaar, werd daarop door de bareigenaar aan de politie overgedragen. Hen zal het toebrengen van zwaar licha melijk letsel en openlijke geweld pleging ten laste worden gelegd. Ongeveer 35.000 belangstellenden bezochten zaterdag de 36ste open dag van de koninklijke landmacht in de generaal Spoorkazerne in Er- melo. Op een veertigtal verschillen de lokaties op het kazerneterrein konden de bezoekers op uitgebreid kennis nemen van het materieel van het Legerkorps Logistiek Com mando (LLC), de verzorgende poot van het eerste legerkorps. Zo stond er een complete ver- bandplaaats opgesteld waarin oe fengewonden lieten zien hoe zij be handeld en vervoerd werden per helikopter. De infanterie trok voor al veel jeugdige bezoekers met al haar typen voertuigen, evenals de cavalerie met haar zware tanks. Bereidwillige soldaten hielpen dui zenden kinderen in de geschutskoe pels van de Leopard Il-tanks en zetten ze op de bestuurdersplaatsen van andere tanks. (foto's anp)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5